درد قفسه سینه وسط نشانه چیست

درد وسط قفسه سینه نشانه چیست؟

درد قفسه سینه سمت راست و درمان آن، درد وسط قفسه سینه هنگام خواب

فهرست مطالب

درد وسط قفسه سینه

روند زندگی شهر نشینی و کم تحرکی ما را با مشکلات و بیماری‌های مختلف و نوظهور روبروکرده است. شاید برای شما هم احساس سنگینی روی قفسه سینه و درد وسط قفسه سینه پیش آمده باشد. به این فکر کرده‌اید که درد وسط قفسه سینه نشانه چیست؟ با ما همراه باشید تا تمام دلایل درد وسط قفسه سینه و راه‌های درمان آن را بیان کنیم.

علت درد وسط قفسه سینه چیست؟

درد و تیر کشیدن  وسط قفسه سینه احساس ناخوشایندی است که در کودکان و بزرگسالان مشاهده می‌شود. دلایل مختلفی برای این درد وجود دارد ولی یکی از خطرناک‌ترین دلایل، بیماری‌های قلبی است. به‌همین دلیل معمولا افراد با بروز درد وسط قفسه سینه به اولین چیزی که مشکوک می‌شوند، مشکل قلبی است.

درد وسط قفسه سینه به‌علت مشکلات قلبی

مشکلات قلبی به‌دلیل لخته‌های خونی در رگ‌ها که مانع خونرسانی است، التهاب در عضلات قلب و سایر اختلالات در عملکرد قلب ایجاد می‌شود. درد قفسه سینه با علت مشکل قلبی در وسط قفسه سینه یا سمت چپ بروز می‌کند و معمولا با تنگی نفس، تغییر در تعداد ضربان قلب و سرگیجه همراه است. برای آشنایی بیشتر شما چند بیماری قلبی که با درد وسط قفسه بروز می‌کند را نام می‌بریم.

درد وسط قفسه سینه به علت آنژین صدری

آنژین با مسدود شدن یا تنگ شدن عروق و کاهش خونرسانی به قلب ایجاد می‌شود و علامت بیماری عروق شریانی قلب است. آنژین صدری را نباید با حمله‌ی قلبی یکسان دانست اما یک نشانه برای بروز حمله‌ی قلبی است.

ویژگی دردهای آنژین این است که:

درد وسط قفسه سینه به علت حمله‌ی قلبی

دردهای قفسه سینه که به دلیل حمله‌ی قلبی است با تشکیل لخته‌های خون  مانع از خونرسانی می‌شود. ویژگی دردهای حمله‌ی قلبی این است که

درد وسط قفسه سینه به علت میوکاردیت

عارضه‌ی قلبی دیگری که باعث درد وسط قفسه سینه می‌شود میوکاردیت است. میوکاردیت به معنای التهاب عضلات قلب است و علاوه بر درد وسط قفسه سینه، مشکل در تنفس، خستگی و تب را هم به همراه دارد.

درد وسط قفسه سینه به علت پریکاردیت

پریکاردیت نیز مانند میوکاردیت سبب التهاب عضله‌های قلب می‌شود. تنها تفاوت در این است که پریکاردیت یک بیماری خود ایمن است. درد وسط قفسه سینه ناشی از این عارضه با غذا خوردن یا دراز کشیدن تشدید می‌شود و تا شانه‌ها و گردن هم پخش می‌شود.

درد وسط قفسه سینه به علت پرولاپس دریچه میترال قلب

منشا این عارضه مشخص نیست، اما با بسته نشدن دریچه‌ی میترال قلب و افتادگی آن بروز می‌کند. به دنبال بسته شدن این دریچه خون به سمت دهلیز چپ باز می‌گردد و دیگر در بدن جاری نمی‌شود، شدت عارضه هم بستگی به برگشت خون دارد و می‌تواند حتی منجر به مرگ فرد شود.

علائم افتادگی دریچه میترال قلب شامل موارد زیر است:

درد وسط قفسه سینه به علت بیماری‌های گوارشی

دنبال جواب این سوال هستیم که در بیماری‌های گوارشی درد در وسط قفسه سینه نشانه چیست؟ واقعیت این است که رفلاکس‌های گوارشی و سوزش سردل، زخم معده  دردی را ایجاد می‌کند که در وسط قفسه سینه احساس می‌شود. این دردها معمولا با درد قلب اشتباه گرفته می‌شود، پس بهتر است به تفاوت این دردها توجه کنیم.

با آسیب دیدن عضله‌های مری اسیده معده از مری به سمت دهان بر می‌گردد و احساس ناخوشایندی را برای فرد به همراه دارد. در این افراد درد تیز و کشنده وسط قفسه سینه است و با  خوابیدن یا خم شدن تشدید می‌شود. علائم درد قفسه سینه ناشی از اختلالات گوارشی شامل موارد زیر است:

درد وسط قفسه سینه و بیماری‌های تنگی نفس

یک  علت درد وسط قفسه سینه بیماری‌های تنفسی است. مشکلات ریوی مانند آسم وپنومومدیا استیتوم و پنوموتراکس و پنومونی، تنگی نفس و درد قفسه سینه را به همراه دارد.

درد وسط قفسه سینه به علت آسم

افرادی که آسم دارند در مجاری تنفسی دچار التهاب می‌شوند و نمی‌توانند به راحتی نفس بکشند به همین دلیل  طی حمله‌های آسم سرفه و خس‌خس در گلو و درد را تجربه می‌کنند. با حمله‌های آسم دو عارضه‌ی پنومومدیا استینوم و پنوموتوراکس هم بروز می‌کند.

درد وسط قفسه سینه به علت پنومومدیا استیتوم

وقتی بین ریه‌ها وسایر اندام‌های قفسه سینه هوا جمع شود این عارضه با علائم سرفه و تنگی نفس بروز می‌کند.

درد وسط قفسه سینه به علت پنوموتوراکس

در این عارضه هوا به فضای بین ریه‌ها و دیواره قفسه سینه نشت می‌کند و معمولا با شدید شدن پنومومدیا استیتوم رخ می‌دهد.

درد وسط قفسه سینه به علت کرونا

ویروس کویید ۱۹ این روزها عامل یک بیماری همه‌گیر جهانی است که به‌دلیل نا شناخته بودن مرگ و میر زیادی دارد. شروع این همه گیری از کشور چین بود و با علائم گوارشی یا تنفسی بروز می‌کند.

کرونا با علائم اولیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه و عطسه و بدن درد شدید شروع می‌شود. گسترش عامل ویروسی در ریه تنگی نفس و خس‌خس کردن را به همراه دارد. کمبود اکسیژن و درد جناغ قفسه سینه کرونا، نفس کشیدن برای فرد مبتلا را سخت می‌کند.

درد وسط قفسه سینه به علت مشکل در عضلات و تاندون‌ها

حتما برایتان پیش آمده که با فعالیت ورزشی یا تغییر وضعیت ناگهانی عضلات بدنتان دچار کشیدگی شود و درد را حس کنید. درد استخوان وسط قفسه سینه حتی در سوانح رانندگی و آسیب‌ها هم شایع است. این نوع از درد با لمس کردن قفسه سینه تشدید می‌شود.

درد وسط قفسه سینه به علت اضطراب

قرار گرفتن افراد در موقعیت‌های تنش‌زا و پر استرس سبب می‌شود افراد احساس دلشوره و ترس داشته باشند و قادر به انجام فعالیت‌های روزانه نباشند. مدت زمان این حالت بستگی به شدت فشار روحی دارد و ممکن است بین چند ساعت تا چند روز طول بکشد. ویژگی‌های درد قفسه سینه ناشی از اضطراب را می‌شناسید؟ این دردها به صورت‌های زیر بروز می‌کند.

علت درد وسط قفسه سینه در کودکان

درد گرفتن وسط قفسه سینه  در بزرگسالان می‌تواند دلیل قلبی داشته باشد در حالی‌که در کودکان معمولا علت قلبی ندارد مگر در مواردی که ناهنجاری‌های مادرزادی قلب باعث این درد شود. مثلا کاوازاکی که نوعی التهاب دیواره عروق قلب در کودکان است یا ناهنجاری‌های مادرزادی عروق کرونر در کودکان.

میوکاردیت(التهاب دیواره‌ی قلب)، پریکاردیت(التهاب پرده‌های قلب)، افتادگی دریچه میترال هم می‌تواند سبب درد وسط قفسه سینه در کودکان شود.

علت درد وسط قفسه سینه در کودکان می‌تواند حملات اضطرابی یا گرفتگی عضلات با فعالیت‌های بدنی و ورزش باشد.

پزشکان آنلاین متخصص اطفال پذیرش ۲۴ با مشاوره‌های دقیق که به صورت آنلاین و تلفنی برای شما فراهم است، در کنار شما هستند تا علت درد وسط قفسه سینه را بیابید و برای  درمان اقدام کنید.

پزشک چگونه علت درد وسط قفسه سینه را تشخیص می‌دهد؟

وقتی با درد وسط قفسه سینه به پزشک مراجعه می‌کنید پزشک سوالات زیر را از شما می‌پرسد.

بعد از جمع بندی که پزشک از پاسخ سوال‌ها انجام می‌دهد ممکن است به بیماری قلبی مشکوک شود که در اینصورت از آزمایش‌های تشخیصی کمکی مانند سی‌تی‌اسکن یا گرافی عضلات قلب استفاده می‌کند؛ حتی ممکن است برای تشخیص وجود عفونت یا عدم وجود آن آزمایش خون درخواست کند.

درمان درد وسط قفسه سینه

درمان دردهای قفسه سینه بستگی به علت بروز آن دارد. در خیلی از موارد شما می‌توانید با درمان‌های خانگی علت درد را ازبین ببرید. در مواردی دیگر که درد بهبود نیافت حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان دارویی و با تشخیص علت بیماری درمان شوید.

درمان خانگی درد وسط قفسه سینه

وقتی شما یا یکی از اطرافیانتان دچار درد وسط قفسه سینه می‌شود باید راهکارهایی را بلد باشید که فورا انجام دهید. این راهکارها و اقدامات شامل موارد زیر است.

درمان طب سنتی درد وسط قفسه سینه

متخصصان طب سنتی استفاده از برخی مواد غذایی را برای بهبود درد توصیه می‌کنند. با بروز درد اگر این موارد را انجام دهید شاهد تسکین درد خواهید بود.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید اگر درد قفسه سینه شدید و پایدار نیست از این درمان‌ها استفاده کنید. در غیر اینصورت حتما با پزشک مشورت کنید و علت درد را بیابید تا عارضه‌ی جدی در اثر مشکلات قلبی برای شما ایجاد نشود.

