لار کجاست

دشت لار یکی از دشت‌های دیدنی ایران است که در مرز دو استان تهران و مازندران قرار دارد. این دشت زیبا در نزدیکی تهران واقع شده و از مقاصد بکر و تماشایی برای طبیعت‌گردی و گردش در دل طبیعت است. دشت لار همچنین با عنوان پارک ملی لار نیز شناخته می‌شود و از مناطق شکار ممنوع و تحت حفاظت محیط‌زیست به شمار می‌رود. 

دشت لار همچنین دشت شقایق‌های وحشی نیز نام دارد و در فصل بهار، این دشت پوشیده از شقایق‌های قرمز و گل‌های متنوع می‌شود. سد لار و دریاچه لار، چشم‌انداز زیبای دماوند، آبشارها و رودها، کوه‌ها و ارتفاعات و مناظر دلکش و رویایی، از جمله دیدنی‌های این دشت سرسبز هستند.

هرآنچه باید درباره دشت لار بدانید:

معرفی دشت لار دماوند

منبع عکس: خبر گزاری صدا و سیما (عکاس: احمد بلباسی)

دشت لار، یکی از زیباترین و قشنگ‌ترین دشت‌های ایران است که در مرز دو استان تهران و مازندران جای گرفته است. این دشت در طول تاریخ به‌دلیل داشتن آب‌وهوای خنک و دلپذیر، مناظر تماشایی با گل‌های زرد و شقایق‌های قرمز و وجود چشمه‌سارهای فراوان همیشه مورد توجه قرار گرفته است و از تفرجگاه‌های ییلاقی شاهان و حاکمان بود. در گذشته، لار بخشی از ناحیه تاریخی قصران از توابع طبرستان به شمار می‌رفت و با نام دشت لار قصران شناخته می‌شد.

دشت لار ۷۳ هکتار و ۵۰۰ مترمربع مساحت دارد. این دشت رویایی و دل‌نواز در سال ۱۳۵۴ به نام پارک ملی ثبت شد و جزو مناطق حفاظت شده سازمان محیط‌زیست کشور قرار گرفت. بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط‌زیست دشت لار از سال ۱۳۶۱ به‌عنوان منطقه حفاظت شده اداره می‌شود و از سال ۱۳۷۰ نیز برخی از مناطق بالغ بر ۵۶ هزار هکتار، جزو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قرار گرفته است.

پوشش گیاهی و جانوری دشت لار

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: امین فتح الله زاده)

دشت لار از تنوع گیاهی خوبی برخوردار است. انوع گیاهان دارویی و خوراکی پوشش گیاهی این دشت دل‌انگیز را تشکیل می‌دهند. گون، خرگوشک، آویشن یا اوشم، شنگ، لواش، سیرک یا تلم، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی، گلپر یا الرگ، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک از جمله گیاهان این دشت و ارتفاعات آن هستند.

دشت لار همچنین مملو از گل‌های زیبا و رنگارنگ است. وجود انواع گل‌های زنبق وحشی بنفش و ارغوانی، زرد مرغک و شقایق، این دشت را در بهار همچون رنگین‌کمانی از زیبایی‌ها کرده و جلوه و سیمایی چشم‌نواز به آن هدیه کرده است.

دشت لار به‌دلیل پوشش گیاهی مرتعی و همچنین تنوع زیاد گل و گیاه جهت زنبورداری و پرورش زنبور عسل بسیار مناسب است که این کار از اوایل خردادماه در این دشت شروع می‌شود و تا اواخر شهریورماه ادامه می‌یابد.

در دشت لار تمامی جانداران و گیاهان منطقه البرز مرکزی زندگی می‌کنند. در رودخانه و دریاچه لار ماهی قزل‌آلای خال‌دار قرمز که از جمله ماهیان تحت حفاظت است، یافت می‌شود. بزمجه، مارمولک، روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، کل و بزکوهی، قوچ و میش، آهو، موش صحرایی، قورباغه، لاک‌پشت، واشه، شهباز، عقاب، کبک، کبک دری و خفاش گونه‌های جانوری هستند که در دشت لار مشاهده می‌شوند. افعی دماوندی و البرزی، از جمله گونه‌های اندمیک یا بومی این منطقه هستند.

