hrtc.ir قوه قضاییه

قبولی در آزمون استخدام کادر اداری قوه قضاییه می تواند هدف تمامی فارغ التحصیلان رشته های مرتبط به این حوزه چون فقه و حقوق اسلامی، روانشناسی، گرایش های مدیریت و … باشد. استخدام قوه قضاییه شدن ملزم به شرکت در آزمون استخدامی مربوط به آن می باشد و کسب حداقل نمره لازم برای ورود به مراحل بعدی، از جمله مصاحبه می باشد لذا داوطلبان می بایست خود را برای همه مراحل پیش رو آماده سازند.

آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ آزمونی دو مرحله ای می باشد که داوطلبان برای ثبت نام در آن لازم است شرایط سنی و تحصیلی خاصی را دارا باشند. در ادامه این مقاله ضمن ارائه توضیحات کاملی در رابطه با زمانبندی و دفترچه مربوط به آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402، به شرح شرایط عمومی و استخدامی لازم، رشته های شغلی و تحصیلی مرتبط، مدارک مورد نیاز، نحوه ثبت نام و منابع آزمون استخدام کادر اداری قوه قضاییه پرداخته شده است.

زمانبندی آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲

آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402 دارای دو مرحله کتبی و شفاهی است. پذیرفته شدن و استخدام در این قوه به این صورت است که ابتدا متقاضیان در مهلت مقرر که توسط مجری این آزمون اعلام می شود، با ارائه مدارک ذکر شده در آن ثبت تام می نمایند. سپس در تاریخ اعلام شده توسط مجری این آزمون که در دوره قبل مرکز آزمون های جهاد دانشگاهی می باشد، در آزمون کتبی حضور به هم می رسانند. در ادامه جدول زمانبندی آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ ارائه شده است.

نتایج پذیرفته شدگان مرحله کتبی آزمون استخدام کادر اداری قوه قضاییه به صورت چند برابر ظرفیت پذیرش و مورد نیاز سازمان ها و مراکز ذیربط اعلام خواهد شد. در مرحله بعد پذیرفته شدگان می بایست در تاریخ مشخص شده برای مصاحبه شفاهی مراجعه کرده تا در نهایت افراد دارای صلاحیت توسط کارشناسان مربوطه گزینش شوند.

دفترچه آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402

دفترچه آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402 دفترچه ای است که چند روز قبل از شروع بازه زمانی در نظر گرفته شده برای ثبت نام در آزمون استخدامی کادر اداری این قوه، در سایت مرکز آزمون های جهاد دانشگاهی منتشر می شود. این دفترچه شامل اطلاعات کاملی در رابطه با موارد زیر می باشد:

شرایط عمومی داوطلبان

شرایط اختصاصی داوطلبان

مواد آزمون

امتیازات و سهمیه های قانونی

مراحل ثبت نام

سایر مراحل استخدامی و نحوه اعلام نتیجه

تذکرات مهم

شرایط احراز مشاغل

مواد آزمون تخصصی

فهرست شغل محل ها

فرم استشهاد محل سکونت جهت شرکت در آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضاییه

مطالعه دقیق و کامل این دفترچه کاری است که حتما هر متقاضی شرکت در آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ می بایست انجام دهد. با انجام این کار به طور کامل در رابطه با موارد بالا اطلاعات لازم را بدست خواهند آورد و سپس در صورت واجد شرایط بودن، می توانند به ثبت نام در آن اقدام نمایند.

شرایط استخدام قوه قضاییه ۱۴۰۲

شرکت در آزمون استخدامی قوه قضاییه نیازمند داشتن شرایطی است و این شرایط آزمون استخدامی قوه قضاییه در دو بخش عمومی و اختصاصی دسته بندی می شوند. شرایط عمومی مواردی است که تمامی شرکت کنندگان در این آزمون می بایست از آن ها برخوردار باشند. شرایط اختصاصی نیز تنها در کنار شرایط عمومی تکمیل کننده این پروسه می باشند. در ادامه به تفکیک به توضیح هر یک از این شرایط استخدام قوه قضاییه ۱۴۰۲ پرداخته خواهد شد.