گفتگوی آنلاین با متخصص طب سنتی

درمان دارویی درد قفسه سینه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر موارد زیر همراه با درد وسط قفسه سینه باشد حتما باید سریع به پزشک متخصص قلب و عروق و یا دکتر درد قلب مراجعه کنید. می‌توانید از پزشکان آنلاین متخصص قلب و عروق پذیرش ۲۴ در مورد مشکل خود مشاوره بخواهید.

مشاوره آنلاین متخصص قلب و عروق

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

نگاهی کلی به موضوع درد وسط قفسه سینه

درد وسط قفسه سینه با درد قلب متفاوت است و علل دیگری دارد علائم درد وسط قفسه سینه بسته به علت آن متفاوت است ذات الریه باعث درد شدید قفسه سینه می‌شود و این درد در پشت استخوان جناغ حس خواهد شد. افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند قبل از خود حمله علائم خاصی را تجربه می‌کنند، در حالی که بیشتر دردهای جناغی به صورت ناگهانی شروع می‌شوند .

 جناغ سینه چیست؟

جناغ استخوان T شکل و صافی است که در جلوی قفسه سینه قرار دارد و با استفاده از غضروف‌ها به دنده‌ها متصل می‌شود. این استخوان بخشی از قفسه سینه را تشکیل می‌دهد، مجموعه‌ای از استخوان‌ها که از قلب و ریه‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کنند.

اکثر افراد زمانی که در این ناحیه دچار درد می‌شوند آن را با درد قلب اشتباه می‌گیرند؛ اما درد وسط قفسه سینه با درد قلب متفاوت است و علل دیگری دارد.

چه چیزی باعث درد وسط قفسه سینه می‌شود؟

درد جناغ یا استرنوم (S e um) ناشی از مشکلاتی در عضلات و استخوان‌های نزدیک جناغ و همچنین خود آن است. همچنین درد زیر جناغ ناراحتی شایعی است که در پشت یا زیر جناغ ایجاد می‌شود و در اغلب موارد ناشی از بیماری‌های مفصلی و دستگاه گوارشی است.

بعضی از شایع‌ترین علت درد وسط قفسه سینه یا جناغ عبارتند از:

کوستوکندریت

کوستوکندریت التهاب غضروفی است که در غضروف‌هایی که دنده‌ها را به استخوان جناغ متصل می‌کنند ایجاد می‌شود. در مواردی امکان دارد که درد ناشی از کوستوکندریت شبیه حمله قلبی یا سایر بیماری‌های قلبی به نظر برسد.کوستوکندریت گاهی اوقات به عنوان سندروم درد دیواره قفسه سینه، سندروم کوستوسترنال یا کندرودینیا کوستوسترنال شناخته می‌شود. علائم عبارتند از:

علت این بیماری نامشخص است و درمان آن بر کاهش درد تمرکز دارد.

شکستگی جناغ سینه

مانند شکستگی در سایر قسمت‌های بدن، شکستگی جناغ سینه نیز درد زیادی ایجاد می‌کند. شکستگی جناغ معمولا در نتیجه مستقیم تروما مانند تصادف اتومبیل یا آسیب ورزشی رخ می‌دهد.

علائم شکستگی جناغ سینه عبارتند از:

شکستگی شدید جناغ و دنده‌ها در مواردی باعث آسیب به قلب و ریه‌ها می‌شود.

آسیب مفصل استرنوکلاویکولار

مفصل استرنوکلاویکولار (S e oclavicula joi ) قسمت بالایی جناغ را به استخوان ترقوه متصل می‌کند. صدمات وارد شده به این مفصل به طور کلی باعث درد و ناراحتی در بالای جناغ در ناحیه بالای قفسه سینه می‌شود. افرادی که درد جناغ سینه را به دلیل آسیب مفصل استرنوکلاویکولار تجربه می‌کنند، اغلب موارد زیر را تجربه خواهند کرد:

آسیب‌های استخوان ترقوه

استخوان ترقوه توسط غضروف به گوشه‌های بالایی جناغ متصل می‌شود. به دلیل ارتباط مستقیم بین این دو ساختار، آسیب به استخوان ترقوه ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه جناغ شود. به طور معمول ضربه به استخوان ترقوه باعث آسیب یا شکستگی در این استخوان می‌شود.

 بسته به محل ترومای ترقوه، سایر علائم شامل موارد زیر هستند:

در مواردی آسیب استخوان ترقوه باعث تاثیر بر اتصال جناغ و عضلات اطراف آن خواهد شد. این به معنی درد وسط قفسه سینه و قسمت بالایی آن است.

کشیدگی یا آسیب عضلانی در ناحیه سینه و دنده‌ها

عضلات مختلفی به سینه و دنده‌ها متصل هستند که ضربه یا صدمه در این نواحی باعث کبودی یا کشیدگی و به طور کلی آسیب به آن‌ها می‌شود. این گونه آسیب‌ها درد زیادی ایجاد می‌کنند که باعث اذیت شدن بیمار خواهند شد.

فتق ناحیه قفسه سینه

 بیشتر فتق‌ها در شکم اتفاق می‌افتند. با این حال فتق هیاتال (hia al he ia) ناحیه قفسه سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث درد وسط قفسه سینه و زیر آن شود. فتق هیاتال زمانی اتفاق می‌افتد که معده از دیافراگم عبور کرده و وارد قفسه سینه شود.

علائم فتق هیاتال عبارتند از:

افراد مبتلا به درد زیر سینه و علائم فتق هیاتال باید برای درمان سریع به پزشک مراجعه کنند.

رفلاکس اسید معده یا GERD

رفلاکس اسیده معده به مری (gas oesophageal eflux disease) زمانی اتفاق می‌افتد که این اسید از معده خارج شده و وارد مری شود و به آن آسیب برساند. این بیماری باعث درد وسط قفسه سینه و ناراحتی کلی در این ناحیه می‌شود.

پلوریت؛ التهابی در قفسه سینه

پلور ورقه‌های بافتی بین ریه‌ها و قفسه سینه هستند که به التهاب آن‌ها پلوریت (Pleu isy) می‌گویند. این بیماری باعث درد شدید و کوبنده در محل تحریک شده می‌شود و در صورت تنفس عمیق، سرفه یا خس خس سینه بدتر خواهد شد. در مواردی که التهاب در قسمت میانی بالای قفسه سینه رخ می‌دهد، پلوریت باعث درد وسط قفسه سینه و زیر آن می‌شود.

برونشیت

 برونشیت التهاب راه‌های هوایی اولیه در ریه‌ها است که باعث ایجاد شرایط زیر می‌شود:

 احتمال دارد که التهاب راه‌های هوایی اولیه باعث درد وسط قفسه سینه و زیر آن شود. افرادی که آسم دارند در مجاری تنفسی دچار التهاب می‌شوند و نمی‌توانند به راحتی نفس بکشند به همین دلیل  طی حمله‌های آسم سرفه و خس‌خس در گلو و درد را تجربه می‌کنند. با حمله‌های آسم دو عارضه‌ی پنومومدیا استینوم و پنوموتوراکس هم بروز می‌کند.

پنومونی

پنومونی یا ذات الریه نوعی عفونت شایع ریه است که باعث می‌شود کیسه‌های هوایی در ریه‌ها ملتهب و پر از مایع شوند. اصطلاح پزشکی این کیسه‌های هوایی، آلوئول (alveoli) است. در مواردی ذات الریه باعث درد شدید قفسه سینه می‌شود و فرد این درد را در پشت استخوان جناغ خود حس می‌کند.

سایر علائم پنومونی عبارتند از:

 باکتری‌های عفونی، ویروس‌ها و قارچ‌ها باعث ابتلا به ذات الریه می‌شوند.

زخم معده شدید

زخم معده زمانی اتفاق می‌افتد که زخمی در پوشش داخلی معده یا انتهای مری ایجاد شود. علائم زخم معده عبارتند از:

وحشت زدگی و ترس زیاد

عاملی برای درد وسط قفسه سینه حمله پانیک (pa ic a ack) زمانی اتفاق می‌افتد که به طور ناگهانی احساس ترس می‌کنید، گویی چیزی خطرناک یا تهدیدکننده در حال رخ دادن است، بدون هیچ دلیل واقعی برای ترسیدن. علائم حمله پانیک عبارتند از:

اغلب این نوع حملات نتیجه استرس یا نشانه‌ای از شرایط سلامت روانی است، مانند اختلال اضطراب فراگیر یا افسردگی.

کرونا

ویروس کویید ۱۹ این روزها عامل یک بیماری همه‌گیر جهانی است که به‌دلیل نا شناخته بودن مرگ و میر زیادی دارد. شروع این همه گیری از کشور چین بود و با علائم گوارشی یا تنفسی بروز می‌کند.

کرونا با علائم اولیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه و عطسه و بدن درد شدید شروع می‌شود. گسترش عامل ویروسی در ریه تنگی نفس و خس‌خس کردن را به همراه دارد. کمبود اکسیژن و درد جناغ قفسه سینه کرونا، نفس کشیدن برای فرد مبتلا را سخت می‌کند.

علائم درد وسط قفسه سینه چیست؟

علائم درد وسط قفسه سینه بسته به علت آن متفاوت است؛ اما شایع‌ترین علامت ناراحتی و درد در مرکز قفسه سینه است. سایر علائم مرتبط شامل موارد زیر هستند:

درد وسط قفسه سینه در مقابل حمله قلبی

احتمال دارد افرادی که درد وسط قفسه سینه را تجربه می‌کنند نگران حمله قلبی باشند. باید گفت که درد جناغ سینه با درد حمله قلبی متفاوت است. افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند قبل از خود حمله علائم خاصی را تجربه می‌کنند، در حالی که بیشتر دردهای جناغی به صورت ناگهانی شروع می‌شوند. حمله قلبی اغلب با علائم زیر رخ می‌دهد:

با این حال هر کسی که فکر می‌کند دچار حمله قلبی شده است باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد.

علت درد وسط قفسه سینه در کودکان

درد گرفتن وسط قفسه سینه  در بزرگسالان می‌تواند دلیل قلبی داشته باشد در حالی‌که در کودکان معمولا علت قلبی ندارد مگر در مواردی که ناهنجاری‌های مادرزادی قلب باعث این درد شود. مثلا کاوازاکی که نوعی التهاب دیواره عروق قلب در کودکان است یا ناهنجاری‌های مادرزادی عروق کرونر در کودکان.

میوکاردیت(التهاب دیواره‌ی قلب)، پریکاردیت(التهاب پرده‌های قلب)، افتادگی دریچه میترال هم می‌تواند سبب درد وسط قفسه سینه در کودکان شود.علت درد وسط قفسه سینه در کودکان می‌تواند حملات اضطرابی یا گرفتگی عضلات با فعالیت‌های بدنی و ورزش باشد.

درد وسط قفسه سینه در بارداری

بارداری می تواند باعث حس درد در بخش های مختلف بدن و حتی درد وسط قفسه سینه شود. دلایل خفیف و یا حتی وخیم برای بروز این دردها وجود دارد. از جمله دلایل خفیف برای درد وسط قفسه سینه در بارداری، رشد جنین و رفلاکس اسید است. اما مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی جزو شرایط حاد محسوب می شود.

چه زمانى باید درد قفسه سینه جدى تر گرفته شود؟

در صورتی که موارد زیر را مشاهده کردید در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی قرار خوتاهید داشت :

همچنین با علائم دیگری مانند تنگى نفس، حالت تهوع، تعریق فراوان یا سرفه ى خونى تظاهر پیدا کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 بیشتر علل درد جناغ نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی ندارد؛ اما توصیه می‌شود که در صورت بروز این نوع دردها در وسط قفسه سینه برای بررسی علت و درمان به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت بروز موارد زیر باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی بود:

همچنین در صورت بدتر شدن درد یا عدم بهبودی به مرور زمان، بررسی مجدد پزشک نیاز است.

درمان درد وسط قفسه سینه به چه صورتی انجام می‌شود؟

درمان درد جناغ به علت آن بستگی دارد و هر کدام از علل ایجادکننده این نوع دردها در سینه به روش خاصی درمان می‌شوند. به عنوان مثال از روش‌های زیر در درمان شرایط مختلف استفاده می‌‌شود:

همچنین بیماران می‌توانند از روش‌های درمان خانگی درد وسط قفسه سینه برای تسکین درد خود استفاده کنند. این نوع راهکارهای خانگی عبارتند از:

ماساژ ملایم در ناحیه قفسه سینه نیز در صورت بروز کبودی و تورم مفید است.

درمان های دارویی

در صورت وجود مشکلات قلبی درمان  با دارو به صورت خودسرانه امکان ندارد و حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

درمان طب سنتی

متخصصان طب سنتی استفاده از برخی مواد غذایی را برای بهبود درد توصیه می‌کنند. با بروز درد اگر این موارد را انجام دهید شاهد تسکین درد خواهید بود.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید اگر درد قفسه سینه شدید و پایدار نیست از این درمان‌ها استفاده کنید. در غیر اینصورت حتما با پزشک مشورت کنید و علت درد را بیابید تا عارضه‌ی جدی در اثر مشکلات قلبی برای شما ایجاد نشود.

کلینیک مجموعه سلامت ایرانیان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیک لاغری و کاهش سایز، کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان، مرکز ماساژ اصفهان ، باشگاه بدنسازی ایرانیان و استخر آب درمانی ایرانیان تمام تلاش خود را برای بهبود بیماران به کار گرفته است. این مجموعه تحت مدیریت علی رضا صدیقی و فیزیوتراپیست مهدی صدیقی اداره می گردد. برای آشنایی بیشتر با مجموعه سلامت ایرانیان و خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید به صفحه ویدیو فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه نمایید

درد قفسه سینه نشانه چیست؟ | علائم و راه های تشخیص آن

درد قفسه سینه، علائم شایع درد قفسه سینه

فهرست مطالب

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه به اشکال مختلف ظاهر می­‌شود و گاهی اوقات می‌­تواند علامت یک مشکل قلبی باشد، اما علل احتمالی دیگر هم برای آن وجود دارد. بعضی از این عوامل جدی هستند اما بیشتر آن­ها خطری ندارند. در این مقاله، با بسیاری از دلایل درد قفسه سینه و علائم آن آشنا می‌­شوید و به شما می­‌گوییم برای درمان خانگی آن چه کارهایی باید انجام دهید. بیشتر این عوامل قلب یا ریه­ ها را درگیر می­‌کنند. از آنجا که این عارضه می­‌تواند یک مشکل جدی را نشان دهد و زندگی شما را به خطر اندازد، مهم است که هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. می توانید با متخصص قلب و عروق گفت و گو کنید .

مشاوره آنلاین متخصص قلب و عروق

علائم درد قفسه سینه

۱) درد قفسه سینه طیفی از درد مشابه ضربات چاقو تا یک درد مبهم را دربرمی‌­گیرد. گاهاسید اوقات با احساس خرد شدن استخوان­‌های سینه یا سوزش همراه است.

۲) جریان حرکت درد از بالا در ناحیه گردن به داخل فک سپس به سمت پشت یا پایین بازوها و کمر

۳) گیجی، ضربان قلب یا تنفس سریع

حتی وقتی درد قفسه سینه شدید می‌­شود، حمله قلبی محتمل‌­ترین علت نیست. این امر به ویژه اگر زیر ۴۰ سال باشید و هیچ مشکل جدی و بیماری نداشته باشید بیشتر صدق می­‌کند. ولی مراجعه اضطراری به پزشک در این شرایط ضروری است.

دلایل درد قفسه سینه

عوامل زیادی منجر به احساس درد در قفسه سینه می­‌شود:

کشیدگی عضله

التهاب عضلات و تاندون­‌های اطراف دنده­‌ها می­‌تواند درد مداوم قفسه سینه را ایجاد کند. اگر درد با فعالیت بدتر شود، ممکن است نشانه کشیدگی عضلانی باشد.

دنده ­های آسیب ­دیده

آسیب ­دیدگی دنده ­ها مانند کبودی و شکستگی می‌­تواند باعث درد قفسه سینه شود. اگر فردی دچار شکستگی دنده شده باشد ممکن است در هنگام آسیب ­دیدگی، درد شدیدی احساس کند.

زخم معده

زخم‌­های معده معمولاً درد شدیدی ایجاد نمی­‌کنند. با این حال می‌­توانند منجر به ناراحتی مکرر در قفسه سینه شوند.

مصرف آنتی ­اسیدها که در داروخانه­ ها موجود است، معمولاً درد ناشی از زخم معده را تسکین می‌­دهد.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

بیماری ریفلاکس معده (GERD) به حالتی گفته می­‌شود که محتویات معده به داخل گلو برگردد. این رخداد می­‌تواند باعث احساس سوزش در سینه و طعم ترش دهان شود.

آسم

آسم یک اختلال تنفسی رایج است که با عنوان التهاب در مجاری تنفسی شناخته می‌­شود و می­‌تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. علائم دیگر آن عبارتند از :

افتادگی ریه

وقتی هوا در فضای بین ریه­ ها و دنده ­ها جمع می‌­شود، ریه دچار افتادگی می‌شود و درد قفسه سینه هنگام تنفس عمیق رخ می‌دهد. اگر فردی افتادگی ریه داشته باشد، به:

کوستوکندریت

کوستوکندریت التهاب غضروف قفسه دنده است. این وضعیت هم می‌­تواند منجر به درد قفسه سینه شود. درد کاستوکندریت ممکن است هنگام نشستن یا دراز کشیدن در موقعیت‌­های خاص و همچنین هنگام انجام هر گونه فعالیت بدنی بدتر شود.

علائم کوستوکندریت

کوستوکندریت همیشه دلیل خاصی ندارد، اما بیشتر اوقات در نتیجه آسیب قفسه سینه، فشار ناشی از فعالیت بدنی یا شرایط مفصلی مانند آرتروز است. کوستوکندریت یک بیماری جدی نیست و نباید باعث نگرانی شما شود. در صورت ادامه درد یا داشتن سایر علائم که ممکن است نشان­ دهنده یک بیماری زمینه­ ای جدی­تر باشد، به پزشک مراجعه کنید.

عضلات دردناک

سندرم دردهای مزمن مانند فیبرومیالژیا می­‌توانند درد قفسه سینه مرتبط با عضله را ایجاد کنند.

اختلالات انقباض مری

اختلالات انقباض مری به معنی اسپاسم یا انقباض در لوله مری است. این اختلالات همچنین می‌­تواند باعث درد قفسه سینه شود.

حساسیت مری

علت درد قفسه سینه و پشت تغییر فشار در لوله مری یا وجود اسید است که گاهی اوقات می‌­تواند درد شدیدی ایجاد کند. در حال حاضر متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد این حساسیت می‌­شود.

پارگی مری

اگر لوله مری آسیب ببیند می‌­تواند منجر به درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شود. پارگی مری ممکن است پس از یک استفراغ شدید یا عمل مری هم اتفاق بیفتد.

اختلالات بلع

اختلالات مری می­‌تواند بلع را دشوار و حتی دردناک کند.

مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده

سنگ صفرا، التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده می­‌تواند باعث درد شکمی شود که به سینه راه پیدا می­‌کند.

فتق هیاتال

فتق هیاتال حالتی است که بخشی از معده به سمت قفسه سینه فشار می­آورد. این نوع فتق بسیار شایع است و ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند. با این حال اگر بالای معده پس از خوردن غذا به قسمت پایین سینه هل داده شود، می‌­تواند علائم ریفلاکس مانند سوزش معده و درد قفسه سینه را ایجاد کند.

کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک زمانی است که قلب به دلیل عوامل ژنتیکی بیش از حد ضخیم می­‌شود. ضخیم شدن قلب مانع از جریان مناسب خون در قلب شده و باعث می‌­شود عضله برای پمپاژ خون خیلی سخت کار کند. علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شامل :

سل

باکتری­‌های سل در ریه­ ها می­‌توانند علائمی مانند :

افتادگی دریچه میترال

درد قفسه سینه، تپش قلب و سرگیجه همه از علائم افتادگی دریچه میترال است؛ این زمانی است که دریچه قلب قادر به بسته شدن کامل نیست. در موارد خفیف این وضعیت ممکن است هیچ علائم مشخصی نداشته باشد.

حمله پانیک

حمله پانیک علاوه بر :

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب است. این رخداد می‌­تواند درد شدید قفسه سینه را ایجاد کند که با تنفس یا دراز کشیدن بدتر می­‌شود.

پلورال

پلوریس التهاب غشایی است که ریه ­ها را می­‌پوشاند. این رویداد می‌­تواند منجر به درد شدید قفسه سینه هنگام تنفس عمیق شود.

