چهل گیاه چیست

چهل گیاه چیست

چهل گیاه چیست و خواص عرق چهل گیاه برای چاقی و لاغری و بارداری، قاووت، قوتو چیست

چهل گیاه یکی از داروها و عرقیات گیاهی پرکاربرد و پرخاصیت در زمینه پیشگیری و درمان سنتی انواع بیماری است؛ که امروزه جایگزین خوبی برای بسیاری از داورهای شیمیایی می باشد. فصل بهار زمان مناسبی برای تهیه عرق از این گیاه است که اگر به درستی مصرف شود می تواند فواید بسیاری را به دنبال داشته باشد. با این مقاله همراه باشید تا اطلاعات کامل تر و مفیدتری را در مورد عرق و دمنوش چهل گیاه در اختیارتان قرار دهیم.

چهل گیاه چیست و ترکیبات عرق چهل گیاه کدامند؟

چهل گیاه چیست ؟ و ترکیبات عرق چهل گیاه کدامند؟

عرق چهل گیاه از ترکیب چندین گیاه دارویی مفید بدست می آید؛ افرادی که در خانه عرق چهل گیاه تهیه می کنند می توانند گیاهان و مواد مختلف با خواص دیگری را اضافه کنند. از خواص مهم عرق چهل گیاه تسهیل هضم غذا است و میزان تاثیر گذاری آن به اینکه بیمار چه مقدار عرق چهل گیاه را قبل و یا بعد از غذا مصرف می کند، بستگی دارد. برخلاف اسم چهل گیاه این عرق فقط از ترکیب تعداد کمی گیاهان دارویی مانند شیرین بیان، نعنا، پونه، آویشن که در پیشگیری و درمان نارحتی های گوارشی تاثیر دارند، تهیه می شود. در ادامه به معرفی این گیاهان دارویی و خواص هر یک اشاره می کنیم.

نحوه گرفتن عرق چهل گیاه

نحوه گرفتن عرق چهل گیاه

برای تهیه عرق چهل گیاه از گیاهان دارویی مختلف باید به دقت و گام به گام مراحل زیر را انجام داد.

نکته مهم: زمانی که بخار از کنار دیگ خارج شد، باید بلافاصله آب نیچه عوض شود؛ با این کار ، بخار از کنار به‌ صورت عمل تقطیر خارج شده و عرق چهل گیاه را از سر سمت راست وارد شیشه می کند.

خواص عرق چهل گیاه چیست و طبع گیاه چگونه است؟

خواص عرق چهل گیاه چیست؟ و طبع گیاه چگونه است؟

از آنجایی که طبع عرق چهل گیاه گرم است؛ تاثیر زیادی روی افراد سرد مزاج دارد. از مهم ترین خواص عرق چهل گیاه می توان به تقویت معده و روده، رفع ترشی معده ، تقویت اعصاب، قلب و عروق، رفع هر گونه دل پیچه و دل درد ناشی از سرد مزاجی، تسهیل هضم غذا و خاصیت بادشکن بودن آن اشاره کرد.

چهل گیاه برای چاقی و لاغری

چهل گیاه برای چاقی و لاغری

ادعای تاثیر گیاهان دارویی مانند چهل گیاه روی کاهش وزن و چاقی هنوز اثبات نشده و این موضوع توسط پزشکان طب سنتی به طور کلی رد شده است. البته گیاهانی که در تهیه عرق چهل گیاه به کار می روند همگی طبع گرم و خشک دارند و مصرف آن ها باعث کاهش رطوبت بدن می شود؛ در نتیجه ممکن است افراد چاقی که به دلیل داشتن طبع سرد دچار اضافه وزن شده اند با مصرف عرق چهل گیاه بتوانند مقداری وزن خود را کاهش دهند.

فواید و خواص چهل گیاه برای بارداری

فواید و خواص چهل گیاه برای بارداری

همانطور که گفتیم طبع گیاهانی که برای تهیه چهل گیاه استفاده می شود گرم و خشک می باشد و مصرف آن در دوران بارداری ممکن است باعث سقط و خونریزی شود؛ بنابراین مادران باردار باید از خوردن عرق چهل گیاه در این دوران پرهیز کنند. به طور کلی لازم است در دوران بارداری از مصرف هر گونه داروی شیمیایی و گیاهی بدون مشورت پزشک متخصص خودداری شود.

قاووت چهل گیاه یا قوتو چهل گیاه چیست؟

قاووت چهل گیاه یا قوتو چهل گیاه چیست؟

قاووت یا قوتو چهل گیاه از فراورده های غذایی سنتی است که در تهیه آن از ۴۰ بذر گیاهی و گیاهان دارویی مخلوط با شکر استفاده می شود. یکی از انواع قاووت های کامل و مقوی که بین مصرف کنندگان بسیار شناخته شده است، قاووت چهل گیاه یا قوتو چهل گیاه می باشد. قاووت چهل گیاه از ترکیب گیاهان داوریی مختلفی بدست می آید؛ بنابراین خواص بی نظیری در درمان بیماری گوناگون دارد. برای تهیه قوتو یا قاووت چهل گیاه از گیاهانی نظیر تخم گشنیز، خشخاش، کنجد، آفتابگردان، شاهدانه، رازیانه، زیره، جو، دارچین، زنجبیل، سنجد، بهار نارنج، تخم شوید، فلفل سیاه، بذر کتان استفاده می شود.

از مهم ترین خواص قوتو چهل گیاه می توان به تقویت قوای جسمانی، تقویت حافظه، افزایش نیروی ذهنی و تمرکز، رفع خستگی، درمان انزال زودرس و پیشگیری از کم‌خونی اشاره کرد. در حال حاضر قاووت چهل گیاه در طهم های متنوع و همراه با مغزیات تهیه می شود و به عنوان شیرینی و سوغات به فروش می رسد. برای بهره مندی از خاصیت آرامش بخشی این داروی گیاهی و تقویت اعصب بهتر است قبل از خواب مقدار مشخصی از قوتو چهل گیاه را مصرف کنید.

روغن چهل گیاه چه کاربری دارد؟

روغن چهل گیاه چه کاربری دارد؟

چهل گیاه را به صورت های گوناگون چون عرق چهل گیاه، دمنوش چهل گیاه و روغن چهل گیاه می توان مصرف کرد. از موارد کاربرد روغن چهل گیاه درمان و تسکین دردهای جسمی است. از مهم ترین خواص روغن چهل گیاه می توان از خاصیت ضد درد آرتروز، ضد درد سیاتیک و کمر، ضد درد فوری استخوان و زانو، ضد درد پیشانی و ضرب دیدگی ها نام برد.

دمنوش چهل گیاه و خواص آن

دمنوش چهل گیاه و خواص آن

برخی افراد تمایل دارند چهل گیاه را به صورت دمنوش و چای با هدف آرامش و تقویت اعصاب مصرف کنند. در ادامه مهم ترین خواص دمنوش چهل گیاه را نام می بریم.

طرز تهیه دمنوش چهل گیاه

طرز تهیه دمنوش چهل گیاه

برای درست کردن دمنوش چهل گیاه باید دو تا سه قاشق غذاخوری از آن را در یک قوری چینی ریخته و مقداری آب جوش اضافه کنید و به مدت ۲۰ دقیقه اجازه دهید روی حرارت ملایم دم بکشد. بعد از دم کشیدن دمنوش برای طعم دار کردن آن بهتر است از نبات یا عسل استفاده کنید. برای تاثیر بهتر دمنوش چهل گیاه باید دو تا سه بار در روز و قبل از خواب میل شود.

موارد منع مصرف عرق چهل‌گیاه

موارد منع مصرف عرق چهل‌گیاه

عرق چهل گیاه را در سه حالت شامل وضعیت بارداری، مبتلایان به رفلاکس معده و افراد حساس به عرقیات گرم و خشک نباید مصرف کرد.

طریقه مصرف چهل گیاه

طریقه مصرف چهل گیاه

عرق چهل گیاه از طریق تقطیر چند گیاه بدست می آید و مایعی سرد است؛ که بدون گرم کردن می توان آن را بعد از غذا یا قبل از خوردن غذا مصرف کرد. طعم عرق چهل گیاهی مقداری تلخ و تند است که برای کمتر شدن این مزه بهتر است قبل از مصرف مقداری آب به عرق اضافه کنید.

