موضوعات داغ

آیا آرایش کردن حرام است؟

سوال: حکم آرایش ملایم چیست؟ آیا آرایش کردن حرام است و گناه دارد؟پاسخکده: اصلاح صورت و آرایش کردن زن به هر صورت برای شوهر اشکال ندارد اما نشان دادن به نامحرم حرام است و فرقی بین ملایم و غیر ملایم نیست بلکه اگر صدق آرایش و زینت کند ( یعنی در عرف آرایش محسوب شود ) باید از نامحرم پوشیده شود.

آیا آرایش کردن حرام است و گناه دارد؟

نظر مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای را درباره آرایش ملایم بفرمایید؟ حکم آرایش ملایم چیست؟  آیا آرایش ملایم اشکال دارد یا خیر؟ آیا تفاوتی بین آرایش ملایم و زیاد وجود دارد؟ ملاک آرایش حرام چیست؟
فرقی بین آرایش کم و زیاد نیست اگر خانم کاری کرده که عرفاً می­‌گویند آرایش کرده مثلاً ابروها یا چشم را مداد کشیده یا رژ لب زده است و مقابل نامحرم نپوشانده است حرام است. اما اگر در حدی نیست که عرفاً بگویند آرایش کرده مثلاً کرمی زده و کمی زیباتر شده است پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نیست.
مصداق آرایش چیست؟
مصداق آرایش را باید عرف تعیین کند؛ یعنی عموم مردم -افرادی که در محل زندگی شخص هستند- اگر کاری را آرایش بدانند و خانم آن آرایش را داشته باشد باید از نگاه نامحرم بپوشاند. مثلاً کرم ساده و معمولی را کسی آرایش نمی­‌گوید.
منظور از عرف در بحث آرایش و زینت، عرف متشرعین است یا عرف کوچه و خیابان؟
سؤال کردند این عرف چه کسانی هستند؟ متدین­‌ها هستند یا مردم عادی؟ جواب این است که همه‌ی مردم هستند، آنهایی که آرایش را تشخیص می­‌دهند -ولو متشرع هم نباشند ولی آرایش را می‌شناسند- اگر بگویند این کار آرایش است، آرایش محسوب شده و در غیر این صورت آرایش نیست.
آرایش کردن زنان و ظاهر شدن در مقابل نامحرم چه حکمی دارد؟
اگر خانمی آرایش داشته باشد، باید آرایشش را از نگاه نامحرم بپوشاند. اگر او آرایش کند به قصد اینکه نامحرم ببیند، این کار حرام است؛ اگر عمداً در نگاه نامحرم چهره‌ی آرایش‌شده‌اش را نپوشاند آن نیز حرام است؛ مواردی هم که در بحث پوشش خانم‌ها استثنا شده (گردی صورت و دست­‌ها تا مچ) در صورتی است که آرایش و زینتی نداشته باشند.

حکم آرایش ملایم از نظر آیت الله مکارم شیرازی

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره حکم آرایش ملایم چیست؟ آیا حرام است و گناه دارد؟
آرایش زنان : آرایش خفیف گردى صورت و دست‌ها تا مچ هرگاه منشأ مفسده نشود اشکالى ندارد، ولى از آرایش‌هاى تند یا مفسده‌انگیز باید پرهیز کرد.
سرمه کشیدن : در صورتى که ملایم باشد و آرایش تند محسوب نشود مانعى ندارد، مگر اینکه منشاءِ مفسده شود.
اصلاح دختران : اصلاح صورت براى دختران شرعاً حرام نیست،ولى چون برخلاف عرف وعادت است بهتراست پرهیزکنند.
اصلاح و آرایش زنانه براى مردان : جایز نیست مردان خود را شبیه زنان کنند، ولى اصلاح جزیى و مرتّب کردن برخى قسمت‌ها که منظره خوشایندى ندارد اشکالى ندارد. رساله عملیه واحکام > احکام ویژه ( ۶۰۰ مسئله کثیر الابتلاء) > آرایش و پیرایش

حکم آرایش ملایم از نظر آیت الله سیستانی

نظر آیت الله سیستانی درباره آرایش کردن زنان در بیرون خانه چیست؟ آیا فرقی بین آرایش ملایم و غلیظ وجود دارد؟ آرایش کردن در بیرون برای زن تا چه حد جایز است؟
آیت الله سیتانی: در صورت آرایش کردن به هر مقدار باید آن را از دید نامحرم پوشاند.
پرسش: آیا پوشاندن صورت آرایش کرده در صورتی که آرایش صورت مشخص نبوده و حالت طبیعی صورت را داشته باشد لازم است؟
آیت الله سیستانی: اگر زینت شمرده نشود پوشاندن آن لازم نیست.

دکمه بازگشت به بالا