عنصر باد

عنصر ماه تولد چیست و چه رابطه‌ای با شخصیت افراد دارد؟

عنصر ماه تولد چیست و چه رابطه‌ای با شخصیت افراد دارد؟ این سوالی است که قصد داریم در این مطلب از بلاگ گالری پرسته به آن پاسخ دهیم.

به باور بسیاری از ادیان و مذاهب، آدمی از ترکیب چهار عنصر آتش، خاک، هوا و آب ساخته شده است. تمامی انسان‌ها این چهار عنصر را در وجود خود دارند، اما میزان آن در هر فردی با دیگری متفاوت است. همین تفاوت باعث می‌شود تا عنصر هر شخص با شخصی دیگر فرق داشته باشد و مشخصه‌های رفتاری آن‌ها را از هم تفکیک کند.

به زبان دیگر، این‌طور گفته می‌شود که تمامی انسان‌های روی کره خاکی از ترکیب چهار فاکتور گرما، سرما، خشکی و رطوبت تشکیل شده‌اند. ترکیب این موارد با هم، یکی از عناصر وجودی انسان را تشکیل می‌دهد که به «عناصر چهارگانه» یا «عناصر اربعه» شهرت دارند.

معرفی عناصر چهارگانه

گفتیم که این چهار عنصر به علاوه روح انسان، عناصر اصلی تشکیل‌دهنده نوع بشر هستند. البته به گفته‌ی ابو علی سینا در کتاب قانون، دو عنصر سنگین، یعنی خاک و آب، اعضای بدن انسان را می‌سازند و دو عنصر سبک، یعنی آتش و هوا، روح آدمی را شکل می‌دهند. این دیدگاه کاملا علمی است و درک صحیحی از عالم هستی را به انسان نشان می‌دهد. به این صورت که خاک، نماینده‌ی حالت جامد، آب نمادی از حالت مایع و هوا یادآور حالت گازی است که این سه در کنار هم «ماده» را تشکیل می‌دهند. آتش هم نماینده‌ی انرژی است و تغییراتی که در ماده و حالات آن به وجود می‌آید را توصیف می‌کند.

اگر با این مقدمه، کنجکاو شده‌اید تا بیشتر در مورد عناصر چهارگانه و نقش آن‌ها در زندگی و شخصیت افراد بدانید، از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با بلاگ گالری پرسته همراه باشید.

عنصر آتش: فروردین، مرداد و آذر

گفته می‌شود آتش نخستین عنصری است که هنگام شکل‌گیری جهان متولد شد که به همین سبب آن را فعال‌ترین عنصر اربعه می‌دانند. رنگ‌های آن قرمز، نارنجی پررنگ و ارغوانی است. همچنین آتش را به‌عنوان نمادی برای شعله یا خورشید هم استفاده می‌کنند.

آتش توانایی ایجاد تغییر و پاکسازی دارد. این عنصر در عین حال که گرمابخش و زندگی‌بخش است، قابلیت سوزاندن و ویرانگری نیز دارد.

آتش گرما و نور تولید می‌کند اما به‌تنهایی نمی‌تواند زنده باشد. یعنی در واقع آتش برای زنده ماندن به عناصر دیگر نیاز دارد و بدون اطرافیان نمی‌تواند شاد و سرزنده باشد؛ اگر آتش تنها بماند خاموش می‌شود. در حالی که عنصر هوا سبب بزرگ شدن آتش می‌شود. خاک نیز می‌تواند به شعله‌ور بودن پیوسته و بی‌نقص آن کمک کند. 

این ویژگی‌ها در مورد متولدین عنصر آتش نیز مصداق دارد. یعنی فردی که عنصر وجودی‌اش آتش است، بسیار پرحرارت، گرم و صمیمی است و موجب روشنایی هر فضایی می‌شود. چنین فردی ذاتا مدیر، خونگرم، خلاق و سرشار از زندگی است. آتش با ویژگی تغییردهندگی خود می‌توانند شرایط منفی را به موقعیت‌های مثبت تبدیل کنند.

البته همین ویژگی برعکس هم عمل می‌کند. یعنی آتش می‌تواند به‌راحتی همه چیز را خراب کند. خیلی سریع از کوره در برود و نه تنها خود، بلکه اطرافیانش را بسوزاند.

کسانی که عنصر ماه تولد آنها آتش است اغلب وفاداری کمی دارند و همیشه در مسیر خواسته‌ها و تمایلات خود گام بر می‌دارند.

همچنین، به لحاظ نمادین، عنصر آتش سمبل ویژگی‌های زیر است:

نقاط قوت عنصر آتش

نقاط ضعف عنصر آتش

عنصر آب: تیر، آبان و اسفند

دومین مورد از عناصر چهارگانه، آب است. آب همیشه در جریان بوده و در زیر پوسته خود فعالیت می‌کند. وقتی که آب در یک مسیر باریک جریان دارد، شاید بی‌اثر به‌نظر برسد. اما امان از روزی که در یک جا جمع و متمرکز شود، آن وقت است که می‌تواند کوه را هم جابه‌جا کند.

آب خاصیت پاک‌کنندگی دارد. نماد زایش و تولد بوده و در عین حال مرگ و ویرانی نیز می‌تواند به‌دنبال داشته باشد. آب پاکیزه موجب سلامتی است، در حالی‌که آب آلوده تهدیدکننده سلامتی به‌شمار می‌رود.

کسانی که عنصرشان آب است شاید در ظاهر خونسرد و آرام به نظر برسند اما درون آن‌ها احساسات شدیدی در حال قلیان است.

انسان‌هایی که با عنصر آب متولد شده‌اند زندگی را یک سفر می‌بینند که هر حرکتی در آن بخشی از یک مسیر مشخص است. این افراد بسیار دلسوز و مهربان هستند و بسیار سریع با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. متولدین عنصر آب با تمام وجود خود به دیگران اعتماد می‌کنند که بعضا ممکن است به ضررشان تمام شود.

از آنجا که آب رابطه بسیار عمیقی با دیگران برقرار می‌کند، غم دیگران را به همان اندازه حس می‌کند. همین امر سبب می‌شود تا خواسته‌ها و نیازهای خودش را به دست فراموشی بسپارد. گاهی سنگینی غم دیگران به قدری روی شانه‌های عنصر آب زیاد می‌شود که از او انسانی افسرده می‌سازد که ممکن است به اعتیاد کشیده شود.

احساسات آب فراز و فرود دارد و همین سبب می‌شود گاهی شکننده و بعضی مواقع بی‌رحم به نظر برسد. به همین خاطر، این افراد باید در زندگی خود تعادل ایجاد کنند و بدانند چه زمانی لازم است به دیگران و چه زمانی به خودشان کمک کنند.

به لحاظ نمادین، عنصر آب سمبل ویژگی‌های زیر است:

نقاط قوت عنصر آب

نقاط ضعف عنصر آب

عنصر ماه تولد خاک: اردیبهشت، شهریور و دی

سومین مورد از عناصر چهارگانه خاک است. خاک ثابت و قابل اعتماد است. دائما در حال حرکت و فعالیت بوده و کسانی که عنصر وجودی‌شان خاک است، همین ویژگی‌ها را دارند. همان‌طور که نمی‌توان زمین را از گردش بازداشت، وقتی عنصر خاک تصمیمی می‌گیرد، هیچ چیزی نمی‌تواند نظرش را در رابطه با آن تغییر دهد.

متولد عنصر خاک بسیار خلاق و هنرمند است و قدرت عشق‌ورزی و خلق دارد. درِ خانه آن‌ها به روی دوستان و اعضای خانواده‌شان باز است. با اینکه بسیار مهمان‌نواز و گشاده‌رو هستند اما هر کسی را به حلقه دوستان صمیمی و نزدیک خود وارد نمی‌کنند. همچنین اجازه نمی‌دهند هر کسی از زندگی شخصی آن‌ها مطلع شود. این موضوع باعث می‌شود تا خاک همیشه با وفا و صادق باشد. از طرف دیگر، همین ویژگی سبب می‌شود تا زیاد از حد محتاط و محافظه‌کار شود.

عنصر خاک کاملا خونگرم، صمیمی، بسیار فعال و منطقی است و از تجربیات زندگی خود درس می‌گیرد. این افراد به هیچ وجه اهل رویاپردازی‌ نیستند و در عوض، برای دستیابی به اهداف منطقی برنامه‌ریزی می‌کنند.

در روابط عاطفی، خاک بسیار همدل و همراه است و تا می‌تواند انرژی مثبت به شریک عاطفی خود می‌دهد. اما این افراد باید مراقب باشند زیرا ممکن است بقیه از این خصلت آن‌ها سوءاستفاده کنند.

به لحاظ نمادین، عنصر خاک سمبل ویژگی‌های زیر است:

نقاط قوت عنصر خاک

نقاط ضعف عنصر خاک

عنصر هوا: خرداد، مهر و بهمن

آخرین مورد از عناصر چهارگانه، هوا است. هوا دائما در حرکت است به‌طوری که شاید آن را نبینید. ذهن فردی که عنصر وجودش هواست نیز به همین صورت است. در میان سه عنصر دیگر، هوا متمرکزتر از بقیه بوده و در نتیجه این افراد می‌توانند در لحظه تصمیم‌گیری و بهترین راهکار را برای هر مشکل سختی پیدا کنند.

فردی که عنصر وجود او هواست بسیار دوراندیش بوده و چشم‌انداز وسیعی از اهداف و برنامه‌های خود دارد.

البته این را هم در نظر داشته باشید که با تغییر جهت وزش باد، عنصر هوا می‌تواند تغییر موضع دهد. در حالیکه برخی از متولدین این عنصر منطقی، باهوش و خوش برخورد هستند، شماری دیگر ممکن است گیج و سرد باشند. این اشخاص در انجام چند کار همزمان مهارت بسیار بالایی دارند. اما در عین حال، بسیار سریع هم حواسشان پرت می‌شود.

با اینکه قدرت انجام چند کار هم‌زمان را دارند اما بهترین نتیجه را زمانی بدست می‌آورند که فقط روی یک موضوع واحد تمرکز می‌کنند.

هوا همچنین به انسان‌ها قدرت سخنرانی می‌دهد. به همین خاطر این افراد بسیار خوش‌مشرب هستند و خیلی خوب می‌توانند اطرافیان را سرگرم کنند. به همین دلیل در جمع‌ها می‌درخشند. البته در عین حال که خوش معاشرت هستند، ممکن است گاهی جاذبه اجتماعی نداشته باشند؛ به این دلیل که اغلب منطقی رفتار می‌کنند.

عنصر هوا چندان وفادار و سرسپرده نیست و همین امر در روابط عاطفی برای او مشکلاتی پدید می‌آورد.

این افراد اصولا به سنت بی‌اعتنا هستند و کارها را فقط به این خاطر که باید انجام شود، انجام نمی‌دهند. این طرز فکر از منظر دیگران «تفکر رادیکالی» تلقی می‌شود و قدرت تصمیم‌گیری سریع آن‌ها باعث می‌شود تا اغلب از دیگران برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

به لحاظ نمادین، عنصر هوا سمبل ویژگی‌های زیر است:

نقاط قوت عنصر هوا

نقاط ضعف عنصر هوا

رابطه ۴ عنصر ماه تولد با هم چگونه است؟

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که کدام عناصر ماه تولد با هم سازگاری بیشتری دارند؟ یا کدام دو عنصر با هم اصلا نمی‌سازند؟ 

خاک با آب آب با خاک

یکی از سازگارترین روابط بین عناصر چهارگانه، رابطه عنصر خاک با آب است. رابطه بسیار خوب آب و خاک را می‌توان در طبیعت به خوبی مشاهده کرد. آب باعث رویش خاک می‌شود و با ایجاد رطوبت کافی، انرژی لازم برای انجام فعالیت‌ها را به خاک می‌دهد. آب و خاک در کنار هم عوامل اصلی رویش تمامی گیاهان، گل‌ها، درختان و سبزه‌ها هستند. خاک اگر بدون آب بماند، خشک شده و از بین می‌رود. 

آب هم برای جاری بودن به خاک و زمین نیاز دارد. آب و خاک بدون هم نمی‌توانند حیات کاملی داشته باشند. انسان‌هایی که عنصر وجود آن‌ها آب و خاک است نیز همین شرایط را نسبت به هم دارند؛ یعنی مکمل هم هستند و از یکدیگر قدرت و انرژی می‌گیرند. اما در عین حال باید حواسشان هم باشد که زیاد در هم ادغام نشوند و آب، گِل نشود. 

هوا با آتش آتش با هوا

از دیگر روابط سازگار و بسیار خوب عناصر چهارگانه با هم، رابطه‌ی هوا و آتش است. آتش برای شعله‌ور بودن به هوا نیاز دارد و اکسیژن خود را از هوا می‌گیرد. اما اگر هوا طوفانی شود یا وزش باد زیادی داشته باشد، آتش را خاموش می‌کند. حتی هوای طوفانی باعث پخش شدن شعله‌های آتش و آسیب دیدن فضای اطراف می‌شود. اما وقتی هوا و آتش در حد تعادل در کنار هم باشند به یکدیگر زندگی و انگیزه می‌بخشند. 

هوا با خاک خاک با هوا

در میان رابطه ۴ عنصر ماه تولد با هم باید گفت که هوا و خاک خیلی متناسب نیستند. زیرا هیچ کدام به دیگری محتاج نیست. اگرچه هوا در خاک و خاک در هوا وجود دارد، اما هیچ کدام به آن یکی وابسته نیست و می‌توانند کاملا مستقل از هم زندگی کنند. هوا آزادانه در حرکت است و هر کجا می‌خواهد می‌رود. اما خاک در جای خود ثابت بوده و فقط هوا می‌تواند مقداری او را حرکت دهد. این در حالی است که شاید خاک بخواهد در آرامش در جای خود بدون حرکت بماند؛ بنابراین، رابطه عنصر هوا با عنصر خاک رابطه‌ی چندان جالبی نیست، مگر اینکه طرفین با هم به تفاهم برسند. 

هوا با آب آب با هوا

رابطه دو عنصر هوا با آب هم خیلی خوب نیست. هوا در آب باعث ایجاد موج می‌شود. آب نمی‌تواند امواج و خروشی که هوا به وجود آورده را کنترل کند. نتیجه این امر یک رابطه ناخوشایند است. آب هم اگر به هوا نفوذ کند برای هوا خوب نیست. چون سنگین و مرطوب می‌شود. البته اگر این رطوبت به باران تبدیل شود، باعث شادابی زمین خواهد شد. اما به طور کلی، رابطه هوا با آتش بسیار بهتر از رابطه هوا با آب است.

آتش با آب آب با آتش

لازم نیست توضیح دهیم که آب آتش را خاموش می‌کند! بنابراین رابطه عنصر آب و آتش همیشه در ترس و هراس از هم قرار دارد و اصلا آرامش‌بخش نیست. آتش می‌سوزاند و آب حیات می‌بخشد؛ یعنی این دو عنصر در هیچ حالتی نمی‌توانند در کنار هم خوب باشند. چون هدف و انگیزه مشترکی ندارند. 

آتش با خاک خاک با آتش

اگر خاک را روی آتش بریزیم، آتش خاموش می‌شود. اما همین آتش فقط در دل خاک می‌تواند ریشه کند و شعله‌ور شود؛ بنابراین، برای داشتن رابطه سالم، آرام و بدون هراس باید هر دو عنصر خاک و آتش به میزان مساوی در کنار هم باشند. آتش اگر در خاک زیاد از حد رخنه کند، آتش‌فشان می‌شود. خاکِ زیاد هم آتش را خفه می‌کند. 

آتش با آتش

شاید آتش به آتش کمک کند که شعله‌ورتر باشد و گرمای بیشتری از خود بروز دهد. اما اگر دائم و بدون هدف در حال سوختن و شعله کشیدن باشند، منبع اصلی انرژی‌های خود را هدر می‌دهند و در نهایت تمام و خاموش می‌شوند؛ بنابراین فقط زمانی آتش برای آتش خوب است که باعث گرمابخشی در یک روز سرد زمستانی یا نوربخشی در فضایی تاریک باشد. 

هوا با هوا

هوا آزاد و رها در جریان است. وقتی دو هوا در کنار هم قرار می‌گیرند، با قدرت بیشتری در کنار هم پرواز می‌کنند. اما باید مراقب وزش باد باشند که آن‌ها را تغییر ندهد و جهتشان را از هم جدا نکند. هوا اگر بسته شود و در یک جا قرار گیرد، خفه می‌شود و از بین می‌رود. گاهی هم ممکن است دو هوا در کنار هم به طوفان تبدیل شوند؛ بنابراین، شاید بهتر باشد که هوا با آتش یکی شود تا با یک هوای دیگر.

خاک با خاک

رابطه خاک با خاک دو حالت صفر و یکی دارد؛ یا در کنار هم به کوهی از مقاومت، استقامت و قدرت تبدیل می‌شوند یا به بیابان خشک و بی‌آب‌وعلف. 

آب با آب

در ادامه‌ی مقایسه رابطه عناصر چهارگانه با هم باید بگوییم که آب می‌تواند همراه عنصر آب به دریا و اقیانوس برسد و همواره جاری باشد. یعنی این دو عنصر می‌توانند در برآورده کردن آرزوهای یکدیگر به هم کمک کنند. اما این در حالتی‌ است که دو عنصر آب در اتحاد با هم به سیل تبدیل نشوند و نقش ویرانگری به خود نگیرند. 

علامت‌ها و نمادهای مربوط به ۴ عنصر ماه تولد

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، عناصر چهارگانه طبیعت را با مثلث یا دایره در فرم‌های مختلف نشان می‌دهند. 

نمادشناسی مثلث عناصر چهارگانه

نمادشناسی دایره عناصر چهارگانه

سخن پایانی

در این مطلب به طور مفصل در مورد عنصر ماه تولد، ویژگی‌های هر کدام از این عناصر و تأثیر آن‌ها بر یکدیگر برایتان توضیح دادیم. مثلا گفتیم که یکی از سازگارترین روابط بین عناصر چهارگانه، رابطه خاک و آب است؛ و توضیح دادیم که عنصر  خاک شامل‌ ماه‌های اردیبهشت، شهریور و دی است.  اما اینجا می‌خواهیم بگوییم که اگر دوست دارید زیورآلات طلا بر اساس ماه تولد خود داشته باشید، می‌توانید به صفحه‎‌ی نماد ماه تولد گالری پرسته مراجعه کنید.

فروشگاه آنلاین طلای دست‌ساز پرسته، محصولات بسیار متنوعی بر اساس نماد ماه تولد دارد. از جمله می‌توان به گردنبند، دستبند طلا، گوشواره، آویز طلا و غیره اشاره کرد. تمامی این مصنوعات، با طلای ۱۸ عیار ساخته می‌شوند و تنوع قیمت آن‌ها نیز بسیار زیاد است. همچنین زنانه، مردانه و بچگانه نیز دارند که می‌توانید بر اساس سلیقه و نیاز خود هر طلایی که دوست دارید را سفارش دهید.

برای اینکه با روش‌های سفارش آنلاین طلا و پرداخت هزینه آشنا شوید، می‌توانید به صفحه نحوه سفارش و پرداخت این وب‌سایت مراجعه کنید. اگر در مورد تعویض یا پس دادن طلای خریداری شده سوالی دارید، می‌توانید به صفحه تعویض و بازگشت کالا مراجعه کنید. اگر پاسخ سوال شما در آنجا نبود، از طریق صفحه تماس با ما از گروه پشتیبانی گالری پرسته کمک بگیرید.

ارتباط عناصر چهارگانه با ماه تولد (آتش، خاک، هوا، آب)

آیا می دانستید عناصر چهارگانه با ماه تولد شما مرتبط است و می توان بر اساس ماه تولد شما مشخص کرد کدام عنصر با شما ارتباط بیشتری دارد؟ در این پست می خواهیم ارتباط عناصر چهارگانه با ماه تولد را برای شما مشخص کنیم و به شما کمک کنیم به عنصر وجودی تان پی ببرید. در ادامه با ما همراه شوید.

آتش، خاک، هوا و آب چهار وسیله ای هستند که در تکامل ما بکار می روند. هر یک از بروج دوازده گانه و ماه های سال، عنصر مربوط به خود را دارد و از همین طریق می توان مشخص کرد هر فرد براساس ماه تولدش با چه عنصری در ارتباط هست. در ادامه هر عنصر و ماه های مرتبط با آن مشخص شده است.

عنصر آتش

عنصر آتش بیانگر شعله خالص روح می باشد و با ماه های زیر در ارتباط است:

عنصر خاک

عنصر خاک بیانگر فازها و حالات مختلف جسم فیزیکی (معبد) می باشد و با ماه های زیر در ارتباط است:

عنصر هوا

عنصر هوا بیانگر قدرت های ذهن می باشد و با ماه های زیر در ارتباط است:

عنصر آب

عنصر آب بیانگر جنبه های مختلف طبیعت احساسات می باشد و با ماه های زیر در ارتباط است:

همان طور که در بخش های بالا مشاهده کردید، بین عناصر چهارگانه و ماه تولد شما ارتباط وجود دارد و این ارتباط نشان دهنده تاثیر آن عنصر در زندگی شما است. اکنون شما می توانید بر اساس ماه تولدتان به راحتی به عنصر وجودی تان پی ببرید و شخصیت و مسیرهای زندگی تان را براساس این عنصر وجودی مشخص کنید.

مطلب مرتبط

ناهید عالم زاده

مدرس مدیتیشن و دارای مدرک رسمی از مدرسه Yoga Pa hshala کشور نپال

دیدگاه (4)

ناشناس

عالی بود من آتش انتخاب کردم ???????????? و بعد ماه تولد من رو پیدا کرد ، مرداد????

میلو

عالی بود من آتش انتخاب کردم ???????????? و بعد ماه تولد من رو پیدا کرد ، مرداد????

ناشناس

عالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی

ناشناس

عنصر من باد است خیلی عالییییییییی

نظر بدهید لغو پاسخ

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

Δdocume .ge Eleme ById( ak_js_1 ).se A ibu e( value, ( ew Da e() ).ge Time() );

عناصر چهارگانه چیست و چه رابطه‌ای با شخصیت افراد دارد؟

عناصر چهارگانه چیست و چه رابطه‌ای با شخصیت افراد دارد؟ این سوالی است که قصد داریم در این مطلب از بلاگ گالری طلا پرسته به آن پاسخ دهیم.

به باور بسیاری ادیان و مذاهب، آدمی از ترکیب چهار عنصر آتش، خاک، هوا و آب ساخته شده است. تمامی انسان‌ها این چهار عنصر را در وجود خود دارند اما میزان آن در هر فردی با دیگری متفاوت است.

همین تفاوت باعث می‌شود تا عنصر هر شخص با شخصی دیگر فرق داشته باشد و مشخصه‌های رفتاری آن‌ها را از هم تفکیک کند.

به زبان دیگر این‌طور گفته می‌شود که تمامی انسان‌های روی کره خاکی از ترکیب چهار فاکتور گرما، سرما، خشکی و رطوبت تشکیل شده‌اند. ترکیب این موارد با هم یکی از عناصر وجودی انسان را تشکیل می‌دهد و عناصر چهارگانه نام دارند که در ادامه هر عنصر را توضیح داده‌ایم:

معرفی عناصر چهارگانه

این چهار عنصر در کنار روح عناصر اصلی تشکیل‌دهنده وجود انسان هستند. البته گفتنی است که ابو علی سینا در کتاب قانون گفته که دو عنصر سنگین، یعنی خاک و آب، سازنده‌ی اعضای بدن هستند و دو عنصر سبک، یعنی آتش و هوا، روح آدمی را تشکیل داده‌اند.

باید بدانید که این دیدگاه عامیانه نیست و درک صحیحی از عالم هستی را به انسان نشان می‌دهد. به این صورت که خاک، نماینده‌ی حالت جامد، آب نمادی از حالت مایع و هوا یادآور حالت گازی است که این سه در کنار هم ماده را تشکیل می‌دهند.

آتش را هم نماینده انرژی می‌دانند که تغییرات به وجود آمده در ماده و حالات آن را توصیف می‌کند.

با این مقدمه، اگر کنجکاو هستید تا در مورد هر کدام از این عناصر بیشتر بدانید، از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

عناصر چهارگانه، عنصر آتش

عنصر وجودی متولدین ماه‌های: فروردین، مرداد و آذر

گفته می‌شود آتش نخستین عنصری است که هنگام شکل‌گیری جهان متولد شد. آتش توانایی ایجاد تغییر و پاکسازی دارد. این عنصر در عین حال که گرمابخش و زندگی‌بخش است، قابلیت سوزاندن و ویرانگری نیز دارد.

آتش گرما و نور تولید می‌کند اما به‌تنهایی نمی‌تواند زنده باشد. این ویژگی در مورد متولدین عنصر آتش نیز مصداق دارد.

آن‌ها با ویژگی تغییردهندگی خود می‌توانند شرایط منفی را به موقعیت‌های مثبت تبدیل کنند. البته همین ویژگی برعکس هم عمل می‌کند؛ یعنی آتش می‌تواند به‌راحتی همه چیز را خراب کند. خیلی سریع از کوره در برود و نه تنها خود، بلکه اطرافیانش را بسوزاند.

کسانی که آتش هستند اغلب وفاداری کمی دارند و همیشه در مسیر خواسته‌ها و تمایلات خود گام بر می‌دارند.

آتش برای زنده ماندن به عناصر دیگر نیاز دارد. در حالی که هوا سبب بزرگ شدن آتش می‌شود، خاک می‌تواند به شعله‌ور بودن پیوسته و بی‌نقص آن کمک کند. به این معنا که عنصر آتش بدون اطرافیان نمی‌توان شاد و سرزنده باشد و اگر تنها بماند خاموش می‌شود.

آتش را همچنین به‌عنوان نمادی برای شعله یا خورشید هم استفاده می‌کنند. اما به لحاظ نمادین، عنصر آتش سمبل ویژگی‌های زیر است:

نقاط قوت عنصر آتش

نقاط ضعف عنصر آتش

عناصر چهارگانه، عنصر آب

عنصر وجودی متولدین ماه‌های: تیر، آبان و اسفند

 دومین مورد از عناصر چهارگانه آب است. آب همیشه در جریان بوده و بیشتر فعالیت‌های آن نیز زیر سطحش در حال روی دادن است. کسانی که عنصرشان آب است شاید در ظاهر خونسرد و آرام به نظر برسند اما درون آنها احساسات شدیدی در حال قلیان است.

فردی که عنصر وجودی او آب است بسیار دلسوز و مهربان است و بسیار سریع با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. این افراد با تمام وجود خود به دیگران اعتماد می‌کنند که بعضا ممکن است به ضررشان تمام شود.

آب وقتی در یک مسیر باریک جریان دارد، شاید بی‌اثر به‌نظر برسد. اما امان از روزی که در یک جا جمع و متمرکز شود، آن وقت است که می‌تواند کوه را هم جابه‌جا کند. انسان‌هایی که با عنصر آب متولد شده‌اند زندگی را یک سفر می‌بینند که هر حرکتی در آن بخشی از یک مسیر مشخص است.

از آنجا که آب رابطه بسیار عمیقی با دیگران برقرار می‌کند، غم دیگران را به همان اندازه حس کرده و همین امر سبب می‌شود تا خواسته‌ها و نیازهای خودش را به دست فراموشی بسپارد.

گاهی سنگینی غم دیگران به قدری روی شانه‌های عنصر آب زیاد می‌شود که از او انسانی افسرده می‌سازد که حتی ممکن است معتاد شود. احساسات آب فراز و فرود دارد و همین موضوع سبب می‌شود گاهی شکننده و بعضی مواقع بی‌رحم شود.

این افراد باید در زندگی خود تعادل ایجاد کنند و بدانند چه زمانی لازم است به دیگران و خودشان کمک کنند.

آب خاصیت پاک‌کنندگی داشته و نماد زایش و تولد است؛ در عین حال مرگ و ویرانی نیز می‌تواند به دنبال داشته باشد. آب پاکیزه موجب سلامتی است در حالیکه آب آلوده تهدیدکننده سلامتی به شمار می‌رود. آب همچنین نماد ویژگی‌های زیر است:

نقاط قوت عنصر آب

نقاط ضعف عنصر آب

عناصر چهارگانه، عنصر خاک

عنصر وجودی متولدین ماه‌های: اردیبهشت، شهریور و دی

سومین مورد از عناصر چهارگانه خاک است که ثابت و قابل اعتماد است. خاک دائما در حال حرکت و فعالیت بوده و کسانی با این عنصر وجودی، همین ویژگی‌ها را دارند. عنصر خاک بسیار فعال و منطقی است، از تجربیات زندگی خود درس می‌گیرد. این افراد به هیچ وجه اهل رویاپردازی‌های خیالی نیستند، اما در عوض برای دستیابی به اهداف منطقی برنامه‌ریزی کرده و چشم‌انداز تعریف می‌کنند.

همچنین متولد عنصر خاک بسیار خلاق و هنرمند است و قدرت عشق‌ورزی و خلق دارد. این افراد کاملا خونگرم و صمیمی هستند و درِ خانه آنها به روی دوستان و اعضای خانواده‌شان باز است. با اینکه بسیار مهمان‌نواز و گشاده‌رو هستند اما به راحتی هر کسی را به حلقه دوستان صمیمی و نزدیک خود وارد نمی‌کنند و اجازه نمی‌دهند هر کسی از زندگی شخصی آنها مطلع شود. این باعث می‌شود تا خاک همیشه با وفا و صادق باشد. از طرف دیگر، همین ویژگی سبب می‌شود تا زیاد از حد محتاط و محافظه‌کار شود.

همان‌طور که نمی‌توان زمین را از گردش بازداشت، وقتی عنصر خاک تصمیمی می‌گیرد هیچ چیزی نمی‌تواند نظرش را در آن رابطه تغییر دهد. در روابط عاطفی، خاک بسیار همدل و همراه است و تا می‌تواند انرژی مثبت به شریک عاطفی خود می‌دهد. اما این افراد باید مراقب باشند زیرا ممکن است بقیه از این خصلت آنها سوءاستفاده کنند.

نقاط قوت عنصر خاک

نقاط ضعف عنصر خاک

عناصر چهارگانه، عنصر هوا

عنصر وجودی متولدین ماه‌های:خرداد، مهر و بهمن

آخرین مورد عناصر چهارگانه، هوا است. هوا دائما در حرکت است به‌طوری که شاید آن را نبینید. ذهن فردی که عنصر وجودش هواست نیز به همین صورت است. فردی که عنصر وجود او هواست بسیار دوراندیش بوده و چشم‌انداز وسیعی از اهداف و برنامه‌های خود دارد؛ به‌طوری که شاید بقیه نتوانند به‌خوبی او باشند.

خوب است بدانید که در میان سه عنصر دیگر، هوا متمرکزتر از بقیه است. این افراد می‌توانند در لحظه تصمیم‌گیری کرده و بهترین راهکار را برای هر مشکل سختی پیدا کنند. اگر چه با تغییر جهت وزش باد، عنصر هوا می‌تواند تغییر موضع دهد. در حالیکه برخی از متولدین این عنصر منطقی، باهوش و خوش برخورد هستند، شماری دیگر ممکن است گیج و سرد باشند.

این اشخاص در انجام چند کار همزمان مهارت بسیار بالایی دارند. اما در عین حال، بسیار سریع هم حواسشان پرت می‌شود. با اینکه قدرت انجام چند کار هم‌زمان را دارند، اما بهترین نتیجه را زمانی بدست می‌آورند که فقط روی یک موضوع واحد تمرکز می‌کنند.

هوا همچنین به انسان‌ها قدرت سخنرانی می‌دهد. به همین خاطر این افراد بسیار خوش‌مشرب هستند و خیلی خوب می‌توانند اطرافیان را سرگرم کنند. به همین دلیل در جمع‌ها می‌درخشند. البته توجه داشته باشید که در عین حال که خوش معاشرت هستند، ممکن است گاهی جاذبه اجتماعی نداشته باشند. به این دلیل که اغلب منطقی رفتار می‌کنند.

عنصر هوا چندان وفادار و سرسپرده نیست و همین امر در روابط عاطفی برای او مشکلاتی پدید می‌آورد. این افراد اصولا به سنت بی‌اعتنا هستند و کارها را فقط به این خاطر که باید انجام شود، صورت نمی‌دهند. این طرز فکر از منظر دیگران «تفکر رادیکالی» تلقی می‌شود و قدرت تصمیم‌گیری سریع آنها باعث می‌شود تا اغلب از دیگران برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

نقاط قوت عنصر هوا

نقاط ضعف عنصر هوا

در این مطلب عناصر چهارگانه را به شما معرفی کردیم و با خصوصیات هریک به‌طور کامل آشنا شدیم. بلاگ پرسته دنیایی از دانستنی‌های طلا و زیورآلات است که می‌توانید از مطالعه آن لذت ببرید. اگر مطلبی در مورد عناصر چهارگانه که در متن به آن پرداختیم، وجود دارد با ما و دیگران آن را به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا