درمان شپش سر خانگی

درمان شپش سر خانگی

۲۵ درمان خانگی شپش سر که جواب می‌دهند

اگر شپش موی سر را جدی نگیرید به سرعت برای شما دردسر ساز خواهد شد. خارش و تحریک پوست سر در کودک مبتلا به شپش مانع از استراحت و انجام کارهای روزمره در خانه یا مدرسه می‌شود. در ادامه هر آنچه که باید در مورد روش‌های طبیعی از بین بردن شپش سر بدانید، آورده شده است. تقریباً تمام درمان‌های خانگی به روش خاصی سبب خفگی شپش‌ها می‌شود. اکثر افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از مواد شیمیایی روی سر فرزند خود روش‌های طبیعی را امتحان کنند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا ۲۵ درمان خانگی شپش سر را با هم مرور کنیم.

۱) درمان شپش سر با سرکه

سرکه تقطیری را به آرامی روی موهای کودک خود بمالید. بعد از مدتی موها را با آب بشویید. در این روش می‌توانید از سرکه سیب نیز استفاده کنید. بهتر است پس از شست‌وشو هنگام شانه زدن موها از روغن نارگیل استفاده کنید، این کار به خارج شدن شپش‌های مرده کمک می‌کند.

۲) سیر

سیر دشمن شپش است؛ ۸ تا ۱۰ حبه سیر را له کرده و با آب لیمو مخلوط کنید تا به صورت خمیری یکدست شود، سپس آن را روی پوست سر بمالید و بعد از گذشت ۳۰ دقیقه سرتان را با آب گرم بشویید. سیر می‌تواند باعث سوزش پوست شود، بهتر است از این روش برای کودکان استفاده نکنید.

۳) وازلین

وازلین مانع حرکت شپش شده و به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می‌کند؛ بنابراین وازلین می‌تواند اثر خفه‌کنندگی روی شپش داشته باشد.

شب قبل از خواب یک‌ لایه ضخیم از وازلین را روی پوست سرتان بمالید و سپس آن را با کلاه پلاستیکی یا حوله حمام بپوشانید. صبح با کمک روغن بچه و شانه ضد شپش اقدام به بیرون آوردن شپش‌های مرده و تخم‌های آن‌ها کنید.

۴) سشوار

یک روش سریع و مطمئن برای خارج کردن شپش از سر، استفاده از سشوار است. جهت پیشگیری از انتقال شپش به افراد دیگر و وسایل داخل خانه، این کار را بیرون از منزل انجام دهید. از به کار بردن این روش برای کودکان نوپا خودداری کنید زیرا هوای گرم سشوار برای پوست سر آن‌ها مضر است.

اگرچه باد سشوار باعث کشته شدن شپش نمی‌شود، اما استفاده از آن روی دور تند و داغ باعث از بین رفتن تعداد زیادی از تخم‌های شپش می‌شود. در کنار سایر روش‌های درمانی، سشوار داغ به ریشه‌کن کردن تخم‌هایی که در آستانه تبدیل شدن به شپش زنده هستند، کمک می‌کند. از سشوار می‌توان به عنوان سلاحی کمکی برای از بین بردن شپش استفاده کرد.

۵) آب پیاز

یک روش دیگر برای درمان خانگی شپش سر آب پیاز است. مقداری آب پیاز تهیه کنید و حدود ۳ تا ۴ ساعت آن را روی پوست سرتان بگذارید. رِشک و شپش‌های مرده را با شانه ضد شپش بیرون آورده و موهایتان را با شامپو به صورت کامل بشویید. برای رسیدن به نتیجۀ بهتر، هر ۴-۳ روز این کار را تکرار کنید.

۶) روغن نارگیل

مقدار زیادی روغن نارگیل را روی پوست سرتان بمالید. سپس با کلاه حمام روی سر را پوشانده و به مدت ۲ ساعت صبر کنید؛ بعد از آن با کمک شانه ضد شپش، رِشک‌ها و شپش‌های مرده را بیرون بیاورید. موها را با شامپو و نرم کننده بشویید و بعد از خشک شدن موها، مجدداً این کار را تکرار کنید.

می‌توانید هنگام شب قبل از خواب روغن نارگیل را روی سرتان بمالید، با استفاده از یک کلاه حمام آن را پوشانده و تا صبح صبر کنید. صبح روز بعد با کمک یک شانه ضد شپش اقدام به برداشتن شپش‌ها کنید و سپس موهایتان را با شامپو بشویید. برای رسیدن به نتیجۀ بهتر، دوبار در هفته این کار را تکرار کنید.

۷) سیب له شده

این روش ممکن است کثیف‌کاری زیادی داشته باشد اما بسیار موثر است. سیب له شده را روی پوست سر و موهایتان بمالید؛ چند ساعت صبر کنید و سپس سرتان را بشویید.

۸) روغن چریش

چند قطره روغن چریش را به شامپوی کودکتان اضافه کرده و موهایش را با استفاده از آن بشویید. برای بیرون آوردن شپش‌های مرده از یک شانه ضد شپش استفاده کنید. ترکیب شامپو و روغن چریش باید به طور مرتب استفاده شود تا باعث از بین رفتن کامل شپش‌ها گردد.

۹) بنزیل الکل

اگر کودکتان بیش از شش ماه سن دارد، برای از بین بردن شپش‌ها، می‌توانید از محلول بنزیل الکل برای درمان خانگی شپش سر استفاده کنید. این محلول را روی پوست سر بمالید و سپس آن را با آب بشویید. این کار را بعد از یک هفته تکرار کنید تا شپش‌های باقی‌مانده که از رِشک‌های باقی‌مانده روی سر بیرون آمده‌اند از بین بروند. پس از شست‌وشو، از شانه ضد شپش برای خارج کردن شپش‌های مرده استفاده کنید.

۱۰) روغن اوکالیپتوس

اگر درمان شیمیایی برای از بین بردن شپش‌ها موثر واقع نشود، می‌توانید ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس را به روغن زیتون اضافه کرده و آن را روی پوست سر کودکتان بمالید.

بهتر است این کار را هنگام شب انجام داده و به کمک کلاه حمام سر کودک را بپوشانید و در هنگام صبح به کمک شانۀ ضد شپش اقدام به بیرون آوردن شپش‌های مرده کنید و سپس سرش را بشویید.

۱۱) مخلوط نمک و سرکه

مخلوط نمک و سرکه می‌تواند برای از بین بردن شپش‌ها موثر باشد. نمک خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و سرکه از چسبیدن رِشک‌ها به تارهای مو جلوگیری می‌کند. ترکیب سرکه و نمک را روی موها و پوست سر اسپری کرده و کودکتان را از شر شپش‌ها خلاص کنید. در پایان موهای کودک را بشویید.

۱۲) جوش شیرین

جوش شیرین را با نسبت ۱ به ۳ به نرم‌کننده مو اضافه کنید، این کار باعث مسدود شدن مسیرهای تنفسی شپش‌ها می‌شود. مخلوط را روی موها مالیده و سپس موهایتان را به چند قسمت تقسیم کرده و با یک شانه تمیز شپش ها و رِشک ها را بیرون بیاورید.

بعد از اتمام کار با یک شامپو ضد شپش موهایتان را بشویید. برای از بین بردن کامل شپش‌ها به مدت چند روز این کار را تکرار کنید.

۱۳) مایونز

سیزدهمین درمان خانگی شپش سر در این مقاله، استفاده از سس مایونز است. مایونز می‌تواند باعث خفگی و مرگ شپش ها شود. قبل از خواب، مایونز را به کل پوست سر کودکتان مالیده و با کمک کلاه حمام روی آن را بپوشانید. هنگام صبح موها را شامپو کرده و بعد از آب‌کشی به کمک شانه، شپش ها و رِشک ها را خارج کنید.

۱۴) روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای از بین بردن شپش سر کودکان است. روغن درخت چای را با آب مخلوط و روی پوست سر کودکتان اسپری کنید؛ در ادامه با کمک کلاه حمام یا حوله، سر کودک را بپوشانید. بعد از چند ساعت موها را به طور کامل آب‌کشی کنید.

برای رسیدن به نتیجه دلخواه این کار را دوبار در هفته انجام دهید. همچنین می‌توانید روغن درخت چای را به شامپوی کودکتان اضافه کنید و یا این روغن را به روغن زیتون اضافه کرده و هنگام شانه زدن برای بیرون آوردن رشک ها از آن استفاده کنید.

۱۵) شانه زدن موهای مرطوب

شانه زدن موهای مرطوب، یکی از روش های خانگی برای از بین بردن شپش سر است. موها را مرطوب کرده و به کمک یک شانه دندانه باریک آن‌ها را شانه کنید. استفاده از نرم کننده نیز هنگام شانه‌کردن می‌تواند مفید باشد.

مو را به چند بخش تقسیم کرده و شانه زدن هر قسمت را تا جایی که دیگر شپشی پیدا نشود، ادامه دهید. هر سه تا چهار روز، در طی چند هفته این کار را تکرار کنید. این کار در کنار سایر روش های درمانی کمک می‌کند تا سریع‌تر از شر شپش ها خلاص شوید.

۱۶) کندن تخم های ریز شپش

برای درمان خانگی شپش سر و رِشک ها می‌توانید از ابزارهای مختلفی مانند شانه‌های ضد شپش یا حتی بردن انگشتان خود لای موها استفاده کنید. اگر چه با توجه به حجم موهای سر کودک، این روش می‌تواند وقت گیر باشد اما نسبت به استفاده از مواد شیمیایی روش بهتری است.

به هر حال این روش نسبت به سایر روش‌ها سخت‌تر بوده و ممکن است به اندازۀ آن‌ها موثر واقع نشود؛ زیرا تا زمانی که حتی یک تخم شپش در موها وجود داشته باشد، نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید.

۱۷) نظافت منزل

در کنار درمان شپش سر و رِشک ها از مو و پوست سر، محل سکونت افراد مبتلا به شپش نیز باید به طور کامل تمیز شود. شپش ها می‌توانند از سر بیرون پریده و به اسباب و اثاثیه منزل و اسباب بازی‌های کودک منتقل شوند.

بنابراین باید نسبت به شستن بالش، ملحفه، حوله و کلاه و همین‌طور خشک کردن آن‌ها در بالاترین دمای ممکن دقت و وسواس زیادی به خرج دهید. اسباب بازی‌هایی که قابل شست‌وشو نیستند را به مدت حداقل دو هفته در کیسه‌های پلاستیکی در بسته قرار دهید تا مطمئن شوید تمام شپش و رِشک ها مرده‌اند.