دشت لار کجاست؟

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: امین فتح الله زاده)

دشت لار یکی از جاهای دیدنی آمل است. این دشت در شرقی‌ترین قسمت‌های شمیرانات تهران، در مرز مازندران و تهران و در دامنه قله دماوند جای گرفته است. از نظر تقسیمات کشوری، بخش شمالی و شمال شرقی دشت لار در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران در استان تهران واقع شده است.

دشت لار از شمال به کوه‌های شهرستان نور مازندران، از شرق و شمال شرقی به کوه دماوند، از جنوب شرق به ایرا، شهرستان دماوند و پلور مازندران، از جنوب به افجه، امامه، لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر منتهی می‌شود.

مسیر دسترسی دشت لار

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: امین فتح الله زاده)

مسیر دشت هویج به دشت لار

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان (عکاس: زهرا سادات راد)

برای رفتن به دشت لار مسیر دیگری وجود دارد که از دشت زیبای هویچ در افجه می‌گذرد. این مسیر یک راه مالرو است که از طریق روستای افجه لواسان کوچک شما را به پارک ملی لار می‌رساند. در این مسیر از دشت هویج افجه عبور خواهید کرد و در ادامه راه به گردنه افجه به شم و سپس به دشت لار کوچک می‌رسید که محلی‌ها به آن لار خشک یا قُلقُلک می‌گویند.

بعد از لار کوچک باید از رودخانه عبور کنید و رشته کوه میانی را پشت سر بگذارید تا به کوه کافر راه و دشت لار بزرگ برسید که در اصطلاح محلی به آن مرغسر یا مرغزار می‌گویند. جالبه بدانید این مسیر قدیمی‌ترین راه دسترسی به دشت لار است که از قدیم دامداران افجه از آن استفاده می‌کنند. فاصله افجه تا لار خشک یا لار کوچک هشت کیلومتر و تا مرغسر یا لار بزرگ ۱۸ کیلومتر است.

هوای دشت لار

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان (زهرا سادات راد)

دشت لار به‌دلیل قرار گرفتن در کوهپایه قله دماوند منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب‌هوا است که در فصل‌های گرم سال با داشتن هوای دلپذیر و مطبوع، مقصدی عالی برای طبیعت‌گردی و لذت بردن از زیبایی‌های آن است. در این ایام خنکای هوای دشت لار میزبان گردشگران و مسافران بسیاری می‌شود.

دیدنی‌های دشت لار

شقایق‌های دشت لار

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان (زهرا سادات راد)

یکی از دیدنی‌های دشت لار که موجب شهرت آن نیز شده است؛ گل‌های دلربای شقایق قرمز است. در فصل بهار این دشت مالامال از شقایق‌های قرمز پوشیده می‌شود و گویی لار، حریری نرم و نازک از شقایق بر تن کرده است.

به همین دلیل، این دشت سرسبز و باصفا به دشت شقایق‌های وحشی معروف شده است. پس اگر دوست دارید لار را غرق در زیبایی ببیند فصل بهار به این مکان رویایی و دلفریب سفر کنید.

کوه‌ها و ارتفاعات دشت لار

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: امین فتح الله زاده)

در دشت لار کوه‌ها و ارتفاعات متعددی خودنمایی و همچون نگهبانی از آن محافظت می‌کنند. این قلل فرصت مناسبی برای کوه‌نوردان و علاقه‌مندان به کوه‌نوردی است. دیو آسیاب، یخ کمر، گل زرد، پهنک، زرشکی، کمردشت، نمک کوسر، سیاه چال، آرو برارو، اسب کلک، کافر راه و کبود کوه‌های این دشت چشم‌نواز را تشکیل می‌دهند. در جنوب این دشت قلل مهرچال، آتشکده، ریزان، سیاه چال و ماز و در جبهه شمال شرقی آن کوه‌های خنسک و شادکوه دیده می‌شوند.

رودهای دشت لار

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

از دل کوه‌های دشت لار، رودهایی با آب زلال و گوارا در لار جاری می‌شوند و این دشت را آبیاری و سیراب می‌کنند. لار، دیو آسیاب، سفید آب، ورارود، الرم، چهل بره، آب امام پهنک و آب سیاه چال از رودهای این شدت هستند. رود لار معروف‌ترین این رودها به شمار می‌رود که سد لار روی آن احداث شده است.

آبشار سفیدآب

منبع عکس: خبر گزاری صدا و سیما (عکاس: احمد بلباسی)

آبشار سفیدآب، یکی از آبشارهای جاری دشت لار است که به نام آبشار قو نیز شناخته می‌شود. این آبشار تماشایی در انتهای دره سفیدآب قرار دارد. این دره محل قشلاق دامداران و عشایر نیز است.

دریاچه و سد لار

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

دریاچه و سد لار یکی از دیدنی‌های دشت پهناور و وسیع لار هستند. البته این سد جزو پارک ملی لار محسوب نمی‌شود و از جاهای دیدنی استان مازندران به شمار می‌آید. سد لار در سال ۱۳۶۱ تأسیس شده است که بخشی از آب رود لار را برای مصارف آشامیدنی و کشاورزی به تهران منتقل می‌کند و باقی آن در منطقه پلور به رود هراز می‌پیوندد. از آب این سد همچنین برای تولید انرژی برق استفاده می‌شود.

بسیاری از مسافران و گردشگران تعطیلات خود را در کنار طبیعت زیبای دشت لار و دریاچه سد آن می‌گذرانند و به تفریح و گردش می‌پردازند. ماهی‌گیری، قایق‌رانی، طبیعت‏‌گردی و دوچرخه‏‌سواری از جمله تفریحات مفرحی است که می‌توانید در این دریاچه انجام دهید.

جالب است بدانید که اولین مسابقه ماهیگیری بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۹ در دریاچه سد لار برگزار شد و از سال ۱۳۷۳ همه ساله این‌گونه مسابقات برگزار می‌شود. فصل مجاز صید ماهی در دریاچه لار از اول خرداد شروع می‌شود و تا شهریور ادامه دارد. علاقه‌مندان برای پرداختن به این تفریح باید پروانه ویژه صید روزانه را از واحدهای محیط‌زیست قوشخانه، پلور و دلیچای دریافت کنند.

عشایر دشت لار

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (برنا قاسمی)

در دشت لار عشایر نیز زندگی می‌کنند و می‌تواند ساعاتی را نیز در کنار این مردمان مهربان و مهمان‌نواز سپری کنید و با نحوه زندگی عشایر آشنا شوید. عشایر این دشت از شهر‌های ورامین و پیشوا استان تهران هستند و دشت لار منطقه ییلاق تابستانی‌ آن‌ها محسوب می‌شود.

تجربه سفر در دشت لار

منبع عکس: خبرگزاری صدا و سیما (عکاس: احمد بلباسی)

بدون شک سفر به دشت لار و گردش در دامان طبیعت بی‌نظیر آن تجربه‌ای شیرین و به‌یادماندنی خواهد بود. چنانچه در فصل بهار به این دشت رویایی سفر کنید از تماشای زیبایی‌های آن به ویژه گل‌ها و شقایق‌های قرمز رنگ سیر نخواهید شد و وسوسه می‌شوید بارها و بارها به این منطقه سفر کنید.

تنفس در هوای دلکش و تمیز لار، تماشای مناظر بی‌بدیل، دیدن منظره فوق‌العاده و بی‌نظیر قله دماوند و گشتن در لابه‌لای علف‌زارهای این دشت تجربه‌ای استثنایی و متفاوت را برایتان رقم خواهد زد.

اقامتگاه دشت لار

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

گشت‌وگذارتان را در دشت لار با اقامت در دامان طبیعت و برپاکردن کمپ و چادر می‌توانید کامل کنید، البته در صورتی که تجهیزات لازم را به‌همراه داشته باشید و تجربه کافی برای شب‌مانی در طبیعت را داشته باشید یا به‌همراه افراد و گروه‌های حرفه‌ای اقدام به این کار کنید. همچنین در نظر داشته باشید که با توجه به تحت حفاظت بودن این منطقه، برای برپایی کمپ لازم است هماهنگی‌های لازم را با محیط‌بانی دشت لار به عمل آورید.

