نقشه مراکش روی کره زمین

سفر به مراکش

کشور پادشاهی مراکش که معمولاً آن را به شکل مختصر «مراکش» می‌نامند، کشوری عربی در شمال غربی قاره آفریقا است که بیش از ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد. این درس را به آشنایی با کشور مراکش اختصاص داده‌ایم.

نام مراکش از نام پایتخت کهن آن یعنی شهر مراکش گرفته شده که کلمه‌ای بربر به معنای سرزمین خدا است.

از آنجایی که مراکش، غربی‌ترین کشور عربی محسوب می‌شود، در میان اعراب به اﻟﻤﻤﻠﮑﺔ اﻟﻤﻐﺮﺑﯿﺔ شهرت دارد و بسیاری از مردم جهان نیز آن را به نام دیگرش، یعنی کشور مغرب می‌شناسند.

اگر بخواهید دقیق‌تر بدانید مراکش یا مغرب کجاست باید بگوییم مراکش از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق، از غرب به اقیانوس اطلس، از شرق با الجزایر و از جنوب با صحرای آفریقا و موریتانی همسایه است. در حال حاضر مراکش تنها کشور در قاره آفریقا است که عضو اتحادیه آفریقا نیست. مراکش در سال ۱۹۸۴ از اتحادیه آفریقا خارج شد.

عربی و بربر و فرانسوی زبانهای رسمی مراکش هستند. بربر گویشی مخصوص شمال آفریقاست که ریشه آفریقایی-آسیایی دارد. البته زبان رسمی مدارس مراکش، فرانسوی است.

بهترین زمان برای سفر به مراکش، فصل بهار یا اوایل پاییز است.

نقشه مراکش و موقعیت آن در جغرافیای جهان

اقتصاد مراکش بر پایه ماهیگیری، کشاورزی، تجارت و صنعت گردشگری متمرکز است.

مناره های زیبا مساجد، بازارهای سنتی متنوع، بناهای قرون وسطایی، قلعه هایی باستانی، شهرهای تاریخی، تمدن روم باستان، آرامگا‌ه‌های سلاطین و غذاهای خوش‌ طعم تنها بخشی از جاذبه های گردشگری در سفر به مراکش محسوب می‌شوند.

پایتخت مراکش

پاینخت مراکش شهر ساحلی رباط است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شهر رباط به‌‌خاطر بافت قدیمی و دست نخورده و خیابان های مارپیچ و رنگارنگ محبوب گردشگران از سراسر دنیا است.

در سفر به مراکش دیدار از کوچه های این شهر جزو برنامه های گردشگری تورهای مسافرتی محسوب می‌شود.

بزرگترین شهر مراکش: شهر کازابلانکا

کازابلانکا (Casabla ca) بزرگترین شهر مراکش و مرکز صنعتی، اقتصادی و تجاری این کشور محسوب می‌شود. این شرکت که بزرگترین بندر غرب و از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری مراکش است به عربی دار البیضاء به معنی سرای سفید نامیده می‌شود و به عروس شهرهای آفریقا شهرت دارد.

بخشی از شهرت این شهر، مدیون فیلم کازابلانکا با بازی همفری بوگارت و اینگرید برگمن و به کارگردانی مایکل کورتیس است.

این فیلم عاشقانه که در سال ۱۹۴۲ ساخته شده است، هنوز هم در فهرست فیلم‌های محبوب تاریخ سینمای جهان قرار دارد و هر ساله گردشگران زیادی را روانه شهر تاریخی کازابلانلا می‌کند.

سرزندگی و زیبایی شب های کازابلانکا یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید.

مسجد شاه حسن ثانی یکی از مناطق گردشگری مراکش

مسجد شاه حسن ثانی واقع در کازابلانکا بزرگترین مسجد مراکش و سومین مسجد بزرگ جهان پس از مسجدالحرام، مسجدالنبی به شمار می‌رود و بلندترین مناره جهان در آن قرار دارد

این مسجد باشکوه که بخشی از آن روی آب قرار دارد، نماد معماری مراکشی محسوب می‌شود. نورهای لیزری که از مناره های مسجد به سمت قبله تابانده می شود، از فاصله چند کیلومتری قابل مشاهده است.

چای نعنا

چای سبز و نعناع که با شکر شیرین شده است، نوشیدنی محبوب مراکش است که به آن آتای می گویند و نوشیدن آن در سفر به مراکش توصیه می‌شود.

این نوشیدنی داغ شیرین که گسی نشاط آوری هم دارد در زندگی روزمره مردم مراکش از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و پای ثابت پذیرایی در میهمانی‌ها و مراسمهای مراکشی محسوب می‌شود که رد کردن آن مودبانه نیست.

شیر بربری؛ حیوان ملی مراکش

حیوان ملی مراکش شیر بربری است که به نام شیر اطلس و شیر نوبه‌ای نیز شناخته می‌شود که نژاد آن منقرض شده است.

این شیرها به لحاظ ویژگی های خاص فیزیکی خود از جذاب‌ترین گونه‌های شیر به حساب می‌آمدند.

جثه اینگونه از شیرها درمقایسه باگونه هاِی دیگر بزرگتر و چشم های رنگی داشتند.

روباه صحرایی

روباه فنک یا روباه صحرایی، روباه زیبای کرم رنگی است با جثه کوچک و گوش های بزرگ که در صحرای مراکش زندگی می کند.

صنعت شیلات در مراکش

مراکش بزرگترین پرورش دهنده و صادرکننده ساردین در دنیاست.

شهر اسفی بندر اصلی ماهیگیری و بزرگترین مرکز صنعت شیلات مراکش است و و مجموعاً ۳۵ کارخانه کنسرو سازی دارد.

صنعت توریسم در مراکش

توریسم دومین صنعت درآمدزا بعد از فروش فسفات در مراکش است.

بیشتر گردشگران مراکش از کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و اسپانیا هستند که با توجه به شرایط سیاسی نامساعد دو کشور مصر و تونس در سالهای گذشته، مراکش را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند.

مدیران صنعت گردشگری مراکش امیدوارند که این کشور به موقعیت مناسب و ایده آلی در صنعت گردشگری دست یابند و تا سال ۲۰۲۰ توریست خود را به حدود ۲۰ میلیون نفر در سال برساند.

شهر مراکش

شهر مراکش بخاطر وجود دیوارهای قرمز و ساختمانهایی ساخته شده با خاک رس، به شهر قرمز معروف است.

مراکش از نظر بزرگی چهارمین شهر کشور مراکش است که جاذبه های فرهنگی و بازارهایی محبوب برای گردشگران دارد.

از رقصنده‌های خیابانی و نوازندگان گرفته تا جادوگران و دوره گردها در خیابانهای این شهر قدیمی دیده می‌شوند.

لباس سنتی مراکش

لباس سنتی مراکشی‌ها جلابه نام دارد که معمولاً  در مناسبتهای دینی مانند ماه رمضان و اعیاد سنتی بر تن می‌کنند.

قدیمی ترین دانشگاه جهان

قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، القرویین در شهر فاس یا فز مراکش قرار دارد.این دانشگاه در سال ۸۵۹ میلادی به عنوان یک مدرسه دینی بنیاد شد. نام این دانشگاه به عنوان اولین مرکز آموزشی که مدرک اعطا می‌کرده، در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است.

فاس یا فز در کنار رود فس، سومین شهر مراکش از نظر جمعیت است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا و به شمار می‌رود و در حال حاضر به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شاید برایتان جالب باشد که  عبور و تردد وسایل نقلیه و ماشین در این شهر ممنوع است.

این شهر باستانی پر از مغازه‌های هنری و بازارهای سنتی و مساجد است و در همه جای شهر عطر گل به مشام می‌رسد.

شهر  توریستی آبی در مراکش

شهر آبی رنگ شفشاون یا شاون یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری مراکش محسوب می‌شود. سبک معماری آن رنگ و بوی اندلسی اسپانیایی دارد و صدای موسیقی و آوازهای اسپانیایی نیز از کوچه‌های باریک آن به گوش می‌‌رسد.

در و دیوارهای آبی رنگ این شهر تاریخی نمادی از بهشت و آسمان است و آن را از سایر شهرهای مراکش متمایز می‌کند. در سفر به مراکش حتما وقت و زمانی را به دیدار از این شهر اختصاص دهید.

غذاهای مراکشی که در سفر به مراکش باید امتحان کرد

سبک و سیاق غذاهای مراکشی ترکیبی از غذاهای اروپایی، مدیترانه ای و عربی است.

یکی از معروف ترین غذاهای مراکشی، تاجین نام دارد که از مرغ و یا گوشت در کنار انواع مختلف سبزیجات تهیه می‌شود.

اسم این غذا از کوزه سفالی ای که در آن پخته می‌شود، گرفته  شده است.

در مراکش غذا با دست راست خورده می‌شود و ردکردن و نپذیرفتن لقمه گوشت در هنگام غذاخوردن بی‌ادبی محسوب می‌شود.

سایر سفرهای تصویری متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

آشنایی با مراکش

تور مراکش که به عنوان شهر سرخ در میان گردشگران نیز شناخته می ‌شود ، کشوری واقع در قاره‌ آفریقا است و گردشگران زیادی از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند؛ مراکش یا مغرب ، در شمال غربی آفریقا واقع شده و مساحت آن ۷۱۰۸۵۰ کیلومتر مربع می باشد ، مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس را داراست که از شمال به جبل‌ الطارق و دریای مدیترانه میرسد و اینکه پایتخت مراکش شهر رباط است؛ مراکش ادعای مالکیت صحرای غربی را نیز دارد و آن را از سال ۱۹۷۵میلادی اداره میکند و  وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه‌ های بسیاری است ، ضمنا پایتخت مراکش شهر رباط است.

نقشه مراکش

تاریخچه مراکش

سالهای ۱۹۱۲-۱۸۷۳ مصادف با حکومتهای حسن اول یعنی عبدالعزیز و مولای حفیظ می باشد ، این دوران در پرتو رقابت قدرت های بزرگ استعماری ، مراکش استقلال خود را حفظ میکند و لیکن در سال ۱۹۱۲ میلادی پس از موافقتنامه‌ های الجزیره در سال ۱۹۰۶ میلادی ، کشور فرانسه بخش عظیمی از این کشور را اشغال کرده و از این سال به بعد مبارزه علنی مردم علیه سلطه فرانسه تحت رهبری عبدالکریم خطاب آغاز می‌ شود؛ در سال ۱۹۲۷ میلادی ، محمدبن یوسف ( محمد پنجم ) به تخت  و پادشاهی می ‌نشیند و به علت مخالفت با سلطه فرانسویان بدون اینکه خواهان جداشدن بصورت کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهره ملی می‌ شود که در آینده به پدر استقلال مراکش نیز شهرت می یابد؛ فرانسه که حاضر به پذیرش استقلال مراکش نبود کوشید از برخی گروه‌ ها برعلیه محمد پنجم استفاده نماید که در راس همه آنها الجلاوی بود؛ به همین جهت به درخواست هواداران الجلاوی که خواستار عزل محمد پنجم بودند جواب مثبت داد و محمد پنجم را بهمراه خانواده‌اش به ماداگاسکار تبعید کرد .

تبعید محمد پنجم نقش مثبتی در تحقق استقلال این کشور ایجاد کرد و مردم خواستار بازگشت او و اعلام استقلال کشور شدند و از طرفی دیگر قیام الجزایر علیه فرانسه عاملی در جهت تضعیف حضور فرانسه در مراکش گردید و فرانسه به منظور جلوگیری از سرایت این قیام بر تمامی منطقه و فشارهای مردمی در داخل به تدریج زمینه را برای پذیرش درخواست های عمومی مردم مراکش فراهم  کرده و در ۱۶ نوامبر ۱۹۵۵ محمد پنجم به کشور بازگشت و در ۳ مارس ۱۹۵۶ فرانسه استقلال کشور مراکش را به رسمیت شناخت . 

زبان و مذهب مردم مراکش

مطابق اصل ششم قانون اساسی کشور مراکش ، دین رسمی کشور اسلام می باشد و قانون اساسی در نوع مذهب سکوت اختیار کرده است ، لیکن از دیرباز یعنی در قرن ۱۱ میلادی ، جالب است در سفر به مراکش بدانید که مذهب مالکی (امام مالک بن انس) در این کشور مستقر بوده است و اکثریت قریب به اتفاق مردم پیرو مکتب فقهی امام مالک بوده و هستند؛ حاکمیت نیز تاکید بسیار زیادی بر وحدت مذهبی به ‌عنوان یکی از پایه‌ های وحدت مردم دارد . جالب است بدانید که در مراکش تعداد اندکی مسیحی و یهودی زندگی می‌ کنند و قسمت اعظم یهودیان مراکش حدود ۲۵۰ هزار نفر که در حال حاضر نسل آنها در اسرائیل به ۹۰۰ هزار نفر نیز می‌ رسد در زمان ملک حسن دوم به اسرائیل مهاجرت کردند؛ یهودیان فعلی در شهر کازابلانکا و مراکش مکناس و فاس و طنجه و صویره و رباط و سلا اقامت دارند و بر پایه اصل ششم قانون اساسی ، دولت موظف است آزادی انجام امور مذهبی را برای همگان تضمین نماید و در ضمن زبان و خط رسمی مردم مراکش عربی بربری نیز می باشد و واحد پول این کشور درهم مراکش MAD است.

موقعیت و جمعیت مردم مراکش

موقعیت و جمعیت مردم مراکش بندر‌های کازابلانکا ، طنجه ، ناظور، محمدیه ، آسفی و اگادیر مهمترین بنادر این کشور بشمار می روند؛ مَراکِش یا مغرب به آمازیغی Mu akuc ، موراکوش ⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ و به عربی المغرب نامیده میشود ، مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌ الطارق و دریای مدیترانه میرسد . کشور مراکش از سوی خاور با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس ، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌ است؛ در ضمن  بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می‌ دانند ، این کشور در جنوب با موریتانی هم‌ مرز می‌شود.

جمعیت مراکش ( با احتساب صحرای غربی ) حدود 32 میلیون نفر است که ۸۴۹ درصد را مردان و ۲۵۰ درصد را زنان تشکیل داده‌ اند و از این تعداد جمعیت ۴۳ درصد در مناطق روستایی و ۵۷ درصد در مناطق شهری زندگی می‌ کنند؛ تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع ۴۱ نفر، میانگین نفرات خانوار ۴۵ و نرخ رشد سالیانه جمعیت ۶۴۱ درصد می باشد ، میزان بی سوادی در کشور نیز حدود ۵۰ درصد جمعیت است که نرخ بی سوادی در زنان ۶۲ درصد و در مردان حدود ۳۸ درصد است و نرخ بیکاری در این کشور بالغ بر۲۲ درصد جمعیت فعال است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم مراکش 

برای سفر به مراکش مهم است بدانید که مردم مراکش انسان ‌های بسیار خونگرم و مهربانی هستند که آوازه مهمان ‌نوازی و در اصطلاح مهمان دوستی آنان آوازه عام و خاص است؛ در همان دیدار اول بدون اینکه شناختی از شما میهمانان در مراکش داشته باشند از سلامتی و احوال خانواده‌ تان سوال می‌ کنند و شما را به خانه خود دعوت کرده و بهترین غذا را برایتان می پزند؛ برای روابط شخصی ارزش بالایی قائل اند و از کمک کردن به دیگران لذت می ‌برند و در این راه هرگز به فکر منافع خود نیستند و احترام و عزت هر انسانی بیشترین اهمیت را برای آنها دارد پس مواظب باشید در سفر به مراکش از این مرز قرمز عبور نکنید که در غیر این صورت باعث خراب شدن یک رابطه دوستی مواجه میشوید؛ بسیاری از آداب و رسوم ، قوانین و نمونه رفتارهای موجود در اسلام تاثیری چشمگیر بر مردم و فرهنگ مردم مراکش داشته چرا که مذهب رسمی این کشور است اسلام است.

پیروی از اصول اسلام منجر به استحکام زیربنای خانواده‌ شده که به طبع آن فرزندان موظف‌ هستند از پدر و مادر سالخورده خود مراقبت نمایند و نهایت احترام را به آنها بگذرانند و در نتیجه تعداد خانه سالمندان در مقایسه با فرهنگ غربی بسیار کم میباشد که شما این را در سفر خود حس خواهید کرد؛ این کشور جامعه ‌ای مرد سالار دارد اما دولت تلاش کرده حقوق زنان و کودکان را بیشتر و بهتر رعایت کند . ضمنا باید بدانید که زنان حق ورود به مکان‌ هایی نظیر چایخانه‌ ها را ندارند و در سایر مکان ‌ها مثل دادگا‌ه نمی ‌توانند به صورت مختلط بنشینند؛ لباس سنتی این کشور جیلابا (Djellaba) می باشد ، البته لباس دیگری به نام کفتان (Caf a ) نیز دارند که مخصوص عروسی و مجالس کاملا رسمی است که معمولا با صندل چرمی می ‌پوشند.

البته زن ‌ها در مراسم عروسی کفتان را با کفش پاشنه ‌دار می پوشند و امروزه نسل جوان معمولا از این لباس‌ ها استفاده نمی کنند و لباس ‌های غربی مانند تیشرت و شلوار جین و کت و شلوارهای جدید و جوان پسندانه به تن میکنند؛ مراسم عروسی در این کشور خیلی جالب است و داماد باید قبل از عروسی یک سری هدیه به همسرش بدهد که در این میان باید هدایای خاصی مثل حنا یا شیرینی نیز می باشد؛ بر طبق رسم و رسوم ، عروس همراه با فامیل خود به حمام سنتی مراکشی خواهد رفت و بعد نوبت به مراسم معروف حنای مراکشی می‌ رسد که یک فرد ماهر طرح‌ های معنا داری را روی دست و پای عروس با حنا طراحی میکند که بسیار هم خوش یمن برایشان می باشد؛ عروسی در همه جای کشور 4 تا 8 ساعت ادامه دارد و از یک نوع صندلی تزئینی سنتی به نام آماریا (Ama iya) برای جابجایی عروس و داماد استفاده می ‌کنند که سعی کنید در سفر به مراکش حتما یک عروسی را از نزدیک ببینیند.

آب و هوای مراکش 

آب و هوای کشور مراکش همواره معتدل می باشد و امکان لذت بردن از تنوعات این کشور در تمام طول سال وجود دارد؛ در مراکش بهاری گرم و دلپذیر به همراه شکوفه های درختان و برف روی قله کوه ها را دارد که زیبایی وصف نشدنی را خواهید دید؛ در تابستان نیز هوا گرم است ولی با این حال آب و هوای خنک در کوه های اطلس لذت سفرتان را دوچندان می کند ، در زمستان هوا سرد و مرطوب بوده، به طوری که می توانید در کوه های پوشیده از برف اطلس به اسکی بپردازید و یا در همان زمان در اگادیر به شنا بروید؛ فصل پاییز نیز بهترین زمان برای استراحت است زیرا شب های آن طولانی بوده و باران فصل زمستان هنوز شروع نشده است و هنوز هم شنا در دریا لذت بخش می باشد.

سوالات متداول آشنایی با مراکش همراه با تصویر و نقشه

1- مراکش کجاست ؟

2- زبان مراکش چیست ؟

3- مراکش در کدام قاره است ؟

4- کشور مغرب کجاست ؟

مشاهده نظرات

نظرتان را در مورد این تور با ما به اشتراک بگذارید

دکمه بازگشت به بالا