آثاروضعی اعمال

ما مقاله « آثاروضعی اعمال » را تقدیم شما می کنیم:

در دین مبین اسلام توازن خاصی بین پاداش و کیفر و گناه و ثواب وجود دارد. همان گونه که اسباب گناه و نافرمانی دارای عقوبت وآثار وضعی فراوان است، اسباب رحمت و مغفرت و پاداش نیز بسیار زیاد است و همین توازن موجب گردیده که انسان بین بیم و امید و خوف و رجا باشد.قرآن کریم می فرماید: «و اقم الصلاه طرفی النهار و زلفا من اللیل، ان الحسنات یذهبن السیئات ذلک ذکری للذاکرین؛ نماز را در دو طرف روز و اوایل شب بر پادار، چرا که حسنات، سیئات (و آثار آنها را) بر طرف می سازند این تذکری است برای آنها که اهل تذکرند» (هود، آیه 114).این آیه تأثیر اعمال نیک را در از میان بردن آثار بد اعمال بیان می کند و بیانگر این است که اعمال نیک و شایسته، آثار گناهان را خنثی می کند. از نظر روانی هر گناه و عمل زشتی، نوعی تاریکی در روح و روان انسان ایجاد می کند که اگر ادامه یابد اثرات آن انباشته و متراکم می گردد و انسان را مسخ و وارونه می سازد ولی کارهای نیکی که از انگیزه الهی سرچشمه گرفته به روح آدمی لطافت می بخشد و روح و قلب را از آثار گناه می زداید و تیرگی آن را به روشنایی تبدیل می سازد.
در مورد نماز این روایت معروف است که نمازهای پنجگانه مانند پنج بار شستشو در نهر آب است که آثاری از گناهان باقی نمی گذارد و نیز در روایت آمده است: هنگامی که مسلمان وضو بگیرد و خوب وضو بگیرد، سپس نمازهای پنجگانه را به جا آورد، گناهان او فرو می ریزد همان گونه که برگ های این شاخه فرو می ریزید (تفسیر نمونه، ج 9، ص 268، ذیل ایه 114 هود).
و نیز در روایت آمده که یک شب تب کردن کفاره گناهان یک سال است و نیز آمده است: وقتی زنی وضع حمل می کند همه گناهانش پاک می گردد و گویا تازه از مادر متولد شده است. خود توبه و استغفار از گناهان، از بزرگترین نعمت های الهی است که جای هیچ گونه نا امیدی و یأس در دل انسان باقی نمی گذارد و هیچ گناهی وجود ندارد که با آب توبه قابل شستشو و تطهیر نباشد و این بیانگر اوج عنایت و لطف خداوند به بندگانش می باشد و از درهای بزرگ مهر و احسان خداوند است و نه تنها موجب آمرزش می شود بلکه گناهان را به حسنات تبدیل می کند.
قرآن کریم می فرماید: «الا من تاب و آمن و عمل عملا صالحا فاولئک یبدل الله سیئاتهم حسنات؛مگر کسانی که توبه کنند و ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند که خداوند گناهانشان را می بخشد و اعمال بد آنها را به اعمال خوب تبدیل می کند» (فرقان، آیه 70).
نکته جالب اینکه برخی ازاعمال علاوه بر اثر روحی , تاثیرتکوینی انها با هم مختلف است مثلا بعضی اثر مستقیم روی سلامت انسان دارد ، به عنوان مثال رسول اکرم(ص) میفرمایند:روزه بگیرید تا سالم شوید.
امام سجاد(ع)نیز فرمودند:حج و عمره بجا اورید تا بدنهای شما سالم گردد.
برخی از عبادتها سبب گشایش در زندگی و روزی فراوان می شود.
مردی خدمت حضرت رسول رسید و احضار داشت:دوست دارم ثروتمند شوم و وسعتی در زندگیم پیدا شود،ان حضرت فرمود:همیشه با طهارت باش تا روزی ات زیاد شود.
برخی باعث طول عمر انسان می شود مثل صله رحم و صدقه .

امیدوارم این مقاله « آثاروضعی اعمال » برای شما مفید باشد.

منبع: پرسمان دانشگاهیان

دکمه بازگشت به بالا