راه های ارتباط با خدا

20 راه ساده و عملی برای دوستی و ارتباط با خدا

آنچه در بسیاری از کتب و آثار دینی و آموزشی در کلاس های اخلاق و سخنرانی ها و موعظه های مذهبی در حوزه ارتباط صمیمی با خدا رایج است، نماز، روزه، حج، امر به معروف و نهی از منکر، خمس، زکات، ذکر، شرکت در مراسم مذهبی خدمت به والدین، سفرهای زیارتی،… است.

بدون شک همه این عبادت در ارتباط با خدا و خودسازی سهم بسیار ارزنده ای داشته و ترک هر کدام از آنها مانع ارتباط موثر و صادقانه با خدا و موجب سردی روح و روان و روابط با خدا و دینداران خواهد شد. امّا در این اجمال سعی در ارائه راهکارهایی هستیم که اغلب ما از آنها غافلیم. راهکارهایی ساده و قابل عمل برای همه در همه جا.

1- به هنگام انجام کارهای تکراری و خسته کننده مثل شستن ظرف ها و لباس ها و پختن غذا، جمع و جور کردن وسایل خانه، کار در کارخانه و رانندگی در ترافیک سنگین شهری، سرودی را در باره خدا زمزمه کنید. به یاد بیاورید که هر کاری با یاد خدا عبادت خواهد بود و عبادت موجب آرامش و ارتباط مستقیم با خالق هستی و همه اینها باعث انرژی مثبت .

2- هر روز تنها دقایقی را در خلوت و سکوت بنشینید و به آنچه که از خوبی ها دست یافته اید فکر کنید. شغل، ازدواج، مسکن، تحصیل، مسافرت خاطره انگیز، فرزند، سلامتی،… از خدا برای بدست آوردن همه این ها تشکر کنید. و خوشحال و خرسند باش بابت اینکه از شاکران هستی، این یعنی بهترین ارتباط با خدا.

3- کاری را که اصلاً دوست نداری و از انجام آن بشدت خسته و ملول می شوی انجام بدهید. مثل گوش کردن به حرف های تکراری و خسته کننده مادربزرگ و دوست، همکاری با همسر در کارهای خانه و ارتباط با فرزند و… به جای کلافه شدن و ابراز ناراحتی، از خدا به خاطر صبوری و بردباری ات تشکر کن. اینجا هم تمرین تسلط بر خویشتن و هم بدست آوردن دل اطرافیان و هم شکر به خاطر صبوری را بدست آورده ای. از این بابت خوشحال شو و از خدا بار دیگر تشکر کن.

وقتی پدر و مادر و یا کسانی که شما را دوست دارند کاری برای شما انجام می دهند از خدا به خاطر داشتن چنین عزیزانی تشکر کنید و به یاد بیاورید که خدا بیش از این عزیزان شما را دوست دارد و امکانات زیادی را در اختیارتان گذاشته و همیشه حافظ و مراقب شماست

4- آلبوم عکس خانوادگی تان را بازبینی کنید و تصویر هر یک از خویشان و نزدیکان و دوستان را که می بیند. در باره آنان با خدا صحبت کنید. به خدا بگویید: مادرم را شاد و سرحال نگه دار. دوستم را در درس و دانش موفق بدار. خواهرم را در تربیت فرزندش توفیق بده. خاله خوبم را شفا بده. برادرم را همسری شایسته نصیب بگردان و این گونه آلبوم عکس، وسیله ارتباط با خدا خواهد شد.

5- تخریب ساختمانی را تماشا کنید. به یاد بیاورید که خراب کردن روابط چقدر آسان است. از خدا بخواهید راه ها و روش های اصلاح روابط تان با دیگران را اصلاح کنند و خرابی ها و اشتباهات و خطاهای پیشین را جبران  کنید، اگر دل کسی را شکسته اید، اگر انتقاد نابجایی کرده اید و کسی را رنجانده اید، اگر بدی را با بدی جواب داده اید و … برای جبران شان از خدای یاری بطلبید. این رویکرد و عملکرد از بهترین راه های ارتباط صمیمی با خداست.

6- وقتی به دیدار عزیزانتان می روید با والدین خود، با یکی از دوستان صمیمی و یا همسر و فرزند خود به گفتگو می نشینید از خدا به خاطر این ارتباط صمیمانه تشکر کن.

7- خاطرات و حوادث تلخ و گزنده گذشته را به یاد بیاورید و از اینکه همه آن ها مقطعی و گذرا بوده و همه آن ها موجب تحصیل تجربه شده و هرگز خداوند تنهایتان نگذاشته خوشحال باشید و ازش تشکر کنید.

8- همه خطاها و اشتباهات و بدرفتاری های خود را روی کاغذی بنویسید، هرگز در پی توجیه و پیدا کردن مقصر نباشید، خود را مقصر اصلی بدانید. سپس کاغذ را بسوزانید و دفن کنید و از خداوند طلب بخشش کنید و از او بخواهید تا در عدم تکرار آن ها یاری تان کند.

9- اگر کسی شما را با دادن مژه ای، هدیه ای و خبری شاد کند چه حالی می یابید و از او چقدر تشکر می کنید؟ مسلّم خیلی زیاد. همین حالت را هر روز در برابر خدایتان داشته باشید، چرا که خداوند با دادن همه آن چه دیگران از دادن آن ها عاجزند، هر روز و هر لحظه شما را غافلگیر می کند. هر روز که از خواب بیدار می شوید و سالم هستید، چه بسیار افراد سالمی که هرگز از خواب بیدار نشدند. هر روز که از خورشید و آب و هوا و طبیعت و وجود پدر و مادر و دوستان و از همه مهم تر داشتن ایمان و اعتقاد دینی و… بهره می گیرید. چه بسیار انسان هایی که در دام زلزله و سیل و بیماری ها و مرگ عزیزان خود و دیگر حوادث تلخ گرفتار می شوند.

10- وقتی همه چیز نابود می شود (که نمی شود) باز آینده هست، به خاطر پیش رو داشتن آینده شکر خدا را به جای آورید.

11- شرکت نکردن در مجالس گناه راحت تر از شرکت کردن و گناه نکردن است، راه راحت را برگزینید و از بابت اراده و استواریتان خوشحال باشید و از خدا تشکر کنید که به شما این توفیق را هدیه داده است.

12- از خدا به خاطر تمام درهایی که کوبیدید و خانه خدا نبود طلب بخشش کنید و بعد از این از خدا بخواهید برای به یادش بودن و به در خانه اش رفتن یاری تان کند.

13- زیاد حرف نزنید، تا فرصت حرف زدن با خدا برایتان فراهم شود. آدم های پر حرف همیشه مضطرب و نگرانند از اینکه چه گفتند، چرا گفتند، با که گفتند، چگونه جبران کنند آنچه را که نباید می گفتند. امّا برعکس گفتگو با خدا با هر زبانی و در هر حالی موجب آرامش و شادابی خواهد شد.

14- بدون توقع و چشم داشت به کسی که چندان هم دوستش ندارید هدیه بدهید و با خدا در باره آنچه بدون چشم داشت به شما داده در حالی چندان هم با او دوست نبوده اید. گفتگو کنید و به خاطر این همه لطف و محبت و بخشش آن هم بدون توقع و چشم داشت خوشحال باشید و از او با تمام وجود تشکر کنید.

15- وقتی برای معالجه یک بیماری به مطب پزشک مراجعه کرده اید، و در نوبت به انتظار نشسته اید، به جای نگاه به این و آن و تمرکز ذهنی آزاردهنده به بیماریتان، با خدا صحبت کنید و بابت اینکه همیشه بیمار نیستند و سایر اعضای بدنتان سالم است صمیمانه ازش تشکر کنید.

همه خطاها و اشتباهات و بدرفتاری های خود را روی کاغذی بنویسید، هرگز در پی توجیه و پیدا کردن مقصر نباشید، خود را مقصر اصلی بدانید. سپس کاغذ را بسوزانید و دفن کنید و از خداوند طلب بخشش کنید و از او بخواهید تا در عدم تکرار آن ها یاری تان کند

16- از اینکه برای ملاقات با رئیس اداره و یا مسوولان بلند پایه باید از فیلترهای مختلف عبور کنید و شرایط امنیتی و سیاسی و اجتماعی مدّنظر داشته باشید و مدت ها با دیدن این و آن گاهی به دیدار آن مسۆل ذی ربط فائق آیید،از خداوند جانانه تشکر کنید که برای خلوت کردن و صحبت کردن با او این بگیر و ببندها لازم نیست. این یعنی از هر فرصت و فضایی برای ارتباط با خدا بهره گرفتن.

17- موقع خواب سوره حمد و ناس و فلق را بخوانید. اگر با وضو و رو به قبله بخوابید، خوابتان هم موجب ارتباط با خدا خواهد بود.

18- امروز را تصمیم بگیرید تا به هنگام خواب، حرف ها و حرکات مثبت داشته باشید. خوبی های دیگران را ببیند، زیبایی های ظاهری و اخلاقی دیگران را برایشان یاد آور شوید. چه ظاهر خوبی داری. چه خوب رانندگی می کنی. این لباس چقدر برازنده شماست. چه سلیقه خوبی دارید. … حتی با خدا هم حرف های مثبت بزنید. از خوبی هایی که دارید و نعمت هایی که به شما داده با خدا صحبت کنید و تشکر کنید.

19- وقتی پدر و مادر و یا کسانی که شما را دوست دارند کاری برای شما انجام می دهند از خدا به خاطر داشتن چنین عزیزانی تشکر کنید و به یاد بیاورید که خدا بیش از این عزیزان شما را دوست دارد و امکانات زیادی را در اختیارتان گذاشته و همیشه حافظ و مراقب شماست.

20- وقتی خانه تکانی می کنید و یا کمد و اتاق تان را از هر آنچه بیهوده غیرضروری است پاک می کنید، به یاد بیاورید و از خدا بخواهید که ذهن و زبان و زندگی شما را از آلودگی ها و بد اخلاقی ها پاک کنند.

احمد رزاقی                   

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

مطالب مرتبط

4 گام برای پیشرفت معنوی

3عمل مستحبی نجات بخش

10 نکته برای پرورش روح

ستاره فوتبالی که بخاطر انتقاد از تیلور سویفت یک جایزه را از دست داد

هوش مصنوعی پریناز ایزدیار رو به سفید برفی تبدیل کرد | خانم بازیگر در دنیای سفیدبرفی هم جذاب خواهدبود

شباهت جالب دختر به پدر | تصاویر غلامرضا نیکخواه با دختر زیبایش

حکایت پندآموز و خواندنی عارف پیر و پادشاه جوان

مهاجرت خواننده معروف با صدای آرامش بخش؛ خداحافظ ایران

۳۰ مدل گوشواره طلای زنانه ماه جدید و چشم نواز

چهره خیره کننده آشا محرابی ۵۰ ساله با موهای یاسی

۳۰ مدل لباس مجلسی مخمل آستین بلند ۱۴۰۲ | لباس مجالس پاییزی

فال حافظ روزانه دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ با معنی و تفسیر دقیق

فال شمع روزانه دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

۲۰ راه ارتباط با خدا در زندگی روزمره (ساده و عملی)

راه‌های ارتباط با خدا بسیار زیاد و در عین حال آسان است. این ارتباط محدود به زمان و مکان خاصی نیست و همواره می‌تواند تأثیرات مثبتی بر زندگی شما داشته باشد.

یکی از راه‌های انسان برای رسیدن به آرامش ارتباط با خداست. ارتباط با خدا اصلاً کار سخت و پیچیده‌ای نیست و می‌توان با رعایت بعضی نکات در طول زندگی روزمره این ارتباط را هر روز قوی‌تر کرد. ستاره برای شما این نکات ریز را دسته‌بندی کرده است. ضمناً اگر هنوز هم در مورد فواید ارتباط با خدا و زمان این ارتباط ابهام دارید حتماً با ما همراه باشید.

ستاره فوتبالی که بخاطر انتقاد از تیلور سویفت یک جایزه را از دست داد

هوش مصنوعی پریناز ایزدیار رو به سفید برفی تبدیل کرد | خانم بازیگر در دنیای سفیدبرفی هم جذاب خواهدبود

شباهت جالب دختر به پدر | تصاویر غلامرضا نیکخواه با دختر زیبایش

حکایت پندآموز و خواندنی عارف پیر و پادشاه جوان

۲۰ راه ساده برای ارتباط با خدا و آرامش

۱. حین انجام کارهای روزمره ذکر خدا را بگویید.

۲. هر روز دقایقی را به داشته‌هایتان بیاندیشید و خدا را شکر کنید.

۳. از خدا برای انجام کارهایی که برای انجامشان بی‌علاقه هستید صبوری بخواهید.

۴. از خدا برای همه آشنایانتان چیزهای خوب بخواهید.

۵. برای اصلاح روابطتان با دیگران از خدا کمک بخواهید.

۶. هنگام گپ و گفت با دوستان و آشنایانتان به یاد خدا باشید و از او تشکر کنید.

۷. اگر در گذشته اتفاق بدی برایتان افتاده است از این‌که توانسته‌اید آن را پشت سر بگذارید و خدا شما را تنها نگذاشته است سپاسگزار باشید.

۸. بدی‌ها و اشتباهات خود را روی کاغذ بنویسید و بابت همه آن‌ها از خدا طلب بخشش کنید.

۹. خدا هر روز با نعمت‌هایش شما را غافلگیر می‌کند پس هر روز طوری رو به خدا باشید که بداند قدر این غافلگیری شیرین را می‌دانید.

۱۰. حتی اگر تا الان هم زندگی به شما سخت گرفته است باز هم خدا را شکر کنید چون همواره آینده‌ای برای داشتن یک زندگی شیرین وجود دارد.

۱۱. اگر پیش آمده که به کسی غیر از خدا دل ببندید و امیدوار باشید که گره از کارتان باز کند بابتش از خدا طلب بخشش کنید.

۱۲. آدم‌های پرحرف زمان کمی برای صحبت کردن با خدا پیدا می‌کنند پس سعی کنید کم حرف زدن را تمرین کنید.

۱۳. خدا بدون چشمداشت نعمت‌هایش را به شما داده درحالی‌که خیلی از وقت ها از فرمانش سرپیچی کرده‌اید و دوست خوبی برایش نبوده‌اید. پس شما هم گاهی بدون چشمداشت به کسانی که دوست نمی‌دارید هدیه بدهید.

۱۴. حتی وقتی بیمار هستید و از درد آن زجر می‌کشید بابت این که این بیماری دائمی نیست و خدا سلامتی‌تان را به شما بازخواهد گرداند از خدا ممنون باشید.

۱۵. خداوند برخلاف مقامات بالا رتبه زمینی تنها مقام والایی است که برای ملاقات کردنش سلسله مراتبی را در نظر نگرفته است. پس از این فرصت بهره ببرید و همواره او را مناجات کنید.

۱۶. برای موقع خوابتان برنامه‌ریزی کنید تا خوابتان هم موجب ارتباط شما با خدا شود؛ قبل از خواب سوره‌های حمد، ناس و فلق را بخوانید و در حالی که وضو دارید رو به قبله بخوابید.

۱۷. هنگام خواب فقط به خوبی‌ها و نکات مثبت دیگران فکر کنید و در مورد خودتان هم فقط چیزهای مثبتی را که در زندگی دارید مدنظر قرار بدهید و شکرگزاری کنید.

۱۸. هر وقت یکی از عزیزانتان برای شما کاری انجام می‌دهد همواره در نظر داشته باشید که خدای عزیزتری پشت آن‌ها ایستاده و همواره مراقبتان خواهد بود.

۱۹. از خدا بخواهید که ذهن و زبان شما را از چیزهای مهمل و بیهوده پاک‌سازی کند.

۲۰. از خدا اراده و پشتکار بخواهید که به جای ارتکاب گناه و توبه کردن اصلاً به سمت گناه نروید.

فواید ارتباط با خدا

رابطه داشتن با خالق هستی ضروری‌ترین نیاز هر موجودی است؛ رابطه‌ای که قرار است به واسطه آن فقط و فقط به شما منفعت برسد. در مجموع می‌توان مهم‌ترین فواید ارتباط با خدا را در موارد زیر خلاصه کرد:

۱. رسیدن به آرامش

دنیا پر است از حوادث تلخ و مرارت بار که تنها راه نجات و نقطه امیدواری در برابر آن‌ها ارتباط با خداست.

۲. مهار سرکشی انسان

هرگاه احساس کردید که جایگاهتان ممکن است شما را دچار غرور و تکبر کند خودتان را در مواجهه با خداوند جلیل‌القدر ببینید و به کوچکی خودتان در برابر ذات اقدس الهی پی ببرید. ارتباط با خدا کمک می‌کند که این غرور کاذب به سراغتان نیاید.

۳. نزدیکی به خدا

انسان همواره در درون خودش گمشده‌ای دارد که هر چه جلوتر برود باز هم دوست دارد که به کمال نزدیک‌تر بشود. این کمال چیزی نیست جز خداوند متعال. همواره با خدا نجوا کنید تا راه رسیدن به کمال برایتان هموار شود.

زمان ارتباط با خدا

ارتباط با خدا محدود به زمان و مکان خاصی نیست؛ هرچند بعضی از زمان‌ها مثل نیمه شب یا بعد از اقامه نماز یا در حال روزه‌داری را بهترین زمان‌ها برای ارتباط با خدا می‌دانند. اما مطمئن باشید هر زمانی از شبانه‌روز که خدا را صدا بزنید جوابتان را خواهد داد.

تردد نیوشا ضیغمی با بادیگاردهای غول پیکرش

نظرسنجی: بهترین و لایق ترین لیدر کی پاپ کیه؟

۶۰ مدل پادری متنوع و زیبا مناسب درب ورودی منزل ۱۴۰۲ | روی زیبایی قدم بذار و وارد شو

فال روزانه دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

قابی غمگین از ننه آشوب سریال جیران با موهای تراشیده

تست شخصیت: بگو توی تصویر، اول چی دیدی تا بهت بگم جسوری یا محتاط!!

آیا نیلوفر پارسا هم به سرنوشت ریحانه پارسا دچار شده؟

از روی تصویر حدس بزن که اسم این سریال پلیسی چیه؟

چگونه شفلرا را تکثیر کنیم؟ نحوه قلمه زدن شفلرا برای گیاهان چتری بیشتر در خانه شما

قرار ملاقات مخفیانه لئوناردو دیکاپریو با دختری که چند وقت دیگر ۲۵ ساله می‌شود

یادتون نره این مقاله رو به اشتراک بگذارید.

بدون دارو و دکتر فقط تو 5 روز کبدتو پاکسازی و یدونه صفر کیلومتر تحویل بگیر

مصرف پلو با این دانه شما را 120 ساله می کند همه خواص درختان و گیاهان و گوشت حیوانات در این دانه جمع شده است

مطالب مرتبط
مهاجرت خواننده معروف با صدای آرامش بخش؛ خداحافظ ایران
۳۰ مدل گوشواره طلای زنانه ماه جدید و چشم نواز
چهره خیره کننده آشا محرابی ۵۰ ساله با موهای یاسی
۳۰ مدل لباس مجلسی مخمل آستین بلند ۱۴۰۲ | لباس مجالس پاییزی
فال حافظ روزانه دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ با معنی و تفسیر دقیق
فال شمع روزانه دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
تردد نیوشا ضیغمی با بادیگاردهای غول پیکرش
نظرسنجی: بهترین و لایق ترین لیدر کی پاپ کیه؟
علی

خیلی خیلی ممنونم با این صحبت های قشنگ تون واقعا واسه من جواب داده لایک

صفایی

سلام ممنونم بابت پاسخ چندساله ای که توی ذهنم بود بهش رسیدم اما بعداز کرونای شدیدی که مبتلا شدم و خداروشکر که به سلامت بیرون اومدم اما آدم دیگه ای از نظر اخلاق و رفتار شده بودم، درست که خودمو نگاه میکنم به 12سال پیش خودم برگشتم که اون زمان هنوز روی اخلاق و رفتار خودم کار نکرده بودم البته یکسال از کرونا گذشت اما نمی‌دونم چطوری میتونم بهتر بشم و امیدوارم از نکته های مثبتی که نوشتید حتماً استفاده کنم چون از بعضیاشون قبلاً استفاده کردم و نتیجه گرفتم. ممنون از راهنمایی مفیدتون. الله یارتون

راه ارتباط قلبی با خدا

چگونه می توان با خدا ارتباط قلبی برقرار کرد؟

برای راهیابی به جواب مناسب توجه به نکته های ذیل مفید است:

بهترین راه ارتباط قلبی با خدا که از آن به تقرّب الهی نیز یاد می شود، همان راه های فکری و اعتقادی و عملی است که در شرع مقدس بازگو شده. برخی از این راه ها و روش های انجام اعمال واجب و بعضی دیگر انجام اعمال مستحب است. اگر کسی بخواهد با خالق هستی بخش خود ارتباط برقرار نماید، می تواند با آن اعمال با او به نجوی بپردازد. نیایش در اینجا به چند نمونه از آن اعمال اشاره می شود:

1. نماز شب: در روایتی آمده که خدای متعال به حضرت موسی فرمود: «ای فرزند عمران، دروغ می گوید آن کس که گمان می کند مرا دوست دارد و همین که شب می رسد از من روی می گرداند و می خوابد، مگر نه این است که هر محبی خلوت با محبوب خویش را می خواهد؟ هان ای فرزند عمران، بدان که من بر دوستان خود مطلع هستم، آن گاه که تاریکی شب آنان را فرا می گیرد، چشمان دل آنان را به سوی خود بر می گردانم و عقوبت هجران و سخط خویش را در برابر چشمانش مجسم می نمایم، از روی مشاهده با من خطاب می کند و از روی حضور با من سخن می گوید. ای فرزند عمران، در تاریکی شب ها از قلب خویش خشوع را نثار کن و از بدن خویش خضوع را، و از چشمانت اشک را، که تو مرا نزدیک خواهی یافت.»

از این روایت بخوبی بدست می آید که یکی از بهترین راه های ایجاد ارتباط قلبی با خداوند، نماز شب است که انسان در خلوت تاریکی شب، با محبوبش راز و نیاز نماید.(1)

2. عمل دیگر که براساس روایات تأثیر فراوانی در ارتباط قلبی با خدا دارد، تلاوت قرآن کریم است. تأکیدات آیات و روایات به تلاوت قرآن به خوبی نشان می دهد که آثار و برکات این کتاب نورانی در موارد مختلف از جمله در ایجاد ارتباط با خداوند نقش اساسی دارد.(2)

3. مداومت بر تسبیح حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ ، بعد از نمازهای واجب نیز در ایجاد ارتباط قلبی انسان با خداوند مؤثر است.

4. یکی از بهترین گزینه ها برای ایجاد ارتباط با خداوند، نماز است. گذشته از آن که در روایات بر این گزینه فراوان تأکید شده، در میان سایر عبادات نیز، آسان ترین راهی است که انسان می تواند از آن طریق با خداوندش ارتباط برقرار کند.

امام صادق علیه السلام فرمود: «خداوند سبحان فرمود: نزدیک نمی کند به سوی من، بنده ای از بندگانم را چیزی که محبوب تر باشد نزد من از نماز واجب، و بنده می باید، تقرّب بجوید به سوی من با خواندن نماز نافله (نمازهای مستحبی مانند نوافل روزانه) تا او را دوست بدارم، هرگاه او را دوست داشتم من سامعه او که با آن می شنود و باصره او که با آن می بیند و زبان او که با آن سخن می گوید، ‌و دست او که با آن کارهایی انجام می دهد خواهم شد، اگر مرا بخواند او را اجابت می کنم و اگر از من چیزی بخواهد به او می دهم.»(3)

5. راه دیگر ذکر مداوم سبب ارتباط قلبی انسان با خداوند می شود چنان خود فرمود: أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ(4) آگاه باشید با یاد خدا، قلب ها آرامش پیدا می کند. مراد آیه آن است که ذکر خدا موجب ارتباط قلبی انسان با خدا می شود و ارتباط قلبی با خدا مایه آرامش انسان می گردد. و در آیه ی دیگر فرمود: فَاذْکرُونِی أَذْکرْکمْ(5) یعنی مرا یاد کنید، شما را یاد می کنم.

نکته اساسی در همه این امور آن است که باید اعمالی که انسان انجام می دهد، به طور مداوم باشد تا اثر معنوی آن ظاهر گردد وگرنه با چند بار معلوم نیست، آن نورانیت مورد نظر و فواید مترتب بر آنها در انسان پدید آید. در روایات معصومین ـ علیهم السلام ـ هم به این مسئله تصریح شده که خداوند عبادت مستمر و مداوم را گرچه کم باشد خیلی دوست دارد.

در پایان: اگر در این راه مجاهدت وتلاش کنید، به طور یقین نتیجه خواهید گرفت. اما به شرط آن که هرگز افراط و زیاده روی نکنید، بخصوص در مراحل آغاز کار، باید به تدریج پیش بروید و اعتدال را حفظ نمائید و خود را زیاد خسته نکنید و سعی نمایید کیفیت اعمال را بالا ببرید، نه کمیت آن ها را و یقین بدانید که اگر به طور اعتدال و مداوم به اعمال خود ادامه بدهید، به تدریج نورانیت قلب در شما پدید خواهد آمد و به هدف خود خواهید رسید.

                                         

پی نوشت:

1. شجاعی، محمد، مقالات، نشر صدا و سیما، چاپ دوم، 1375 ش، ج3، ص 81.

2. همان، ص 150.

3. حر عاملی، محمد بن حسن، وسایل الشیعه، کتاب الصلوه، قم، نشر مؤسسه اهل البیت، 1416 ق، ج 4، ص 72، باب 17.

4. رعد: 28.

5. بقره: 152.

دکمه بازگشت به بالا