قرص رهاکین 500 برای چیست

قرص رهاکین چه کاربردی دارد موارد مصرف و عوارض قرص رهاکین 500

قرص رهاکین برای حملات عصبی و صرع استفاده می شود.

قرص رهاکین یا سدیم والپرووات از دارو های مفید و موثر جهت کنترل حملات تشنجی بیماری صرع مورد استفاده قرار گرفته می شود همچنین این دارو به منظور بیماری هایی مانند: افسردگی، میگرن و درد های عصبی ناشی از دیابت توسط دکتر تجویز می شود.

اطلاعات دارویی قرص رهاکین

همانطور که می دانید یکی از انواع حمله های عصبی که فرد را به خود گرفتار می کند تشنج می باشد که به دلیل ایجاد اختلال در فعالیت الکتریکی مغز ایجاد می شود که مصرف داروی رهاکین یا سدیم والپروات فعالیت های الکتریکی مغز را کاهش داده و در نهایت به کنترل حملات تشنجی منجر خواهد شد.

موارد مصرف قرص رهاکین :

بسته به سن و وزن بیمار، پزشک معالج میزان دوز دقیق روزانه دارو را مشخص می کند، قرص رهاکین را باید ببلعید و از جویدن، نصف کردن و خرد کردن قرص پرهیز نمایید در صورت داشتن هر سوالی در مورد این قرص می توانید از پزشک تان بپرسید.

آشنایی با موارد منع مصرف :

این دارو باید در سه دسته اول گفته شده تجویز نشود و در دسته های دیگر نیز با احتیاط کامل تجویز شود و تا حتی امکان از تجویز با دیگر داروهای ضد صرع که آنها نیز امکان دارد سبب آسیب رساندن به کبد شوند خودداری نمایید.

عوارض قرص رهاکین :

همانطور که می دانید هر دارویی علاوه بر اثرات مطلوبی که دارد عوارضی را نیز به همراه دارد که بهتر است به محض مشاهده عوارض قرص رهاکین پزشک تان را مطلع کنید که این عوارض عبارتند از :

همه عوارض گفته شده ممکن است در یک فرد مشاهده نشود و در صورت بروز عوارض گفته شده حتما پزشک تان را در جریان بگذارید.

نکاتی در رابطه با مصرف داروی رهاکین :

۱.در صورتی که داروی دیگری مصرف می کنید به منظور پیشگیری از تداخلات احتمالی پزشک تان را در جریان بگذارید و لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید.

۲. از نوشیدن الکل و یا دیگر داروهای الکل دار و داروهای ضعیف کننده مغز و اعصاب پرهیز نمایید.

۳. اگر به بیماری های خود ایمنی مانند : سیستمیک لوپوس اریتماتوز مبتلا هستید حتما به پزشک تان اطلاع دهید.

۴. پیش از مصرف دارو در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کبدی و کلیوی پزشک تان را در جریان بگذارید.

۵. به منظور تغییر دوز درمان و ادامه درمان می توانید با پزشک تان مشورت نمایید و از قطع ناگهانی و کاهش دوز دارو به شکل خودسرانه اجتناب نمایید.

۶. قبل از آغاز درمان با این دارو باید از نداشتن عوامل مستعد کننده خونریزی در بیمار مطمئن شوید.

۷. بدون مشورت با پزشک به هیچ وجه مصرف دارو را قطع نکنید.

۸. اگر با مصرف این دارو دچار یرقان، استفراغ، بی اشتهایی و یا عدم کنترل تشنج شده اید سریعاً دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه های مهم :

۱. به دلیل اینکه قرص رهاکین بر روی سیستم عصبی تاثیرگذار است لذا مصرف آن باید زیر نظر پزشک و به شکل مداوم مصرف شود.

۲. هر چند امکان دارد در چند هفته اول دوره درمان احساس بهبودی نکنید اما روند درمان خود را ادامه دهید و بر اساس برنامه تعیین شده به پزشک مراجعه نمایید.

۳. قطع این دارو بدون مشورت با پزشک سبب بروز عوارضی مانند : بروز حمله تشنجی در بیمار می شود بنابراین این دارو را باید به شکل کم کم قطع نمایید.

۴. امکان دارد در ابتدا پزشک درمان را با مقدار کمی دارو شروع کند بعد از اینکه بدن تان به دارو تجویز شده عادت کرده مقدار دارو را زیادتر می کند.

۵. در صورتی که قصد بارداری دارید پزشک تان را به منظور قطع دارو مطلع سازید و در زمان مصرف این دارو از روش های مناسب به منظور جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

بررسی تفاوت در برند های سدیم والپروات :

سدیم والپروات را شرکت ها مختلف و با نام های تجاری مختلفی تهیه می کنند که مقدار و نوع دارو در این محصولات با یکدیگر متفاوت است بنابراین اگر قادر به تهیه دارویی که دکتر تجویز کرده است نشده اید حتما به منظور تغییر دارو و جایگزین داروی مناسب به پزشک تان مراجعه نمایید و از تغییر برند داروی خود بدون مشورت پزشک پرهیز نمایید و به خاطر داشته باشید که در برخی مواقع با تعویض دارو مقدار مصرف دارو نیز تغییر خواهد کرد.

رهاکین

رهاکین یک از داروهای دسته ضد تشنج ها میباشد که عمدتا در درمان و کنترل صرع استفاده میشود. اما گاهی از این دارو برای درمان اختلالات دوقطبی، مانیا (سرخوشی) و افسردگی نیز استفاده میشود. این دارو به صورت قرص، شربت و آمپول تولید میشود. شربت رهاکین برای استفاده در کودکان مناسب است. آمپول این دارو نیز برای کنترل تشنج در موارد اورژانسی مناسب میباشد ولی استفاده از آن چندان رایج نیست. قرص رهاکین رایجترین فرم این دارو است که به صورت قرص های 200، 500 تولید میشود.شایعترین عوارض جانبی این دارو خواب آلودگی، بی حالی و تلو تلو خوردن  است که تقریبا همه افراد در ابتدای درمان آنرا تجربه میکنند. اما معمولا پس از چند روز یا چند هفته از بین میروند.در ادامه ودر سایت بیمار سلامت به برسی کامل تمامی موارد مصرف و منع مصرف، تداخلات دارویی، نحوه و مقدار مصرف، داروهای مشابه و جایگزین و عوارض جانبی رهاکین میپردازیم.

رهاکین چیست ؟

رهاکین یا همان سدیم والپروات یکی از دارو های ضد تشنج پرکاربرد میباشد که برای درمان صرع و اختلالات دوقطبی و … مصرف میشود. سدیم والپروات به صورت شربت و قرص 200 و 500 میلی گرم تولید میشود. شایعترین عوارض این دارو شامل خواب آلودگی ، افزایش وزن ،لرزش اندام ها و عوارض گوارشی است. مقدار مصرف این دارو بستگی به سن فرد و نوع بیماری دارد. در ادامه و در سایت بیمار سلامت به برسی کلیه موارد مصرف ، موارد منع مصرف ، تداخلات دارویی ، عوارض و جایگزین ها رهاکین میپردازیم.

رهاکین برای چه بیماری هایی استفاده می شود

 قرص و شربت رهاکین برای چندین بیماری استفاده می شود. این دارو در گذشته به طور عمده برای درمان انواع صرع به عنوان خط اول درمانی استفاده میشد. اما امروزه علاوه بر درمان صرع از این دارو در سایر بیماری ها نیز استفاده میکنند که از قرار زیر میباشند:

سدیم والپروات ( رهاکین ) میتواند تا حدودی سردرد های ناشی از میگرن را کاهش دهد ولی معمولا برای درمان میگرن ابتدا سراغ سایر دارو های اختصاصی تر ( دارو های ضد میگرن ) میروند. تحقیقات نشان میدهد برای درمان بیماری مانیا و دو قطبی ، رهاکین ( سدیم والپروات ) بهتر از سایر دارو ها جواب میدهد.

موارد منع مصرف

از آنجا که رهاکین ( سدیم والپروات ) توانایی عبور از جفت را دارد میتواند در دوران بارداری منع مصرف داشته باشد. این دارو میتواند باعث اختلال در تکامل سیستم عصبی ( اسپاینابیفیدا ) در جنین شود. این دارو میتواند به مقدار کم داخل شیر مادر نیز ترشح شود و باعث ایجاد عوارض مختلف در نوزادان گردد. لازم به ذکر است که احتمال ایجاد مسمومیت کبدی ناشی از مصرف رهاکین در کودکان کمتر از 2 سال بسیار بیشتر است. از آنجایی که دارو دفع کبدی دارد در اختلالات کبدی منع مصرف کامل دارد.

نحوه و مقدار مصرف قرص و شربت رهاکین 

این دارو بیشتر به صورت خوراکی و در قالب قرص و یا شربت تولید میشود. آمپول این دارو به ندرت و برای شرایط حاد و به صورت وریدی تجویز میشود. مقدار مجاز مصرف رهاکین یا همان سدیم والپروات به نوع بیماری بستگی دارد که در ادامه به آن میپردازیم:

مقدار مصرف برای درمان صرع: برای درمان صرع در بزرگسالان در هنگام شروع درمان از قرص رهاکین 200 سه بار در روز استفاده میکنند. دوز دارو را رفته رفته تا سقف حد اکثر 2500 میلی گرم( 5 عدد قرص رهاکین 500 در 24 ساعت) افزایش میدهد. در کودکان دارو بر اساس وزن بدن (20 الی40 میلی گرم به ازی هر کیلو وزن )

مقدار مصرف برای درمان اختلالات دوقطبی و مانیا : برای درمان اختلالات مانیا و دو قطبی از قرص رهاکین 200 سه بار در روز استفاده میشود. در کودکان دوز دارو باید توسط پزشک( ترجیحا متخصص اطفال) تنظیم شود.

مقدار مصرف برای درمان میگرن: گاهی تسکین سردرد های ناشی از میگرن از قرص های رهاکین 200 استفاده میشود که دفعات مصرف آن بهتر است توسط متخصص مغز و اعصاب تنظیم شود.

توجه :در کودکان معمولا از دپاکین که نوع آهسته رهش و ترکیبی رهاکین است که به آهستگی سطح آن در بدن افزایش میابد. دپاکین نسبتا عوارض کمتری نسبت به فرم های قدیمی تر رهاکین ( سدیم والپروات ) دارد

عوارض مصرف رهاکین 

این دارو میتواند عوارض جانبی مختلفی را بر سیستم های مختلف بدن داشته باشد اما مهمترین عوارض رهاکین (سدیم والپروات ) شامل لرزش بدن، تلوتلو خوردن ، خواب آلودگی و افزایش وزن است اما به طور کلی میتواند عوارض زیر را نیز ایجاد کند.

مصرف رهاکین در کودکان میتواند با احتمال بیشتری موجب التهاب کبد و مسمومیت کبدی شود. برای جلوگیری از بروز عوارض کبدی و عوارض خونی این دارو ، بهتر است قبل از شروع درمان آزمایشات عملکرد کبدی و آزمایش خون ( CBCdif ) از فرد اخذ شود. همچنین تکرار این آزمایشات در طول درمان با سدیم والپروات ( رهاکین ) واجب است. در ادامه به برسی تداخلات دارویی و توصیه های پزشکی طی درمان با سدیم والپروات میپردازیم)

تداخلات دارویی رهاکین

این دارو میتواند در متابولیسم بسیاری از دارو ها تداخل ایجاد کند. به طور کل تداخلات دارویی رهاکین شامل موارد زیر است :

در زنانی که در سنین باروری قرار دارند و از رهاکین استفاده میکنند بهتر است به جای استفاده از قرص های ضد بارداری از سایر روش های جلوگیری استفاده کنند. ( رهاکین باعث کاهش تاثیر داروهای ضد بارداری خوراکی میشود و خطر بارداری های ناخواسته را افزایش میدهد.)

توصیه های پزشکی

داروی جایگزین رهاکین

قبل از شروع مبحث جایگزین قرص رهاکین یا همان سدیم والپروات باید به این نکته اشاره کنیم که قطع ناگهانی مصرف این دارو میتواند موجب بازگشت و یا تشدید تشنج ها در بیماران مبتلا به صرع شود. همچین لازم به ذکر است ، مطالبی که ما در این مقاله معرفی میکنیم صرفا جنبه آموزشی دارد و به افراد فاقد صلاحیت تجویز و مصرف خودسرانه این داروها را توصیه نمیکنیم.به طور کلی بستگی به نوع بیماری میتوان از داروهای مختلفی برای به عنوان جایگزین قرص یا شربت رهاکین استفاده کرد. مثلا برای درمان میگرن برای جایگزین میتوان از دارو های اختصاصی تر نظیر سوماتریپتان استفاده کرد. یا برای درمان تشنج در افرادی که دچار تومور مغزی هستند میتوان از لاموتریژین و یا توپیرامات نیز به عنوان جایگزین رهاکین ( سدیم والپروات ) استفاده کرد. برای درمان صرع های پارشیال و تونیک کلونیک میتوان از کاربامازین و یا فنی توئین نیز بهره برد.

در ادامه به برسی هر کدام از این دارو ها میپردازیم:

کاربامازپین برای جایگزین شدن رهاکین برای درمان صرع

کاربامازپین یکی از دارو های مهم در درمان صرع پارشیال و تونیک کلونیک است. همانند رهاکین میتوان کاربامازپین را نیز در درمان اختلالات دو قطبی نیز استفاده کرد. عوارض این دارو میتواند تا حدود زیادی شبیه رهاکین باشد.

لاموتریژین برای جایگزین رهاکین

یکی از درمان های کمکی در کنترل صرع به حساب میاید. لاموتریژین به نسبت سایر دارو های ضد تشنج نظیر کاربامازپین و فنی توئین و رهاکین اثر کمتری دارد. لاموترزین را میتوان برای پیشگیری از تشنج در بیمارانی با آسیب مغزی ( سکته مغزی و ضربه مغزی ) استفاده کرد.

فنی توئین جایگزین والپروات سدیم برای درمان صرع

فنی توئین اصلی ترین دارو برای پیشگیری از حملات تشنجی در بیمارانی با آسیب های مغز ( سکته مغزی و ضربه مغزی ) است. همانند کاربامازپین میتوان فنی توئین را نیز در درمان صرع پارشیال و تونیک کلونیک استفاده کرد و تا حدودی میتواند در برخی موارد جایگزین والپروات سدیم باشد. 

سوماتریپتان جایگزین سدیم والپروات در درمان میگرن

سوماترپتان یکی از داروهای مهم ضد میگرن است که برای درمان سردرد خوشه ای نیز از آن بهره میبرند. سوماتریپتان میتواند برای درمان میگرن در بسیاری از شرایط جایگزین بهتری برای رهاکین باشد.

سوالات متداول در مورد رهاکین

سوال :آیا والپارات سدیم ( رهاکین ) چاق کننده است؟جواب : بله یکی از عوارض این دارو چاقی است ولی گاهی نیز دیده میشود که فرادی که تحت درمان با سدیم والپروات هستند دچار بی اشتهتایی و لاغری میشوند.

سوال : آیا سدیم والپارات میتواند موجب طاسی شود ؟جواب : بله میتواند_ یکی از عوارض این دارو ریزش مو است که معمولا موقت میباشد.

سوال : چه داروهایی را میتوان جایگزین رهاکین کرد که عوارض کمتری داشته باشند ؟جواب : اکثر داروهای ضد تشنج عوارض یک سانی دارند ولی میتوان اینگونه عنوان کرد که سدیم والپروات ( رهاکین ) جزو دارو های کم عارضه این خانواده به شمار میرود.

پایان مقاله

فنوباربیتال

کلونازپام

مرتبط پست ها

کتوکونازول

داکسی سایکلین

فنوفیبرات

لوواستاتین

دیدگاه‌ها ۴۳

من احساسا میکنم دوز دارویی که برای تجویز کردن زیاده چون همش خوابم میاد و نمیتم کارامو انجام بدم…. اگه دارومو عوض کنم آیا وظعیتم بهتر میشه با تشکر…

عادی میشه من بعد یک ماه عادی شدم ولی جواب گرفتم

من سر حال میشم با خوردن این قرص و به تمام کارهای ناتمام خودم میرسم تقریبا دو سال هست مصرف میکنم ، اولش شایدخواب آلودگی داشته باشه

سلام خسته نباشید من ۱۹سالمه قرص رهاکین ۲۰۰مصرف میکنم صبحا و شبها میخورم بی حال میشم میش بگین چکاری میتونم بکنم

سلام. علائمی مثل بی حالی و خواب آلودگی گاهی تا چند هفته اول درمان با داروهایی مثل رهاکین طبیعی به حساب میاد. دوز دارویی که مصرف میکنید هم زیاد نیست. اگر تازه شروع به مصرف این دارو کردید بی حالی طبیعی هستش اما اگر مدت زیادی هست که از این دارو استفاده میکنید شاید لازم باشه با پزشک مشورت کنید ، ممکنه دارو رو عوض کنه یا اینکه دنبال کمبود ویتامین های گروه B و … بگرده.

سلام من با علائم افسردگی این دارو برام تجویز شده. روزانه یک عدد .ولی دائم خواب الود و بیحوصلم.در کنارش اسپیرونولاکتون هم میخورم. و اینکه من a a خون بالایی دارم ۳۲ مثبت اما بیماری شناخته نشده. از اونجا در عوارض دارو لوپوس و یا احتیاط نوشته شده ایا باید در مصرف این دارو محدودیتی رعایت کنم؟

سلام. اگر صرفا برای درمان افسردگی یا جلوگیر از افسردگی و بهبود خلق برای شما رهاکین تجویز شده، لازمه که مجددا پیش پزشک برید چون میشه از داروهای کم عارضه تر، با تحمل بهتر و با تداخلات دارویی محدود تر هم استفاده کرد. لزومی نداره برای کنترل افسردگی حتما از رهاکین استفاده کنید مگه اینکه مشکلات دیگه ای مثل دوقطبی و … هم وجود داشته باشه. اما اگه تشخیص پزشک درست باشه ، میشه گفت روزی یک عدد رهاکین که احتمالا دوز اون ۲۰۰ هست ، خوبه و راحت تحمل میشه. بی حوصلگی و خواب آلودگی از عوارض کوتاه مدت و شایع رهاکین که برطرف میشه و برای همه این حالت پیش میاد و جای نگرانی نیست. در مور آزمایش ANA که دادید هم باید بگم که جایی در مورد تداخل رهاکین با بیماری های مربوط به خود ایمنی یا لوپوس صحبت نشده و جای نگرانی نیست ولی میتونید با یک متخصص آلرژی و ایمونولوژی هم صحبت کنید.

سلام پسرمن در۶ماهگی تشنج داشت والان ۱۱سالشه مشکله تشنج الان دوباره اومده به صورت انحراف صورت به یک سمت به مدت چندثانیه وبعدش بی حالی مراجعه به متخصص نمودیم ام آرای ونوارمغذوازمایشات رادادیم که دوماه پیش دکتررهاکین تجویزکردین ودوزبالا ۵۰۰یک عددشب ونصف ظهر ولی دوباره یک باعلایم اومده سراغش نمی‌دونیم چکارکنیم به دکترش هم گفتیم میگه مشکلی نیست اگه یک باره حالا موندیم خیلی استرس گرفتیم اگه میتونی کمکی کنید ممنون میشم باتشکرحسین صابربوشهر

سلام. اگر علائم تشنج فقط محدود به صورت و چشم هاست و تشنج عمومی نداره، رهاکین یک داروی خوب به حساب میاد و دوز خوبه. اگر علائم تشنج به تازگی یعنی پس از دو ماه اومده سراغش، شاید نیاز باشه که دوز دارو رو مجددا تنظیم بشه.

من چند ساله میگرن دارم و تازه این دارو رو شروع کردم زیر نظر پزشک.ایا این دارو درمانیه یا براپیشگیری موثره?

سلام. نقش پیگیری و کنترلی داره و متاسفانه سبب درمان قطعی نمیشه

من دکتر مهدی سخابخش پیشنهاد میدم نامبر وانه تو ایران

سلام رهاگین ۲۰۰ رو۴روز مصرف کردم از دیروز عضلات دو طرف کمرم سفت میشه به حدی درد میکنه یک دفعه داد میزنم ایا از عوارض مصرف رها کین است

سلام بله. انقباض و درد عضلانی در پاها و کمر و گزگز اندام ها از عوارض نادر رهاکین هستش. بهتره با مشورت پزشک و هرچه سریعتر نسبت به تغییر دارو اقدام کنید.

سلام دکتر خسته نباشزد پدرم از ۶ماه پیش این قرص یعنی رهاگین۵۰۰را مصرف میکند و بعد از ماه دوم معده خوب کار نمیکنه،گرسنه نمیشود پاهاش بشدت سرد میشود بنظرتون قرص رو نصف کنید یاقرص رهاگین۲۰۰رو بجای این مصرف کنم.

سلام. نگفتید که مشکل پدرتون چیه و اینکه چند ساله هستند؟ اما قرص های رهاکین رو نباید نصف کرد و باید به صورت کامل بلعیده بشه. با توجه به مشکلش و مشورت با پزشک میشه از سایر داروهای مشابه رهاکین که تاثیرات گوارشی کمتری دارو استفاده کرد ولی باید قبلش شرایط و نوع مشکلش باید برسی بشه.

با عرض سلام جناب دکتر من خانمی ۶۰ ساله هستم حدودا ۴ ماه پیش به خاطر عصبانیتها و ناهنجاری و بیخوابی نزد دکتر رفتم برای شروع به من سیتالپرام ۲۰ و ترانکپین ۲۵ تجویز کردند بعد از یک ماه و مراجعه سیتالپرام را ۴۰ تجویز کردن اما گفتند اگر مشکل خواب بود ۲۰ بخور یعنی نصف کن که من یه مدت ۴۰ خوردم بعد کردمش ۲۰تا اینکه حدود یک ماه پیش اتفاقهایی افتاد که در گیر اضطراب و دلهره شدم و این باعث شد با افکار زیادی کلنجار برم رفته رفته دچار بی اشتهایی و بی شوقی نسبت به همه چیز شدم دوست داشتم دراز بکشم اما به محض دراز کشیدن اضطراب و دلهره عجیبی میگرفتم طوری که بی طاقت میشدم واینها همه در روز اتفاق میافتاد و به محض شب شدن تمام علائم از بین میرفت باز به دکترم مراجعه کردم به داروهام قرص رها کین ۲۰۰ و آلوینتا۳۷۵ اضافه کرد قرص رها کین شبی نصف تایک هفته بعد کامل آلوینتا تا یک هفته یک عدد بعد از آن یکی صبح و یکی عصر هر دو قرص حالم رو بدتر کرد برای اینکه عادت کنم تعغیر دوز قرصها کندتر شد تا دو هفته الآن ۴ روز از هفته سوم گزشته اما من همچنان صبح ها با اصظراب وبی حوصله و کلافه هستم ویک سوآل هم اینکه داروی سیتالپرام ۲۰ که مصرف میکنم و ترانکپین هر دو داروی ضد افسردگی هستند چطور با رها کین تجویز شده آیا تداخل ندارن و اینکه دوز داروهای جدید رو تو هفته سوم شروع کردم میتونه عوارض دوباره شروع بشه و اینکه بعد اتمام عوارض آیا علائم بهبودی پیدا میشه یا خیر و امکانش هست هر چند وقت عوارض ضحور پیدا کنه ….نهایت تشکر را برای گزاشتن وقط گرانبهاتون دارم..سپاسگزار

در مورد امکان تجویز همزمان دارو هاتون باید بگم بله در برخی موارد که احتیاج به یک رژیم دارویی قوی باشه این دارو ها بایهم تجویز میشن و تداخل دارویی باهم ندارند. در مورد بی قراری و اضطرابی که دارید هم میشه گفت تا حدود از عوارض کوتاه مدت ترانکوپین و رهاکین هستش ولی معمولا پس از یک یا دو هفته برطرف میشه. توصیه من به شما اینه که علاوه بر مراجعه به روانپزشک، مراجعه به یک روانشناس هم لازمه و حتی برخی افراد به روانشناسی و حل ریشه ای مشکل بهتر از دارو درمانی جواب میدن ولی در مورد شما توصیه من اینه که حتما همراه با هم انجام بشن ( هم دارو درمانی و هم جلسات مشاوره) در مورد عوارضی که میفرمایید هم باید گفت که بعضی افراد یکم دیرتر از بقیه دارو ها رو تحول میکنند ولی بعد از تحول و عادی شدن دارو ، این عوارض برطرف میشن و بعیده که دوباره برگردن. و در آخر باز هم تاکید میکند که برای شما جلسات مشاوره همراه با دارو درمانی لازمه

سلام وقت بخیر من ۲۸ سالمه الان یکسال هست که قرص رهاکین ۵۰۰ مصرف میکنم. به دلیل بی میلی به زندگی و شاید همون افسردگی به پزشک مراجعه کردم ‌اینو برام تجویز کردن… از زمان مصرف تا حالا کاملا بی اشتها و کم غذا میخورم و به شدت لاغر شدم( این موضوع رو توضیح دادم به پزشک ولی بی ربط میدونه !!) خودم اصلا حس خوبی از مصرفش ندارم… مشکل گوارشی هم پیدا کردم…. جدیدا هم نصف دارو رو میخورم به دستور پزشک. علائمی مثل ارزش کره چشم و گاهی نداشتن تمرکز چشمی لرزش دست‌ها و کبودی بی علت هم دارم… ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

بی اشتهایی و در برخی موارد افزایش اشتها و مشکلات گوارشی از عوارض نسبتا رایج رهاکین هستش و در صورت ظعیف بودن و قابل تحمل بودن مشکلی نداره. اما در مورد کبودی های بی علت، لرزش دست ها، لرزش کره چشم، خشکی حرکات از عوارض مهم رهاکین هستش و باید در صورت داشتن این علائم دارو رو زیر نظر همون پزشک یا پزشک دیگه حتما تغییر بدید. در ضمن در صورتی که قرص های رهاکین رو نصف میکنید حتما از قرص های خط دار استفاده کنید.

با عرضه سلام و خسته نباشید من زکریا هستم قرص رهاکین ۵۰۰ استفاده میکنم تقریبا ۰۱ روزی میشه شب ها بعد از شام‌ میخورم بعد از اول روز هاش استخوان هام با سرم با گردنم با کلیه هام و شکمم درد میکرد ولی الان فقط بی حالم شب ساعت ۱ میخوابم ۳ بعد از ظهر بیدار میشم وقتی بیدار میشم بعد دوباره خوابم میاد اصلا هم نمیتونم پیام بده چشام باز نمیشه چه راه حلی هست استفاده کنم خواهشن بگین واسم

سلام. اینا همشون عوارض کوتاه مدت رهاکین هستند و معمولا بعد از دو هفته از بین میرن یا خیلی کم میشن.

ممنون از زحماتتون

با سلام ممنون از وقتی که بابت پاسخ گویی میگزارید دکترم برای درمان افسردگی واضطراب ونالافاکسین ۷۵ و رها کین ۲۰۰ برای مشکل خلق وخوم داده حدود ۲۴ یا ۲۵ روز استفاده کردم بعد از گزشت عوارض بدی که داشت متوجه شدم هنوز اضطرابم از بین نرفته و حتی بیقراری و کلافگی هم علاوه بر افسردگی و بیحوصله گی اصافه شده نزد پزشکم رفتم گفت از داروها نیست و به خاطر وسواس فکری و خلق وخومه و خواست که دوز رها کین را ۵۰۰ بده ولی من به خاطر ترسی که داشتم مانع شدم و همون ۲۰۰ را داد الآن دو سه روز گزشته ولی من همچنان روزها بیقرار و کلافه ام و مرتب بی هدف راه میرم در خانه و از کارهای روزانه هم ماندم سوالم اینه که آیا اگر رها کین ۵۰۰ بخورم مشکلم حل میشه و اینکه شنیدم رها کین ۵۰۰ چاق میکنه و ریزش مو میاره و اینکه دوز داروم ۲۰۰ هست برای اینکه ۵۰۰ بشه امکان داره دو تا ۲۰۰ و یک نصفه بخورم؟ یا اصلا صلاح هست از دوز ۲۰۰ به ۵۰۰ یعنی عوارض تکرار یا بیشتر نمیشه در ضمن من باشبها مشکلی ندارم و تمام عوارض فقط روزها پیدا میشه در یک مقاله از دکتری روانپزشک خواندم که این یک مشکل خلق وخوست و افسردگیه درونزاد نام داره و با توجه به این نوع افسردگی چون ممکنه استعداد دو قطبی یا نوسان خلق وجود داشته باشه قرض آلوینتا میتونه اون فرد رو یا وارد سندرم شیدایی و مانیا کنه یا اونو عصبی کلافه و بیقرار آلان مترسم که این مشکل در من وجود داشته که با خوردن آلوینتا این طور عصبی و بی قرار و کلافه شدم

سلام وقت بخیر. نادر من۷۰ سالشون و برای اختلال دوقطبی ایشون دکتر رهاکین در کنار کلوناسپام تجویز کردن. روزی دوبار صبح وشب .که بعد از مصرف بسیار بدنشون سست و حرکاتش ضعیف و ارام شده. بی حوصله شده. و در بعضی مواقع کنترل ادرارش رو از دست میده. میخواستم از حضورتون بپرسم ایا مصرف رهاکین میتونه باعث شل شدگی عضلات و کاهش تحرک بشه؟ و همجنین باعث عدم کنترل ادرار؟ سپاس فراوان

سلام بله. هرچند بی اختیاری ادرار و حتی احتباس ادرار ممکن است در برخی موارد در اثر مصرف کلونازپام و رهاکین اتفاق بیوفته

با سلام وقت بخیر یکی از بستگان ما اعتیاد به مواد مخدر داره ، نزدیک ۲ ماه هست زیر نظر روانپزشک ترک میکنه … براش قرص رهاکین ۲۰۰ یکی صبح یکی شب نوشته. مراحل خماری و پرخاشگری رفع شده متاسفانه فعلا سردرد شدید داره برطرف نمیشه برای سردرد دارو درمانی هست ؟ در صورت امکان مضرات و فواید رهاکین ۲۰۰ در ترک اعتیاد را ب طور مختصر توضیح دهید. ودر ضمن سردرد شدید از ترک مواد هست یا خیر ؟ در طول روز پیشانیش رو روی زمین میزاره اصلا سردردش خوب نمیشه. باتشکر

سلام رهاکین در ترک اعتیاد برای کاهش بی قراری حین ترک و افسردگی پس از ترک میتونه کمک کننده باشه و معمولا برای ترک مواد های مخدر قوی و یا اعتیاد طولانی تجویز میشه و در اعتیاد های خفیف تر ممکنه فقط دارو های ضد افسردگی تجویز بشه. عوارض رهایکن در ترک اعتیاد تفاوتی با عوارض دارو در افراد دیگه نداره و حتی برخی عوارض کوتاه مدت مثل خواب آلودگی و کرختی که از عوارض شایع رهاکین هستش هم در این افراد کمتر دیده میشه. در مورد سردرد هم باید بگم که سردرد یکی از شایع ترین مشکلات در بین انسان هاست که میتونه صد ها دلیل داشته باشه از ترس و استرس گرفته تا فشار خون و سرماخوردگی و … در مورد این شخص هم میتونه در اثر عوارض پس از ترک یا فکر و خیال بیش از حد، روبه رو شدت با واقعیت زندگی و … باشه که معمولا تا چند ماه پس از ترک دیده میشه.

دکتر جان برای سرد درد شدید چ داروهایی پیشنهاد میکنید؟ بیمار اعتیاد ب مواد مخدر داشت در پیام بالا درج کردم سرش اصلا خوب نمیشه بنظر شما از چی هست؟ ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

در مورد علت سردرد باید بیمار معاینه بشه ولی معمولا سردرد این افراد از نوع تنشی هستش و روش هایی مثل تن آرامی، تسلط بر افکار، حضور در جمع، سرگرمی های مختلف میتونه برای درمانش موثر باشه. در صورتی که سردرد هاش خیلی شدیده توصیه میکنم از مسکن های خفیف ( مثل استامینوفن، بروفن، نوافن، دیکلوفناک …) و به صورت محدود ( کمتر از چند روز) استفاده کنه چون مسکن های غیر مخدر هم میتونن به واسطه اثر آرام بخشی و خواب آوری خفیفی که دارند وابستگی روانی (عاطفی) ایجاد کنند و به مدت طولانی نباید استفاده بشن. ( در صورت ضرورت به مصرف دارو توصیه من در درجه اول دیکلوفناک ۵۰ هستش اما به شرط اینکه به صورت طولانی مصرف نشه)

سلام خسته نباشید من برای افسردگی و بی حالی پیش متخصص رفتم و بعد قرص رهاکین ۵۰۰ و فلوکستین ۱۰ برام نوشت من طی دو روز مصرف بی حالی و سراب شدید گرفتم دکتر به نظر شما چه کار کنم ؟

سلام این موارد که میفرمایید از عوارض کوتاه مدت رهاکین هست و طی دو هفته یا بیشتر بر طرف میشه. اگر خیلی احساس بی حالی، خواب آلودگی و خستگی میکنید میتونید با مشورت پزشک اصلی دوز درمانی رو با رهاکین ۲۰۰ شروع کنید و بعد از یک الی دو هفته دوز دارو رو افزایش بدید. در ضمن برای احساس بهبودی با دارویی مثل فلوکسیتین زمانی بین یک تا دو هفته لازمه و باید صبور باشید.

سلام علیکم، خدا قوت

پدرم ۹ ماه پیش سکته مغزی کرد و تحت درمان هست….متاسفانه دیشب تو خواب تشنج کرد و صبح هر چی خواستم بیدارش کنم بیدار نمیشد…..تا ظهر کم کم هوشیار شد…..البته همون صبح بردیمش بیمارستان و گفتن تشنج کرده…..رزیدنت هم براش رهاکین ۵۰۰ نوشته اما پرسنل داروخانه نتونست دستور رو بخونه….فعلا هم به پزشک اصلی پدرم دسترسی ندارم.صبح یه قرص رهاکین ۵۰۰ دادم خورد ولی برای امشب نمیدونم باز هم بهش یه قرص دیگه بدم یا خیر؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام. راهنمایی کردن تو این مورد یکم سخته چون شرایط پدرتون یکم با بیمار های دیگه فرق داره. چون ممکنه استفاده بیش از حد رهاکین باعث کاهش سطح هوشیاریش بشیه. ولی رهاکین ۵۰۰ رو تو این بیماران معمولا بیشتر از یکبار تجویز میکنن.

سلام خسته نباشید من برایه بیماری صرع رهاکین ۵۰۰هرشب ب همراه فولیک اسید مصرف میکنم حدود ۳ساله ک رهاکین ۵۰۰مصرف میکنم و ۳ قبل از اینکه رهاکین ۵۰۰مصرف کنم از رهاکین ۲۰۰استفاده میکردم ولی با این حساب ک الان رهاکین ۵۰۰استفاده میکنم میشه گف سالی یکبار دچار تشنج یک دقیقه ایی میشم تشنج هم ب این صورته ک از دهانم کف خارج میشود و زبونم و اطراف دهانم را در عین تشنج گاز میرم تمام اعضای بدنم سفت میشه و هیچکس حتی نمیتونی باز کنه دستامو مردمک چشام ب بالا میرن و در اخر صداهایی عجیبی ازم میشنون و هم چینین بعد از اینکه تشنجم ب اتمام میرسه تا دوروز دچار سردرد های وحشتناکی میشم و عضلات پام میگیره ب سختی راه میرم میخام ک دیگه قرص رو کم کم قطعش کنم میخاستم بدونم مشگلی ایجاد میشه اگه قرص رو قطع کنم و هم چنین قصد بارداری دارم با بیماری ک دارم اگه باردار بشم تیا برایه نوزاد مشکلی پیش میاد یانه ممنون میشم جواب بدید

سلام. به نظر من نه تنها نباید دارو رو قطع کنید بلکه ممکنه نیاز به تنظیم دوز مجدد و یا تغییر دارو هم داشته باشید و قطع دارو قطعا میتونه باعث تشنج های بیشتر با دوره های طولانی بشه. برای دوران بارداری و قبل از اقدام به بارداری میتونید با مشورت از پزشک زنان و زیر نظر متخصص مغز و اعصاب از داروهای دیگه ای مثل منیزیم سولفات استفاده کرد.( دوز این دارو باید به دقت و توسط پزشک تنظیم شود و احتیاج به چک دقیق به وسیله آزمایش دارد اما بهترین دارو برای استفاده در دوران بارداری میباشد.)

سلام وقت بخیر ، ببخشید میشه بفرمایید برای ترک اعتیاد به مورفین در کنار داروی رهاکین چه داروی موثر دیگه ایی میشه استفاده کرد ، ممنون بابت راهنمایی و پاسخگویی ، (خدایا همه بیمارهارو شفا بده)

سلام رهاکین و سایر دارو های روان پزشکی باعث تحمل بهتر ترک اعتیاد و نیز مقابله با افسردگی های پس از ترک استفاده میشوند و مهمترین قسمت دوره ترک اعتیاد خواست و اراده فردی است برای تعیین رژیم دارویی این افراد پارامتر هایی مثل طول مدت اعتیاد، مقدار تحمل و همکاری فرد، تاریخچه از سایر سو مصرف های دارویی و اینکه فرد برای چندمین بار اقدام به ترک کرده است موثر میباشد. اما به طور کلی از یک دارو با اثر آرام بخشی خفیف تا قوی و یک داروی ضد افسردگی استفاده میشود. ( مثلا رهاکین به تنهایی یا همراه با سیتالوپرام، سرترالین و …)

سلام من یکسالی هس رهاکین ۵۰۰ برای پیشگیری از میگرن استفاده میکنم دکتر گفت نصف روز نصف شب بخور میخواستم بدونم میشه دیگ قرص رو نصف نکرد ادونه فقط شب خورد؟

سلام. خیر چون رهاکین طولانی اثر نیست و یک عدد برای ۲۴ ساعت کمه. از طرفی خوردن یک قرص ۵۰۰ میلی گرمی کامل در هر وعده برای شما خیلی زیاده و میتونه باعث خواب آلودگی و خستگی در طول روز بشه.

سایت خوب با مقالاتی بسیار بی نظیری دارین

سلام بیماردو قطبی داریم دکتر رهاکین برا‌ تجویز کرد اون حاۻر نیست قرص بخوره من قرص آسیاب می کنم داخل شربت یا بستنی بهش میدهم مشکلی نداره

سلام. اگه چاره دیگه ای ندارید مشکلی نیست. ولی مراقب مشکلات گوارشی مثل سوزش سردل، اسهال و رفلاکس و … باشید

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

دکمه بازگشت به بالا