علائم کرونا جدید شهریور 1402

اخبار جدید از ورود سویه جدید کرونا به کشور

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه زیر سویه جدید کرونا با نام EG.۵ هنوز به ایران نرسیده است، درعین حال بر لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا پیش از فرارسیدن فصل پاییز تاکید کرد.

به گزارش جهان صنعت نیوز، دکتر سعید کریمی در خصوص آخرین اخبار از سویه جدید کرونا که با نام EG.۵ معرفی شده است، گفت: زیرسویه‌های امیکرون بسیار متفاوت هستند و این زیرسویه هم از همان خانواده است که از نظر میزان کشندگی و بستری چندان تفاوتی با سویه‌های قبلی ندارد، ولی مدت ابتلا در این زیرسویه بیشتر است.

وی افزود: این زیرسویه هنوز در ایران گزارش نشده است و فعلا جزو مشکلات ما نیست. نمونه‌گیری از مراکز به صورت خوشه‌ای و طبق پروتکل‌های علمی انجام می‌شود و به محض اینکه منطقه‌ای روند افزایشی داشته باشد، رسیدگی و نمونه‌گیری افزایش می‌یابد.

کریمی با بیان اینکه علائم در سویه جدید کرونا نیز مانند امیکرون است،‌ اظهار کرد: تب، علائم تنفسی، سرفه، تنگی نفس و علائم گوارشی در کسانی که سنین پایین‌تری دارند از علائم این زیرسویه است.

او تاکید کرد: از آنجایی که ما احتمال بروز آنفلوآنزا در فصل پاییز را هم در پیش داریم، توصیه اکید ما به افرادی که در گروه پرخطر قرار دارند و بیماری زمینه‌ای دارند یا مسن هستند این است که از اوایل شهریور ماه اقدام به تزریق واکسن آنفلوآنزا کنند. بهتر است تا زمانی که وارد امواج آنفلوآنزا نشده‌ایم واکسیناسیون انجام شود که در فصل پاییز و زمستان ایمن باشیم.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: از طرفی طبق دستورالعمل قبلی اگر ۶ ماه از تزریق واکسن کرونای قبلی افراد گذشته است باید برای تزریق واکسن کرونا هم اقدام کنند.

وی در خاتمه با اشاره به اهمیت استفاده از ماسک در اماکن تجمعی، بیان کرد: به طور کلی در هر مکانی که تهویه وجود نداشته باشد و افراد احتمال بدهند که ممکن است ویروس سرایت کند، بهتر است از ماسک استفاده کنند.

ایسنا

سویه جدید کرونا، «اریس» چقدر خطرناک است؟

سویه جدید ویروس کرونا، در برخی از کشورها خودنمایی کرده و بیم آن می‌رود بار دیگر شاهد گسترش سویه جدید در دنیا باشیم. در همین حال، این پرسش مطرح است که آیا این سویه خطرناک و مرگبار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سویه (BA.۲.۸۶) از ویروس کرونا که در چندین کشور شناسایی شده بود، در لندن هم دیده شده است.

رسانه‌های انگلیس اعلام کردند هنوز معلوم نیست که آیا این سویه، خطرناک‌تر از سویه‌های پیشین است یا خیر، اما قبلاً در اسرائیل، دانمارک و آمریکا، شناسایی و گسترش آن موجب نگرانی شده است.

در عین حال، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که گسترش سویه جدید ویروس کرونا، تحت نظر است.

دانشمندان می‌گویند بیش از ۳۰ تغییر ژنتیکی در تاج پروتئینی سویه جدید ویروس کرونا شناسایی شده و این میزان از تغییرات ژنتیکی، بر نگرانی‌ها افزوده است.

پروفسور فرانسیس بالوکس پژوهشگر مؤسسه ژنتیک دانشگاه لندن می‌گوید از زمان شیوع سویه اومیکرون ویروس کرونا، سویه BA.۲.۸۶ بیشترین تهاجم را در گسترش همه گیری موجب شده است.

این سویه فرعی با نام مستعار “اِریس” شناخته می‌شود.

دکتر «تریشا گرین‌هال» کارشناس مراقبت‌های اولیه بهداشتی دانشگاه آکسفورد در توییتی نوشت: «به نظر می‌رسد بار دیگر زمان آن رسیده که استفاده از ماسک اجباری شود.»

با این حال، برخی دانشمندان دیگر عنوان کردند که بازگرداندن سیاست‌های ماسک کمکی نمی‌کند.

دکتر «کریستینا پاگل»، می‌گوید: «در انگلستان، افزایش موارد کووید نشان می‌دهد که بریتانیا در چنگال موج جدیدی از ویروس قرار دارد.»

وی می‌افزاید: «از آغاز ژوئیه ۲۰۲۳، پذیرش روزانه بیماران مبتلا به کووید در بیمارستان افزایش یافته و تعداد بیماران بستری در بیمارستان عمدتاً به دلیل کووید نیز ۲ برابر شده است.»

در حالی که دکتر پاگل خاطرنشان کرد که این زیرسویه‌ها به خودی خود موج بزرگی ایجاد نمی‌کنند، او به عوامل دیگری اشاره می‌کند که می‌تواند این موضوع را تشدید کند.

به گفته وی، تقریباً همه افراد زیر ۵۰ سال به مدت ۱۸ ماه و بیشتر دوز واکسن دریافت نکرده‌اند. از این‌رو، به احتمال زیاد برای ایجاد موج بزرگی در سپتامبر (اواخر شهریور) امسال که همراه با بازگشت به مدرسه و کار و صرف زمان بیشتر در داخل فضاهای بسته، جایی که ویروس بیشترین شیوع را دارد، کافی باشد.

دانشمندان می‌گویند سویه اریس می‌تواند به ایجاد موجی بزرگ‌تر از گونه‌های پیشین منجر شود.

نوید شفیق فوق تخصص مراقبت‌های ویژه، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: زیرسویه جدید، نگران کننده است و ممکن است باعث شود عفونت‌ها؛ بیشتر، شدیدتر و مقاوم‌تر شود. البته هنوز مطالعات کافی بر روی این سویه انجام نشده است، اما شواهد اولیه نشان می‌دهد که اومیکرون دارای نرخ انتقال بالاتری نسبت به سویه‌های قبلی است.

وی افزود: برخی از علائم شایع زیرسویه جدید عبارتند از آبریزش بینی، سردرد، خستگی، عطسه، گلودرد و تعریق شبانه که برخی از علائم آن مشابه سرماخوردگی هستند

شفیق گفت: برای پیشگیری و کاهش خطر ابتلاء، توصیه می‌شود رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک برای بیماران و افراد حساس، فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی دست را داشته باشیم.

در همین حال، وزارت بهداشت مدعی شده که سویه جدید هنوز در داخل کشور مشاهده نشده؛ اما برخی متخصصان عفونی بر این عقیده اند که افزایش موارد کووید در هفته‌های گذشته، نشانه‌ای از ورود سویه جدید است.

از سوی دیگر، فصل تابستان یک ماه دیگر به پایان می‌رسد و همزمانی شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، می‌تواند تا حدود زیادی نگران کننده باشد.

حالا باید منتظر ماند و دید که وزارت بهداشت برای جلوگیری از گسترش سویه جدید در فصل پاییز، چه تدابیری خواهد اندیشید. آیا، اعمال پروتکل‌ها باز خواهد گشت، یا سویه جدید خیلی هم خطرناک نیست.

آنچه مسلم است، در روزهای گرم تابستان، شاهد افزایش موارد سرماخوردگی در جامعه هستیم و همین موضوع باعث شده میزان مراجعات به مطب‌ها و اورژانس بیمارستان‌ها افزایش یابد که شاید نشانه‌ای از سویه جدید باشد.

به گزارش اعتمادآنلاین، در اینفوگرافی زیر مهم‌ترین علائم سویه جدید کرونا را مشاهده می‌کنید.

انتهای پیام

کرونای جدید ۱۴۰۲ چه علائمی دارد؟

در این مقاله شما خواهید خواند:

ویروس کرونا (نام علمی: Co o avi uses)، گروهی از ویروس‌ها متعلق به خانواده ویروسی کروناویریده هستند که از طریق ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در پرندگان و پستانداران، ایجاد بیماری می‌کنند. پیدایش این ویروس در ایران به اواخر بهمن سال 1398 برمی‌گردد که مبدا همه‌گیر شدن و شیوع این ویروس از کشور چین بوده است.

جدیداً سویه‌های کرونا XBB و BQ.1 که از شاخه‌های ویروس امیکرون هستند، توجه جهانی را به خود جلب کرده‌اند. این سویه‌های جدید کرونا به تازگی در حال شیوع در ایران و سراسر جهان هستند. در ادامه به علائم کرونای جدید و همچنین میزان خطر و آیا کرونای جدید کشنده است؟ اشاره خواهیم کرد. پس با دکتریاب همراه شوید.