۱۸) روغن بادیان رومی (انیسون)

روغن بادیان رومی می‌تواند روی شپش مو را پوشانده و باعث خفه شدن آن شود. طی تحقیقات صورت گرفته روغن بادیان رومی می‌تواند یکی از موثرترین روش های طبیعی برای از بین بردن شپش سر کودکان باشد.

اگرچه روش های دیگر درمان شپش نیز مفید هستند اما روغن بادیان رومی یکی از روش های درمان قطعی شپش است؛ چرا که احتمال بازگشت شپش ها بعد از به کار گرفتن سایر درمان‌های گیاهی و گذشت چند ماه، می‌تواند همچنان وجود داشته باشد.

۱۹) روغن زیتون

روغن زیتون نیز همانند روغن بادیان رومی از روش های درمان خانگی شپش سر است. این مواد طبیعی باعث خفگی شپش ها شده و از بازگشت آن‌ها جلوگیری می‌کند. روغن زیتون نیز یکی از موثرترین روش ها برای از بین بردن شپش است. جهت بهره بردن از بالاترین میزان اثر بخشی، بهتر است روغن زیتون را به همراه روغن بادیان رومی استفاده کنید.

روغن زیتون را به میزان کافی روی پوست سر کودک بمالید؛ بعد از گذشت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به کمک شانه، شپش‌های مرده را خارج کرده و سپس موهای او را شامپو بزنید تا روغن اضافه آن گرفته شود و سپس آن را آبکشی کنید.

این کار را چند بار تکرار کنید تا دیگر هیچ شپشی روی مو و پوست سر کودکتان مشاهده نشود. بعد از هر بار استفاده از این روش لباس‌های کودک را با دقت بشویید.

۲۰) غوطه ور کردن موها در آب

با فروبردن موها در وان حمام، می‌توانید شپش ها را خفه کنید. البته این روش زیاد موثر نیست زیرا گزارش ها حاکی از آن است که شپش‌ها می‌توانند تا چندین ساعت بعد از فرورفتن در آب زنده بمانند و حتی آب کلرزدۀ استخر نیز نمی‌تواند باعث از بین رفتن شپش شود.

۲۱) مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی باعث نابودی شپش‌ها نمی‌شود اما به پاک کردن مواد چسبناکی مانند انواع روغن، مایونز و وازلین، که مادرها برای خفه کردن شپش‌ به موهای کودک خود می‌مالند، کمک می‌کند. همچنین مایع ظرفشویی می‌تواند به تجزیۀ ماده‌ چسب ‌مانندی که باعث چسبیدن تخم شپش به ساقه موها شده، کمک ‌کند. البته از طرفی باعث خشکی شدید پوست سر و مو می‌شود.

۲۲) اسانس‌های روغنی

همانند روغن نارگیل، می‌توانید شپش ها را با استفاده از اسانس‌های روغنی مثل روغن درخت چای، روغن اسطوخودوس، روغن میخک یا روغن برگ دارچین از بین ببرید. همچون روغن نارگیل، قبل از خواب، به میزان کافی یکی از این روغن‌ها را روی مو مالیده و با یک کلاه حمام سر را بپوشانید؛ این کار را چند روز بعد نیز تکرار کنید.

بهتر است قبل از مصرف این روغن‌ها روی مو به عنوان درمان خانگی شپش سر ، چند قطره از آن را پشت بازوی کودکتان آزمایش کنید، زیرا ممکن است برخی کودکان، به این نوع روغن ها واکنش آلرژیک نشان دهند.

برخی اسانس‌های روغنی نیز مانند روغن نعناع فلفلی، روغن درخت چای یا روغن رزماری می‌توانند تحریک‌کننده و آزارنده پوست سر باشند، و حتماً نیاز است که با روغن نارگیل رقیق شوند (دو تا سه قطره از این روغن‌ها در یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل).

در کل استفاده از روغن نعناع فلفلی حتی به صورت رقیق شده برای کودکان توصیه نمی‌شود.

۲۳) نمک اپسوم (نمک حمام)

استفاده از مخلوط نمک اپسوم (منیزیم سولفات) با آب می‌تواند به خلاص شدن از شر شپش ها کمک کند.

مواظب باشید نمک با چشم کودک تماس پیدا نکند. توجه داشته باشید که نمک طعام تاثیر چندانی در درمان شپش موی سر ندارد و همچنین نمک دریا و نمک کوشر (نمک بدون ید که دارای دانه‌های درشت‌تری نسبت به نمک معمولی است) ممکن است به اندازه کافی در آب حل نشوند.

۲۴) درمان شپش با رنگ مو

اگرچه رنگ مو می‌تواند در از بین بردن شپش موثر باشد، اما هیچ تاثیری در از بین رفتن رِشک ها ندارد. همچنین استفاده از رنگ مو برای کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ بنابراین به طور کلی راه حل خوبی برای درمان و رفع شپش نیست.

۲۵) بنزوئیل پراکسید

به هیچ عنوان از این دارو برای کودکان یک ساله یا کمتر استفاده نکنید. برای استفاده از این روش ابتدا بنزوئیل پراکسید را به طور مستقیم روی پوست سر بمالید و سپس آن را با آب بشویید. هنگام شست‌وشو بهتر است از یک تشت استفاده کنید تا شپش های مرده داخل آن بریزند. این روش را تقریباً یک هفته بعد نیز تکرار کنید، تا شپش های باقی مانده نیز از بین بروند.

کلام پایانی

با بکارگیری این روش‌های سادۀ خانگی، خواهید دید که چگونه موها و پوست سر کودکتان از هجوم شپش های مزاحم پاک خواهد شد. برای رسیدن به نتیجۀ دلخواه، این روش‌ها را طبق بازه‌های زمانی گفته‌شده انجام دهید. برخی از این روش‌ها، مانند روش سیب له شده را می‌توانید هر روز نیز تکرار کنید.

تجربه شما

شما برای درمان خانگی شپش سر چه روش‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟ تجربیات‌تان را در این زمینه، با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع:

مقالات مرتبط

هر چیزی که در مورد شستشوی‌ موی سر باید بدانید

چگونه با گلیسیرین موهایی براق و شاداب داشته باشیم؟

درمان خشکی مو : ۱۲ روش خانگی برای درمان موی خشک و آسیب دیده

Abou The Au ho

lafa e blog

کدام روش بهتر است لطفا بگید ممنون 😘 😔😓😰😥😨

سلام دوست عزیز. استفاده سرکه و سایر روش های نامبرده به خصوص جدا کردن تخم های شپش و نظافت منزل در کنار درمان با شامپوهای ضد شپش تاثیر بسیار بالایی خواهد داشت.

شامپوی ضد شپش چی استفاده کنم اخه هر چی شامپوی زد شپش می گیرم اصلا تعصیری ندارع

سلام دوست عزیز. برای درمان شپش سر میتوان علاوه بر درمان‌های خانگی از شامپوهای بدون نسخه مثل پرمترین استفاده کرد. اما اگر این شامپوها اثربخشی کافی برای شما ندارد بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید تا شامپوهای قوی‌تر برایتان تجویز شود. ضمنا اطمینان حاصل کنید که همه کارهایی که برای از بین بردن شپش و جلوگیری از ابتلای مجدد لازم است را به درستی انجام می‌دهید مانند تعویض ملحفه و البسه و شستشوی آنها، پاک‌سازی و ضدعفونی کردن شانه و سایر وسایلی که با مو در ارتباط هستند و … مطالعه مقاله “درمان شپش سر : تمام کارهایی که… بیشتر بخوانید

سیب له شده

سلام روغن کرچک زدیم تمام شپش ها تمام شده

سلام دوست عزیز. حتما وجود تخم های باقی مانده روی کف سر را نیز بررسی کنید.

سلام جند ماهه که در گیر این مشکل شدم ومتاسفانه هنوز رفع نشده بعد از تحقیقات زیاد شامپو دفنوترین گرفتم که علیرغم قیمت زیاد و تعریف زیادش اصلا بدرد نخورد

ببین بهترین راه حناس بهترینههههههه حتما استفاده کن قول میدم چند روزه تموم شه حنا بزار و بعد از ۲ساعت بشور بزار خشک بشه فرداش با شونه مرتب شونه کن به مدت ۴۰ دقیقه مرتب شونه کن و بعدش از سرکه هم استفاده کن برای از بین بردن رشک بخدا جواب میده

سلام من نزدیک ۵ ساله دخترام شپش دارن بهترین درمان چیه

سلام دوست عزیز. عدم درمان شپش و باقی ماندن آن به مدت طولانی روی پوست سر ممکن است باعث از بین رفتن پوست سر، انسداد فولیکول‌های مو و ریزش مو شود و سلامت پوست سر و مو را به خطر بیندازد. علاوه بر این از آنجایی که این انگل از خون انسان تغذیه می‌کند در صورت عدم درمان و وجود آن به مدت طولانی روی سر، احتمال بروز کم‌خونی و کمبود آهن نیز وجود دارد. بهتر است در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنید و از راهکارهای خانگی نیز استفاده کنید.

اینکاری ک میگم رو انجام بده ۱۰روزه رفع میشه ببین حنا بزار رو موهای دخترات بعداز ۲ساعت بشور اون لحظه اصلا شونه نزن بزار قشنگ موهاشون خشک بشه و بعدش به مدت ۴۰ دقیقه مرتب شونه بزن موهاشونو و بعد از ۴۰ دقیقه قشنگ تموم موهاشون رو سرکه بزن پشت گوش و…بزار نیم ساعت بمونه بعدش دوباره شونه کن مرتب این کارو انجام بده حنا یه بار بزاری کافیه شپش رو از بین میبره برای رشک هم از سرکه استفاده کن به شرطی ک هرروز روزی دوبار به مدت ۴۰ دقیقه مرتب شونه کن شاید سخت باشه اما کاملا جواب… بیشتر بخوانید

سلام من هرسری شپش میگیریم من نمدونم چجوری دوسالی بود درگیر نبودم ولی الان دوبارع شروع شده تمام این کارهارم کردم اما جوابی نگرفتم باید چیکار کنم؟

سلام دوست عزیز. اگر روش‌های درمان خانگی و داروهای بدون نسخه برای رفع شپش موثر نباشند بهتر است برای تجویز داروهای قوی‌تر به متخصص پوست مراجعه کنید.

سلام من چند وقته سرم الوده شده و شامپوی پرمترین استفاده میکنم ولی اصلا جواب نمیده هرروز بچه زنده مشاهده میکنم کلافه شدم چکار کنم؟

سلام دوست عزیز. اگر با استفاده از داروهای ضد شپش بدون نسخه و رعایت اصول بهداشتی رفع شپش سر مانند شستشوی البسه فرد مبتلا، ضدعفونی کردن برس و شانه و … و روش‌های خانگی هنوز دچار آلودگی هستید بهتر است جهت بررسی دقیق و تجویز داروهای قوی‌تر به متخصص پوست مراجعه کنید. مقاله “درمان شپش سر : تمام کارهایی که باید برای از بین بردن شپش سر انجام دهید” اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد.

سلام ، من امروز فهمیدم که مبتلا شدم و به شدت مضطربم ، البته با مادرم در جریان گذاشتم و گفتند که هیچ مشکلی نیست و درمان میشه ، اما خودم استرس دارم که چه مدت طول میکشه درمان شم؟!

سلام دوست عزیز. شپش سر مشکل نگران کننده‌ای نیست و با استفاده از روش‌های خانگی و دارو قابل درمان است. در صورت انجام صحیح روش‌های درمانی معمولا پس از دو تا سه هفته مشکل کاملا برطرف می‌شود.

سلام دوستان عزیز من دوچار این فاجعه شدم ولی واسه من زیاد نیس تازه افتاده شپش تو سرم کمه خیلی خیلی کمه ولی میترسم کدوم راه حل بهترین راهه لطفا کمکم کنین تا بیشتر نشه زود جلوشو بگیرم

سلام دوست عزیز. استفاده به موقع و صحیح از روش‌های اشاره شده در مقاله مانند شستشو با سرکه و نیز نظافت و ضد عفونی کردن ملحفه‌ها و سایر البسه در ارتباط با فرد درگیر و استفاده از شامپوهای ضد شپش بدون نسخه می‌تواند در برطرف کردن سریع این مشکل کمک کننده باسد. در این مقاله نیز اطلاعات بیشتری درباره روش‌ درمان شپش آمده است.

سلام من سر من شپش هست اگه کچل کنم شپش از سرم میره؟

سلام دوست عزیز. تراشیدن کامل موی سر می‌تواند در از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها موثر باشد اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که تخم شپش می‌تواند در کوتاه‌ترین اندازه مو هم زنده بماند و تنها تراشیدن کامل ممکن است بتواند باعث برطرف شدن آن شود. البته استفاده از سایر روش‌های درمانی هم مناسب است و لزومی به تراشیدن مو نیست.

سلام وقت بخیر اسپند بجوشانید و از صافی رد کنید موهاتون رو آب اسپند بشورید کمی بمونه بعد با شونه مخصوص شونه کنید میتونید هر روز یا یک روز درمیون انجام بدید من انجام دادم نتیجه ی خوبی گرفتم و یه نکته مهم تخم هاشو با دست از مو جدا کنید. خود شپش یا تخم هاشو بین دو ناخن شصت بزارید و فشار بدید اگر صدا داد یعنی زنده‌ای و اگر نه مرده. موفق باشید 🙂

سپاس از همراهی شما دوست عزیز.

خواهش میکنم 💙

من سرم خارش میکرد متوجه شدم تازه شپش گرفته اما از شپش بیشتر رشک داره چیکار کنم ریشه کن شه

سلام دوست عزیز. استفاده از سس مایونز، وازلین، روغن نارگیل و سایر روش‌های ذکر شده می‌تواند در از بین بردن سپس‌ها و رشک‌ها تاثیرگذار باشد. استفاده از شامپوهای ضد شپش مانند پرمترین هم موثر است.

راهش اینه به صورت مداوم و با فواصل زمانی کوتاه با حوصله و زمان کافی ( یک ساعتو و نیم تا دو ساعت ) موهاتو نرم کنند بزنی بشینی با شونه دنده ریز و ناخن هر دو با هم ( مرحله اول با دنده ریز بعدش با ناخن که ببینی چیزی مونده یا نه ، اینجوری که تندتند با ناخن دو انگشتت و دستات یه دسته کوچیک از موهات رو هی از بالا به پایین بکش ببین چیزی میزی حشره ی ریزی میاد ازش بیرون یا نه اگه اومد دوباره از اول با شونه و نرم کننده شونه کن و… بیشتر بخوانید

سپاس از همراهی شما دوست عزیز 🙏.

این روش ها برای تخم شپش هم هست؟

بله همان طور که در متن نیز بیان شده است اغلب این روش ها برای از بین بردن شپش های زنده و رشک های آنها موثر است.

سلام من ۱۴ سالمه تازگیا متوجه شدم شپش گرفتم منو خیلی نگران کرده من سرکه زدم و ۱۵ دقیقه بعد شستم نمیدونم شپش از بین رفته یا نه مادرم نگاه کرد گفت هنوز شپش ها نرفته بنظرتون شپش ها کشته شدن رو سرم موندن یا هنوز شپش دارم

سلام دوست عزیز. درمان شپش زمان بر است و معمولا با یک مرتبه استفاده از روش های درمانی به نتیجه نخواهید رسید. می توانید برای ریشه کن شدن کامل شپش، علاوه بر روش های درمانی خانگی و رعایت نکات بهداشتی از درمان هایی دارویی نیز کمک بگیرید.

سلام من دوستم شپش داشت شب پیشم بود،متاسفانه کسیو ندارم سرم رو بگرده،ی چیزی می‌خوام رشک رو صددرصد از بین ببره سرکه میزنم ب سرم اسپند هم زدم برای ریشه کن شدنش چیکار کنم که رشک نمونه

سلام دوست عزیز. بهتر است علاوه بر درمان‌های خانگی از درمان‌های دارویی نیز برای ریشه کن کردن قطعی شپش استفاده کنید. در این مقاله اطلاعات کاملی درباره همه کارهایی که برای از بین بردن شپش سر لازم است ارائه شده‌است.

سلام برای از بین رفتن شپش ضمن شستشوی رختخواب و وسایل و لباس و حمام و شانه زدن مداوم این است که ابتدا شپش زنده را با یک شامپو ضد شپش خوب از بین ببرید و بعد با شانه کردن مداوم مو به مدت ده روز با شانه ضد شپش لیندا نیت تخم ها را بیرون بکشید.من این شانه را از دیجی کالا خریدم و بسیار موثر بود و مشکلم حل شد.

سپاس از همراهی شما دوست عزیز.

سلام خسته نباشید من امروز متوجه شدم که شپش دارم و مادرم سرم رو نگاه کرد و گفت انگار یکی دوتا پیدا شده شپش و تازه هست یعنی مدت زیادی نشده وخیلی نگرانم و گریه کردم لطفاً بگید چکار کنم خیلی مظطربم چیکار کنم سریع رفع بشه 🙏,؟؟؟

سلام دوست عزیز. می‌توانید از روش‌های خانگی ذکر شده در مقاله جهت جلوگیری از افزایش شپش‌ها و ریشه کن کردن آنها استفاده کنید. در کنار آن استفاده از داروهای شیمیایی هم به برطرف کردن هرچه سریعتر شپش سر کمک کننده خواهد بود.

سلام صندلی های چرمی رو چه کار باید کرد برا نظافت 😔

سلام دوست عزیز. می توانید از جاروبرقی با مکش بالا برای تمیز کردن مبلمان استفاده کنید.

سلام منم مدتی شپش گرفته بودم موهامو کوتاه کردم سرکه سفید خریدم و با شامپو مخلوط کردم نصف شامپو و نصف سرکه وقتی که موهام رو میشستم با شونه دنده ریز (از شونه هایی که در آرایشگاه استفاده میشه) استفاده کردم یک روز در میون این کار رو تکرار کردم شامپو ضد شپش هم خریدم و دو هفته هفته ای یک بار استفاده کردم اولین باری که سرکرو زدم همه شپش های زنده میکردن و فقط تخم هاشون مونده بودن بعد از یک هفته کاملا از بین رفتن

سپاس از همراهی شما دوست عزیز.

انواع درمان خانگی شپش سر با طب سنتی و داروهای گیاهی

چگونه شپش سر را از بین ببریم؟ درمان خانگی موثر شپش سر برای بچه‌ها

فهرست مطالب

درمان خانگی شپش سر چگونه است؟

شپش سر نوعی حشره است که از طریق تماس با پوست یا وسایل شخصی فرد آلوده منتقل می‌شود. این حشره روی مو می‌ماند و از آن تغذیه می‌کند. اولین نشانه برای شپش خارش شدید است که فرد را آزار می‌دهد. شپش سر بیشتر کودکان و خردسالان را در مهد کودک مبتلا می‌کند و به این وسیله بقیه‌ی اعضای خانواده نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. اکثر افراد با مشاهده‌ی اولین علائم تمایل دارند به سرعت درمان خانگی شپش سر را شروع کنند.

درمان خانگی شپش موی سر با روغن‌های گیاهی

اولین اصل برای درمان شپش موی سر این است که کاری کنیم حشره دیگر نتواند از پوست و مو تغذیه کند و از بین برود. روغن‌های گیاهی به دلیل خاصیت ویسکوزیته‌ای که روی موها ایجاد می‌کنند مانند یک محافظ روی شپش می‌چسبند. این شرایط باعث می‌شود اکسیژن کافی به شپش نرسد و نتواند تغذیه کند و از بین برود. روغن‌های زیر درمان فوری خانگی شپش سر هستند.

گفتگو با متخصص ظب سنتی برای درمان خانگی شپش سر

درمان شپش سر با روغن نارگیل

درمان گیاهی شپش سر در کودکان با استفاده از روغن نارگیل ساده و آسان است. برای انجام این روش باید موهای خود را به روغن نارگیل آغشته کنید و با استفاده از یک کلاه حمام یا پلاستیک موها را بپوشانید. می‌توانید شب قبل از خواب این کار را انجام دهید و صبح بعد از بیدار شدن با شانه کردن مو با شانه‌ی ضد شپش موهای خود را تمیز کنید و شپش‌های مرده را از موهای خود جدا کنید. بعد از شستن موها می‌توانید مجدداً این کار را تکرار کنید.

درمان شپش سر با روغن شمعدانی

روغن شمعدانی یکی از موثرترین شیوه‌ها برای دفع شپش سر است. برای خفه کردن شپش‌ها شب قبل از خواب ریشه‌ی موها را به روغن آغشته کنید و تا صبح صبر کنید. شانه کردن و شستشوی مو موجب از بین رفتن شپش‌ها می‌شود. اضافه کردن روغن شمعدانی به شامپو هم یک اقدام موثر برای درمان خانگی شپش سر است.

درمان شپش سر با روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان خانگی موثر برای شپش سر است. برای استفاده از این روش باید روغن درخت چای را با آب مخلوط کنید و به موها اسپری کنید و کلاه حمام روی سر خود بگذارید. بعد از چند ساعت موها را شانه کنید و شپش‌های مرده را با شانه و شستشو از موها جدا کنید. استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش تا دو مرتبه در هفته مجاز است. همچنین می‌توانید چند قطره از روغن را داخل شامپو بریزید.

درمان شپش سر با روغن اوکالیپتوس

برای درمان شپش سر با روغن اوکالیپتوس مانند روغن‌های دیگر باید آن را به موها بمالید و بگذارید چند ساعت روی مو باقی بماند. سپس با استفاده از شانه شپش‌های مرده را از موها جدا کنید و موها را بشویید.

درمان شپش سر با روغن چریش

روغن چریش را به شامپوی خود اضافه کنید و موهای خود را شستشو دهید. اگر به دنبال درمان قطعی شپش سر به صورت خانگی با استفاده از روغن‌های گیاهی هستید باید در انجام این روش مداومت داشته باشید و آن را تا درمان کامل تکرار کنید.

در استفاده از روغن‌های گیاهی باید به حساسیت برخی از کودکان به روغن‌ها توجه داشته باشید. اگر شما یا کودکتان نشانه‌های غیر طبیعی مانند زخم شدن سر، یا خارش غیر معمول داشت مصرف روغن را متوقف کنید و حتماً با متخصص پوست برای درمان شپش سر مشورت کنید.

پذیرش ۲۴ یک وب سایت آنلاین است که به شما کمک می‌کند با استفاده از سامانه‌ی نوبت دهی آنلاین در کمترین زمان ممکن با دکتر آنلاین پوست در تماس باشید و با راه‌های درمان  خانگی شپش سر آشنا شوید. در استفاده از این شیوه نیازی به خروج از منزل وجود ندارد و هزینه‌ی آن در مقایسه با مراجعه‌ی حضوری بسیار کمتر است.

درمان خانگی شپش سر با پیاز

آب پیاز خواص بسیاری در درمان بیماری‌ها دارد به همین جهت در طب سنتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان خانگی شپش سر کودکان با استفاده از آب پیاز یک روش اثربخش است. برای استفاده باید چند عدد پیاز را رنده کنید و آب آن را بگیرید. موها را با آب پیاز آغشته کنید و بعد از چند ساعت شستشو دهید.

این شیوه باعث می‌شود شپش‌ها کشته شوند و بین موها باقی بمانند و بعد از شستشو از موها جدا شوند. استفاده از این روش به صورت یک روز در میان می‌تواند شپش سر را درمان کند.

درمان خانگی شپش سر با سیر

سیر در طب سنتی به عنوان یکی از گیاهان دارویی است که خاصیت از بین بردن عوامل بیماری‌زا را دارد. به همین جهت برای از بین بردن شپش سر می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب باشد. برای استفاده از سیر و تهیه‌ی یک ماسک طبیعی باید چند حبه سیر را له کنید و با آب لیمو یا یکی از انواع روغن نارگیل، سیاه دانه یا روغن اوکالیپتوس ترکیب کنید و روی پوست و موهای خود بمالید.

ماسک گیاهی با سیر را نمی‌توان مثل روش‌های دیگر شب تا صبح یا چندین ساعت روی پوست خود بگذارید و باید بعد از ۲۰ دقیقه آن را با آب ولرم شستشو دهید و خشک کنید.

درمان خانگی شپش سر با سرکه

سرکه حاوی استیک اسید است و می‌تواند پوشش محافظی که روی تخم‌های شپش وجود دارد را از بین ببرد. بین سرکه سیب و سرکه انگور در درمان خانگی شپش سر تفاوتی وجود ندارد. فقط کافی‌ست سرکه را به صورت خالص بر روی موها و پوست سر خود اسپری کنید. ترکیب سرکه و یکی از روغن‌های گیاهی نیز می‌تواند  موجب کشته شدن و لیز خوردن شپش‌ها از روی مو می‌شود. پس یک ساعت بعد از آغشته کردن موها به این مواد موها را با شانه‌ی شپش تمیز کنید و شستشو دهید.

مخلوط نمک و سرکه هم در درمان شپش سر موثر است. نمک با خاصیت ضدعفونی کننده درمان خانگی شپش و رشک سر است. هنگام استفاده موها را به چند بخش تقسیم کنید تا تمام قسمت‌های مو با سرکه مرطوب شود و موجی خفگی شپش‌ها شود.

درمان خانگی شپش سر با جوش شیرین

جوش شیرین می‌تواند باعث کشته شدن شپش‌ها شود. اما باید به خاطر داشته باشید جوش شیرین را با نسبت سه به یک با آب مخلوط کنید و سپس آن را روی پوست سر و موهای کودکان مبتلا یا اطرافیان آن‌ها که به شپش مبتلا شده‌اند اسپری نمایید. بعد از چند ساعت با شستشوی موها شپش‌های مرده از موها جدا می‌شوند.

درمان خانگی شپش سر با سس مایونز

سس مایونز نیز یک درمان سریع خانگی برای شپش سر است. زیرا مقادیری از سرکه برای تهیه‌ی سس مایونز استفاده شده است که می‌تواند شپش‌های بالغ را از بین ببرد. اما سرکه‌ی موجود در سس مایونز به قدری نیست که بتواند تخم‌های شپش را هم از بین ببرد. به همین جهت بهتر است برای درمان خانگی شپش سر از سس مایونز در کنار روش‌های دیگر استفاده کنید.

 سس مایونز را تا سه مرتبه در هفته می‌توان استفاده کرد. شیوه‌ی استفاده از سس مایونز مانند روش‌های دیگر است و بعد از آغشته کردن مو باید آن را با کلاه پوشاند و بعد از چند ساعت با شانه‌ی مخصوص شانه کرد.

به یاد داشته باشید شانه کردن موهای مرطوب و استفاده کردن از نرم کننده می‌تواند موجب جدا شدن شپش‌ها از مو شود. پس حتماً این کار را انجام دهید.

درمان خانگی شپش سر با نمک اپسوم

نمک اپسوم یا منیزیم سولفات یکی ترکیباتی است که در طب سنتی برای درمان‌های خانگی موارد مختلفی استفاده می‌شود. نمک اپسوم از موثرترین ترکیبات برای درمان خانگی شپش سر است. برای استفاده ترکیب کردن آن با آب و اسپری کردن به بخش‌های مختلف مو می‌تواند اقدام موثری برای درمان باشد.

درمان خانگی شپش سر با اسپند

استفاده کردن از اسپند یکی از شیوه‌های معمول و موثر در درمان شپش سر است. این شیوه حتی برای کودکانی که مبتلا به شپش سر نشده‌اند هم موثر است و می‌تواند از ابتلا پیشگیری نماید. شیوه‌ی استفاده به این صورت است که باید کمی اسپند را پودر کنید و و آن را دم کنید. این دم کرده باید به قدری روی حرارت بماند که کمی غلیظ شود. بعد از سرد شدن موهای خود یا کودک مبتلا را به آن آغشته کنید و بعد از یک ساعت شستشو دهید.

اگر می‌خواهید این ترکیب هرچه سریع‌تر شپش‌ها را از بین ببرد، بعد از آغشته کردن موها و پوشاندن آن با کلاه با سشوار موهای خود را گرم کنید. این گرما روند از بین رفتن شپش‌ها را تسریع می‌کند.

درمان خانگی شپش سر با نظافت کردن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمان شپش سر در کنار استفاده از انواع ماسک‌های گیاهی و روغن‌ها رعایت نظافت منزل و وسایل است. با توجه به این‌که شپش‌ها روی بالش و ملافه‌ی فرد مبتلا می‌ریزد و از این طریق در سایر بخش‌های منزل پخش می‌شود برای پیشگیری از شیوع شپش در بین اعضای خانواده باید با دقت و وسواس زیاد  ملافه‌ها شستشو شود. برای شستشو بهتر است از آب داغ استفاده کنید.

وسایل و اسباب بازی‌های کودکان مبتلا نیز باید شستشو و ضدعفونی شود یا این‌که به مدت دو هفته و اطمینان کامل از بین رفتن شپش‌ها داخل یک پلاستیک در بسته و خارج از محل زندگی نگهداری شود.

یکی دیگر از اقدامات مهمی که برای درمان شپش سر باید انجام شود این است که هیچ‌وقت از شانه‌ی پلاستیکی استفاده نکنید. شانه‌های مخصوص شپش به شما کمک می‌کند تا موهایتان به سرعت از شر شپش خلاص شود.

درمان خانگی شپش سر با استفاده از سشوار

سشوار کردن موها باعث کشتن و از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها نمی‌شود اما به طرز موثری با استفاده از حرارت گرم سشوار می‌توان تخم‌های شپش را از بین برد. البته به خاطر داشته باشید این روش به تنهایی نمی‌تواند موثر باشد و باید حتماً در کنار یکی دیگر از روش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

نکات مهم درمان قطعی شپش سر به صورت خانگی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شپش یکی از بیماری‌هایی است که در اثر تماس با شانه، ملافه، روسری فرد مبتلا به دیگران منتقل می‌شود. همین امر دلیل کافی برای این است که با شروع خارش در سر و ظاهر شدن پوسته‌های ریز شبیه شوره که به راحتی از پوست جدا نمی‌شود درمان خانگی شپش سر را شروع کنید.

اگر با هیچ کدام از این روش‌ها شپش سر درمان نشد و همچنان موها درگیر بود حتماً باید به دکتر مو مراجعه کنید. هنگام مراجعه باید تمام روش‌هایی که استفاده کردید و جواب نگرفتید را برای پزشک توضیح دهید.

گفتگوی آنلاین یا متخصص پوست و مو

سایت پذیرش ۲۴ امکان ارتباط شما را با پزشک آنلاین پوست فراهم کرده است. علاوه بر سایت می‌توانید از طریق اپلیکیشن نیز مشاوره‌های آنلاین دریافت کنید. دسترس آسان و هزینه‌ی کم از مزیت‌های استفاده از این شیوه است.

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

درمان شپش سر خانگی

نظر شما در مورد این پست “درمان شپش سر خانگی” چیست؟

دکمه بازگشت به بالا