از بین بردن کک ومک صورت

از بین بردن کک ومک صورت

۷ درمان عالی برای کک و مک و نحوه پیشگیری از آن

همه ما همیشه دوست داریم پوستی شاداب و جوان و بدون هیچ لکه یا جای جوشی داشته باشیم. یکی از عوارض پوستی که می‌تواند بخصوص از نظر روانی بسیار اذیت کننده باشد وجود کک و مک در صورت بخصوص در قسمت گونه‌ها می‌باشد که تأثیر زیادی در زیبایی دارد و گاهی افراد مجبور هستند در آرایش خود از کرم‌های متفاوتی برای پوشاندن آن استفاده کنند. در این مقاله به‌صورت مختصر به توضیح عارضه کک و مک پرداختیم و سپس عوامل ایجادکننده و روش‌های پیشگیرانه و درمانی آن را برایتان شرح می‌دهیم.

علت اصلی ایجاد کک و مک چیست؟

کک و مک به معنی بروز لکه‌های برنزه یا قهوه‌ای روشن روی پوست شما است. آن‌ها از خوشه‌های سلول‌های پوستی ساخته شده‌اند که حاوی رنگ‌دانه ملانین هستند. برخلاف خال که معمولاً به‌صورت برجسته است، کک و مک صاف است که خطری هم برای شما ایجاد نمی‌کند.

درواقع پوست شما حاوی سلول‌هایی به نام ملانوسیت است که رنگ‌دانه ملانین را تولید می‌کند. ملانین به محافظت از پوست شما در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید کمک می‌کند. قرار گرفتن در معرض آفتاب ملانوسیت ها را به تولید ملانین بیشتر ترغیب می‌کند. کک و مک تجمع ملانین در لایه خارجی پوست شما است. اکثر افرادی که تعداد زیادی کک و مک دارند، پوستی روشن دارند، اگرچه افراد با پوست تیره نیز ممکن است دچار آن شوند.

جالب است بدانید کک و مک حتی اگر هم زمینه ژنتیکی داشته باشد در هنگام تولد ظاهر نمی‌شود و عادات اشتباه ما به‌مرور آن‌ها را نمایان می‌کند. مهم‌ترین آن هم قرار گرفتن در برابر نور آفتاب بخصوص در کودکی بدون ضد آفتاب و کلاه و عینک است.

پیشگیری و درمان کک و مک

در اینجا هفت روش را برای شما بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم از شر کک و مک خود خلاص شوید و یا حداقل از شدت آن‌ها کاسته شود:

۱٫ ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب کک و مک را درمان نمی‌کند، اما به جلوگیری از ایجاد کک و مک‌های جدید کمک می‌کند. در تمام طول سال باید هنگام بیرون رفتن کرم ضد آفتاب بزنید، حتی اگر هوا ابری باشد. چون اشعه ماوراءبنفش که عامل اصلی ایجاد لک می‌باشد در هوای ابری نیز می‌تواند به‌راحتی در پوست شما نفوذ کند. طبق راهنمایی آکادمی درماتولوژی آمریکا باید به نکات زیر برای استفاده از ضد آفتاب توجه نمایید:

۲٫ لیزر درمانی

لیزر درمانی از پالس‌هایی با نور متمرکز و شدید برای هدف قرار دادن مناطق آسیب‌دیده پوست استفاده می‌کند. لیزر انواع مختلفی دارد. طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، لیزر ۱۰۶۴ Q-Swi ched Nd YAG برای درمان کک و مک مؤثر است. نتایج مطالعه نشان داد که درمان با این نوع لیزر در ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان بیش از ۵۰ درصد از کک و مک ها را کاهش داده و یا کاملاً از بین برد است.

لیزر درمانی به‌طورکلی بی‌خطر است و خطر ایجاد زخم توسط آن پایین است. بااین‌حال، ممکن است عوارض جانبی دیگری را برای شما ایجاد کند که عبارت‌اند از:

اگر سابقه تبخال دهانی دارید، ممکن است لازم باشد قبل از انجام لیزر، از داروی ضدویروس استفاده کنید. به این دلیل که لیزر می‌تواند باعث تحریک و ایجاد تب‌خال در اطراف دهان شما شود. ممکن است پزشک برخی از کرم‌ها و داروهای دیگر را برای کاهش عوارض لیزر قبل از انجام آن برایتان تجویز کند. گاهی نیز پزشک در مورد داروهایی که استفاده می‌کنید می‌پرسد و مصرف برخی از آن‌ها را تا بعد از انجام لیزر ممنوع می‌کند. بهبودی با روش لیزر درمانی ممکن است تا دو هفته طول بکشد. برای دستیابی به نتایج مطلوب معمولاً به چندین جلسه نیاز است.