علائم کرونای جدید XBB

کرونای جدید علائمی مشابه دیگر سویه‌های قبلی خود دارد، از دست دادن حس بویایی یا چشایی با امیکرون و زیرسویه‌های آن در مقایسه با دلتا حدود 80% کمتر است. این سویه شباهت زیادی به امیکرون دارد و علائم آن نیز به مانند آن است. گلودرد که یکی از علائم کرونا است، در موارد مبتلا به امیکرون نسبت به دیگر انواع ویروس‌های کرونا، ۸ برابر شایع‌تر است.

علائم احتمالی ابتلا به زیرسویه جدید کرونا XBB

آیا کرونای جدید XBB و BQ.1 خطرناک و کشنده هستند؟

خطر بستری شدن در مراکز درمانی و بیمارستان در صورت ابتلا به این سویه‌ها نسبت به نوع ویروس کرونا دلتا کم‌تر است. هرچند که این نوع سویه به نسبت سویه‌های قبلی خطر کمتری دارد اما قدرت انتشار بالاتری دارد و نباید آن را دست کم گرفت!.

چگونه از ابتلا به کرونای جدید جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ابتلا و شیوع این ویروس کرونای جدید، می‌بایست به مانند قبل رفتار کنیم، ماسک بزنیم، فاصله اجتماعی را رعایت کنیم، از روبوسی جلوگیری کنیم و واکسیناسیون خود را تکمیل کنیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که افرادی که حداقل 2 دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند به نسبت سایر افراد کمتر متلا به این ویروس شده‌اند و در صورت ابتلا به نوع خفیف آن دچار شده‌اند.

در تاریخ 20 فروردین ماه 1402 مسئولان وزارت بهداشت، متاسفانه از شروع پیک هشتم کرونا در کشور خبر دادند.

برای دریافت لیست بهترین پزشکان متخصص عفونی و کرونا در شهر خود از لینک زیر استفاده بفرمایید

آمار کرونا در ایران – اول خرداد 1402

به نقل از ایسنا، از دیروز تا امروز اول خردادماه ۱۴۰۲ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۳۹ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۲۸۳ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۶ هزار و ۲۴۲ رسید.

در حال حاضر هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز نیست، یک شهر در وضعیت نارنجی، ۶۸ شهر در وضعیت زرد و ۳۷۹ شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند.

چرا کرونا دوباره جان گرفت؟

به نقل از دکتر مینو محرز متخصص عفونی: مردم از ماهها قبل با این تصور که خطر کرونا کم شده، ماسک را برداشته‌اند. در ایام عید هم که دید و بازدیدها و روبوسی‌ها زیاد شد. با افزایش تجمع‌ها و مسافرت‌ها شیوع بیماری کووید۱۹ در بین مردم ایران به یکباره افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد. سالمندان که تا قبل از عید بیشتر در خانه بودند. در ایام عید چون بیشتر مردم برای دید و بازدید به منزل بزرگترها می‌روند، بیشتر درگیر شدند. بنابراین شاهد افزایش موارد بستری و ابتلای شدید به علت ویروس کرونا در بین افراد سالمند بودیم و چون بسیاری از این افراد بیماری زمینه‌ای هم دارند، موارد مرگ و میر بالا رفت.

وی ادامه داد: علایم کرونا در نوع جدید امیکرون بین افراد مختلف متفاوت است. در تعداد زیادی از مردم خیلی علایم شدیدی ندارد و مثل یک سرماخوردگی معمولی به صورت سرپایی و با استراحت خوب می‌شوند اما در افراد بیشتری نسبت به امیکرون قبلی ریه درگیر عفونت می‌شود. به همین علت تعداد بیماران بدحال نسبت به گذشته بیشتر است و تعداد موارد بستری نیز افزایش داشته است. این موارد به خصوص در بین افراد دارای بیماری زمینه‌ای مثل دیابت، بیماری قلبی و تنفسی بیشتر است.

آمار کرونا در ایران – 04 تیر 1402

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی و ۱۹ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۴۵۷ نفر رسید.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، یک نفر از بیماران کووید ۱۹ در کشور جان خود را از دست داد و مجموع جان باختگان این بیماری، در عدد ۱۴۶ هزار و ۲۹۴ ثابت ماند.

تا کنون ۷ میلیون ۳۶۸ هزار و ۹۳۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

۲۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۵۶ میلیون و ۸۳۹ هزار و ۵۷۴ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

دکمه بازگشت به بالا