میزان مصرف عرق چهل گیاه

میزان مصرف عرق چهل گیاه

مصرف عرق چهل گیاه برای همه سنین مفید است و تاثیر آن روی افراد دارای طبع سرد بیشتر می باشد. میزان مصرف عرق چهل گیاه برای اثر بخشی به اندازه نصف فنجان قبل و یا بعد از غذا است. این عرق خاصیت بادشکن دارد و بعد از خوردن آن گازهای مضر از معده خارج می شوند و در نتیجه ممکن است فرد به طور پیوسته دچار باد گلو شود. میزان مصرف عرق چهل گیاه طبق پیشنهاد پزشکان طب سنتی نصف فنجان عرق بعد از صرف غذا است؛ زیرا در این صورت غذا بهتر هضم می شود و کارکرد دستگاه گوارش بالا می رود.

مصرف عرق چهل گیاه، رفلاکس معده را کم می‌کند؟

مصرف عرق چهل گیاه، رفلاکس معده را کم می‌کند؟

یکی از مهم ترین خواص عرق چهل گیاه تقویت معده و رفع ترشی معده است که بسیاری از افراد نیز به همین منظور عرق چهل گیاه را قبل یا بعد از غذا خوردن مصرف می کنند. همانطور که گفتیم عرق چهل گیاه دارای طبع گرم است و مصرف آن سبب شل شدن دریچه معده می شود. بر همین اساس افرادی که دچار رفلاکس معده یا بازگشت اسید معده به مری هستند و طبع گرمی دارند باید در مصرف عرق چهل گیاه جانب احتیاط را رعایت کنند.

در تهیه عرق چهل گیاه از گیاهان دارویی مانند زوفا، زردچوبه، رازیانه و ختمی استفاده می شود که برای تقویت معده و رفع ترشی معده که در نتیجه بد غذا خوردن، زیاد خوردن و یا عصبانیت هنگام غذاخوردن بوجود می آید، مفید است.

جمع بندی

در این بحث به معرفی کامل چهل گیاه و ترکیبات آن، خواص و فواید دمنوش و روغن چهل گیاه، میزان مصرف و موارد منع مصرف آن پرداخته شد. همچنین گفتیم که قوتو یا قاووتی که از چهل گیاه بدست می آید بسیار مفید است و به عنوان شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین درباره تاثیر عرقیات بر روی چاقی و لاغری بیان شد که نگاه طب سنتی در مورد اثر بخشی عرق چهل گیاه روی کاهش وزن و لاغری منفی است و تاثیر آن روی چاقی نیز توسط محققان تایید نشده است.

 

ترکیبات عرق چهل گیاه

همانطور که گفتیم عرق چهل گیاه بر خلاف نام خود از چهل گیاه مختلف حاصل نشده است و از تعدادی گیاه به دست می‌آید که در ادامه به معرفی این گیاهان می‌پردازیم.

 

آویشن

آویشن گیاهی با طبعی خشک و گرم است که در رفع دردهای سیاتیک، نقرس، مفاصل و غیره بسیار موثر و مفید است. علاوه بر این آویشن می‌تواند در درمان بیماری‌های مثانه، کلیه، سیاه سرفه، ذات‌الریه، تنگی نفس، نفخ معده و روده و غیره را کمک کرده و تاثیر گشدار باشد.

 

اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی است که طبعی گرم داشته و وجود این گیاه در عرق چهل‌گیاه می‌تواند در درمان بیماری آسم، سرفه، نفخ روده و معده، دردهای عضلانی و اعصاب، ناراحتی مقعد، کبد چرب، کلیه، طحال و همچنین غش، رعشه، ضربه مغزی، سردرد، امراض عصبی و غیره موثر و کمک کننده باشد

 

اسفرزه

اسفرزه گیاهی است که طبعی سرد و تر دارد و در عرق چهل گیاه وجود دارد. گیاه اسفرزه در درمان زخم معده، خشونت حلق و سینه، یبوست و  نارسایی کبد و کلیه بسیار مؤثر و مفید است.

 

افسنتین

 گیاه افسنتین در بالا بردن خواص عرق چهل‌گیاه بسیار مؤثر است، به دلیل این که در مادران شیرده موجب افزایش شیر و آرامش خواهد شد، اشتهای مفید به‌وجود آورده، موجب رفع و درمان یبوست شده و علاوه بر این این گیاه برای افرادی که خونریزی بینی دارند، بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

ریشه بابا آدم

 طبع گیاه بابا آدم گرم و تر است و وجود آن در عرق چهل گیاه به این عرق گیاهی این توانایی را داده است که موجب کاهش قند خون شده و همچنین عرق چهل گیاه با داشتن ریشه بابا آدم در خود می‌تواند جوش‌های صورت، اگزما، روماتیسم، مخملک و سرخک را درمان کند.

 

بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه مقوی‌ترین ترکیب موجود در عرق چهل‌گیاه است که حافظه و مغز را تقویت می‌کند، همچنین برای تنگی نفس و قولنج مفید بوده و درد دندان و طپش قلب را از بین می برد، هیستری را درمان کرده و همچنین حواس پنج‌گانه، جگر، معده و قلب را قوای تازه‌ای می‌بخشد.

 

بارهنگ

گیاه بارهنگ گیاهی است با طبعی سرد و ترکه وجود این گیاه در عرق چهل گیاه به این عدق گیاهی این توانایی را می‌دهد تا سوختگی‌های سطحی و امراض پوستی را درمان کند. این گیاه در درمان ورم مخاط دهان، خونریزی ریه و آسم، نقش موثر و غیر قابل چشم پوشی خواهد داشت. طبع این گیاه سرد بوده و  می‌تواند به مقدار قابل توجهی از طبع گرم سایر ترکیبات گیاهی موجود عرق چهل‌گیاه بکاهد و طبع آن را متعادل کند تا  مصرف عرق چهل گیاه را برای افرادی که مزاج گرم دارند راحت‌تر کند.

 

گل بنفشه

گل بنفشه نیز مانند بارهنگ گیاهی است که طبعی سرد دارد اما همراه‌ شدن آن با سایر ترکیبات موجود در عرق چهل‌گیاه می‌تواند در بهبودی بی‌خوابی، یبوست، عطش، برفک، مخملک، سرخک، ذات‌الریه، سیاه‌سرفه، برنشیت، تنگی نفس و گلو درد بسیار مؤثر و مفید باشد.

 

 

خواص عرق چهل گیاه

عرق چهل گیاه با وجود گیاهان پر خاصیتی که در خود دارد خواص و فواید فراوانی دارد. از برجسته ترین ویژگی‌های عرق چهل گیاه می‌توان به تقویت دستگاه گوارش اشاره کرد. عرق چهل گیاه می‌تواند موجب تقویت معده و تقویت روده شود. علاوه بر این عرق چهل گیاه موجب رفع ترشی در معده و تقویت اعصاب، قلب و عروق می‌شود. عرق چهل گیاه بادشکن بوده و همه عصب‌های دستگاه گوارش را در جهت بهبود عملکرد هضم و جذب، تقویت می‌کند.

 

عرق چهل گیاه و تقویت اعصاب

عرق چهل گیاه دارای طبع گرمی بوده و این طبع گرم موجب می‌شود تا اعراد با مصرف این عرق گیاهی حس خوبی به‌دست آورده و سیستم اعصاب و روان آن‌ها تقویت می‌شود و موجب ایجاد آرامش قابل توجهی را در فرد می‌شود.

 

عرق چهل گیاه و سلامت قلب

از دیگر ویژگی‌های بی نظیر  عرق چهل گیاه این است که قادر است رگ‌های قلب و عروق را باز کرده و موجب تقویت اعصاب و بالا بردن گردش خون در قسمت‌های مختلف بدن شود.

