کتاب های رشته اموزش ابتدایی دانشگاه ازاد

آموزش ابتدایی – کارشناسی ناپیوسته

۱-۱ تعریف و هدف رشته

دوره کارشناسی ناپیوسته رشته ی آموزش و پرورش ابتدایی در ادامه تورهای کاردانی رشته مزبور به منظور ارتقای سطح دانش، مهارت و نگرشی آموزگاران شاغل به تدریس در دوره ی ابتدایی طراحی شده است به طوری که ضمن شناخت نقش خود در فرایند یاددهی-یادگیری و آشنایی با شیوه های نویسن آموزشی و پرورشی و درک ضرورت همراه شدن با تحولات علمی و آموزشی روز، نسل نوپای جامعه را در جهت رشد همه جانبه به ویژه توسعه ی مهارت های اساسی مورد نیاز رهنمود گردد.

– آشنایی با اصول، رویکرد، اهداف، محتوا، روش تدریس و شیوه ارزشیابی برنامه های درسی دوره ابتدایی.– کسب مهارت در نقد و بررسی و تحلیل برنامه های درسی دوره ی ابتدایی و ایفای تشتی مؤثر در اجرای آنها.– کسب نگرشی های لازم جهت همراه شدن یا دانش جدید در حوزه آموزش ابتدایی.

۱-۲ رسالت و توانایی فارغ التحصیلان

انتظار می رود پس از پایان دوره، دانشجو معلمان صلاحیت ها و توانایی های کاربر را کسب نمایند.۱- آشنایی با نحوهی کسب دانش جهت توسعه دانش آموزی در موضوعات درسی.۲- آشنایی با نقش تربیتی جامعه نهادهای اجتماعی، فرهنگی و …) و خانواده و مدرسه.۳- شناخت نقش خود به عنوان معلم نهیل کننده در فرایند یادگیری.۴- شناخت بهار است های اساسی فرایند تفکر.۵ – آشنایی با نظرات و اصول یاد گیری در دوره ی ابتدایی.۶- آشنایی با اصول طراحی آموزشی به منظور ایجاد انعطاف در اجرای برنامه های درسی متناسب با شرایط یادگیرنده.۷- آشنایی با منابع یادگیری و نحوه بهره گیری از آن در توسعه‌ی توانمندی های حرفه ای.۸- آشنایی با فرایند برنامه ریزی درسی.۹- آشنایی با منابع یادگیری، نحوه تدارک و به کار گیری آن در طراحی آموزشی.۱۰- شناخت ویژگی های رشد دانش آموزان در دوره ابتدایی به منظور تسهیل رشد همه جانبه‌ی آنها.۱۱- آشنایی با روش های مطالعه و تحقیق.۱۲- شناخت اصول آموزش و پرورش دورهای ابتدایی به منظور بهره گیری از آنها در امر یادگیری دانش آموزان.۱۳ – آشنایی با شیوه های مختلف تدریس و ارزشیابی از عملکرد دانش آموزان در حوزه های مختلف یادگیری.

۱-۳ طول دوره و شکل نظام

طول دوره کارشناسی ناپیوسته، ۲ سال می باشد و کلیه ی دروس در نظام آموزش واحد و در چهار نیم سال ارائه می گردد. هر نیم سال تحصیلی ۱۶ هفته بوده و زمان تدریس هر واحد نظری در یک نیم سال ۱۶ساعت، هر واحد عملی ۳۲ ساعت و هر واحد کارگاهی ۴۸ ساعت می باشد.

۱-۴ تعداد و نوع واحدهای درسی

 تعداد کل واحدهای درسی ۷۰ واحد به شرح زیر است: دروس عمومی: ۴ واحد دروس تربیتی: ۹ واحددروس اصلی و تخصصی: ۴۳ واحددروس انتخابی: ۱۰ واحد

نیمسال اول

نیمسال دوم

ترم تابستان اول

نیمسال سوم

ترم تابستان دوم یا ارائه به استاد در پایان ‌ترم سوم (مخصوص دانشجویان غیر مرتبط)

شهریه ثابت و متغیر در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه بین المللی چابهار سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰

آشنایی کامل با رشته آموزش ابتدایی

معرفی رشته آموزش ابتدایی

رشته آموزش ابتدایی یکی از رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان می باشد که از طریق شرکت در هر سه کنکور رشته های ریاضی، انسانی و تجربی امکان ادامه تحصیل در آن وجود دارد. البته میزان پذیرش این رشته از کنکور گروه انسانی بیشتر می باشد. هدف اصلی این رشته آموزش مربیان و معلمان با تجربه در روش های تدریس، آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی و همچنین در مراکز آموزشی تربیت معلم و سایر مراکز مرتبط با دانش آموزان رده سنی ابتدایی می باشد. با توجه به اهمیت بسیار زیاد دوره ابتدایی به عنوان اولین مقطع تحصیلی و نقطه شروع یادگیری تمامی دانش آموزان، باید گفت که این رشته از رشته های مهم در آموزش عالی و آموزش و پرورش محسوب می شود و لازم است که افراد حتماً با علاقه کافی وارد این رشته شوند تا بتوانند این وظیفه مهم را به درستی انجام دهند.

آیا دانشجویان رشته آموزش ابتدایی استخدام آموزش و پرورش می شوند؟

دانشجویان این رشته نیز در بدو تحصیل در دانشگاه به صورت رسمی-آزمایشی در آموزش و پرورش استخدام می شوند و کمک هزینه تحصیلی تحت عنوان حقوق دانشجو-معلمی دریافت می کنند.

تعداد واحدهای درسی آموزش ابتدایی

دانشجویان رشته آموش ابتدایی در طول این ۴ سال ۱۵۰ واحد درسی را باید بگذرانند که ۷۰ واحد آن تخصصی و مربوط به زیست شناسی و ۱۱۸ واحد نیز برای تمرین مهارت های معلمی می باشد. مابقی واحد ها از دروس عمومی می باشد که بین سایر رشته ها نیز مشترک است . همچنین از ترم پنج الی هشتم در این رشته همانند سایر رشته های دانشگاه فرهنگیان، ۸ واحد درسی تحت عنوان کارورزی به دانشجویان داده می شود که دانشجو باید به عنوان یک معلم کارآموز در یکی از مدارس تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش فعالیت کند.

دروس رشته آموزش ابتدایی

دروس تربیتی رشته آموزش ابتدایی

دروس تخصصی رشته آموزش ابتدایی

وضعیت بازار کار و میانگین درآمد رشته آموزش ابتدایی

همانطور که گفته شد دانشجویان رشته آموزش ابتدایی در بدو تحصیل به صورت رسمی آزمایشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش در می آیند و در پایان دوره تحصیلی خود در صورت مورد تایید صلاحیت آموزش و پرورش بودن به استخدام قطعی در آمده و مشغول به کار می شوند. معلمان در ایران وابسته به مقطع تدریس، میزان تجربه و سابقه، رتبه معلمی، میزان تحصیلات و… دریافتی های متفاوتی دارند بنابراین می توان حقوق معلمان را در بازه های بین حداقل حقوق ارگان های دولتی در هر سال تا مبالغی حدودا سه برابر آن در نظر گرفت.

البته لازم به ذکر است که معلمان عزیز می توانند علاوه بر استخدام در آموزش و پرورش به فعالیت های مرتبط دیگری از جمله تدریس خصوصی نیز بپردازند. درآمد تدریس خصوصی به صورت انفرادی و گروهی نسبت به حقوق ماهانه معلمی می تواند بیشتر باشد. کار کردن در این زمینه نیازمند تلاش و سبک تدریس خاص می باشد، بنابراین افرادی در این زمینه موفق خواهند بود که از دانش و مهارت لازم برخوردار بوده و بر مطالب تسلط کافی داشته باشند.

توانایی های لازم برای رشته آموزش ابتدایی

همانطور که گفته شد آموزش ابتدایی یکی از رشته های بسیار مهم و تاثیرگذار در آموزش و پرورش می باشد. به همین خاطر دانشجویان این رشته در ابتدا باید علاقه کافی به این رشته و این شغل داشته باشند و بتوانند به خوبی مهارت های کافی را برای انجام این وظیفه مهم در خود پرورش دهند. آموزگاران مقطع ابتدایی ویژگی های بسیاری باید داشته باشند که اولین و مهمترین آنها بحث بیان شیوا و رسای آنها می باشد، زیرا مخاطب آنها کودکان کم سن و سال می باشند و معلمان باید از قدرت بیان مناسب و توانایی انتقال مفاهیم برخوردار باشند تا بتوانند درس ها را به خوبی به آنها منتقل کنند. همچنین آنها باید درک کافی از مباحث روانشناسی و اجتماعی کودک داشته باشند تا بتوانند تفاوت های شخصیتی و روحی و همچنین سطح یادگیری دانش آموزان نسبت به یکدیگر را مشخص کنند و وظایف خود را در این زمینه به نحو احسن انجام دهد.

همچنین آنها در بعضی از درس هایشان مهارت های تشخیص و درمان برخی از اختلالات رفتاری و روانی دانش آموزان را می آموزند، بنابراین باید علاقه و مهارت کافی را در این زمینه کسب کنند تا بتوانند از عهده این کار نیز بر آیند. معلمان مقطع ابتدایی باید ویژگی های دیگری از جمله حفظ آرامش در کلاس درس، تدریس به بهترین نحو ممکن، توانایی ایجاد ارتباط دوستانه با دانش آموزان، کنترل و آموزش نظم به دانش آموزان، فراهم کردن فضای صمیمی و شاد در ضمن آموزش مباحث علمی و پاسخ به سوالات آنها و… را داشته باشند تا بتواند این وظیفه مهم و خطیر را به خوبی انجام دهد.

پذیرش در دانشگاه های تربیت معلم یا فرهنگیان چه مزایا و معایبی دارد؟

در مورد رشته های گروه آموزش مانند رشته آموزش ابتدایی شرایط خاصی وجود دارد که عبارتند از :

امکان ادامه تحصیل رشته آموزش ابتدایی در داخل و خارج کشور

فارغ التحصیلان رشته آموزش ابتدایی می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های زیر مجموعه علوم تربیتی ( که در بخش بعد به معرفی آنها می پردازیم) به تشخیص اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود به ادامه تحصیل بپردازند.

امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور به علت وجود تعهد خدمت به آموزش و پرورش وجود ندارد.

دکمه بازگشت به بالا