واکسن آنفولانزا برای کودکان

همه چیز در مورد واکسن آنفولانزا؛ آیا همه باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

همان طور که از اخبار و کانال های خبری احتمالا شنیده اید، آنفولانزا امسال در کشور نه تنها زودتر شروع شده بلکه شیوع بالاتری نیز نسبت به سال قبل داشته است. با توجه به ادامه شیوع کرونا امیکرون و سایر گونه های آن در کشور و همزمانی آن با شیوع آنفولانزا، پاییز و زمستان سخت تری نسبت به سال قبل آغاز گشته است. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های واگیردار آمریکا (CDC)، توصیه به واکسیناسیون سرتاسری آنفولانزا برای پیشگیری از ابتلا و کاهش شدت بیماری آنفولانزا دارد. اگر می خواهید با همه چیز در مورد واکسن آنفولانزا آشنا شوید؛ و اگر این سوال که آیا همه باید واکسن آنفولانزا بزنند و سوالاتی در مورد انواع واکسن های موجود در سال ۱۴۰۱ ازجمله هلندی، فرانسوی و ایرانی، زمان مناسب تزریق و تزریق برای کودکان، بزرگسالان و دوران بارداری در ذهن شما ایجاد شده است، در ادامه با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد واکسن آنفولانزا

آنفولانزا در برخی افراد خفیف و همانند یک سرماخوردگی در کودکان و یا سرماخوردگی در بزرگسالان می باشد. اما در برخی افراد نیز آنفولانزا بسیار شدید و کشنده می باشد. سالانه حدود ۳ الی ۵ میلیون نفر به آنفولانزای شدید مبتلا گشته و حدود ۲۹۰ الی ۶۵۰ هزار مرگ به دنبال آنفولانزا رخ میدهد. واکسن آنفولانزا از حدود ۸۰ سال قبل تولید گشته و نقش بسیار موثری در پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و کاهش عوارض آن داشته است. اثربخشی واکسن آنفولانزا حدود ۴۰ الی ۶۰ درصد گزارش شده است. اگر می خواهید با همه چیز در مورد واکسن آنفولانزا آشنا شوید، به آمار زیر در رابطه با آن توجه داشته باشید:

البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که تاثیر این واکسن در افراد مختلف با سن و وضعیت سلامتی مختلف، متفاوت می باشد.

چرا هر سال باید واکسن آنفولانزا تزریق شود؟

طبق توصیه CDC تزریق واکسن آنفولانزا سالانه برای تمام افراد بالای ۶ ماه توصیه می گردد. ایمنی حاصل از آن اغلب ۲ الی ۳ هفته بعد ایجاد شده و ۶ الی ۱۲ ماه نیز باقی می ماند. اما چرا هرسال باید واکسن آنفولانزا تزریق شود؟ دو دلیل مهم تکرار سالانه این واکسن عبارتند از:

باتوجه به مواردی که توضیح داده شد، واکسن این بیماری سالانه به روزرسانی گشته و واکسن های جدیدی هرسال تولید می گردند.

انواع واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا انواع مختلفی دارد و بستگی به سن، سابقه حساسیت و بیماری های زمینه ای نوع واکسن انتخاب شده در افراد مختلف، متفاوت می باشد. به طور کلی انواع واکسن آنفولانزا به ۳ نوع کلی تقسیم بندی می گردند که عبارتند از:

واکسن های ضعیف شده زنده (LAIV)

واکسن های آنفولانزای ضعیف شده زنده به شکل اسپری بینی هستند و در افراد ۲ الی ۴۹ ساله قابل استفاده می باشند. واکسن های زنده ضعیف شده نیز ۴ ظرفیتی بوده و ایمنی حاصل از آن ها ۲ هفته پس از تزریق واکسن ایجاد می گردد. ایمنی حاصل از واکسن آنفولانزای ضعیف شده زنده تقریبا مشابه با سایر واکسن ها می باشد، اما در بسیاری افراد مصرف آن ممنوع بوده و یا توصیه نمی گردد که این افراد عبارتند از:

امروزه از واکسن های آنفولانزای ضعیف شده زنده کمتر استفاده می گردد. این واکسن ها در بارداری انتخاب مناسبی نبوده ولی در شیردهی مجاز می باشند. در حال حاضر این نوع واکسن آنفولانزا در ایران موجود نمی باشد.

واکسن های غیرفعال (IIV)

واکسن های آنفولانزای غیر فعال (IIV) بیشترین انواع واکسن آنفولانزا را در سرتاسر دنیا تشکیل داده، و اغلب بی خطر و بسیار ایمن می باشند. واکسن های آنفولانزای غیرفعال ممکن است سه یا چهار ظرفیتی بوده و در برابر انواع آنفولانزای A و B ایمنی ایجاد می کنند. واکسن آنفولانزای غیرفعال به صورت تزریقی می باشد و در تمام افراد بالای ۶ ماه ایمن می باشد. به طور مثال تمام واکسن های فرانسوی و هلندی موجود در ایران در سال ۱۴۰۱ نیز به استثنای واکسن ایرانی فلوگارد، از نوع واکسن آنفولانزای غیرفعال می باشند.