ذات­ الریه

عفونت­های ریوی مانند ذات ­الریه می‌­تواند درد قفسه سینه را شدید و آشکار کند. علائم دیگر ذات­ الریه شامل :

آمبولی ریوی

آمبولی ریه هنگامی است که لخته خون در شریان تغذیه ­کننده ریه گیر می­‌کند. این رخداد منجر به درد قفسه سینه، دشواری در تنفس و سرفه خونی می‌شود. آمبولی­ های ریوی در صورت عدم درمان سریع می‌­توانند خطرناک باشند.

زونا

ابتلای دوباره به ویروس آبله مرغان یا زونا (التهاب دردناک عصبی) می‌­تواند درد ایجاد کند و یک کمربند درد از پشت به دیواره قفسه سینه شکل می‌­‌گیرد.

حمله قلبی

درد قفسه سینه یکی از پنج نشانه اصلی معتبر حمله قلبی است. سایر موارد عبارتند از:

زنانی که دچار حمله قلبی می­‌شوند ممکن است علائمی مثل :

اگر کسی احتمال دهد دچار حمله قلبی شده است، باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشد. دریافت درمان سریع، شانس زنده ماندن فرد را افزایش می­‌دهد و به­‌طور بالقوه از شدت آسیب به قلب می‌­کاهد.

میوکاردیت

میوکاردیت هنگامی است که قلب ملتهب شده در نتیجه علائمی شبیه به حمله قلبی ایجاد می‌­شود؛ مانند:

آنژین

آنژین درد یا فشاری است که بر روی سینه احساس می‌­شود. هنگامی رخ می­‌دهد که خون کافی به قلب نرسد. همچنین ممکن است فرد از ناحیه:

پارگی آئورت

آئورت شریان اصلی است که به قلب منتهی می­‌شود. وقتی این اتفاق می­‌افتد تجمع خون می­‌تواند باعث ترکیدن شریان شود. پارگی آئورت خطرناک است؛ بنابراین نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

پارگی شریان کرونر

درد شدید ناگهانی که به نظر می‌­رسد :

می­تواند از علائم پارگی عروق کرونر باشد. این حالت نادر اما جدی هنگام پارگی شریان کرونر اتفاق می­‌افتد.

پانکراتیت

یکی از علائم نادر پانکراتیت درد در قسمت پایین سینه است که با دراز کشیدن صاف بدتر می­‌شود.

فشار خون ریوی

فشار خون ریوی، فشار خون بالا در رگ­‌هایی است که خون را به ریه­ ها منتقل می­‌کنند. در بعضی موارد، این رخداد ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود.

درد قفسه سینه مربوط به قلب

گاهی اوقات درد قفسه سینه با بیماری قلبی همراه است. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی می­‌گویند که احساس ناراحتی مبهمی در سینه دارند که لزوماً به­ عنوان درد شناخته نمی‌­شود. به­ طور کلی، ناراحتی قفسه سینه مربوط به حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگر ممکن است توسط یک یا چند مورد زیر توصیف شود یا با آن‌­ها در ارتباط باشد:

علت درد استخوان وسط قفسه سینه

شایع­‌ترین علت درد در استخوان وسط یا جناغ (استرنوم) ایجاد وضعیتی به نام کوستوکندریت است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم این اتفاق زمانی رخ می‌­دهد که غضروف متصل­ کننده دنده­ ها به جناغ ملتهب شود. شرایط یا آسیب­ دیدگی عضلات و استخوان­‌های اطراف جناغ می‌­تواند منجر به :

جناغ دو طرف قفسه دنده را به هم متصل می‌­کند. این عضو در مقابل بسیاری از اندام‌­های اصلی واقع در قفسه سینه و روده از جمله قلب، ریه ­ها و معده قرار دارد.

درد در قفسه سینه سمت چپ

درد سمت چپ قفسه سینه می‌­تواند به دلیل حمله قلبی یا بیماری تهدیدکننده دیگری باشد که هر دقیقه آن خطرناک است. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان در سمت چپ قفسه سینه دچار اذیت و درد شدید هستید، بلافاصله با خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید. پاره­ای از علائم آن به شرح زیر است:

علت درد قفسه سینه هنگام راه رفتن

مهم‌ترین علت درد قفسه سینه هنگام قدم زدن، بیماری آنژین پایدار است. این عارضه در اثر فعالیت بدنی ایجاد می­‌شود. هنگامی که شما تحرک دارید مثلاً قدم می­زنید، از پله­‌ها بالا می‌­روید یا ورزش می­‌کنید، قلب شما خون بیشتری می‌­خواهد، اما چون عروق تنگ شده است، جریان خون به سمت قلب کاهش می‌­یابد. دلیل این عارضه طبق آنچه در بالا گفتیم بیماری عروق کرونر است.

انواع درد قفسه سینه

تشخیص درد قفسه سینه مربوط به قلب از انواع دیگر درد قفسه سینه دشوارتر است. با این حال درد قفسه سینه که به دلیل مشکل قلبی کمتر اتفاق می­‌افتد اغلب با موارد زیر مرتبط است:

درمان درد قفسه سینه

یکی از درمان­‌های متداول درد قفسه سینه، تجویز داروهای مخصوص توسط پزشک است. داروهایی که برای درمان برخی عوارض درد قفسه سینه استفاده می‌­شود عبارتند از:

۱) شل کننده ­های شریان، نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین معمولاً به­ عنوان قرص زیر زبان مصرف می­‌شود و شریان‌­های قلب را شل می‌­کند. بنابراین خون می­‌تواند به‌راحتی در فضاهای باریک جریان یابد. برخی از داروهای فشار خون باعث شل شدن رگ­‌های خونی می‌­شوند.

۲) آسپرین

اگر پزشکان مشکوک باشند که درد قفسه سینه مربوط به قلب است، احتمالاً برای شما آسپرین تجویز می­‌کنند.

۳) داروهای ترومبولیتیک

اگر دچار حمله قلبی شده‌­اید، ممکن است این داروهای تجمع ­دهنده لخته را دریافت کنید. این داروها برای رفع لخته ­ای است که مانع رسیدن خون به عضله قلب شما می­‌شود.

۴) رقیق­ کننده ­های خون

اگر یک لخته­ در شریان تغذیه ­کننده قلب یا ریه­ های شما وجود داشته باشد، به شما داروهایی می‌­دهند که از انعقاد خون جلوگیری می­‌کند تا لخته بیشتر تشکیل نشود.

۵) داروهای سرکوب­کننده اسید

اگر درد قفسه سینه شما ناشی از ورود اسید معده به مری شما باشد، پزشک احتمالاً داروهایی تجویز می­‌کند که میزان اسید معده شما را کاهش می­‌دهد.

۶) داروهای ضدافسردگی

اگر حملات پانیک را تجربه می­‌کنید، ممکن است پزشک برای کنترل علائم شما داروهای ضدافسردگی تجویز کند. درمان روانشناختی مانند رفتاردرمانی‌شناختی هم گاهی در این زمینه توصیه می­‌شود.

درد قفسه سینه در موارد شدید نیاز به عمل جراحی دارد؛

درمان درد عضلات قفسه سینه

درمان مرحله اول کشیدگی و درد عضلات قفسه سینه شامل :

استراحت

هر گونه فعالیت را به محض مشاهده درد متوقف کنید. ممکن است دو روز پس از آسیب­دیدگی فعالیت سبک خود را از سر بگیرید، اما در صورت بازگشت درد آن را کنار بگذارید.

کمپرس یخ

یخ یا یک کیسه سرد را به مدت ۲۰ دقیقه تا سه بار در روز، روی ناحیه آسیب­‌دیده قرار دهید.

وارد کردن فشار

هر قسمت از التهاب قفسه سینه را با یک باند انعطاف­‌پذیر بپیچید اما خیلی محکم نه، زیرا ممکن است گردش خون را مختل کند.

بلند کردن قفسه سینه

ارتفاع قفسه سینه خود را بالا نگه دارید، به‌خصوص در شب. خوابیدن با کمک یک تکیه‌­گاه می‌­تواند کمک کند.

با درمان­های خانگی، علائم ناشی از کشش خفیف باید در عرض چند هفته از بین برود. می­توانید برای کاهش ناراحتی و التهاب از مسکن­های ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

اگر درد و فشار با درمان خانگی برطرف نشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید؛ شاید عضلات پاره شده و عمل جراحی نیاز باشد.

برای درد قفسه سینه چه باید کرد؟

همیشه بهتر است اگر درد قفسه سینه به­‌طور ناگهانی بروز کرد، با پزشک تماس بگیرید، به خصوص اگر مصرف داروهای ضدالتهاب، علائم را تسکین نمی­‌دهد. هر کسی درد قفسه سینه و دشواری در تنفس را تجربه کند، باید به بیمارستان مراجعه کرده یا درخواست کمک فوری پزشکی کند. اگر متوجه درد جدید یا غیرقابل توجیهی در قفسه سینه شدید که زندگی روزمره شما را مختل کرده است یا مشکوک به حمله قلبی هستید، واجب است بلافاصله درخواست کمک فوری پزشکی کنید.

همه از موارد اورژانسی محسوب می­‌شوند که باید حتماً با پزشک صحبت کنید.

درد قفسه سینه و کرونا

سلام مدتی هست که درد قفس سینه و احساس سنگینی دارم مثل اینکه چیزی در گلویم گیر کرده که پشت شانه هم این درد دارم و احساس کوفتگی هم دارم. هفته گذشته آزمایش خون کرونا دادم که منفی بود و نوار قلب که چیزی نشون نداد آیا این علائم می‌تونه کرونا باشه و چکار باید انجام بدم؟

پاسخ دکتر رقیه زارع متخصص طب سنتی ایرانی:

برای درد قفسه سینه به چه دکتری مراجعه کنیم؟

همان‌طور که مطالعه کردید، درد قفسه سینه یک رخداد کلی محسوب می­‌شود و حمله قلبی تنها یکی از دلایل آن است؛ بلکه ممکن است ریشه:

بنابراین هنگام بروز این مشکل ابتدا باید با متخصص فوریت و مراقبت پزشکی تماس بگیرید تا بعد از معاینه ظاهر و حالات شما، در صورت لزوم شما را به متخصص مربوطه ارجاع می‌­دهد.

سایت پذیرش ۲۴، یک منبع معتبر مشاوره پزشکی است که در کنار داشتن متخصصان مختلف پزشک و روان‌درمانگر، متخصص آنلاین اورژانس و فوریت­‌های پزشکی هم  دارد! در صورت بروز هر گونه مشکلی می‌­توانید به سایت مراجعه کرده با دریافت مشاوره تلفنی یا آنلاین، از خدمات ما بهره ­مند شوید.

مشاوره آنلاین اورژانس

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

دکمه بازگشت به بالا