موضوعات داغ

نماز قضا زیاد دارم چکار کنم

پرسش: بنده خیلی نماز قضا دارم چگونه میتوانم این نماز قضا زیاد را بخوانم؟ بیش از ۱۰ سال نماز قضا دارم و انسان از فردای خودش خبر ندارد که زنده است یا خیر؟ پس باید چکار کرد؟

خواندن نماز قضا زیاد

پاسخ: دین مبین اسلام ، دینی جامع وکامل است وتمام جوانب وشئون زندگی فردی واجتماعی افراد را درنظر دارد وحکمی را که وضع کرده .مصالح شخصی واجتماعی افراد را وتوان انجام آن حکم را هم لحاظ فرموده وبنا به تصریح قرآن کریم :لا یکلف الله نفساً الا وُسعها خداوند هرگز تکلیفی خارج از قدرت بنده بر دوش او نمی گذارد بنابراین اگر کسی براثر بی توجهی به حکمی از احکام دانسته وندانسته به آن عمل نکرد . درعین اینکه مصر به انجام آن از سوی مکلف است خارج از محدوده توان او حکم نمی کند.
مثلاً شخصی به جهت قرارگرفتن در محیط غیر مذهبی ویا رفت و آمد با افراد لاابالی مدتی فریضه بزرگ نماز را ترک کرد وبا به جهت قصور یا تقصیر به یکی از اجزاء نماز که موجب بطلان است اخلال کرد.
وبعد که متوجه شد ویا متنبه شد باید تمام نمازهائی که نخوانده ویا ناقص خوانده قضا نماید ولی قضایش فوری نیست بنابراین در مورد فوق شخص به اندازه قدرت وتوانش اقدام به خواندن نمازهای فوت شده ویا ناقص می کند ودر عین حال از همان ابتدا مقدار نمازهائی که باید قضا کند . در وصیت نامه اش قید می کند تا بعد از او فرزند ارشدش ویا دیگران برایش قضا کنند ویا کسی را اجیر کنند تا نمازهای فوت شده را بخواند ودرهر صورت اگر خودش موفق به خواندن نمازها نشد واز دنیا رفت ولی توبه کرد وپشیمان شد واستغفار کرد وچنانچه وارثی نداشت ویا به دستور شرعی عمل نکردند ونسبت به قضای نمازها توجه نکردند قطعاً خداوند عادل مهربان از گناه او خواهد گذشت. انشاءالله

حتما ببینید

در ویدیو زیر می توانید نحوه محاسبه نماز و روزه قضا را یاد بگیرید

نحوه محاسبه روزه و نماز قضا زیاد

2 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

 1. با سلام – اگر کسی شک داشته باشد که نماز و روزه قضا بگردن دارد یا نه . آیا میتواند به نیت ما فی الذمه نماز بخواند و روزه بگیرد ؟ اگر کسی نماز و روزه قضا نداشته باشد و خودش به این موضوع عالم نباشد و شک داشته باشد و برای احتیاط نیت نماز و روزه قضا نماید ، آیا نماز و روزه اش درست است ؟ در کل اگر کسی به نیت ما فی الذمه نماز بخواند و روزه بگیرد ، کفایت نماز و روزه قضا و مستحبی را می کند یا نه ؟ مرجع اینجانب مقام معظم رهبری هستند.
  چند پیشنهاد :
  ۱- بخش ارسال سوال مستقلی ایجاد شود .
  ۲- پس از ارسال سوال یا نظرات پیامی مبنی بر دریافت پیام ، نشان داده شود.

  1. سلام علیکم اگر شک دارید واجب نیست ولی برای احتیاط می توانید نماز و روزه احتیاطی بگیرید.
   ان شاء الله بزودی بخش ارسال سوالات راه اندازی خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا