قد بلند ترین حیوان جهان

بلند قامتان دنیای طبیعت؛ با بلندترین حیوانات دنیا آشنا شوید

کره زمین مملوء از موجودات کوچک و بزرگ است، اما شاید متعجب شوید اگر بدانید بعضی حیوانات چقدر می توانند بزرگ باشند. نیروی جاذبه گرچه باعث کوتاه تر شدن قد ما انسان ها می شود، اما از قرار معلوم تأثیر چندانی روی حیوانات ندارد و آن ها می توانند قد و قواره ی عجیب و غریبی پیدا کنند. در ادامه با بلندترین حیوانات دنیا آشنا خواهیم شد.

زرافه بلندترین حیوان روی کره زمین است

زرافه ها به طور معمول بین ۴۳ تا ۵۸ متر قد دارند. بیشتر قد زرافه ها را گردن بلندشان که به آن معروفند تشکیل می دهد که می تواند به حدود ۲۱ متر برسد. این حیوان، بسته به جنسیتش، می تواند بین ۷۹۴ تا ۱۲۷۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

زرافه ها در طبیعت تا ۴۰ سال عمر می کنند.

قد فیل ها می تواند به ۴ متر برسد

فیل ها عمدتاً در گرم دشت های آفریقای سیاه زندگی می کنند. این حیوانات می توانند تا ۷۰ سال عمر کنند.

گرچه فیل ها حیوان بومی ۳۷ کشور آفریقایی هستند، اما طبق تخمین های بنیاد حیات وحش آفریقا، تنها حدود ۴۱۵ هزار فیل بر روی کره زمین باقی مانده است. هر ساله حدود ۸ درصد از جمعیت فیل ها طعمه ی شکارچیان می شوند و از طرفی هم این حیوانات سرعت تولید مثل پایینی دارند. زایمان فیل ها ۲۲ ماه به طول می انجامد.

شترمرغ بلندترین پرنده ی دنیا است و قد آن می تواند به ۲۷ متر برسد

این پرنده ها حیوان بومی بیش از ۲۵ کشور آفریقایی از جمله زامبیا و کنیا و همینطور بخش های غربی آسیا (در ترکیه) هستند. این پرنده را برای استفاده از گوشت و تخم مرغش پرورش می دهند، گرچه در استرالیا شترمرغ های وحشی هم وجود دارد.

شترمرغ ها دندان ندارند، اما بزرگ ترین کره ی چشم در میان حیوانات خشکی متعلق به آن ها است.

قد خرس های قهوه ای وقتی روی پاهایشان می ایستند می تواند به ۲۱ تا ۳ متر برسد

وزن خرس های قهوه ای می تواند به ۲۲۷ تا ۴۰۸ کیلوگرم برسد، گرچه بیشترین وزنی که تا به حال از این حیوانات به ثبت رسیده، بیشتر از ۱،۱۳۴ کیوگرم بوده.

گوزن های موس به طور متوسط بین ۱۵ تا ۲ متر قد دارند. این رقم بدون احتساب شاخ های آن ها است که طول آن ها می تواند به ۱۸ متر برسد

موس ها بزرگ ترین گونه ی گوزن هستند. اما علیرغم جثه ی بسیار بزرگ شان (بسیاری از موس ها حدود ۸۱۶۵ کیلوگرم وزن دارند) گیاهخوار هستند. موس ها از بوته ها، میوه های درخت کاج، خزه ها و گیاهان آبی تغذیه می کنند.

قد بزرگ ترین اسب های دنیا می تواند به بیش از ۱۸ متر برسد

قد اسب ها معمولاً از شانه ی آن ها حساب می شود، یعنی جایی که سر به کتف ها می رسد. حالا در نظر بگیرید که سر اسب ها معمولاً بالاتر از کتف های آن ها قرار می گیرد، به این ترتیب حتی اسب های سایز متوسط هم بلند قدتر از یک انسان معمولی هستند.

بیشتر اسب های سواری از شانه، ۱۵ متر قد دارند.

شترها دو نوع هستند. شترهای تک کوهانه از شانه، ۲ متر قد دارند

برخلاف باور رایج، شترها در کوهان های خود آب ذخیره نمی کنند، بلکه کوهان های آن ها مملوء از چربی است که شترها از آن می توانند به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند.

قد شترهای دو کوهانه از شانه می تواند به ۱۸ متر برسد.

شترها می توانند یکباره تا ۱۵۱ لیتر آب بخورند.

قد بایسون ها یا همان گاومیش های آمریکایی از شانه می تواند به ۱۸ متر برسد

بایسون ها حیوانات سنگین وزنی هستند و وزن آن ها می تواند به ۹۰۷ کیلوگرم برسد.

گرچه در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ میلادی این حیوانات تا مرز منقرض شدن رفتند و در آن زمان تنها چند صدتایی از آن ها در آمریکا باقی مانده بود، اما حالا بیشتر از ۱۰ هزار بایسون در مناطق حفاظت شده ی آمریکا وجود دارد.

 کرگدن دومین حیوان چهارپای بزرگ کره ی زمین است و قد آن از شانه می تواند به ۱۸ متر برسد

کرگدن سفید، بعد از فیل، دومین حیوان چهارپای بزرگ خشکی است. وزن این حیوان می تواند به ۳۴۹۲۷ کیلوگرم برسد.

کرگدن های سفید با پف پف کردن و نفس نفس زدن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و قلمروی خود را با توده های مدفوع شان تعیین می کنند.

قد بوفالوهای آفریقایی از شانه می تواند به ۱۵ متر برسد. این حیوانات صدها کیلوگرم وزن دارند

گرچه بوفالوی آفریقایی را گاهی با گاومیش آمریکایی اشتباه می گیرند، اما آن ها دو حیوان کاملاً متفاوت هستند.

بوفالوهای آفریقایی جثه ی بلند و پهن تری دارند و وزن آن ها می تواند به ۹۸۸ کیلوگرم برسد. این حیوانات زیاد شکار می شوند و به همین دلیل جمعیت آن ها در حال کاهش است، اما هنوز به مرحله ی بحرانی ای نرسیده است.

اسب های آبی به طور متوسط از شانه بین ۱۵ تا ۱۶ متر قد دارند. طبیعت این حیوانات با زندگی در آب کاملاً سازگار است

اسب های آبی وقتی داخل آب می روند، گوش های آن ها به درون فرورفتگی ای در سرشان تا می شود تا آب داخل آن ها نرود.

به علاوه، وقتی دهان اسب های آبی درون آب فرو می رود، می توانند از زیر آب، از طریق سوراخ های بینی شان که بیرون از آب می ماند، صداها را بشنوند.

بلندترین حیوانات حیات وحش؛ از زرافه تا گاو کوهان‌دار آمریکایی!

به نظر می‌رسد که بلندی قد به دلیل نیاز حیوان برای رسیدن به برگ‌های غنی از پروتئین است که در بالا‌ترین نقطه درختان روییده‌اند. در برخی دیگر، راحت و آسوده فرار کردن از دست شکارچیان منجر به این شده که در تکامل نهایی پا‌های بلندتری داشته باشند.

به گزارش فرادید، همه گونه‌های جانوری در طول قرن‌ها به شیوه‌ای تکامل یافته‌اند تا به قد مناسب برای نیاز‌های خود برسند. در حال حاضر هم این قد بلند برای حیواناتی مانند زرافه و خرس قهوه‌ای کاملا ایده‌آل است.

در برخی موارد، به نظر می‌رسد که بلندی قد به دلیل نیاز حیوان برای رسیدن به برگ‌های غنی از پروتئین است که در بالا‌ترین نقطه درختان روییده‌اند. در برخی دیگر، راحت و آسوده فرار کردن از دست شکارچیان منجر به این شده که در تکامل نهایی پا‌های بلندتری داشته باشند.

در این مطلب هشت حیوان بلند قد حیات وحش را معرفی کرده ایم که ممکن است تا به حال متوجه قد و قواره بلند آن‌ها نبوده‌اید:

زرافه

این غول‌های دوست‌داشتنی که قدشان در حالت ایستاده بین ۱۴ تا ۱۹ فوت تخمین زده شده است، بلندترین پستانداران روی زمین هستند. مطمئناً، بیشتر قد آن‌ها (دقیقاً تا هشت فوت آن) بلندی گردن است، اما پا‌های زرافه نیز می‌تواند به طور متوسط حدود شش فوت باشد و به راحتی از بلندی پا‌های یک انسان معمولی بیشتر شود. قد بلند زرافه یک مزیت قابل توجه برای این حیوان بامزه است. با توجه به قد بلند، قدرت بینایی خوب و وارد کردن ضربات قوی، حتی شیر‌ها هم حریف زرافه‌ها نمی‌شوند و نمی‌توانند آن‌ها را به راحتی شکار کنند؛ در نتیجه می‌توانند ۱۰ تا ۱۵ سال در طبیعت زندگی کنند.

فیل بیشه آفریقایی

در کنار زرافه از نظر قد، فیل و به طور خاص فیل بیشه آفریقایی (Loxodo a af ica a) قرار دارد. نر‌های این گونه ارتفاع شانه‌ای بین ۱۰.۵ تا ۱۳ فوت دارند. نزدیکترین خویشاوند فیل بیشه آفریقایی، فیل جنگلی آفریقایی (Loxodo a cyclo is)، بین هفت تا هشت فوت تا شانه بلندی قدشان است. با توجه به اندازه کلی فیل‌های بیشه‌ای – با وزن متوسط حدود ۱۳۵۰۰ پوند – شکار آن‌ها حتی از زرافه‌ها دشوارتر است. شیر‌ها برای شکار فیل‌های جوان‌تر تلاش می‌کنند، اما موفقیت چندانی کسب نمی‌کنند. با این حال، IUCN این گونه را به دلیل شکار غیرقانونی به دست انسان و از بین رفتن زیستگاه برای زمین‌های کشاورزی در فهرست «در معرض خطر انقراض» قرار داده است.

شترمرغ

شترمرغ یکی از شناخته شده‌ترین پرندگان است. این گونه در بزرگسالی با گردن و پا‌های بلند خود بین هفت تا ۱۰ فوت قد دارند. پا‌های بلند شترمرغ به او اجازه می‌دهد تا با سرعت ۴۵ مایل در ساعت بدود. فقط یوزپلنگ‌ها به اندازه کافی سریع هستند که بتوانند با این پرندگان بزرگ همگام شوند. شترمرغ‌ها برای دفن تخم‌های خود گودال‌هایی در خاک حفر می‌کنند و باید گردن خود را پایین بیاورند تا تخم‌ها را با منقار خود بچرخانند و در زیر زمین جا دهند و با این حرکت از دور به نظر می‌رسد که سرشان را در شن فرو می‌کنند.

خرس قهوه‌ای

خرس‌های قهوه‌ای (U sus a c os) تعداد زیادی با زیرگونه‌های متعدد هستند. خرس قهوه‌ای در آمریکای شمالی گریزلی نامیده می‌شود و از بزرگترین گوشتخواران روی کره زمین است. این خرس وقتی روی چهار دست و پای خود قرار می‌گیرد، حدود پنج فوت تا شانه بلندی دارند. با این حال، هنگامی که آن‌ها روی پا‌های عقب خود می‌ایستند، هشت تا نه فوت بلندی دارند.

خرس‌های قهوه‌ای طیف وسیعی از زیستگاه‌ها را در سراسر آمریکای شمالی و اوراسیا اشغال می‌کنند. با وجود انقراض در برخی مناطق، IUCN این گونه را به عنوان یکی از کمترین نگرانی‌ها در همه جا فهرست می‌کند، به جز مدیترانه، جایی که آسیب پذیر است. در حوضه مدیرانه خرس قهوه‌ای بیشتر با تخریب زیستگاه و شکار غیرقانونی تهدید می‌شود.

گوزن آلاسکا

گوزن آلاسکا (Alces alces gigas) یکی از گیاهخواران قدرتمند در آلاسکا و یوکان است. قد نر‌های این گونه در شانه به ۷.۵ فوت می‌رسد و این بدون اضافه کردن گردن، سر و شاخ است. گوزن‌ها گیاهخوار هستند و می‌توانند تا ۷۰ پوند غذا در روز مصرف کنند. قد بلند آن‌ها چرای علف‌ها و گیاهان کوتاه را برایشان دشوار می‌کند، به همین دلیل آن‌ها اغلب بوته‌ها و علف‌های بلندتر را انتخاب می‌کنند. همچنین به دلیل علاقه‌ای که به گیاهان آبی دارند، شناگران ماهری هم هستند.

شتر یک کوهانه

شتر‌های یک کوهانه (Camelus d omeda ius)، که شتر عربی یا تندرو یا جماز هم نامیده می‌شوند، بلندترین گونه شتر‌ها هستند. نر‌ها در ارتفاع شانه به حدود ۵.۹ تا ۶.۶ فوت می‌رسند، این اندازه گیری بخش قابل توجهی از کوهان را شامل نمی‌شود. اندازه کوهان بسته به اینکه شتر از ذخایر چربی موجود در آن برای تغذیه روزانه و گاه ماهانه استفاده می‌کند یا نه، متفاوت است. با وجود قد و قامت چشمگیرشان، شتر‌های یک کوهانه در طبیعت تقریباً ۲۰۰۰ سال است که منقرض شده اند. امروزه این شتر نیمه اهلی است، یعنی ممکن است در طبیعت زیر نظر یک گله‌دار نگهداری شود.

اسب نژاد شایر (اسب گریت در قرون وسطی)

اسب‌ها، علی‌رغم طبیعت معمولاً ملایم‌شان، می‌توانند از نظر اندازه خیلی ترسناک باشند. این ویژگی مخصوصاً در مورد اسب شایر، نژادی که از نژاد اسب بزرگ انگلیسی است صادق است. صد‌ها سال پیش مردان زره پوش در جنگ‌ها سوار بر این اسب بوده اند چرا که اسب شایر قوی و قدرتمند است. اسب شایر به طور متوسط حدود ۱۷ دست یا پنج پا و هفت اینچ قد از برآمدگی بین تیغه‌های شانه دارد. وقتی گردن و سر را هم به این اندازه اضافه کنید متوجه خواهید شد که این اسب یک حیوان قد بلند است.

گاومیش کوهان دار آمریکایی

در پایان لیست بلندترین پستانداران زمینی حیات وحش، گاومیش کوهان دار آمریکایی (Biso biso ) قرار دارد. روی چهار دست و پا، نر‌های این گونه قهوه‌ای پشمالو بین ۵.۵ تا ۶ فوت، یک اینچ در شانه‌ها بلندی دارند. گاومیش کوهان دار آمریکایی قبلا در آمریکای شمالی در گله‌های بزرگ دیده می‌شد، اما عواملی مثل شکار، کشتار و بیماری‌های دامی منجر به انقراض آن‌ها در قرن نوزدهم شد. امروزه، این گونه تقریباً در معرض خطر است، ۱۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ گاو بالغ باقیمانده در پارک‌های ملی یا حفاظت‌شده ایالات متحده نگهداری می‌شوند.

آیا قد بلند برای حیوانات یک مزیت است؟

قد بلند بودن مزایا و معایب خود را دارد. جانوران بلند قد محدودیت‌های بیشتری دارند، زیرا جثه بزرگ آن‌ها به این معنی است که به غذا و فضای بیشتری نیاز دارند. با این حال، پا‌های بلند آن‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهند که به اندازه کافی سریع باشند و از شکارچیان پیشی بگیرند. قد آن‌ها دیدن شکارچیانی را که از راه دور می‌آیند آسانتر می‌کند و به آن‌ها فرصت کافی برای فرار می‌دهد. برای گیاهخوارانی مانند زرافه‌ها و فیل ها، قد بلند برای بقا ضروری است. در ساوانا‌هایی که آن‌ها زندگی می‌کنند، فراوان‌ترین منبع غذایی برگ‌های آویزان شده روی درختان است. آن‌ها برای رسیدن به این برگ‌ها به گردن یا تنه دراز نیاز دارند.

دکمه بازگشت به بالا