واکسن های نوترکیب

واکسن های آنفولانزای نوترکیب مانند واکسن آنفولانزای ایرانی فلوگارد اغلب از ذرات پروتئینی ویروسی که در برابر ویروس های زیرگروه A و B آنفولانزا ایمنی ایجاد می کنند، تشکیل شده اند. میزان حساسیت نسبت به این واکسن ها اغلب کمتر بوده و انتخاب مناسبی به خصوص در افراد مسن می باشند. انواع ایرانی و خارجی واکسن آنفولانزای نوترکیب وجود داشته ولی در ایران فقط نوع ایرانی این واکسن ها در دسترس می باشد.

واکسن آنفولانزا ۱۴۰۱

همان طور که توضیح داده شد، انواع واکسن آنفولانزا در هر سال بر حسب حالت آیینه ای در سمت دیگر کره زمین در نیمکره شمالی تولید می گردد. چهار واکسن آنفولانزا ۱۴۰۱ در دسترس می باشند که برخی ایرانی، برخی هلندی و برخی نیز فرانسوی می باشند. واکسن آنفولانزا ۱۴۰۱ در یخچال و در دمای ۲ الی ۸ درجه سانتی گراد نگهداری شده و انواع آن عبارتند از:

واکسن آنفولانزا هلندی سه ظرفیتی I fluvac

به طور کلی مهم ترین ویژگی های واکسن آنفولانزا هلندی سه ظرفیتی I fluvac عبارتند از:

واکسن آنفولانزا هلندی چهار ظرفیتی I fluvac

واکسن آنفولانزا هلندی چهارظرفیتی I fluvac علاوه بر انواع ویروس های پوشش داده شده در نوع سه ظرفیتی، ویروس ویکتوریا (Vic o ia) که نوعی ویروس آنفولانزای نوع B می باشد را نیز تحت پوشش قرار می دهد. واکسن هلندی به صورت سوسپانسیون های تزریقی نیم میلی لیتری و به صورت آماده در داروخانه وجود داشته و به صورت عضلانی یا زیرجلدی عمیق تزریق می گردند.

واکسن آنفولانزا فرانسوی چهارظرفیتی Vaxig ip e a

مهم ترین ویژگی های واکسن آنفولانزا فرانسوی چهارظرفیتی Vaxig ip e a عبارتند از:

واکسن آنفولانزا ایرانی فلوگارد

واکسن آنفولانزا ایرانی فلوگارد نوعی واکسن نوترکیب می باشد که امسال اولین سال عرضه آن در بازار می باشد. واکسن ایرانی فاقد هرگونه پروتئین با منشا تخم مرغ، آنتی بیوتیک و مواد نگهدارنده می باشد. از جمله مزایای مهم واکسن آنفولانزا فلوگارد چهارظرفیتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تزریق واکسن ایرانی فقط در افراد بالای ۱۸ سال مجاز بوده و به صورت تک دوز تزریقی می باشد. ایمنی آن در بارداری و شیردهی هنوز به طور کامل ارزیابی نشده است.

تفاوت واکسن آنفولانزا فرانسوی و هلندی در چیست؟

واکسن آنفولانزا فرانسوی و هلندی تفاوت زیادی نداشته و تنها تفاوت آن ها در نوع آنتی بیوتیک مصرفی در ساختار واکسن می باشد.

لذا در صورت حساسیت به جنتامایسین، می توان از واکسن آنفولانزا فرانسوی استفاده نمود. همچنین در صورت حساسیت به نئومایسین، می توان از واکسن آنفولانزا هلندی استفاده نمود.

میزان دوز تزریقی در کودکان و بزرگسالان به چه صورت است؟

میزان دوز تزریقی واکسن آنفولانزا در کودکان و بزرگسالان اندکی متفاوت می باشد، به طوری که:

واکسن آنفولانزا در بارداری

آنفولانزا در افراد سالم اغلب با علائم مشابه سرماخوردگی مانند گلودرد، تب، بدن درد، سرفه و خلط پشت حلق تظاهر پیدا کرده و بدون هیچ عوارضی بهبود می یابد. اما عوارض آنفولانزا در بارداری هم برای مادر و هم برای نوزاد او افزایش می یابد. تغییرات سیستم ایمنی بدن، ریه ها و قلب در طی بارداری منجر به افزایش ریسک آنفولانزا در بارداری می گردند. مزایای واکسن آنفولانزا در بارداری عبارتند از:

واکسن غیرفعال خارجی در تمام طول بارداری ایمن و قابل تزریق می باشد.

در مطلب دیگری در سایت، می توانید همه موارد مرتبط با درمان گلودرد را مطالعه فرمایید.

