شاخه های رشته علوم تجربی

شاخه های رشته علوم تجربی

زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز | ایران تحصیل

زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف متفاوت می‌باشد. یکی از سؤالاتی که داوطلبان به هنگام مطالعه و آمادگی در کنکور و همچنین انتخاب رشته دارند این است که با چه رتبه‌ای چه رشته‌ای قبول میشم؟ که پاسخ آن می‌تواند نقش بسیار مهمی در آینده و سرنوشت داوطلب داشته باشد. علاوه بر این معرفی رشته های تجربی با رتبه نیز برای داوطلبان از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

به همین دلیل این مقاله را به موضوع شاخه های زیر گروه تجربی با رتبه مورد نیاز اختصاص داده‌ایم تا هر سوالی در مورد زیر شاخه های رشته تجربی – پردرآمدترین رشته های تجربی و زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز داشته باشید پاسخ داده باشیم.

افرادی که قصد شرکت در کنکور تجربی را دارند، نیاز است از زیر شاخه های رشته تجربی اطلاعات کافی را بدست آورند. عموماً در جلسه های مشاوره در رابطه با معرفی رشته های تجربی با رتبه صحبت خواهد شد و همچنین شما می توانید از جزییات مربوط به زیرشاخه های این رشته اطلاعات کافی را بدست آورید.در ادامه ما در رابطه با زیر شاخه های رشته تجربی به همراه رتبه موردنیاز برای قبولی با شما صحبت کرده ایم، در ادامه همراه ما باشید.

فهرست محتوا

معرفی رشته های تجربی با رتبه مورد نیاز

هنگامی که صحبت از کنکور تجربی می‌شود، قریب به اتفاق بسیاری از افراد اولین رشته‌ای که به ذهنشان می‌رسد، رشته پزشکی می‌باشد.

در حالی که کنکور تجربی شامل رشته های متعددی می‌باشد که هر یک از آن‌ها می‌تواند سهم شما را در قبولی به میزان بسیار زیادی تعیین نماید. بنابراین مشخص کردن هدف در وهله اول از اولویت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

در ادامه به صورت جدول به معرفی زیر شاخه های رشته تجربی خواهیم پرداخت. ما این مقاله را به دو صورت و برای دو دسته از داوطلبان ارائه خواهیم داد. یکی از این دسته؛ شامل داوطلبانی می‌باشد که به در حال حاضر برای آمادگی در کنکور در حال مطالعه می‌باشند و در حال برنامه‌ریزی کنکور می‌باشند.

دسته دیگر شامل داوطلبانی می‌باشند که کارنامه کنکور سراسری خود را دریافت نموده‌اند، و حال مایل به انتخاب رشته می‌باشند و قصد آگاه شدن در رابطه با نحوه قبولی و احتمال قبولی خود با توجه به رشته موردنظر می‌باشند. بنابراین برای انتخاب رشته مایل به اطلاع دقیق در رابطه با رشته‌های پذیرفته شده خود می‌باشند.

اطلاعیه

زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز در سال های مختلف و به نسبت دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد.

جدول زیر شاخه های رشته تجربی

رشته های شامل زیر گروه ۲ در جدول زیر آورده شده است.

رشته های شامل زیر گروه ۳ در جدول زیر آورده شده است.

رشته های شامل زیر گروه ۴ در جدول زیر آورده شده است.

رشته های شامل زیر گروه ۵ در جدول زیر آورده شده است.

ضرایب دروس رشته تجربی

رشته تجربی دارای ۱۴۰ رشته دانشگاهی و ۵ زیر گروه می باشد که به همین دلیل می توان آن را یکی از متنوع ترین گروه های آزمایشی کنکور دانست. داوطلبانی که موفق به کسب رتبه مجاز می شوند، می توانند از میان زیر شاخه های رشته تجربی، ۱۵۰ کد رشته محل را انتخاب نمایند. نکته قابل توجه این است که دروس متعدد کنکور تجربی در هر کدام از این زیرگروه ها دارای ضریب متفاوتی است. بنابراین، آگاهی از این ضرایب بسیار اهمیت دارد. جدول زیر نشان دهنده ضرایب دروس رشته تجربی می باشد.

اهمیت اطلاع از زیرشاخه ای تجربی

حال که در بالا ضرایب زیر شاخه های رشته تجربی را ذکر کردیم، خوب است که از محتوای هر کدام از زیرگروه ها آگاه شویم. اهمیت این زیرشاخه ها نه تنها به هنگام انتخاب رشته، بلکه حتی پیش از آن و دوران مطالعه برمی گردد. برای مثال، اگر فردی قصد دارد تا در رشته پرستاری یا دندانپزشکی قبول شود، با توجه به زیرگروه ها متوجه خواهد شد که این رشته ها در زیرگروه ۱ قرار داشته و ضریب درس زمین شناسی در آن ها صفر است. از این رو، بهتر است به جای صرف کردن وقت برای این درس، زمان خود را به دروس مهمتری همچون زیست شناسی، شیمی، ریاضی و یا فیزیک اختصاص دهد.

بعلاوه، در کارنامه اولیه هر کنکوری، رتبه در زیرگروه نیز قید شده است. این بدان معناست که به شما نشان میدهد در کدام زیرگروه رتبه بهتری کسب نموده و احتمال قبولی بیشتری خواهی داشت. البته بهتر است که در این مورد از راهنمایی های یک مشاور خبره و کاردان نیز بهره ببرید.

در سال های اخیر برخی از رشته های علوم انسانی به رشته های علوم تجربی اضافه شده است که به همین دلیل می توان آن ها را جزو رشته های شناور دانست و داوطلبان لازم است با استفاده از یک انتخاب رشته درست و اصولی، بتوانند به رشته موردنظر خود راه یابند. بنابراین به نسبت سال های مختلف این مورد می تواند متفاوت باشد.

جهت اطلاع از اینکه چگونه رشته پزشکی قبول شویم؟ کلیک کنید.

با چه رتبه ای چه رشته ای قبول می شویم؟

همانطور که ذکر گردید، یکی از سوالات و دغدغه های داوطلبان علوم تجربی به این سوال که با چه رتبه ای چه رشته ای قبول می شویم؟ باز می گردد که در این رابطه باید بگوییم که برای قبولی در رشته پزشکی شما به طور معمول با رتبه های زیر هزار امکان پذیرفته شدن خواهید داشت. البته به نسبت دانشگاه مورد نظر شما و همچنین ظرفیت پذیرش در هر سال جابه جایی هایی وجود خواهد داشت. برای پذیرفته شدن در رشته پرستاری تا رتبه ۷۰۰۰ یا ۸۰۰۰ شما می توانید در یک دانشگاه دولتی و روزانه مشغول به تحصیل شوید.

رشته هایی همانند دندانپزشکی نیست با رتبه های بالای ۱۰۰۰ امکن قبولی شما در دانشگاه های دولتی نزدیک به صفر خواهد بود. برای پذیرفته شدن در رشته های گروه مهندسی کشاورزی حتی در برخی از سال ها تا رتبه ۲۵۰۰۰ در دانشگاه های دولتی اماکن قبولی برای داوطلبان وجود داشته است.

زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز در رشته هایی همانند رشته های هوشبری نیز به طور میانگین تا رتبه های ۱۲۰۰۰ امکان پذیرفته شدن شما در دانشگاه های دولتی وجود خواهد داشت.

نکته مهمی که تمامی داوطلبان و شرکت کنندگان کنکور تجربی باید مد نظر قرار دهند، دانشگاه مورد نظر و رشته مورد نظر می باشد و همچنین آگاهی از ظرفیت پذیرش کنکور پیش رو نیز، از جمله موارد مهم خواهد بود.

برای تخمین رتبه کنکور سراسری کلیک کنید.

پر درآمدترین رشته های تجربی

زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز موجب آگاهی شما در رابطه با پذیرفته شدن و یا عدم پذیرفته شدن می گردد. اما در رابطه با اینکه کدام یک از این رشته ها در امد بیشتری را به همراه خواهد داشت اطلاعی به شما نخواهد داد.

همه ما می دانیم که درآمد رشته پزشکی تجربی بسیار بالاتر از سایر رشته ها می باشد. اما آیا برای تمامی افراد اینگونه خواهد بود؟

هنگامی که به پاسخ سوال خود در رابطه با اینکه با چه رتبه ای چه رشته ای قبول میشم؟ دست یافتید، بهتر است از خود سوال کنید که کدام یک از رشته ها با توجه به شرایط و همچنین استعداد و علاقه من همخوانی بیشتری خواهد داشت؟

اگر شما فردی هستید که در روستاها زندگی می کنید و امکان مهاجرت به شهرهای بزرگ را نخواهید داشت ایا رشته مددکاری می تواند شغل مناسبی برای شما باشد؟

اهمیت زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز زمانی پررنگ تر خواهد شد که داوطلبان بتوانند با توجه به اهداف خود دست به انتخاب رشته مورد نظر بزنند.

قطعا در پاسخ به سوال با چه رتبه ای چه رشته ای قبول میشم؟ جواب های متفاوتی وجود خواهد داشت به همین دلیل انتخاب رشته کنکور تجربی با توجه به تغییراتی که در بازار کار ان در حال وقوع است، از حساسیت بالایی برخوردار می باشد.

اطلاعیه:

برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد رشته تجربی، علاوه بر پذیرش عادی پذیرش به صورت خودگردان نیز وجود دارد.

رشته داروسازی

رشته دارو سازی که در نظر اکثر افراد جامعه جزء پر درآمدترین رشته های تجربی می باشد، از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار است. این رشته دارای گرایش های مختلفی همچون داروسازی بالینی، صنعت، گیاهان دارویی، شیمی دارویی، فارماکوکنزی، سم شناسی، داروشناسی، فارماسیوتیکس، بیوتکنولوژی دارویی، داروسازی هسته ای، اقتصاد مدیریت و دارو،  نانو فناوری دارویی و کنترل دارویی می باشد.

یکی از دلایلی که باعث می شود رشته داروسازی یکی از شاخه های ظرفیت بالای تجربی محسوب شود، این است که همیشه و در همه حال نیاز دارویی در هر جانمعه ایی جود دارد و ضرورن وجود داروسازان همیشه حس می شود. در واقع عمده فعالیت داروسازان در داروخانه ها و بیمارستان ها می باشد. البته این متخصصان می توانند در سازمان های تحقیقاتی نیز به امور قابل توجهی بپردازند.

همچنین، فارغ التحصیلان این امکان را دارند که در دو بخش دولتیو خصوصی کار کنند که البته هر کدام به نسبت دارای میزان درآمد متفاوتی خواهد بود. 

رشته دندانپزشکی

طول دوره تحصیل رشته دندان پزشکی ۵ تا ۷ سال می باشد که البته باید ۲ سال طرح خدمت اجباری در مناطق محروم را نیز اضافه کرد. اگر بخواهیم در مورد بازار کار و درآمد دانش آموختگان این رشته صحبت کنیم، باید بگویمم که بسته به محل کار و اینکه تا چه حد بزرگ باشد، متفاوت می باشد. هر چه قدر وسعت محل کار بیشتر و شلوغ تر باشد، طبیعتا درآمد نیز بیشتر خواهد بود. البته فارغ التحصیلان مقطع عمومی بایستی حتما تا یک مدت مشخص به عنوان دستیار یا کارآموز فعالیت کنند تا بتوانند جوزهای قانونی جهت اشتغال مستقل را کسب نمایند.

از جمله گرایش های دنداپزشکی در زیر شاخه های رشته تجربی می توان به ارتودنسی، جراحی فک، دهان و صورت، جراحی لثه، پروتزهای دندانی، و دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی اشاره نمود. مسلما به دلیل آنکه مشکلات و بیماری های دهان و دندان وجود دارد، بازار کار و درآمد این قشر همواره مناسب و یا حتی بالا بوده است.

اطلاعیه :

در کنکور تجربی دانشگاه آزاد رشته های فیزیوتراپی، بینایی سنجی، کار و گفتاردرمانی، شنوایی سنجی و… پذیرش ندارند.

رشته مامایی

اهمیت سلامت مادران و فرزندان سبب پر رنگ شدن نقش مامایی در هر جامعه ایی شده است. کسانی که مامایی را در زیر شاخه های رشته تجربی انتخاب می کنند، می بایست به مطالعه دروسی همچون جنین شناسی، بارداری و زایمان و بیماری‌ های زنان، نوزادان و مراقبت‌های مربوطه، بهداشت، تشخیص زودرس بیماری های دوران بارداری و پی بردن به موارد غیر طبیعی در مادر و جنین و نوزاد و شیرخوار، تغذیه مادر و کودک و تنظیم خانواده و بیماری‌های داخلی و جراحی مربوط به مامایی بپردازد. مدت زمان تحصیل آن ۴ سال و حدود ۱۰ واحد می باشد.

از نظر درآمد نیز با توجه به آن که همواره تولد بخش جدایی ناپذیر روند زندگی در هر کشوری است، بنابراین فارغ التحصیلان رشته مامایی همیشه فرصت کار دارند. البته حدود این فعالیت از پیش از بارداری تا بعد از آن را شامل می شود. اگر احساس می کنید که به این کار علاقه کافی ندارید و یا از صبر و حوصله خوبی برخوردار نیستید، توصیه می شود که به این شغل وارد نشوید.

رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از مواردی است که در خصوص معرفی رشته های تجربی با رتبه می خواهیم به شما معرفی کنیم. رشته فیزیوتراپی یکی از زیر شاخه های رشته تجربی و پیراپزشکی که استفاده از دارو و مواد شیمیایی در آن به حداقل می رسد، رشته فیزیوتاپی می باشد. مقطع کارشناسی این رشته گرایش خاصی ندارد، در ارشد و دکترا می توان یکی از گرایش های موجد را انتخاب نمود. خوشبختانه فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی از نظربازار کار و درآمد دارای موقعیت خوبی هستند و هر چقدر مهارت و سلیقه بیشار باشد، فرصت های پیشرفت نیز بیشتر خواهد بود.

علاوه بر این، اگر مدرک مناسبی داشته و موفق به اخذ مجوز شوید، می توانید مرکز فیزیوتراپی را تاسیس نمایید و خود را از متخصصان پر درآمدترین رشته های تجربی بدانید. از جمله مراکز کار فیزیوتراپ ها عبارت است از بیمارستان ها، درمانگاه ها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مراکز سالمندان، باشگاه های ورزشی و غیره می باشد. 

برای اطلاع از رتبه لازم برای رشته پرستاری کلیک کنید.

اطلاع از زیر شاخه های رشته تجربی با رتبه مورد نیاز کنکور 

جهت اطلاع دقیق در رابطه با معرفی رشته های تجربی با رتبه می توانید با مشاورین و متخصصین ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

مشاورین ما همه روزه ودر هر ساعت از شبانه روز که مایل باشید، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در حوزه معرفی رشته های تجربی با رتبه خواهند بود. با توجه به تغییر ظرفیت رشته های مختلف هر دانشگاه، پاسخ به سوال با چه رتبه ای چه رشته ای قبول میشم؟ می تواند متفاوت باشد.

لیست رشته های تجربی دانشگاه امنیت اطلاعات

در خصوص معرفی رشته های تجربی با رتبه و زیر شاخه های رشته تجربی می خواهیم به لیست رشته های تجربی دانشگاه امنیت اطلاعات بپردازیم. دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی وابسته به وزارت اطلاعات بوده و داوطلبان برای ادامه تحصیل در این مرکز نیاز است علاوه بر داشتن رتبه خوب، دارای شرایط خاصی نیز باشند. توجه داشته باشید که این مرکز فقط از آقایان پذیرش دارد.

لیست رشته های دانشگاه امنیت اطلاعات به شرح زیر است:

مشاوره و برنامه ریزی تضمینی کنکور سراسری تجربی

با استفاده از خدمات مشاوره کنکور تجربی می توانید از معرفی رشته های تجربی با رتبه  و زیر شاخه های رشته تجربی اطلاعات کافی را بدست آورید. ممکن است برخی از داوطلبان حتی با وجود ساعات مطالعه زیاد نتوانند رتبه مورد نیاز را کسب کنند که این افراد نیاز است از روش های صحیح مطالعه آگاه شده و همچنین برنامه ای اختصاصی دریافت کنند. پس نقش مشاوره را در این موضوع دست کم نگیرید؛ زیرا برای موفقیت در کنکور تنها تلاش کمی مهم نیست و باید افراد اطلاعات و مهارت های در ارتباط با روش های کیفی مطالعه را نیز بیاموزند.

اخبار پیرامون معرفی رشته های تجربی

۲ بهمن ۱۴۰۱

در این خبر آمده بود که در حال حاضر ترمیم معدل برای رشته تجربی وجود ندارد زیرا افراد بسیاری معدل ۱۹ تا ۲۰ داشته اند.

۳۰ دی ۱۴۰۱

استان یزد صدرنشین در کنکور رشته تجربی از نظر رتبه بوده است.

۲۰ دی ۱۴۰۱

به گفته بسیاری از رتبه های برتر کنکور تر برای موفقیت در کنکور تجربی جهت رشته پزشکی تلاش بی وقفه به مدت ۲ الی ۳ سال مورد نیاز است.

۱۰ مرداد ۱۴۰۱

کسب رتبه اول و چهارم کنکور تجربی توسط دانش‌آموزان آذربایجان‌شرقی میباشد.

خلاصه مطلب

رشته تجربی یکی از رشته های پرطرفدار کنکور سراسری و آزاد بوده و هر ساله افراد بسیاری برای قبولی در رشته های خوب تجربی مانند پزشکی، پیراپزشکی و دندان پزشکی تلاش می کنند. از انجایی که رشته ها بسیار متنوع بوده و ممکن است برخی افراد اطلاعات خوبی از جزییات آن نداشته باشند، ما سعی کردیم در این مطلب به بررسی و معرفی رشته های تجربی با رتبه و زیر شاخه های رشته تجربی بپردازیم. توجه داشته باشید که اعداد و ارقام ارائه شده در این مقاله ممکن است هر سال با سال های دیگر متفاوت باشد؛ زیرا سطح علمی شرکت کنندگان در کنکور هر سال متفاوت شده و روی نتیجه قبولی تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. به طور مثال در یک سال ممکن است تمامی داوطلبان دارای سطح علمی خوب برای درس زیست باشند و به همین دلیل برای داشتن امتیاز کافی درصد بالا در این درس نیاز باشد و در نتیجه رتبه های بهتری برای بدست آوردن نتیجه مورد نیاز باید کسب شود؛ توجه داشته باشید که علاوه بر سطح علمی، نحوه طراحی سوالات نیز بسیار مهم می باشد و باید به آن توجه شود. به صورت کلی پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات مشاوره در این حوزه است که می توانید برای گرفتن نتیجه بهتر از خدمات مشاوره ما بهره مند شوید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص معرفی رشته های تجربی با رتبه  و یا زیر شاخه های رشته تجربی داشتید می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

پادکست صوتی مقاله

برای دانلود PDF مطلب کلیک کنید.

اطلاع از زیر شاخه های رشته تجربی چه اهمیتی دارد؟

کنکوری های عزیز با توجه به لیست زیرشاخه های تجربی می توانند رنامه ریزی و نهایتا انتخاب رشته درست تری داشته باشند.

رشته های دندان پزشکی و پرستاری در کدام زیرگروه رشته تجربی جای دارند؟

این رشته ها و اغلب رشته های پزشکی و پیراپزشکی در زیرگروه ۱ تجربی جای دارند.

پر درآمدرترین رشته های تجربی کدامند؟

در این مقاله می توانید با چند رشته پردرآمد تجربی آشنا شیود.

درمان اختلالات یادگیری در کودکان چیست؟

یادگیری فرایندی پیچیده است و توانایی یادگیری انسان به سلامت عملکرد دستگاه‌های عصبی، حسی، حرکتی، شناختی و عوامل جسمی، ژنتیکی، محیطی و کیفیت رشد کودک

شاخه های رشته علوم تجربی

نظر شما در مورد این پست “شاخه های رشته علوم تجربی” چیست؟

دکمه بازگشت به بالا