شرایط عمومی داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون استخدامی قوه قضاییه

داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران

نداشتن سابقه نحکومیت جزائی موثر

عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر

داشتن توانایی جسمی و روانی متناسب با شغل مورد درخواست و عدم ابتلا ه بیماری های مسری به تشخیص پزشکی قانونی یا پزشک معتمد دادگستری جمهوری اسلامی ایران

اعتقاد به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی

دارا بودن مدارک تحصیلی دانشگاهی و یا مدارک هم طراز ( برای مشاغلی که مدارک هم طراز در شرایط احراز آن ها پیش بینی شده است)

التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

نداشتن منع استخدامی در دستگاه های دولتی به موجب آراء مراجع قضائی و ذیصلاح

انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت دائم برای آقایان

نبودن در لیست نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی و بازنشسته

کارکنانی که تصدی یکی از پست های سازمانی در هر یک از دستگاه های اجرایی را به صورت رسمی یا پیمانی دارا می باشند، پس از پذیرفته شدن، در زمان استخدام نباید جزو مستخدمین رسمی یا پیمانی سایر دستگاه های اجرایی باشند.

شرایط اختصاصی داوطلبان جهت ثبت نام در آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲

داشتن حداقل بیست سال تمام و حداکثر سی و پنج سال تمام برای دارندگان مدارک فوق دیپلم و لیسانس و حداکثر سی و هشت سال تمام برای دارندگان مدارک تحصیلی فوق لیسانس و دکتری

جانبازان، آزادگان و فرزندان شهدا و جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر همچنین فرزندان آزادگانی که حداقل یکسال سابقه اسارت را دارا می باشند، از شرایط سنی استخدام قوه قضاییه ذکر شده معاف می باشند.

نکته: در صورت ارائه مدارکی چند سال به شرایط سنی استخدام قوه قضاییه اضافه خواهد شد. این مدارک و سن اضافه شده به ازای آن ها عبارتند از:

پدر، مادر، همسر، خواهر و برادر شهید به میزان پنج سال

داوطلبان خدمت در جبهه ها به میزان حضور در جبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها

میزان مدت خدمت ضرورت

نکته: ملاک عمل در خصوص تاریخ فراغت از تحصیل، تاریخ درج شده در متن دانشنامه یا گواهینامه موقت تحصیلی و در مورد اتمام دوره خدمت ضرورت( تاریخ مندرج در قسمت خاتمه خدمت کارت پایان خدمت) و همچنین در قسمت معافیت دائم ( تاریخ مندرج در قسمت تاریخ صدور کارت معافیت دائم) آخرین روز ثبت نام می باشد.

نکته: ملاک عمل برای محاسبه سن افراد، آخرین روز ثبت نام می باشد.

پذیرفته شدگان می بایست حداقل ده سال در رشته شغلی و محل جغرافیایی انتخاب شده توسط خود خدمت نمایند. لازم به ذکر است در این مدت امکان انتقالی و جابجایی برای پذیرفته شدگان به هیچ وجه وجود نداشته و همچنین تعهد محضری خدمت از آن ها گرفته خواهد شد.

رشته های مورد نیاز استخدام قوه قضاییه 1402

برای شرکت و قبولی در آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲، لازم است که ابتدا سمت مورد نظر خود را بر اساس مدرک تحصیلی مورد نیاز آن، انتخاب کرده و در نهایت با در نظرگیری این موارد اقدام به مطالعه منابع و کسب آمادگی برای شرکت در آزمون کتبی و شفاهی آن نمایید. در ادامه لیستی از رشته های مورد نیاز استخدام قوه قضاییه 1402 و شرایط احراز مربوط به هر یک ارائه شده است.

تعدادی مدارک در رشته های تحصیلی مرتبط توسط مرکز آزمون استخدام قوه قضاییه اعلام می شود. داوطلبان به منظور احراز و قبولی در هر یک از این شغل ها لازم است که یکی از مدارک تحصیلی ذکر شده مربوط به آن ها را داشته باشند. لیست کامل رشته های شغلی به همراه مدارک تحصیلی مربوط به هر یک در دفترچه ثبت نام آزمون استخدام قوه قضاییه ذکر شده است.

مدارک لازم برای استخدام قوه قضاییه ۱۴۰۲

پیش بینی می شود طبق آخرین دوره برگزاری آزمون، ثبت نام آزمون استخدام قوه قضائیه سال 1402 به صورت آنلاین و از طریق سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی صورت خواهد گرفت. در ادامه به ذکر مدارک لازم برای استخدام قوه قضاییه ۱۴۰۲ پرداخته خواهد شد.

اسکن و بارگذاری عکس خود

لازم است داوطلبان در هنگام ثبت نام، عکس پرسنلی خود را با رعایت شرایط خواسته شده اسکن کرده و فایل آن را بارگذاری نمایند. برخی از شرایط لازم برای عکس دارای صلاحیت عبارتند از:

ابعاد عکس می بایست 3*4 باشد.

فرمت فایل عکس می بایست JPG باشد.

عکس می بایست واضح و بدون هر گونه اثر مهر و منگنه و … باشد.

حجم فایل نهایی می بایست بین 15 تا 70 کیلوبایت باشد.

همچنین در هنگام ثبت نام اینترنتی از طریق سایت لازم است که متقاضی اطلاعات فردی خود اعم از کد ملی، تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی و … را به طور کامل ثبت نماید. برای مشاهده سایر شرایط عکس مورد تایید نیز می توانند به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدام قوه قضاییه مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که مدارک ارائه شده در هنگام ثبت نام، در صورت قبولی فرد شرکت کننده به دقت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

اسکن و بارگذاری کارت ملی

متقاضیان ثبت نام در آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402 می بایست تصویر کارت ملی خود را نیز به صورت واضح، شفاف و با کیفیت و با فرمت JPG در سامانه ثبت نام این آزمون بارگذاری نمایند. حجم فایل نهایی آن ها نیز می بایست حداقل 30 و حداکثر 200 کیلوبایت باشد.

سایت ثبت نام آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402

ثبت نام دوره های فراخوان استخدام قوه قضاییه و سایر آزمون های این مرکز گاهی از طریق سایت مرکز و گاهی از طریق سایر سامانه ها انجام می شود. ثبت نام آزمون ها اکثرا به صورت اینترنتی و غیر حضوری انجام می شود و در دوره قبل برگزاری آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ بر خلاف سال های گذشته از طریق سایت آزمون جهاد دانشگاهی انجام گرفت.

بر این اساس داوطلبان متقاضی شرکت در این آزمون می بایست به سایت ثبت نام آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402 به نشانی اینترنتی h c.i  در بازه زمانی اعلام شده مراجعه و نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام نمایند. لازم به ذکر است که زمان دقیق برگزاری این آزمون در سال جاری مشخص نشده است اما بر اساس تاریخ دوره قبل، پیش بینی می شود که زمان شروع ثبت نام آن اواخر سال 1402 باشد لذا به داوطلبان توصیه می شود که اطلاعیه های مربوطه را پیگیری نمایند تا فرصت ثبت نام در آزمون را از دست ندهند.

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲

پس از آشنایی با شرایط آزمون استخدامی قوه قضاییه و مدارک لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضاییه ۱۴۰۲، داوطلبان در صورت تمایل می توانند برای شرکت در این آزمون اقدام نمایند. به همین منظور در ادامه نحوه ثبت نام آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ ارائه شده است. ثبت نام آزمون استخدامی قوه قضاییه دوره گذشته در سایت مرکز آزمون های جهاد دانشگاهی به آدرس h c.i صورت گرفته بود.

در ابتدا می بایست داوطلبان در مرورگر گوشی و یا کامیپوتر خود نشانی اینترنتی مرکز آزمون های جهاد دانشگاهی به آدرس h c.i را مطابق تصویر زیر جستجو نمایند و با صفحه ای مطابق تصویر زیر مواجه خواهند شد. در اینجا لازم است بر روی گزینه آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضاییه که در تصویر زیر نیز نشان داده شده است، کلیک نمایند.

با انجام مراحل بالا به صفحه زیر هدایت خواهند شد. در این قسمت ابتدا می بایست وجه مورد نیاز برای ثبت نام را از طریق گزینه پرداخت هزینه پرداخت کرده و سپس باقی مراحل را ادامه دهند.

حال در این قسمت می بایست اطلاعاتی از قبیل کد ملی، شماره تلفن همراه، نام، نام خانوادگی و عبارت موجود در تصویر را وارد کرده و در نهایت بر روی گزینه پرداخت هزینه کلیک نموده تا به صفحه پرداخت هدایت شوند.

بعد از انجام عملیات پرداخت، باید به صفحه اصلی که در تصویر زیر نشان داده شده است، برگشته و بر روی گزینه سبز رنگ ثبت نام مطابق تصویر زیر کلیک نمایند.

حال می بایست در اینجا اطلاعات ورود خود را که شامل کد ملی و توکن پرداختی که بعد از انجام عملیات پرداخت در مرحله قبل دریافت کرده اند را وارد کرده و در نهایت بر روی گزینه ثبت نام کلیک نمایند.

بدین ترتیب فرآیند ثبت نام در آزمون استخدام قوه قضاییه 1402 به پایان رسیده و تنها لازم است داوطلبان مدارک خود را در قسمت آزمون سامانه در پنل کاربری خود بارگذاری نمایند و اطلاعات ثبت نامی خود را تا پایان فرآیند استخدام نزد خود نگه دارند زیرا برای مراجعات بعدی به آن ها نیاز دارند.

منابع آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402

هر آزمونی دارای منابع آزمونی مشخصی می باشد. آزمون استخدامی قوه قضاییه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای منابع مختص به خود می باشد. در ادامه به ذکر منابع آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ پرداخته می شود.

منابع عمومی آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402 عبارتند از:

فناوری اطلاعات یا مهارت های هفت گانه ICDL

زبان و ادبیات فارسی

معارف اسلامی

زبان انگلیسی عمومی

اطلاعات عمومی و دانش اجتماعی ، حقوق قانون اساسی

هوش و توانایی عمومی

منابع اختصاصی هر رشته تحصیلی آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ عبارتند از:

با توجه به منابع آزمون قوه قضاییه، لازم است داوطلبان پیش از شرکت در این آزمون منابع هر گروه را به طور کامل مطالعه نموده و با منابع تخصصی آن آشنا شود. اگر تغییری در منابع آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402، رخ دهد در این مقاله اطلاع رسانی می شود.

مصاحبه آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲

طبق زمانبندی اعلام شده در دوره گذشته، معمولا دو ماه پس از برگزاری آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402 نتایج اولیه آن صادر می شود و آن دسته از داوطلبانی که شرایط آزمون استخدامی قوه قضاییه را دارند و همچنین حد نصاب نمره قبولی را در آزمون کسب کرده اند، به مرحله بعد راه می یابند.

اولین مرحله پس از اعلام نتایج آزمون، گزینش محلی می باشد به این معنی که به محل سکونت یا محل کار فعلی داوطلب مراجعه نموده و درباره او سوالاتی از اهالی محل یا همکاران می پرسند و درنهایت با توجه به پاسخ های داده شده به بررسی داوطلب می پردازند تا مطمئن شوند که شرایط لازم را دارا می باشد.

پس از گزینش محلی، افراد واجد شرایط به مرحله بعد یعنی مصاحبه آزمون استخدامی قوه قضاییه ۱۴۰۲ دعوت خواهند شد. سوالات مصاحبه در چندین بخش از داوطلبان پرسیده می شود که عبارت اند از: کلیات مصاحبه شونده، ویژگی‌های روانشناختی، دانش کامپیوتر و ICDL، دانش مربوط به رشته و مدرک تحصیلی، مهارت و دانش شغلی متناسب با نوع شغل، دانش لازم در مورد سازمان مورد نظر، کلیات عقاید، فعالیت‌های پژوهشی، دوره‌های آموزشی و فعالیت‌های جانبی. داوطلب باید در آرامش و با خونسردی به سوالات پاسخ دهد زیرا تمام حرکات و رفتار وی توسط افراد مصاحبه کننده بررسی می شود.

تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402

طبق دوره های پیشین برگزاری آزمون استخدامی قوه قضاییه، معمولا پس از اعلام نتابج اولیه، قوه قضاییه لیستی از متقاضیان را برای تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی قوه قضاییه 1402 منتشر می کند و اسامی افرادی که در تکمیل ظرفیت قید شده، می بایست در زمان تعیین شده مدارک لازم و اعلام شده را به ارگان مربوطه تحویل دهند.

پس از تکمیل مدارک، هر استان با توجه به کمبود ظرفیت خود از افراد پذیرفته شده در این مرحله دعوت به مصاحبه می کند البته لازم به ذکر است که مراحل جذب این افراد نیز مانند گروه اول پیش از مصاحبه گزینش محلی دارد و افرادی که صلاحیت لازم را داشته باشند، به مصاحبه دعوت می شوند. تاکنون اطلاعیه ای مبنی بر تکمیل ظرفیت قوه قضاییه ۱۴۰۲ اعلام نشده است، به محض انتشار اطلاعیه در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا