ساعت مطالعه رتبه های برتر

روزی چند ساعت درس بخوانیم تا نتیجه بگیریم؟

سوالی که برای داوطلبان کنکور و دانش آموزان مطرح می‌شود، این است که روزی چند ساعت درس بخوانیم تا نتیجه بگیریم؟ این سوال بسیار کلی است و پاسخ دادن به آن نیازمند دانستن جزئیات بسیاری است. در ادامه‌ی مطلب تمام این جزئیات را با هم بررسی می‌کنیم تا به یک نتیجه گیری صحیح برای برنامه ریزی مطالعاتی داوطلبان و دانش‌آموزان بر اساس ساعات مورد نیاز مطالعه برسیم.

در نظر داشته باشید که افراد مختلف از نظر ویژگی‌های فزذی، استعداد تحصیلی، روحیات و توانایی مطالعه با هم متفاوت هستند. به همین دلیل، برای هر یک از این افراد، تعداد ساعات درس خواندن در روز با دیگری متفاوت است.

آنچه خواهید خواند …

به عنوان یک داوطلب کنکور،  روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

ساعات مطالعه‌ی روزانه‌ی هر یک از داوطلبان کنکور به شرایط خاصی بستگی دارد. از جمله اینکه داوطلب توانایی چند ساعت مطالعه در روز را دارد؟ داوطلب تا چه اندازه بار علمی دارد؟ برای مطالعه‌ی هر درس به چقدر زمان نیاز دارد و همچنین؛ تعداد ساعاتی که داوطلبان در هفته‌ها و ماه‌های پایانی نیاز دارند، با تعداد ساعاتی که صرف مطالعه در طی سال تحصیلی می‌کنند کاملاً متفاوت است. دانش آموز کنکوری با فارغ التحصیل کنکوری متفاوت است و فرصت مطالعه برای فارغ التحصیلان بیشتر است. دانش آموزان مدت زمانی را صرف رفتن به مدرسه می‌کنند و تعداد ساعت کمتری برای درس خواندن در اختیار دارند.

شاید بسیاری از اطرافیان ناآگاه به شما توصیه کنند که باید حداقل روزانه ۱۵ الی ۱۶ ساعت وقت را صرف درس خواندن کنید تا بتوانید در کنکور موفق شوید! اما؛ این تصور کاملا اشتباه است. حتماً باید توانایی خود را برای مطالعه در نظر بگیرید. در مجموع، داوطلبانی که دانش آموز هستند، بین ۳۰ تا ۴۵ ساعت در هفته و داوطلبانی که فارغ التحصیل و به اصطلاح پشت کنکوری هستند، بین ۶۰ تا ۹۰ ساعت در هفته باید برای کنکور درس بخوانند.

اگر در طی سال تحصیلی روزانه بین ۶ تا ۸ ساعت مطالعه می‌کنید، می‌توانید بعد از عید نوروز و در هفته‌های پایانی مانده به کنکور، این زمان را به ۱۰ یا ۱۲ ساعت در روز افزایش دهید. اینکه چگونه باید تعداد ساعت‌های مطالعه‌ی خود را افزایش دهید، به صورت کاملا تدریجی است و می‌توانید هفته‌ای نیم تا یکساعت به ساعات مطالعه‌ی خود اضافه کنید. نکته‌ی مهم اینکه هیچ وقت کیفیت مطالعه را فدای کمیت نکنید. حتی اگر روزی ۵ ساعت به مطالعه اختصاص می‌دهید سعی کنید که مفید باشد.

حتما بخوانید: انرژی برای درس خواندن، چطور سرحال درس بخوانیم؟

روزی چند ساعت برای امتحانات مدرسه درس بخوانیم تا نمره‌ی خوبی بگیریم؟

برای تعیین تعداد ساعاتی که دانش آموزان نیاز دارند درس بخوانند تا موفق شوند، میتوان گفت که فاکتورهای متعددی در آن دخیل هستند. یکی از این فاکتورها، هدف گذاری دانش آموزان است. اینکه بدانند هدفشان از درس خواندن چیست؟ آیا می‌خواهند برای کنکور سالهای آینده‌ی خود آماده شوند؟ و یا می‌خواهند در امتحانات مدرسه نمره‌ی دلخواه خود را کسب کنند و یا اصلا می‌خواهند چه نمره‌ای کسب کنند؟

بعضی از دانش آموزان نیز خود را برای آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه آماده می‌کنند که آنها تعداد ساعات متفاوتی برای مطالعه نیاز دارند. پایه‌ی تحصیلی دانش آموزان و اینکه تندخوان هستند و یا در تفهم مطالب نیاز به زمان بیشتری دارند نیز در این برنامه ریزی دخیل هستند.

برای ساعات مطالعه خود یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. مثلا تعیین کنید که مبحثی که امروز در مدرسه، درس گرفته‌اید را مطالعه کرده و برای آن یک ساعت زمان بگذارید. حتماً زمان‌های خاصی را برای مطالعه‌ی خود مشخص کرده و در دفتر برنامه ریزی خود یادداشت کنید. در حقیقت نمیتوان تعداد ساعات مشخصی را برای درس خواندن تعیین کرد و این تعداد ساعت‌ها، به خود داوطلب و فاکتورهایی که اشاره کردیم بستگی دارد.

تاثیر ساعت مطالعه بر اینکه روزی چند ساعت درس بخوانیم

ساعت بیولوژیکی بدن

ساعت بیولوژیکی بدن، مسئول تنظیم خودکار خواب و بیداری بدن هر انسان است. ساعت بیولوژیکی، در افراد مختلف، متفاوت است و همین ساعت بیولوژیکی بر تعیین ساعت درس خواندن افراد موثر است  بنابراین؛ اینکه افراد چه ساعتی را برای درس خواندن مناسب‌تر بدانند از هر فرد به فرد دیگر متغیر است.

معمولاً بهترین ساعات یعنی ساعت طلایی درس خواندن هر کسی، صبح‌ها از حدود ۹ صبح تا ۲ بعد از ظهر و بعد از ظهرها از حدود ۴ بعد از ظهر تا ۱۰ شب تعیین شده است. چرا که مغز در آن ساعت‌ها در بهترین حالت یادگیری خود قرار می‌گیرد. بر خلاف تصور همگان، ساعات ۴ تا ۷ صبح ساعات مناسبی برای مطالعه نیست.

بنابراین؛ ساعت مطالعه، بر اینکه روزی چند ساعت درس بخوانیم بسیار موثر است. اگر طبق ساعت بیولوژیکی بدن خود مطالعه کنید و از تمام ساعات مفید مطالعه بهره بگیرید، تعداد ساعات بیشتری در روز را می‌توانید صرف مطالعه کنید. سعی کنید همیشه ساعات مشخصی را برای مطالعه در نظر بگیرید و اینطور نباشد که مثلاً یک روز، صبح‌ها مطالعه کنید و یک روز شب‌ها. سعی کنید زمان خود را بین تمام ساعات مناسب روز برای مطالعه تقسیم کنید.

حتما بخوانید: سبک زندگی کنکوری ها، لایف استایل رتبه برترها چگونه است؟

روش مطالعه بهینه برای دانش آموزان و کنکوری‌ها

داوطلبان کنکور باید با روش‌های مطالعه‌ی صحیح،  نحوه‌ی صحیح برنامه ریزی برای کنکور،  سبک زندگی،  مطالعه و لایف استایل رتبه‌های برتر کنکور سراسری،  آشنایی داشته باشند.

حتما بخوانید: آرامش ذهن؛ رازهای ایجاد آرامش در هنگام درس‌خواندن

ساعات مطالعه‌ی هر درس در هفته

این که برای هر درس چند ساعت در روز زمان مطالعه اختصاص دهید، کاملاً بستگی به خود شما دارد. یعنی اگر در آن درس ضعیف هستید، باید ساعات بیشتری را به مطالعه‌ی آن درس اختصاص دهید و اگر در آن درس متوسط و قوی هستید، به تناسب، تعداد ساعات مطالعه‌ی آن درس نیز کمتر می‌شود و می‌توانید بیشتر زمان خود را صرف تکرار و تمرین و تست زنی کنید.

درس‌های مفهومی مستلزم صرف تعداد ساعات بیشتری برای مطالعه هستند و قطعاً درس‌های حفظی و ساده‌تر را میتوان در تعداد ساعات کمتری خواند و نتیجه گرفت.

در مجموع؛ می‌توان گفت که تعداد ساعاتی که برای هر درس در روز اختصاص می‌دهید مهم نیست. مهم این است که کیفیت مطالعه‌ی شما به چه صورت باشد و از همان تعداد ساعات، بهترین بهره را بگیرید.

روزی چند ساعت درس بخوانیم تا بتوانیم جزو رتبه‌های برتر کنکور باشیم؟

شما می‌توانید جزو رتبه‌های برتر کنکور باشید، در صورتی که از ابتدای سال تحصیلی با برنامه ریزی صحیح شروع به مطالعه کنید  بهتر است ماه‌های اولی که مطالعه را شروع می‌کنید، روزانه بین ۷ تا ۸ ساعت درس بخوانید و به مرور زمان در ماه‌های پایانی منتهی به کنکور تعداد ساعات مطالعه‌ی خود را به ۱۰ الی ۱۲ ساعت برسانید. البته؛ این در داوطلبان مختلف ممکن است متغیر باشد. اما؛ مهمترین اصل برای رتبه‌ی برتر شدن، این است که آهسته و پیوسته درس بخوانید و سعی کنید هیچ روزی را بدون مطالعه سپری نکنید. ساعات استراحت خود را از ساعات مطالعه جدا کرده و در دفتر برنامه ریزی خود یادداشت کنید.

حتما بخوانید: افزایش ساعت مطالعه؛ چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

سوالات متداول:

برای موفقیت در کنکور روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

  به طور میانگین روزانه ۶ تا ۸ ساعت درس خواندن در طی سال تحصیلی و بین ۸ تا ۱٠ ساعت درس خواندن در ماه‌های نزدیک به کنکور، برای موفقیت در کنکور کافی است.

ساعت مطالعه چه تاثیری بر تعداد ساعات مطالعه می‌گذارد؟

  انتخاب بهترین و مناسب‌ترین ساعت برای مطالعه، کمک می‌کند که بتوانید ساعات بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید.

داوطلبان برتر،  روزی چند ساعت درس می‌خوانند؟

  تعداد ساعات مطالعه‌ی رتبه‌های برتر کنکور، در ابتدای شروع مطالعه ۷ الی ۸ ساعت است و پس از نوروز به ۱۲ ساعت نیز می‌رسد.

ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور

آیا می دانید ساعت مطالعه پشت کنکوری ها چقدر است؟ آیا معلمان و مسئولان مدرسه به شما یاد می دهند که چگونه مطالعه کنید؟ جای تعجب است که در تمام دوران مدرسه، هرگز به ما یاد نمی دهند که چگونه به طور مؤثر «یاد بگیریم».