گزینه دیگر برای شب‌‌مانی در دشت لار، اقامت در اقامتگاه‌ عشایری این دشت است که قطعا خاطره فراموش‌نشدنی برایتان خواهد بود.

تهدیدات زیست محیطی دشت لار

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان (عکاس: امین فتح الله زاده)

طبیعت زیبا و بکر دشت لار متعلق به همه نسل‌ها است. برای اینکه این زیبای سحرانگیز برای حال و آیندگان نیز باقی بماند، باید در حفظ آن کوشا باشیم و به آن آسیب وارد نکنیم.

امروزه به‌دلیل هجوم گردشگران و مسافران و رعایت نکردن نظافت این دشت، شاهد وجود زباله‌ در گوشه و کنار آن هستیم. صید بی‌رویه ماهی قزل آلا توسط گردشگران، این‌گونه بومی دریاچه و رود لار را در خطر انقراض قرار داده است.

چرای بیش از حد دام نیز موجب از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه و وارد شدن سیلاب‌ها به داخل دریاچه و در نتیجه گل‌آلود شدن آب می‌شود. این اتفاق، تخم‌ریزی و زادآوری ماهی خال قرمز را با مشکل مواجه می‌سازد؛ چون این ماهی برای که تخم‌ریزی به آب زلال نیاز دارد.

عکس‌های دشت لار در بهار و تابستان

منبع عکس: خبرگزاری میزان (عکاس: امین فتح الله زاده) و خبرگزاری ایسنا (عکاس: پوریا پاکیزه)

پرسش‌های متداول

دشت لار کجاست؟

آیا امکان اقامت در دشت لار وجود دارد؟

بهترین زمان سفر به دشت لار کدام فصل است؟

دریاچه سد لار دارای کدام امکانات تفریحی است؟

نویسنده: اکرم زمانی‌نوری

دشت لار ؛ دشت شقایق های وحشی

دشت لار یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین دشت‌های ایران به شمار می‌رود و مکان بکری برای گردش در طبیعت است. این دشت در مرز استان‌های مازندران و تهران، در دامنه کوه دماوند واقع شده و جاهای دیدنی اطراف تهران به حساب می‌آید. از آن‌جایی که این دشت به عنوان یک پارک ملی شناخته شده، در این منطقه شکار ممنوع است و سازمان محیط زیست از آن محافظت می‌کند.

دشت شقایق‌های وحشی، نام دیگر این دشت پر گل است. گل‌های شقایق قرمز و گل‌های گوناگون دیگر تمام این دشت زیبا را پوشانده. دشت لار دماوند دیدنی‌های بسیار دارد که در ادامه‌ی این مقاله آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

دشت لار کجاست؟

از آن‌جایی که دشت لار در مرز استان تهران و مازندران قرار گرفته، در واقع به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخش شمالی و شمال شرقی این دشت، در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در استان تهران واقع شده است. این دشت در دامنه‌ی کوه دماوند واقع شده که از جهات مختلف به شهرها و مناطق بسیاری من جمله قله دماوند، شهر نور، شهر دماوند، پلور، ایرا، افجه، لواسون و غیره راه دارد.

مسیر دسترسی به دشت لار دماوند

مسیرهای دسترسی مختلفی برای رسیدن به دشت لار دماوند وجود دارد که اولین مسیر از سمت لواسان است. شروع این مسیر از روستای ایراست و تا ورودی پارک ملی لار ادامه دارد. اگر بخواهید از لواسان به این دشت بروید، باید از برگ جهان، نیکنام، سد لتیان، رسنان، چهارباغ و روستای کلان عبور کنید تا به ایرا برسید. در ادامه‌ی مسیر بعد از عبور از گردنه ایرا به این دشت زیبا و دیدنی می‌رسید.

شهر پلور و جاده آبعلی نقطه‌ی شروع مسیر بعدی برای رسیدن به این دشت است. این مسیر به این شکل است که از سه راهی پلور به سمت محیط‌بانی دلیچای حرکت می‌کنید و بعد از آن مانند مسیر اول راهتان را تا دشت لار ادامه می‌دهید. مسیر بعدی نیز از روستای گرمابدر آغاز می‌شود و به پارک ملی لار راه دارد. البته گفتنی است که گرفتن مجوز از شکاربانی گرمابدر برای عبور از این مسیر لازم است.

مسیر دسترسی از دشت هویج به دشت لار

برای رسیدن به دشت لار مسیر دیگری وجود دارد که قدیمی‌ترین راه رسیدن به این دشت به حساب می‌آید و در قدیم راه عبور و مرور دامداران منطقه افجه بوده است. این مسیر از افجه شروع می‌شود و پس از عبور از دشت هویج لواسان و گردنه‌ی افجه به شم، به لار خشک یا لار کوچک می‌رسید که بین محلی‌های آن منطقه به نام قلقلک معروف است. از لار کوچک که مسیر خود را ادامه دهید، باید از رودخانه و کوه کافر عبور کنید و بعد از آن به دشت لار می‌رسید که این مسیر حدودا ۲۶ کیلومتر است.

آب و هوای دشت لار دماوند

از آن‌جا که دشت لار در دامنه‌های قله‌ی دماوند قرار گرفته، آب‌وهوای  پاکیزه و خوبی دارد. این منطقه در نیمه‌ی اول سال آب‌وهوای خنک و بی‌نظیری دارد که باعث شده در این فصول گردشگران و طبیعت‌گردان بسیاری به این منطقه سفر کنند و از هوا و زیبایی‌های آن لذت ببرند. این دشت، منطقه‌ای ییلاقی است و در نیمه‌ی دوم سال هوایی سرد و کوهستانی را تجربه می‌کند.

بهترین زمان سفر به دشت لار

دشت لار در تمام فصول زیبایی خاص خود را دارد ولی از آن‌جا که این منطقه در فصول سرد سال، هوایی بارانی و برفی‌ را تجربه می‌کند، بهترین زمان سفر به این دشت، از اواسط خرداد ماه تا پایان تابستان است. در این زمان می‌توانید دشت‌های سرسبز، دشت شقایق‌های وحشی و طبیعت چشم‌نواز این دشت را ببینید و از هوای ملایم آن لذت ببرید.

دیدنی‌های دشت لار

دشت لار پر از زیبایی و دیدنی است و به همین دلیل شهرت بسیاری دارد. از همان ابتدا که وارد این دشت جذاب می‌شوید، گل‌های رنگارنگ، درختان سرسبز و رودهای پر آبی چشم نوازی می‌کنند.

شقایق‌های وحشی دشت لار

نام دیگر این دشت، دشت شقایق‌های وحشی است. در فصل بهار، دشت لار پر می‌شود از شقایق‌های زیبا و قرمز رنگ که باعث می‌شود دوست داشته باشید ساعت‌ها وقت‌تان را در میان این گل‌ها بگذرانید و یا به تماشایشان بنشینید. اگر دوست دارید منظره‌ای زیبا از شقایق‌های وحشی را ببینید، فصل بهار را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید.

رودها و کوه‌های دشت لار

یکی دیگر از زیبایی‌ها و دیدنی‌هایی که در این دشت چشم‌نوازی می‌کند، رودهای پر آب آن است. رودهایی زلال مانند لار، ورارود، سفید آب، دیو آسیاب و الرم از رودهای این دشت به حساب می‌آیند که دشت را آبیاری می‌کنند. معروف‌ترین رود این منطقه رود لار است.

همچنین در دشت لار کوه‌های بسیاری وجود دارد که در کنار زیبایی بی‌نظیری که دارند، از این دشت محافظت هم می‌کنند. کوه‌‎نوردان زیادی از مکان‌های مختلف برای کوه‌نوردی و استفاده از قله‌های این منطقه، به این دشت می‌آیند. از جمله کوه‌هایی که در این دشت به چشم می‌خورد، می‌توان از زرشکی، گل زرد، کمردشت، سیاه چال، اسب کلک و یخ کمر نام برد که در این دشت، چشم نوازی می‌کنند.

آبشار سفید آب دشت لار دماوند

یکی دیگر از دیدنی‌هایی که در سفر به دشت لار می‌توانید و از آن بازدید کنید و لذت ببرید، آبشار سفیدآب است که خیلی‌ها این آبشار را با نام آبشار قو می‌شناسند. اگر دوست دارید این آبشار زیبا را تماشا کنید، در سفرتان به این دشت، به دره‌ی سفیدآب برودی و این آبشار در انتهای دره واقع شده است.

سد و دریاچه‌ی لار

یکی از مهم‌ترین و زیباترین دیدنی‌های دشت لار، دریاچه و سد لار است که با توجه به این‌که جزو پارک ملی لار به حساب نمی‌آید، از جاهای دیدنی مازندران محسوب می‌َشود. سد لار به منظور تامین آب آشامیدنی و کشاورزی تهران و همین‌طور تولید برق، در سال ۱۳۶۱ تاسیس شد که باقی‌مانده‌ی آب آن در پلور به رود هراز می‌ریزد. گردشگران زیادی برای تفریح، طبیعت‌گردی، دوچرخه‌سواری، کمپینگ و رفتینگ به این منطقه سفر می‌کنند و تعطیلات خود را کنار این دریاچه و سد می‌گذرانند.

در سفر به دشت لار کجا اقامت کنیم؟

برای بازدید و تفریح در این دشت زیبا، می‌توانید با اقامت در شهرهای نزدیک به این منطقه، سفرهای یک روزه بچینید. همچنین می‌توانید دشت لار را مکانی برای کمپ کردن در نظر بگیرید. البته از آن‌جا که این منطقه تحت حفاظت محیط زیست است، برای برپاکردن کمپ در این دشت زیبا باید با محیط‌بانی هماهنگی‌های لازم انجام شود. اگر قصد دارید شب را در این منطقه بگذرانید بهتر است که تجهیزات لازم و تجربه کافی را داشته باشید و یا این‌که با گروه‌های حرفه‌ای این کار را انجام بدهید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با دشت لار، یکی از دشت‌های پر گل و مناطق زیبای ایران آشنا کنیم. جاهای دیدنی و تفریحاتی که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید را به شما معرفی کردیم. از آب‌و‌هوا، بهترین زمان سفر، طبیعت و زیبایی‌های این دشت برای‌تان گفتیم و مسیرهای دسترسی به این دشت چشم‌نواز‌ را برای شما عنوان کردیم.

@co ex : h p:schema.o g, @ ype: C ea iveWo kSeaso , ame: , agg ega eRa i g: @ ype: Agg ega eRa i g, a i gValue: 5, eviewCou : 785

از دریاچه‌ها، جنگل‌ها، چشمه‌های آب گرم تا بیابان‌ها و دره‌ها و غارها، تنوع طبیعت ایران به‌حدی است که هر گردشگری با هر نوع سلیقه‌ای را جذب می‌کند. یکی از زیباترین عجایب طبیعی ایران و جاهای دیدنی تبریز که گردشگران معمولا از کنار آن عبور می‌کنند، کوه‌های رنگارنگ آلاداغ لار هستند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری از این شگفتی طبیعی را در اختیار شما قرار دهیم.

هرآنچه باید درباره کوه‌های آلاداغ لار بدانید:

معرفی کوه‌های آلاداغ لار

عکاس: Mohse Jalali 

تبریز در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و به واسطه موقعیت جغرافیایی منطقه از آب‌و‌هوای خنک‌تری برخوردار است. همچنین، توپوگرافی متنوع آن شامل کوه‌ها،‌ آتشفشان‌های خاموش و دریاچه‌های یخچالی می‌شود. این تفاوت فرهنگی و جغرافیایی از همان جاده مرکز ایران به‌سمت تبریز مشهود است. پس از عبور از زنجان،‌ رشته کوه‌های جالبی به رنگ‌های قرمز، سبز، نارنجی و زرد به‌چشم می‌خورد. این اثر هنری که خالق آن مادر طبیعت است، کوه‌های رنگی آلاداغ لار نامیده می‌شوند و از جاهای دیدنی استان آذربایجان شرقی هستند؛ هرچند نباید آن را با رشته‌ کوهی در ترکیه با همین نام اشتباه گرفت.

دلیل رنگ‌های کوه‌های آلاداغ لار

این کوه‌های رنگی فقط در چند نقطه از دنیا نظیر ژئوپارک ژانکی در چین و کوه‌های آسانگیت در پرو وجود دارند. وجود این کوه‌ها در چین را ناشی از میلیون‌ها سال فشرده‌شدن و اکسیده‌شدن مواد معدنی و ماسه سنگ می‌دانند. احتمالا همین اتفاق در سایر موارد مشابه در دنیا نیز افتاده و این کوه‌های شگفت‌انگیز را به کیک بزرگی با لایه‌های رنگی تبدیل کرده است. بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی از وجود چنین جاذبه‌ای بی‌خبر هستند،‌ هرچند علاقه‌مندان به عکاسی و بازدیدکنندگان آن برای تماشای این کوه‌های زیبا به‌سمت تبریز حرکت می‌کنند؛ زیرا کوه‌های آلاداغ لار که به کوه‌های رنگین‌کمانی مشهورند، در ۲۵ کیلومتری شمال‌شرق شهر تبریز واقع شده‌اند.

کوه‌های آلاداغ لار کجا هستند؟

کوه‌‌های رنگین‌کمانی یا آلاداغ لار در دو ‌منطقه جداگانه قرار گرفته‌اند: یکی در ماهنشان استان زنجان و میانه استان آذربایجان شرقی و دیگری در شمال تبریز در جاده اهر. در واقع، این کوه‌ها در منطقه وسیعی به مساحت ۷۰ کیلومتر مربع پخش شده‌اند و از همین رو بازدید از آن‌ها از نقاط مختلفی از دو استان آذربایجان شرقی و زنجان امکان‌پذیر است.

تفریح در کوه‌های آلاداغ لار

اینجا بهترین مکان برای توقف و برپاکردن بساط پیک‌نیک است، هنگام پیاده‌روی احساس می‌کنید که به سیاره‌ی دیگری رفته‌اید و در حال راه‌رفتن روی مریخ هستید. تماشای این مناظر هنگام پیاده‌روی،‌ گرفتن عکس و فیلم و گشت‌و‌گذار در روستاهای مخفی نزدیک به آن می‌تواند سفر متفاوتی را برایتان رقم بزند. گاهی اوقات در میان این کوه‌ها آبراهه‌هایی جریان می‌یابند و انعکاس زیبای این کوه‌ها در آب یکی از شگفت‌انگیزترین تصاویر طبیعت را پیش روی شما قرار می‌دهد. وجود روستاهایی در اطراف این کوه‌ها، وجهه‌ زیباتری به آن‌ها داده‌اند و جالب است بدانید که خانه‌های این روستاها مثل خاک این کوه‌ها رنگی هستند.

عکاس: Hamid Hossei zade

کوه و تپه‌های رسی آلا‌داغ‌لار، کوه‌های رنگارنگی به رنگ‌های قهوه‌ای، سبز، قرمز، زرد، نارنجی و سفید هستند که وقتی بارندگی می‌شود و خاک رس این کوه‌ها خیس می‌شود، چشم‌اندازی بسیار دیدنی ایجاد می‌کنند. این شگفتی‌ آفرینش از نزدیکی میانه شروع می‌شود و تا مسیر اهر به تبریز ادامه دارد.

بهترین زمان بازدید کوه‌های آلاداغ لار

در تمام ایام سال می‌توانید به دیدن کوه‌های رنگین‌کمانی بروید. البته در هر زمان با جلوه‌ای خاص روبه‌رو خواهید شد؛ چراکه این کوه‌ها در تابش آفتاب رنگ خاصی پیدا می‌کنند و در پاییز و زمستان با بارش باران و برف، تصویری متفاوت را پیشکش شما خواهند کرد.

پرسش‌های متداول

کوه‌های آلاداغ لار کجا هستند؟

دلیل رنگ‌های کوه‌های آلاداغ لار چیست؟

کوه‌های آلاداغ لار چه رنگ‌هایی دارند؟

بهترین وقت برای بازدید از کوه‌های آلاداغ لار چه زمانی است؟

نویسنده: صدیقه شجاعی

دکمه بازگشت به بالا