۳٫ جراحی بینی توسط شوک سرمایی

جراحی بینی از یخ‌زدگی شدید به شکل نیتروژن مایع برای یخ‌زدگی و تخریب سلول‌های غیرطبیعی پوست استفاده می‌کند. جراحی سرما به‌طورکلی بی‌خطر است و نیازی به بیهوشی نداشته و زمان بهبودی آن سریع است. برخی از عوارض جانبی احتمالی، ایجاد کک و مک، خونریزی و تاول زدن است. جراحی بینی به‌ندرت باعث ایجاد زخم می‌شود؛ بنابراین قبل از تصمیم برای انجام این عمل زیبایی حواستان به عوارض آن باشد.

۴٫ کرم محوکننده موضعی

کرم محوکننده که کرم سفیدکننده نیز نامیده می‌شود، هم از طریق نسخه پزشک و بدون آن در داروخانه‌ها و حتی فروشگاه‌های لوازم آرایشی در دسترس است. بسیاری از کرم‌های محو شده حاوی هیدروکینون هستند. این ماده تولید ملانین را سرکوب می‌کند و مناطق تیره پوست یا کک و مک را روشن می‌کند.

بااین‌حال کرم موضعی هیدروکینون ممکن است عوارض زیر را ایجاد کند:

در سال ۱۹۸۲، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) محصولات سفیدکننده حاوی ۲ درصد هیدروکینون را به‌طورکلی بی‌خطر مؤثر اعلام کرد؛ اما ترکیبات غلیظ‌تر می‌توانند با استفاده مداوم به پوست آسیب برسانند.

۵٫ کرم موضعی رتینوئید

کرم رتینوئید یک ترکیب از ویتامین A است. این کرم برای بهبود پوست آسیب‌دیده از آفتاب و روشن شدن کک و مک استفاده می‌شود. با توجه به نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۴، رتینوئیدها می‌توانند با جذب اشعه ماورا بنفش از پوست در برابر ایجاد کک و مک محافظت کنند.

کرم‌های رتینوئید با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی شایع آن‌ها عبارت‌اند از:

۶٫ لایه‌برداری شیمیایی

در یک لایه‌برداری شیمیایی از یک محلول شیمیایی برای لایه‌برداری و کنده شدن قسمت‌هایی از پوست آسیب‌دیده استفاده می‌شود. برای از بین بردن کک و مک، یک لایه‌بردار پوستی متوسط ​​حاوی گلیکولیک اسید یا اسید تری کلرواستیک به لایه‌های میانی پوست نفوذ می‌کند. پس از برداشتن پوست آسیب‌دیده، پوست جدیدی ایجاد می‌شود که کک و مک کمتری خواهد داشت و یا به‌طور کامل بدون لک خواهد بود.

لایه‌برداری شیمیایی ممکن است به‌طور موقت باعث ایجاد شرایط زیر شود:

طبق انجمن جراحی پوست آمریکا، بهبود لایه‌برداری متوسط ​​پوست تا دو هفته طول می‌کشد. باید روزانه پوست خود را خیس کرده و از پماد موضعی استفاده کنید. همچنین باید تا دو هفته از داروی ضدویروس استفاده کنید تا عفونتی ایجاد نشود و تا زمان بهبودی پوست از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب پرهیز کنید.

۷٫ داروهای طبیعی

چندین روش درمانی طبیعی وجود دارد که می‌توان برای خلاص شدن از شر کک و مک استفاده کرد. البته تأثیر آن‌ها از نظر علمی اثبات نشده است.

این درمان‌های طبیعی شامل موارد زیر است:

آب‌لیمو: آب‌لیمو را مستقیماً با پنبه روی پوست خود بمالید و سپس آن را بشویید. آب‌لیمو باعث روشن شدن پوست می‌شود.

عسل: برای تهیه اسکراب، عسل را با نمک یا شکر ترکیب کنید. استفاده از این اسکراب با انجام یک‌لایه برداری ملایم بدون ایجاد آسیب در پوست کک و مک ها را کاهش می‌دهد.

دوغ: اسید لاکتیک موجود در دوغ کک‌ومک را کاهش می‌دهد. دوغ را مستقیماً روی پوست خود بمالید. اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس با آب گرم بشویید. همچنین می‌توانید از ترکیب دوغ با بلغور جو دو سر یک ماسک عالی برای شفاف شدن پوستتان درست کنید.

 خامه‌ترش: خامه ترش را مستقیم روی پوست خود بمالید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید؛ مانند دوغ، خامه ترش حاوی اسید لاکتیک است.

ماست: ماست را مستقیم روی پوست خود بمالید و بگذارید چند دقیقه روی آن بماند. ماست همچنین حاوی اسید لاکتیک است.

پیاز: پیاز را روی پوست خود بمالید و سپس پوست خود را با آب گرم بشویید. پیاز می‌تواند مانند لایه‌بردار عمل کند و به روشن شدن لکه‌ها کمک خواهد کرد.

در صورت بروز هرگونه تحریک، استفاده از داروهای طبیعی را متوقف کنید.

آیا ممکن است کک و مک خودبه‌خود از بین برود؟

برخی از کک و مک ها برای مدت طولانی و شاید تا آخر عمر هم باقی بمانند. برخی دیگر در تابستان به دلیل افزایش قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر برجسته هستند، اما در زمستان یا با جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید کمرنگ می‌شوند. کک و مک های ارثی ممکن است با افزایش سن کاهش پیدا کنند؛ اما کک‌ومک ناشی از آسیب خورشید با افزایش سن افزایش می‌یابد.

چه موقع برای کک و مک به پزشک مراجعه کنیم؟

تحقیقات نشان می دهد کک و مک غیر سرطانی است، اما ممکن است با سرطان پوست اشتباه گرفته شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش‌ازحد یک عامل خطر برای هر دو عارضه کک و مک و ملانوم (عامل سرطان) است. بنابراین در صورت مشاهده تغییر در اندازه، رنگ یا شکل کک و مک، به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است کک و مک نبوده و ملانوم باشد.

سخن پایانی …

کک و مک در بین افراد زیادی بخصوص سفیدپوستان بسیار شایع اما خوش‌خیم است. بااین‌حال بسیاری از افراد به دلایل زیبایی می‌خواهند از شر آن‌ها خلاص شوند. درمان‌های تهاجمی مانند لیزر درمانی و لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند برای رفع آن‌ها مؤثر باشند، اما به زمان بهبودی زیادی نیاز دارد و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. روش‌های پیشگیری گفته‌شده بیشتر از روش‌های درمانی برای این عارضه توصیه می‌شود. درنهایت با پزشک متخصص پوست خود صحبت کنید تا بهترین روش را به شما پیشنهاد بدهد.

بهترین روش‌های رفع کک و مک صورت معرفی ۵ کرم عالی

کک و مک چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

برای اینکه بتوان یک مشکل را حل کرد، اول باید دلیل اتفاق افتادن آن را بدانیم. کک و مک لکه‌هایی هستند که بر اثر تجمع ملانین یا رنگدانه‌های پوست ایجاد می‌شوند. این لکه‌ها صاف و بدون درد هستند. در بعضی افراد بیشتر دیده می‌شوند و در بعضی دیگر کمتر. هیچ کس با وجود کک و مک به دنیا نمی‎‌آید؛ اما این مسئله می‌تواند به صورت ژنتیکی در او وجود داشته باشد و با قرار گرفتن در معرض آفتاب روی پوست او ظاهر شود.

وجود کک و مک دلیلی بر عدم زیبایی کسی نیست؛ این را «مگان مارکل» عروس خانواده سلطنتی انگلیس در روز عروسی‌اش ثابت کرد؛ اما اگر به هر دلیلی دوست دارید به رفع کک و مک صورت‌تان کمک کنید یا مانع از افزایش آن شوید، راهکارهای زیر به کارتان خواهند آمد.

استفاده از کرم ضد آفتاب؛ یک ضرورت مهم

جمله پیشگیری بهتر از درمان است، کلیشه‌ای به نظر می‌رسد؛ اما کلیشه‌ای است که هیچ وقت از اهمیت آن کم نخواهد شد. اگر در خانواده خود کسانی را دارید که کک و مک دارند و احتمال می‌دهید شما هم این ژن را به ارث برده باشید یا اینکه در حال حاضر تعدادی کک و مک روی صورت‌تان است و می‌خواهید مانع از بیشتر شدن آن‌ها شوید، کرم ضد آفتاب نباید از دسترس شما خارج شود. درست است که این کرم به رفع کک و مک کمک نمی‌کند؛ ولی یک عامل مهم برای پیشگیری از بروز آن است.

بهترین کرم ضد آفتاب به توصیه آکادمی پوست آمریکا کرمی است که شامل ویژگی‌های زیر باشد:

درمان با استفاده از لیزر

یکی دیگر از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید به رفع کک و مک صورت‌تان کمک کنید، لیزر درمانی است. پرتوهای لیزر بخش‌هایی از پوست را که هدف درمان است در نظر گرفته و سعی در رفع مشکل می‌کنند؛ با اینکه روش کلی درمان با لیزر همین است اما انواع مختلفی از لیزرها وجود دارد. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شده است، پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که نوع خاصی از لیزر تحت عنوان ۱۰۶۴ Q-Swi ched Nd YAG برای درمان لکه‌های پوستی موثر عمل می‌کند. استفاده از این لیزر بیش از ۵۰ درصد از لکه‌های کک و مک را در ۶۲ درصد مراجعان برطرف کرد. با وجود اینکه به طور معمول درمان‌های لیزر مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌کنند؛ اما شامل بعضی عوارض جانبی می‌شوند که اگر شما هم قصد استفاده از این روش درمانی را دارید، خوب است درباره آن‌ها آگاهی داشته باشید.

خارش، تورم، قرمزی، خشکی، پوسته شدن، عفونت و تغییر رنگ پوست می‎‌توانند جزو عوارض جانبی استفاده از لیزر برای درمان کک و مک باشند. اگر سابقه زدن تبخال دهانی داشته‌اید، این مورد را قبل از شروع درمان به پزشکتان اطلاع دهید؛ چون لیزر در موارد خاص ممکن است باعث تشدید مشکل شود. پزشکتان احتمالا با تجویز دارو و کرم‌های خاص قبل از شروع لیزر درمانی جلوی بروز مشکل را خواهد گرفت. اگر هم سابقه بیماری خاص یا سرطان داشته‌اید، حتما قصدتان برای لیزر درمانی را با پزشک متخصصتان در میان بگذارید. در بسیاری از مواقع اجازه انجام این کار به بیمارانی که سابقه بیماری خاص داشته‌اند، داده نخواهد شد.

معمولا یک جلسه لیزر درمانی برای درمان کک و مک کافی نیست و بعد از هر جلسه پوست حدود دو هفته برای ریکاوری به استراحت نیاز دارد.

کرایو تراپی

سومین روشی که می‌توان از آن برای رفع کک و مک صورت استفاده کرد، کرایوتراپی است. کرایو در یونانی به معنی سرما بوده و تراپی هم معنی درمان را می‌دهد؛ بنابراین در این روش قرار است از سرما برای درمان کک و مک صورت استفاده شود.

در روش کرایو تراپی از سرمای بسیار شدید به شکل نیتروژن مایع برای فریز کردن و نابودی سلول‌های غیر عادی پوست استفاده می‌شود. این روش معمولا روش خطرناکی نیست؛ با وجود این به بیهوشی و زمانی برای ریکاوری نیاز دارد. بعضی از عوارض جانبی این روش می‌تواند شامل خونریزی و تاول پوستی باشد؛ اما بسیار کم پیش می‌آید که این روش جای زخم یا ردی از خودش جا بگذارد. قبل از استفاده از این روش هم اگر مشکل خاصی دارید، حتما آن را با پزشک متخصصتان در میان بگذارید.

کرم رفع کک و مک

کرم‌های ضد کک و مک یا ضد لکه به دو شکل در دسترس کسانی هستند که می‌خواهند کک و مک صورت‌شان را از بین ببرند؛ یک نوع از این کرم‌ها محصولاتی تخصصی هستند که باید توسط پزشک متخصص تجویز شوند و نوع دیگر کرم ضد کک و مک معمولی است که بدون نسخه هم می‌توان آن را تهیه کرد. بیشتر انواع کرم‌های ضد لکه حاوی ماده‌ای به نام هیدروکینون هستند که باعث کاهش تولید ملاتونین و روشن شدن لکه‌های تیره پوستی می‌شوند.

استفاده از کرم‌های حاوی هیدروکینون ممکن است منجر به خشکی پوست، سوختگی، التهاب، تاول یا از دست رفتن رنگ پوست شود؛ به همین دلیل بهتر است قبل از استفاده از این کرم‌ها با پزشک متخصص پوست مشورت کنید و هیچ وقت سر خود سراغ نسخه‌های تخصصی نروید.

استفاده از کرم رتینوئید

کرم‌های رتینوئید از دیگر کرم‌های معمول برای رفع کک و مک صورت است. این کرم از ترکیبات ویتامین آ به دست می‌آید و ثابت شده است که باعث بهبود آسیب‌های ناشی از نور خورشید و کک و مک می‌شود.

در ادامه انواع کرم برای کک و مک صورت به شما معرفی می‌شود که همگی امتحان‌شان را به خوبی پس داده‌اند.

کرم ضد لک سینره

کرم ضد لک سینره یکی از بهترین انواع کرم برای رفع کک و مک صورت است. این کرم علاوه بر اینکه تیرگی‌ها و تجمع ملاتونین ناشی از تابش نور خورشید را از بهبود می‌دهد، با استفاده از AHA، ویتامین آ و ویتامین سی باعث سلامت لایه جدید پوست می‌شود. همچنین اگر دچار لکه‌های پوستی بر اثر افزایش سن شده‌اید، این کرم می‌تواند به کمک شما بیاید. کافی است هر روز صبح و هر شب کرم را روی پوست تمیز و در نواحی لازم قرار دهید و صبر کنید تا کاملا جذب شود.

خرید کرم ضد لک سینره

کرم مناسب پوست‌های لک‌دار درمالاین

یکی از بهترین انواع کرم برای کک و مک صورت، کرم درمالاین است. این کرم حاوی مواد موثر برای از بین بردن لکه‌های سیاه پوستی است. وجود آنتی اکسیدان قوی در این محصول منجر به جوان سازی پوست شده و مواد رطوبت دهنده آن مانع از خشک شدن پوست بر اثر استفاده از کرم می‌شوند. 

برای استفاده از این کرم روزی یک الی دو بار آن را روی پوست تمیز بگذارید و اجازه دهید جذب شود.

خرید کرم مناسب پوست‌های لک‌دار درمالاین

کرم روشن کننده و ضد لک صورت پرودرما

اگر به دنبال کرمی هستید که بتواند لک‌های صورت و گردن را برطرف کند، کرم ضد لک پرودرما گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. این کرم بسیار ملایم است و به همین دلیل منجر به ایجاد حساسیت پوستی نمی‌شود. حاوی ویتامین سی است که باعث روشن شدن پوست می‌شود و مواد موثری برای کاهش تولید ملاتونین دارد.

کرم پرودرما را صبح و شب به مقدار لازم روی لکه‌های پوستی قرار دهید. معمولا بعد از دو ماه نتایج به خوبی مشخص خواهد شد.

خرید کرم روشن کننده و ضد لک صورت پرودرما

کرم روشن کننده و ضد لک هیدرودرم

کرم روشن کننده و ضد لک هیدرودرم مخصوص انواع پوست یکی از محصولات مناسب برای از رفع کک و مک صورت است. این کرم حاوی آلفا هیدروکسی اسید ۱۰ درصد، آلوئه ورا، ویتامین آ و ویتامین سی است. این ترکیبات همگی به روشن شدن پوست و کاهش و رفع لکه‌های تیره آن کمک خواهند کرد.

از کرم هیدرودرم شب‌ها بر روی لکه‌های پوستی استفاده کنید و خوب ماساژ دهید تا جذب شود. بعد از شش الی هشت هفته نتایج استفاده از آن مشخص خواهد شد.

خرید کرم روشن کننده و ضد لک هیدرودرم

کرم ضد لک اریکه

کرم ضد لک اریکه هر عاملی را که منجر به ایجاد لکه‌های پوستی شود، کنترل می‌کند. این کرم حاوی مواد روشن کننده پوست و ترکیبات مرطوب کننده و ضد التهاب است تا هر گونه اثرات جانبی را از بین ببرد.

از کرم ضد لک اریکه صبح و شب روی پوست خشک و تمیز استفاده کنید و حتما در طول روز ضد آفتاب بزنید؛ چون در طول مدتی که از کرم‌های روشن کننده کمک می‌گیرید، پوست شما حساس‌تر از قبل خواهد بود.

خرید کرم ضد لک اریکه

از بین بردن کک ومک صورت

نظر شما در مورد این پست “از بین بردن کک ومک صورت” چیست؟

دکمه بازگشت به بالا