چه کسانی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

طبق آخرین توصیه CDC، بهتر است تمام افراد بالای ۶ ماه واکسن آنفولانزا را تزریق نمایند. اما در صورت کمبود واکسن ایرانی یا خارجی، چه کسانی باید واکسن آنفولانزا بزنند و در اولویت می باشند؟

با توجه به افزایش شانس بروز عوارض آنفولانزا در افراد ذکر شده، تزریق واکسن در این افراد در اولویت قرار داده شده است.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا

علائم آنفولانزا اغلب از مهرماه آغاز گشته و تا اردیبهشت نیز ادامه می یابد. بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا از ۱۰ شهریور الی ۱۰ آبان ماه می باشد. با این وجود در صورت عدم تزریق واکسن در زمان مناسب، تزریق آن تا پایان آذر و حتی دیرتر نیز به خصوص در افراد پرخطر توصیه می گردد.

آیا ممکن است به دنبال تزریق، به آنفولانزا مبتلا شویم؟

شاید این سوال که آیا ممکن است به دنبال تزریق واکسن به آنفولانزا مبتلا شویم؟ برای شما هم ایجاد شده باشد. پاسخ به این سوال خوشبختانه منفی می باشد. ابتلا به آنفولانزا یا افزایش ریسک ابتلا به کرونا به دنبال تزریق واکسن آنفولانزا ایرانی و خارجی وجود ندارد. البته علائم مشابه با آنفولانزا به دلایل زیر ممکن است مدت کمی پس از تزریق واکسن ایرانی یا خارجی در افراد مشاهده گردند:

به یاد داشته باشید که تزریق واکسن، همواره بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس و بروز علائم شدید آن می باشد.

مدت زمان اثربخشی این واکسن چقدر است؟

مدت زمان اثربخشی واکسن آنفولانزا ایرانی و خارجی در افراد سالم بین ۶ ماه الی یک سال متغیر می باشد. اما مدت زمان اثربخشی آن در افراد دارای نقص سیستم ایمنی یا افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، کمتر می باشد. در این افراد گاهی ۲ دوز واکسن با فاصله زمانی از هم تزریق می گردد.

عوارض واکسن آنفولانزا چیست؟

عوارض واکسن آنفولانزا اغلب خفیف الی متوسط بوده و طی یک الی دو روز نیز برطرف می گردند. شایع ترین عوارض واکسن غیرفعال عبارتند از:

شایع ترین عوارض واکسن ضعیف شده زنده (LAIV) عبارتند از:

واکنش های شدید مانند شوک آنافیلاکسی، آنژیوادم، واکنش های آلرژیک، عوارض عصبی، التهاب عصب بینایی و آنسفالوپاتی نیز به ندرت ممکن است به دنبال تزریق واکسن ایرانی، هلندی و فرانسوی دیده شوند.

واکسن آنفولانزا و سندروم گیلن باره

اگرچه سندروم گیلن باره به دنبال انواع مختلف واکسن ها ممکن است دیده شود، اما ارتباط بین واکسن آنفولانزا و سندروم گیلن باره نسبت به سایر واکسن ها قوی تر می باشد. با وجود این که ارتباط بین واکسن آنفولانزا و سندروم گیلن باره ثابت شده است، اما سندروم گیلن باره بیماری نادری می باشد و احتمال سندروم گیلن باره متعاقب واکسن آنفولانزا تنها یک الی دو مورد در هر یک میلیون نفر می باشد. لذا همچنان واکسیناسیون آنفولانزا فصلی به تمام افراد قویا توصیه می شود. تنها کسانی که طی ۶ هفته پس از تزریق واکسن غیرفعال به گیلن باره مبتلا شده اند، تزریق واکسن در آن ها توصیه نمی گردد.

نقش ایموپرت در تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا

قرص تقویت سیستم ایمنی بدن ایموپرت که از ۷ گیاه پوست بلوط، گیاه قاصدک، برگ گردو، بومادران، ریشه مارشمالو، دم اسب صحرایی و گل های بابونه تشکیل شده است، نوعی داروی گیاهی آلمانی می باشد. قرص های ایموپرت در بسیاری از کشورهای اروپایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می گردند. ایموپرت از طریق مکانیسم های زیر نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و سایر عفونت های ویروسی دارد:

با مصرف داروی ایموپرت در مراحل اولیه ابتلا به بیماری های عفونی، می توان به جلوگیری از پیشرفت بیماری های عفونی کمک کرده و از بروز عوارض شدید آن ها پیشگیری نمود.

دکتر غزل روستایی

مطالب مرتبط

درمان عفونت ریه و انواع آن و علل ابتلا و پیشگیری

ذات الریه یا پنومونی چیست و علائم و روش های درمان آن

رنگ خلط سینه نشانه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

واکسن آنفولانزا هلندی و فرانسوی بهترین واکسن برای آنفولانزا

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر OFF15 کد تخفیف کپی شد!

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

واکسن آنفولانزا هلندی و فرانسوی واکسن های آنفولانزایی هستند که در بین ایرانیان بسیار پر طرفدار هستند. از آنجا که ویروس آنفولانزا هر سال تغییر می‌کند. بنابراین ما هیچ گاه در برابر بیماری آنفولانزا ایمن نیستیم و حتی کودکان هم در برابر آن ایمن نیستند. بنابراین می‌توانید برای درمان آنفولانزا در کودکان این مطلب را نیز بخوانید.

حتی ممکن است بیش از یکبار در سال به این بیماری مبتلا شویم. به همین دلیل همیشه نسخه‌های جدیدی از واکسن‌های آنفولانزا تولید می‌شوند و بهتر است که ما هر سال این واکسن را دریافت کنیم.

واکسن‌ آنفولانزا انواع مختلفی دارد، مانند واکسن آنفولانزا هلندی، واکسن آنفولانزا فرانسوی و واکسن آنفولانزا فلوگارد. ممکن است شما در انتخاب واکسن آنفولانزا دچار سردرگمی باشید. در این مطلب می‌خواهیم به پرسش‌های شما دربارۀ بهترین واکسن آنفولانزا پاسخ بدهیم. پس همراه ما باشید.

عناوین مقاله

واکسن آنفولانزا هلندی برای کودکان

واکسن آنفولانزا هلندی اینفلوواک تترا (INFLUVAC TETRA) شامل چهارنوع ویروس آنفولانزای غیرفعال شده است. به این واکسن، واکسن آنفولانزای چهار ظرفیتی هم می‌گویند. این واکسن هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان قابل تزریق است.

مهم‌ترین عارضۀ این واکسن درد در محل تزریق است. بعضی از افراد علائمی مثل سردرد و خستگی و درد عضلانی را هم تجربه می‌کنند. تزریق واکسن آنفولانزا هلندی برای کودکان ممکن است عوارض دیگری را هم ایجاد کند، مثل اسهال و استفراغ و از دست دادن اشتها.

زنانی که باردار یا در حال شیردهی هستند، یا قصد دارند باردار شوند، برای تزریق این واکسن باید با پزشک مشورت کنند.

اگر نیاز به واکسن hpv دارید می‌توانید برای خرید واکسن پاپیلوگارد از اینجا اقدام کنید

واکسن آنفولانزا هلندی در چه مواردی تجویز می‌شود؟

اگر آنفولانزا برای افراد خاص خطرناک باشد بهتر است این افراد آنفولانزا نگیرند و به قول معروف، پیشگیری کنند. واکس آنفولانزا هلندی یکی از واکسن هایی است که توسط پزشکان برای این گروه خاص تجویز می‌شود تا به این بیماری دچار نشوند.

در صورت حساسیت به مقادیر کم تخم مرغ (اووآلبومین یا پروتیئن تخم مرغ) ، فرمالدهید، پلی سوربات 80، استیل تری متیل آمونیوم برومید و یا جنتامایسین نباید این واکس را تزریق کنید. ضمن اینکه اگر بیمار هستنید یا تب دارید به هیچ عنوان نباید واکس آنفولانزا هلندی یا فرانسوی و یا هر نوع واکس دیگری را بزنید. باید صبر کنید تا بیماری کاملا خوب شده و بعد واکسن را تزریق کنید.

واکسن آنفولانزا فرانسوی

واکسن آنفولانزا فرانسوی گریپ تترا (Vaxig ip Te a) از بزرگسالان و کودکان در برابر بیماری آنفولانزا محافظت می‌کند. این واکسن نیز حاوی چهار نوع ویروس آنفولانزای غیرفعال است.

این واکسن به تشخیص پزشک در دوران بارداری به زنان تزریق می‌شود. تزریق گریپ تترا در بارداری می‌تواند از کودک، از تولد او تا 6 ماهگی‌اش، در برابر آنفولانزا محافظت کند که البته تزریق آن باید توسط متخصص زنان و زایمان حتما تایید شود.

عوارض شایع واکسن آنفولانزا فرانسوی معمولاً درد و قرمزی و تورم در محل تزریق واکسن است. گاهی اوقات هم افراد سردرد و تب و دردهای عضلانی را تجربه می‌کنند. عوارض این واکسن برای کودکان ممکن است خواب‌آلودگی، کاهش اشتها، گریه و تحریک پذیری و استفراغ باشد.

درباره درمان تب کودک این مطلب را بخوانید

تفاوت واکسن آنفولانزا سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی

برای آنکه تفاوت میان واکسن آنفولانزا سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی را توضیح بدهیم، ابتدا باید دربارۀ آنفولانزای نوع A و نوع B کمی توضیح دهیم.

ویروس آنفولانزای نوع A میان حیوان و انسان مشترک است که به آن آنفولانزای مرغی هم می‌گویند؛ در نتیجه این بیماری می‌تواند از حیوان به انسان سرایت کند و باعث همه‌گیری شود. آنفولانزای نوع B هم البته بسیار مسری است، اما ویروس آن فقط در انسان وجود دارد و باعث همه‌گیری نمی‌شود.

می‌توانید تفاوت های آنفولانزا و سرما خوردگی را در این مطلب را بخوانید

واکسن آنفولانزا سه ظرفیتی از شما در برابر سه سویه یا سه نوع ویروس آنفولانزا محافظت می‌کند: دو نوع ویروس آنفولانزا A و یک نوع ویروس آنفولانزا B. اما واکسن آنفولانزا چهارظرفیتی در برابر چهار سویه یا چهار نوع ویروس آنفولانزا شما را ایمن می‌کند، دو سویه آنفولانزای A و دو سویه آنفولانزای B.

با وجود آنکه واکسن چهار ظرفیتی از شما در برابر سویه‌های بیشتری از عفونت آنفولانزا محافظت می‌کند، اما در حال حاضر نهادهای پزشکی مثل مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا (CDC) اعلام نکرده که یکی از این واکسن‌ها بر دیگری برتری دارد و توصیه نمی‌کند که کدامیک را تزریق کنید. واکسن آنفولانزا هلندی و واکسن آنفولانزای فرانسوی هردو از واکسن های چهار ظرفیتی هستند.

واکسن آنفولانزا فلوگارد

واکسن آنفولانزا فلوگارد نوع جدیدتری از واکسن آنفولانزا است. فلوگارد یک واکسن آنفولانزا چهار ظرفیتی است و از شما در برابر چهار نوع ویروس آنفولانزا محافظت می‌کند.

این واکسن ساخت ایران است و برای ساخت آن از فناوری ژنتیکی نوترکیب استفاده شده است. فلوگارد دومین واکسن جهان است که بر پایۀ این فناوری ساخته شده است.

واکسن‌های آنفولانزای دیگر مثل واکسن آنفولانزا هلندی و واکسن آنفولانزا فرانسوی با استفاده از ویروس غیرفعال شده، بر پایۀ تخم مرغ ساخته شده‌اند. به همین دلیل ممکن است برای کسانی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند، قابل استفاده نباشند. اما فلوگارد با استفاده از قسمتی از ژن ویروس آنفولانزا ساخته شده و تزریق آن عوارض و حساسیت کمتری را به دنبال دارد.

در حال حاضر افراد بالای 18 سال می‌توانند این واکسن را تزریق کنند.

درباره درمان آنفولانزای معده بیشتر بدانید

واکسن آنفولانزا هلندی چگونه اثر می‌کند

در ابتدا باید بدانید که واکسن آنفولانزا 100 درصد دربرابر آنفولانزا از شما محافظت نمی کند اما احتمال ابتلا به آنفولانزا را بسیار کاهش می‌دهد، مخصوصا واکسن آنفولانزا هلندی و واکسن آنفولانزا فرانسوی که بهتر عمل کرده‌اند. اما در جریان باشید اگر این واکسن ها هم پیدا نشد واکس آنفولانزای ایرانی هم خوب است و می‌تواند درصد ابتلا به آنفولانزا را کاهش دهد.

هنگامی که واکسن آنفولانزا هلندی را دریافت می کنید، بدن شما آنتی بادی هایی علیه آنفولانزا می سازد. آنتی بادی ها پروتئین هایی در خون شما هستند که از شما در برابر عفونت ها محافظت می کنند. آنتی‌بادی‌هایی که بدن شما پس از واکسن آنفولانزا می‌سازد، احتمال ابتلا به آنفولانزا را کاهش می‌دهد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که شما نمی توانید آنفولانزا را از طریق واکسن آنفولانزا هلندی یا فرانسوی دریافت کنید و این یک باور اشتباه است.

واکسن آنفولانزا بسیار ایمن است. سال‌هاست که واکسن آنفولانزا به افراد زیادی تزریق می‌شود. گاهی اوقات پس از تزریق واکسن آنفولانزا، ممکن است عوارض جانبی داشته باشید. اما این عوارض خفیف هستند و به سرعت برطرف می‌شوند. ممکن است بازوی شما در جایی که واکسن خود را دریافت کرده اید دردناک، قرمز یا کمی متورم باشد اما بدانید که بعد از یک تا دو روز از بین خواهد رفت. ضمن اینکه عوارض جانبی نشان می دهد که واکسن درست کار می‌کند، زیرا واکسن سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با عفونت واقعی آنفولانزا آماده می کند.

شما همچنین میتوانید از خدمات سلامت پزشکی حال برای تزریق واکسن آنفولانزا در منزل استفاده کنید.

بهترین واکسن آنفولانزا

در حال حاضر انواعی از واکسن‌های آنفولانزا در دسترس هستند. بعضی از واکسن‌ها سه ظرفیتی هستند و از شما در برابر سه سویه ویروس محافظت می‌کنند، و بعضی از آن‌ها چهار ظرفیتی هستند و شما را در برابر چهار سویه از این بیماری ایمن می‌سازند.

واکسن‌ آنفولانزا هلندی یا اینفلواک تترا و واکسن آنفولانزا فرانسوی یا گریپ تترا هردو واکسن چهار ظرفیتی هستند و هردو برپایۀ تخم مرغ ساخته شده‌اند. نحوۀ تزریق و نگهداری این دو واکسن نیز مانند هم است و می‌توانید برای تزریق آن در منزل از سرویس تزریقات در منزل «حال» استفاده کنید و منتظر باشید تا تزریقاتچی به محل مورد نظر شما مراجعه و واکسن را تزریق کند.

تنها تفاوتی که میان این دو وجود دارد، مواد پایۀ آن‌هاست. واکسن‌ آنفولانزا هلندی از جنتامایسین و واکسن آنفولانزا فرانسوی از نئومایسین ساخته شده‌اند. در نتیجه افرادی که به جنتامایسین حساسیت دارند بهتر است واکسن فرانسوی، و کسانی که به نئومایسین حساسیت دارند بهتر است واکسن هلندی دریافت کنند.

همچنین در حال حاضر از فناوری‌های نوترکیبی برای ساخت واکسن‌های آنفولانزای جدید استفاده می‌شود، مانند واکسن آنفولانزا فلوگارد که ساخت ایران است. تفاوت عمدۀ این واکسن‌ها با نوع هلندی و فرانسوی آن است که بر پایۀ تخم مرغ ساخته نشده‌اند. در نتیجه کسانی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند، بهتر است این نوع از واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

بنابراین انتخاب بهترین واکسن آنفولانزا بستگی به شرایط شما دارد و لازم است که در این زمینه از مشاوره آنلاین پزشکی استفاده کنید که می‌تواند واکسن آنفولانزا هلندی یا واکسن آنفولانزای فرانسوی و یا حتی واکسن داخلی باشد.

واکسن آنفولانزا خرید اینترنتی

این روزها شما می‌توانید به جای مراجعه حضوری به داروخانه‌ها، واکسن آنفولانزا را به صورت اینترنتی خرید کنید. پیشنهاد ما به شما این است که از خدمات داروخانه اینترنتی «حال» استفاده کنید.

روی لینک داروخانه آنلاین حال کلیک کنید و درخواست خود را برای خرید واکسن آنفولانزا ثبت کنید. می‌توانید در بخش توضیحات، درباره واکس فرانسوی یا هلندی یا هر برند دیگری به داروخانه توضیحات لازم را ارائه کنید. و پس از پرداخت مبلغ آن، واکسن آنفولانزا را در منزل خودتان تحویل بگیرید.

قیمت واکسن آنفولانزا هلندی و تزریق آن در منزل

با وجود اینکه تزریق واکسن آنفولانزا اجباری نیست، اما توصیه می‌کنیم که این کار را انجام بدهید؛ به ویژه اگر دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستید.

در پاییز امسال (سال 1401)، قیمت انواع واکسن‌های آنفولانزای خارجی و ایرانی در داروخانه‌ها  بین 210 تا 213 هزار تومان است. هم‌اکنون تزریق این واکسن در منزل نیز ممکن است. به شما پیشنهاد می‌دهیم که از سرویس تزریقات در منزل «حال» استفاده کنید. استفاده از این خدمات شما را از مراجعه به مراکز درمانی شلوغ بی‌نیاز می‌کند و حتی کودکان شما نیز می‌توانند از همین طریق واکسن خود را تزریق کنند.

خرید واکسن آنفولانزا فرانسوی

منابع

h ps:www. ews-medical. e

h ps:www.heal hli e.com

h ps:www.me cyca e.o g

واکسن آنفولانزا در کودکان عوارض واکسن آنفولانزا در کودکان

واکسن آنفولانزا در کودکان، عوارض واکسن آنفولانزا در کودکان: 

با شروع فصل سرما و شیوع بیماری های تنفسی از جمله آنفولانزا یکی از بزرگترین سوال های والدین کودکان این است که آیا برای کودکمان از واکسن آنفولانزا استفاده کنیم یا نه ؟

آنفولانزا و سرماخوردگی با شروع پاییز به تدریج شایع تر می شوند و والدین یا پرستار کودک باید بیشتر نکات بهداشتی و مراقبتی را در قبال کودک رعایت نماید تا کودک به این بیماری ها مبتلا نشود . اما میزان این رعایت ها چقدر می تواند باشد ؟آیا می توان با رعایت اصول مراقبتی و بهداشتی صدرصد از مبتلا شدن کودک پیشگیری کرد؟پاسخ این سوال خیر است .رایج ترین روش پیشگیری از مبتلا شدن کودک به آنفولانزا ، تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان می باشد .

سرماخوردگی کودکان

در مورد استفاده و یا عدم استفاده از واکسن آنفولانزا حرف و حدیث های زیادی وجود دارد. مزایای این واکسن عبارتند از: پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا، کاهش بستری افراد مبتلا.

در مورد روش پیشگیرانه جدی در افراد دارای بیماری های مزمن و … از گوشه کنار خبر هایی نیز در رابطه با عوارض این واکسن به گوش می رسد که البته این اخبار به صورت رسمی تایید نشده است.