 

عرق چهل گیاه و تسکین درد‌های قاعدگی

عرق چهل گیاه علاوه بر اینکه موجب به‌ دست‌ آوردن آرامش و روحیه قوی می‌شود می‌تواند درد‌های قاعدگی را که حاصل از تداخل هورمونی، فشارهای عصبی و دردهای عضلانی است را تسکین دهد. در واقع از جمله خواص عرق چهل‌گیاه این است که می‌تواند دردهای عضلانی مانند دل‌درد، کمردرد و دل‌پیچه در زمان قاعدگی را تسکین دهد.

 

 

طریقه مصرف عرق چهل گیاه

عرق چهل‌گیاه همانند دیگر عرقیجات گیاهی، مایعی سرد بوده که حاصل از تقطیر چند گیاه است. عرق چهل گیاه بدون گرم‌کردن یا حل‌کردن با مواد دیگر قابل مصرف و استفاده است. عرق چهل گیاه طعمی کمی تلخ و تند داشته و از این رو افراد می‌توانند نصف فنجان عرق چهل‌گیاه را با میزان مناسبی آب حل کنند و بخورند.

 

میزان و مقدار قابل مصرف عرق چهل‌ گیاه

استفاده از عرق چهل گیاه که یک عرق گیاهی است و  بهره‌ بردن از خواصاین عرق گیاهی، محدودیت سنی ندارد و هر فردی به ویژه افرادی که مزاج سرد دارند می‌توانند عرق چهل‌ گیاه را مصرف کنند. بهترین میزان مصرف این عرق بی نظیر و فوق‌العاده به اندازه نصف فنجان پیش و یا پس از صرف وعده غذایی است. متخصصان و پزشکان طب سنتی توصیه می‌کنند به‌منظور هضم بهتر غذا و همچنین افزایش و تسهیل کارکرد و عملکرد دستگاه گوارش، نصف فنجان عرق چهل‌ گیاه بعد از صرف غذا میل شود. در صورت استفاده از این عرق چهل گیاه ممکن است گازهای مضر از معده خارج شده و فرد بعد از خوردن عرق چهل‌گیاه شاهد بادگلوهای مکرر باشد.

 

 

عوارض عرق چهل گیاه

عرق چهل گیاه نیز مانند سایر عرقیجات گیاهی در کنار خواص و فواید فراوانی که دارد، ممکن از عوارض و مضراتی نیز به دنبال داشته باشد.

خانم‌های باردار به علت بالا بودن طبع گرم عرق چهل‌گیاه، به هیچ وجه اجازه مصرف از  این عرق گیاهی را ندارند. همچنین برخی از گیاهان مصرف شده  در عرق چهل‌ گیاه مستقیما تأثیرات منفی بر جنین می‌گذارند و ممکن است عوارضی مانند  سقط جنین یا بروز کاستی‌ها و نقص‌های مادرزادی در جنین خواهد شد. افراد مبتلا به رفلاکس معده و افرادی که دریچه معده آن‌ها گشاد شده است بهتر است از عرق چهل گیاه استفاده کنند زیرا عرق چهل گیاه ممکن است موجب تشدید رفلاکس معده شود.

مصرف عرق چهل گیاه به افرادی که به عرقیجات با طبیعت گرم و خشک، حساسیت و آ‌لرژی داشته و واکنش‌هایی مانند کهیر، سرفه، خشکی دهان و زبان و غیره را از خود نشان می‌دهد، توصیه نمی‌شود و بهتر است از مصرف مدوام عرق چهل‌ گیاه اجتناب کنند.

عرق چهل گیاه از نظر طب سنتی، به لاغری افرادی که طبع سرد و مرطوب دارند، کمک می‌کند؛ با این‌حال به تنهایی برای لاغری کافی نیست. برای داشتن یک رژیم غذایی اصولی و سالم و همچنین داشتن تناسب اندام، باید از یک رژیم غذایی سالم و اصولی پیروی نمایید. رژیم‌های بهاره غفاری، یکی از بهترین رژیم‌های اصولی است، زیرا بدون حذف مواد غذایی، به شما کمک می‌کند به وزن ایده آل برسید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این رژیم‌ها بر روی غفاری دایت و برای دریافت رژیم لاغری خود بر روی رژیم آنلاین من کلیک نمایید.

 

چهل گیاه چیست

نظر شما در مورد این پست “چهل گیاه چیست” چیست؟

دکمه بازگشت به بالا