  

تحقیقات جدیدی در زمینه آموزش، مهارت‌های تدریس و روش‌های یادگیری در حال انجام است که می‌توانیم از آنها برای یادگیری روش‌های علمی یادداشت‌برداری، خواندن کتاب‌های درسی، حفظ و مرور مؤثر استفاده کنیم که برای شکست کنکورهای رقابتی مفید خواهد بود.

ساعت مطالعه برای قبولی پزشکی چقدر است؟

تحقیقی بر روی ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور نشان داد که، دانشجویان پزشکی به طور متوسط ​​10.6 ساعت در روز مطالعه می کردند. همچنین توجه داشته باشید اکثر این نظر سنجی ها، خود ارزیابی هستند. بنابراین، دانشجویان پزشکی باید خودشان قضاوت کنند که چقدر مطالعه کرده‌اند، که به طور بالقوه منجر به طولانی‌تر شدن زمان مطالعه از آنچه در واقع بوده‌اند، می‌شود. بنابراین ساعت مطالعه دانشجویان پزشکی 10.6 ساعت در روز است. برخی از دانشجویان پزشکی کمتر از 3 ساعت و برخی دیگر بیش از 16 ساعت مطالعه دارند.

مطالعات بر روی نفرات برتر کنکور 10 سال اخیر نشان می دهد که اکثر دانش آموزان 8 تا 11 ساعت در روز مطالعه داشته اند. این نشان می دهد که اکثریت دانشجویان پزشکی 3-5 ساعت در روز مطالعه می کنند و موفق ترین دانشجویان (ساعت مطالعه رتبه 1 کنکور) حداقل روزی 8 ساعت مطالعه را در برنامه ی خود گنجانده اند.

تست های روانشناسی تحصیلی را در بینش نوین انجام دهید. 

ساعت مطالعه المپیادهای کشوری و جهانی

مطالعه برای المپیادهای سخت می تواند خسته کننده، طاقت فرسا و مهمتر از همه، بسیار کسل کننده باشد. با این حال، با دقت، تلاش و یک برنامه زمانی مناسب، می توان به راحتی هر تستی را حل کرد.

ابتدا بدانید که باید ذهن خود را آماده کنید. اگر فرض کنیم که شما حدود 2 یا 4 هفته تا المپیاد فرصت دارید، باید آماده باشید که سخت کار کنید و همه موضوعات را در بازه زمانی محدودی که در اختیار دارید پوشش دهید.

بریا اینکه به دام تنبلی درسی نیفتید، باید یک برنامه زمانی ایجاد کنید و مشاوره تحصیلی کنکور را در کنار تمام کارهای خود داشته باشید. یک برنامه معمولی دارای 5 روز مطالعه است که پس از آن یک روز برای آزمایش خود و یک روز برای استراحت و جمع بندی مجدد است. با این حال، می توانید آن را مطابق با نیاز خود تغییر دهید.

حداقل 85% از موضوعات مورد نیاز را پوشش دهید. لیست اولویت شما باید به گونه ای باشد که ابتدا مباحث سنگین را مطالعه کنید و سپس مواردی که سبک ترند. بنابراین واضح است که در یک المپیاد، مثلا ساعت مطالعه یازدهم تجربی کمتر از ریاضیات است. پس ابتدا باید توانایی ذهنی و سپس ریاضیات را به پایان برسانید و در نهایت به علوم و زبان رسیدگی کنید.

برای اینکه بتوانید خوب کار کنید، نیازی به مطالعه در اواخر شب ندارید. خوابیدن به مغز کمک می کند تا اطلاعات جدید را حفظ کند (حافظه را تقویت می کند) و همچنین به تعادل استرس کمک می کند.

هفته ی قبل از آزمون؛ سه مبحث ساده را در روزهای 1 تا 3 به پایان برسانید. این کار را در اولویت قرار دهید. به حل نمونه تست ها ادامه دهید و فقط در روزهای 4 و 5 به طور منظم استراحت کنید. در روزهای 6 و 7 مثبت فکر کنید. تا می توانید نمونه تست حل کنید. بازبینی دوره‌ای نیز بسیار مهم است، زیرا به شما کمک می‌کند اطلاعات را سریع‌تر به خاطر بیاورید.

چطور ساعت مطالعه خودم را بهینه تر کنم؟

تاثیر مشاوره بر پیشرفت تحصیلی با بهینه کردن ساعات مطالعه درسی بر کسی پوشیده نیست. هدف دانش آموزان دبیرستانی، باید استفاده از تک تک لحظات و موقعیت ها برای رسیدن به موفقیت باشد. در اینجا 23 مهارت مطالعه علمی (ساعت مطالعه تراز 7000) آورده شده است که نفرات برتر کنکور ۱۴۰۰ از آنها استفاده کرده اند:

ساعت مطالعه مفید را چطور محاسبه کنم؟

زمان توصیه شده برای صرف مطالعه 2-3 ساعت هر واحد در هفته (4 ساعت در هر واحد در هفته برای کلاس های ریاضی)، درست از هفته اول است. به عنوان مثال، برای یک دوره 3 واحدی، یعنی 6- 9 ساعت در هفته به مطالعه اختصاص داده شده است. این شامل زمان صرف شده برای هر چیزی است که در دوره روی آن کار می کنید (مثلاً خواندن، مرور، آماده شدن برای امتحان، کار روی یک تکلیف، نوشتن مقاله و غیره). اما شامل زمان صرف شده در سخنرانی ها، آموزشگاه ها یا آزمایشگاه نمی شود.

