وزیر آموزش و پرورش جدید

رضا مراد صحرایی، وزیر جدید آموزش و پرورش کیست؟

فرارو- امروز سه شنبه ۹ خرداد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی صلاحیت رضا مراد صحرایی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش را بررسی کردند. وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با ۱۶۷ رای موافق و ۸۶ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع و آرای باطله ۲ رای موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس شد.

به گزارش فرارو، رضا مراد صحرایی، جانشین یوسف نوری شده است. تصدی او به وزارت آموزش و پرورش در شرایطی است که از اواخر سال گذشته تا کنون، مشکلات زیادی از جمله تعویق در پرداخت حقوق معلمان، گریبان‌گیر وزارت آموزش و پرورش بوده است. در ارتباط با کارنامه و سوابق صحرایی، سکاندار جدید وزارت آموزش و پرورش می‌توان به محورهای ذیل اشاره کرد:

سوابق تحصیلی رضا مردا صحرایی

رضا مراد صحرایی متولد دوم بهمن ۱۳۵۵ در تهران است. او دیپلم خود را از دانشسرای تربیت معلم شهید رجایی شهرستان نورآباد لرستان گرفته است. مدرک کارشناسی دبیری آموزش زبان انگلیسی مراد صحرایی حاصل تحصیل او در دانشگاه رازی کرمانشاه است. او مدرک کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی خود را از دانشگاه علامه طباطبایی اخذ کرده و برای تحصیل در مقطع دکترای زبانشناسی همگانی نیز در دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل کرده است. صحرایی در دوران تحصیل خود به عنوان دانشجوی منتخب کمیته انتخاب دانشجوی نمونه کشوری ۱۳۷۸، دانشجوی نمونه کشوری ۱۳۷۹ و رتبه سوم جشنواره بین‌المللی فارابی ۱۳۹۴ انتخاب شده بود.

سوابق شغلی وزیر جدید آموزش و پرورش

مراد صحرایی سابقه ۱۷ سال تدیس در مقاطع مختلف تحصیلی را در کارنامه خود دارد. او کار خود را در آموزش و پرورش به عنوان معلم پایه آغاز کرده و سابقه تدریس در مدارس ابتدایی و متوسطه آموزش و پرورش را در کارنامه خود دارد. از دیگر سوابق وی تدرس در دانشگاه است. از سوابق شغلی صحرایی می‌توان به استاد تمام رشته زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، استاد پژوهشگر برتر کشور در وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت و درمان معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی، رئیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرکل آموزش عالی بنیاد شهید و ایثارگران کشور سرپرست معاونت فرهنگی بنیاد شهید و ایثارگران، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و … اشاره کرد.

آثار و تالیفات رضا مراد صحرایی

مراد صحرایی بیش از ۴۰ عنوان کتاب چاپ شده در حوزه آموزش زبان فارسی و موضوعات دیگر دارد و اقدام به ترجمه ۱۰ جلد کتاب کرده است. این کتاب‌ها عمدتا در حوزه‌های آموزش زبان، فرهنگ، سیاست و تاریخ هستند. همچنین مراد صحرایی بیش از ۷۰ مقاله علمی پژوهشی داخلی و خارجی دارد.

از ریاست دانشگاه فرهنگیان تا وزارت آموزش و پرورش

صحرایی، از اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان منصوب شد. اما پس از استعفای یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، با حکم رئیس جمهور، رضامراد صحرایی رئیس دانشگاه فرهنگیان به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش منصوب و جلسه استقرار او هم برگزار شد.

فرزندان وزیر آموزش و پرورش در مدارس دولتی!

اخیرا رضا مراد صحرایی اشاره کرده که فرزندانش در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند. او در توضیح این موضوع گفت: دو فرزندم در مدرسه شاهد تحصیل می‌کنند. مدارس شاهد جزو مدارس دولتی است و برای ثبت‌نام فرزندان فرهنگیان و ایثارگران امتیازاتی اختصاص می‌دهد البته پسرم مقام استانی اذان را کسب کرده است؛ با این حال ابتدا می‌خواستم فرزندم را در مدرسه‌ای دولتی در بلوار کشاورز تهران ثبت‌نام کنم، اما به دلیل محدوده‌بندی جغرافیایی ثبت‌نام نکردند.»

وی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: «بنده برنامه‌ای را به مجلس پیشنهاد کردم که در این برنامه، تحول آموزش و پرورش در ۹ محور ترسیم شده است و کلیدی‌ترین بخش مدرسه است. با ایده به مدرسه بازمی‌گردیم به دنبال تحول هستیم همچنین مدارس دولتی باید به گونه‌ای رشد یابد که مردم به مدارس دیگری نروند به همین دلیل باید بر روی مدارس دولتی در تمام ابعاد فضا، معلمان و برنامه‌های آموزشی و تربیتی کار کنیم. مدارس باید رتبه‌بندی شوند البته اکنون برای ورود دانش‌آموزان به مدارس تیزهوشان (سمپاد) شاهد رقابت هستیم با این حال برخی مدارس خصوصی از تیزهوشان هم بهتر هستند.»

وزیر جدید آموزش و پرورش کیست؟ سوابق

رضا مراد صحرایی که از چهاردهم فروردین‌ماه سال جاری به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش انتخاب شده بود امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با کسب ۱۶۷ رای از سوی نمایندگان به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، رضامراد صحرایی متولد ۱۳۵۵ در نورآباد، معلم، زبان‌شناس و سیاستمدار ایرانی است که از چهاردهم فروردین ۱۴۰۲ به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش فعالیت می‌کند.

مرادصحرایی دارای دکتری زبان‌شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی و استاد تمام این دانشگاه است و از اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به‌عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان انتخاب شد. وی برای نگارش کتاب فراگیری زبان فارسی (تحلیلی نوین بر اساس نظریه زبان‌شناسی نوین) برگزیده هفتمین دوره جشنواره فارابی شد.

رضا مراد صحرایی پس از یوسف نوری از سوی آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش تعیین شد و امروز سه شنبه نهم خردادماه پس از کسب آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر این وزارتخانه منصوب شد.

مرادصحرایی تاکنون ۳۴ عنوان کتاب چاپ شده در حوزه آموزش زبان فارسی و موضوعات دیگر، ۸۱ جلد کتاب چاپ شده در حوزه آموزش زبان، فرهنگ، سیاست و تاریخ داشته، همچنین بیش از ۷۰ مقاله علمی پژوهشی داخلی و خارجی، بیش از ۲۰ مقاله ارائه شده در همایش‌های بین‌المللی، بیش از ۷۰ پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، هفت طرح پژوهشی انجام شده یا در حال اجرا و دو کرسی نظریه‌پردازی داشته است.

مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی

عضو ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر وزارت خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حوزه علمیه قم از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۹، عضو هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت در بنیاد شهید و امور ایثارگران، عضو شورای هماهنگی نخبگان شاهد و ایثارگر بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ، عضو شورای فرهنگی دانشگاه شاهد و عضو اتحادیه جهانی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها است.

