هزار مسجد خراسان رضوی

هزار مسجد بهشت طبیعت خراسان (دیدنی ها عکس مسیر دسترسی)

علی شادمهر ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ 45۵15,811

استان خراسان به دلیل داشتن مناطق کوهستانی و همچنین کویری از جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی برخوردار است. علاقه‌مندان به طبیعت و طبیعت‌گردی در سفر به استان خراسان رضوی می‌توانند به سراغ دیدنی‌ های هزارمسجد بهشت طبیعت خراسان بروند و از تماشای این منطقه خاص و بی‌نظیر نهایت لذت را ببرند. هزار مسجد از مناطق کمتر شناخته شده طبیعت ایران می‌باشد که مناظر بسیار بکر و دیدنی دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر با این بهشت گمشده آشنا شویم.

فهرست این مطلب

هزار مسجد کجاست؟

رشته‌کوه هزار مسجد ارتفاعات شمال خراسان را تشکیل می‌دهد که به صورت مرزی طبیعی دشت هموار مشهد را از صحرای سرد و خشک قره قوم ترکمنستان جدا می‌کند. بلندترین نقطه این رشته کوه، قله هزار مسجد با ارتفاع حدود ۳۱۰۰ متر در شمال غربی شهر مشهد قرار گرفته است. بخشی از کوه‌های هزار مسجد را کپه داغ می‌نامند. در امتداد جاده درگز به قوچان، این رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می‌شود که ارتفاع قله اصلى آن ۲۴۰۰ متر است. این رشته کوه، ناحیه قوچان را از درگز جدا مى کند.

در شرق اللّه اکبر، کوه کماس و کوه خارپشته قرار گرفته‌اند که ارتفاع آن‌ها به۲ هزار و ۷۱۲ و ۲هزار و۴۱۰ متر مى‌رسد و هنوز هم انبوه‌ترین جنگل هاى اُرُس کوه‌هاى هزار مسجد در آن‌ها دیده مى‌شود. کوه عمارت، در جنوب شرقى اللّه اکبر و در شرق شهر قوچان قرار گرفته است، و رودخانه اترک از آن سرچشمه مى‌گیرد که با بسترى به طول ۶۰۰ کیلومتر طویل‌ترین رود این ناحیه از استان خراسان رضوی است.

مطلب مرتبط: معرفی روستای فرخد ؛ مهد گل محمدی و قمصر خراسان

چشم‌اندازهای بی‌نظیر، پیمایش درون دره‌‌ها، جنگل‌‌های اُرس هزار مسجد و طبیعت بکر و شاداب آن انسان را به وجد می‌آورد. کوه‌ های سر به فلک کشیده هزار مسجد سر منشا بسیاری از چشمه‌سارها و رودخانه‌هاست.

دیدنی‌ های هزار مسجد

اهالی هزار مسجد، این کوه را مقدس می‌دانند. آنها معتقدند حضرت علی(ع) در حق این کوهستان دعا کرده و به سوی این کوهستان اشاره کرده است. آنها پرآبی و سرسبزی هزار مسجد را از همین دعا می‌دانند. رشته کوه هزارمسجد دارای قله‌ها، آبشارها، اولنگ‌ها، پوشش گیاهی و جانوری و مناظر بی‌نظیر می‌باشد که سفر به این منطقه و تماشای آن‌ها، تجربه‌ای خاطره انگیز و فراموش نشدنی را رقم می‌زند.

۱- اولنگ حیدر

اولنگ اصطلاحا به سبزه زارهایی وسیع گفته می‌شود که در دامنه و شیب‌های رشته کوه هزار مسجد قرار دارند. یکی از اولنگ‌های سرسبز و مسحورکننده هزار مسجد اولنگ حیدر می‌باشد که منطقه‌ای بکر و زیبا برای کمپ زدن و لذت بردن از طبیعت است. در فصل بهار عشایر مدتی را در این اولنگ‌ها سپری می‌کنند. این منطقه پوشیده از درخت‌های ارس است.

۲- آبشار نورالی (نورعلی)

یکی از آبشارهای فصلی هزار مسجد که در فصل بهار پدیدار می‌شود نورالی می‌باشد. این آبشار در ارتفاعات بالا و نزدیک اولنگ حیدر و قله اصلی هزار مسجد قرار دارد و مناظر اطراف آن از زیباترین قسمت‌های هزار مسجد می‌باشند.

۳- ییلاق عربچاه

منطقه‌ای به نام عرب‌چاه که یکی دیگر از ییلاقات عشایر در هزار مسجد است، برخلاف سایر مناطق هزار مسجد رودی پر آب دارد. این منطقه برای شب مانی بسیار مناسب است و می‌توانید از سرپناهی که عشایر ساخته‌اند استفاده کنید.

۴- قله آت قولاق (گوش اسب)

یکی از قله‌های معروف رشته کوه هزار مسجد قله گوش اسب می‌باشد که به گویش ترکی به آن آت قولاق گفته می شود. این قله در منطقه نورالی واقع شده است و فاصله کمی با قله هزار مسجد دارد. این قله دارای ۲ صخره بزرگ می‌باشد که شبیه گوش‌های اسب هستند و دلیل نامگذاری آن می‌باشند.

۵- اولنگ شاهی

یکی دیگر از اولنگ‌های معروف هزار مسجد اولنگ شاهی می‌باشد که مسیر دسترسی آن از روستای بقمج از توابع شهرستان چناران است. اولنگ شاهی یک منطقه وسیع و دشت مانند سرسبز می‌باشد که رودخانه‌ای خروشان و پرآب در آن جاری است. از هرجای اولنگ شاهی قله هزار مسجد قابل رویت است.

۶- آبشار ششو

این آبشار که در دره کناری قله هزار مسجد و کمی آن طرف‌تر از آبشار نورالی قرار دارد یک آبشار فصلی می‌باشد. درفصل بهار و زمانی که آب این آبشار جاری می‌شود منظره‌ای خارق‌العاده و مبهوت کننده پدیدار می‌گردد. آب از ارتفاع بسیار زیادی از روی صخره‌ای بزرگ و پرابهت به پایین سرازیر می‌شود که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

۷- پوشش گیاهی و جانوری هزار مسجد

رشته‌کوه هزار مسجد پوشیده از درختان مختلف و مخصوصا درخت ارس می‌باشد. ارس یا وَرس یا سرو کوهی که به نام‌های هُورَس، اَورَس، اُرسا، اَریس،اَرچا و اردوج نیز خوانده می‌شود، گونه‌ای سرو بسیار با ارزش و دیرزیست که در مناطق کوهستانی و بیشتر در ارتفاعات بیش از ۲۵۰۰ متر می‌روید. این گونه که بومی ایران نیز هست در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز، از آذربایجان تا خراسان و به ویژه در شرق کشور و در ارتفاعات به صورت گسترده یافت می‌شود. اُرس بسیار پایدار و سازگار با هر نوع آب و هوا است و برگ‌هایش مانند دیگر گونه‌های سرو به شکل سوزنی می‌باشد. این درخت دارای عمر طولانی بیش از دو هزار سال است و در برابر بیماری‌ها و انگل‌های طبیعی بسیار مقاوم است.

دره‌های هزار مسجد، زیستگاه جانوران فراوانی از جمله روباه، تشی، کل، بز، پایکا و پلنگ می‌باشند. اما هیچ‌کدام به فراوانی پایکا نیستند. پایکاها جانوران کوچک اما چاق و چله‌ای هستند که لابلای سنگ و صخره می‌شود آنها را دید که یا آفتاب می‌گیرند یا مشغول جویدن برگ‌ها و ساقه‌های علف هستند. بعد از پایکا، روباه، شاید فراوان‌ترین جانور منطقه هزار مسجد باشد.

مسیر دسترسی به هزار مسجد

از چندین مسیر می‌توان به جبهه‌های مختلف رشته‌کوه هزار مسجد دسترسی یافت. شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین مسیر از طریق روستای لایین نو و رباط که در نزدیکی شهرستان کلات نادری قرار دارند، می‌باشد. از این مسیر می توان به آبشار نورالی و اولنگ حیدر دسترسی یافت. برای رسیدن به دامنه‌های سرسبز رشته‌کوه هزار مسجد باید از مشهد به سمت شهرستان کلات نادری بروید. سپس به روستای رباط که در ۳۵ کیلومتری جاده کلات نادری به درگز قرار دارد رفته و از آنجا با ماشین آفرود و یا بصورت پیاده‌روی مسیر دامنه کوه تا ارتفاعات را پیمایش نمایید. فصل بهار می‌تواند بهترین زمان برای سفر به این بهشت گمشده باشد، زیرا در این زمان هزار مسجد بهترین آب و هوا را دارد و دشت‌ها و دامنه‌های کوه‌های آن بسیار سرسبز و زیبا می‌باشند و آبشارها و رودخانه‌های آن پرآب هستند.

اقامت در هزار مسجد

برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی، کمپ زدن در دل کوه‌های هزار مسجد و آن طبیعت بکر، گزینه جذابی می‌باشد. همچنین اقامتگاه‌های بومگردی خوبی در شهرها و روستاهای اطراف این منطقه مانند اقامتگاه خانه پدری در روستای عربچاه و اقامتگاه دیار در کلات نادری نیز وجود دارد که برای اقامت می‌توان از آنها استفاده نمود. اگر هم قصد اقامت در هتل‌های باکیفیت را داشته باشید می‌توانید به سراغ هتل سپیده شهرستان درگز و یا هتل‌های مشهد مانند هتل پارس، قصرطلایی، درویشی، الماس، جواد و پردیسان که جزو بهترین هتل‌های ایران می‌باشند، بروید.

آدرس هزار مسجد بر روی نقشه :

سخن پایانی

جای جای ایران بزرگ پر از دیدنی‌ها و طبیعت و اماکن طبیعی بی‌نظیر می‌باشد. منطقه هزار مسجد این بهشت گمشده طبیعت خراسان و ایران که دارای مناظر زیبا و مسحورکننده‌ای است، می‌تواند یکی از گزینه‌های خاص و عالی جهت سفر و طبیعت‌گردی برای علاقه‌مندان در فصل بهار باشد.

اشتراک گذاری نوشته

Teleg am

Facebook

Twi e

Wha sapp

Google

Li kedi

رشته کوه هزار مسجد، نگین سبز خراسان رضوی

رشته کوه هزار مسجد

در این سری از مقالات ایرانگردی قصد معرفی و آشنایی با رشته کوه های هزار مسجد که یکی از جاهای دیدنی خراسان است را داریم . در ادامه برای آشنایی بیشتر با این مکان زیبا با ما در مجله گردشگری دوباره سفر همراه باشید.

استان خراسان دارای جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی بسیاری می باشد که به همین امر باعث شده است که گردشگران بسیار زیادی از سراسر ایران و حتی جهان به این استان سفر کرده و از موقعیت های گردشگری آن بازدید کنند. یکی از جاهای دیدنی خراسان رشته کوه های اطراف آن می باشند. رشته کوه هزار مسجد که از آن به عنوان بهشت گمشده ایران نیز اسم برده می شود منطقه ای بکر و زیبا می باشد.

هزار مسجد مشهد 

هزار مسجد مشهد در واقع رشته کوه هایی هستند که نظر موقعبت مکانی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده اند و در ادامه ارتفاعات کپه داغ و بالخان کشور ترکمنستان هستند. این رشته کوه های زیبا لقب حافظ سرزمین مقدس خراسان را به خود اختصاص داده اند که با سر سبزی و زیبایی خود توانسته اند گردشگران بسیاری را به خود جلب کنند.

دره های بسیاری داخل این رشته کوه ها قابل رویت می باشد. همچنین جنگل های ارس هزار مسجد طبیعت بکر این منطقه را به رخ می کشد. در واقع رشته کوه های هزار مسجد مکانی برای ترکیب همه زیبایی ها از قبیل آبشارها ،چشمه ها ، رود ها، چمن زار ها و جنگل ها می باشد. ترکیب همه این زیبایی ها در تن پوشی از مه پوشیده شده و باعث نمایش گوشه ای از بهشت شده است.

رشته کوه هزار مسجد دارای ارتفاعات مختلفی می باشد. در واقع کوه های این رشته کوه دارای ارتفاعات مختلفی می باشند که همین باعث زیبایی خاصی در این منطقه شده است.بلندترین نقطه رشته کوه هزار مسجد که با نام قله هزار مسجد شناخته می ‌شود، ارتفاعی در حدود ۳۱۴۰ متر دارد.همچنین این رشته کوه دارای روستاهای حاصلخیز می باشد که هر سال گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را به سمت خود می کشاند. همانطور که گفتیم بلندترین نقطه این رشته کوه، قله هزار مسجد با ارتفاع حدود ۳۱۴۰ متر در شمال غربی شهر مشهد واقع شده است.

ادامه رشته کوه های هزار مسجد

در امتداد جاده درگز – قوچان، این رشته به نام اللّه‌اکبر خوانده مى‌شود که ارتفاع قله‌ اصلى آن ۲۴۰۰ متر است. این کوه، ناحیه قوچان را از درگز جدا مى‌کند. این کوهستان که عبور از آن دشوار است، ‌ به مدت زیادى مانعى عمده براى ارتباط بین دو ناحیه قوچان و درگز بوده است.

از شمال شرقى شهر مشهد هرچه که به طرف شرق پیش برویم، ارتفاع و طول این کوه‌ها کاهش می یابد. امتداد رشته‌‌کوه‌هاى هزارمسجد در این جا، نام‌هاى قره‌داغ و کوه مزدوران به خود مى‌گیرد. ارتفاع این کوه‌ها در قره‌داغ از ۱۶۵۰ متر، و کوه مزدوران از ۱۲۰۰ متر تجاوز نمى‌کند. ولى منطقه پساکوه و دشت سرخس را از کشف‌رود جدا مى‌سازد.

امتداد هزارمسجد در جنوب منطقه سرخس، از تپه‌هایى تشکیل شده است که ارتفاع آن‌ها از ۸۰۰ متر تجاوز نمى‌کند. رودخانه هریررود که در این جا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل مى‌دهد، مسیری را در این تپه‌ها ایجاد مى‌‌کند که جهت جنوبى – شمالى دارد و ارتفاع آن حدود ۲۵۰ متر است.مى‌‌توان گفت که کوه‌هاى هزارمسجد و کپه‌داغ میان رشته‌کوه‌هاى بالخان ترکمنستان در غرب، و ارتفاعات شمال افغانستان در سمت شرق، قرار گرفته است.

بهترین زمان بازدید

دیدنی های هزار مسجد

از مهم ترین بخش هایی که می توان در رشته کوه هزار مسجد در مشهد مشاهده کنید، می‌ توان به آبشارهای نورالی و زو سیاه، کوه گوش اسبی، منظره قله های هزار مسجد، النگ حیدر و غیره اشاره کرد که هر یک از این زیبایی ها می تواند شما را ساعت ها مجذوب خود کند.

آبشار زو سیا

آبشار زو سیا (زاوی رش) که به صورت پلکانی در دامنه ارتفاعات هزار مسجد در منطقه حفاظت شده ارس سیستان جاری است، بیش از پنجاه متر ارتفاع دارد. وجود جنگلهای ارس و پوشش گیاهی انبوه به همراه ارتفاعات زیبای هزارمسجد و چشمه ساران فراوان در منطقه جلوه ای ویژه به آن داده است. آبشار در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا واقع شده است. فاصله آبشار تا شهرستان لائین در حدود بیست کیلومتر است و در جنوب غرب آن واقع شده است. برای دسترسی به آبشار باید مسیر دره جنوب لایین را تا آبشار طی نمود.

آبشار نور علی

برای رفتن به آبشار نورالی (نور علی) که در یکی از دره های منطقه واقع شده از راهی که به سمت چپ میرود و چند سنگ در اول راه به نشانه راه آبشار روی هم چیده اند به سمت پایین دره می روید که دره ای بسیار زیباست. حدود بیست دقیقه که دره را پیمودید از دور آبشار کم کم هویدا می شود. این آبشار فوق العاده زیبا یک آبشار چند طبقه است و برای رفتن به طبقات بالاتر آبشار راهی خطرناک وجود دارد که اگر تعادلتان بهم بخورد از شیبی تند به پایین دره پرت خواهید شد. پس بهتر آن است که از رفتن به طبقات بالای ابشار صرف نظر کنید. خوشبختانه اینجا هنوز آنقدر شلوغ نیست و بکر بودن آن از دلایل زیبایی آن است.

راه های دسترسی

این رشته کوه زیبا بین کلات و مشهد قرار دارد و از دو مسیر جاده سد کارده و کلات نادر می توان به این رشته‌ کوه زیبا دسترسی پیدا کرد. اگر از سمت کلات به سمت این رشته کوه بروید، پس از رسیدن به کلات باید به سمت لائین رفته و با گذر از مناطق زیبای این بخش می توانید به این رشته کوه دسترسی پیدا کنید.

براساس 2رای

24492بازدید

دکمه بازگشت به بالا