ثبت نام ازمون استخدامی اموزش پرورش

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ | sa jesh.o g

ایران مشاوره ۲,۸۸۱ نظرهاآخرین بروزرسانی: ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

آزمون استخدامی آموزش و پرورش هر ساله با هدف جذب نیروی کار فرهنگی متعهد برگزار می گردد و طی آن داوطلبانی که قصد اشتغال در کسوت آموزگاری و دبیری را دارند، می توانند با شرکت در آزمون مذکور، قابلیت های خود را به نمایش بگذارند.این آزمون فراگیر، تحت نظارت سازمان اداری و استخدامی کشور توسط سازمان سنجش آموزش کشور اجرا می گردد که شامل دو مرحله امتحان کتبی و مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش می شود. از این رو فرآیند ثبت نام داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در مرحله اولیه نیز از طریق بارگذاری مدارک تحصیلی و هویتی لازم در سایت سازمان سنجش و با در نظر گرفتن مهلت ثبت نام آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی و دبیری به انجام برسانند.

دانلود دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ویژه مربی آموزش معلولین 1402

17 شهریور 1402

دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ویژه مربی پرورشی ۱۴۰۲

به زودی

دانلود دفترچه آزمون دبیری و هنرآموز آموزش و پرورش 1402

27 خرداد 1402

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش ۱۴۰۲

10 اسفند ۱۴۰۱

اصلاحیه اول دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش ۱۴۰۲

16 اسفند 1401

✅لینک مستقیم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ویژه شغلی مربی آموزش معلولین

✅ لینک مستقیم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 –  دبیری و هنرآموزی

(مهلت ثبت نام به اتمام رسیده است.)

✅ لینک مستقیم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ – آموزگار ابتدایی و استثنائی

(مهلت ثبت نام به اتمام رسیده است.)

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ویژه مربی آموزش معلولین در بازه زمانی 17 الی 31 شهریور ماه 1402 و از طریق سایت h c.i در حال انجام است.

فهرست محتوا

آخرین اخبار از زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 

اکثر کسانی که خواهان ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ می باشند پیگیر اطلاعیه هایی هستند که از سوی این سازمان منتشر می شود تا بتوانند در اسرع وقت اقدامات لازم جهت نام نویسی را به سرانجام برسانند. بنابراین در این قسمت از مقاله به آخرین اخبار در خصوص آزمون استخدامی آموزش و پرورش پرداخته ایم.

خبر 17 شهریور 1402

مطابق آخرین اخبار ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرروش ویژه شغل مربی آموزش معلولین از 17 شهریورماه شروع خواهد شد و این فرآیند تا 31 همان ماه ادامه خواهد داشت و نام نویسی در این آزمون از طریق سایت سازمان جهاد دانشگاهی به نشانی h c.i انجام خواهد گرفت.

خبر 8 شهریور ۱۴۰۲

با توجه به گفته وزیر اموزش و پرورش قرار است امسال آزمون استخدامی برگزار شود. طی این گزینش 11 هزار نفر مربی پرورشی به طور قطعی جذب خواهد شد که امکان افزاش این تعداد تا 25 هزار نفر نیز وجود دارد. به گفته اخبار پس از تایید نهایی برنامه مذکور از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور دفترچه فراخوان نیز توزیع خواهد شد.

خبر 28 مرداد 1402

معاون مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش ضمن اشاره به ثبت نام و برگزاری آزمون مربی پرورشی، مشاور و مراقب سلامت حداکثر تا پایان مهر افزود: در مرحله اول همه داوطلبان فارق از رشته تحصیلی و سن مجاز به شرکت در آزمون‌ها هستند.

خبر 27 خرداد ۱۴۰۲

طبق اخبار موجود، همچنین با توجه به انتشار دفترچه ازمون دبیری و فعال شدن لینک ثبت نام آزمون مربوطه در سایت ساطمان سنجش، پروسه ثبت نام از 27 خرداد ماه 1402 آغاز شده و تا 31 این ماه ادامه دارد.

خبر 23 خرداد 1402

با توجه به بیانات رئیس سازمان سنجش انتظار می رود که نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش حوزه آموزگار ابتدایی و استثنائی در هفته اول تیرماه اعلام خواهد شد. همچنین قرار است پیش از اعلام نتایج این آزمون، ثبت نام آزمون استخدامی دبیری نیز نهایتا تا پایان خرداد ماه آغاز گردد.

خبر 16 خرداد ماه ۱۴۰۲

با اعلام نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، قرار است در صورت صدور مجوز سازمان اداری و استخدامی، برگزاری آزمون استخدامی دبیری دوره متوسطه آموزش و پرورش به وقوع بپیوندد. در این آزمون حدود 28 هزار نفر نیروی انسانی موردنیاز وزارت آموزش و پرورش جذب این وزارت خواهند شد.

خبر 12 خرداد ماه 1402

وزارت آموزش و پرورش طی این آزمون قصد جذب 11 هزار نیروی جدید و 3200 سرباز معلم را دارد. لازم به ذکر است معلمان دارای مدرک کارشناسی تا 60 سالگی و آموزگاران با مدرک کارشناسی ارشد تا 65 سالگی می توانند به کار خود ادامه دهند.

خبر 6 خرداد ماه ۱۴۰۲

مطابق با این خبر، دفترچه ثبت نام پذیرش و جذب دبیر از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 در مرحله تکمیل و نهایی سازی بوده و برگزاری این آزمون در تابستان سال 1402 صورت خواهد پذیرفت.

خبر 26 فروردین ماه

طبق آخرین اخبار اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش، قرار است امسال 67 هزار معلم جدید از طریق آزمون استخدامی وارد کلاس های درس می شوند که از این تعداد 28 هزار و 18 معلم در مقطع ابتدایی، حدود 28 هزار نفر در مقاطع متوسطه اول و دوم و همچنین نزدیک به 11 هزار نفر در حوزه معاونت پرورشی جذب سیستم آموزشی کشور می شوند. همچنین طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است آزمون استخدامی جهت جذب معلمان مقاطع متوسطه اول و دوم نیز در اواخر خرداد و اوایل تیرماه 1402 برگزار شود.

خبر 25 اسفند ماه

بر اساس اخبار جدید منتشر شده، سازمان سنجش اعلام کرده که مجوز جذب 4 هزار نیرو آموزش استثنائی در سال آینده فراهم شده و در نیاز احساس نیاز، استخدام به منظور تامین نیرو صورت می گیرد. همچنین گفته شده، مجوز جذب حدود 1000 نفر نیروی توانبخشی نیز صادر شده و افرادی که مدرک کار درمانی و گفتار درمانی دارند به صورت مستقل و همزمان با آزمون استخدام دبیری و هنرآموزی می توانند در آزمون مربوطه شرکت کنند. فراخوان جذب برای این نیروهای توانبخش نیز در ابتدای سال جدید و بعد از پایان برگزاری آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی منتشر می‌ شود.

خبر 24 اسفند ماه

آزمون استخدامی جذب دبیر و هنرآموز دوره متوسطه بعد از آزمون استخدام آموزگار برگزار خواهد شد و فراخوان آن بعد از تعطیلات عید نوروز منتشر خواهد گردید.

خبر 23 اسفند ماه

وزات آموزش و پرورش طی دریافت مجوز استخدامی 20 هزار نیروی دبیری اعلام نمود: افراد تا 40 سال با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند در این آزمون شرکت نمایند. همچنین در خصوص زمان برگزاری آزمون گفته شده برنامه ریزی های لازم در خصوص برگزاری آزمون استخدامی دبیری در خرداد یا تیر ماه ۱۴۰۲ در حال انجام است.

همچنین در رابطه با رشته ها گفته شده، در دوره متوسطه اول و دوم تنوع دروس وجود دارد و به نوعی درس‌ها تخصصی می‌شوند و معلمان متخصص همان درس باید به آموزش بپردازند. بنابراین سعی بر این است که امکان شرکت همه رشته‌های مرتبط با عناوین درسی متوسطه فراهم شود.

زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش

آخرین تغییرات آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

طی آخرین اخبار منتشر شده، تغییراتی در مراحل ثبت نام و مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 نسبت به دوره های گذشته صورت گرفته که در ادامه مطلب به تمامی این موارد اشاره شده است. در صورت اعلام تصمیات جدید، مقاله به روز رسانی خواهد شد.

تا بحال خبری در رابطه با جذب داوطلبان مقطع دکتری منتشر نشده اما با توجه به دوره های گذشته، حداقل سن مجاز برای این مقطع 45 می باشد.

 استخدام آموزش و پرورش

شیوه های جدید استخدام در آموزش و پرورش 1402

یکی از مهم ترین اخباری که اخیرا منتشر شده و در قسمت قبل به آن اشاره نمودیم، شیوه های جدید استخدام در آموزش و پرورش برای سال 1401 می باشد که در ادامه به طور مفصل به هریک از متدها پرداخته ایم.

دو مرحله ای شدن جذب دانشجومعلمان از سال آینده

از این پس قرار است جذب دانشجومعلمان به صورت دو مرحله ای باشد. این بدان معنا است، افرادی که در این رشته پذیرفته شده اند، طی دو مرحله وارد دانشگاه شده که گروه اول در مهر و گروه دوم در بهمن ماه وارد دانشگاه می‌شوند. همچنین مصاحبه عمومی و علمی شامل 30 درصد از نمره کل بوده و گزینش افراد در هنگام تحصیل اتفاق خواهد افتاد.

جذب از طریق استعدادهای درخشان دانشجویی و دانش آموزی

جذب نخبگان دانش آموزی توسط دانشگاه فرهنگیان با همکاری بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستورکار قرار گرفته شده است.

جذب از طریق مقطع ارشد

یکی از متد هایی که قرار است در دستور کار قرار بگیرد، جذب افراد از طریق آزمون کارشناسی ارشد خواهد بود که طی آن داوطلبان پس از حضور در جلسه آزمون، کسب رتبه قبولی و تحصیل در رشته های ارائه شده به استخدام این ارگان در خواهند آمد.

جذب دو مدرکی ها یا بورسیه معلمی سال آخری

در دوره جدید جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه‌های برتر کشور به طور مشاع رخ خواهد داد. در این روش دانشجویان می بایست دروس تخصصی خود را طی دوسال اول در دانشگاه اصلی گذرانده و چنانچه صلاحیت ادامه تحصیل داشته باشد، می توانند وارد دانشگاه فرهنگیان شوند. لازم به ذکر است این گزینش از بین افرادی است که رتبه و معدل حداقل 17 در رشته‌های انسانی و زبان، 14 در علوم پایه، فنی مهندسی و هنر را کسب کرده باشند. همچنین زمانی که پذیرفته شدگان در دانشگاه درس می خوانند، واحدهای درسی مربوط به رشته معلمی را نیز در دانشگاه فرهنگیان می گذرانند.

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

تعیین زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش بر عهده سازمان سنجش می باشد و واجدین شرایط نیز می توانند در بازه زمانی مشخص نسبت به نام نویسی خود از طریق سایت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش اقدام کنند.

علاوه بر آزمون های فوق قرار است امسال شاهد برگزاری آزمون استخدامی در حوزه مربی پرورشی و مربی آموزش معلولین نیز باشیم. در حال حاضر زمان دقیقی برای ثبت نام و برگزاری آزمون مربی پرورشی اعلام نشده است اما به محض تایید نهایی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور دفترچه فراخوان منتشر و زمانبندی آزمون نیز از طریق همین مقاله و  کانال تلگرام آزمون های استخدامی اعلام خواهد شد.

نکته: دقت داشته باشید که تمامی آزمون ها از طریق sa jesh.o g است اما ثبت نام آزمون مربی آموزش معلولین از این روند مستثنی بوده و از طریق h c.i انجام می گیرد.

تقویم زمانی آزمون استخدامی دبیری آموزش و پرورش 1402

راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

پس از آغاز بازه زمانی مجاز جهت نام نویسی و انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، علاقه مندان فرصت دارند تا به مطالعه و بررسی دقیق آن پرداخته و از تمامی ضوابط و نکات مندرج در این دستورالعمل مطلع شوند. مرحله بعد شامل انجام اقدامات لازم جهت ثبت نام اینترنتی در سایت سازمان سنجش می باشد. از آن جایی که مجری برگزاری آزمون، سازمان سنجش است، اعلام آمادگی برای شرکت در این رقابت بزرگ از طریق سایت مذکور و طی مراحل زیر انجام می گردد.

نحوه ثبت نام آزمون آموزگاری و دبیری

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ برای عناوین شغلی ابتدایی، دبیری و هنر آموز در سایت سازمان سنجش انجام می شود. این دو عناوین شغلی در دو آزمون مجزا برگزار می گردند اما نحوه ثبت نام هر دو یکسان است.

نحوه ثبت نام آزمون مربی آموزش معلولین

ثبت نام این آزمون نیز اینترنتی بوده و از طریق سایت سازمان جهاد دانشگاهی انجام می گیرد بدین منظور می بایست مراحل زیر را طی نمایید.

سایت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

حداقل معدل برای استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲

در دوره های گذشته، تنها داوطلبان دارای حداقل معدل می توانستند نسبت به ثبت نام و شرکت در فرآیند ثبت نام ازمون استخدامی اموزش پرورش اقدام نمایند. اما طی اعتراض عده ای زیادی از متقاضیان، این شرط برای ثبت نام برداشته شد و در حال حاضر افراد با هر معدلی می توانند در این فرآیند شرکت کنند.

به معنای دیگر، سوابق تحصیلی نمی تواند مانع حضور داوطلبان در جلسه آزمون باشد اما باید به نکته اشاره کرد که ممکن است معدل فرد در مرحله مصاحبه برای او امتیاز محسوب شود. به بیان دیگر، سوابق تحصیلی می تواند یکی از ملاک های پذیرش افراد در فرآیند مصاحبه محسوب شود و موجب پیش گرفتن شرکت کنندگان  از رقبای هم سطح خود گردد.

شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

هر ساله یک سری شرایط عمومی و اختصاصی توسط مراجع مربوطه در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش تعریف می گردد که تمامی داوطلبان نام نویسی در آزمون استخدامی فرهنگیان، می بایست واجد کلیه این شرایط باشند. چرا که هر گونه مغایرت با این شرایط، موجب سلب حق استخدام و رد صلاحیت متقاضی می گردد که این فرایند در ادامه موجب لغو قبولی داوطلب خواهد شد.

شرایط ثبت نام عناوین شغلی ابتدایی، دبیری و هنرآموز در دفترچه ثبت نام مجزای مخصوص هر کدام منتشر می شود. اما به طور کلی و طبق دفترچه ثبت نام سال های گذشته، شرایط احتصاصی شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای هر دو عنوان شغلی ابتدایی، دبیری و هنرآموز با هم متفاوت بوده است. به محض این که دفترچه ثبت نام این آزمون برای عنوان شغلی دبیری منتشر شود، اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهیم داد. شرایطی که در ادامه ذکر شده برای عنوان شغلی ابتدایی می باشد.

شرایط عمومی

شرایط سنی

توجه داشته  باشید در موارد زیر در صورت ارائه مدارک و مستندات لازم به حداکثر سن مقرر اضافه می  شود:

شرایط اختصاصی

سهمیه های موثر در ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

سهمیه ایثارگران

جذب ایثارگران در ازمون استخدامی آموزشو پرورش با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران و با احتساب سهمیه 5 یا 25 درصد بوده و به شرح زیر می باشد:

سهمیه معلولین

سایر امتیازات

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون استخدامی فرهنگیان 1401 و پذیرش در رشته های شغلی مورد علاقه خود را دارند، می بایست در حین ثبت نام اینترنتی این فرآیند، مدارک، مشخصات و اطلاعات به خصوصی را وارد سایت سازمان سنجش نمایند. عدم درج یا وارد نمودن اشتباه و ناقص مدارک ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، موجب لغو پروسه نام نویسی می گردد. به همین علت، توصیه می کنیم که حتما پیش از اقدام به ثبت نام، مدارک و اطلاعات لازم را گردآوری نمایید و آن ها را در دسترس خود قرار دهید.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که یک نمونه برگ آزمایشی از فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در انتهای دفترچه راهنمای این آزمون قرار دارد که تکمیل آزمایشی آن موجب آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان با فرایند نام نویسی می شود. مدارک شخصی، تحصیلی، شغلی و… لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی فرهنگیان ۱۴۰۱به شرح زیر است.

دارای زمینه سفید

فرمت jpg

تمام رخ

بدون جای منگنه، لکه و مهر

حجاب کامل با رعایت وضوح گردی صورت برای داوطلبان خانم

سایز مجاز از 300*200 پیکسل تا 400*300 پیکسل

حداکثر حجم 70 کیلوبایت

مربوط به سال جاری

مدارک ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 

رشته های مورد پذیرش در آزمون استخدامی آموزش پرورش 1402

تنها داوطلبانی که فارغ التحصیل رشته های استخدامی آموزش و پرورش می باشند، می توانند نسبت به نام نویسی در آزمون مربوطه اقدام نمایند. بنابراین کلیه متقاضیان می بایست علاوه بر اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، از مطابقت مقطع و رشته تحصیل خود با رشته های آزمون استخدامی مذکور اطمینان کسب نمایند. لیست رشته ها و مدارک تحصیلی مورد نیاز هر یک از مشاغل دبیری و هنرآموزی و همچنین آموزگاری از طریق دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش به اطلاع داوطلبان می رسد.

نکته: علاقمندان به ثبت نام آزمون مربی آموزش معلولین صرفا باید در رشته های کاردرمانی و گفتاردرمانی تحصیل کرده باشند.

لیست رشته های آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

چه استان هایی برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ نیرو جذب می کند؟

سازمان آموزش و پرورش کشور در هر منطقه ای که نیاز به استخدام دبیر داشته باشد، اقدام به جذب نیرو خواهد کرد. لیست اسامی استان های نیازمند نیروی آموزشی جدید در دفترچه راهنمای ثبت نام هر دوره منتشر می گردد که جهت درسترسی به آن ها می توانید بر روی هر یک از لینک های مورد نظر خود در باکس های زیر کلیک نمایید.

لیست اسامی استان های جذب آموزگار ابتدایی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ 

لیست اسامی استان های جذب دبیر و هنرآموز آموزش و پرورش 1402 

مواد و منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

داوطلبان برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن در این آزمون استخدامی بهتر است منابع جامعی در این خصوص تهیه نمایند. از آن جایی که مواد این آزمون به سه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی تقسیم شده، داوطلبان می بایست پیش از شرکت در آزمون این موارد را به صورت کامل بررسی نموده و منابع متناسب با آن را تهیه و مطالعه کنند. به همین جهت توصیه می شود با کلیک بر روی لینک موجود در کادر زیر، به این منابع دست پیدا کنید.

مواد و منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش 

در کنار مطالعه این منابع برای یادگیری بهتر مباحث و یا حتی صرفه جویی در زمان برای مطالعه و آمادگی شرکت در آزمون مذکور، بسیاری از داوطلبان ترجیح می دهند به مطالعه جزوه آزمون های استخدامی بپردازند. از همین رو، جهت آشنایی با جزوات مربوط به آزمون استخدامی آموزش و پرورش می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش ۱۴۰۲

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، همزمان با شروع مهلت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش به منظور شرکت در آزمون استخدامی این ارگان داوطلبان می بایست از شرایط، نکات، ظرفیت پذیرش و از همه مهم تر کد شغل محل های ارائه شده در دوره استخدام آگاهی های لازم را کسب نمایند. به همین منظور راهنمای ثبت نام این آزمون به صورت فایل در آمده و از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار گرفت.

دانلود دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ویژه مربی آموزش معلولین 1402

17 شهریور 1402

دانلود دفترچه آزمون استخدامی مربی پرورشی آموزش و پرورش 1402 (به زودی فعال می گردد)

دانلود دفترچه آزمون دبیری و هنرآموز آموزش و پرورش 1402

27 خرداد 1402

اصلاحیه دفترچه آزمون دبیری و هنرآموز آموزش و پرورش 1402

31 خرداد 1402

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش ۱۴۰۲

10 اسفند ۱۴۰۱

اصلاحیه اول دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش ۱۴۰۲

16 اسفند 1401

اصلاحیه دوم دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش ۱۴۰۲

20 اسفند ۱۴۰۱

اصلاحیه سوم دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش ۱۴۰۲

21 اسفند 1401

اصلاحیه چهارم دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش ۱۴۰۲

22 اسفند ۱۴۰۱

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

استخدام آموزش و پرورش و رسیدن به هدف اشتغال در رشته های شغلی مختلف این نهاد دولتی، ارتباط تنگاتنگی با مطالعه دقیق و تسلط بی شائبه بر منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش دارد اما در کنار آن نیز می توان به بررسی نمونه سوالات عمومی آزمون استخدامی و یا حتی سوالات تخصصی عناوین مختلف شغلی همچون نمونه سوالات عنوان شغلی آموزگار ابتدایی آزمون استخدامی و… پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از موارد فوق، می توانید بر روی لینک مرتبط با آن کلیک کنید.

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ چه زمانی انجام می شود؟

در حال حاضر مربی آموزش معلولین از 18 شهریور الی 31 همان ماه ادامه دارد و در حوزه مربی پرورشی نیز زمان آن هنوز مشخص نشده است. لازم به ذکر است نام نویسی حوزه های آموزگاری و دبیری نیز قبلا به پایان رسیده است.

2- از طریق کدام سایت می توان نسبت به ثبت نام جهت استخدام آموزش و پرورش اقدام کرد؟

نام نویسی در آزمون مربی آموزش معلولین از سایت h c.i و آزمون آموزش مربی پرورشی از طریق سایت sa jesh.o g صورت می گیرد.

3- شرایط ثبت نام ازمون استخدامی اموزش پرورش به چه صورت است؟

شرایط سنی به منظور ثبت نام، از 20 سال تمام و حداکثر تا 40 سال تمام برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و ارشد اعلام شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

استخدام آموزش و پرورش (شروع ثبت نام)

استخدام آموزش و پرورش

داوطلبانی که در آزمون استخدامی آموزگاری، دبیری و هنرآموز ۱۴۰۲ شرکت کرده‌اند و همچنین علاقمندانی که به دنبال آخرین اخبار استخدام مربی پرورشی سال ۱۴۰۲ هستند، با بررسی و مشاهده اخبار و مندرجات این صفحه می‌توانند به پاسخ تک‌تک پرسش‌هایشان دسترسی پیدا کنند.

خرید بسته‌های ویژه آزمون رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین

بسته‌های ویژه تیم آموزشی «ای استخدام» به منظور آمادگی حداکثری برای آزمون وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین شامل موارد زیر است. برای تهیه و بررسی هرکدام بر روی کلید مخصوص آن کلیک کنید:

بسته ویژه مطالعاتی حیطه عمومی آزمون اول- مقدماتی

 بسته ویژه حیطه عمومی آزمون دبیری و هنرآموزی آموزش و پرورشاصل سوالات سازمان سنجش، آزمون آموزگاری آموزش و پرورش

آخرین خبر از استخدام آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز براساس معیارهای صلاحیت و شایستگی‌های مرتبط با احراز شغل مربی آمور آموزش معلولین جهت استخدام شغل مربی امور آموزش معلولین دعوت به عمل می‌آورد.

برای مشاهده دفترچه آزمون اینجا کلیک کنید

برای ثبت نام اینجا کلیک کنید

شرایط عمومی، اختصاصی

۱۱. شرط سنی برای شرکت در آزمون؛ داشتن حداقل سن بیست (۲۰) سال تمام و داشتن حداکثر چهل (۴۰)سال تمام (لیسانس و فوق لیسانس).

تبصره ۱ :جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر، از شرط حداکثر سن معاف میباشند.تبصره ۲ :موارد ذیل به شرط ارائه مدارک و مستندات الزم از مراجع ذیربط، به حداکثر سن مقرر اضافه خواهد شد:- پدر و مادر و همسر و برادر و خواهر شهید به میزان پنج سال؛- داوطلبانی که در جبهه ها به طور داوطلبانه خدمت نموده اند به میزان حضور درجبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها؛- داوطلبانی که در طول جنگ تحمیلی به اسارت دشمن بعثی و یا گروههای ضد انقلاب درآمده اند به میزان مدت اسارت و حضور در جبهه

تبصره ۳: به موجب بند(الف) ماده ۱۵ قانون حمایت ازخانواده وجوانی جمعیت، داوطلبان مشمول قانون مزبور به ازای تاهل و نیز داشتن هر فرزند، یکسال تا حداکثر پنج سال (۵)به سقف محدوده سنی اضافه خواهد شد. امتیازات فوق الذکر، مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه داوطلب یا فرزند وی، بالای ۲۵ نباشد. مبنای تعیین نرخ باروری، آخرین اعلام رسمی وزارت کشور در زمان برگزاری آزمون میباشد.

برای مطالعه تمام جزئیات شرایط استخدام آموزش و پرورش به صفحه «شرایط استخدام آموزش و پرورش» مراجعه نمایید.

گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی توسط پذیرفته شدگان با رعایت شرایط و ضوابط ذیل:به استناد ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش، ملزم به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی (این دوره شامل مجموعه ای از دروس تربیتی، تخصصی و کارورزی (نظری، مهارتی) است دوره مهارت آموز ی شغل مربی امور آموزش معلولین در دانشگاه فرهنگیان بدون در یافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور میباشد.

– مهارت آموزانی که ازحضور در کلاس درس، امتحانات مواد درسی و یا آزمون جامع خودداری نمایند به عنوان انصراف از ادامه روند استخدام تلقی شده و مشمول پرداخت هزینه های دوره آموزشی و خسارتهای وارده خواهند بود.- بخشی از هزینه های برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی (خدمات آموزشی و رفاهی) برعهده داوطلب خواهد بود و چنانچه هریک از پذیرفته شدگان در طول برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی از ادامه تحصیل و اشتغال منصرف شوند، وزارت آموزش وپرورش میتواند به تشخیص خود نسبت به محاسبه و اخذ هزینه های مربوط اقدام نماید.شرا یط، ضوابط و نحوه ثبت نام در دوره یکساله مهارتآموز ی بعد از قبولی نهایی و تایید صلاحیتهای عمومی توسط گز ینش، از سوی دانشگاههای مجر ی دوره یکساله مهارت آموز ی (دانشگاه فرهنگیان) اعلام خواهد شد. رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده از سو ی دانشگاه مجری دوره مزبور، الزامی میباشد. پذیرفته شدگان نها یی جهت اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت یکساله مهارت آموزی میبایست از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه فرهنگیان به نشانی i .ac.cfu.www موضوع را پیگیری نمایند.

– مدت دوره یکساله مهارت آموزی جزء سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد و صرفا به عنوان شرط استخدام پیمانی در آموزش و پرورش میباشد. گواهی پایان دوره مهارت آموزی، دارای ارزش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی نمیباشد.- محل مهارت آموزی دوره یکساله، براساس شغل محل پس از اعلام نتایج قطعی توسط دانشگاه فرهنگیان تعیین خواهد شد.- تغییر محل مهارت آموزی، صرفا در صورت وجود شغل، با رعایت جنسیت از طریق سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.- پردیس های دانشگاه فرهنگیان به عنوان مجری دوره مهارت آموزی، مسئولیتی در قبال اسکان و تغذیه مهارت آموزان ندارند در صورت وجود امکانات و تقاضای افراد، ارائه خدمات با اخذ هزینه مربوط امکانپذیر خواهد بود.۲ :)با توجه به مصوب جلسه ۹۶۵ مورخ ۱۷۴۱۳۹۸ شورای عالی آموزش و پرورش و همچنین تبصره ۴ ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش مصوب جلسه ۸۳۳ مورخ ۲۷۸۱۳۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی، هرگونه گزینش و استخدام در مشاغل آموزشی و تربیتی در آموزش و پرورش، بر اساس نیاز برای بوم خدمت خواهد بود که به صورت استانی صورت میپذیرد. بنابراین بعد از طی فرایند استخدامی، خارج شدن نیرو (فرد قبول شده) از بوم خدمت استانی به منزله قطع رابطه استخدامی بوده و ابقای ردیف برای بوم استان خواهد بود.۳ :)محل خدمت یک منطقه آموزشی است که حسب نیاز آموزش و پرورش جهت استخدام و اشتغال پذیرفته شدگان نهایی، در این آگهی مشخص شده است. الزم به ذکر است شهرستانهایی که در جدول فهرست شغل محلهای اداره کل آموزش و پرورش استانها، دارای چند منطقه آموزش و پرورش میباشند، منطقه آموزش و پرورش محل خدمت فرد قبول شده (قبل از اشتغال)، توسط اداره کل آموزش و پرورش استان مربوطه در یکی از مناطق آموزش و پرورش همان شهرستان تعیین خواهد شد.

۴ :)مهارت آموزان در زمان ثبت نام در پردیس های دانشگاه فرهنگیان، ملزم به ارائه مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و مدرک ICDL میباشند، در غیر اینصورت باید تعهد نمایند که قبل از اتمام دوره یکساله مهارت آموزی، مدارک مزبور را ارائه نمایند.۵ :)به منظور نگهداشت و افزایش ماندگاری نیروهای استخدام شده در دوره ابتدایی، هرگونه تغییر سمت نیروهای بکارگرفته شده موضوع این آگهی به سایر مشاغل گروه معلم و کیفیت بخشی و یا انتقال ایشان به سایر دستگاههای اجرایی ممنوع است، مگر در موارد خاص که پس از بررسی واحد طرح و برنامه استان و با تایید مرکز برنامه ریزی منابع انسانی واموراداری و معاونت آموزش ابتدایی وزارتخانه انجام میگردد. در اجرای تبصره ۴ مصوبه ۸۳۳ شورای انقلاب فرهنگی، خارج شدن نیرو از بوم (استان، شهرستان، منطقه و ناحیه) به منزله قطع رابطه استخدامی و ابقای ردیف برای بوم خواهد بود.

برای مطالعه تمام جزئیات شرایط استخدام آموزش و پرورش به صفحه «شرایط استخدام آموزش و پرورش» مراجعه نمایید.

متقاضیان محترم برای مشاهده دفترچه آزمون ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین روی لینک زیر کلیک کنید

دفترچه آزمون

متقاضیان محترم برای ثبت نام آزمون ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین روی لینک زیر کلیک کنید

ثبت نام آزمون

برای دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی ویژه رشته های شغلی دبیرهنرآموز وزارت آموزش و پرورش، روی کلید زیر کلیک کنید.

دفترچه آزمون

متقاضیان محترم آزمون آزمون دبیری و هنرآموزی برای مشاهده نتایج روی  لینک زیر کلیک کنید

مشاهده نتایج آزمون

فرم اعلام آمادگی مصاحبه

اطلاعیه اسامی چند برابر ظرفیت 

آدرس درگاه اطلاع رسانی اداره کل‌های استانی 

دریافت فرم استشهاد محلی 

راهنمای سامانه گزینش و استخدام

متقاضیان محترم آزمون آموزگار ابتدایی و استثنائی برای مشاهده نتایج آزمون کتبی روی کلید زیر کلیک کنید:

مشاهده نتایج آزمون آموزگاری

آخرین آزمون‌های استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ در یک نگاه

خرید بسته‌های ویژه مرحله ارزیابی تکمیلی آزمون دبیری و هنرآموزی

بسته‌های ویژه تیم آموزشی «ای استخدام» به منظور آمادگی حداکثری برای مرحله ارزیابی تکمیلی آزمون دبیری و هنرآموزی شامل موارد زیر است. برای تهیه و بررسی هرکدام بر روی کلید مخصوص آن کلیک کنید:

خرید بسته‌های  مصاحبه و ارزیابی دبیری و هنرآموز

سرخط اخبار استخدام آموزش و پرورش

مدیر پروژه آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت: نمرات ارزیابی تکمیلی آزمون استخدام آموزگار برای سازمان سنجش آموزش کشور ارسال شده است و به زودی نتایج نهایی اعلام می‌شود.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان: به زودی، آزمون برای جذب همکاران پرورشی، سرایداری و نیروی خدماتی خواهیم داشت و تعداد خوبی نیرو جذب خواهد شد.

همچنین احتمال دارد که مجددا در آموزش ابتدایی، معلم جذب شود زیرا آمار قبولی‌ها در آزمون استخدامی برگزار شده کم بود و نمره‌ قبولی برخی به حد نصاب نرسیده بود و وزارت در تلاش است که دوباره مجوز برگزاری آزمون اخذ شود.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

ضمن آرزوی موفقیت تیم «ای استخدام» برای کاربران شرکت کننده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ به اطلاع می‌رسانیم، نتایج آزمون کتبی اعلام شد و از طریق کلید زیر قابل مشاهده است.

اطلاعیه سازمان اداری و استخدامی کشور درخصوص اعلام اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته‌های شغلی دبیری و هنرآموز سال ۱۴۰۲ جهت حضور در سایر مراحل فرآیند ارزیابی تکمیلی (بررسی مدارک و مستندات، بررسی صلاحیت‌های عمومی گزینش و سنجش و ارزیابی تکمیلی)

برای مشاهده اطلاعیه سازمان اداری و استخدامی کشور درخصوص اعلام اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته‌های شغلی دبیری و هنرآموز سال ۱۴۰۲ جهت حضور در سایر مراحل فرآیند ارزیابی تکمیلی (بررسی مدارک و مستندات، بررسی صلاحیت‌های عمومی گزینش و سنجش و ارزیابی تکمیلی) اینجا را کلیک کنید.

برای مشاهده آدرس سایت اداره کل آموزش وپرورش استان ها اینجا را کلیک کنید

برای مشاهده راهنمای سامانه گزینش و استخدام اینجا را کلیک کنید

برای مشاهده فرم استشهاد محل اینجا را کلیک کنید

مشاهده نتایج آزمون اینجا کلیک کنید

برای دسترسی به آرشیو اخبار آموزش و پرورش و مشاهده اخبار لحظه به لحظه آموزش و پرورش به صفحه «اخبار لحظه به لحظه آموزش و پرورش» مراجعه نمایید.

بسته‌های ویژه «ای استخدام»

کامل‌ترین بسته آموزشی

برای خرید کلیک کنید

کامل‌ترین بسته آموزشی

برای خرید کلیک کنید

اصل سوالات با پاسخ نامه تشریحی

برای خرید کلیک کنید

شامل بررسی دقیق نحوه انجام ارزیابی تکمیلی

برای خرید کلیک کنید

شامل مهم‌ترین نکات روز مصاحبه

برای خرید کلیک کنید

شامل هفت فصل آموزش مصاحبه و گزینش

برای خرید کلیک کنید

شامل نمونه سوالات عمومی و تخصصی آموزش و پرورش

برای خرید کلیک کنید

استخدام مربی پرورشی در سال ۱۴۰۲

یکی از مشکلات اساسی مدارس در سال‌های اخیر کمبود مربیان پرورشی و معاونین پرورشی در مدارس بوده است. این کمبود تا جایی پیش‌رفته که رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش در مصاحبه‌ای اعلام کرده است: «نخستین گام در احیای معاونت پرورشی، بازگرداندن مربی پرورشی و مشاور به مدارس است اما هم‌اکنون ۴۰ هزار مدرسه مربی پرورشی و مشاور ندارند.»

بر اساس قانون احیای معاونت پرورشی در کشور، در سال جاری وزارت آموزش و پرورش نیازمند ۱۰۷ هزار مربی و معاون پرورشی در سراسر کشور است. اما در حال حاضر در حدود ۴۷ هزار نیروی پرورشی در مدارس فعال هستند که بر اساس آخرین اطلاعات از معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش، حدود ۷ هزار نفر از این عزیزان در سال جاری بازنشسته خواهند شد.

طبق گفته‌های اصغر باقرزاده؛ معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، ۵۰ درصد مربیان پرورشی در دوره ابتدایی، ۲۸ درصد در دوره متوسطه اول، ۲۳ درصد در متوسطه دوم هستند. در بخش مشاوره نیز ۱۴.۵ درصد افراد در دوره ابتدایی، ۶۰ درصد در دوره متوسطه اول و ۲۵.۵ درصد در دوره متوسطه دوم هستند.

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت آموزش و پرورش، جذب و استخدام ۱۱ هزار مربی پرورشی برای سال ۱۴۰۲ برنامه‌ریزی شده و وزارت آموزش و پرورش درخواست این جذب را به سازمان اداری و استخدامی کشور ارسال کرده است. با این تفاسیر می‌توان گفت احتمالا تا پیش از پایان سال ۱۴۰۲ یک مرتبه آزمون ویژه جذب مربیان پرورشی در سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

دفترچه تفکیک شده راهنمای آزمون استخدامی ویژه مربی امور آموزش معلولین آموزش و پرورش
لینک‌های مفید و کاربردی به همراه منابع مطالعاتی
منابع مطالعاتی برای مصاحبه
آرشیو دوره‌های قبلی آزمون

گوش به زنگ باشید!

با فعال‌سازی این خدمت، دیگر نیازی به بررسی مکرر وبسایت نیست و به محض انتشار خبر مهم در این صفحه از طریق پیامک و تماس تلفنی از آن اطلاع خواهید یافت!
سوالات متداول

ثبت نام آزمون استخدامی  ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین از ۱۷ الی ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ است و آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۲۰ یا ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد .برای ثبت نام در آزمون، اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده شرایط احراز رشته‌ها  استخدام ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین اینجا کلیک کنیدو یا دفترچه آزمون را دانلود نمایید.

خدمت «گوش به زنگ»  صفحه آموزش و پرورش را فعال کنید. با فعال‌سازی این خدمت، نیازی به بررسی چندباره این صفحه نیست و به محض انتشار اخبار مهم، از طریق پیامک و تماس تلفنی از آن مطلع می‌شوید! برای فعال‌سازی اینجا کلیک کنید.

برای آشنایی با سوالات و تهیه بسته ویژه حیطه عمومی آزمون آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

داشتن حداقل سن بیست (۲۰) سال تمام و داشتن حداکثر چهل (۴۰)سال تمام (لیسانس و فوق لیسانس).

آزمون استخدام آموزش و پرورش   ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین ۲۰ الی ۲۱ مهر ۱۴۰۲ خواهد بود، و ثبت نام آن نیز از ۱۷ الی ۳۱ شهریور۱۴۰۲ در جریان است.

 ۵۰ درصدِ میانگین نمره ۳ نفر اول هر منطقه، حد نصاب آن منطقه قرار داده می‌شود و در اعلام نتیجه نهایی آزمون پیش رو ۴۰ درصد به آزمون و ۶۰ درصد به ارزیابی تکمیلی (مصاحبه) اختصاص پیدا خواهد کرد

مواد آزمون استخدام آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ به ۳ حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی تقسیم می‌شود.

پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده به آموزش وپرورش(حداکثر سه برابر) درسقف ظرفیت پذیرش و براساس نتیجه امتحان (کتبی) با وزن چهل (۴۰)درصد )و ارزیابی تکمیلی با وزن شصت (۶۰)درصد  لحاظ شده و مفاد این دفترچه در اولویت انتخابی شغل- محل در مقایسه با سایر داوطلبان و با رعایت سهمیه قانونی داوطلب، به تعداد یک برابر ظرفیت صورت خواهد گرفت.

برای ایجاد آمادگی حضور در جلسه مصاحبه و ارزیابی تکمیلی آموزش و پرورش بسته‌های مندرج در این صفحه  را بررسی نمایید.

برای قبولی در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش  «کتاب جامع آزمون‌های استخدامی» و برای موفقیت در مرحله مصاحبه «کتاب جامع از آگهی استخدام تا مصاحبه و گزینش» را مشاهده کنید. همچنین کاربران وب سایت «ای استخدام» جزوه‌ها و نمونه سوالات خود را به صورت رایگان در اختیار  شما قرار داده‌اند. برای دریافت آن‌ها اینجا کلیک کنید. پیشنهاد می‌کنیم  با خواندن «تجربیات شرکت‌کنندگان ادوار گذشته» از تجربیات دیگران در مسیر موفقیت خود استفاده کنید. تجربیات این آزمون را از اینجا بخوانید.

برای مشاوره استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ 

برای مشاوره استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ 

استخدام آموزش و پرورش، یکی از گزینه های مطلوب برای علاقه مندان به کار تدریس و معلمی است. فعالیت در این سازمان به علت مزایای گسترده ای که دارد، همچون مراکز فرهنگی و رفاهی گسترده ای که برای شاغلین در آموزش و پرورش با تخفیف های ویژه ای خدمات ارائه می دهند، همواره مورد توجه فارغ التحصیلان رشته های مختلف می باشد.

ثبت نام آزمون استخدام مربی امور آموزش معلولین آموزش و پرورش استثنایی 1402 آغاز شده و تا 31 شهریورماه ادامه خواهد داشت.

لینک ثبت نام در آزمون

ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش 1402 نیز به روال سال های گذشته زیر نظر سازمان اداری استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد که متقاضیان علاقه مند می توانند با توجه به رشته تحصیلی خود در هر یک از حیطه های دبیری، هنرآموز، مشاوره مدارس و … استخدام شوند. به همین جهت در ادامه این مقاله توضیحات کاملی درباره زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش​، دفترچه این آزمون، شرایط ثبت نام، رشته های مورد نیاز استخدام، مدارک لازم، هزینه، نحوه ثبت نام و منابع آزمون ارائه شده است.

زمانبندی آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

مواردی که لازم است به منظور آگاهی کامل از زمانبندی آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش 1402 در نظر گرفته شود عبارتند است از زمان ثبت نام، تمدید مهلت، زمان توزیع کارت ورود به جلسه، تاریخ آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ و اعلام نتایج اولیه، زمان مصاحبه شفاهی و در نهایت اعلام نتایج نهایی که به محض اطلاع رسانی مجری یعنی سازمان سنجش در این مقاله به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

آموزش و پرورش هرساله برای جذب نیروهای مختلف خود اقدام به برگزاری آزمون های استخدامی متفاوتی می کند. همان طور که در این مقاله اشاره شده، بازه های زمانی که در جدول مشخص می شود، بازه های زمانی آزمون های سال جاری استخدامی آموزش و پرورش می باشند. زمان ثبت نام آزمون های آینده توسط سایت سازمان سنجش به اطلاع داوطلبان می رسد. در صورت انتشار تاریخ جدیدی در خصوص مراحل آزمون های بعدی استخدامی آموزش و پرورش، این بخش از مقاله بروزرسانی خواهد شد. 

دانلود دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ۱۴۰۲​ شامل اطلاعات کاملی در رابطه با موارد مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون آن می باشد. این موارد عبارتند است از: شرایط عمومی و اختصاصی مورد نیاز داوطلبان، مواد آزمون عمومی و اختصاصی، امتیازات و سهمیه های قانونی، راهنمای مراحل ثبت نام، سایر مراحل استخدامی و نحوه اعلام نتیجه به همراه تذکرات مهمی که برای داوطلبان سودمند می باشند. 

به منظور دانلود دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 داوطلبان می بایست در زمان انتشار دفترچه آزمون استخدامی به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی sa jesh.o g مراجعه نمایند. زمان انتشار این دفترچه در سال جاری همزمان با شروع بازه زمانی ثبت نام بوده و در این بخش لینک مربوطه برای دانلود قرار داده شده است. داوطلبان می بایست توجه داشته باشند که برای هر آزمون استخدامی آموزش و پرورش دفترچه جداگانه ای در سایت سازمان سنجش قرار داده می شود.

برای دانلود دفترچه آزمون دبیری 1402 کلیک کنید.

برای دانلود اصلاحیه دفترچه ثبت نام آزمون دبیری کلیک کنید. 

برای دانلود دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش کلیک کنید.

برای مطالعه اصلاحیه دفترچه ثبت نام کلیک کنید.

برای مطالعه اصلاحیه سری دوم دفترچه ثبت نام کلیک کنید. 

برای مطالعه اصلاحیه سری سوم دفترچه ثبت نام کلیک کنید. 

برای دانلود و مطالعه اصلاحیه سری چهارم اصلاحیه دفترچه آزمون کلیک کنید.

همچنین داوطلبان بهتر است در نظر داشته باشند که هر ساله چندین اصلاحیه برای دفترچه استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲​ در سایت سنجش منتشر می شود که متقاضیان لازم است همواره از اخبار مطلع بوده و اصلاحات را در نظر بگیرند. به محض انتشار اصلاحیه دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 در این بخش از مقاله اطلاع رسانی می شود. 

شرایط استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲

داوطلبان به منظور استخدام و قرار گرفتن در لیست نفرات نهایی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش می بایست تمامی شرایط ثبت نام استخدام آموزش و پرورش 1402 که توسط این وزارت در نظر گرفته شده است را دارا باشند. شرایط استخدام در دو بخش شرایط عمومی و اختصاصی همانند شرایط آزمون داخلی آموزش و پرورش تقسیم بندی می شوند که شرایط عمومی برای همه و شرایط اختصاصی را هر داوطلب با توجه به سن، میزان تحصیلات و سمت شغلی مورد نظر خود باید در نظر گرفته و رعایت نماید.

داوطلبان برای اطلاع کامل از شرایط ثبت نام استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ می توانند به مطالعه دفترچه استخدامی بپردازند. در ادامه به ذکر برخی از مهم ترین این شرایط پرداخته شده است.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش عبارتند از :

داشتن تابعیت ایران 

اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان موجود در قانون اساسی

التزام به قانون جمهوری اسلامی ایران 

انجام دوره خدمت یا معافیت قانونی برای داوطلبان آقا 

داشتن سلامت جسمانی برای انجام کاری که استخدام می شوند. 

نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات و نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر 

نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی 

داوطلبان نباید جزو نیروهای خرید خدمت دستگاه های اجرایی و یا بازنشسته باشند. 

داشتن حداقل 20 سال تمام و داشتن حداکثر 40 سال تمام (لیسانس و فوق لیسانس) 

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ عبارتند از :

گزینش و استخدام در مشاغل آموزش و پرورش بر اساس نیاز برای بوم خدمت می باشد. به این منظور داوطلبین بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها دارای اولویت می باشند. (براساس قانون اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 990616 مجلس شورای اسلامی)

داوطلبانی که در آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته شده اند، باید در یک دوره مهارت آموزی شرکت کنند. داوطلبانی که در کلاس های درسی و امتحانات دوره مهارت آموزی شرکت نکنند، انصراف آن ها از ادامه روند استخدام قطعی خواهد بود. 

داوطلبان می بایست در زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در پردیس های دانشگاه فرهنگیان برای شرکت در دوره مهارت آموزی، مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و همچنین مدرک ICDL خود را ارائه داده و در غیر این صورت باید تعهد داده که قبل از اتمام دوره مهارت آموزی، مدارک را ارائه نمایند.

 گذراندن دوره های ضمن خدمت پس از موفقیت در دوره مهارت آموزی

فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 ثبت نام کنند.

سهمیه های آزمون استخدامی آموزش و پرورش:

سهمیه ایثارگران 

 جذب ایثارگران مورد تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق شرکت در آزمون استخدامی و از محل سهمیه های قانونی 25 و 5 درصد از مجموع مجوزهای هر یک از دستگاه های اجرایی و با رعایت ساز و کارهای اعلام شده امکان پذیر می باشد. بدین منظور داوطلبان دارای سهمیه های 5 و 25 درصد ایثارگران برای استفاده از سهمیه خود می بایست از شغل محل های مشخص شده در سهمیه ایثارگران به نسبت سهمیه خود انتخاب کنند.

سهمیه معلولین

جذب و استخدام معلولین مورد تایید کمیسیون پزشکی – توانبخشی سازمان بهزیستی از طریق شرکت در آزمون و از محل سهمیه قانونی (3 درصد) قانون جامع حمایت از معلولان با رعایت ساز و کارهای اعلام شده امکان پذیر می باشد. مشمولین سهمیه 3 درصد معلولین می بایست برای اعمال سهمیه مذکور صرفا باید شغل محل های مشخص شده در سهمیه معلولان را انتخاب نمایند. 

حافظین قرآن

 بر اساس مصوبه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، 10 درصد به امتیاز نمره مکتسبه آزمون کتبی حافظان قرآن دارای درجات (1 تا 3) برای حافظین قرآن در شغل آموزگار (رشته های تحصیلی مربوط به گروه معارف اسلامی) ارائه خواهد شد. 

بومی شهرستانی (به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها) 

 بر اساس قانون اصلاح ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری، داوطلبان بومی شهرستانی (به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها) نسبت به سایر داوطلبان غیربومی دارای اولویت می باشند. بر این اساس، نمره مکتسبه داوطلب بومی شهرستانی در آزمون کتبی با مجموع وزن 40 درصد برای حیطه عمومی و 60 درصد برای حیطه اختصاصی و تخصصی با ضریب 14 محاسبه خواهد شد. 

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

به موجب این امتیاز، به ازای تاهل و نیز هر فرزند دو درصد، مجموعا حداکثر تا 10 درصد به امتیاز آزمون کتبی داوطلب اضافه می شود. امتیازات این بند مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه داوطلب یا فرزند وی، بالای 25 نباشد. مبنای تعیین نرخ باروری، آخرین اعلام رسمی وزارت کشور در زمان برگزاری آزمون استخدامی می باشد.

موارد ذکر شده بخشی از مهم ترین شرایط ثبت نام استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ بود که داوطلبان می بایست آن ها را مد نظر قرار دهند. داوطلبان برای اطلاع از سایر شرایط و مطالعه کامل آن ها می توانند پس از دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام این آزمون، به مطالعه آن بپردازند.

رشته های مورد نیاز استخدام آموزش و پرورش 1402

رشته های آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را بر حسب مدرک تحصیلی داوطلب در بر می گیرد. جزئیات کامل عناوین شغلی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش در استان ها و شهرستان های سراسر کشور در دفترچه استخدامی مربوط به رشته های شغلی آموزگار ابتدایی و استثنایی قرار گرفته که برای اطلاع از آن داوطلب می تواند به مطالعه جدول و دفترچه مذکور که لینک آن را در ادامه قرار داده شده است، بپردازد.

برای دانلود رشته های مورد نیاز آزمون استخدامی آموزش و پرورش کلیک کنید.

همچنین به منظور اطلاع کامل از رشته های مورد نیاز استخدام هر عنوان شغلی در وزارت آموزش و پرورش داوطلبان می توانند به بخش مربوطه در دفترچه راهنمای ثبت نام مراجعه کرده تا به طور کامل از آن اطلاع یابند. هر عنوان شغلی رشته ها و گرایش های خاص با مدرک تحصیلی مشخصی را می طلبد که تمامی این موارد به طور کامل در دفترچه آزمون استخدامی آموزش پرورش ۱۴۰۲ مشخص شده است.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

بعد از شروع بازه زمانی در نظر گرفته شده برای ثبت نام متقاضیان استخدام در آموزش و پرورش، لازم است که داوطلبان مدارک مورد نیاز را آماده نمایند تا به محض اعلام توسط مجری این آزمون یعنی سازمان سنجش و آموزش کشور، با تکمیل فرآیند اولیه ثبت نام، خود را برای آزمون های مهم بعد از آن آماده نمایند. در ادامه به شرح مدارک لازم برای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش پرورش 1402 پرداخته شده است.

سریال ثبت نام

اولین فاکتور مورد نیاز برای شروع فرآیند ثبت نام در آزمون استخدام آموزش پرورش، تهیه سریال ثبت نام با پرداخت هزینه آن از طریق کارت های بانکی عضو شتاب در سایت سنجش می باشد.

عکس اسکن شده

متقاضیان به منظور تکمیل ثبت نام لازم است که عکس 3*4 خود را تهیه و اسکن کرده و ضمن رعایت شرایط در نظر گرفته شده، در سامانه ثبت نام آزمون استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ بارگذاری نمایند. برخی از این شرایط عبارتند از:

عکس می بایست رنگی و مربوط به همان سال باشد.

دارای زمینه سفید و واضح، بدون هر گونه لکه باشد.

تمام رخ و فرمت آن jpg باشد.

حجم عکس نباید از 70 کیلوبایت بیشتر باشد.

اندازه عکس حداقل 300*200 پیکسل و حداکثر 400*300 باشد.

اسکن عکس کارت ملی و یا شناسنامه قابل قبول نخواهد بود.

رعایت حجاب کامل اسلامی برای خواهران الزامی است.

اطلاعات تحصیلی و هویتی

افرادی که از سهمیه های مربوط به رزمندگان و ایثارگران برخوردار می باشند، نیاز به انجام اقدام خاصی نداشته و تنها لازم است بند مربوط به سهمیه خود را که در فرم ثبت نامی در نظر گرفته شده، تکمیل نمایند.

در صورتی که فردی از داوطلبان نیاز به منشی در هنگام برگزاری آزمون دارد، می بایست در هنگام ثبت نام درخواست خود را ثبت نماید.

ثبت معدل آخرین مدرک تحصیلی به انضمام تاریخ فراغت از تحصیل نیز برای ثبت نام کنندگان الزامی است.

به منظور تعیین حوزه امتحانی، درج کد و نام استان به همراه شهرستان محل سکونت در فرم ثبت نام الزامی است.

داوطلبان می بایست حتما قبل از خرید سریال ثبت نام در آزمون نسبت به مطالعه پیش نویس ثبت نام که در دفترچه راهنما قرار داده می شود، اقدام نموده سپس برای تکمیل ثبت نام به سایت سنجش مراجعه نمایند.

هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 

هر ساله با شروع زمان ثبت نام آزمون استخدامی، سازمان سنجش که مجری برگزاری این آزمون است، با انتشار اطلاعیه ای میزان هزینه لازم به منظور شروع و تکمیل مراحل ثبت نام این آزمون را اعلام می نماید.متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی مذکور می بایست در ابتدا با پرداخت این هزینه و دریافت سریال ثبت نام، باقی مراحل ثبت نام آزمون استخدامی را به اتمام برسانند. میزان این هزینه در سال جاری، 233 هزار تومان می باشد که می بایست قبل از آغاز مراحل ثبت نام پرداخت شود. 

هزینه ثبت نام آزمون های استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ در سال جاری 233 هزار تومان بوده است.

با انجام مراحل ورود به بخش خرید کارت، فرآیند پرداخت هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ به پایان رسیده و لازم است سریال ثبت نامی که در اختیار داوطلبان قرار گرفته را نگهداری نمایند، چرا که برای تکمیل فرآیند ثبت نام آزمون مربوطه به آن نیاز خواهند داشت.

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 به شکل مشابهی با سال های گذشته، به صورت کاملا اینترنتی خواهد بود. سایت در نظر گرفته شده برای این کار نیز سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی sa jesh.o g است که متقاضیان لازم است در بازه زمانی اعلام شده برای ثبت نام اینترنتی به این سایت مراجعه کرده و پس از خرید کارت اعتباری آزمون مدنظر با بارگذاری مدارک لازم و ثبت اطلاعات خواسته شده، فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایند. در ادامه نحوه ثبت نام آزمون استخدام اموزش پرورش ارائه شده است.

در مرحله اول داوطلبان می بایست در مرورگر خود نشانی سایت سنجش یعنی sa jesh.o g را جستجو نمایند تا با صفحه اصلی سایت سنجش مشابه تصویر زیر روبه رو شوند.

حال در این صفحه لازم است مطابق تصویر بالا، بر روی گزینه استخدامی متمرکز دستگاه اجرایی کلیک نمایند. سپس می بایست گزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1402 را مطابق تصویر زیر انتخاب کنند.

حال در ابتدا می بایست هزینه ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش را پرداخت نمایند. بدین منظور مطابق تصویر زیر بر روی گزینه خرید کارت اعتباری کلیک تا مجددا به صفحه ثبت نام برای ورود به سامانه مربوطه هدایت شوند.

در ادامه به صفحه سامانه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ هدایت خواهند شد که می بایست اطلاعات و مدارک خواسته را در آنجا ثبت نمایند.

منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

داوطلبان به منظور کسب موفقیت در هنگام شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ می بایست با مطالعه کامل منابع این آزمون، سر جلسه حاضر شوند. منابع عمومی و اختصاصی برای داوطلبان شرکت در استخدامی آموزش و پرورش در نظر گرفته شده که منابع عمومی میان تمامی عناوین شغلی مشترک بوده و همه می بایست آن ها را مطالعه کنند.

براساس جدیدترین اطلاعیه منتشر شده، عنوان سومی نیز به منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش اضافه شده که مواد تخصصی این آزمون می باشد.مواد عمومی و اختصاصی آزمون برا یتمامی عناوین شغلی مشترک بوده و فقط داوطلبان می بایست مواد تخصصی آزمون خود را با توجه به سمت شغلی و رشته مورد نظر خود مطالعه کرده و با آمادگی کامل در جلسه حضور پیدا کنند. در ادامه به ذکر منابع عمومی و اختصاصی و تخصصی استخدام آموزش و پرورش پرداخت شده است. در این بخش مواد آزمون حیطه عمومی قرار داده شده است. 

در این بخش مواد آزمون حیطه اختصاصی قرار داده شده است. 

مواد آزمون حیطه تخصصی

مواد آزمونی حیطه تخصصی با توجه به عنوان رشته مربوطه متفاوت خواهد بود که داوطلبان می بایست طبق دفترچه ای که هرساله در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد منابع را بررسی کنند. علاوه بر منابع عمومی ذکر شده در قسمت قبل که تمامی داوطلبان و علاقه مندان به شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش می بایست آن ها را مطالعه نمایند، هر کس با توجه به سمت های شغلی که در نظر دارد می بایست به مطالعه آن ها بپردازد.

اگر بعد از خواندن این مقاله، سوال یا ابهامی در خصوص استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ داشتید هم می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره بانک استخدام تماس بگیرید. کارشناسان بانک استخدام تمام سوالات شما را به کامل ترین شکل ممکن پاسخگو هستند.

دکمه بازگشت به بالا