سوابق مدیریتی

سرپرست معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال ۸۸ تا ۸۹، مدیرکل آموزش عالی بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال ۸۴ تا ۸۹، معاون دانشجویی دانشگاه عالمه طباطبایی از سال ۹۰ تا ۹۴، سرپرست مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی از سال ۹۶ تاکنون، عضو کمیته تخصصی زبان‌شناسی گروه علوم انسانی دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی از فروردین ۹۵ تاکنون، رئیس کارگروه آزمون استاندارد تعیین سطح زبان فارسی کرسی‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور، عضو کارگروه علوم انسانی شورای راهبردی پژوهش سازمان بسیج اساتید کشور از سال ۹۵ تا ۹۸، کارشناس اجرایی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه رازی کرمانشاه، نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در کمیته انضباطی مرکزی وزارت عتف، دبیر بیست‌وهشتمین جشنواره سراسری قرآن کریم دانشجویان کشور، عضو و سرپرست هسته گزینش بنیاد سعدی از سال ۹۲ تاکنون، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیسیون اجرایی ماده ۱۵ قانون اساسی (مستقر در دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش) از سال ۹۷ تا ۹۸، عضو و رئیس کارگروه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان انجمن زبانشناسی ایران، عضو پیوسته انجمن جهانی مطالعه زبان کودک، عضو شورای برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی مرتبط با زبان و ادبیات فارسی وزرات آموزش و پرورش و عضو و جانشین شورای تألیف و برنامه‌ریزی منابع آموزش زبان فارسی در هند از مهم‌ترین سوابق مدیریتی رضا مرادصحرایی بوده است.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز _سه‌شنبه نهم خردادماه_ به ریاست محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور بیش از دوسوم نمایندگان آغاز شد و در ادامه روح‌الله متفکرآزاد یکی از موضوعات دستور کار نشست امروز را بررسی برنامه و صلاحیت آقای رضامراد صحرایی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش و اخذ رأی اعتماد اعلام کرد.

حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست

رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در نشست علنی امروز -سه شنبه نهم خردادماه- مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیت خود به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) و شهدا به ویژه شهدای معلم و دانش‌آموز و دانشجو، اظهار کرد: خدا را شاکرم در آستانه میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) در این مجلس انقلابی حضور یافتم تا برنامه‌هایم را برای وزارت آموزش و پرورش کشور عزیزتر از جانم ارائه کنم.

وی با بیان اینکه خدا را شاکرم که از دل انقلاب اسلامی چنین مجلسی برخواسته است که فضای آزاد، عقلایی و خردورزانه‌ای دارد که همه می‌توانند نقد کنند، افزود: البته از همکار دانشگاهی‌ام توقع داشتم کمی تحقیق کند.

وزیر آموزش و پرورش با تقدیر صمیمانه از نظر موافقان، تصریح کرد: نظرات منتقدان ستودنی بود و نشان از حقیقتی پرافتخار داشت و آن اینکه شما نمایندگان در بطن و متن ملت ایران بوده و نظرات دقیق و کارشناسانه بود، در این چند روز هم‌نشینی با همکاران مجلس بسیار بیش از سال‌ها درست و بحث، آموختم و فهمیدم چقدر مجلس عمیق است.

وی اضافه کرد: اگر ایران قوی و عزیز می‌خواهیم، اگر اقتصاد خوب می‌خواهیم، اگر جامعه با صلابت و مؤمن می‌خواهیم، راهش آموزش و پرورش قوی است.

مرادصحرایی تاکید کرد: دغدغه نمایندگان برای داشتن آموزش و پرورش قوی را می‌ستایم، دغدغه همه ما عزت و سربلندی ایران عزیز است ولی حقیقت این است که حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست و به همین دلیل حال کشورمان نیز خوب نیست.

وی گفت: همه ما باید هم دل و هم قسم و همراه شویم و آموزش و پرورش به کمک همه ما یعنی دولت، ملت و مجلس نیاز دارد، امسال در محضر مقام معظم رهبری گزارشی ارائه کردم که بخشی از آن را اینجا به شما ارائه می‌دهم. در این گزارش مسیر را تبیین و ارائه طریق کردم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه با نسلی مواجه هستیم که در چند سال کوتاه عمرشان چندین برابر عمر ما تجربه کرده‌اند و پیچیدگی دیده‌اند، تصریح کرد: باید خلأ ادراکی، ارتباطی و شناختی با این نسل را از بین ببریم و به تعبیر آن معلم با اخلاص باید خاک این باغچه را عوض کنیم. جاده پیچیده است و ما نپیچیده‌ایم و زمان هم نداریم. باید دانش‌آموزان‌مان را از چنگال فضای مجازی وحشی نجات دهیم.

مجلس به «صحرایی» رأی اعتماد داد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش رأی اعتماد دادند.

