درامد پرورش حلزون در خانه

آیا واقعا پرورش حلزون سود آور است؟ | آموزش راه اندازی مزرعه پرورش حلزون

با شنیدن پروژه پرورش حلزون ممکن است تعجب کنید که آیا واقعاً مزرعه پرورش حلزون وجود دارد؟

بله، خواننده عزیز، مزارع بسیاری در کشورهای  دیگر در زمینه پرورش حلزون وجود دارد و آنها به موفقیت های بزرگی دست یافته اند و حلزون را به مقدار زیاد به تمام کشورهای جهان صادر می کنند.

حلزون هزاران سال است که به عنوان یک ماده در تهیه غذاهای لذیذ استفاده می شود، یونانی ها و رومی ها به عنوان غذا حلزون را تهیه می کنند. حلزون در زمینه های دیگر مانند آرایشی و بهداشتی و پزشکی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

حلزون هنوز هم در بسیاری از کشورهای جهان به مقدار زیاد مصرف می شود و بازار آن روز به روز در حال رشد است و این به دلیل استفاده مدرن از حلزون و مایع آن در ساخت انواع لوازم آرایشی و بهداشتی و برخی داروها مورد استفاده قرار می گیرد.  ارزش کل بازار حلزون 12 میلیارد دلار برآورد شده است.

طرح پرورش حلزون می تواند به عنوان طرحی موفق معرفی شود، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این تجارت سودآور را که هنوز به اندازه کافی در جهان مورد بهره برداری قرار نگرفته است، با شما به اشتراک بگذاریم.

نکات زیر را در ادامه توضیح خواهیم داد. -پروژه پرورش حلزون چیست؟! -چگونه می توان پرورش حلزون را شروع کرد؟! -پرطرفدارترین و مناسب ترین گونه ها برای پرورش حلزون کدامند؟! -چگونه می توان حلزون را برای رسیدن به سود بالا به بازار عرضه کرد؟!     روش پرورش حلزون     1- روش ایتالیایی     2- روش فرانسوی: حلزون های خاک داخل گلخانه

    چه نوع حلزونی باید پرورش داد؟

    خانواده هلیکس aspe sa     خانواده هلیکس Ape a

کلیپ آموزش رایگان پرورش حلزون

  *  آیا در زمینه پرورش حلزون شما هم به این سوالات برخورده اید؟

– آیا می توان حلزون ها را از طبیعت جمع آوری و سپس پرورش داد؟ –  هزینه تولید حلزون؟ – بهترین راه برای پرورش حلزون؟ –   فضای مورد نیاز برای پروژه پرورش حلزون چقدر است؟ –  چه کشورهای حلزون تولید و صادر می کنند؟ –   آموزش پرورش حلزون –  استخراج ترشحات حلزون با دستگاه مولر وان –   بازاریابی و صادرات

پروژه پرورش حلزون چیست؟

پرورش حلزون ,فرآیند تهیه و مراقبت از حلزون در شرایط خوب است که به رشد و تکثیر سریع حلزون کمک می کند. این روش برای تشدید و تسریع تکثیر حلزون هاست که مقدار زیادی حلزون تولید می کند و پس از رشد کامل و رسیدن وزن به حد لازم، آنها را به فروش می رساند. در پرورش حلزون دو تخصص وجود دارد، یکی پرورش حلزون و کسب سود از طریق فروش زیاد آن و یا پرورش حلزون که به تولید مقادیر زیادی از لجن حلزون مایع چسبنده آن اختصاص دارد که به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

همچنین دو تخصص برای پرورش حلزون برای فروش وجود دارد، کسانی هستند که در تولید حلزون های جوان نایسور تخصص دارند و سپس آنها را می فروشند و برخی دیگر جوان ها را می خرند و سپس آنها را چاق می کنند و می فروشند و مخلوطی از این دو تخصص وجود دارد. .

ترشح حلزون یکی از گران ترین مواد اولیه در صنعت آرایشی و بهداشتی مدرن است و قیمت آن در بازار بین 20 تا 60 دلار آمریکا به ازای هر کیلوگرم تخمین زده می شود.

قیمت هر کیلوگرم ترشح حلزون لیوفیلیزه از 20 هزار تا 80 هزار دلار آمریکا متغیر است. فریز به معنای خشک شده  یا یخ زده است که به معنای آبگیری است و این کار با انجماد آن و سپس تبخیر آب از بزاق حلزون بدون عبور آب از فاز مایع یعنی از حالت یخ زده به بخار انجام می شود. این یک لیوفیلیزه است که حاوی مواد خوبی است و می توان آن را برای سالها در دمای اتاق بدون نیاز به یخ زدن نگهداری کرد.

 فواید حلزون فواید تغذیه ای حلزون ها همانطور که در بالا اشاره کردیم، حلزون به دلیل طعم لذیذ و ارزش غذایی بالا، یک ماده ضروری در بسیاری از غذاهای خوشمزه است. گوشت حلزون مقداری کالری بدون کلسترول و قند به بدن می رساند و همچنین دارای ویتامین E می باشد و به تولید گلبول های قرمز خون کمک می کند که برای ماهیچه ها و بافت ها مفید است.

خوردن حلزون همچنین بدن را با سلنیوم تغذیه می کند که بیماری های قلبی را درمان می کند و گوشت حلزون مواد معدنی مانند: –   پتاسیم –    فسفر –    منیزیم؛     مطالعات اخیر همچنین ثابت می کند که درصد خوبی از امگا 3 و امگا 6 را برای بدن فراهم می کند.

فایده آرایشی حلزون ها 2000 سال پیش، رومی ها و یونانی ها از حلزون ها در لوازم آرایشی برای به دست آوردن طراوت پوست و مبارزه با پیری استفاده می کردند. علم مدرن همچنین ارزش مایع حلزون را برجسته کرده است که یک ماده خام غنی از موارد زیر است: –    ویتامین ها –    پروتئین ها –    کلاژن –    آلوتین –    الاستین –    اسید گلیکولیک همه این مواد در ساخت لوازم آرایشی لوکس استفاده می شود که با قیمت های بسیار بالایی به فروش می رسد.

روش پرورش حلزون پروژه پرورش حلزون عمدتا بر روی تکثیر حلزون و پرواربندی حلزون های جوان تمرکز دارد که برای این کار باید شرایط مناسب یعنی رطوبت بالا بین 75 تا 97 درصد و دمای بین 7 درجه تا 27 درجه فراهم شود.

پرورش باید به نسبتی انتخاب شود که اسیدیته بالاتر از 6 درجه باشد و خاک سبک و شکننده باشد تا حلزون احساس راحتی کند و تخم بگذارد و خاک باید از نظر زهکشی آب خوب باشد. تا آب در آن انباشته نشود و آب اضافه از حوضچه ها خارج شود که ممکن است باعث پوسیدگی علف های هرز و مرگ حلزون شود.

دو راه برای پرورش حلزون وجود دارد که در عنوان زیر به هر دو خواهیم پرداخت:

1- روش ایتالیایی : پرورش آزاد این روش بستگی به الگوی طبیعی زندگی حلزون در طبیعت دارد که باعث می شود آزادانه حرکت کند و به طور طبیعی تولید مثل کند که این روشی است که از نظر کیفیت نتیجه بهتری می دهد.

این روش شامل کثیف کردن حلزون ها در حوضچه های روباز و علف خوار با قوطی های آبیاری است که برای جلوگیری از فرار حلزون ها حصارکشی شده اند. این حوض ها باید دارای تخته های چوبی باشند که به صورت زاویه دار قرار می گیرند تا حلزون بتواند در تمام طول روز خوابیده و زیر آن آویزان شود.

حلزون عاشق آویزان شدن است، به خصوص روی چوب ,  بنابراین از تخته ها به صورت مورب استفاده می شود زیرا رطوبت و خنکی مورد نیاز حلزون را حفظ می کند تا بتواند در طول روز در داخل خود آویزان شود و در برابر اشعه های سوزان خورشید پنهان شود. همچنین می توان از این تخته ها برای قرار دادن غذا و داروهایی استفاده کرد که به رشد حلزون ها کمک می کند و آنها را برای تولید مثل مناسب تحریک می کند.

این روش چگونه اعمال می شود؟ این فرآیند با انتخاب یک قطعه زمین با خاک سبک و نفوذپذیری خوب، ترجیحاً شیب دار برای تسهیل فرآیند زهکشی، همانطور که در بالا ذکر شد، آغاز می شود.

پس از تعیین قطعه زمین، باید آن را شخم زد تا از یک طرف برای کشت مناسب باشد و از طرف دیگر شکننده باشد تا حلزون بتواند حرکت کند و غوطه ور شود و از طرف دیگر تخم بگذارد.

مساحت زمین پرورش باید با توجه به ظرفیت تولید شما تعیین شود.به طور کلی مساحت مزرعه قابل استفاده از 50 تا 100 متر مربع به صورت مستطیل می باشد، به عنوان مثال:

*عرض 5 متر در طول 10 متر یا * عرض 5 متر در طول 20 متر

پس از آن باید تعداد حوضچه های مورد نظر خود و همچنین اندازه ظرفیت تولید مورد نظر خود را با توجه به تخصصی که می خواهید روی آن کار کنید، یا تولید جوانه حلزون یا خرید جوانه و چاق کردن و یا مخلوط کردن آنها  , روش و سیستم پرورش را تعیین کنید.

اما قبل از آن باید نکات فنی در پرورش حلزون را بدانید.

مساحت یک متر مربع برای هر 300 حلزون کافی است، به این معنی که مساحت 50 متر مربع برای 15000 حلزون کافی است که معادل 15 تا 20 کیلو حلزون در اندازه های کوچک است.

بنابراین باید به این نکته توجه شود تا در داخل آکواریوم ازدحام بیش از حد ایجاد نشود، به خصوص پس از انجام عملیات پرورش مکرر که میزان تخمگذاری بین 80 تا 180 تخم برای هر زوج است.

حوضچه ها نیز باید از یکدیگر جدا باشند تا رفت و آمد بین آنها راحت تر شود و به راحتی بتوان آنها را تمیز کرد.

آماده سازی حوضچه ها پس از انجام تمام مراحل قبل، حالا باید لگن ها را آماده کرد تا حلزون را در آن قرار دهیم، لگن ها باید با گیاهانی مانند سالاد، آفتابگردان، شاتوت، کلم و کلیه گیاهانی که دارای برگ های درشت هستند پر شوند. ویتامین C که حلزون آن را دوست دارد و 90 درصد پوسته آن را تشکیل می دهد.

پس از آن حوض ها را با توری با منافذ باریک حصار می کنند که اجازه خروج حلزون را نمی دهد.این حصار باید روی تخته های چوبی نصب شود.توصیه می شود یک سیم برق در بالای نرده قرار دهید که با باتری شارژ می شود. که جریان ضعیفی از خود ساطع می کند تا حلزون را هنگام بالا رفتن از حصار بیهوش کند و از فرار آن جلوگیری کند.

بسته به شاخه ای که می خواهید ببرید، استخرهای پرورش و سایر استخرها را می توان برای قرار دادن  حلزون جوان و حلزون های پرواری تعیین کرد.

در زیر این حصار باید ورقه های فلزی به عمق 50 سانتی متر دفن شود تا از حلزون در برابر جوندگان، حشرات و خزندگان محافظت شود.

و همچنین برای محافظت از گیاهانی که از آنها تغذیه می کنند، باید مترسک هایی قرار داد تا از پرندگانی که از حلزون تغذیه می کنند جلوگیری شود.

پس از آن باید برای آبیاری محصولات و همچنین تامین رطوبت مورد نیاز حلزون، آبپاش ها قرار داده شود.آبیاری روزانه در غروب در حالی است که حلزون برای تغذیه خارج شده است.

هنگامی که سبزیجات رشد می کنند، تخته های چوبی را می توان در یک زاویه قرار داد تا حلزون ها را در داخل مخازن آماده کنند.

قرار دادن حلزون در حوضچه ها زمانی که حوضچه ها آماده شدند مرحله بعدی قرار دادن حلزون در داخل آنها است تا رها شود و آزادانه به تفریح بپردازند.حالا کار پروژه به تمیزکردن هر از گاهی در طول روز حوضچه ها در زمان خواب حلزون محدود می شود.

همچنین برای آبیاری سبزی ها و تامین رطوبت لازم مورد نیاز حلزون، حوضچه ها باید هر روز عصر آبیاری شوند.

2- روش فرانسوی: پرورش حلزون ها داخل گلخانه این روش متکی بر پرورش حلزون در جعبه هایی به نام اتاق های تولید مثل است، این جعبه ها در اتاق هایی قرار می گیرند که از تغییرات آب و هوایی محافظت می شود که در آن دما کنترل می شود که در طول روز بین 18 تا 22 درجه است و باید در شب کاهش یابد تا به 18-19 درجه برسد. .

زمانی که حلزون ها در خاکی که داخل جعبه ها قرار داده شده تخم می گذارند، تخم ها را به جعبه های دیگر منتقل می کنند تا جوجه کشی کنند و پس از بیرون آمدن از تخم باید به مدت یک هفته رها شوند و سپس به حوضچه های پرواربندی منتقل شوند. سقف گلخانه پوشانده می شود ,  که جلوی تابش اشعه خورشید و اشعه ماوراء بنفش را می گیرد که از آن در برابر تغییرات جوی و پرندگان محافظت می کند.

در داخل این حوضچه ها تیرهای آلومینیومی تعبیه شده است که توری ها از آنها آویزان شده تا حلزون ها آویزان شوند و به داخل خاک فرود آیند. بالای این تیرها تخته های چوبی بلندی برای گذاشتن خوراک و دارو قرار داده شده است.

چه نوع حلزونی باید پرورش داد؟

دو نوع اصلی وجود دارد که در بازارها تقاضای زیادی دارند، پرورش آن در بسیاری از کشورهای شمال آفریقا مانند الجزایر، تونس، مراکش و موریتانی چقدر موفق است و همچنین در کشورهای خاورمیانه مانند لبنان موفق بوده است. مصر و اخیرا امارات در این زمینه به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. این دو گونه هلیکس آسپرسا و هلیکس آپرتا هستند که به دلیل اینکه حوضه مدیترانه خانه اصلی آنهاست، پرورش این دو  بسیار موفق بوده است .

انواع دیگری مانند: –   مارپیچ پوماتیا –    مارپیچ لوکوروم –    حلزون بزرگ خاکستری آفریقایی آچاتینا.

خانواده هلیکس aspe sa به حلزون باغی معروف است، رنگ آن از خاکستری روشن به خاکستری تیره متمایل است، رنگ یکنواختی برای آن وجود ندارد، اندازه آن نسبتاً بزرگ از 2 تا 35 میلی متر است و می تواند 10 سال زندگی کند و یکی از بهترین انواع حلزون ها برای پرورش از نظر نیاز غذایی و همچنین برای ساخت لوازم آرایشی محسوب می شود. به دلیل سازگاری قوی با طبیعت و میزان مرگ و میر آن بسیار کم است و حتی در مناطق گرم و کمی خشک نیز می تواند زندگی و سازگاری داشته باشد و 6 بار در سال می تواند تخم بگذارد و این باعث می شود گونه ای با بهره وری خوب باشد. پرورش آن آسان است و به دلیل سهولت پرورش و ظرفیت تولید بالا برای کسانی که تجربه کافی در پرورش حلزون ندارند توصیه می شود.

قیمت هر کیلوگرم هلیکس آسپرسا از 2 تا 5 دلار آمریکا متغیر است.

خانواده هلیکس Ape a به دلیل ارزش غذایی و طعم بالایی که دارد جزو بهترین گونه های مورد نیاز بازار است و همین موضوع قیمت آن را بسیار بالا می برد. رنگ آن سبز تیره مانند برگ زیتون است و اندازه آن بین 22 تا 28 میلی متر است، بنابراین از هلیکس آسپرسا کوچکتر است.

حرکت و فعالیتش  زیاد است , اما به دلیل سختی سازگاری با برخی نوسانات آب و هوایی میزان مرگ و میر آن بالاست، بنابراین بسیار حساس است و نیاز به مراقبت و تغذیه خوب دارد و همیشه رطوبت را دوست دارد. تولید آن کمتر از خانواده هلیکس aspe sa نیست. قیمت آن بین 10 تا 50 دلار است، بنابراین پرورش آن حتی با ظرفیت تولید پایین بسیار سودآور است. به همین دلیل است که بسیاری از کشاورزان روی پرورش این گونه تمرکز می کنند، به ویژه در الجزایر، جایی که آن را به مقدار زیاد تولید می کنند.

آیا می توان حلزون ها را از طبیعت جمع آوری و سپس پرورش داد؟ به گفته متخصصان این حوزه، میزان تخمک گذاری حلزون وحشی تنها 25 درصد است و این به دلیل سن بالا، نحوه زندگی و تغذیه آن است.

