متوکلوپرامید چه قرصی است

متوکلوپرامید چه قرصی است

متوکلوپرامید

هشدار

داروهای گوارشی

داروهای گوارشی داروهای محرک حرکات دستگاه گوارش

در کدام داروخانه موجود است؟

‎متوکلوپرامید: ‎متوکلوپرامید داروی نام آشنا و پر مصرف برای درمان و پیشگیری تهوع و استفراغ می باشد . ‎احساس تهوع اگرچه مشکلی شایع می باشد اما می تواند ناشی از علل مختلفی باشد . ‎متوکلوپرامید عموماً جهت تهوع ناشی از میگرن، پس از عمل جراحی یا تهوع ناشی از رادیوتراپی تجویز می شود . ‎علاوه بر اینها برای برطرف کردن تهوع در داروخانه ها بدون نسخه ی پزشک می توان آن را تهیه کرد. ‎این دارو با کمک به تسریع حرکت غذا در دستگاه گوارش، تهوع را برطرف می نماید.

‎پیش از مصرف متوکلوپرامید : – در افراد زیر ۲۰ سال و بالای ۶۵ سال متوکلوپرامید باید با احتیاط بیشتری مصرف شود . چون در این سنین احتمال بروز عوارض ناخواسته بیشتر می باشد . ‎-در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. – در صورت سابقه حساسیت دارویی ( خصوصا به آنتی بیوتیک هایی مانند سیپرو فلوکساسین لووفلوکساسین افلوکساسین ،داروهای آرام بخش و داروهای تضعیف کننده ی اعصاب) به پزشک خود اطلاع دهید . – در صورتی که مبتلا به آسم یا آلرژی (حساسیت به دارو ، غذا و…) می باشید، پزشک خود را مطلع نمایید . – در صورت سابقه ی ضربان نامنظم قلب، مشکل گوارشی ( مانند سابقه ی زخم و خونریزی گوارشی )، مشکلات کبدی یا کلیوی، صرع، پارکینسون، تومور در غدد فوق کلیوی، مشکلات خونی به پزشک خود اطلاع دهید . -از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

‎نحوه ی مصرف متوکلوپرامید: – این دارو به صورت قرص ۱۰ میلی گرمی ، قطره ی ۶۰mg15ml و آمپول تزریقی موجود می باشد . – متوکلوپرامید را دقیقا به صورتی که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. معمولا به صورت یک قرص ۱۰ میلی گرمی یا ۱۰ میلی لیتر شربت، سه مرتبه در روز تجویز می شود اما ممکن است مقدار مصرف تجویز شده برای شما متفاوت باشد خصوصاً در صورتی که از قطره خوراکی استفاده می نمایید، دارو را دقیقا به مقداری که تجویز شده، با قطره چکان مخصوص اندازه گیری نمایید . – نوبت های مصرف روزانه را به فاصله های منظم ( هر۸ ساعت) مصرف نمایید .قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. بهتر است دارو را نیم ساعت قبل از غذا و یا هنگام خواب مصرف نمایید . _در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

‎توصیه ها: – در صورتی که این دارو را بدون نسخه از داروخانه تهیه می نمایید، در مورد مناسب بودن مصرف این دارو در شرایط خود، با داروساز مشورت نمایید . – معمولا مصرف این دارو به صورت کوتاه مدت ( حداکثر تا ۵روز) تجویز می شود  لذا در صورت مصرف طولانی مدت حتماً تحت نظر پزشک باشید . – در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی دارید، درمانگر خود را از مصرف متوکلوپرامید مطلع نمایید . -مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد. – در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ممکن است این دارو منجر به تغییر در سطح قند خون شما شود لذا قند خون خود را بیشتر کنترل نمایید .

‎عوارض شایع متوکلوپرامید: – احساس سرگیجه یا خواب آلودگی از عوارض شایع متوکلوپرامید می باشد لذا تا برطرف شدن اثر دارو، از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید . – در صورت بروز اسهال خفیف مصرف مایعات به مقدار کافی جهت بهبود وضیعت لازم است. اما در صورت طولانی شدن اسهال و یا همراه شدن با علائم دیگر به پزشک مراجعه نمایید . – خشکی دهان ، لک های قرمز پوستی، حساسیت و درد سینه، ضربان قلب بالا و نامنظم شدن قاعدگی می تواند از عوارض این دارو باشد که در صورت بروز آن ها باید با پزشک خود مشورت نمایید .

‎عارضه ی نادر اما مهم: – در صورت اختلال در حرکت یا بروز مشکلات در حرکات چشم ها و صورت فورا به پزشک مراجعه نمایید .

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف متوکلوپرامید

مکانیسم اثر متوکلوپرامید

فارماکوکینتیک متوکلوپرامید

منع مصرف متوکلوپرامید

عوارض جانبی متوکلوپرامید

تداخلات دارویی متوکلوپرامید

هشدار ها متوکلوپرامید

توصیه های دارویی متوکلوپرامید

دارو های هم گروه متوکلوپرامید

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

قرص متوکلوپرامید چه قرصی است؟

قرص متوکلوپرامید برای جلوگیری از تهوع استفاده می‌شود. متوکلوپرامید به دلیل اثرات پروکینتیک و ضد تهوع مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو محرک قسمت های فوقانی دستگاه گوارش است بدون اینکه بر ترشح معده، صفرا و پانکراس موثر باشد. متوکلوپرامید باعث افزایش سرعت تخلیه معده می شود. قرص متوکلوپرامید برای درمان **۷**که هم بکار می رود.

قرص متوکلوپرامید برای جلوگیری از تهوع استفاده می‌شود. متوکلوپرامید به دلیل اثرات پروکینتیک و ضد تهوع مورد استفاده قرار می گیرد.  این دارو محرک قسمت های فوقانی دستگاه گوارش است بدون اینکه بر ترشح معده، صفرا و پانکراس موثر باشد. متوکلوپرامید باعث افزایش سرعت تخلیه معده می شود. قرص متوکلوپرامید برای درمان **۷**که هم  بکار می رود.                    

طریقه مصرف متوکلوپرامید

شکل خوراکی دارو ۳ تا ۴ بار در شبانه روز و در فواصل زمانی منظم تجویز می شود. هرچند بر اساس نوع بیماری شما، پزشک ممکن است مقدار متفاوتی از دارو را تجویز کند. دستورات روی بسته دارو را به دقت مطالعه کنید و آن را دقیقا مطابق دستور پزشک خود مصرف و از تغییر خودسرانه دوز دارو جدا پرهیز کنید.

موارد منع مصرف

متوکلوپرامید نباید در بیماران دچار صرع، خونریزی دستگاه گوارش، انسداد روده، پارگی روده یا معده و فئوکروموسیتوما (نوعی تومور غده فوق کلیوی) استفاده شود.

اصولا قرص و قطره حدود نیم ساعت قبل از غذا تجویز می شوند.

تهوع و استفراغ پس از جراحی:

بزرگسالان:۱۰ تا ۲۰ میلی گرم عضلانی در پایان جراحی که در صورت لزوم هر ۴ تا ۶ ساعت تکرار می شود.

تنظیم دوز در نارسایی کلیه:چنانچه کلیرانس کراتینین کمتر از mlmi 40 باشد، دوز شروع دارو ۵۰% دوزاژ معمول دارو می باشد و در صورت تحمل دوز دارو تنظیم می شود.

ویژگیها و اثرات:

متوکلوپرامید به دلیل اثرات پروکینتیک و ضد تهوع مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو محرک قسمت های فوقانی دستگاه گوارش است بدون اینکه بر ترشح معده، صفرا و پانکراس موثر باشد. متوکلوپرامید باعث افزایش سرعت تخلیه معده می شود. توان استراحت اسفنکتر مری – معدی را افزایش می دهد و باعث شل شدن اسفنکتر پیلور می گردد. این دارو دارای اثرات تحریک پاراسمپاتیک همراه با مهار گیرنده های دوپامینی (موجود در مرکز تهوع CTZ ) است، ضمن این که ممکن است مهار کننده گیرنده های سروتونینی (HT3) نیز باشد. در ضمن قسمت اعظم اثرات پروکینتیک آن را به تحریک گیرنده های (۵- HT4)نسبت می دهند.

فارماکوکینتیک:

متوکلوپرامید به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. شروع اثر آن در مصرف وریدی ۱ تا ۳ دقیقه، در مصرف عضلانی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و در مصرف خوراکی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه می باشد. فراهمی زیستی آن در مصرف خوراکی، تقریباٌ ۸۰ درصد است و حجم توزیع آن در بدن بالاست.

۸۵ درصد آن از طریق ادرار دفع می گردد. نیمه عمر آن در افراد با عملکرد کلیوی طبیعی ۵ تا ۶ ساعت است. میزان اتصال آن به پروتئین های پلاسما کم است.

مصرف برحسب اندیکاسیون:

ریفلاکس معده به مری

درمان استفراغ ناشی از شیمی درمانی

گاستروپارزی دیابتی

جلوگیری از استفراغ های بعد از عمل

تسهیل انتوباسیون روده کوچک

کمک به تخلیه معده در پرتودرمانی

مصارف جانبی :در **۷**که مقاوم همراه باکلرپرومازین، در القای شیردهی، میگرن، افت وضفیتی فشارخون، متوقف کردن خون ریزی از واریس مری‎

پیش از مصرف متوکلوپرامید :

در افراد زیر ۲۰ سال و بالای ۶۵ سال متوکلوپرامید باید با احتیاط بیشتری مصرف شود . چون در این سنین احتمال بروز عوارض ناخواسته بیشتر می باشد .

‎در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت سابقه حساسیت دارویی ( خصوصا به آنتی بیوتیک هایی مانند سیپرو فلوکساسین لووفلوکساسین افلوکساسین ،داروهای آرام بخش و داروهای تضعیف کننده ی اعصاب) به پزشک خود اطلاع دهید .

در صورتی که مبتلا به آسم یا آلرژی (حساسیت به دارو ، غذا و…) می باشید ، پزشک خود را مطلع نمایید .

در صورت سابقه ی ضربان نامنظم قلب ، مشکل گوارشی ( مانند سابقه ی زخم و خونریزی گوارشی ) ، مشکلات کبدی یا کلیوی ، صرع، پارکینسون، تومور در غدد فوق کلیوی ، مشکلات خونی به پزشک خود اطلاع دهید .

از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

موارد منع مصرف:

حساسیت مفرط شناخته شده به دارو،فئوکروموسیتوم،اختلالات تشنجی ، خونریزی دستگاه گوارش ، انسداد یا سوراخ شدن روده(تحریک حرکات دستگاه گوارش در آنها خطرناک می باشد).

متوکلوپرامید چه قرصی است

نظر شما در مورد این پست “متوکلوپرامید چه قرصی است” چیست؟

دکمه بازگشت به بالا