قرص زاکسیم 400 برای چیست

قرص زاکسیم چیست و چه عوارضی دارد؟

قرص زاکسیم چیست، برای چه مواردی مصرف می‌شود و چه عوارضی دارد؟ در این مقاله از آی‌تی‌رسان به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

بسیاری از بیماری‌های انسان ریشه عفونی دارند و پزشکان به منظور درمان آن‌ها اقدام به تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها می‌کنند. زاکسیم با نام ژنریک سفکسیم یکی از داروهای آنتی‌بیوتیک پرکاربرد برای مقابله با عفونت‌های باکتریایی به‌شمار می‌رود. این دارو در اشکال قرص و کپسول با دوزهای 400 و 200 میلی‌گرمی از طریق داروخانه‌ها قابل تهیه است.

زاکسیم یکی از گزینه‌های درمانی برای مبتلایان به بیماری‌های عفونی باکتریایی نظیر عفونت‌های استخوان و مفاصل، پوست، بافت‌های نرم، دستگاه تنفسی و انواع عفونت‌های ادراری محسوب می‌شود. این آنتی‌بیوتیک صرفا مخصوص درمان عفونت‌های باکتریایی بوده و به معالجه عفونت‌های ویروسی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا هیچ کمکی نخواهد کرد. مصرف تمامی آنتی‌بیوتیک‌ها در مواقع غیرضروری موجب می‌شود تا این داروها برای درمان عفونت‌های آتی موثر نباشند.

جدول اطلاعات دارویی

Sup ax ،Cefixime ،Zaxime

نحوه مصرف قرص زاکسیم

کپسول زاکسیم 400 میلی‌گرمی معمولا روزانه 1 عدد به‌صورت خوراکی و پس از خوردن غذا مصرف می‌شود. در کودکان این دارو احتمالا برای 2 نوبت در روز (هر 12 ساعت یکبار) تجویز می‌شود. در صورت مصرف قرص‌های جویدنی حتما بایستی آن‌ها را به‌طور کامل جویده و سپس قورت دهید.

دوز داروی تجویز شده با توجه به شرایط پزشکی بیمار و پاسخ بدن به درمان تعیین می‌شود. در کودکان 6 ماهه تا 12 ساله نیز دوز مصرف بر اساس وزن آن‌ها مشخص خواهد شد. تجویز دارو برای نوزادان زیر 6 ماه نیز صرفا در موارد خاص و با نظر پزشک متخصص امکان‌پذیر خواهد بود. به منظور افزایش میزان تاثیرگذاری زاکسیم توصیه می‌شود تا هر روزه این دارو را در ساعت مشخصی مصرف کنید. تا زمان اتمام فرآیند درمان به خوردن دارو ادامه داده و حتی در صورت توقف علائم بیماری نیز دریافت دارو را قطع نکنید. همچنین در صورت تداوم بیماری یا تشدید علائم آن نیز حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی قرص زاکسیم

اسهال، استفراغ، حالت تهوع، سوء هاضمه، کبودی یا خونریزی غیرعادی، ایجاد لکه‌های سفید داخل دهان، ایجاد زخم‌های دهانی، درد معده و مفاصل، سردرد و سرگیجه از شایع‌ترین عوارض مصرف زاکسیم به‌شمار می‌روند. همچنین در صورت مشاهده علائم نادر زیر سریعا نزد پزشک مراجعه نمایید:

زاکسیم به‌ندرت می‌تواند موجب بروز یک بیماری شدید روده‌ای به شکل اسهال شود. این بیماری احتمالا هفته‌ها تا ماه‌ها پس از پایان فرآیند درمان ادامه خواهد یافت. در موارد بسیار نادر مصرف این دارو موجب ایجاد واکنش‌های آلرژیک در بدن از جمله بثورات پوستی، خارش، تورم صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی خواهد شد.

تداخلات دارویی قرص زاکسیم

تداخلات دارویی بر کیفیت عملکرد داروها تاثیر گذاشته و در صورت ابتلا به کولیت روده، حساسیت به پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر سفالکسین حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید. مصرف زاکسیم احتمالا مکانیسم تاثیرگذاری واکسن‌های حاوی باکتری‌های زنده نظیر حصبه را دچار اختلال می‌کند. همچنین زاکسیم با برخی داروهای رقیق‌کننده خون نظیر وارفارین و آسپرین نیز تداخل عملکرد دارد. مصرف این دارو در دوران بارداری صرفا با نظر پزشک مجاز خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا