بهترین فیلم های سال 2023

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ که نباید از دست بدهید

صنعت سینما پس از دنیاگیری بیماری مرموز و مرگبار کرونا طی چند سال گذشته وضعیت پایدار و همیشگی‌اش را از دست داد. هالیوود با ترفندهایی تلاش کرد خودش را با وضعیت جدید تطبیق دهد. استودیوها سراغ پلتفرم‌های استریم رفتند؛ بعضی همچون برادران وارنر بسیار سرسختانه‌تر و برخی دیگر با رویکردی محافظه‌کارانه‌تر نوعی توازن میان اکران سینمایی و پخش از پلتفرم‌های استریمینگ را برگزیدند. احتمالا کلیت این فضا به این زودی‌ها تغییر چشمگیری نخواهد کرد اما طی سال میلادی ۲۰۲۳ شاهد اکران و پخش تعداد قابل توجهی فیلم جذاب جدید خواهیم بود؛ در عین حال بسیاری از پروژه‌های قدیمی‌تر به تعویق افتاده هم پس از مدت‌ها انتظار عاقبت رنگ پرده را می‌بینند. سال ۲۰۲۳ را از نظر سینمایی می‌توان سال اکران تعداد زیادی از بلاک‌باسترهای بزرگ دانست که مخاطبان انتظارشان را می‌کشند. تنوع آثار بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ هم جالب توجه است؛ از آثار تاریخی زندگینامه‌ای و اکشن‌های نفس‌گیر گرفته تا ابرقهرمانی‌های پرمخاطب و انیمیشن‌های محبوب. سینمای سال ۲۰۲۳ هواداران آثار مستقل و روشنفکرانه‌تر را هم دست خالی نخواهد گذاشت، همانطور که عاشقان ژانر وحشت سال جذابی را پیش رو دارند.

۱- بابیلون (Babylo )؛ از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ با حضور برد پیت

فیلم سینمایی «بابیلون» یک کمدی-درام تاریخی است که طی دهه ۱۹۲۰ جریان دارد؛ دوره عبور از سینمای صامت و رسیدن به سینمای ناطق. داستان فیلم به ظهور و سقوط چند چهره‌ جاه‌طلب و رویاپرداز در چنین دوره‌ای از تاریخ هالیوود می‌پردازد.

دیمین شزل کارگردان این فیلم سینمایی را برای ساخت آثار شاخص و مشهوری چون «ویپلش» (Whiplash) و «لا لا لند» (La La La d) می‌شناسیم؛ دو فیلمی که برای این هنرمند تحسین گسترده و جوایز مهم سینمایی را در پی داشتند.

۲- کاخ (The Palace)؛ بازگشت رومن پولانسکی در فهرست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

فیلم سینمایی «کاخ» اثر جدید رومن پولانسکی کارگردان پرآوازه و البته پرحاشیه لهستانی است که با توجه به شهرت و نفوذ این فیلم‌ساز در فهرست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ جا گرفته است. «کاخ» یک کمدی سیاه است و داستان آن طی شب سال نوی ۱۹۹۹ در یک هتل مجلل سوییسی اتفاق می‌افتد؛ هتلی که در آن یک مهمانی شام وقایع غافلگیرکننده‌ای را ایجاد می‌کند و زندگی کارگران هتل با مهمان‌های گوناگون پیوند می‌خورد.

آخرین فیلم پولانسکی ۸۹ ساله تقریبا ۴ سال پس از فیلم سال ۲۰۱۹ او تحت عنوان «افسر و جاسوس» (A Office a d a Spy) روی پرده خواهد رفت. پولانسکی فیلم‌نامه «کاخ»‌ را با همکاری یژی اسکولیموفسکی، یک هنرمند مطرح لهستانی دیگر نوشته است. اسکولیموفسکی خود از چهره‌های شناخته‌شده سینمای لهستان است که اخیرا پس از چندین سال با فیلم EO به جشنواره بین‌المللی فیلم کن ۲۰۲۲ آمد.

۳- در کابین را بزن (K ock a he Cabi )؛ قبیله خانوادگی‌های ترسناک

«در کابین را بزن» یک فیلم ترسناک روانشناختی است که بر اساس رمان «کابینی در انتهای جهان» ساخته شده و سال ۲۰۲۳ میلادی به نمایش درخواهد آمد.

فیلم ماجرایی ترسناک را درباره یک خانواده سه نفره بازگو می‌کند که تعطیلات‌شان را در یک کلبه دورافتاده سپری می‌کنند. این خانواده توسط چهار غریبه گروگان گرفته می‌شوند تا برای پیشگیری از وقایعی که منجر به آخرالزمان می‌شود، دست به فداکاری بزنند.

ام. نایت شامالان کارگردان فیلم سینمایی «در کابین را بزن» سال ۲۰۲۱ با فیلم «اولد» فعالیت‌های خود را پیگیری کرد. محبوب‌ترین و تحسین‌شده‌ترین فیلم این کارگردان اثر ترسناک «حس ششم» (The Six h Se se) ساخته سال ۱۹۹۹ است.

۴- مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی (A -Ma a d he Wasp: Qua uma ia)؛ اولین فیلم فاز پنجم مارول

«مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» سی و یکمین فیلم دنیای سینمایی مارول و دنباله‌ای است بر فیلم‌های «مرد مورچه‌ای» و «مرد مورچه‌ای و زنبورک.»

این اثر ابرقهرمانی به عنوان اولین فیلم فاز پنجم جهان سینمایی مارول اکران خواهد شد. «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی اسکات لانگ و هوپ ون داین را به همراه هنک پیم و جانت ون داین در حال کاوش در قلمرو کوانتومی نشان می‌دهد. آن‌ها در این قلمرو با موجودات عجیب ارتباط برقرار می‌کنند و وارد ماجراجویی متفاوتی می‌شوند که از تصورهای قبلی‌شان فراتر می‌رود.

۵- کرید ۳ (C eed III)؛ فرنچایزی موفق میان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

آدونیس کرید که هنوز در دنیای بوکس جایگاه برجسته‌ای دارد، در زندگی حرفه‌ای و خانوادگی‌اش هم پیشرفت می‌کند. اما وقتی دامیان، دوست دوران کودکی‌ او و اعجوبه بوکس سابق، پس از گذراندن دوران زندان به رینگ برمی‌گردد، ماجرایی جدید از راه می‌رسد. رویارویی این دو دوست سابق، چیزی بیش از یک مبارزه در رینگ بکس است.

فیلم سینمایی «کرید ۳» یک درام ورزشی در لیست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ و دنباله فیلم «کرید ۲» است که سال ۲۰۱۸ اکران شد. «کرید ۳» نهمین فیلم در مجموعه سینمایی راکی است و در عین حال اولین فیلم مجموعه بدون حضور سیلوستر استالونه به حساب می‌آید. گرچه استالونه در این فیلم به عنوان تهیه‌کننده حضور دارد.

رایان کوگلر کارگردان فیلم سینمایی «کرید ۱»، از جمله نویسندگان قسمت سوم کرید است و مایکل بی. جردن بازیگر نقش اصلی فیلم خود کارگردانی این اثر را هم برعهده دارد.

۶- سیاه‌چال‌ها و اژدهایان: افتخار در میان دزدان (Du geo s D ago s: Ho o Amo g Thieves)؛ اقتباس از بازی ویدیویی

فیلم سینمایی «سیاه‌چال‌ها و اژدهایان: افتخار در میان دزدان» یک اثر فانتزی ماجراجویانه است که براساس یک بازی ویدیویی به نام سیاه‌چال‌ها و اژدهایان ساخته شده است.

فیلم روایتگر داستان یک دزد و گروهی از ماجراجویان همراه او است که ماجراجویی جذابی را آغاز می‌کنند اما روبه‌روشدن‌شان با برخی افراد به طرز خطرناکی شرایط را برایشان پیچیده می‌کند.

پیش از این شاهد اکران یک سه‌گانه سینمایی با عنوان «سیاه‌چال‌ها و اژدهایان» در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ بودیم اما این اثر سینمایی جدید رابطه با آن سه‌گانه ندارد و در واقع راه‌اندازی مجدد مجموعه به حساب می‌آید.

۷- شزم! خشم خدایان (Shazam! Fu y of he Gods)؛ دی‌سی بی‌کار ننشسته

مارول سال ۲۰۲۳ را با دستانی پر آغاز خواهد کرد اما دی‌سی هم بی‌کار ننشسته و طی این سال میلادی با فیلم «شزم! خشم خدایان» مسیر جهان ابرقهرمانی توسعه‌یافته خود را ادامه می‌دهد و در لیست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ خودی نشان می‌دهد.

«شزم! خشم خدایان» دنباله‌ای است برای فیلم «شزم!» ساخته سال ۲۰۱۹ و دوازدهمین اثر دنیای توسعه‌یافته دی‌سی در نظر گرفته می‌شود. در این فیلم گروهی از قهرمانان نوجوان تحت رهبری بیلی بتسون‌ با دختران اطلس مبارزه می‌کنند.

دیوید اف. سندبرگ کارگردان قسمت اول مجموعه و هنری گایدن نویسنده آن، هر دو همین نقش‌ها را در قسمت دوم هم برعهده داشته‌اند.

۸- جان ویک: بخش ۴ (Joh Wick: Chap e 4)؛ داستان قاتل افسانه‌ای

جان ویک، قاتل افسانه‌ای و شکست‌ناپذیر، روز به روز با دشمنان بیشتری مواجه شده و جایزه‌ای که برای کشتنش‌ تعیین شده افزایش می‌یابد. او در چنین شرایطی به مبارزه خود را با سازمان ادامه می‌دهد و به دنبال قدرتمندترین چهره‌های آن نیویورک، پاریس، ژاپن و برلین را زیر پا می‌گذارد. جان ویک در قسمت چهارم با خطرناک‌ترین دشمنانش مبارزه می‌کند.

«جان ویک: بخش چهارم» یک تریلر نئونوار اکشن است که مستقیما داستان قسمت سوم مجموعه را ادامه می‌دهد. موفقیت تجاری ادامه‌دار این مجموعه اکشن باعث شده سازندگانش دست از سر این چهره جدید دنیای سینما برندارند و قاتل محبوب سال‌های اخیر را مدام درگیر ماجراجویی‌های جدید کنند.

۹- جیغ ۶ (Sc eam 6)؛ یک اسلشر ترسناک بین بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

در قسمت ششم از مجموعه اسلشر ترسناک «جیغ»، چهار بازمانده از جنایت‌های قاتل شبه‌مانند‌ داستان اولیه قصد دارند وودزبرو را برای کلیدزدن یک زندگی جدید ترک کنند.

در مجموع اطلاعات چندانی درباره قسمت ششم این مجموعه ترسناک در اختیار نداریم اما می‌دانیم کارگردان‌های قسمت ششم همان کارگردان‌های قسمت پنجم مجموعه خواهند بود. فعلا تا روزی که عنوان دقیق فیلم مشخص شود آن را به نام «جیغ ۶» در نظر میگیریم.

۱۰- فیلم برادران سوپر ماریو (The Supe Ma io B os. Movie)؛ انیمیشن کامپیوتری اقتباسی از بازی نینتندو

داستان کلی فیلم همان خط روایی آشنای مجموعه است. یک لوله‌کش به نام ماریو به همراه برادرش لوئیجی در یک هزارتوی زیرزمینی سفر می‌کنند و در تلاش‌اند تا شاهزاده خانم اسیر را نجات دهند.

یکی از آثار فهرست انیمیشن‌های ۲۰۲۳ که براساس مجموعه بازی بی‌نهایت مشهور «ماریو» ساخته شرکت نینتندو اکران خواهد شد، کریس پرت را به عنوان صداپیشه نقش اصلی به خدمت گرفته است. این فیلم سومین اقتباس سینمایی از مجموعه بازی ماریو است. پیشتر یک انیمه ژاپنی (محصول سال ۱۹۸۶) و یک نسخه لایواکشن آمریکایی (محصول سال ۱۹۹۳) از این بازی‌ها ساخته شده بود.

استودیوی ایلومینیشن با همکاری نینتندو این انیمیشن را می‌سازند و استودیوی یونیورسال پیکچرز توزیع آن را برعهده خواهد داشت.

۱۱- هدف بعدی پیروزی است (Nex Goal Wi s)؛ اقتباس از مستندی موفق

این کمدی-درام ورزشی براساس مستندی به همین نام ساخته شده که سال ۲۰۱۴ منتشر شد. «هدف بعدی پیروزی است» داستان تلاش‌های یک مربی هلندی آمریکایی را برای هدایت تیم ملی فوتبال ساموآی آمریکا در راه رسیدن جام جهانی دنبال می‌کند.

این تیم فوتبال به عنوان ضعیف‌ترین تیم جهان در نظر گرفته می‌شود و طبیعتا هدایت آن یکی از چالش‌برانگیزترین ماموریت‌های ورزشی است. تایکا وایتیتی کارگردان این فیلم سال ۲۰۱۹ فیلم کمدی «جوجو خرگوشه» و سال ۲۰۲۲ فیلم ابرقهرمانی «ثور: عشق و تندر» را روی پرده برد.

۱۲- نگهبانان کهکشان بخش ۳ (Gua dia s of he Galaxy Vol. 3)؛ ماموریت دفاع از کیهان

پیتر کویل که هنوز درگیر از دست‌دادن گامورا است باید تیمش را جمع کند تا در مأموریتی بسیار پیچیده از کیهان دفاع کنند؛ ماموریتی که عدم موفقیت در آن می‌تواند به معنای نابودی نگهبانان کهکشان باشد.

فیلم سینمایی ابرقهرمانی «نگهبانان کهکشان ۳» دنباله دو قسمت قبلی این مجموعه و در کل سی و دومین فیلم جهان سینمایی مارول است که در لیست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ جا دارد. این فیلم دومین اثر در فاز پنجم مارول خواهد بود و توسط جیمز گان که دو قسمت قبلی را جلوی دوربین برد کارگردانی می‌شود.

۱۳- سریع و خشمگین ۱۰ (Fas X)؛ به یاد پل واکر

اطلاعات چندانی از خط داستانی فیلم سینمایی اکشن «سریع و خشمگین ۱۰» فاش نشده است. فعلا می‌دانیم که این فیلم به عنوان دنباله «سریع و خشمگین ۹» سال ۲۰۲۳ اکران خواهد شد، دهمین فیلم اصلی و یازدهمین فیلم کلی مجموعه خواهد بود.

این قسمت از مجموعه مجددا بازیگران اصلی را به جز دوئین جانسون در اختیار گرفته است؛ این دومین فیلم مجموعه است که از زمان آغاز حضور جانسون در آن (سال ۲۰۱۱) بدون این بازیگر پول‌ساز و محبوب ساخته می‌شود. بودجه تولید «سریع و خشمگین ۱۰» حدود ۳۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده و بر این اساس این فیلم اکشن، پنجمین اثر پرهزینه تمام تاریخ سینما (بدون در نظر گرفتن نرخ تورم) است.

۱۴- روی چمن خشک (O D y G ass)؛ اثر فیلمساز ترک محبوب روشنفکران میان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

فیلم سینمایی «روی چمن خشک» داستان یک معلم جوان را روایت می‌کند که برای گذراندن ماموریتی اجباری به روستایی دورافتاده در شرق آناتولی رفته است. او که منتظر است به زودی به استانبول بازگردانده شود به تدریج امیدش را از دست می‌دهد. همکار او اما تلاش می‌کند ذهنیت این معلم جوان را تغییر دهد.

فیلم جدید نوری بیلگه جیلان هنرمند مشهور ترک که جوایز متعدد جهانی را در کارنامه دارد از جمله آثاری میان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ است که نه تنها تلاش می‌کند نگاهی به تأثیرات درونی احساس بیگانگی، حذف از مرکز و زیست در حاشیه داشته باشد، بلکه سعی دارد زندگی دشوار ساکنان مناطق دورافتاده و روابط جغرافیایی، قومی و اجتماعی چنین فضاهایی را بررسی و تفسیر کند. «روی چمن خشک» اولین فیلم نوری بیلگه جیلان پس از «درخت گلابی وحشی» است که سال ۲۰۱۸ اکران شد.

۱۵- شرک ۵ (Sh ek 5)؛ انیمیشن مفرح

فیلم جدید شرک هم از جمله عناوین این فهرست است که اطلاعات چندانی درباره‌شان نداریم. این انیمیشن کمدی و ماجراجویانه با راه‌اندازی مجموعه محبوب شرک خواهد بود.

۱۶- پری دریایی کوچولو (The Li le Me maid)؛ لایواکشن جدید دیزنی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

«پری دریایی کوچولو» یک اقتباس فانتزی، موزیکال و لایو اکشن از انیمیشن سال ۱۹۸۹ دیزنی با همین عنوان است. انیمیشن سال ۱۹۸۹ دیزنی هم خود با الهام از داستانی به همین نام نوشته هانس کریستیان‌ آندرسن‌ ساخته شده بود.

در این فیلم یک پری دریایی جوان با یک جادوگر دریایی قرار می‌گذارد تا صدای زیبای خود را با پاهای انسان عوض کند و بتواند دنیای بیرون آب را کشف کرده و شاهزاده‌ای را تحت تاثیر قرار دهد.

۱۷- مرد عنکبوتی: در میان دنیای عنکبوتی (Spide -Ma : Ac oss he Spide -Ve se)؛ ماجراجویی حماسی مورالز

مایلز مورالز در قسمت جدید این مجموعه انیمیشنی تحسین‌شده، یک ماجراجویی حماسی تازه را آغاز می‌کند. در داستان «مرد عنکبوتی: در میان دنیای عنکبوتی»، مرد عنکبوتی به مالتی‌‌ورس منتقل می‌شود تا به نیروهای گوئن استیسی و تیم جدیدی از عنکبوتی‌ها بپیوندد و با شروری بجنگند که از همه دشمنان قبلی این ابرقهرمان قدرتمندتر است.

این انیمیشن سونی که با همکاری مارول ساخته می‌شود و در فهرست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ جا دارد، دنباله انیمیشن «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» است و در چندجهانی جهان‌های موازی تحت عنوان «دنیای عنکبوتی» جریان دارد.

۱۸- تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران (T a sfo me s: Rise of he Beas s)؛ برای دوستداران اکشن‌ها

فیلم سینمایی اکشن علمی-تخیلی «تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران» هفتمین قسمت مجموعه و دنباله فیلم سینمایی «بامبلبی» است که سال ۲۰۱۸ اکران شد.

داستان فیلم طی دهه ۱۹۹۰ می‌گذرد؛ زمانی که ماکسیمال‌ها و پریداکون‌ها به نبرد موجود روی زمین بین اتوبات‌ها و دسپتیکان‌ها می‌پیوندند.

۱۹- المنتال (Eleme al)؛ احتمالا از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

مخاطبان دنیای انیمیشن هر سال انتظار محصولات جدید شرکت برجسته تولید انیمیشن‌ پیکسار را می‌کشند. انیمیشن جدید سال ۲۰۲۳ این استودیو «المنتال» نام دارد و ممکن است یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ باشد.

این انیمیشن داستان امبر و وید را در شهری دنبال می‌کند که ساکنانش از عناصر اصلی آب، آتش، خاک و هوا تشکیل شده‌اند.

۲۰- فلش (The Flash)؛ عواقب بازگشت به گذشته

فیلم سینمایی «فلش» یکی دیگر از آثار ابرقهرمانی سال ۲۰۲۳ دی‌سی است و سیزدهمین فیلم دنیای توسعه‌یافته دی‌سی به حساب می‌آید.

فیلم داستان سفر فلش در زمان، بازگشت او به گذشته و تلاشش برای جلوگیری از مرگ مادرش را نشان می‌دهد. اما این تلاش عواقبی دارد و باعث ایجاد یک چندجهانی می‌شود.

۲۱- ایندیانا جونز ۵ (I dia a Jo es 5)؛ میان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ غافلگیرمان خواهد کرد؟

چند سالی است که منتظریم پنجمین فیلم مجموعه سینمایی «ایندیانا جونز» که هنوز عنوان مشخصی ندارد اکران شود و دوست داریم این اثر سینمایی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ لقب بگیرد.

داستان فیلم هنوز نامشخص است و اطلاعات چندانی درباره‌اش منتشر نشده اما می‌دانیم فیلم دنباله «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» (I dia a Jo es a d he Ki gdom of he C ys al Skull) خواهد بود. قسمت پنجم اولین فیلم مجموعه ایندیانا جونز است که توسط کارگردانی به جز استیون اسپیلبرگ ساخته خواهد شد. فیلم در عین حال نسبت به قسمت‌های قبلی فیلم‌نامه‌نویس‌ها و داستان‌پردازان متفاوتی را هم به خدمت گرفته است.

یکی از نکات جالب این اثر سینمایی حضور چندین بازیگر بسیار نام‌آشنا در کنار هریسون فورد است. قرار است در قسمت پنجم شاهد حضور مس میکلسن، فیبی والر-بریج و آنتونیو باندراس باشیم.

۲۲- موذی: ترس از تاریکی (I sidious: Fea he Da k)؛ از سری ترسناک‌های فراطبیعی

«موذی: ترس از تاریکی» یک فیلم ترسناک فراطبیعی است که ادامه مستقیم قسمت‌های اول و دوم مجموعه سینمایی «توطئه‌آمیز» و قسمت پنجم در کل این مجموعه است.

تای سیمپکینز در نقش  دالتون لمبرت و رز بیرن در نقش رنای لمبرت نقش‌های قبلی خود در این مجموعه را در قسمت جدید هم دوباره ایفا می‌کنند. قسمت پنجم از نظر خط داستانی ۱۰ سال پس از ماجراهای دو فیلم اول اتفاق می‌افتد. جاش لمبرت (پاتریک ویلسون) به سمت شرق می‌رود تا پسرش را به دانشگاهی ایده‌آل برای تحصیل برساند. با این حال رویای تحصیل در این دانشگاه زمانی به کابوس بدل می‌شود که شیاطین سرکوب‌شده مرتبط با گذشته برمی‌گردند و آرامش هر دو نفر را از بین می‌برند.

۲۳- مأموریت: غیرممکن – روزشمار مرگ قسمت اول (Missio : Impossible – Dead Recko i g – Pa O e)؛ ستاره وارد می‌شود

فیلم اکشن جاسوسی «مأموریت: غیرممکن – روزشمار مرگ قسمت اول» دنباله «مأموریت: غیرممکن – فال‌اوت» و هفتمین قسمت مجموعه مأموریت: غیرممکن است. قسمت اول روزشمار مرگ سال ۲۰۲۳ و قسمت دوم آن سال ۲۰۲۴ اکران خواهد شد.

گرچه تریلر «مأموریت: غیرممکن – روزشمار مرگ قسمت اول» منتشر شده اما اطلاعات چندانی درباره داستان این فیلم اکشن در دسترس قرار نگرفته است.

۲۴- باربی (Ba bie)؛ خوش آب و رنگ‌ترین در فهرست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

«باربی» یک اثر کمدی رمانتیک که براساس عروسک باربی ساخته شده است. پیش از این در مجموعه آثار باربی شاهد ساخت تعدادی انیمیشن بوده‌ایم و این اثر اولین اقتباس لایواکشن مجموعه فیلم‌های باربی به حساب می‌آید.

ایده ساخت این فیلم از سال ۲۰۰۹ در استودیوی یونیورسال پیکچرز مطرح شد و عاقبت تحولاتی هر چند اندک از سال ۲۰۱۴ برای ساخت فیلم آغاز شد. مدتی بعد امتیاز این اثر به سونی و سپس به برادران وارنر رسید. سال ۲۰۱۹ مارگو رابی به عنوان بازیگر نقش باربی انتخاب شد و سال ۲۰۲۱ هم گرتا گرویگ به عنوان کارگردان و نویسنده در کنار نوآ بامباک به عنوان دیگر نویسنده فیلم برگزیده شد.

باربی با بودجه نسبتا قابل توجه ۱۰۰ میلیون دلاری ساخته شده و رایان گاسلینگ را هم در کنار رابی به عنوان دیگر بازیگر اصلی در اختیار دارد. گرویگ پیش از این دو فیلم «لیدی برد» و «زنان کوچک» را هم کارگردانی کرده است.

۲۵- اوپنهایمر (Oppe heime )؛ اثر جدید نولان و موردانتظارترین فیلم ۲۰۲۳

فیلم سینمایی «اوپنهایمر» داستان زندگی این دانشمند و نقش او در ساخت بمب اتم را دنبال می‌کند. این فیلم زندگینامه‌ای با بازی کیلین مورفی در نقش جی. رابرت اوپنهایمر براساس کتاب «پرومته آمریکایی: پیروزی و تراژدی جی. رابرت اوپنهایمر» ساخته شده است.

«اوپنهایمر» را نولان کارگردانی می‌کند که آخرین فیلمش «تنت» سال ۲۰۲۰ اکران شد. «اوپنهایمر» اولین فیلم نولان از سال ۲۰۰۰ خواهد بود که توسط استودیوی برادران وارنر توزیع نمی‌شود؛ این اتفاق پیامد مخالفت نولان با سیاست‌های جدید استریم هم‌زمان آثار سینمایی بود که سال ۲۰۲۱ توسط برادران وارنر اعلام شد.

۲۶- مارول‌ها (The Ma vels)؛ زنان در صحنه‌ی نبرد

«مارول‌ها» سومین و آخرین فیلم سال ۲۰۲۳ جهان سینمایی مارول با حضور شخصیت‌هایی چون کاپیتان مارول، خانم مارول و مونیکا رمبو به عنوان دنباله فیلم «کاپیتان مارول» محصول سال ۲۰۱۹ و سریال «خانم مارول» محصول سال ۲۰۲۲ روی پرده می‌رود.

سی و سومین فیلم جهان سینمایی مارول در فهرست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ را نیا داکوستا کارگردانی می‌کند. این زن هنرمند ۳۲ ساله از سال ۲۰۱۹ به این سو ساخت آثار بلند داستانی را آغاز کرده و پیش از این ساخت تریلر جنایی «جنگل کوچک» و اسلشر فراطبیعی «کندی‌من» را در کارنامه دارد.

۲۷- لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان: آشوب جهش‌یافته (Tee age Mu a Ni ja Tu les: Mu a Mayhem)؛ یک انیمیشن ابرقهرمانی میان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

«لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان: آشوب جهش‌یافته» یک انیمیشن ابرقهرمانی است که براساس کمیک‌های لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان ساخته شده است. این انیمیشن راه‌اندازی مجدد مجموعه لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان و دومین انیمیشن سینمایی این مجموعه است.

پس از ساخت فیلم لایو اکشن «لاک‌پشت‌های نینجا: خارج از سایه‌ها» که سال ۲۰۱۶ اکران شد خبرهایی درباره ساخت قسمت جدید به گوش می‌رسید. نهایتا سال ۲۰۲۰ از ساخت یک انیمیشن در این مجموعه باخبر شدیم که تمرکز بیشتری بر جنبه نوجوان‌بودن لاک‌پشت‌های نینجا دارد.

۲۸- چلنجرز (Challe ge s)؛ کمدی رومانتیک با مایه‌ی ورزشی

«چلنجرز» فیلم جدید لوکا گوادانینو است که با آثاری چون «مرا به نام خود بخوان» و بازسازی فیلم ترسناک «سوسپیریا» شناخته می‌شود.

«چلنجرز» یک کمدی ورزشی رمانتیک است و روایتگر داستان یک تنیس‌باز مشهور است که در یک رویداد ورزشی با یک مساله شخصی مرتبط با روابط عاطفی و عاشقانه مواجه می‌شود.

۲۹- عمارت متروکه (Hau ed Ma sio )؛ فیلم ترسناکی از دیزنی

«عمارت متروکه» یک فیلم ترسناک فراطبیعی و از محصولات سال ۲۰۲۳ دیزنی است. این اثر سینمایی دومین اقتباس سینمایی از تم پارک دیزنی به همین نام پس از فیلم سال ۲۰۰۳ این استودیو است.

داستان فیلم درباره یک مادر تنها و پسر ۹ ساله‌اش است که قصد شروع یک زندگی جدید را دارند. آن‌ها به یک عمارت ارزان‌قیمت عجیب در نیواورلئان نقل مکان می‌کنند اما درمی‌یابند که این مکان با تصورات اولیه‌شان تفاوت‌های زیادی دارد. این دو ناامید و ترس‌زده برای جن‌گیری عمارت با یک کشیش و سپس با چندین متخصص ماورا الطبیعه دیگر تماس می‌گیرند.

۳۰- بلو بیتل (Blue Bee le)؛ از امیدهای سال ۲۰۲۳ دی‌سی

«بلو بیتل» یکی دیگر از آثار ابرقهرمانی سال ۲۰۲۳ است که براساس کمیک‌های دی‌سی ساخته شده است. چهاردهمین فیلم در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی درباره یک نوجوان مکزیکی است که یک موجود بیگانه سوسک‌مانند را پیدا می‌کند؛ این موجود به او زرهی با قدرت‌های فوق‌العاده می‌دهد.

۳۱- راهبه ۲ (The Nu 2)؛ نهمین قسمت مجموعه‌ی «احضار» بین بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

«راهبه ۲» یک فیلم ترسناک فراطبیعی و دنباله فیلم «راهبه» ساخته سال ۲۰۱۸ است. این فیلم در عین حال فسمت نهم مجموعه سینمایی احضار به حساب می‌آید و میان بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ از آثار محبوب ترسناک سال خواهد بود.

فیلم راهبه سال ۲۰۱۸ از جمله آثار ترسناکی بود که با بودجه نسبتا اندک (۲۲ میلیون دلار) موفق شد فروشی قابل توجه (۳۶۵ میلیون دلار) را تجربه کند. موفقیت مشهود این فیلم ترسناک باعث شد به سرعت ساخت قسمت دوم قطعی شود. گرچه هم کارگردان و هم فیلم‌نامه‌نویس قسمت دوم با قسمت اول متفاوت‌اند اما هر دو فیلم براساس داستان اولیه که جیمز وان یکی از نویسندگان آن است ساخته شدند.

داستان فیلم سینمایی «راهبه ۲» خط روایی فیلم قبل را ادامه می‌دهد. ماجرای فیلم جدید در فرانسه سال ۱۹۵۶ می‌گذرد؛ یک کشیش به قتل رسیده و شر در حال گسترش است. خواهر آیرین بار دیگر با نیروی شیطانی راهبه مواجه می‌شود.

۳۲- بی‌مصرف‌ها ۴ (The Expe dables 4)؛ اکشن عامه‌پسند

بی‌مصرف‌ها این بار رودرروی یک دلال اسلحه که قدرت یک ارتش خصوصی عظیم را در اختیار دارد قرار می‌گیرند.

فیلم اکشن «بی‌مصرف‌ها ۴» چهارمین قسمت این مجموعه سینمایی و دنباله قسمت سوم است که سال ۲۰۱۴ اکران شد. جیسون استاتهام، دولف لاندگرن، رندی کوچار و سیلوستر استالونه از جمله بازیگران قسمت‌های قبلی‌اند که در قسمت چهارم مجموعه هم حضور دارند. «بی‌مصرف‌ها ۴» هم مثل دو قسمت اول مجموعه درجه‌بندی سنی R خواهد داشت.

۳۳- کریون شکارچی (K ave he Hu e )؛ ابرقهرمانی کنجکاوی‌برانگیز

«کریون شکارچی» یک فیلم ابرقهرمانی محصول استودیوی کلمبیا پیکچرز (زیرمجموعه سونی) است که با همکاری مارول و براساس کمیک‌های مارول ساخته می‌شود. این فیلم سینمایی چهارمین اثر دنیای مرد عنکبوتی سونی است. پیش از این فیلم‌های «ونوم»، «ونوم: بگذارید کارنیج بیاید» و «موربیوس» در این دنیای سینمایی ساخته شده بودند.

«کریون شکارچی» بازگوکننده داستان سرگئی کراوینوف، مهاجر روسی است که قصد دارد در مأموریت خود ثابت کند بزرگترین شکارچی جهان است.

۳۴- جن‌گیر (The Exo cis )؛ ترسناک به روش کلاسیک

فیلم جدید و فعلا بدون عنوان مشخص مجموعه «جن‌گیر» قرار است دنباله مستقیم فیلم جن‌گیر سال ۱۹۷۳ باشد. فیلم جدید هم قرار است از همان منبع اقتباس اثر اولیه (رمان ترسناک سال ۱۹۷۱ به قلم ویلیام پیتر بلتی) بهره ببرد.

جن‌گیر جدید قرار است اولین فیلم از یک سه‌گانه باشد و به صورت کلی هم ششمین فیلم مجموعه سینمایی جن‌گیر در نظر گرفته می‌شود.

۳۵- اره ۱۰ (Saw 10)؛ از مجموعه‌ی مشهور اسلشرها

اطلاعات درباره قسمت دهم مجموعه اسلشر مشهور «اره» بسیار محدود است. فعلا می‌دانیم که کوین گرویترت کارگردان «اره ۶» و «اره ۷» این قسمت را جلوی دوربین می‌برد. گرویترت تدوین‌گر تعداد زیادی از قسمت‌های این مجموعه هم بوده و می‌توان ادعا کرد در مجموع یکی از مهره‌های شاخص و آشنا با این مجموعه است.

مجموعه ترسناک «اره» توسط جیمز وان و لی ونل خلق شد. اولین قسمت این مجموعه به کارگردانی وان سال ۲۰۰۴ اکران شد و تا امروز ۹ فیلم مختلف در این سری عرضه شده است.

۳۶- تلماسه: بخش دو (Du e: Pa Two)؛ اقتباس از رمان بزرگ ادامه دارد

فیلم سینمایی «تلماسه: بخش دو» یک فیلم علمی-تخیلی حماسی، دنباله مستقیم فیلم «تلماسه» ساخته سال ۲۰۲۱ است. بخش قابل توجهی از بازیگران فیلم قبلی در این اثر هم حضور خواهند داشت و علاوه بر چهره‌های آشنایی چون تیموتی شالامی، ربکا فرگوسن و خاویر باردم، بازیگران دیگری چون فلورنس پیو، آستین باتلر، کریستوفر واکن و لئا سیدو هم به این مجموعه اضافه شدند.

فیلم سینمایی «تلماسه: بخش دو» آخرین قسمت یک اقتباس دوقسمتی از کتاب تلماسه نوشته فرانک هربرت است. بخش دو به سفر پل آتریدس، اتحاد او با چانی و فرمن و تلاش او برای انتقام‌گیری از توطئه‌گرانی است که خانواده‌اش را نابود کرده‌اند. او در این مسیر باید دوراهی‌های پیچیده‌ای را پشت سر بگذارد؛ دو راهی میان عشق و نجات جهان.

۳۷- فرار مرغی: طلوع ناگت (Chicke Ru : Daw of he Nugge )؛ استاپ موشن محبوب بین بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳

جینجر پس از فرار از مزرعه، یک پناهگاه آرام برای کل گروه یافته است. اما هنگام بازگشت متوجه می‌شود تمام مرغ‌ها با تهدیدی بزرگ روبرو شده‌اند و در این شرایط مجبور است با تیمش در این مساله مداخله کند.

قسمت دوم انیمیشن استاپ موشن محبوب «فرار مرغی» اواخر سال ۲۰۲۳ روی پرده خواهد رفت. زکری لی‌وای صداپیشه نقش راکی و تندی نیوتون صداپیشه نقش جینجر در قسمت جدید خواهند بود؛ این دو نقش در قسمت اول به ترتیب برعهده مل گیبسون و جولیا صوالحه قرار داشت. فرار مرغی از محصولات شبکه نتفلیکس است.

۳۸- بازی‌های گرسنگی: تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها (The Hu ge Games: The Ballad of So gbi ds a d S akes)؛ داستان یک ویرانشهر

فیلم سینمایی اکشن علمی-تخیلی «بازی‌های گرسنگی: تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها» اقتباس‌شده از رمان ویران‌شهری «تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها» نوشته سوزان کالینز پیش‌درآمدی خواهد بود بر مجموعه شناخته‌شده بازی‌های گرسنگی و در عین حال پنجمین قسمت در کل مجموعه است.

داستان فیلم کوریولانوس اسنو را در ۱۸ سالگی، سال‌ها قبل از اینکه به یک فرد قدرتمند ظالم تبدیل شود دنبال می‌کند.

۳۹- آرزو (Wish)؛ انیمیشن به سبک کلاسیک‌های دیزنی

«آرزو» یکی از انیمیشن‌های سال ۲۰۲۳ دیزنی است که مایه‌های کمدی و ماجراجویی دارد. داستان فیلم در قلمرو آرزوها می‌گذرد و در این قلمرو قدرت امیال واکاوی می‌شود.

این انیمیشن موزیکال قرار است شصت و دومین محصول انیمیشن دیزنی باشد که در لیست بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ قرار گرفته است. کریس باک و فاون ویراسانتورن کارگردانی «آرزو» را برعهده دارند. باک را بیشتر برای کارگردانی انیمیشن‌های «یخ‌زده» می‌شناسیم و ویراسانتورن هم از عوامل ساخت چندین انیمیشن سال‌های اخیر دیزنی بوده است.

۴۰- وانکا (Wo ka)؛ فانتزی موزیکال

«وانکا» یک فیلم فانتزی موزیکال است که از نظر خط داستانی نقش پیش‌درآمد رمان چارلی و کارخانه شکلات‌سازی را برعهده دارد. نقش ویلی وانکا در این فیلم برعهده تیموتی شالامی است و فیلم قرار است داستا ویلی وانکا، اولین روزهای او در نقش یک شکلات‌ساز و ماجراهایش پیش از افتتاح مشهورترین کارخانه شکلات‌سازی جهان را بازگو کند.

پل کینگ کارگردان فیلم سینمایی «وانکا» تجربه ساخت فیلم‌های «پدینگتون» و «پدینگتون ۲» را طی سال‌های اخیر در کارنامه داشته است.

۴۱- آکوامن و پادشاهی گم‌شده (Aquama a d he Los Ki gdom)؛ جیسون موموآ در نقش پادشاه

خط داستانی فیلم سینمایی ابرقهرمانی‌ «آکوامن و پادشاهی گم‌شده» هنوز روشن نیست اما می‌دانیم این فیلم قرار است دنباله‌ فیلم «آکوامن» باشد که سال ۲۰۱۸ اکران شد.

«آکوامن و پادشاهی گم‌شده» پانزدهمین فیلم در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی است. جیسون موموآ برای ایفای نقش اصلی این فیلم هم حضور خواهد داشت و کارگردانی اثر برعهده جیمز وان خواهد بود.

۴۲- استخراج ۲ (Ex ac io 2)؛ همکاری دوباره گلشیفته فراهانی و کریس همسورث

یکی از محصولات نتفلیکس که سال ۲۰۲۰ توجه مخاطبان را به خود جلب کرد فیلم سینمایی «استخراج» ساخته سم هارگریو با بازی کریس همسورث، دیوید هارپر و گلشیفته فراهانی بود.

گرچه «استخراج» از نظر منتقدان فیلم مهمی نبود اما مخاطبان نتفلیکس را هیجان‌زده کرد و این استقبال باعث شد طی دوره پخش، این فیلم با توجه به تعداد بینندگانش به یک اثر رکوردشکن تبدیل شود. همین موضوع نتفلیکس را متقاعد کرد سراغ ساخت یک دنباله برود. گرچه از تاریخ پخش «استخراج ۲» دقیقا مطلع نیستیم اما می‌دانیم این فیلم سال ۲۰۲۳ از شبکه نتفلیکس پخش خواهد شد. این فیلم را مجددا سم هارگریو براساس فیلم‌نامه جو روسو کارگردانی می‌کند و حضور کریس همسورث و گلشیفته فراهانی در آن قطعی است.

در «استخراج ۲» شاهد بازگشت تایلر ریک که گمان می‌رفت مرده است، خواهیم بود. ریک از اعضای گروه ویژه خدمات هوایی که حالا مزدور شده است، این‌بار سراغ یک ماموریت حساس دیگر می‌رود.

۴۳- فراری (Fe a i)؛ بهترین فیلم ۲۰۲۳ خواهد بود؟

«فراری» از جمله فیلم‌های سال ۲۰۲۳ است که بسیاری انتظار دیدنش را می‌کشند اما اطلاعات درباره‌ش چندان زیاد نیست و دقیقا نمی‌دانیم چه تاریخی اکران خواهد شد.

روشن است که داستان فیلم بر اساس زندگی انزو فراری موسس شرکت فراری خواهد بود؛ ترکیبی از مسائل عاطفی و خانوادگی زندگی شخصی و مسابقه‌ای که باید برای شرکت در آن آماده شود. حضور مایکل مان به عنوان کارگردان و بازیگران چون آدام درایور و پنه‌لوپه کروز هم باعث می‌شود اشتیاق مخاطبان برای دیدن این فیلم بیشتر شود.

۴۴- قاتلان ماه کامل (Kille s of he Flowe Moo )؛ در فهرست بهترین‌ فیلم‌های ۲۰۲۳

فیلم سینمایی «قاتلان ماه کامل» جدیدترین اثر مارتین اسکورسیزی افسانه‌ای، اولین وسترن او و احتمالا یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۲۳ خواهد بود.

فیلم که درباره قتل‌های دهه ۱۹۲۰ اوکلاهاما پس از کشف نفت در یک منطقه سرخپوستی است براساس کتاب غیرداستانی «قاتلان ماه کامل؛ قتل‌های اوسیج و تولد FBI» نوشته‌ی دیوید گرن ساخته شده است.

نام خود اسکورسیزی کافی است تا تمام مخاطبان جدی سینما برای دیدن فیلم لحظه‌شماری کنند اما حضور رابرت دنیرو‌ و لئوناردو دی‌کاپریو احتمالا باعث می‌شود که فیلم جدید اسکورسیزی تقریبا برای تمامی طیف‌های مخاطبان تماشایی به نظر برسد.

۴۵- پیتر پن و وندی (Pe e Pa We dy)؛ بازگشت پسری که بزرگ نمی‌شد

«پیتر پن و وندی» اقتباسی لایو اکشن از انیمیشن «پیتر پن» ساخته سال ۱۹۵۳ است؛ داستان کلاسیک پسری که بزرگ نمی‌شود و سه خواهر و برادر جوان را در لندن می‌یابد تا برای یک ماجراجویی جادویی در یک جزیره طلسم‌شده به او بپیوندند.

این فیلم فانتزی ماجراجویانه از سال ۲۰۱۶ در حال ساخت است و قرار است بالاخره سال ۲۰۲۳ از شبکه دیزنی پلاس پخش شود.

بهترین فیلم های ۲۰۲۳ | از آثار منتشر شده تا مورد انتظار

در این مقاله به معرفی مهمترین فیلم های ۲۰۲۳ در شش ماه اول سال و همچین فیلم‌های مورد انتظاری که در ادامه قرار است به دستمان برسند می‌پردازیم.

هر سال میلادی می‌تواند دربردارنده‌ی فیلم‌های سینمایی هیجان‌انگیز تازه‌ای باشد که در نگاه مخاطب‌های مختلف جذاب به نظر می‌رسند. حالا زمان مرور مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی است؛ آثاری از انواع‌واقسام ژانرها که در میان آن‌ها می‌توانیم ساخته‌های سینمایی چند کارگردان معروف و محبوب را هم مشاهده کنیم.

در میان موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ هم دنباله‌هایی مثل تلماسه ۲، ایندیانا جونز ۵، جیغ ۶، مأموریت غیرممکن ۷ و سریع و خشن ۱۰ به چشم می‌خورند و هم آثار اقتباسی همچون فیلم Kille s of he Flowe Moo با بازی لئوناردو دی‌کاپریو. اوپنهایمر به‌عنوان اثر تازه‌ی کریستوفر نولان، انیمیشن جدید مرد عنکبوتی، نگهبانان کهکشان ۳ به کارگردانی جیمز گان، چند فیلم از دنیای سینمایی دی سی، انیمیشن ماریو، فیلم Ba bie از گرتا گرویگ، انیمیشن Eleme al استودیو پیکسار و همین‌طور آثار دیگری از دنیای سینمایی مارول فقط تعدادی از مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ به شمار می‌آیند.

در این فهرست فیلم‌هایی را خواهید دید که هرکدام از آن‌ها می‌توانند برای گروهی از مخاطب‌ها در جهان هیجان‌انگیز و مورد انتظار محسوب شوند. واضح به نظر می‌رسد که قرار نیست همه بی‌صبرانه منتظر تک‌تک آثار حاضر در فهرست موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ باشند. چرا که سلایق متفاوت هستند و زومجی در تهیه‌ی چنین فهرستی باید تلاش کند که طیف گسترده‌ای از سلایق تماشاگرهای گوناگون را پوشش دهد.

(در این مقاله، مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی فقط براساس تاریخ اکران از ابتدا تا انتها مرتب شده‌اند)

بهترین فیلم های ۲۰۲۳ که منتظرشان هستیم

۱- فیلم عملیات فورچون: ترفند جنگی

فیلم Ope a io Fo u e: Ruse de gue e

گای ریچی، کارگردان انگلیسی که با آثاری همچون فیلم S a ch و فیلم The Ge leme شناخته می‌شود، سال ۲۰۲۳ میلادی را با اثری کلید زد که اِلِمان‌های آشنای زیادی برای طرفدارهای او دارد. این‌جا دوباره جیسون استاتهام نقش کسی را بازی می‌کند که می‌تواند به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن، تعداد زیادی از افراد را در نبرد تن به تن شکست دهد و با سلاح گرم بکشد.

Ope a io Fo u e: Ruse de gue e یک فیلم جاسوسی اکشن و کمدی است که آبری پلازا، بازیگر سریال Pa ks a d Rec ea io و فیلم I g id Goes Wes در این اثر ریچی نقش سارا فیدل را بازی می‌کند. اورسن فورچون با نقش‌آفرینی استاتهام درکنار سارا برای جلوگیری از دست پیدا کردن یک فرد بسیار ثروتمند به سلاحی خطرناک، ستاره‌ی سینمایی محبوب مرد پولدار را پیدا می‌کنند تا موفق به گول زدن او شوند. البته که نقشه همیشه به‌صورت عالی پیش نمی‌رود.

۲- فیلم مگان

فیلم M3GAN

افرادی که سال‌ها قبل از دیدن یک عروسک قاتل و پلید به اسم چاکی ترسیدند، ایده‌ی تبدیل شدن یک اسباب بازی به موجودی خطرناک و خون‌ریز را می‌شناسند. البته که جیمز وان و همکارهای او هم در سری فیلم The Co ju i g با پرداختن به آنابل کاری کردند خیلی‌ها حداقل برای چند شب عروسک نسبتا بزرگ خود را در گوشه‌ای از کمد بسته نگه دارند.

مگان نسخه‌ای متفاوت از قصه‌ی عروسک قاتل را روایت می‌کند. این‌جا با یک عروسک هوشمند و تقریبا هم‌قد یک دختربچه سر و کار داریم که می‌تواند تبدیل به بهترین دوست او شود. چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر عروسک هوشمند دیگر از دستورها طبعیت نکند؟ چه می‌شود اگر تمایل او به محافظت مطلق از دختربچه کار را به جایی برساند که او به‌خاطر دخترک از انجام هیچ جنایتی ابا نداشته باشد؟

۳- فیلم شماها

فیلم You People

هنوز هم در بخش‌هایی از سینمای هالیوود، کنار هم قرار گرفتن برخی از نام‌ها جالب به نظر می‌رسد. مثلا وقتی در رابطه با کمدی صحبت می‌کنیم، جونا هیل و ادی مورفی انقدر هرکدام طرفدارهای خود را دارند که آدم‌ها با دیدن اسم‌شان در فهرست بازیگرهای یک فیلم کمدی به خنده‌آور بودن اثر امیدوار می‌شوند.

داستان فیلم You People درباره‌ی یک پسر سفیدپوست به اسم ازرا است که می‌خواهد با دختری سیاه‌پوست ازدواج کند. آشنایی این دو خانواده به سرعت شخصیت‌های مختلف را به سبک‌های گوناگون به چالش می‌کشد. چرا که تفاوت‌های فرهنگ و همین‌طور تفاوت نسل نسل‌ها سبب می‌شوند که آن‌ها نتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون مشکل با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

۴- فیلم استخر ابدیت

فیلم I fi i y Pool

میا گاث پس از اینکه با X و Pea l تبدیل به یکی از هنرمندهای تأثیرگذار سینمای اسلشر در سال ۲۰۲۲ میلادی شد، حالا در همکاری با کارگردان فیلم Possesso یک علمی-تخیلی ترسناک جدید را به تماشاگرها ارائه می‌دهد. الکساندر اسکاشگورد هم با ترس ناآشنا نیست. انتخاب آن‌ها توسط برندون کراننبرگ جالب است.

تریلر فیلم I fi i y Pool از قتل، آثار هنری مربوط‌به بدن انسان و فوران خون تا ماسک‌های ترسناک و به جنون رسیدن شخصیت‌ها را نشان می‌دهد. ظاهرا حتی طی لحظاتی که کاراکترها فقط دور یک میز نشسته‌اند و با یکدیگر حرف می‌زنند، حجم دروغ‌های جریان‌یافته بین آن‌ها دلهره‌آور به نظر می‌رسد. با فیلم عجیبی سر و کار داریم که در آن کاراکترها می‌توانند در صورت پرداخت مبلغ لازم، مرگ خود را تماشا کنند.

۵- فیلم در کابین را بزن

فیلم K ock a he Cabi

شامالان بین بسیاری از مخاطب‌های امروز دیگر محبوبیت دو دهه قبل را ندارد. بااین‌حال تریلر فیلم اقتباسی K ock a he Cabi عده‌ای را به آن امیدوار کرده است. داستان این فیلم ترسناک درباره‌ی خانواده‌ی کوچکی است که اعضای آن ناگهان در یک کلبه با چهار مهاجم روبه‌رو می‌شوند؛ با افرادی که ادعا می‌کنند مثل آن‌ها انسان‌هایی عادی هستند، اما خبری تکان‌دهنده دارند.

افرادی که با سلاح سرد به کابین حمله کرده‌اند، به خانواده‌ی سه‌نفره می‌گویند که باید یک نفر را از بین خود برای فدا کردن انتخاب کنند. هرچه‌قدر که این انتخاب طول بکشد، افراد بیشتری در سرتاسر جهان به‌خاطر فجایع مختلف می‌میرند. هیچ‌کس ظاهرا راهی برار فرار از کلبه ندارد و آن‌طور که اخبار نشان می‌دهد، زنده ماندن اعضای هر سه عضو خانواده‌ی سه‌نفره واقعا هم‌معنی با مرگ تعداد بسیار زیادی از آدم‌ها است.

۶- فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک: کوانتومانیا

فیلم A -Ma a d he Wasp: Qua uma ia

بالاخره زمان شروع فاز پنجم MCU رسید تا داستان The Mul ive se Saga دنیای سینمایی مارول ادامه پیدا کند. انت-من، وسپ، هنک پیم، جنت ون دین و کاساندرا لنگ به‌خاطر اشتباه دختر اسکات لنگ قدم به قلمرو کوانتوم می‌گذارند؛ تا سرزمین خاص و موجودات تازه‌ای را ببینند که تنها برخی از عناصر ماجراجویی جدید و بسیار عجیب آن‌ها به شمار می‌آیند.

این سفر آن‌ها را با مواردی روبه‌رو می‌کند که فراتر از تمام تصورات‌شان است. تریلر فیلم A -Ma a d he Wasp: Qua uma ia هم به خوبی نشان می‌دهد که اثر نام‌برده شامل برخی از عجیب‌وغریب‌ترین تصویرسازی‌های دنیای سینمایی مارول تا امروز می‌شود. با همه‌ی این‌ها قطعا نقطه‌ی اوج جذابیت‌های اثر برای تعداد زیادی از مخاطب‌ها حضور پررنگ کانگ فاتح در این فیلم ابرقهرمانی است؛ شخصیتی که توجه‌مان را اول در سریال Loki به خود جلب کرد.

۷- فیلم خرس کوکائینی

فیلم Cocai e Bea

چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر یک خرس، کوکائین مصرف کند؟ اگر فکر می‌کنید که فیلم ساخته‌شده در این رابطه صرفا یک اثر خنده‌آور خواهد بود، در اشتباه هستید. Cocai e Bea به‌عنوان یک کمدی تاریک دلهره‌آور معرفی شده است که با درجه‌ی سنی بزرگسال اکران می‌شود. البته عجیب‌ترین نکته درباره‌ی اثر، ژانر آن نیست. چون باید خبردار شوید که فیلم Cocai e Bea با الهام از یک داستان واقعی ساخته شده است.

نیروهای پلیس، توریست‌ها، چند خلافکار، افراد بزرگسال و همین‌طور نوجوان‌ها همگی تحت تاثیر مصرف حجم زیادی از کوکائین توسط یک خرس سیاه‌رنگ ۲۲۶ کیلوگرمی قرار می‌گیرند. فیلم Cocai e Bea ماجرای مواجهه‌ی دلهره‌آور آن‌ها در جنگلی داخل ایالت جورجیا کشور آمریکا را به تصویر می‌کشد.

۸- فیلم کرید ۳

فیلم C eed III

با اینکه نمی‌توان دست‌وپنجه نرم کردن C eed III با حواشی به‌خاطر عدم حضور مستقیم شخصیت راکی در آن را انکار کرد، همچنان درام ورزشی نام‌برده یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ برای افراد علاقه‌مند به این نوع از آثار سینمایی است. رایان کوگلر، کارگردان بلک پنتر و اولین فیلم C eed مدتی قبل گفت که به دستاورد سازندگان قسمت سوم مجموعه افتخار می‌کند.

آدونیس کرید در ابتدای فیلم کرید ۳ زندگی خانوادگی خوبی دارد و به درخشش در دنیای ورزش بوکس ادامه می‌دهد. حال خوب در ابتدای فیلم برای چنین شخصیتی به‌معنی این است که خیلی زود زندگی او با یک اتفاق غیرمنتظره زیر و رو می‌شود. برای آدونیس، این اتفاق با از راه رسیدن دیمین رخ می‌دهد؛ دوست دوران کودکی وی که با خشم فراوان پس از سال‌ها از زندان آزاد شده است.

۹- فیلم جیغ ۶

فیلم Sc eam VI

مجموعه‌ی اسلشر پرطرفداری که سال‌ها قبل توسط وس کریون خلق شد، با اکران پنجمین فیلم جیغ در سال ۲۰۲۲ جان تازه‌ای گرفت؛ اثری که با بودجه‌ی ۲۴ میلیون دلاری ساخته شد و به فروش ۱۴۰ میلیون دلاری رسید. سازندگان آن اثر امسال با فیلم Sc eam 6 برمی‌گردند؛ اثری که روی کاراکترهایی همچون تارا و سم، شخصیت‌های اصلی جدید مجموعه تمرکز دارد. البته همان‌طور که از جیغ انتظار می‌رود، باز هم گیل ودرز با نقش‌آفرینی کورتنی کاکس را خواهیم دید.

کربی با بازی هیدن پنیتیر که در فیلم Sc eam 4 معرفی شد نیز در فیلم Sc eam VI حضور خواهد داشت. جنا اورتگا که با فیلم پنجم وارد این مجموعه شد، در یک مصاحبه توضیح داد که Sc eam VI می‌خواهد خون‌آلودترین قسمت این سری تا امروز باشد. نباید فراموش کرد که جیغ ۶ برخلاف فیلم‌های پیشین نه در شهر خیالی وودزبرو ایالت کالیفرنیا، بلکه در نیویورک به نمایش شکار شدن شخصیت‌ها توسط قاتل ماسک‌دار می‌پردازد.

۱۰- فیلم ۶۵

فیلم 65

افرادی که سابقه‌ی کار روی سری فیلم A Quie Place را دارند، در فیلم ۶۵ داستان دو شخصیت برای بقا دربرابر دایناسورها را روایت می‌کنند. قصه متمرکز روی یک مرد و دختر نوجوانی است که تحت محافظت او قرار می‌گیرد. آن‌ها درحالی‌که به نظر می‌رسد روی یک سیاره‌ی بیگانه فرود آمده‌اند، خود را روی کره‌ی زمین ۶۵ میلیون سال قبل می‌بینند.

این کره‌ی زمین حکمران‌های وحشتناک و قدرتمندی به نام دایناسورها دارد که جان سالم به در بردن از دندان‌ها و چنگال‌های آن‌ها کار آسانی نیست. خلبان میلز با بازی آدام درایور از اسلحه و تجهیزات پیشرفته‌ی موجود در سفینه بهره می‌برد تا بلکه راهی برای نجات خود و کوآ پیدا کند.

۱۱- فیلم شزم! خشم خدایان

فیلم Shazam! Fu y of he Gods

درحالی‌که پیتر سفرن و جیمز گان به‌عنوان دو مدیر جدید DC S udios مشغول کار روی آینده‌ی دنیای سینمایی دی سی هستند، هنوز برخی از آثار تولیدشده طی ماه‌های گذشته وجود دارند که باید توسط شرکت Wa e B os. Discove y به پرده‌های نقره‌ای سینماها برسند. یکی از این آثار هم چیزی نیست جز فیلم ابرقهرمانی کمدی و ماجراجویانه‌ی Shazam! Fu y of he Gods که به‌عنوان دنباله‌ی فیلم شزم!، محصول سال ۲۰۱۹ میلادی اکران می‌شود.

فیلم !Shazam بین ۱۰ اقتباس سینمایی پرفروش از روی کامیک‌های DC قرار ندارد و نوع طنز آن به مذاق همه خوش نیامد، اما رضایت منتقدها از این اثر و نمراتی مردمی ساخته‌ی سندبرگ در نوع خود قابل‌توجه بودند؛ انقدر قابل‌توجه که ساخت دنباله برای آن منطقی به نظر می‌آمد. حالا تریلرهای فیلم Shazam! Fu y of he Gods نشان می‌دهند که می‌خواهد همان نوع از قصه‌گویی حاضر در قسمت قبلی را در ابعاد بزرگ‌تر ارائه دهد که به خودی خود سبب می‌شود برای طرفدارهای شزم! یکی از موردانتظارترین فیلم های ۲۰۲۳ باشد.

۱۲- فیلم جان ویک ۴

فیلم Joh Wick: Chap e 4

احتمالا آن زمان که یک بدلکار حرفه‌ای به اسم چاد استاهلسکی تصمیم گرفت به کارگردانی فیلم سینمایی بلند بپردازد، کسی انتظار نداشت ساخته‌ی او تبدیل به یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های سینمایی Lio sga e شود. حالا جان ویک انقدر بزرگ و شناخته‌شده است که اسم قسمت چهارم آن می‌تواند دستیابی اثر به درآمدی قابل‌توجه را تضمین کند.

در فیلم Joh Wick: Chap e 4 خواهیم دید که جاناتان راهی برای خلاص شدن از خشم High Table پیدا کرده است. او باید رقیبی قدرتمند را شکست دهد تا دیگر مدام ۱۰ها قاتل در شهرهای مختلف دنیا به‌دنبال نابود کردن وی نباشند. در این بین کارگردان تلاش زیادی به خرج می‌دهد تا مبارزات مسلحانه‌ی مختلف را به طرفدارها ارائه کند. پس از این بابت خیال‌تان راحت. مثلا در بخشی از تریلر دیدیم که جان ویک سوار بر اسب و در صحرا مشغول شلیک به چند اسب‌سوار دیگر است.

۱۳- فیلم سیاه‌چال‌ها و اژدهایان: افتخار در میان دزدان

فیلم Du geo s D ago s: Ho o Amo g Thieves

Du geo s D ago s به‌عنوان یک بازی نقش‌آفرینی رومیزی که بازیکن‌ها را به شکلی جذاب درگیر سناریوهای فانتزی گوناگون می‌کند، میلیون‌ها طرفدار دارد. در نتیجه عجیب نیست که شرکت‌های eO e و پارامونت می‌خواهند شانس خود برای سودآوری از آن در سینما را امتحان کنند. خبر خوشحال‌کننده درباره‌ی فیلم Du geo s D ago s: Ho o Amo g Thieves این است که تریلرهای آن واقعا برای بعضی از طرفدارهای سیاه‌چال‌ها و اژدهایان امیدوارکننده بوده‌اند.

این اثر که می‌تواند برای طرفدارهای پروپاقرص دانجنز اند دراگنز در گروه موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ قرار بگیرد، یک دزد و چند شخصیت ماجراجوی همراه‌شده با او را به‌عنوان کاراکترهای اصلی دارد. آن‌ها به‌دنبال یک عتیقه هستند، اما از جایی به بعد می‌فهمند که برای رسیدن به هدف خود باید از موانع بسیار خطرناکی عبور کنند و مقابل نیروهای جادویی شیطانی بایستند.

۱۴- فیلم راز جنایت ۲

فیلم Mu de Mys e y 2

بسیاری از مواقع مخاطب‌ها نه برای داشتن یک تجربه‌ی سینمایی سطح بالا بلکه برای وقت‌کشی و چند خنده‌ی ساده سراغ یک فیلم می‌روند؛ تا بدون درگیر کردن ذهن خود فقط به آن استراحت بدهند. در همین حین افرادی وجود دارند که هر فیلم کمدی را براساس علاقه داشتن یا نداشتن به بازیگر اصلی آن انتخاب می‌کنند. فیلم Mu de Mys e y برای هر دو دسته سرگرم‌کننده بود و انقدر تماشا شد که نتفلیکس به تولید دنباله‌ی آن چراغ سبز نشان داد.

نیک با بازی آدام سندلر محبوب و آدری با بازی جنیفر انیستون که با سریال F ie ds جاودانه شد، پس از پشت سر گذاشتن حوادث فیلم اول سراغ تأسیس تیم کارآگاهی خود رفته‌اند. داستان فیلم Mu de Mys e y 2 در حالی شکل می‌گیرد که آن‌ها به‌دنبال جدی‌تر گرفته شدن در این زمینه هستند و ناگهان خود را درگیرشده با پرونده‌ی دزدیده شدن دوست خود می‌بینند. راستی تماشاگرهایی که علاقه‌ای به کمدی‌ها ندارند و می‌خواهند فیلم معمایی جدید با بازیگرهای معروف ببینند، احتمالا امسال باید به هرکول پوآرو در فیلم A Hau i g i Ve ice کنت برانا یک شانس بدهند.

۱۵- فیلم برادران سوپر ماریو

انیمیشن The Supe Ma io B os. Movie

تولید اقتباس سینمایی و تلویزیونی از بازی‌های ویدیویی طی سال‌های اخیر وارد فاز تازه‌ای شده است. حالا نه‌تنها آثار ستایش‌شده‌ای مانند سریال انیمیشنی A ca e و سریال انیمیشنی Cybe pu k: Edge u e s وجود دارند که نمرات بالا را از منتقدها و مردم دریافت کرده‌اند، بلکه فیلم‌هایی همچون سونیک و پوکمون را دیده‌ایم که در گیشه‌های سینما درآمد قابل قبولی داشتند. حالا نوبت به نینتندو رسیده است تا در همکاری با یونیورسال به‌دنبال گسترش مجموعه‌های معروف و محبوب خود باشد.

هنگامی که کریس ملداندری، مدیرعامل و موسس استودیو Illumi a io شرکت یونیورسال تبدیل به اولین عضو ‌آمریکایی هیئت مدیره شرکت ژاپنی نینتندو شد، دیگر خیلی‌ها فهمیدند که نینتندو واقعا ماجرا را جدی گرفته است. بالاخره می‌دانیم ماریو، لوئیجی و پرنسس پیچ تنها برخی از شخصیت‌های ماندگار متعلق به بازی‌های شرکت Ni e do هستند. انیمیشن The Supe Ma io B os. Movie نه‌تنها یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ به شمار می‌آید، بلکه موفقیت آن می‌تواند کاری کند که انیمیشن‌های اقتباسی بیشتری از روی ویدیوگیم‌های نینتندو در آینده از راه برسند.

۱۶- فیلم رنفیلد

فیلم Re field

داستان‌ها و شخصیت‌های قدیمی که بارها و بارها به اشکال مختلف وارد سینما شده‌اند، به دلایل مختلف می‌توانند همواره برای بعضی از فیلم‌سازها جذاب باقی بمانند. یکی از این دلایل چیزی نیست جز وجود علاقه به انجام کارهای جدید با این قصه‌ها در قالب اقتباس آزاد؛ مثل کاری که فیلم‌نامه‌ی رایان ریدلی براساس ایده‌ای از رابرت کرکمن به‌دنبال انجام آن است.

قصه‌هایی همچون دراکولا به قلم برام استوکر که بیشتر از یک قرن عمر کرده‌اند، کمتر مورد محافظت شدید شرکت‌ها و افراد قرار می‌گیرند. سخت‌گیری مردم درباره‌ی دست بردن در آن‌ها هم به مراتب کمتر است. به همین دلیل کریس مک‌کی و تیم او می‌توانند با آزادی عمل در فیلم Re field تمرکز خود را روی آر. ام. رنفیلد، دستیار دراکولا بگذارند که از خدمت به این خون‌آشام قدرتمند خسته می‌شود. به همین دلیل یک اثر کمدی ترسناک می‌تواند اقتباس جدید داستان دراکولا و یکی از مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ باشد.

۱۷- فیلم مرده شریر برمی‌خیزد

فیلم Evil Dead Rise

لی کرونین وقتی می‌خواست خیال طرفدارهای سری فیلم Evil Dead را راحت کند، به آن‌ها گفت که طی فیلم‌برداری فیلم Evil Dead Rise از ۶۵۰۰ لیتر خون مصنوعی استفاده کرده است. افرادی که مرده شریر را می‌شناسند، خوب می‌دانند که همین عدد تا حد قابل توجهی نشان می‌دهد که سازندگان به ذات مجموعه وفادار مانده‌اند.

در سال‌های اخیر با جان گرفتن دوباره‌ی برخی از مجموعه‌ها و سبک‌های مرسوم سینمای وحشت دهه ۸۰ میلادی در سینما بوده‌ایم. حالا Evil Dead شانس درخشش دوباره را دارد؛ تا داستان را از یک کلبه‌ی جنگی به یک آپارتمان در لس آنجلس ببرد و با از راه رسیدن شیاطینی که خانه و زندگی افراد حاضر در آن را تسخیر می‌کنند، یک بار دیگر خون به پا کند.

۱۸- فیلم نگهبانان کهکشان بخش ۳

فیلم Gua dia s of he Galaxy Vol. 3

بالاخره زمان خداحافظی رسید. جیمز گان که در سال ۲۰۱۴ میلادی با فیلم Gua dia s of he Galaxy انرژی زیاد و حس‌وحال ویژه‌ای را وارد MCU کرد، چند ماه دیگر به‌صورت رسمی و کامل با دنیای سینمایی مارول خداحافظی می‌کند. البته که همکاری بین گان و دیزنی همین حالا هم تمام شده است و او به‌صورت اختصاصی فعالیت حرفه‌ای خود را در شرکت Wa e B os. Discove y جلو می‌برد. گان حالا ریاست تیمی را بر عهده دارد که باید با خلاقیت مشغول سر و شکل دادن به فیلم‌ها و سریال‌های اقتباسی از روی کامیک‌های دی‌سی باشد.

ولی هنوز یک اثر تولیدشده باقی مانده است که باید روی پرده‌های نقره‌ای سالن‌های سینما برود؛ سومین و آخرین قسمت اصلی خط داستانی مورد نظر جیمز گان برای نگهبانان کهکشان. حتی انتظار می‌رود که با این فیلم علاوه‌بر جیمز گان، افراد دیگری از جمله دیو باتیستا هم با مارول خداحافظی کنند. دنیاهای سینمایی ظاهرا دوست دارند تا ابد ادامه داشته باشند. ولی نگهبانان کهکشان ۳ حداقل برای یک قصه و چند نفر واقعا حکم یک پایان‌بندی را دارد.

۱۹- فیلم سریع و خشن ۱۰

فیلم Fas X

موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳؟ خواه یا ناخواه باید پذیرفت گاهی آثاری که در چنین فهرست‌هایی قرار می‌گیرند، برای خیلی‌ها می‌توانند رتبه‌های مناسبی در فهرست آثار مورد تنفر سال داشته باشند. برای مثال کم نیستند فهرست‌هایی که فیلم The Li le Me maid (پری دریایی کوچولو) دیزنی با بازی هلی بیلی را باتوجه‌به نظرسنجی‌های خود به‌عنوان یکی از مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی معرفی کرده‌اند؛ درحالی‌که بعضی از تماشاگرها حاضر نیستند حتی یک دقیقه از آن را تماشا کنند.

در هر حالت زنده ماندن شخصیت‌ها در شرایط مرگ حتمی، تاکید جنون‌آمیز وین دیزل روی خانواده و تصادف‌های تعداد زیادی از ماشین‌ها با هم دوباره امسال قدم به سینماها می‌گذارند و استودیو صدها میلیون دلار پول درمی‌آورد. این وسط همچنان انسان‌های زیادی می‌پرسند که دقیقا چه کسی اسم این فیلم‌ها را انتخاب می‌کند؟ اسامی بعضی از فیلم‌ها روی «سریع» (Fas ) و بعضی از آن‌ها روی خشن (Fu ious) تاکید دارد. البته قسمت قبلی یکی از دکمه‌های کیبورد (F9) را به‌عنوان اسم رسمی خود انتخاب کرد.

۲۰- فیلم مرد عنکبوتی: در میان دنیای عنکبوتی

انیمیشن Spide -Ma : Ac oss he Spide -Ve se

سونی پیکچرز انیمیشن بارها نشان داده بود که دوست دارد نقش خاص خود را در میان تیم‌های تولید انیمیشن‌های پرخرج هالیوودی داشته باشد. بااین‌حال هیچ‌کدام از آثار پیشین این استودیو به اندازه‌ی فیلم Spide -Ma : I o he Spide -Ve se نتوانست توجه همه را جلب کند. فیل لرد و کریستوفر میلر به همراه تیمی از افراد خلاق، اتفاق مهمی را در صنعت انیمیشن رقم زدند. آن‌ها با «دنیای عنکبوتی» صرفا یک مجموعه‌ی سینمایی موفق را به وجود نیاوردند، بلکه باعث شدند خیلی‌ها دوباره دلیل عشق ورزیدن به کتاب‌های کامیک و مخصوصا ابرقهرمان‌ها را به یاد بیاورند.

اکنون دنباله‌ی مورد انتظار آن انیمیشن در حالی به اکران نزدیک می‌شود که به‌گفته‌ی سازندگان قرار است جاه‌طلب‌تر و خوش‌جلوه‌تر باشد. تیم سازنده می‌گوید برای سکانس‌های مختلف این اثر که در جهان‌های موازی گوناگون جریان دارند، از سبک‌های انیمیشنی متفاوت بهره برده‌اند. گویا حتی اگر هدف از دیدن اثر فقط لذت بردن از تصویرسازی‌های زیبا باشد نیز این انیمیشن یکی از موردانتظارترین فیلم های ۲۰۲۳ است.

۲۱- فیلم تبدیل‌شوندگان: ظهور جانوران

فیلم T a sfo me s: Rise of he Beas s

پارامونت پیکچرز نمی‌تواند از شانس بالای سری فیلم T a sfo me s برای کسب درآمد سینمایی فراوان بگذرد. در نتیجه همچنان شاهد ساخت فیلم‌های لایو-اکشن پرخرج ترنسفورمرز هستیم. البته وقتی فیلم Bumblebee با بازی هیلی استاینفلد اکران شد، این مجموعه در نگاه برخی از مخاطب‌ها توانست یک قدم تازه و متفاوت با قبل را بردارد.

T a sfo me s: Rise of he Beas s که با الهام از کارتون‌های دهه‌ی ۹۰ میلادی تبدیل‌شوندگان ساخته شده، دنباله‌ی فیلم Bumblebee و پیش‌درآمد پنج فیلم‌ لایو-اکشن دیگر T a sfo me s به شمار می‌آید. استیون کیبل جونیور که فیلم C eed II را کارگردانی کرده، کارگردان فیلم T a sfo me s: Rise of he Beas s است. آن‌طور که در تریلرها به نظر می‌رسد، او به همراه تیم خود از پس نمایش درست اجداد اتوبات‌ها و دیسپتیکان‌ها برمی‌آید. آن‌ها می‌توانند ظاهر بعضی از نخستین موجودات قدرتمند ساکن زمین را به خود بگیرند.

۲۲- فیلم عناصر

انیمیشن Eleme al

در شهری که عناصر بنیادین چهارگانه (خاکزمین، هوا، آب و آتش) ساکنین آن را تشکیل می‌دهند، ارتباطی خاص بین یک موجود از جنس آتش و یک موجود از جنس آب شکل می‌گیرد. امبر لومن یک دختر جوان آتشین است و وید ریپل به‌عنوان یک پسر آبی معرفی شد که اتفاقات مختلف هر روز از زندگی را به آسانی می‌پذیرد.

پیکسار با جدیدترین اثر خود بازمی‌گردد تا شاید خاطره‌ی بد Ligh yea در ذهن مخاطب کم‌رنگ شود. در این بین باید بدانید که فیلم Eleme al توسط پیتر سون کارگردانی شده است که انیمیشن The Good Di osau استودیو Pixa را در کارنامه دارد. او گفت از خاطرات دوران کودکی کودکی و تجربه‌ی زندگی به‌عنوان یک مهاجر برای خلق انیمیشن Eleme al بهره می‌برد.

۲۳- فیلم شهر ستاره‌مانند

فیلم As e oid Ci y

باز هم وس اندرسون و باز هم یک فیلم اورجینال پرستاره که بازیگرهای زیادی برای حضور در چند دقیقه از آن سر و دست می‌شکانند؛ ساخته‌ای سینمایی که برای بعضی از سینمادوست‌ها به‌سادگی میان موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ قرار می‌گیرد. کارگردان فیلم Fa as ic M . Fox، فیلم Moo ise Ki gdom و فیلم هتل بزرگ بوداپست با As e oid Ci y می‌خواهد داستانی را در ایالات متحده آمریکا روایت کند. البته فیلم‌برداری اثر در کشور اسپانیا انجام شده است.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، اندرسون که با فیلم The F e ch Dispa ch به موفقیت مالی قابل توجهی نرسید، این بار دیگر با استودیو Sea chligh Pic u es شرکت دیزنی همکاری ندارد. او فیلم As e oid Ci y را با استودیو Focus Fea u es یونیورسال می‌سازد. برایان کرانستون، ستاره‌ی سریال B eaki g Bad می‌گوید که در پشت صحنه‌ی اثر جدید این فیلم‌ساز مولف، کار سنگینی به‌عنوان یک بازیگر داشت و در عین حال به‌شدت از نقش‌آفرینی در اثر لذت برد. راستی ممکن است فیلم The Wo de ful S o y of He y Suga وس اندرسون با اقتباس از کتاب رولد دال نیز همین امسال توسط نتفلیکس پخش شود.

۲۴- فیلم فلش

فیلم The Flash

قرارگیری این فیلم ابرقهرمانی در فهرست مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ مربوط‌به جایگاه دی‌سی در دل بسیاری از طرفدارها می‌شود. ولی اگر می‌خواستیم فهرست پرحاشیه‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۳ را آماده کنیم، فلش به کارگردانی اندی موشیتی باتوجه‌به چندین و چند کار غلط انجام‌شده توسط بازیگر اصلی می‌توانست در صدر جدول قرار بگیرد.

میلر انصافا به شکلی ویژه وارنر را با خلافکاری و رفتارهای عجیب در موقعیت بد قرار داد؛ تا حدی که اگر ۲۰۰ میلیون دلار برای آن خرج نشده بود، شکی در دور انداخته شدن فیلم وجود نداشت. ولی در آخر وارنر راضی به عدم اکران فیلم The Flash نشد و حالا طرفدارها حداقل امیدوار هستند که گزارش‌ها در رابطه با کیفیت بالای آن درست از آب دربیایند؛ گزارش‌هایی که ادعا می‌کنند فلش در اکران‌های آزمایشی، برخی از بهترین واکنش‌ها بین همه‌ی آثار دی‌سی در دوران بعد از سه‌گانه‌ی شوالیه تاریکی کریستوفر نولان را از مخاطب‌ها دریافت کرد.

۲۵- فیلم توطئه‌آمیز: از تاریکی بترس

فیلم I sidious: The Red Doo

I sidious تنها مجموعه‌ی ترسناک کلیدخورده توسط جیمز وان نیست که قسمت جدید آن در سال ۲۰۲۳ میلادی پخش می‌شود. چرا که امسال اره ۱۰ را هم خواهیم دید. در همین حین کارگردانی شدن فیلم I sidious 5 توسط پاتریک ویلسون که عملا بازیگر اصلی مجموعه به شمار می‌آید، عده‌ای را به یاد کارگردانی شدن فیلم C eed 3 توسط خود مایکل بی. جردن می‌اندازد.

داستان فیلم ترسناک I sidious 5 که با نام I sidious: Fea he Da k هم شناخته می‌شود، حدود ۱۰ سال بعد از زمان وقوع حوادث فیلم I sidious: Chap e 2 جریان دارد. پس از اینکه دالتن، پسر جاش لمبرت وارد دانشگاه می‌شود، شیاطین و کابوس‌هایی که در گذشته او را شکار کردند، دوباره به سراغ وی می‌آیند. جاش هم که ۱۰ سال قبل به‌خاطر پاک شدن حافظه توانست آن وحشت را تا حدی از یاد ببرد، حالا دوباره باید با این تاریکی و ترس روبه‌رو شود. I sidious 5 اگر بتواند به خوبی صدای جیغ تماشاگر را بلند کند، احتمالا هم پول زیادی به جیب خواهد زد و هم اثبات خواهد کرد که لیاقت حضور در فهرست موردانتظارترین فیلم های ۲۰۲۳ را داشت.

۲۶- فیلم ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت

فیلم I dia a Jo es a d he Dial of Des i y

چند دهه‌ی قبل، استیون آلن اسپیلبرگ با آثار تماشایی مختلف از جمله سری فیلم I dia a Jo es برای هالیوود کلاس درس ساخت بلاک‌باستر مدرن را برگزار کرد. حالا ایندی با نقش‌آفرینی هریسون فورد باید قدم به آخرین ماجراجویی خود بگذارد؛ در اثری که جیمز منگولد، کارگردان فیلم Loga و فیلم Fo d v Fe a i را در جایگاه کارگردان دارد.

منگولد با فیلم‌های اخیر خود اعتماد مخاطب را به‌دست آورد و خیلی‌ها به محض انتخاب او برای کارگردانی ایندیانا جونز ۵ هیجان‌زده شدند. اما تنها نکته‌ی امیدوارکننده درباره‌ی پنجمین فیلم ایندیانا جونز، سپرده شدن سکان پروژه به کارگردان لوگان نیست. این اثر که یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ و پروژه‌ای مهم برای لوکاس‌فیلم شرکت Dis ey است، از موسیقی متن جان ویلیامز افسانه‌ای بهره می‌برد؛ هنرمندی لایق توجه که بعد از کار روی ایندیانا جونز ۵ اعلام کرد دیگر قصد کاهش فعالیت‌های سینمایی خود را دارد.

۲۷- فیلم مأموریت: غیرممکن – روزشمار مرگ – قسمت اول

فیلم Missio : Impossible – Dead Recko i g Pa O e

فیلم اکشن مأموریت غیرممکن ۷ علاوه‌بر اینکه یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی است، قدرت بسیار زیاد تام کروز در سینمای بلاک‌باستر را به نمایش می‌گذارد. چند مجموعه‌ی سینمایی آغازشده در دهه‌ی ۹۰ میلادی را می‌شناسید که با حفظ بازیگر اصلی، در سال ۲۰۲۳ میلادی قرار باشد قسمت جدید و بسیار پرخرج آن را ببینیم؟

کریستوفر مک‌کوری که طی سال‌های اخیر جان تازه‌ای به سری فیلم Missio : Impossible داد، با روزشمار مرگ به سوی جمع‌بندی آن می‌رود. به‌گونه‌ای که حداقل خیلی‌ها انتظار دارند در سال ۲۰۲۴ میلادی و با اکران فیلم Missio : Impossible – Dead Recko i g Pa Two شاهد به پایان رسیدن روایت داستان ایتن هانت باشیم و خود مجموعه‌ی مأموریت غیرممکن دست‌کم برای چند سال به خواب زمستانی فرو برود. در هر حالت تام کروز برای ساخت این فیلم‌ها دوباره جان خود را در کف دست گرفت و کارهای عجیب‌وغریب زیادی انجام داد؛ کارهای خطرناکی که بی‌صبرانه منتظر تماشای آن‌ها هستیم.

۲۸- فیلم اوپنهایمر

فیلم Oppe heime

تعقیب، یادگاری، بی‌خوابی، بتمن آغاز می‌کند، پرستیژ، شوالیه تاریکی، تلقین، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد، میان‌ستاره‌ای، دانکرک، تنت و اینک اوپنهایمر. کریستوفر نولان، فیلم‌ساز بریتانیایی تا امروز ۱۲ فیلم سینمایی بلند ساخته که فیلمنامه‌ی ۷ اثر از میان آن‌ها، اقتباسی به شمار می‌‌آید. فیلم Oppe heime که مت دیمون، امیلی بلانت و رامی ملک را در تیم بازیگری دارد، یکی از همین ۷ اثر اقتباسی است.

نولان به مانند زمان کار روی فیلم Du ki k، دوباره پس از ارائه‌ی یک اثر علمی-تخیلی سراغ واقعیت‌های تاریخی رفت؛ تا این بار یکی دیگر از رخدادهای کلیدی مربوط‌به جنگ جهانی دوم را مورد بررسی قرار دهد. پس از سال‌ها همکاری با کیلین مورفی در نقش‌های فرعی فیلم‌های مختلف، حالا کارگردان فیلم I e s ella یک نقش اصلی را به این بازیگر ایرلندی سپرده است. فیلم Oppe heime سال‌های زیادی از زندگی جی. رابرت اوپنهایمر، پدر بمب هسته‌ای را به تصویر می‌کشد.

۲۹- فیلم باربی

فیلم Ba bie

باربی در حالت عادی شاید فقط می‌توانست وارد فهرست موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ برای مخاطب‌های کم سن‌وسال شود. اما کارگردان آن شخصی است که با فیلم اورجینال Lady Bi d و فیلم اقتباسی Li le Wome احترام بسیاری از منتقدها و بینندگان را به‌دست آورد. در نتیجه وقتی گرتا گرویگ به‌عنوان سازنده‌ی فیلم Ba bie معرفی شد، مخاطب‌ها انتظارات خاصی از این اثر پیدا کردند.

ماجرا وقتی جالب‌تر شد که فهمیدیم نوآ بامباک، خالق آثاری درخشان همچون فیلم F a ces Ha و فیلم Ma iage S o y نیز در نگارش فیلمنامه‌ی باربی نقش دارد. ترکیب عجیبی است. کمتر کسی انتظار داشت که پروژه‌ی جدید بامباک و گرویگ فیلم سینمایی باربی باشد که به‌صورت رسمی با مجوز شرکت Ma el، سازنده‌ی این عروسک‌ها تولید می‌شود. با پخش اولین تریلر فیلم Ba bie، این ساخته‌ی سینمایی گرویگ برای خیلی‌ها عجیب‌تر از قبل هم شد؛ تریلری که عملا بخشی از دقایق آغازین فیلم 2001: A Space Odyssey را با محوریت چند کودک و عروسک‌های باربی آن‌ها بازسازی کرد.

۳۰- فیلم گرن توریزمو

فیلم G a Tu ismo

پلی استیشن پروداکشنز وقتی به‌عنوان یک پل ارتباطی برای همکاری So y Pic u es و So y I e ac ive E e ai me متولد شد تا روی اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی از روی بازی‌های پلی استیشن کار کند، توسط تعداد قابل توجهی از مخاطب‌ها جدی گرفته نشد. ولی پس از فروش ۴۰۱ میلیون دلاری فیلم آنچارتد در سینماها و تماشای سریال لست آو آس توسط چندین و چند میلیون تماشاگر شبکه HBO، فعالیت PlayS a io P oduc io s جدی‌تر از قبل به نظر آمد.

پروژه‌های بعدی این تیم طی سال ۲۰۲۳ پخش می‌شوند؛ فیلم G a Tu ismo و سریال Twis ed Me al. یکی از جالب‌ترین نکات در رابطه با اقتباس از روی گرن توریزمو، انتخاب خالق فیلم علمی-تخیلی Dis ic 9 برای کارگردانی آن است. ماجرا وقتی جالب‌تر شد که فهمیدیم نیل بلومکمپ خود را یکی از طرفدارهای سری بازی G a Tu ismo می‌داند؛ مجموعه‌ی ریسینگ پلی استیشن با فروش بیشتر از ۹۰ میلیون نسخه در جهان. فیلم G a Tu ismo داستان واقعی زندگی یکی از گیمرهای موفق این بازی را به تصویر می‌کشد. بلومکمپ می‌گوید به قدری به منبع اقتباس وفادار بود که قاب‌بندی‌های سکانس‌های مسابقه را مطابق زاویه دید دوربین بازی GT انجام داد.

۳۱- فیلم عمارت تسخیرشده

فیلم Hau ed Ma sio

بسیاری از مردم کشورهای مختلف که سری فیلم دزدان دریایی کارائیب را بدون آشنایی کامل با شرکت Dis ey دیدند، باور نمی‌کردند که آن اثر یک اقتباس موفق از یکی از سرگرمی‌های موجود در پارک تفریحی دیزنی‌لند است. دیزنی به‌عنوان یک شرکت فعال در زمینه‌های مختلف سرگرمی، به خوبی می‌داند که چه‌طور می‌تواند از بخش‌های مختلف تجارت خود برای کمک به یکدیگر بهره ببرد.

یک نمونه‌ی این اقتباس‌های سینمایی، فیلم Ju gle C uise با بازی امیلی بلانت است که در سال ۲۰۲۱ اکران شد. در سال ۲۰۲۳ میلادی قرار است شاهد فیلم Hau ed Ma sio باشیم. تازه عده‌ای به یاد ندارند که قبلا فیلم The Hau ed Ma sio در سال ۲۰۰۳ با بازی ادی مورفی اکران شد و آن‌چنان به موفقیت نرسید. در نتیجه محصول سال ۲۰۲۳ نه دنباله‌ی آن اثر که ریبوت و نسخه‌ای تازه به شمار می‌آید. داستان فیلم Hau ed Ma sio به یک مادر و پسر ۹ساله‌ی او می‌پردازد که عمارتی بزرگ با قیمت بسیار بسیار مناسب را پیدا می‌کنند تا به سراغ زندگی در آن بروند. اما همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، این عمارت بی‌دلیل ارزان نیست.

۳۲- فیلم بلو بیتل

فیلم Blue Bee le

بسیاری از شخصیت‌های معروف کامیک‌بوک‌ها هنوز آن‌چنان برای خیلی از مخاطب‌های سینما و تلویزیون آشنا نیستند. در نتیجه قطعا طی سال‌های آتی انتظار می‌رود که DC S udios به شکلی بهتر از قبل انواع‌واقسام شخصیت‌های قابل‌توجه خود را به تماشاگرها معرفی کند.

بلو بیتل با اینکه یکی از آثار برنامه‌ریزی‌شده از سوی جیمز گان برای فصل اول DCU جدید نیست، اما چند سال از شروع کار روی آن می‌گذرد و مثل انواع‌واقسام فیلم های ابرقهرمانی دیگر برای عده‌ای در گروه مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ قرار دارد. قصه درباره‌ی یک نوجوان مکزیکی که پس از مواجهه با یک سوسک سرگین‌غلتان آبی بیگانه، یک لباس ویژه و بسیار قدرتمند را به‌دست می‌آورد؛ لباسی که تصاویر پشت صحنه فیلم Blue Bee le نشان می‌دهند تیم سازنده در طراحی آن به منبع اقتباس وفادار بود.

۳۳- فیلم برابرساز ۳

فیلم The Equalize 3

افراد علاقه‌مند به فیلم‌های اکشنی که با درجه سنی R (مناسب مخاطب بزرگسال) اکران می‌شوند، شانس لذت بردن از چند اثر جدید طی سال ۲۰۲۳ دارند؛ از فیلم The Expe dables 4 با بازی سیلوستر استالونه تا فیلم The Cove a با بازی جیک جیلنهال.

در این بین یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ مخصوصا برای طرفدارهای دنزل واشینگتن را می‌توان قسمت سوم سری فیلم The Equalize دانست. آنتوان فوکوآ که در اوایل قرن ۲۱ میلادی با فیلم جنایی T ai i g Day توانست دنزل واشینگتن را به دومین جایزه‌ی اسکار برساند، احتمالا با فیلم The Equalize 3 سراغ به پایان رساندن داستان شخصیت رابرت مک‌کال می‌رود. براساس صحبت‌های او انتظار می‌رود که اکثر دقایق این اکشن دلهره‌آور جنایی در اروپا جریان داشته باشد.

۳۴- فیلم اره ۱۰

فیلم Saw X

از فیلم ترسناک راهبه ۲ (The Nu 2) تا فیلم Meg 2: The T e ch که طی سال ۲۰۲۳ میلادی از راه می‌رسند، به خوبی نشان می‌دهند که فعلا استودیوها عاشق هر مجموعه‌ی دلهره‌آور سینمایی هستند؛ از قدیمی تا جدید و از فراطبیعی تا علمی-تخیلی.

شرکت‌ها ترفندهای گوناگونی برای استفاده از پتانسیل فرنچایزها دارند و یکی از آن‌ها که به‌شدت در تبلیغات به کار می‌آید، تاکید روی «بازگشت به ریشه‌ها» است. در حقیقت تیم سازنده به‌صورت غیرمستقیم نه‌تنها ضعف برخی از قسمت‌های مجموعه را می‌پذیرد، بلکه به مخاطب می‌گوید که قسمت جدید قرار نیست آن ضعف‌ها را داشته باشد و سری را به روزهای اوج بازمی‌گرداند. این بازگشت به ریشه‌ها برای هر فیلم به شکل مناسب برای آن تبلیغ می‌شود. مثلا سازندگان اره ۱۰ برای اینکه فیلم را بین موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی جا بدهند، به سراغ همکاری مجدد با توبین بل در نقش جان کرامرجیگ‌سا رفتند.

۳۵- فیلم قاتلان ماه کامل

فیلم Kille s of he Flowe Moo

همکاری مجدد مارتین اسکورسیزی بزرگ با لئوناردو دی‌کاپریو. همکاری مجدد مارتین اسکورسیزی بزرگ با رابرت دنیرو. Kille s of he Flowe Moo که هنوز تاریخ اکران دقیق آن را نمی‌دانیم و شاید نخستین بار در جشنواره سینمایی کن پخش شود، بدون نیاز به آوردن دلیل و مدرک می‌تواند در فهرست موردانتظارترین فیلم های هر سالی قرار بگیرد.

جسی پلمونس، جان لیسگو، لیلی گلداستون و برندن فریزر هم در این اثر نقش‌آفرینی می‌کنند. داستان درباره‌ی پرونده‌ی واقعی قتل زنجیره‌ای اعضای قبیله‌ی سرخپوستیِ اوسیج از اوکلاهاما در دهه ۱۹۲۰ میلادی است. Flowe Moo (ماه گل) به اولین ماه کامل در ماه مِی سال میلادی اشاره دارد. چرا که در حوالی این بازه‌ی زمانی، گل‌های زیادی شکوفه می‌دهند. این‌جا با یک فیلم اقتباسی با موضوعی جدی روبه‌رو هستیم که خشونت، نژادپرستی و صدالبته طمع برای ثروت را به تصویر می‌کشد؛ طمعی که شدت سیاهی برخی از افراد را نشان می‌دهد و آدم‌های زیادی را به خاک و خون می‌کشاند.

۳۶- فیلم جن گیر

فیلم The Exo cis

همواره انتظار می‌رود که در حوالی هالووین شاهد ارائه‌ی فیلم‌های ترسناک از سوی هالیوود باشیم. چون مردم طی این بازه‌ی زمانی بیشتر به ترسیدن علاقه دارند و به استقبال آن می‌روند. بی‌دلیل نیست که جان کارپنتر دوست‌داشتنی در اواخر ماه اکتبر سال ۱۹۷۸ میلادی با فیلم Hallowee مخاطب سینما را میخکوب کرد.

دیوید گوردون گرین به‌عنوان کسی که با سه‌گانه‌ی اخیر هالووین یک مجموعه‌ی قدیمی را به سینماها برگرداند، به‌دنبال انجام این کار برای جن‌گیر است. اکنون سال‌ها از اکران یک فیلم The Exo cis می‌گذرد و یونیورسال آرزو دارد که با همکاری Blumhouse P oduc io s بتواند دوباره عرق سرد را روی صورت مردم جاری کند و پول آن‌ها را به جیب بزند. جیسون بلام طی سال‌های اخیر به‌عنوان تهیه‌کننده اسم خوبی از خود به ثبت رسانده است. پس جن‌گیر می‌تواند بین موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ برای عاشقان ژانر وحشت باشد.

۳۷- فیلم تلماسه: بخش دوم

فیلم Du e: Pa Two

دنی ویلنوو، فیلم‌ساز مشهور کانادایی طوری با فیلم A ival و فیلم Blade Ru e 2049 دل بسیاری از طرفدارهای سینمای علمی-تخیلی را به‌دست آورد که آن‌ها در هر حالت مشتاق تماشای هر اثر به کارگردانی او هستند. پس وقتی Du e به رضایت ۸۳ درصدی منتقدها در راتن تومیتوز، میانگین نمرات ۷۴ از ۱۰۰ منتقدها در متاکریتیک و نمره ۸ کاربرها در IMDB رسید، دیگر هیچ شکی وجود نداشت که خیلی‌ها Du e: Pa Two را یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی به شمار می‌آورند.

حتی اگر از ماهیت اثر به‌عنوان یک دنباله و محبوبیت کارگردان آن بگذریم، فهرست بازیگرهای فیلم Du e: Pa Two انقدر شلوغ است که احتمالا هر مخاطبی حداقل یک هنرمند قابل‌توجه برای خود را در آن پیدا می‌کند. این وسط شرکت Wa e B os. Discove y و شرکت Lege da y حساب ویژه‌ای روی موفقیت مالی گسترده‌ی این فیلم سینمایی باز کرده‌اند. آن‌ها باتوجه‌به محدودیت‌های دوران کرونا و پخش همزمان Du e از شبکه آنلاین HBO Max هر طور که بود با فروش ۴۰۲ میلیون دلاری از بودجه‌ی ۱۶۵ میلیون دلاری کنار آمدند. اما برای جبران آن اتفاق از فیلم دوم انتظار سوددهی بسیار زیاد را دارند.

۳۸- فیلم قاتل

فیلم The Kille

یک فیلم نئو-نوآر دلهره‌آور و اکشن به کارگردانی دیوید فینچر مخصوصا وقتی در همکاری با نویسنده‌ی فیلم Seve تولید شود، به‌سادگی راه خود را به فهرست موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ باز می‌کند. این اثر که با اقتباس از یک سری رمان گرافیکی فرانسوی تولید می‌شود، براساس گزارش‌ها غالبا در شهر پاریس کشور فرانسه فیلم‌برداری شده است.

نه‌تنها انتخاب تیلدا سوئینتن و مایکل فاسبندر به‌عنوان بازیگرهای این اثر جدید برای طرفدارهای فینچر هیجان‌انگیز بود، بلکه اعضای دیگر تیم تولید هم آن شناخته‌شده و تحسین‌شده هستند؛ از اریک مسرشمیت که با فیلم‌برداری Ma k به جوایز زیادی رسید تا ترنت رزنر و آتیکوس راس که طی سال‌ها وظیفه‌ی آهنگسازی چند فیلم از فینچر را بر عهده داشته‌اند. داستان فیلم با محوریت یک قاتل خون‌سرد جلو می‌رود که پشیمانی و اصول اخلاقی ظاهرا هیچ‌جایی در زندگی او ندارند.

۳۹- فیلم مارولز

فیلم The Ma vels

فیلم The Ma vels به‌عنوان دنباله‌ی فیلم Cap ai Ma vel و مینی‌سریال Ms. Ma vel، سه شخصیت زن در MCU با قدرت‌های ویژه را کنار هم قرار می‌دهد؛ کارول دنورزکاپیتان مارول با بازی بری لارسون، کامالا خانخانم مارول با بازی ایمان ولانی و ماریا رمبوفوتون با بازی تیونا پریس.

بخش اصلی داستان فیلم کاپیتان مارول در سال ۱۹۹۵ میلادی جریان داشت، اما فیلم The Ma vels که قبلا با نام کاپیتان مارول ۲ شناخته می‌شد، قصه‌ی خود را در زمان حال دنیای سینمایی مارول روایت می‌کند. برخی از بینندگان باتوجه‌به اینکه Ca dyma ، فیلم قبلی نیا داکوستا به رضایت ۸۴ درصدی منتقدها در راتن تومیتوز رسید، به مارولز امید بیشتری دارند. ولی واقعیت این است هر اثری از سوی شرکت دیزنی که بخشی از MCU باشد، به سرعت برای بعضی از تماشاگرهای این جهان داستانی بین مورد انتظارترین فیلم های ۲۰۲۳ قرار می‌گیرد.

۴۰- فیلم بازی‌های گرسنگی: تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها

فیلم The Hu ge Games: The Ballad of So gbi ds a d S akes

وقتی مجموعه‌های پول‌ساز سینمایی پس از چند سال برمی‌گردند، مخاطبی که اهمیت زیادی برای هنر سینما قائل است و بسیاری از جلوه‌های صنعتی آن را اصلا دوست ندارد، چنین سوالی را مطرح می‌کند: چرا می‌خواهند یک قسمت دیگر هم از آن بسازند؟ آمار و ارقام معمولا پاسخ قاطعی برای این پرسش دارند.

چهار فیلم هانگر گیمز که از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۵ پخش شدند، در مجموع حدود ۵۱۸ میلیون دلار خرج داشتند. درآمد سینمایی هر چهار اثر روی هم؟ حدود ۲ میلیارد و ۹۷۳ میلیون دلار. حالا به یاد می‌آوریم که در اصل سؤال منطقی برای یک سهام‌دار شرکت Lio sga e می‌تواند این باشد که دقیقا چرا این همه سال برای اکران یک فیلم The Hu ge Games دیگر صبر کردیم؟ در این بین اگر کوچک‌ترین شکی هم به منطق سرمایه‌گذاری روی این پروژه وجود داشت، واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی نشان دادند که خیلی‌ها برای تماشای آن به سینما خواهند رفت.

۴۱- فیلم گل بعدی برنده را مشخص می‌کند

فیلم Nex Goal Wi s

اکثر افراد مطابق نظری که در رابطه با فیلم Jojo Rabbi دارند، تایکا وایتیتی را یک فیلم‌ساز لایق توجه یا یک فیلم‌ساز بیش از حد ستایش‌شده به شمار می‌آورند. جو جو ربیت به‌عنوان یک فیلم پراحساس و تماشایی نگاهی بسیار عجیب، منحصر‌به‌فرد و مهم به جنگ جهانی دوم دارد.

وایتیتی می‌تواند حتی به اتفاقات بسیار سیاه و روزهای بسیار تلخ طوری نگاه کند که غم و شادی همزمان فرصت دیده شدن را داشته باشند. چون جزئیاتی کلیدی را در رخدادهای دیوانه‌وار مربوط‌به انسان‌ها می‌بیند. حالا باید بدانید که Nex Goal Wi s به‌عنوان یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی می‌خواهد قصه‌ای حال‌خوب‌کن را با الهام از داستان واقعی تیم ملی مجمع الجزایر ساموآی آمریکا روایت کند؛ تیمی که در ماه آوریل سال ۲۰۰۱ طی یک مسابقه‌ی فوتبال با نتیجه‌ی ۳۱ بر هیچ از تیم ملی استرالیا شکست خورد.

۴۲- فیلم ناپلئون

فیلم Napoleo

ریدلی اسکات خوش‌بختانه حتی در ۸۵سالگی هم توقف‌ناپذیر به نظر می‌رسد. جدا از همه‌ی آثار درخشان از چندین و چند سال قبل که در کارنامه‌ی هنری وی به خوبی می‌درخشند، فیلم The Las Duel همچنان در ذهن بسیاری از تماشاگرها تازه است و آن‌ها را برای هر فیلم تاریخی از او هیجان‌زده می‌کند. واضح است که امکان ندارد ناپلئون جایی در فهرست مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ نداشته باشد.

ناپلئون بناپارت در این فیلم از زاویه‌ی دید خاص سازندگان به تصویر کشیده خواهد شد. دیوید اسکارپا و ریدلی اسکات به ترتیب در مقام نویسنده و کارگردان اثر می‌خواهند از ریشه‌های شخصیتی تا به پادشاهی رسیدن ناپلئون را نشان بدهند؛ با تاکید فراوان روی نگاهی که اطرافیان به او داشتند. در نتیجه ژوزفین بوهارنه با هنرنمایی ونسا کربی نیز نقش پررنگی در داستان‌گویی فیلم Napoleo دارد.

۴۳- فیلم آرزو

انیمیشن Wish

Wish در مقام اثری تازه از استودیوهای انیمیشن‌سازی والت دیزنی، از همان لحظه‌ی معرفی رسمی قدم به فهرست موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی گذاشت. چرا که اثر جدید نویسنده و کارگردان انیمیشن‌های F oze است. فروزن یکی از تحسین‌شده‌ترین و پرفروش‌ترین انیمیشن‌های دیزنی به شمار می‌آید و در نتیجه اثر جدید سازندگان آن به سرعت مورد توجه قرار می‌گیرد.

دختری ۱۷ساله به اسم آشا و بزغاله‌ی کوچک که او ولنتینو نام دارد، کاراکترهای اصلی انیمیشن Wish هستند. داستان در پادشاهی Rosas روایت می‌شود؛ سرزمینی که در آن آرزوهای آشا برآورده می‌شوند تا او به همه کمک کند. بسیاری از شخصیت‌های انیمیشن‌های دیزنی در بخشی از ماجراهای خود به آسمان نگاه کردند تا آرزو کنند. انیمیشن Wish به ما خواهد گفت که ستاره‌ی آرزو چگونه شکل گرفت تا همه‌ی آن‌ها بتوانند سرشان را بالا بگیرند و از آرزوهای‌شان بگویند.

۴۴- فیلم جهان را پشت سر بگذار

فیلم Leave he Wo ld Behi d

سم اسماعیل با نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی سریال M . Robo در تلویزیون موفق به انجام کاری لایق توجه شد؛ انقدر لایق توجه که بدون شک تا سال‌ها یک گروه از طرفدارهای پروپاقرص دارد که تک‌تک آثار او را تماشا خواهند کرد. پس فیلم Leave he Wo ld Behi d شبکه آنلاین نتفلیکس کار سختی برای رسیدن به فهرست مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ میلادی ندارد.

درحالی‌که یک زوج مشغول تلاش برای لذت بردن از سفر تفریحی خود در لانگ آیلند هستند، دو غریبه از راه می‌رسند تا به آن‌ها درباره‌ی یک خاموشی مرموز و عجیب اطلاع بدهند. اوضاع وخیم می‌شود و هر دو خانواده باید به‌دنبال راهی برای جان سالم به در بردن از این شرایط باشند. اثر دلهره‌آور و روان‌شناختی جدید سم اسماعیل که با اقتباس از روی یک رمان به همین اسم ساخته می‌شود، در اصل داستان همین ۴ کاراکتر را روایت خواهد کرد.

۴۵- فیلم وانکا

فیلم Wo ka

پل کینگ با فیلم Paddi g o و فیلم پدینگتون ۲ احتمالا حال میلیون‌ها بیننده را حداقل برای چند ساعت بهتر کرد. در نتیجه انتخاب او برای ساخت فیلم جدید شخصیت ویلی وانکا با اقتباس از اثر رولد دال با واکنش‌های مثبتی مواجه شد. کینگ به ساخته‌ی سینمایی جدید خود ظاهرا به چشم یک پیش‌درآمد برای داستان چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی نگاه می‌کند.

تیموتی شالامی در آثار خوبی مثل زنان کوچک نقش‌آفرینی کرده است و بسیاری از منتقدها به تحسین وی می‌پردازند، اما او هیچ‌وقت انقدر به‌تنهایی در مرکز توجه دوربین یک فیلم پرخرج نبوده است. برخلاف اثری گسترده مثل Du e که او حتی به‌عنوان بازیگر شخصیت کلیدی صرفا تبدیل به یکی مهره‌های مهم آن می‌شود، وانکا با تمرکز کامل روی یک کاراکتر جلو خواهد رفت. نقش‌آفرینی در این فیلم ۱۲۵ میلیون دلاری که به‌لطف اعتبار پل کینگ در فهرست مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ قرار گرفته، یک آزمون تازه و مهم برای کارنامه‌ی کاری این جوان ۲۷ساله محسوب می‌شود.

۴۶- فیلم آکوامن و پادشاهی گم‌شده

فیلم Aquama a d he Los Ki gdom

فراموش نکنید فیلم Aquama ، محصول سال ۲۰۱۸ میلادی به کارگردانی جیمز وان همچنان به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم دی‌سی در جهان بدون احتساب نرخ تورم شناخته می‌شود. پس خود به خود شرکت وارنر برادرز دیسکاوری احتمالا انتظارات مالی زیادی از آکوامن ۲ دارد. اگر جیمز وان حتی صرفا بتواند اثری را ارائه دهد که حداقل هم‌سطح قسمت قبلی باشد، شانس فیلم Aquama a d he Los Ki gdom برای یک میلیارد دلاری شدن در باکس‌آفیس را نمی‌توان انکار کرد.

بتمن با بازی بن افلک هم در این فیلم پرخرج DC حضور دارد. اصلا قصه ظاهرا درباره‌ی اتحاد همکاری و همراهی آکوامن با او برای نجات آتلانتیس است؛ در زمانی‌که کل دنیا به خاطر آزاد شدن یک نیروی باستانی، وارد شرایط بحرانی می‌شود.

۴۷- فیلم ماه سرکش

فیلم Rebel Moo

نتفلیکس تبدیل به محل کار اختصاصی کارگردان‌های زیادی شده است و Rebel Moo فقط یکی از مورد انتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ به شمار می‌آید که توسط این شبکه آنلاین پخش می‌شود. زک اسنایدر پس از پخش فیلم Zack S yde ‘s Jus ice League ظاهرا برنامه‌ای برای کار با شرکتی به جز Ne flix ندارد.

اسنایدر که عده‌ای طرفدار او هستند و عده‌ای سینمای وی را غیر قابل تحمل می‌دانند، در فیلم Rebel Moo داستان یک زن جوان را روایت می‌کند. او برای پیدا کردن جنگجوهایی که با وی همراه شوند، قدم به سیاره‌های دیگر می‌گذارد؛ تا شاید بتواند نیروهای لازم برای حمله به دشمنان ستمکاری را به‌دست بیاورد که مردم محل زندگی آرام او را به وحشت انداخته‌اند. زک اسنایدر می‌گوید این اثر یک فیلم حماسی است که ادامه‌ی داستان آن در فیلم Rebel Moo Pa 2 روایت خواهد شد.

۴۸- فیلم فراری

فیلم Fe a i

باید قدردان سینما باشیم. زیرا بالاخره پس از ۱۴ سال یک فیلم سینمایی بلند را تماشا خواهیم کرد که مایکل مان هم کارگردان و هم نویسنده‌ی آن است. این فیلم‌ساز بزرگ آمریکایی که مدت‌ها قبل با نویسندگی و کارگردانی فیلم Hea به جمع جاودانه‌های هالیوود پیوست، امسال داستان زندگی انزو فراری را به روی پرده‌های نقره‌ای سالن‌های سینما می‌برد.

انزو آنسلمو فراری، مؤسس ایتالیایی شرکت فراری است که اتومبیل‌های آن قطعا خیلی‌ها را شیفته‌ی خود کردند. فیلم Fe a i ظاهرا متمرکز روی نمایش این فرد در سال ۱۹۵۷ میلادی است. او در آن زمان هم فراری را برای یک مسابقه‌ی بزرگ آماده می‌کرد و هم با مسائل خانوادگی خود درگیر بود. همه‌ی این جزئیات را بگذارید کنار. وقتی مایکل مان بسازد، ما تماشا می‌کنیم.

۴۹- فیلم چلنجرز

فیلم Challe ge s

لوکا گوادانینو، کارگردان ایتالیایی که Bo es a d All و Suspi ia از جمله آثار او هستند، برای پروژه‌ی جدید خود سراغ یک فیلم ورزشی رفته است. Challe ge s که زندیا، بازیگر سریال Eupho ia را به‌عنوان یکی از نقش‌آفرین‌های اصلی دارد، داستان یک مربی تنیس و همسر او را روایت می‌کند.

تاشی با بازی زندیا قبلا یک بازیکن حرفه‌ای تنیس بود و حالا به‌عنوان مربی این ورزش نقش بزرگی در موفقیت‌های آرت، همسر خود دارد. Challe ge s از جایی تبدیل به یک درام رمانتیک می‌شود که آرت می‌فهمد رقیبش در مسابقه‌ای که قرار بود ساده باشد و او را از دور باخت خارج کند، کسی نیست جز دوست صمیمی سابق وی و شخصی که در گذشته علاقه‌ی زیادی به تاشی داشته است. اگر Challe ge s تأخیر نمی‌خورد، این ساخته‌ی سینمایی می‌توانست یکی از مورد انتظارترین فیلم های ۲۰۲۳ باشد.

۵۰- فیلم کریون شکارچی

فیلم K ave he Hu e

تلاش سونی برای برای ساخت دنیای سینمایی لایواکشن با محوریت مرد عنکبوتی و شخصیت‌های مربوط‌به او حداقل هنوز جواب نداده است. فیلم‌های ونوم با بازی تام هاردی درآمد خوبی داشتند، اما مورد تنفر بسیاری از منتقدها و تماشاگرها قرار گرفتند. در آن سو فیلم موربیوس نه‌تنها به طرز خسته‌کننده‌ای بد و پر از نکات منفی بود، بلکه حتی موفقیت مالی هم نداشت.

فیلم K ave he Hu e ، فیلم El Mue o و فیلم Madame Web که طی سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ پخش خواهند شد، وضعیت دنیای سینمایی مرد عنکبوتی شرکت سونی را مشخص خواهند کرد. اگر این تلاش‌ها جواب بدهند، برخی از طرفدارها می‌توانند برای شکل‌گیری نسخه‌ای از گروه Si is e Six و مقابله‌ی اسپایدرمن با اعضای آن هیجان‌زده شوند. باید دید که کریون شکارچی چه سرنوشتی خواهد داشت. آیا جی. سی. چاندور می‌تواند مثل زمان کارگردانی فیلم A Mos Viole Yea با یک اثر قابل قبول به سینماها بیاید؟

جدا از فیلم‌های انتخاب‌شده که چنین مقالاتی به‌صورت مفصل یا کوتاه به آن‌ها اشاره می‌کنند، آثار دیگری نیز وجود دارند که برای افراد گوناگون در گروه موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۲۳ قرار می‌گیرند.

سال جاری میلادی قطعا اکران‌های قابل‌توجه زیادی را در خود جا می‌دهد؛ از فیلم‌های تازه در مجموعه‌های معروف همچون فیلم Godzilla جدید شرکت ژاپنی Toho و دنباله‌ی فیلم Ghos bus e s: Af e life تا ساخته‌های سینمایی غیرعامه‌پسند همچون Eilee با بازی ان هتوی و فیلم درام The Palace به کارگردانی رومن پولانسکی.

15 مورد از جدیدترین فیلم های اکشن 2023

meh a ma oufi

فهرست مطالب

سال 2022 سالی بود که صنعت فیلمسازی دوباره به حالت عادی خودش برگشت. بسیاری از فیلمسازان شروع به ساخت فیلم‌هایی کردند که در دوران پاندمی روی مراحل پیش از تولیدشان کار کرده بودند. از ابتدای سال 2023 حجم بسیار زیادی از فیلم‌های مورد انتظار روانه سینماها شدند و بعد از مدتی هم راهشان را به اینترنت باز کردند.

سال 2023 در حالی که هنوز نیمی از آن باقی مانده است، تبدیل به یکی از درخشان‌ترین سال‌های سینما از نظر انتشار عناوین گوناگون و متعدد شده است. امسال فیلم‌های بسیار زیادی روانه بازار شده‌اند. چندین فیلم کمدی، درام و مستند راه خودشان را به گیشه باز کردند. فیلم‌های اکشنی هم که به‌خاطر شرایط پاندمی تاخیر خورده بودند، در سینماها یا پلتفرم‌های آنلاین مانند نتفلیکس به نمایش درآمدند.

از قسمت جدید جان ویک گرفته تا فیلم‌های دنیای سینمایی مارول و همین‌طور آخرین ایندیانا جونز، یا پخش شده‌اند یا در ماه‌های باقی‌مانده سال 2023 پخش خواهند شد. در این مطلب از اسنپ اکسپرس مگ، نگاهی به لیست جدیدترین فیلم های اکشن 2023 می‌اندازیم.

جدیدترین فیلم های اکشن 2023

در این بخش تعدادی از فیلم‌های اکشن اکران‌شده در 6 ماه اول سال 2023 را معرفی می‌کنیم. اگر به این ژانر علاقه داشته باشید، احتمالا تعدادی از آن‌ها را تماشا کرده‌اید؛ اما احتمالا با چند گزینه خوب هم آشنا خواهید شد.

1.   Joh Wick: Chap e 4

این لیست با هیچ فیلم دیگری نباید شروع می‌شد. جان ویک، قاتل افسانه‌ای، با افزایش رقم جایزه روی سرش، جنگ خود را با رده‌بالا‌ها ادامه می‌دهد. او راهی برای رسیدن به آزادی پیدا می‌کند؛ اما پیش‌ از آن باید خیلی‌ها را از سر راهش بردارد.

جان ویک پر از صحنه‌های اکشن مبارزه تن‌به‌تن و جنگ با سلاح گرم و سرد است و عاشقان این ژانر را راضی می‌کند. جدا از صحنه‌های اکشن، فیلمبرداری و موسیقی فیلم آن‌چنان زیبا و حیرت‌انگیز است که حتما بارها و بارها به تماشای این فیلم خواهید نشست.

2.   Du geo s D ago s: Ho o Amo g Thieves

دومین مورد از جدیدترین فیلم های اکشن 2023 یک فیلم فانتزی و ماجراجویی است. یک دزد جذاب و گروهی از ماجراجویان تازه‌کار برای بازیابی یک اثر گمشده سفری را آغاز می‌کنند؛ اما این گروه زمانی که با افراد اشتباهی روبه‌رو می‌شوند، اوضاع بسیار خطرناک و پیچیده می‌شود.

اگر به دنبال یک فیلم سرگرم‌کننده، هیجان‌انگیز و جذاب خانوادگی برای تعطیلاتتان می‌گردید، این فیلم را از دست ندهید. جلوه‌های ویژه عالی، اکشن تمیز و خط داستانی ساده، از ویژگی‌های این فیلم است.

میشل رودریگز هیو گرانت

3.   C eed 3

آدونیس کرید هنوز بر دنیای بوکس حکومت می‌کند و در زندگی کاری و شخصی‌اش پیشرفت زیادی کرده است. وقتی دوست دوران کودکی آدونیس و اعجوبه سابق دنیای بوکس از زندان آزاد می‌شود، می‌خواهد استعداد و توانایی‌اش را به همه ثابت کند. رویارویی این دو دوست، چیزی بیشتر از یک مسابقه است. آدونیس مجبور می‌شود که تمام آینده‌اش را روی این مسابقه بگذارد؛ آن هم در برابر رقیبی که چیزی برای از دست ‌دادن ندارد.

در این فیلم دیگر شاهد حضور سیلوستر استالونه دوست‌داشتنی نیستیم. این مسئله ممکن است همه طرفداران مجموعه را ناراحت کند؛ اما با رفتن او، روح متفاوتی به فیلم دمیده شده است. صحنه‌های مبارزه نسبت به تمام فیلم‌های مجموعه راکی و کرید پیشرفت چشمگیری داشته و قطعا از تماشای این مبارزه‌ها لذت خواهید برد.

تسا تامپسون جاناتان مجورس

4.   Gua dia s of The Galaxy: Vol.3

در لیست جدیدترین فیلم های اکشن 2023 به فیلمی از مارول می‌رسیم. پیتر کویل که به‌خاطر مرگ گامورا هنوز هم ناراحت است، باید تیمش را برای نجات جهان و یکی از اعضای خودشان دور هم جمع کند. اگر این ماموریت موفقیت‌آمیز نباشد، احتمالا به پایان نگهبانان کهکشان ختم می‌شود.

در زمان نوشتن این متن هنوز کیفیت خوب این فیلم منتشر نشده است؛ اما طبق نظرات مردم در شبکه‌های اجتماعی، قسمت سوم نگهبانان کهکشان بهترین فیلم فاز چهارم دنیای سینمایی مارول بوده است.

بردلی کوپر کارن جیلان دیو باتیستا

5.   Ex ac io 2

تایلر ریک مزدور پس ‌از آن‌که دوران نقاهت ناشی از جراحات قسمت اول را سپری می‌کند، برای انجام یک ماموریت شخصی تیمش را مجددا دور هم جمع می‌کند. تایلر و تیمش این‌بار با مافیای گرجستان روبه‌رو می‌شوند. به‌جرئت می‌توان گفت که قسمت دوم آزادسازی به نسبت قسمت اول پیشرفت زیادی داشته است. این فیلم اکشن، مبارزاتی ماندگار را خلق و با پایان‌بندی‌اش، عملا ساخت قسمت سوم را تایید کرد.

گلشیفته فراهانی کریس همسورث اولگا کوریلنکو ادریس البا

6.   Ope a io Fo u e: Ruse de Gue e

اورسون فورچون، جاسوس نابغه، باید یک فناوری جدید تسلیحاتی و مرگبار را که به دست یک تاجر اسلحه افتاده است، پیدا کند و بدزدد. فورچون و تیم حرفه‌ایش برای اجرای عملیاتشان از بزرگ‌ترین ستاره سینمای هالیوود یعنی «دنی فرانچسکو» کمک می‌گیرند.

گای ریچی از آن دسته کارگردان‌هایی است که حتی تماشای ضعیف‌ترین فیلم‌هایش هم به دل مخاطب می‌نشیند. عملیات فورچون شاید فیلم آن‌چنان خوبی نباشد؛ اما می‌تواند چند ساعت شما را سرگرم کند.

آبری پلازا هیو گرنت جاش هارتنت

7.   Sisu

این فیلم که یکی از جدیدترین فیلم های اکشن 2023 محسوب می‌شود، شباهت بسیار زیادی به فیلم‌های جان ویک دارد. یک سرباز سابق به نام «آتامی کورپی» در بیابان لاپلند به دنبال طلا می‌گردد. بعد از آن‌که با گروهی از سربازان نازی مواجه می‌شود، تعقیب ‌و گریزی نفس‌گیر برای طلا در بیابان و معدن لاپلند آغاز می‌شود.

اگر به دنبال یک فیلم اکشن شبیه به جان ویک می‌گردید، سیسو همان فیلمی است که باید به سراغش بروید. البته سطح خشونت این فیلم کمی بالاتر است و تماشای آن شاید برای خیلی‌ها مناسب نباشد.

اکسل هنی جک دولان

8.   The Las Ki gdom: Seve Ki gs Mus Die

اگر از طرفداران سریال The Las Ki gdom هستید، حتما باید این فیلم را ببینید. داستام این فیلم در ادامه ماجراهای سریال اتفاق می‌افتد. پس ‌از مرگ پادشاه ادوارد، دشمنان، رقیبان و وارثان برای رسیدن به تاج پادشاهی می‌جنگند. اوترد و دوستانش در تلاش برای تشکیل یک انگلستان متحد هستند. اگر سریال آخرین پادشاهی را ندیده باشید، متوجه بسیاری از اتفاقات و دلایل پشت تصمیم‌ها نمی‌شوید و به‌اندازه کافی از آن لذت نخواهید برد.

الین کسیدی مارک رولی

9.   Pla e

در لیست جدیدترین فیلم های اکشن 2023 به فیلمی با بازی «جرارد باتلر»، یکی از بهترین بازیگران فیلم‌های اکشن می‌رسیم. خلبانی به نام «برودی تورنس» با فرودی اضطراری در جزیره‌ای جنگ‌زده مسافران را از یک صاعقه و مرگ نجات می‌دهد. اما او متوجه می‌شود که این تازه ابتدای ماجرا است؛ زمانی که شورشیان بیشتر مسافران را گروگان می‌گیرند. تورنس برای نجات مسافران فقط می‌تواند روی کمک یک قاتل حساب کند که FBI در حال انتقالش است.

دنیلا پیندا مایک کولتر

10.   The Cove a

«پیمان» دومین فیلم از گای ریچی است که در بین جدیدترین فیلم های اکشن 2023 قرار می‌گیرد. این فیلم داستان سربازی به اسم «جان» را روایت می‌کند که در آخرین ماموریتش به افغانستان با یک مترجم افغان به اسم «احمد» همراه می‌شود. «جان» خودش را به خطر می‌اندازد تا گروهی از مجروحان را به مکانی امن منتقل کند.

دار سلیم جیسون ونگ

11.   Ka daha

باز هم «جرارد باتلر»، باز هم فیلم اکشن و باز هم افغانستان. یک مامور مخفی سیا بعد از آن‌که ماموریتش افشا می‌شود، گیر می‌افتد. او باید به همراه مترجمش از دست نیروهای ویژه افغانستان فرار کند. به‌طور کلی نمی‌توانیم بگوییم که این فیلم ارزش دیدن دارد؛ اما شاید تماشای آن به‌خاطر حضور نوید نگهبان خالی از لطف نباشد.

علی فاضل نوید نگهبان

12.   A -ma a d The Wasp: Qua uma ia

قسمت سوم مرد مورچه‌ای هم در میان جدیدترین فیلم های اکشن 2023 قرار دارد. اسکات لانگ و همراهانش به قلمرو کوانتمی می‌روند و در آن‌جا به کاوش می‌پردازند. آن‌ها در این قلمرو با موجودات عجیب‌وغریبی روبه‌رو می‌شوند. اتفاقاتی برای اسکات و هوپ رخ می‌دهد که فراتر از توانایی و درک آن‌ها است.

اونجلین لیلی مایکل داگلاس

میشل فایفر

13.   T a sfo me s: Rise of The Beas s

آپتیموس پرایم دوست‌داشتنی، بامبل بی و دیگر قهرمانان دنیای تبدیل‌شوندگان به سینما بازگشته‌اند. در حالی که دو فیلم قبلی این مجموعه اصلا قابل قبول نبودند، این فیلم نوید جبران نقص‌های آن‌ها را می‌دهد. آپتیموس پرایم و اتوبات‌ها به بزرگ‌ترین چالششان می‌رسند. زمانی که یک دشمن جدید زمین را تهدید می‌کند، آن‌ها باید با گروه قدرتمندی از ترانسفورمرها به نام Maximals برای نجات زمین متحد شوند.

دومینیک فیشبک دین اسکات واسکز

14.   Fas X

دهمین فیلم از مجموعه سریع و خشن هم در میان جدیدترین فیلم های اکشن 2023 قرار دارد. در طول سال‌ها، دامینیک تورتو و خانواده‌اش از هر ماموریتی جان سالم به‌در بردند و همه دشمنانشان را شکست دادند. دامینیک و تیمش حالا باید با خطرناک‌ترین دشمنشان روبه‌رو شوند؛ کسی که به قصد انتقام به سراغ خانوده تورتو آمده است و می‌خواهد زندگی آن‌ها را نابود کند.

میشل رودریگز جیسون استتهام

جیسون موموآ

بری لارسن شارلیز ترون

15.   The Mo he

در این فیلم، جنیفر لوپز نقش یک آدمکش حرفه‌ای را بازی می‌کند. او که سال‌ها قبل دخترش را رها کرده بود، اکنون برای نجات جانش از مخفیگاهش بیرون می‌آید.

جوزف فاینز پاول راسی

کلام آخر

در این لیست تعدادی از جدیدترین فیلم های اکشن 2023 را که اکران ‌شده‌اند به شما معرفی کردیم. البته عناوین بسیار زیادی هم مانند «ماموریت غیر ممکن 7» هنوز اکران نشده‌اند و آن‌ها را در لیستمان نیاوردیم. امیدواریم تا زمان اکران و انتشار کیفت خوب آن فیلم‌ها، همه فیلم‌های بالا را تماشا کرده باشید. چند مورد از فیلم‌های این لیست را دیده‌اید؟ کدام‌یک را بیشتر از همه دوست داشتید؟ در بخش کامنت‌های اسنپ اکسپرس، فیلم‌های مورد علاقه‌تان را برایمان بنویسید.

به اشتراک گذاری

meh a ma oufi

meh a ma oufi

ترشی قدیمی‌ترین و محبوب‌تری…

تاکنون به پخت انواع غذا با …

فیلم‌های اکشن همیشه از پرفر…

سینما زودتر از بسیاری از صن…

بسیاری معتقدند که مریل استریپ بهترین زن با…

سریال سیلو این روزها سروصدای بسیاری به پا …

جدیدترین سریال های شبکه نمایش خانگی توانست…

در جوانی کارش را به عنوان خواننده و نوازند…

حتی اگر خیلی هم اهل فیلم و سریال نباشید، ح…

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به …

بسیاری معتقدند که مریل استریپ بهترین زن بازیگر سینمای تمام دور…

meh a ma oufi

14020612

سریال سیلو این روزها سروصدای بسیاری به پا کرده است. روزهای اول…

meh a ma oufi

14020611

جدیدترین سریال های شبکه نمایش خانگی توانسته‌اند نظر بسیاری از …

meh a ma oufi

14020611

در جوانی کارش را به عنوان خواننده و نوازنده در یک گروه موسیقی …

meh a ma oufi

14020610

حتی اگر خیلی هم اهل فیلم و سریال نباشید، حتما به‌خاطر تعریف اط…

meh a ma oufi

14020610

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به فیلم‌های فانتزی و کم…

meh a ma oufi

14020610

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

دکمه بازگشت به بالا