رضامراد صحرایی که به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش از سوی رئیس‌جمهور به مجلس معرفی شده بود، در جلسه امروز _سه‌شنبه نهم خردادماه_ توانست با ۱۶۷ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف، ۱۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۶۷ نماینده حاضر، اعتماد مجلس را برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش کسب کند.

غیبت وزیر جدید آموزش‌و‌پرورش برای حج به‌جا آوردن در ابتدای تصدی مسئولیت وزارت

طبق اطلاعات منتشر شده در سایت وزارت آموزش و پرورش، رضا مراد صحرایی؛ وزیر جدید این وزارتخانه به سفر حج رفته است اما در غیاب او، ساماندهی امور این وزارتخانه که در ماه‌های اخیر با چالش‌های بسیاری همراه بود، بر عهده چه کسی قرار گرفته است؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رضا مراد صحرایی وزیر جدید آموزش و پرورش، 9 خرداد امسال توانست با کسب رأی اعتماد از مجلس راهی وزارت آموزش و پرورش شود.

او در حالی سکان وزارت آموزش و پرورش را به دست گرفت که این وزارتخانه پس از اتفاقات اسفند 1401 و تأخیر در پرداخت حقوق معلمان در آستانه شب عید همچنین مسائل و چالش‌های رتبه‌بندی معلمان، روزهای پرتلاطمی را می‌گذراند.

در چنین فضایی، طبیعتاً وزیر تازه از راه رسیده آموزش و پرورش نیز با چالش‌های بسیاری مواجه است که نخستین مأموریت او برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی برای کاهش مشکلات و کاستن از التهاب فضاست.

مسائل و مشکلات رتبه‌بندی معلمان و نارضایتی برخی فرهنگیان، آغاز فصل ثبت‌نام مدارس و تکرار مشکلات هر سال و درگیری والدین، ساماندهی نیروی انسانی برای سال تحصیلی جدید و کمبود احتمالی معلم به ویژه در کلان شهرها، برگزاری دو آزمون استخدام آموزگار و دبیر و گزینش حجم زیادی از معلمان جدید‌الورود و دانشجو معلمان جدید، تغییر در ترکیب شورای معاونان و جابه‌جایی‌های احتمالی به ویژه در برخی معاونت‌های کلیدی، تعیین وضعیت برخی معاونت‌ها از جمله معاونت تربیت بدنی و سلامت که پس از رفتن صادق ستاری‌فرد از این معاونت به معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع همچنان بلاتکلیف مانده است  و…. از جمله مهمترین چالش‌های فوری وزارت آموزش و پرورش است که نیاز به ساماندهی فوری و پیگیری مستمر این مشکلات پیچیده از سوی شخص وزیر را دارد.

با وجود این مشکلات و در شرایط فضای ملتهبی که وزارت آموزش و پرورش به ویژه بعد از ماجرای اسفند سال گذشته سپری کرد، سایت رسمی وزارت آموزش و پرورش در خبری از سفر وزیر جدید به حج خبر داده است!

در بخشی از این خبر آمده است: «صحرایی در پایان از حضور در سرزمین وحی و شرکت در فریضه واجب حج تمتع، خبر داد و ضمن طلب حلالیت از خانواده بزرگ آموزش و پرورش، تصریح کرد: این فریضه واجب الهی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ادا خواهم کرد و طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این سفر در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود و با حضور مدیران شریف دستگاه نظام تعلیم و تربیت، کوچکترین خللی ایجاد نخواهد شد.»

حال این پرسش مطرح است که در نبود وزیر، ساماندهی و نظارت بر امور توسط چه فردی انجام می‌شود؟ آیا وزیر آموزش و پرورش از دور و در جریان این سفر بر امور نظارت می‌کند؟ غیبت نسبتا طولانی وزیر برای حضور در مناسک حج تمتع در شرایط فعلی آموزش و پرورش تا چه میزان منجر به خلل و آسیب به کارها می‌شود البته سعی کردیم تا پاسخ این پرسش را از آموزش و پرورش دریافت کنیم اما متاسفانه تا لحظه تنظیم این مطلب، پاسخی از سوی مسؤلان مربوطه در آموزش و پرورش دریافت نکردیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا