موضوعات داغ

حکم شرعی کاشت ابرو و اکستنشن مژه آیا وضو و غسل باطل است؟

سوالات: حکم شرعی اکستنشن مژه چیست؟ حکم شرعی کاشت ابرو چیست؟ حکم شرعی کاشت ابرو و مژه مصنوعی چیست؟ آیا کاشت ابرو مصنوعی و اکستنشن مژه (کاشت مژه مصنوعی) وضو و غسل را باطل می کند؟

حکم شرعی کاشت ابرو و اکستنشن مژه - آیا وضو و غسل باطل است؟

پاسخکده: کاشت ابرو و اکستنشن مژه به خودی خود اشکالی ندارد ولی باید توجه داشت که نباید در اعضای وضو و غسل مانعی وجود داشته باشد و اگر مانع در وضو و غسل وجود داشته باشد وضو و غسل باطل است بنابراین اگر کاشت ابرو و اکستنشن مژه مانعی در اعضای وضو و غسل ایجاد کنند و برداشتن آن موقع وضو و غسل ممکن نباشد انجام چنین کاری اشکال دارد.
حال شاید سوال پیش بیاید که حالا اگر کسی ابرو مصنوعی یا اکستنشن مژه انجام داده است حال تکلیف وضو و غسل او چه می شود؟ اگر امکان برداشتن و برطرف کردن آن امکان داشته باشد باید برطرف کند و اگر ممکن نیست باید وضو و غسل جبیره ای بگیرید. که برای دانستن نحوه وضو و غسل جبیره ای به لینک مقابل مراجعه کنید : نحوه انجام دادن وضو و غسل جبیره

حکم شرعی اکستنشن مژه (کاشت مژه مصنوعی)

هر چند این عمل به خودی خود اشکالی ندارد، اما چنانچه مانع رسیدن آب به مژه‌ها -هر چند به نحو جزئی- شود، و برداشتن آن در هنگام وضو یا غسل ممکن نبوده و یا همراه با حرج و مشقت باشد، جایز نیست. در هر حال، کسی که چنین عملی انجام داده است، چنانچه نتواند در وقت وضو یا غسل آن مانع را بر طرف کند و یا بر طرف کردن آن مشقت داشته باشد، باید به وظیفه غسل و وضوى جبیره‌اى عمل کند؛ یعنى با دست مرطوب، مانع را مسح نماید.
البته، برخی از فقها در این باره می‌گویند، اگر چسب، قسمت انتهای مژه را نگیرد و روی پوست نریزد مانع وضو و غسل نیست که شاید فرض نادر ی باشد.
ضمائم:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به اکستنشن مژه (کاشت مژه مصنوعی)، چنین است:
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
اگر درآوردنش هنگام وضو و غسل برای او ممکن بوده و حرج و مشقت نداشته باشد، وضو و غسل با وجود چنین مانعى باطل است و اگر درآوردنش ممکن نباشد و یا همراه با حرج و مشقت باشد، ایجاد چنین مانعى که موجب تبدّل وظیفه وضو و غسل به وضو و غسل جبیره‌اى مى‌شود، چنانچه در غیر وقت نماز باشد، مانع ندارد ولى در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به ایجاد مانع نماید، و چنانچه نتواند در وقت وضو یا غسل آن مانع را برطرف کند و یا بر طرف کردن مانع حرج و مشقت داشته باشد، باید به وظیفه غسل و وضوى جبیره‌اى عمل کند؛ یعنى با دست مرطوب مانع را مسح نماید.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
در صورتی که مانع رسیدن آب به بدن نباشد اشکالی ندارد و اگر مانع باشد تنها در صورت ضرورت جایز است، و در این صورت حکم جبیره دارد.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
اگر مانع رسیدن آب به مژه‌ها هر چند به نحو جزئی شود جایز نیست.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):
چنانچه مانع وصول آب به پوست و مواضع غسل یا وضو باشد اشکال دارد و برای غسل یا وضو باید ازاله شود.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
چنانچه توسط نامحرم بوده و یا مانع از رسیدن آب در وضو و غسل به بدن باشد حرام است ولی در صورت ارتکاب، باید علاوه بر وضو و غسل جبیره‌ای احتیاطاً تیمم بدل از غسل یا وضو نیز بنماید.
منبع: استفتاء از دفتر مراجع توسط پایگاه اسلام کوئست.

حتما بخوانید:  حکم شستن سوراخ جای گوشواره در غسل

حکم وضو و غسل در صورت کاشت ابرو و اکستنشن مژه

سوال: حکم وضو و غسل کسی که به دلیل ریزش مو، ابروی مصنوعی چسبانده است، چیست؟
پاسخ:
مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای: در فرض سؤال اگر امکان برداشتن آن وجود داشته باشد، واجب است براى غسل و وضو آن را بردارد، ولى اگر بر پوست سرکاشته شده باشد و برداشتن آن باعث عسر و حرجى شود که عادتاً قابل تحمل نیست، غسل و وضوی جبیره‌ای با آن مجزى است.
آیت الله سیستانی: غسل و وضو با آن باطل است وگذاشتن آن خلاف احتیاط واجب است.
آیت الله مکارم: در صورتی که ضرورتی برای این کار نباشد آن را ترک کنند، و چنانچه ضرورتی وجود داشته باشد و امکان جداسازی آن، به هنگام غسل و وضو نباشد، بصورت عادی، وضو یا غسل را انجام می دهد.
آیت الله وحید: در فرضِ سؤال، این کار حرام است و غسل و وضوء و نماز و روزه را باطل می کند.
آیت الله شبیری زنجانی: اگر عدم استفاده از چنین ابرویی حرجی باشد، جایز است و باید بنابر احتیاط علاوه بر وضو یا غسل، تیمم کند و در وضو و غسل و تیمم بر محل وجود مانع هم دست بکشد.
آیت الله فاضل: اگر از باب ناچاری و ضرورت نا چار به چسباندن ابروی مصنوعی است اشکال ندارد، اگر در وقت وضو و غسل قابل برداشتن باشد باید آن را بردارد و اگر برداشتن آن ممکن نباشد یا حرجی باشد وضو و غسل را به صورت جبیره ای بجا بیاورد.
منبع: استفتاء از سایت مراجع توسط پایگاه رهروان ولایت

حتما بخوانید:  اگر بعد از وضو چیزی که مانع از رسیدن آب به اعضاء وضو باشد ببیند؟
لطفا به این پست امتیاز دهید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن