ساخت دستگاه جوجه کشی ساده

ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی با کمترین هزینه در یک ساعت

اگر به دنبال ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان قیمت هستید و می‌خواهید شرایطی را که پرنده مادر برای جوجه ها فراهم می‌کند را برای تخم های نطفه دار خود ایجاد کنید و به نتیجه مثبتی دست یابید این مقاله از چیکن دیوایس را تا انتها دنبال کنید و با مشاهده فیلم تهیه شده به صورت گام به گام اقدام به ساخت دستگاه خود کنید.

چگونه دستگاه جوجه کشی بسازیم؟

دستگاه جوجه کشی خانگی با استفاده از وسایل ساده یک فن، جعبه پلاستوفوم درب دار، لامپ، ظرف آب به راحتی قابل ساخت است و در مکان های مختلف می توان مورد استفاده قرار داد و اقدام به جوجه کشی کرد.

لیست تجهیزات مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی

چگونگی نصب لامپ

در وهله اول ظرف آب را داخل دستگاه در کنار دیواره عرض جعبه پلاستوفوم قرار دهید. ۱۵ سانت از کفی ظرف آب اندازه گیری کرده و محل قرارگیری لامپ را مشخص کنید این فاصله باعث می‌شود که ظرف یا جعبه در معرض سوختگی قرار نگیرد و آب به خوبی بخار شود.

با ایجاد دو سوراخ کوچک  لامپ را به دیواره جعبه توسط پیچ و مهره متصل کنید. برای گرفتن سوراخ ها می‌توانید پس از اتمام کار از موم استفاده کنید.

نحوه اتصال فن

جهت اینکه فن به درستی به دیواره جعبه نصب شود، می‌توانید از ورقی که به صورت ۹۰ درجه تا شده استفاده کنید، البته هر وسیله دیگری که توانایی نگهداری فن را دارد می‌توان در ساخت این دستگاه به  کار برد.

فن را در بالای لامپ با فاصله ۶ الی ۷ سانت نصب کنید. معمولا در فن های کتابی قسمتی که برند محصول درج شده نشانگر سمت دمش می‌باشد. بدین منوال در دستگاه جوجه کشی رطوبت و دمای مناسب تامین می‌شود. 

روش سیم کشی 

سیم مورد استفاده همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد شماره یک می‌باشد. سیم قرمز رنگ برای فاز و آبی برای نول به کار گرفته می‌شود. با ایجاد یک سوراخ در بدنه جعبه، سیم ها را از آن گذارنده و به لامپ متصل کنید.

بدین طریق سیم فن را نیز به بیرون از جعبه انتقال دهید و در انتها با جمع کردن تمامی سیم ها آن ها را توسط ترمینال معمولی که به دیواره بیرونی نصب کرده اید وصل کنید.

شیوه اتصال برد کنترلر کوچک به دستگاه

برد مورد استفاده متشکل از بخش های مختلفی است که از یک دیاگرام اصولی ساخته شده  و با وصل شدن به آداپتور راه اندازی می‌شود در ادامه به طور کامل به توضیح هر بخش آن پرداخته ایم.

۱- نمایشگر

نمایشگر تعبیه شده بر روی برد نشانگر دمای دستگاه جوجه کشی است و می توانید دمای دلخواه خود را تنظیم کنید و توسط آن از دمای حاکم بر دستگاه خود آگاهی پیدا کنید.

۲- محل نصب سنسور

سنسور دارای یک سوکت می‌باشد که به محل اتصال سنسور در برد وصل می‌شود. با اتصال این سوکت سنسور را در داخل دستگاه  قسمتی که تخم ها را در آن جایگذاری می‌کنید قرار دهید.

۳- ورودی و خروجی برق

قسمت K1 خروجی ، مختص خروجی فاز به لامپ و بخش K0 ورودی فاز شهری بوده و ناحیه GND 12 نیز خروجی آداپتور می‌باشد. در این خصوص نول لامپ از طریق ورودی شهری تامین می‌شود.

۴- دکمه

این برد متشکل از دکمه های SET، UP،DOWN می‌باشد که برای تنظیم دما و کالیبره کردن دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاهش و یا افزایش دما توسط دکمه های UP و DOWN صورت گرفته و با فشار دکمه ست دمای مورد تایید کاربر ست می‌شود. 

۵- چراغ LED

نشانگر روشن یا خاموش بودن رله می‌باشد. زمانی که دما از حداکثر تعیین شده عبور کند رله جریان سیستم گرمایشی را قطع می‌کند و این دکمه خاموش می‌شود.

زمانیکه دما از حد تعریف شده کمتر می‌شود با روشن شدن این چراغ سیستم گرمایشی شروع به کار می‌کند.

سیستم تهویه

برای ایجاد تهویه هوای داخل دستگاه بر روی بدنه جعبه چند سوراخ ایجاد کنید و برای ورود هوا به داخل آن از لوله خودکار بر روی درب دستگاه  دقیقا به پشت فن استفاده کنید که هوا به درستی رد و بدل شود.

دریچه دید

به منظور جلوگیری از باز و بسته کردن درب جعبه و آگاهی از وضعیت تخم ها بر روی جعبه یک دریچه مربعی شکل ایجاد کرده و برای پوشاندن این قسمت می توانید از شیشه و یا طلق استفاده کنید. برای بخار بند شدن محل اطراف شیشه از چسب استفاده کنید.

شانه جوجه کشی

می‌توانید در کف دستگاه یک شانه جوجه کشی قرار دهید و زیر آن درب نوشابه بگذارید تا ظرف مستقیم با کف در ارتباط نباشد و یک الی دو سانت فاصله داشته باشد. در صورت نداشتن شانه کفی را با کاه یا تراشه چوب پر کنید.

ظرف آب

ظرف مورد استفاده باید از سطح مطلوبی برخوردار باشد. در این دستگاه از قرار دادن ظرف های لیوانی برای تامین رطوبت بپرهیزید، تا رطوبت به درستی تامین شود. ظرف آب را برای شروع کار پر از آب کنید.

اگر در شمال هستید و به رطوبت کمتری نیاز دارید و یا رطوبت به حد نصاب میرسد به آب احتیاجی ندارید و اگر در یزد یا جاهایی که از رطوبت کمتری برخوردار هستید معمولا از آب زیادتری باید استفاده کنید.

چرخاندن تخم ها

روش چرخاندن تخم ها در این دستگاه به صورت دستی می‌باشد. که باید هر ۴ ساعت یکبار تخم ها چرخانده شوند. توصیه می شود تخم ها را روزانه ۶ بار بچرخانید. به منظور این کار بر روی تخم ها علامت بگذارید تا هنگام چرخاندن یک دور کامل مشخص شود.

روشن کردن

دو شاخه وصل شده به دستگاه جوجه کشی را به پریز برق متصل کنید. برای روشن کردن برد از آداپتور استفاده کنید. به این صورت دستگاه روشن خواهد شد.

سخن آخر 

در این نوشته از چیکن دیوایس به آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی پرداخته ایم که با کمترین هزینه قابل ساخت بوده و بهترین وسیله برای استفاده در جوجه کشی با راندمان مناسب می‌باشد.

دکمه بازگشت به بالا