خانه دوست کجاست شعر

بگو کدام رنگ را برای دیوار اتاقت انتخاب می‌کنی تا من شخصیتت رو فاش کنم!

فال شمع روزانه شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

عکس پدر دختری فوق‌العاده پژمان بازغی و نفسش

۶۵ مدل دستبند مکرومه‌ای برای یه استایل هنری و زیبای پاییز ۱۴۰۲

فال روزانه شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

نظرسنجی کی پاپ: شخصیت شما شبیه به کدوم عضو بلک پینکه؟

۵ تئوری واقعی انیمیشن‌های دیزنی که صحت آن‌ها تایید شده!!

حکایت خواندنی “عاقبت افشای راز پادشاه”

درمان اصولی بیماری قارچی گیاهان آپارتمانی | شایع ترین مشکل گیاهان

حدس کلمه؛ حدس می زنید منظور این تصویر چیست؟

متن شعر خانه دوست کجاست (نشانی) سهراب سپهری

خانه دوست کجاست یا نشانی سروده سهراب سپهری است که در کتاب حجم سبز از مجموعه هشت کتاب منتشر شده است. خانه دوست کجاست با صدای خسرو شکیبایی منتشر شده است. شعر پاسخ فریدون مشیری به شعر خانه دوست کجاست و شعر تو چرا می‌پرسی خانه دوست کجاست نیز در جوابش سروده شده‌اند. همه‌چیز درباره نشانی را در ستاره بخوانید.

شعر نشانی سروده سهراب سپهری در کتاب حجم سبز قرار دارد. چاپ اول حجم سبز، که یکی مانده به آخرین کتاب از هشت کتاب سهراب  است، سال ۱۳۴۶ شمسی و توسط نشر روزنه روانه بازار شد. در آن سال‌ها سهراب به پختگی در شعر و پیدا کردن زبان مخصوص و سبک خاص خودش رسیده بود.

بعضی شعر نشانی را بهترین شعر سهراب سپهری می‌دانند و البته بعضی با این انتخاب موافق نیستند. جالب است بدانید در ابتدای شعر نشانی نوشته شده است: «برای ابوالقاسم سعیدی». ابوالقاسم سعیدی نقاش معاصر است که آیدین آغداشلو درباره‌اش می‌گوید یکی از پنج نقاش بزرگ هنر معاصر ماست. در مطلب حاضر ابتدا شعر نشانی را بخوانید، در ادامه دو شعری را که در جواب آن سروده شده است و نقد کوتاه آن را در انتها مطالعه کنید.

بگو کدام رنگ را برای دیوار اتاقت انتخاب می‌کنی تا من شخصیتت رو فاش کنم!

فال شمع روزانه شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

عکس پدر دختری فوق‌العاده پژمان بازغی و نفسش

۶۵ مدل دستبند مکرومه‌ای برای یه استایل هنری و زیبای پاییز ۱۴۰۲

متن شعر خانه دوست کجاست

«خانه دوست کجاست ؟!» در فلق بود که پرسید سوار. آسمان مکثی کرد. رهگذر شاخه نوری که به لب داشت به تاریکی شن‌ها بخشید و به انگشت نشان داد سپیداری و گفت:

«نرسیده به درخت، کوچه باغی است که از خواب خدا سبزتر است و در آن عشق به اندازه پرهای صداقت آبی است. می‌روی تا ته آن کوچه که از پشت بلوغ، سر بدر می‌آرد، پس به سمت گل تنهایی می‌پیچی، دو قدم مانده به گل، پای فواره جاوید اساطیر زمین می‌مانی و ترا ترسی شفاف فرا می‌گیرد. در صمیمیت سیال فضا، خش خشی می‌شنوی: کودکی می‌بینی رفته از کاج بلندی بالا، جوجه بردارد از لانه نور و از او می‌پرسی خانه دوست کجاست؟»

پاسخ فریدون مشیری به شعر خانه دوست کجاست

من دلم می‌خواهد خانه‌ای داشته باشم پر دوست، کنج هر دیوارش دوست‌هایم بنشینند آرام گل بگو گل بشنو…؛

هر کسی می‌خواهد وارد خانه پر عشق و صفایم گردد یک سبد بوی گل سرخ به من هدیه کند.

شرط وارد گشتن شست و شوی دل‌هاست شرط آن داشتن یک دل بی رنگ و ریاست بر درش برگ گلی می‌کوبم روی آن با قلم سبز بهار می‌نویسم ای یار خانه‌ ما اینجاست تا که سهراب نپرسد دیگر «خانه دوست کجاست؟»

بعدالتحریر: یکی از مخاطبان اهل ادب ستاره این شعر را از نیلوفر عاکفیان دانسته‌اند.

تو چرا می‌پرسی خانه دوست کجاست

تو چرا می پرسی: «خانه دوست کجاست؟!» خانه دوست همانا دل توست گر درش باز کنی، نغمه مهر و وفا ساز کنی، خواهد آمد

اما گر دلت از سنگ است، دوست باید که مراقب باشد… تا مبادا به همان بدو ورود، سر پر مهر و دل مملوی مهرش شکند…

ور دلت نازک بود، باز هم اوست که بایست مراقب باشد… تا مبادا که به هر جنبش و هر حرف و نگاه، در و دیواره این خانه آکنده به مهرش شکند

و نشاید نگران داشت همیشه او را… دل قوی باید و روشن… اما نه ز سنگ و شیشه…

نقد کوتاه شعر نشانی

رضا براهنی در کتاب طلا در مس به منظور ارزیابی جایگاه سپهری در شعر معاصر ایران از «نشانی» ‏با عبارت «بهترین شعر کوتاه سپهری» یاد می‌کند و در تحلیل نقادانه‌ی آن به‌منزله‌ی «یک ‏اسطوره‌ی جست‌ وجو» می‌نویسد:«نشانی از نظر تصویرگری و از نظر نشان دادن روح ‏جوینده‌ی بشر، یک شاهکار است».

سیروس شمیسا هم در کتاب نقد شعر سهراب ‏سپهری اشاره می‌کند که: «یکی از شعرهای سپهری که شهرت بسیار یافته است، شعر نشانی از ‏کتاب حجم سبز است که برخی آن را بهترین شعر او دانسته‌اند»، هرچند که شمیسا خود با این ‏انتخاب موافق نیست.

منتقدان تفسیری عرفانی (یا متکی به ‏مفاهیم عرفانی) از این شعر به دست داده‌اند. برای مثال، براهنی در تبیین سطر اول شعر («خانه‌ی ‏دوست کجاست؟») استدلال می‌کند که «خانه وسیله‌ی نجات از دربه‌ دری و بی هدفی است؛ و ‏دوست، عارفانه‌اش معبود، عاشقانه‌اش معشوق، و دوستانه‌اش همان خود دوست است. و یا شاید ‏تلفیقی از سه: یعنی هم معبود و معشوق و هم محبوب». لذا « رهگذر» در این شعر «راهبر ‏است و نوعی پیر مغان است که رازها را از تیرگی نجات می‌دهد» و «گل تنهایی» ‏می‌تواند «گل اشراق و گل خلوت کردن معنوی و روحی » باشد.

شمیسا نیز با استناد به ‏مفاهیم و مصطلحات عرفانی و با شاهد آوردن از آیات قرآن و متون ادبیِ عرفانی از قبیل مثنوی و ‏گلشن راز و منطق الطیر و اشعار حافظ و صائب، «نشانی» را قرائت می‌کند. از نظر او، «در این شعر، ‏دوست رمز خداوند است… نشانی، نشانیِ همین دوست است که در عرفان سنّتی بعد از طی ‏منازل هفتگانه می‌توان به او رسید». مطابق قرائت شمیسا، این شعر واجد رمزگانی است ‏که در پرتو آموزه‌های عرفانی می‌توان از آن رمزگشایی کرد. در تلاش برای همین رمزگشایی، ‏شمیسا هفت نشانی‌ای را که سپهری در شعر خود برای رسیدن به خانه‌ی دوست برشمرده است ‏برحسب هفت منزل یا هفت وادیِ عرفان چنین معادل‌ سازی می‌کند:«درخت سپیدار = طلب، ‏کوچه‌باغ = عشق، گل تنهایی = استغنا، فواره‌ی اساطیر و ترس شفاف = معرفت و حیرت، صمیمیت ‏سیّال فضا = توحید، کودک روی کاج = حیرت، لانه‌ی نور = فقر و فنا».

مراجع:

در نقد شعر سعی کردیم مهمترین نکات را گلچین کنیم، اگر به دانستن مطالب بیشتر علاقه دارید به دو کتاب مرجع مراجعه بفرمایید. نظر شما راجع به شعر نشانی چیست؟ آیا خانه دوست کجاست را به عنوان زیباترین شعر سپهری قبول دارید؟ تفاسیر عرفانی را چطور؟

۲۵ ایده خلاقانه و شیک برای طراحی ناخن چشم نظر | مراقب باشید چشم نخورید!

غرغر ارژنگ امیر فضلی از قایق سواری پولدارها

چشمای خیلی تیز به راحتی زیر ۱۰ ثانیه حرف E رو پیدا میکنن!

حدس سریال: می‌تونی اسم یه سریال پرطرفدار قدیمی رو از روی این ایموجی‌ها حدس بزنی؟

سه بازیگر زن ایرانی با هوش مصنوعی عروس شدند

۱۰ شخصیت دیزنی که در واقعیت نیز وجود دارند!

تصاویری جذاب از فرزندان خواننده‌های ایرانی در گذر زمان

نظر سنجی | به نظر شما در روابط عاشقانه مردان بیشتر خیانت می‌کنند یا زنان؟

بهنوش بختیاری بازیگر کشف حجاب کرده را با خاک یکسان کرد

۱۰ سبک دکوراسیون خانه‌های قدیمی که یادآور عطر روزهای خوش کودکی هستند

یادتون نره این مقاله رو به اشتراک بگذارید.

بدون دارو و دکتر فقط تو 5 روز کبدتو پاکسازی و یدونه صفر کیلومتر تحویل بگیر

مصرف پلو با این دانه شما را 120 ساله می کند همه خواص درختان و گیاهان و گوشت حیوانات در این دانه جمع شده است

مطالب مرتبط
فال روزانه شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲
نظرسنجی کی پاپ: شخصیت شما شبیه به کدوم عضو بلک پینکه؟
۵ تئوری واقعی انیمیشن‌های دیزنی که صحت آن‌ها تایید شده!!
حکایت خواندنی “عاقبت افشای راز پادشاه”
درمان اصولی بیماری قارچی گیاهان آپارتمانی | شایع ترین مشکل گیاهان
حدس کلمه؛ حدس می زنید منظور این تصویر چیست؟
۲۵ ایده خلاقانه و شیک برای طراحی ناخن چشم نظر | مراقب باشید چشم نخورید!
غرغر ارژنگ امیر فضلی از قایق سواری پولدارها
الف پ

خانه دوست کجاست ؟ خانه دوست فقط یک هرم است هرمی قد یه مُشت کعبه نیست کعبه نیست کعبه نیست چونکه آن خانه ؛ گِلی ؛ است خانه دوست فقط یک هرم است هرمی قد یه مُشت هرمی در قفس سینه من ! هرمی در قفس سینه من ! خانه دوست ؛ دلی ؛ است کعبه نیست کعبه نیست کعبه نیست چونکه آن خانه ؛ گلی ؛ است « پرنیانی»

مهر

با سلام

عبارت “خانه دوست همانا دل توست” را جایی دیدم. کنجکاو شدم و به اصطلاح گوگل کردم. یکی از یافته ها، سایت شما بود.

یکی از آن دویی که خانم اکرم ادیبی پاسخ به سپهری دانسته و شعرش نام داده اند؛ بازی من با یکی از کابران فضای مجازی بود که “خانه دوست کجاست” را عنوان پروفایل خود کرده بودند. از نظر خودم شایسته نام شعر نیست:

s1.picofile.comfile6915666996meh .p g

آن دیگری هم که به فریدون مشیری نسبت داده شده؛ تا جایی که می دانم؛ ازآن خانم نیلوفر عاکفیان است و در سن یازده سالگی نوشته اند و به نام خودشان در روزنامه اطلاعات آن زمان چاپ شده است.

اکرم ادیبی

سلام. از توجه و دقت نظر شما سپاس‌گزاری کرده و اطمینان می‌دهیم آنچه سرودید به دلیل آهنگین بودن و استفاده از آرایه‌های ادبی در دسته شعر می‌گنجد. نویسنده این مطلب تا حد امکان برای یافتن نام شاعران تلاش می‌کنند و احتمالاً به دلیل دسترسی نداشتن به نام حقیقی شما و روزنامه اطلاعات به یافته‌های موجود در تارنماهای مختلف اعتماد کردند. شعر خانم عاکفیان نیز با الصاق زیرنویس اصلاح شد.

سهراب سپهری-خانه ی دوست کجاست؟

شعر کوتاه «نشانی» در زمره ی معروف ترین سروده های سهراب سپهری است

شعر خانه دوست کجاست

درباره شعر خانه دوست کجاست؟

شعر کوتاه «نشانی» یا«شعر خانه دوست کجاست» در زمره ی معروف ترین سروده های سهراب سپهری است و از بسیاری جهات می توان آن را در زمره ی شعرهای شاخص و خصیصه نمای این شاعر نامدار معاصر دانست. این شعر ‏نخستین بار در سال 1346 در مجموعه‌ای با عنوان حجم سبز منتشر گردید که جلد هفتم از هشت کتاب سپهری است. همچون اکثر شاعران، سپهری با گذشت زمان اشعار پخته‌تری ‏نوشت که هم به‌لحاظ پیچیدگیِ اندیشه‌های مطرح شده در آن‌ها و هم از نظر فُرم و صناعات ادبی، ‏در مقایسه با شعرهای اولیه‌ی او (مثلاً در مجموعه‌ی مرگ رنگ یا زندگی خواب‌ها) در مرتبه‌ای ‏عالی‌تر قرار دارند.

لذا « نشانی» را باید حاصل مرحله‌ای از شعرسراییِ سپهری دانست که او به مقام ‏شاعری صاحب‌ سبک نائل شده بود. شعر « نشانی» از دو بند ‏‎(s a za)‎‏ تشکیل شده است. دو قسمتی بودن این شعر تناسب دارد ‏با این‌که دو صدای جداگانه را در آن می‌شنویم: در بند نخست، صدای «سوار» را که نشانیِ خانه‌ی ‏دوست را می‌پرسد، و در بند دوم صدای ‌«رهگذر» را که راه رسیدن به مقصد را می‌گوید.

همچنین ‏طول هر یک از دو بند شعر، با تصور ما از پرسش و پاسخ همخوانی دارد: هر پرسشی به اقتضای ‏این‌که طرح یک مسئله است کوتاه است، حال آن‌که پاسخِ هر پرسشی قاعدتاً طولانی ‌تر از خود ‏پرسش است، چون پاسخ ‌دهنده ناگزیر باید توضیح بدهد.

سطر اول و آخر شعر و ‏نحوه‌ی استفاده‌ی شاعر از علائم سجاوندی، زمینه‌ی مناسبی برای بحثِ بیشتر در خصوص این تنش ‏فراهم می‌کند. سطر اول شعر با جمله‌ای آغاز می‌شود («خانه‌ی دوست کجاست؟») که عیناً در سطر ‏آخر تکرار شده است، با این تفاوتِ کوچک اما مهم که در سطر آخر این جمله نه با ‏علامت سؤال بلکه با یک نقطه تمام می‌شود («خانه‌ی دوست کجاست.»). علامت سؤال نشانه‌ی ‏ابهام و نادانستگی است و نقطه نشانه‌ی پایان جمله‌ای خبری. پس می ‌توان گفت آنچه در ابتدای ‏شعر در پرده‌ی ابهام است، در پایان شعر از ابهام در می‌آید. به عبارت دیگر، کل این شعر کوششی ‏است برای رفع ابهام و نادانستگی.

شعر نشانی سهراب سپهری

خانه دوست کجاست؟

در فلق بود که پرسید سوار

 آسمان مکثی کرد

رهگذر شاخه نوری که به لب داشت

به تاریکی شن ها بخشید و به انگشت

نشان داد سپیداری و گفت

نرسیده به درخت

کوچه باغی است که از خواب خدا

 سبزتر است

و در آن عشق به اندازه پرهای صداقت آبی است

میروی تا ته آن کوچه

که از پشت بلوغ سر به در می آرد

 پس به سمت گل تنهایی می پیچی

دو قدم مانده به گل      

پای فواره جاوید اساطیر زمین می مانی

و تو را ترسی شفاف فرا می گیرد

 در صمیمیت سیال فضا، خش‌خشی می‌شنوی:

کودکی می بینی

رفته از کاج بلندی بالا

جوجه بردارد از لانه نور

 و از او می پرسی

خانه دوست کجاست.

جواب شعر خانه دست کجاست ؟

پاسخ خانم نیلوفر عاکفیان به شعر خانه دوست کجاست؟ سهراب سپهری

من دلم می خواهد

خانه ای داشته باشم پر دوست

کنج هر دیوارش

دوستانم بنشینند آرام

گل بگو گل بشنو

هر کسی می خواهد

داخل خانه پر مهر و صفا مان گردد

یک سبد بوی گل سرخ به ما هدیه کند

شرط وارد گشتن

شستشوی دلها

شرط آن

داشتن یک دل بی رنگ و ریاست

به درش برگ گلی می کوبم

روی آن با قلم سبز بهار

می نویسم ای یار ……

خانه دوستی ما اینجاست

تا که سهراب نپرسد دیگر

خانه دوست کجاست.

نیلوفر عاکفیان 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته

سهراب سپهری: خانه دوست کجاست…

« خانه دوست کجاست؟ » در فلق بود که پرسید سوار.

آسمان مکثی کرد.رهگذر شاخه نوری که به لب داشت به تاریکی شن ها بخشیدو به انگشت نشان داد سپیداری و گفت:نرسیده به درخت،کوچه باغی است که از خواب خدا سبزتر استو در آن عشق به اندازه پرهای صداقت آبی است.می روی تا ته آن کوچه که از پشت بلوغ، سر بدر می آرد،پس به سمت گل تنهایی می پیچی،دو قدم مانده به گل،پای فواره جاوید اساطیر زمین می مانیو ترا ترسی شفاف فرا می گیرد.در صمیمیت سیال فضا، خش خشی می شنوی:کودکی می بینیرفته از کاج بلندی بالا، جوجه بردارد از لایه نورو از او می پرسیخانه دوست کجاست. 

دکمه بازگشت به بالا