با افزایش سن حلزون، درصد تخمک گذاری کاهش می یابد، علاوه بر آن شیوع بیماری ها در بین آنها و تفاوت در گروه سنی بین حلزون هایی که آنها را جمع آوری می کنند، کاهش می یابد.

بنابراین توصیه می شود حلزون های جوانی را خریداری کنید که به اندازه کافی بالغ و قابلیت جفت گیری داشته باشند و قبلا تخمک گذاری نکرده باشند. از آنجایی که میزان تخمک گذاری آن 75 درصد است، بهره وری مهمترین شرط موفقیت پروژه پرورش حلزون است.

هزینه تولید حلزون چقدر است؟ هزینه یک کیلوگرم حلزون تقریبا  1 تا 2  دلار آمریکا با احتساب تمام هزینه های کارگر، علوفه، آب و تجهیزات می باشد. با این حال، این هزینه ممکن است بسته به روش پرورش مورد استفاده و منطقه ای که حلزون در آن پرورش داده می شود، متفاوت باشد.

بهترین راه برای پرورش حلزون کدام است؟ بهتر است حلزون های جوان را از یک فرد مورد اعتماد که از سلامت کامل برخوردار است خریداری کنید و طبق روشی که استفاده می شود در حوضچه ها یا باغ های رویشی قرار داده شود.به طور کلی روش فرانسوی از نظر پایین بودن میزان مرگ و میر  بهتر است. بنابراین کارشناسان معتقدند بهتر است این دو روش با هم ترکیب شوند و این روش موفق شده و با هزینه کمتر به تولید خوبی دست یافته است.

فضای مورد نیاز برای پروژه پرورش حلزون چقدر است؟ موضوع تعیین فضای لازم برای شروع کار پرورش حلزون بر عهده پرورش دهنده حلزون است که توان مالی او چقدر است و چه فضایی در اختیار دارد، به طور کلی می توان این پروژه را حتی در اتاقی به اندازه 10 مترمربع یا کمتر احداث کرد و با گذشت زمان گسترش داد. .

بنابراین می توان پروژه را حتی در صورت نداشتن مساحت زیاد شروع کرد همچنین باید روش مورد استفاده در آموزش را نیز در نظر گرفت زیرا هر روشی ظرفیت تولید خود را دارد و باید مطالعه شود تا با منطقه ای که در آن قرار دارید و قصد ایجاد پروژه را دارید , سازگار باشد.

برای مثال می توان در مساحت 1 متر مربع 3 کیلوگرم (معادل 300 حلزون) تولید کرد، یعنی در مساحت هزار متر مربع 3 تن تولید کرد.

در روش فرانسوی، یک کیلوگرم می تواند 60 کیلوگرم حلزون بالغ تولید کند، در حالی که این درصد در روش ایتالیایی که تنها 25 کیلوگرم تولید می کند، و میزان تولید در این روش کاهش می یابد.

کشورهای عربی که  حلزون تولید و صادر می کنند , کدامند؟ کشورهای شمال آفریقا مانند الجزایر، مراکش و تونس با داشتن آب و هوای مناسب برای پرورش حلزون از پیشگامان این عرصه بودند. حتی در آشپزخانه های کشورهای مغرب زمین غذاهای لذیذ نیز وجود دارد. مراکش: در این زمینه بسیار پیشرفته است و در صدر فهرست صادرکنندگان حلزون در سطح جهانی قرار دارد. این چیزی است که آن را به یک رهبر در این زمینه تبدیل می کند. همچنین در بازار محلی به مقدار زیاد مصرف می شود.

تونس: در این زمینه پیشرفت خوبی داشته و دارای مزارع نمونه بر اساس روش ایتالیایی و فرانسوی است.صادرات حلزون تونس افزایش یافته و به یکی از بزرگترین صادرکنندگان حلزون تبدیل شده است.

الجزایر: همچنین در میان کشورهایی که در پرورش حلزون به موفقیت های زیادی دست یافته اند، مزارع زیادی در شرق الجزایر وجود دارد که حلزون ها را به روش ایتالیایی پرورش می دهند.

مصر: تولید خوبی هم دارد و این تقسیم بندی روز به روز در حال توسعه است. حتی تلاش هایی برای پرورش حلزون بزرگ آفریقایی آچاتینا وجود دارد.

لبنان: همچنین از جمله کشورهایی است که کشاورزان و شرکت های بسیاری در پرورش حلزون و صادرات آن به کشورهای غربی تخصص دارند.

امارات متحده عربی: این کشور جزو کشورهای جدید در این زمینه است، اما اخیراً نتایج واقعاً چشمگیری داشته است.این امر به دلیل استفاده از روش های نوین در پرورش حلزون است.

فهرست منبع بزرگترین صادرکننده حلزون مراکش در رتبه اول فهرست بزرگترین صادرکنندگان حلزون قرار دارند.

استخراج ترشحات حلزون با دستگاه مولر وان یک روش سنتی برای به دست آوردن ترشح حلزون وجود دارد که همگی خطرناک هستند و منجر به مرگ حلزون می شوند، اغلب پرورش دهنده حلزون بدن حلزون را ماساژ می دهد و یا آن را در معرض سرکه و نمک قرار می دهد تا بزاق آن ترشح شود و این باعث ایجاد آن می شود. آسیب بزرگی که منجر به مرگ آن می شود. اما با کمک دستگاه بسیار پیشرفته به نام Mulle O e  که ترشح حلزون را به روشی علمی و سریع جمع آوری می کند تا ترشحات حلزون را بدون خطر به دست آورد.

دستگاه استخراج ترشحات حلزون اصل کار این دستگاه به این صورت است که حلزون را به مدت نیم ساعت در معرض اسپری ازن قرار می دهد تا از باکتری ها پاک شود و آرام شود تا از یکدیگر جدا شود.

بعد از نیم ساعت دیگر در معرض اسپری با ترکیب خاصی قرار می گیرد تا حلزون احساس لذت کند که باعث می شود بزاق به شدت ترشح کند بدون اینکه آسیبی به آن وارد شود. چه زمانی حلزون بزاق ترشح می کند: –    هنگام حرکت –    هنگام ترس –    وقتی احساس لذت می کند.

فرآیند جمع آوری مخاط حلزون در عرض یک ساعت پس از قرار دادن حلزون در مولر وان انجام می شود، به ازای هر 10 کیلوگرم حلزون ممکن است تقریباً 3 کیلوگرم ترشحات حلزون جمع آوری کرد.

دستگاه استخراج ترشحات حلزون این دستگاه در دو سایز موجود می باشد:

اندازه اول: 12 کیلوگرم حلزون حمل می کند و در هر ساعت 1.7 کیلوگرم ترشحات حلزون تهیه می کند.

سایز دوم:

آنها می توانند 20 کیلوگرم حلزون را در خود جای دهند و 3 تا 3.5 ترشحات حلزون در ساعت تولید کنند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید در صفحه فیس بوک ما با ما تماس بگیرید و ما تمام اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بازاریابی و صادرات بازاریابی مهمترین قدم در موفقیت هر پروژه است، بنابراین ما ایده های خوبی برای بازاریابی محصول حلزون پیشنهاد خواهیم کرد. همچنین نحوه صادرات را به شما نشان خواهیم داد.

  –  شرکت در نمایشگاه های داخلی و بین المللی برای معرفی محصول خود.   –  جستجوی مشتریان در اینترنت و دعوت از آنها برای بازدید از مزارع شما برای بررسی محصول و انجام توافق.   –  برای کمک به شما و صرفه جویی در وقت و تلاش می توانید با صادرکنندگان متخصص در این زمینه تماس بگیرید.  –   برای واردات و صادرات یک ثبت تجاری دریافت کنید تا بتوانید محصولات خود را صادر کنید و بتوانید در نمایشگاه های بین المللی شرکت کنید.

  –  قرارداد با هتل ها و رستوران هایی که غذاهای حلزون سرو می کنند.   –  شما می توانید بخشی از محصول خود را در بازارهای محلی بفروشید.   –  با واردکنندگان از سراسر جهان از طریق اینترنت در ارتباط باشید و می توانید برای بررسی کیفیت محصول نمونه هایی را برای آنها ارسال کنید.   –  با آزمایشگاه های بین المللی متخصص در صنعت آرایشی و بهداشتی ارتباط برقرار کنید.

  –  شما باید به روش های مدرن بازاریابی مانند استفاده از شبکه لینکدین و سایت های رسانه های اجتماعی تکیه کنید.

این مقاله صرفا برای اطلاعات عمومی می باشد و سایت ما هیچ فعالیتی در زمینه پرورش حلزون ندارد

*امیدوارم که مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شود .*

نویسنده

همان طور که می دانید حلزون یکی از موجودات شگفت انگیز است که می تواند بسیار سود آور باشد و علاوه بر سود آور بودن می تواند اغلب مردم دنیا به دلیل خاصیت آن مشتاق هستند که از ان استفاده کنند . توصیه می شود که پیش از انکه روی به پرورش حلزون آورده و از آن درآمد زایی نمایید ابتدا درامدزایی در از آن را در مقیاس زیاد دربازار های محلی و عرضه کننده حلزون بسنجید و حتما قوانین و نکات مربوط به آن را یاد داشته باشید. در این مطلب ما قصد داریم تا شما در این زمینه راهنمایی کنیم و نکات مهمی را در زمینه ی پرورش حلزون و میزان درآمد آن به شما خاطر نشان شویم پس با ما در این مطلب اقتصاد در مجله والی همراه باشید .

آشنایی با پرورش حلزون

به طور کلی حلزون نوعی نرم تن بوده که در رده نرم تننان شکم پایین می باشد و به دلیل انکه تمام قسمت های زیزین بدن آن ها به جر پاهایشان نرم بوده و بدون مهره می باشددر نتیجه جزوه این دسته قرار میگیرند . زیست شناسان تاکنون از بیش از 30 هزار گونه حلزون را شناسانایی کرده اند و اکثریت ان ها در باغ ها و اب های شیرین زندگی میکنند و جالب است بدانید این موجودات از انواع گیاهان مختلف تغذیه می کنند . و در واقع بدن ان ها دارای قسمت هاییی است که از جمله : سر آن ها که دارای یک جفت بازوی حسی می باشد و یک پای شکمی و پهن و عضلانی دارند که که توسط آن عمل خزیدن را انجام میدهند و در نهایت یک توده احشایی پشتی و بندی مانند دارند که بیشتر اندام های داخلی این موجود در درون این توده قرار گرفته است . 

جالب است بدانید که حلزون ها معمولا صدف دارند اما برخی از ان نیز بدون صدف بوده و هنچنین چشم های آن ها بر روی شاخک های آن ها قرار دارد و به طور کلی مرحله لاروی حلزون ولیگر نام دارد که مجهز به یک کمربند مژکی است و آن را به عنوان عضو شنا به کار می برد.

اصول پرورش و نگهداری حلزون

در واقع نگهداری حلزون اصلا کار دشواری نبوده و برخلاف باور تمام عموم این کار بسیار اسان می باشد . این حیوان معمولا در طبیعت 10 سال عمر می کند ولی در محیط قفس تنها می تواند 3 الی 7 سال زندگی می کند البته که حلزون های بومی می تواندد حدود 15 سال نیز عمر نمایند . این حیوانات بسیار بی خطر بوده و به ندت پیش می آید که دچار بیماری شوند و همچنین اگر بیمار شوند علائم بیماری انها خودشان را به سرعت نشان داده و شما وقت کافی خواهید داشت تا برای درمان آن ها کاری انجام دهید . توجه داشته باشید که برای نگهداری حلزون لازم است که به ان بسیار توجه نمایید زیرا بدون توجه کردن به انها باعث میشوید تا آنها عمر خود را به سرعت از دست بدهند و بمیرند . همچنینی پرورش حلزون نیاز به شرایط و ابزار خاصی دارید به عنوان مثال ایجاد لوکیشن طبیعی همراه با هایگرومتر شما نیازمند یک دستگاه اندازه گیری میزان رطوبت دارید همچنین تمبرومتر، دستگاه اندازه گیری دما ی هوا، وزنه و دستگاه اندازه گیری سایز حلزون ها، خاک مرطوب ، نور کافی و.. از جمله ابزار هایی هستند که به شما کمک می کند شرایط لازم برای نگهداری حلزون را ایجاد کنید . 

تغذیه حلزون ها

به طور کلی حلزون ها برای تجزیه غذا دارای هزاران ساختار دندان میکروسکوپی بر روی زبان تسمه مانندشان دارند که با آن سوهانک یا رادولا می گویند . در واقع رادولا به صورت سوهان عمل کرده و غذا را برای حلزون های گرنسنه به قطعات بسیار کوچک تبدیل میکند حال بهتر است بدانید که معمولا حلزون ها گیاهان خوار می باشد و در اصل از سبلزیجاتی مانند برگ ها، ساقه ها و گل های تغذیه میکنند . اما با این حال ممکن است برخی از انها از گون ها بزرگ تر بوده و شکارچی حیوانا باشند این حلزون ها گوشت خوار بوده . 

حلزون ها اغلب دارند اندازه نسبتا کوچکی بوده و دارای حرکتی آهسته می باشند و اغلب توسط بسیاری از حیوانت از جمله دوزستان همچون قورباغه، وزغ و.. شکار می شوند و علاوه بر این برخی از حلزون هایی که در کنار دریا زندگی می کنند شکار ماهی ها می شوند.

مکان و شرایط زندگی حلزون ها

مکانی که برای نگهداری حلزون در نظر میگیرید باید دارای آب و هوایی مناسب باشد این بازه دمایی باید در حدود 15 الی 25 درجه سانتی گراد باشد همچنین رطوبت محیط باید حدود 75 الی 95 درصد باشد . خاک مناسب برای نگهداری حلزون به هیچ عنوان نباید از مقدار زیادی رس و شن و ماسه تشکیل شده باشد زیرا باعث می شود تا حلزون ها صدمه دیده و بمیرند . اگر حلزون ها در شرایط نامناسب پرورش یابند به تدریج صدفشان کوچک شده و یا از بین میرود . رشد این موجودات در این شرایط باعث بازشدگی شده و توده احشایی تا حدودی و حتی به طور کامل به جایگاه نوزادی خود برمیگردد . اغلب حلزون های ساکن خشکی برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق باید در نقاط مرطوب  زندگی کنند . این موجودات اغل در طول تاریکی از جایگاه خود خارج شده و ازگیاهان اطراف  خود تغذیه میکنند در نتیجه خسارت زیادی به محیط وارد می کنند. 

دشمنان حلزون ها

بهتر است این نکته را بدانید که حلزون ها در طبیعت دشمنان زیادی داند از جمله دشمنان آنها سوسک ها، مار ها، وزغ ها، قورباغه ها، لاک پشت ها و پرندگانی همچون مانند مرغ، اردک، غازو.. می باشد در نتیجه باید در مقابل این حیوانات مراقب های لازم را انجام دهند. 

بازار اقتصادی حلزون ها

همان طور که می دانید حلزون در محیط کشور ما به طور کلی مصرف شخصی ندارد به همین دلیل باید هدف بازار را از پرورش این موجود بی آزار کشف نمایید و یا برای صادرات آن که بسیاری از کشور ها خواهان آن می باشند می توانید خودتان یک نوع مصرف را ایجاد نمایید به عنوان مثال : 

دلایل پرورش و تولید حلزون

پرورش حلزون خوراکی

پرورش حلزون طبی و آرایشی

طرح توجیهی پرورش و تولید حلزون 

توجیه اقتصادی پرورش حلزون

حلزون به دلیل داشتن مزایایی از جمله مقاوت بالا در برابر بیماری و نیاز به تجهیزات و امکانات محدود برای نگهداری دارد و همین ویزگی های سبب شده که پرورش این آن هزینه پایینی داشته و در درآمدزایی بالایی دارد بدین ترتیب پرورش حلزون از منظر پرورش محدود و یا پرورش در سطح وسیع و صنعتی از جنبه اقتصادی بسیار مطلوب بوده است . 

کلام اخر

توجه داشته باشید که استفاده از حلزون به خصوص حلزون تراپی بسیار در کشور های اروپایی رایج نیست اما به نظر میرسد که زیبایی پسندان و کسانی که بدنبال جوان سازی و زیبایی می باشند در اروپا از این قافله عقب نماده و می توانید در این راه پیشگام شوید. به طور کلی حلزون ها را به صورت تازه، یخ زده و یا پخته به فروش می رسانند و بازار اصلی ان ها نیز هتل ها و رستوران ها می باشد زیرا مصرف این حیوان به عنوان خوراکی در این چند دهه گذشته به طرز قابل توجهی افزایش یافته و جالب است بدانید بیشتر آنها در کشور انگستان صادر می شود همچنین لازم است تا بدانید از جمله بزرگ ترین صادر کنندگان حلزون کشور های لهستان، یونان، الجزایر و ترکیه می باشد. 

دکمه بازگشت به بالا