در بلوک‌های کوتاه مدت مانند 1 تا 2 ساعت در هر بار مطالعه کنید. (حدود 5 دقیقه هر نیم ساعت یا ده دقیقه در هر ساعت استراحت کنید). زیرا می‌توانید بهتر تمرکز کنید و نسبت بیشتری از آموخته‌های خود را به خاطر بسپارید. همچنین احتمال به تعویق انداختن کار کمتر خواهد بود.

بهترین زمان برای مطالعه دروس مختلف چه وقت است؟

علم نشان داده است که یادگیری بین 10 صبح تا 2 بعد از ظهر و از ساعت 4 بعد از ظهر تا 10 بعد از ظهر (زمانی که مغز در حالت اکتساب است)، بیشترین تأثیر را دارد. در بین ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور، کمترین اثربخشی زمان یادگیری بین ساعت 4 صبح تا 7 صبح است.

بیایید نگاهی به ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور در صبح و مقایسه آن با ساعات دیگر روز بیندازیم:

مطالعه در صبح

صبح بهترین زمان برای مطالعه و یادگیری است. زیرا مغز ما در صبح بعد از یک خواب شبانه و صبحانه مقوی قوی ترین شده است. نور طبیعی موجود نیز برای چشمان شما مفید است و شما را هوشیار نگه می دارد. این دوره برای باز کردن یک کتاب درسی برای یادگیری یک تئوری جدید، یا صرفا مرور یادداشت‌های روز قبل استادتان عالی است.

مطالعه در بعد از ظهر

در بعد از ظهر، مغز دانش‌آموزان در ادغام اطلاعات جدید با آنچه قبلاً می‌دانند خوب است. در این زمان از روز، دانش‌آموزان می‌توانند اطلاعاتی را که یاد گرفته‌اند معنادارتر کنند. بنابراین صبح ها و بعدازظهرها برای مطالعه بهتر است.

مطالعه در شب

برخی از دانش آموزان، شب ها انرژی بیشتری دارند. از این رو، عصر یا شب زمان مؤثرتری برای مطالعه آنهاست. مطالعه در این زمان همچنین به بهبود تمرکز و خلاقیت شما کمک می کند. زیرا حواس پرتی کمتری وجود دارد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، مطمئن شوید که هنوز به طور متوسط ​​8 تا 9 ساعت در شب می خوابید.

در کنار رعایت تمام این موارد، باید از مشاور تحصیلی برای برنامه ریزی دقیق تحصیلی هم کمک بگیرید. مشاوره تحصیلی به شما مسیر درست و صحیح درس خواندن، تست زدن و مدیریت زمان را آموزش می دهد. بیشتر داوطلبان پشت کنکور، از کمبود زمان و وقت در خواندن مطالب باقی مانده درسی گله دارند. در صورتی که می توانید با کمک یک مشاور تحصیلی خوب، این مشکلات را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام

ایمیل

وب‌ سایت

Δdocume .ge Eleme ById( ak_js_1 ).se A ibu e( value, ( ew Da e() ).ge Time() );

ساعت مطالعه رتبه های برتر | استاندارد ساعت مطالعه نمونه برنامه

جهت مشاوره در زمینه ساعت مطالعه رتبه های برتر | استاندارد ساعت مطالعه نمونه برنامه

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

 ساعات مطالعه نفرات برتر : تو سال کنکور ساعت مطالعه یکی از اساسی ترین مسائل برای موفقیت هست، حالا یکی با ۴۰ ساعت مطالعه در روز در کنکور موفق شده و یکی هم با ۶۰ ساعت مطالعه هفتگی تو کسب نتیجه ناکام مونده.

سر فصل ها

ساعت مطالعه رتبه های برتر

ساعات مطالعه نفرات برتر : اینجاست که مسئله کیفیت مطالعه مطرح میشه، دوستان عزیزم توجه کنید که کمیت ساعت مطالعه مهم هست اما کمیت باید همراه با کیفیت باشه و ساعت مطالعه ای که دارید باید مفید واقع بشه و به زمان های پرت تبدیل نشه. خیلی از شما دوست دارین بدونین ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر بوده که تونستن موفقیت بزرگی تو این آزمون بزرگ بدست بیارن. 

رتبه های برتر کنکور روزی چند ساعت درس میخوانند ؟

سید رضا سالاری کیا رتبه ۷ رشته تجربی کنکور ۹۶

روزانه ۱۲ تا ۱۳ ساعت درس می خواندم و فقط برای دروس ریاضی و فیزیک کلاس می رفتم و از شبکه ها و فضای مجازی استفاده نمی کردم.

مهدی روانخواه رتبه ۱۰ رشته تجربی کنکور ۹۶

طبق برنامه ریزی دقیق درس می خواندم و روزانه ۱۱ ساعت مطالعه می کردم و همچنین از راهنمایی های مشاورم کمک می گرفتم و اصلا کلاس کنکور نرفتم.

امیر حسین قاسمی نژاد رائینی رتبه ۱ رشته تجربی کنکور ۹۶

از کلاس های فوق برنامه استفاده نمی کردم از سال های قبل از کنکور درس خواندن را شروع کردم و کاملا از شبکه های اجتماعی دور بودم.

محمد امین مطهری نیا رتبه ۶ رشته ریاضی کنکور ۹۶

برای رسیدن به هدفم با برنامه ریزی منظم تلاش کردم و روزانه ۸ ساعت مطالعه داشتم.

صابر دین پژوه رتبه ۱ رشته ریاضی کنکور ۹۶

روزانه ۶ الی ۷ ساعت مطالعه داشتم و وقتم رو برای کلاس کنکور به هدر ندادم و از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دور بودم.

مهدی شفیعی رتبه ۹ رشته تجربی کنکور ۹۶

برای کنکور برنامه ریزی مناسب و هدفمندی داشتم و مطالعه زمان بندی شده دقیق برای هر درس بهترین راه و کمک برای من بود.

رتبه های برتر کنکور روزی چند ساعت درس میخوانند ؟

روش ها و شیوه ها برنامه ریزی هفتگی و ماهانه توسط رتبه های برتر کنکور سراسری

 ساعات مطالعه نفرات برتر : حتماً همه ی شما به خوبی اهمیت برنامه ریزی را درک میکنید و متوجه هستید که برای رسیدن به هدف مطلوب، داشتن برنامه ای مناسب و البته پیش رفتن مطابق آن، ضروری است؛ پس با گفتن اهمیت های آن، سرتان را درد نمی آورم. فقط همین قدر بگویم که برنامه ریزی مناسب، علاوه بر بالا بردن بازده ی مطالعه و تمرکز، آرامش تان را هم بیش تر می کند و بی دقتی تان را نیز کاهش می دهد! برنامه به ۳ نوعِ بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تقسیم می شود. در این جا بیش تر می خواهم راجع به برنامه ی کوتاه مدت (هفتگی) که البته تقریباً از روی برنامه ی میان مدت (آزمونی یا ماهانه) تعیین می شود، صحبت کنم.

توصیه می شود بخوانید :

مراحل برنامه ی هفتگی به شرح زیر میباشد:

مرحله ی اول: قبل از شروع برنامه ریزی هفتگی، لازم است میزان ساعتی را که قصد دارید و می توانید در طول هفته مطالعه کنید، مشخص کنید. اگر توانایی شما مثلا ۲۰ ساعت در هفته است برنامه ی اولیه ی هفتگی خود را نیز بر همین اساس تنظیم کنید؛ نه خیلی بیش تر و نه کم تر. ساعات مطالعه نفرات برتر

اگر عادت به زیاد خواندن ندارید، برنامه ی خود را سنگین نچینید چون اگر هم بتوانید آن را اجرا کنید قطعاً در هفته های بعد، کم خواهید آورد؛ پس چه به تر که آهسته و پیوسته پیش بروید و آرام آرام ولی مداوم تلاش خود را متناسب با توانایی هایتان افزایش دهید.

مرحله ی دوم: بعد از مشخص کردن ساعت مطالعه، این میزان ساعت را با توجه به اهمیت درس ها و ضعف و قوت تان بین دروس خود تقسیم کنید؛ به طور مثال اگر در گروهِ رشته ی ریاضی ـ فیزیک هستید، چنان چه در هفته، ۳۵ ساعت مفید درس می خوانید، می توانید آن را به صورت زیر تقسیم کنید:

دیفرانسیل و ریاضی پایه: ۶ ساعت هندسه ی پایه و هندسه ی تحلیلی: ۳۵ ساعت گسسته و جبر و احتمال: ۳۵ ساعت فیزیک: ۶ ساعت شیمی: ۴۵ ساعت ادبیات: ۳۵ ساعت عربی: ۳ ساعت دینی: ۲۵ ساعت زبان: ۲۵ ساعت

 ساعات مطالعه نفرات برتر : البته حتما ضعف و قوت خود را در درس های خاص در برنامه، مد نظر قرار دهید و این ساعت ها را متناسب با توانایی هایتان تغییر دهید مثلاً زبان را از دیفرانسیل بیش تر مطالعه نکنید. در این مرحله حتماً کارهایی را که در طول هفته برای درس های مختلف نیاز به انجام دارید مشخص کنید و طوری برنامه بریزید که همه ی آن ها را بتوانید انجام دهید تا خیالتان راحت شود.

مرحله ی سوم: بعد از مشخص کردن موارد و دروس مورد نیاز مطالعه در کل هفته، برنامه ی تقریبی هر روز را نیز مشخص کنید. حتماً در یک روز تنوع مطالعاتی داشته باشید و این طور نباشد که مثلاً ۴-۵ ساعت پشت سر هم فقط یک درس خاص را مطالعه کنید. حتماً مطالعه و زدن تست در هر درس (به خصوص دروس اختصاصی) را حداقل بین ۲ الی ۳ روز در هفته پخش کنید زیرا این عمل موجب یادگیری مرحله به مرحله شده و به دنبال آن:

۱) عمق یادگیری مطالب، لحظه به لحظه افزایش می یابد. ۲) فراموشی مطالب کاهش پیدا می کند. ۳) باعث تثبیت یادگیری می شود.

مرحله ی چهارم: حتما در طول هفته، ساعت هایی را به جبران عقب ماندگی ها اختصاص دهید و در آن زمان هیچ درسی را قرار ندهید تا بدین ترتیب اگر از برنامه عقب افتادید بتوانید بدون نگرانی تا حدی آن را جبران کنید.

مرحله ی پنجم: آخرین مرحله ی برنامه ریزی، در واقع بعد از اجرای برنامه است. در آخر هفته حتما بررسی کنید و ببینید چه قدر به برنامه ای که ابتدای هفته برای خود مشخص کردید نزدیک بودید؟ آیا واقعا برنامه مطابق توانایی هایتان بود؟ بدین ترتیب با فهمیدن اشکالات برنامه ی هفته ی سپری شده ، سعی کنید برنامه ی هفته ی بعد را به تر و نزدیک تر به توانایی هایتان بریزید. ساعات مطالعه نفرات برتر

تعداد تست روزانه نفرات برتر کنکور

۱) استراحت و خواب یکی از ضروریات سال کنکور است البته خواب و استراحت به اندازه؛ حتماً بین ساعت های مطالعه که حدود ۶۰ الی ۷۵ دقیقه اند، ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت قرار دهید چون این کار بازده و تمرکز شما را افزایش می دهد. مطمئن باشید بدون استراحت بازده شما به مرور زمان بسیار پایین خواهد آمد. در طول هفته نیز، یک نصفه روز (حدود ۵ ساعت) را به طور کامل به تفریح و استراحت اختصاص دهید. مطمئن باشید به نفع تان خواهد بود.

۲) شب ها حتماً حداقل ۶ ساعت بخوابید چون خواب کافی برای هوشیاری شما هنگام درس خواندن و تمرکز کردن لازم و ضروری است اگر هم خواستید می توانید بعد از ظهر حدود ۱ ساعت استراحت کنید. ۳) مهم : حتماً در برنامه ی هفتگی خود، تمامی دروس عمومی و اختصاصی را قرار دهید و تست و مطالعه باید توأماً در آن وجود داشته باشد و این طور نباشد که در طول هفته فقط مطالعه کنید یا فقط تست بزنید بلکه این دو مکمل هم دیگر می باشند.

 اگه الان به هر دلیلی از تابستونت جا موندی حالا وقتشه?

1⃣برنامه فوق تخصصی و حل مشکلات کند خوانی✅ 2⃣از صفر شما رو به یه حد فوق العاده میرسونه 3⃣اموزش تکنیک های نوین تست زنی 4⃣اموزش روش های خلاصه نویسی و حاشیه نویسی 5⃣گرفتن گزارش کار روزانه 6⃣افزایش ساعت مطالعه در دوره 7⃣اموزش صحیح مطالعه دروس 8⃣تنظیم ساعات مطالعه و خواب 9⃣فرم گزارش کار حرفه ای 0⃣1اموزش تکنیک حرفه ای?S apli e?

هزینه تهیه این برنامه ریزی و شرکت در این دوره حرفه ای که زیر نظر دانشجویان برتر رشته های علوم پزشکی می باشد ، فقط و فقط یک تماس از خط تلفن ثابت برای تمام داوطلبان کنکوری در سراسر ایران است …

برنامه ی هفتگی

برنامه ی هفتگی مناسب از لازمه های خوبْ درس خواندن است. برای یک برنامه ریزی مناسب به نکته های زیر توجه کنید:

۱) آخر هفته، پیش بینی برنامه ی هفته ی بعدی انجام شود:

من در سال کنکور هر جمعه حدود ۲، ۳ ساعت را به بررسی برنامه ی هفته ی قبل و پیش بینی برنامه ی هفته ی بعد با ملاحظاتی که در زیر به آن ها اشاره خواهم کرد، اختصاص می دادم که واقعا صرف این مدت زمان لازم بود و به من کمک کرد. ۲) به هر درس با توجه به ضریب و جمعش در کنکور، در طی هفته زمان تعلق بگیرد:

به طور مثال ضرایب درس های رشته ی ریاضی به نحو زیر است:

ادبیات ۴، عربی ۲، دین و زندگی ۳، زبان ۲، ریاضی ۱۲، فیزیک ۹ و شیمی ۶، که روی هم ۳۸ می شود. مثلا اگر داوطلب رشته ی ریاضی می تواند ۳۸ ساعت درس بخواند، خوب است که حدود ۹ ساعت از آن را به فیزیک اختصاص بدهد. (توضیحات بیش تر در قسمت مقاله ی کمیت مطالعه خواهد آمد.)

۳) هر درس با توجه به ضریب و حجمش بین ۲ الی ۴ روز در هفته پخش شود:

مثلا به تر است درس فیزیک در ۴ روز مختلف پخش شود که بیش تر امکان مرور داشته باشیم. ۴) همه ی درس های عمومی و اختصاصی در طی هفته باید مطالعه شود:

تذکر: حتی اگر یک هفته دبیر یک درس نیامد و درس جلو نرفت، شما حتما باید آن را مطالعه کنید و در برنامه بگذارید. ۵) به تر است مطالعه ی هر درس، در همان روز تدریس شده، شروع شود (مخصوصا ریاضیات و فیزیک).

تذکر: این کار شدیداً به بازده و سرعت شما کمک می کند. آن را از همان روز اول خیلی جدی بگیرید. ۶) در حد امکان تعداد تست های قابل انجام در هر درس در طی هفته پیش بینی شود:

تست زنی یکی از کارهای ضروری در سال کنکور است که بعدا در مقاله های جداگانه راجع به آن توضیحات بیش تری خواهیم داد. اما فعلا بدانید که برای برنامه ریزی هفتگی تا حد امکان تعداد تست را نیز باید مشخص کنید؛ مثلا بررسی کنید درس ۱ و ۲ی ادبیات که این هفته قصد خواندن آن را دارید، چه قدر تست دارند و سپس برای آن ها برنامه ریزی کنید. (توضیحات بیش تر پیرامون تست زنی در مقاله ی جداگانه ای خواهد آمد.) ۷) درس هایی که در روز بعد امتحان گرفته می شود در شب امتحان به صورت وقت گیر مطالعه نکنید:

این کار منجر به نتیجه ی کاذب می شود. درصدِ پنجاهی که بدون این کار گرفته شود نسبت به درصدِ هفتادی که با مطالعه ی شب امتحان به دست می آورید خیلی بیش تر به نفعتان خواهد بود؛ البته توجه داشته باشید مرور سطحی درس ها در شب امتحان ایرادی ندارد و مفید هم می باشد. مطالعه ی وقت گیر در شب امتحان موجب از بین رفتن نظم برنامه ریزی شما شده، باعث می شود همیشه از برنامه ی اصلی عقب باشید و فقط به دنبال امتحان ها بروید و کیفیت تان پایین بیاید. ۸) پیش بینی برنامه ی کاهشی، به ترین نوع برنامه ریزی است:

این روش ـ که در مقاله ای جداگانه توضیح داده خواهد شد ـ به صورت خلاصه بدین نحو است که پس از برنامه ریزی اگر دیدید زمان لازم را ندارید، از تعداد تست ها کم کنید و به هفته ی بعد موکول کنید ولی هرگز از زمان مطالعه ی خود کم نکنید.

۹) در صورت وجود وقت، روی درس های پایه ای که دبیر فعلا تدریس نمی کند برنامه ای پیش بینی شود:

پیش رفتن شما صرفا با مطالبی که دبیر تدریس می کند، باعث می شود نتوانید نتیجه ی خیلی خوبی بگیرید؛ هر چند لازم است اما کافی نیست. اگر دبیرتان از آن هایی نیست که در کنار تدریس، به شما بگوید فلان قسمت های پایه را هم مطالعه کنید (مخصوصا درس های عمومی)، شما حتما خودتان حدود یک سوم از برنامه تان را به کارهای پایه و غیرکلاسی اختصاص دهید؛ اما اگر دبیرتان با گرفتن آزمون یا هر نحو دیگر به شما می گوید درس های پایه را هم بخوانید، پیش رفتن با او کفایت می کند. کمیت مطالعه:

مقدار مطالعه در هر برهه از سال و برای هر نوع دانش آموز ـ به کلاس می رود یا دائما در خانه است ـ متفاوت است؛ اما در این برهه ی زمانی یعنی اوایل سال حتما همه باید موارد زیر را رعایت کنند: ۱) مقدار ساعت مطالعه در هفته:

به طور کلی داوطلبی که در طول هفته در کلاس های بیرون شرکت می کند، در این برهه ی زمانی باید حداقل ۴۰ ساعت مطالعه کنید و کسی که اکثر روزها در خانه است، حداقل ۶۰ ساعت نیاز به مطالعه دارد. ۲) مقدار مطالعه ی هر درس در هفته:

همان طور که در قسمت برنامه ی هفتگی هم گفتم، هر درس با توجه به ضریب و حجمش باید مطالعه شود. به طور مثال اگر داوطلب رشته ی ریاضی، ۴۵ ساعت در هفته مطالعه می کند باید حداقل ۶ ساعت دیفرانسیل بخواند و همین طور سایر درس ها. به طور مثال اگر در نهایت ۴۰ ساعت شد، ۵ ساعت باقی مانده را به تقویت درس های ضعیف ترش اختصاص بدهد. تذکر: هیچ درسی در هیچ هفته ای نباید از قلم بیفتد. ۳) مقدار مطالعه در روزهای تعطیلی و عادی:

در روزهای تعطیل شما باید بتوانید بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت مطالعه کنید و در روزهای عادی مثلا اگر ۱۴:۳۰ تعطیل می شوید، بعد از ناهار، استراحت و رسیدن به خانه، ساعت ۱۷ شروع به مطالعه کنید و به این ترتیب بین ۵ الی ۶ ساعت درس بخوانید (۱۷ تا ۱۸:۱۵، ۱۸:۲۵ تا ۱۹:۴۰، ۱۹:۵۰ تا ۲۱:۰۵ و ۲۲ تا ۲۳:۳۰). ۴) ساعت شروع و پایان روزانه:

اگر تعطیل هستید حتما سعی کنید حدود ۸ صبح درس را شروع کنید و شب حدود ۲۳ یا ۲۳:۳۰ درس خواندن را تمام کنید. اگر تا ۲ی نیمه شب درس خواندنتان طول بکشد، هم بازدهی پایین می آید و هم روز بعد سرحال نخواهید بود؛ حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید چون خواب شب لازم است. پس طوری برنامه ریزی کنید که نهایتا ۲۳:۳۰ تمام شود. اگر هم از مدرسه آمده اید، حدود ۲ تا ۲۵ ساعت پس از اتمام مدرسه شروع به درس خواندن کنید. ۵) مقدار کسری درس های ریاضیات، فیزیک، شیمی و عمومی:

یک سوم از کل مطالعه ی هفته باید به درس های ریاضی اختصاص پیدا بکند (در رشته ی ریاضی). یک سوم هم به مجموع فیزیک و شیمی اختصاص یابد و یک سوم آخر هم درس های عمومی. استراحت و تفریح:

افرادی که بین ساعت های مطالعه شان استراحت می کنند، در واقع به ذهنشان مهلت می دهند که اطلاعات ورودی را دسته بندی کرده نظم و ترتیب بدهد و خیلی راحت تر و سریع تر مطالب را به خاطر آورند؛ البته توجه کنید که در سال کنکور حتی استراحت هم باید با محوریت کنکور باشد و باید آن را برنامه ریزی کنید. برای استراحت به موارد زیر توجه کنید: ۱) هر یک ساعت و ربع مطالعه، ۱۰ دقیقه استراحت:

تذکر: ابتدای شروع واحدها و بعد از استراحت حتما حدود ۱۰ دقیقه را به مرور قسمت های قبلی درسی که قرار است در آن واحد بخوانید اختصاص دهید تا ذهنتان آرام آرام آماده شود. ۲) نرمش کششی، ۲ بار در روز و هر بار یک ربع:

همان طور که صبح ها هنگام خمیازه کشیدن دست های خود را باز کرده و سرحال می شوید، نرمش کششی در طول روز نیز باعث سرحالی شما می شود؛ پس آن را جدی بگیرید تا بتوانید با روحیه ی مضاعفی درس بخوانید. ۳) یک ساعت خواب سبک نیم روزی بعد از اتمام کار مدرسه:

وقتی از مدرسه به خانه آمدید حدود ۱ ساعت (بیش تر نشود) بخوابید (یک خواب سبک)؛ چون خواب عمیق موجب کسلی بیش تر می شود اما یک ساعت خواب، خستگی شما را برطرف می کند. ۴) نیم روز تفریح در یکی از روزهای هفته:

من یادم هست معمولا یا پنج شنبه بعداز ظهر یا جمعه بعداز ظهر را کامل تفریح می کردم و کاری می کردم که موجب شادی و آرامشم بشود و از درس و کنکور فاصله بگیرم. این کار خیلی لازم است و انرژی هفته ی بعد شما را تامین می کند. ۵) پرهیز از ورزش سنگین و آسیب زا در دوره ی کنکور:

اانجام دادن ورزش های سنگین هم شما را از نظر جسمانی خسته می کند و هم ممکن است موجب آسیب های شدید جسمانی و به دنبال آن چند روز دوری از درس شود؛ برای همین از آن ها دوری کنید. ۶) محوریت کنکور در برنامه ریزی برای استراحت و تفریح:

همان طور که در ابتدای این مقاله هم گفتم، استراحت و تفریح شما نیز باید با محوریت کنکور باشد؛ یعنی طوری استراحت کنید که یادتان باشد مثلا ۱۰ دقیقه ی دیگر باید می روید و درس بخوانید. استراحت و تفریحات آرامش بخش مفید خواهند بود. ۷) خواب به موقع شبانه با مقدار کافی:

حتما حدود ۶ تا ۷ ساعت خواب در شبانه روز برای شما لازم است. اگر بعداز ظهر هم ۱ ساعت می خوابید، می توانید خواب شبانه را به حداقل ۶ ساعت کاهش دهید. اگر حتی دو، سه روز را با خواب حدود ۴ ساعت بگذرانید، بدانید سلامتی، تمرکز و آمادگی ذهنی شما به خطر خواهد افتاد.

فاکتورهای مشاوره و برنامه ریزی گروه مشاور گروپ

دریافت مشاوره خصوصی با شرایط ویژه برای ثبت نام فقط با شماره زیر  تماس بگیرید …

9099071614

شرایط و مکان مناسب مطالعه:

کیفیت مطالعه، شرایط خاصی دارد که سعی کردم در زیر آن ها را توضیح دهم: ۱) شرایط ذهنی:

الف) ایجاد حال و هوای مطالعه:

قبل از آغاز مطالعه سعی کنید حال و هوای مطالعه ی درس مورد نظر را در خود ایجاد کنید. ب) اعتماد به یادگیری:

اگر با این ذهنیت مطالعه را شروع کنید که «من این درس را یاد نمی گیرم»، مطمئن باشید یاد نخواهید گرفت؛ پس حتما به یادگیری خود اعتماد داشته باشید. ج) هدف گذاری مطالعه:

حتما پیش از شروع واحد مطالعه، بدانید که قرار است چه مبحثی از چه کتابی بخوانید و چه تست هایی بزنید. این کار تمرکز شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. ۲) شرایط فیزیکی:

الف) حالت نشستن:

صندلی شما و حالت نشستن شما روی آن خیلی مهم است. حتما صاف بنشینید، روی کتاب خم نشوید و سعی کنید به صندلی تکیه دهید. ب) فاصله ی چشم تا کتاب:

فاصله ی چشم تا کتاب باید حدود ۴۰ سانتی متر باشد. لازم نیست با خط کش اندازه بگیرید اما بدانید نه خیلی دور باشد و نه خیلی نزدیک. ج) ایجاد فاصله ی زمانی بین صرف غذا و شروع مطالعه:

سعی کنید حدود نیم ساعت پس از صرف غذا، مطالعه را شروع کنید تا سنگین نباشید.

د) دقت در انتخاب زمان مطالعه ی هر درس:

سعی کنید درس های تحلیلی را در همان ابتدای صبح که سرحال هستید مطالعه کنید؛ البته می توانید برای زنگ اول که هنوز سرحال نشده اید یکی از درس های حفظی را قرار دهید اما به طور کلی به تر است درس های حفظی قبل از خواب مطالعه شوند.

۳) شرایط محیط مطالعه:

الف) مکان مطالعه:

تذکر (۱): مکان مطالعه باید دارای نور و تهویه ی مناسب باشد. تذکر (۲): مکان مطالعه به تر است ثابت و اختصاصی باشد. مثلا اگر هر روز نمی توانید کتاب خانه بروید، به تر است جای مشخصی را برای مطالعه ی خود در نظر بگیرید؛ البته برای عادت دادن خود به مطالعه، کتاب خانه رفتن مفید خواهد بود. تذکر (۳): هر وسیله ای که که حواس شما را پرت می کند و یا شما را یاد خاطرات گذشته می اندازد از روی میز بردارید و آن را طوری آماده کنید که هیچ چیز تمرکز شما را مخدوش نکند.

ب) پیش از مطالعه:

سعی کنید از شروع واحد مطالعه، همه ی وسایل مورد نیاز آن واحد از جمله کتاب، دفتر، مداد و پاک کن را آماده کنید تا با تمرکز بیش تری شروع به مطالعه کنید.

جهت مشاوره در زمینه ساعت مطالعه رتبه های برتر | استاندارد ساعت مطالعه نمونه برنامه

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دکمه بازگشت به بالا