فردی از عوارض این واکسن و بی فایده بودن تزریق آن سخن گفته ،افراد دیگری عقیده دارد تعداد کمی از کودکان نیاز به استفاده از این واکسن را دارند . مادری نیز در شبکه های اجتماعی از بدحال و فلج شدن کودک سالم و سرحالش پس از تزریق واکسن می گوید .

اما آیا واقعا تزریق واکسن آنفلوانزا در کودکان مضر بوده وعوارضی مانند فلج شدن دارد ؟

در مورد خبری که مادر کودک فلج شده از عواقب تزریق واکسن آنفولانزا گفته در شبکه های اجتماعی پخش شده است. باید گفت که حساسیت های ناشی از تزریق واکسن ممکن است برای هر نوع واکسنی رخ دهد و چندان ناآشنا نیست. شاید در مورد تزریق واکسن فلج اطفال نیز همچین اتفاقی افتاده باشد اما خبر رسانه ای نشده است.

به هر حال این حساسیت در علم پزشکی ممکن است اتفاق بیفتد منتها این پدیده بسیار نایاب بوده و در هر میلیون نفر تنها یک کودک ممکن است بدنش نسبت به واکسن خاصی واکنش نشان دهد . تحقیقاتی که محققان دانشگاه پورتلند انجام داده اند گواه بر این ماجراست .

سوالی که در این مبحث می توان مطرح کرد این است که آیا واقعا واکسن آنفلوانزا در کودکان مضر می باشد؟ آیا علم پزشکی توان این را ندارد که قبل از تزریق واکسن بتوان میزان حساسیت به ماده تزریقی را در بدن فرد تست نمود؟

پاسخ به این سوال منفی است و در حال حاضر تکنولوژی این تشخیص وجود دارد و در تزریق واکسن آنفولانزا در هر میلیون نفر ممکن است برای کودکی این اتفاق بیفتد و واکسن در بدنش عوارض بدی را بگذارد . فقط توصیه ما به شما والدین گرامی این است که اگر قصد دارید واکسن آنفولانزا به فرزندتان تزریق کنید حتما این تزریق با نظارت و دستور پزشک انجام شود .و هیچ گاه سرخود واکسن نزنید.

تزریق واکسن آنفلوانزا در کودکان

آیا همه کودکان نیاز به تزریق واکسن آنفولانزا دارند؟

با شروع فصول سرد سال و شیوع بیماری های تنفسی معمولا والدین نگران بیماری و ابتلا کودکانشان به بیماری هایی نظیر آنفولانزا و سرماحوردگی هستند .برای عده ای از والدین این سوال پیش می آید که آیا تزریق واکسن برای کودک لازم است یا خیر؟

پاسخ به این سوال را تنها پزشک حادق پس از بررسی وضعیت جسمانی کودک و معاینه وی، می تواند بدهد. در اکثر مواقع تزریق واکسن برای کودک لازم نیست واگر کودک از لحاظ جسمانی سالم بوده و بیماری خاصی نداشته باشد تنها رعایت و پیشگیری از ابتلا کافی می باشد.

تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان ، در صورتی که بیماری خاصی داشته باشند و یا مبتلا به یکی از بیماری های زمینه ای از جمله : بیماری ریوی، آسم، بیماری قلبی، کلیوی و …. باشند؛ با کنترل بیماری آنها و با تشخیص پزشک می تواند انجام شود.

شرایط تزریق واکسن

تزریق واکسن آنفولانزا نیز شرایط خود را دارد و اگر به صورت اصولی و در موقع زمان مناسب تزریق نشود، شاید اثری برای کودک نداشته باشد . برای کودکانی که بار اولشان است از این واکسن استفاده می کنند باید یک ماه پس از تزریق واکسن دوباره تزریق صورت بگیرد .

میزان اثرگذاری واکسن

میزان ماندگاری تاثیر این واکسن یک سال بوده و ایمنی مادام العمر برای فرد ایجاد نمی کند. تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان در افرادی که نیاز دارند باید هر ساله انجام شود. بهترین زمان تزریق واکسن نیز اواخر تابستان و اوایل پاییز می باشد. فرد بزرگسال و یا کودکی که واکسن را تزریق می کنند باید به این نکته نیز توجه نمایند که از زمان تزریق واکسن تا اثر بخشی آن و ایمنی فرد حدود دوهفته زمان می برد پس در این دو هفته باید پیشگیری را انجام دهند .

تزریق واکسن به تشخیص پزشک

به هیچ عنوان خودسرانه و بدون تجویز پزشک از واکسن آنفولانزا برای کودک خود استفاده نکنید :والدینی که می خواهند تزریق واکسن آنفولانزا را برای فرزند خود انجام دهند باید به این نکته توجه کنند که هر گز خودسرانه از واکسن آنفولانزا برای کودک خود استفاده نکنند .نیاز به تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان به تشخیص پزشک می باشد .معمولا برای کودکان دارای بیماری های پیش زمینه ای و بیماری های خاص مورد نیاز می باشد .

تهیه واکسن آنفلوانزا

واکسن آنفولانزا را از کجا برای فرزندمان تهیه کنیم ؟

معتبرترین ومطمئن ترین مکان برای تهیه واکسن آنفولانزا یا هر نوع واکسن دیگری داروخانه ها و درمانگاه ها و مراکز درمانی مورد تایید وزارت بهداشت می باشد . والدین گرامی اگر قصد تهیه واکسن آنفولانزا برای فرزند دلبندتان را دارید حتما به این مراکز مراجعه نموده و تقاضای واکسن نمایید. زیرا افراد سودجو و متقلب در جامعه فراوان هستند و در مواقع حساس همواره به دنبال سودجویی و منافع خود می باشند.

دفعات تکرار تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان

تزریق واکسن آنفولانزا سالانه انجام می شود. چرا که به دلیل جهش ویروس آنفولانزا ،واکسن آن باید به صورت سالیانه تولید شود. زیرا واکسنی که تولید می شود سال بعد اثری روی بیماری آنفولانزا نخواهد داشت . در مواقعی مانند شرایط بحرانی کنونی که کرونا در جامعه شیوع زیادی پیدا کرده است و واکسن آنفولانزا به دلیل محدود بودن تعدادش بهتر است اول برای افراد و کودکان دارای بیماری های پیش زمینه ای و سالمندان و بیماران خاص تزریق شود .به عبارت دیگر در شرایط خاص اولویت تزریق واکسن با افراد و کودکان دارای بیماری های زمینه ای و خاص می باشد و تزریق برای سایر افراد و کودکان سالم ضروری نیست. تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان باید با در نظر گرفتن موقعیت جامعه انجام شود. والدین توجه کنند که در صورتی که کودکشان سالم می باشد و از بیماری خاصی رنج نمی برد از تزریق واکسن آنفولانزا منصرف شوند.

رعایت اصول بهداشتی تزریق واکسن آنفولانزا در شرایط مختلف

همه افراد اعم از بزرگسال و کودکان چه واکسن آنفولانزا را تزریق کرده باشند و یا نه ، باید در شرایط مختلف اصول بهداشتی را رعایت کرده و والدین باید این موضوع را به کودکانشان آموزش دهند تا در خطر ابتلا به انواع بیماری های تنفسی و سایر بیماری ها قرار نگیرند .

در واقع علاوه بر تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان باید اصول بهداشتی به طور جدی رعایت شود.از جمله صول بهداشتی که در زمان شیوع بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا و یا سرماخوردگی و … باید رعایت شوند عبارتند از:رعایت فاصله با افراد مبتلا ،عدم دست دادن و روبوسی با افراد بیمار و یا مشکوک ، شستن مرتب دست ها با آب گرم و صابون و رعایت نکان بهداشتی دست ،ضدعفونی وسایلی که زیاد با ان سرکار دارید ،از جمله موبایل ،دسته کلید ها ،سوییچ ماشین . پوشاندن بینی و دهان با دستمال و یا ارنج در هنگام عطسه و سرفه و یا استفاده از ماسک ،پوشیدن لباس گرم و مناسب فصل و تهویه مناسب منزل و سایر .

والدین کودک باید این اصول را رعایت کنند تا کودکشان در معرض ابتلا به بیماری های همانند آنفولانزا قرار نگیرند.

عوارض احتمالی واکسن آنفولانزا

عوارض احتمالی تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان که باید جدی گرفته شود ، کدامند ؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد تزریق واکسن آنفولانزا گاهی ممکن است عوارض بسیار نادری داشته باشد . این عوارض بسیار نادر که در هر میلیون نفر ممکن است برای یک نفر اتفاق بیفتد شامل حساسیت شدی و ابتلا به نوعی فلج پیشرفته می باشد . اما درصد ایجاد این حساسیت و فلج شدن به قدری کم می باشد که نمی توان از فواید و مزایای این واکسن چشم پوشی کرد .

واکسن انفولانزا علاوه بر این خطر نادر که اشاره شد در برخی از افراد پس از تزریق ممکن است علائمی مانند :

• متورم شدن و داشتن درد وخارش در محل تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان• داشتن علائمی همانند سرماخوردگی ساده از جمله :آبریزش بینی ، سردرد، درد گلو، سرفه و بدن در• داشتن تب خفیف

پیش بیاورد که حتما در صورت بروز این علائم والدین باید پزشک معالج را در جریان قرار دهند تا پزشک بنا بر صلاحدید خود اقدامات لازم را انجام دهد . معمولا این دسته از کودکان و یا افراد بزرگسال را تحت نظر قرار می دهند و با دادن و تزریق داروهایی خاص علائمش را کنترل می کنند .

والدین و پرستار کودک باید در   پرستاری از کودک بیمار اقدامات اولیه لازم را انجام دهند.

از شما والدین گرامی و پرستار کودک  تقاضا داریم اگر به کودکتان واکسن آنفولانزا تزریق کرده اید و کودکتان علائم بالا را داشت از درمان های خودسرانه خودداری کرده و حتما کودک را به مراکز درمانی ارجاع دهید.

دکمه بازگشت به بالا