نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم

چگونگی محاسبه قیمت طلای دست دوم

چند سالی می‌شود که خرید طلای کار کرده به یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری به خصوص برای خانم‌ها و با سرمایه خرد تبدیل شده است. خرید طلای دست دوم ریسک‌هایی دارد اما فهمیدن نحوه محاسبه آن می‌تواند برخی از خطرهای احتمالی را کاهش دهد.

به گزارش ایران جیب از تجارت‌نیوز، فلزات گران قیمت در همه جای دنیا بنا به مقاصد مختلفی خرید و فروش می‌شود. طلا یکی از اصلی‌ترین این فلزات است که در بین مردم نیز طرفدار بسیاری دارد.

در ایران نیز بازار طلا به منبع مهمی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. در خرید طلا مواردی به که قیمت طلا اضافه می‌شود به قدری زیاد است که خرید طلای زینتی نو را توجیه‌ناپذیر می‌کند.

در واقع به هر گرم طلای زینتی نو مالیات، سود و اجرت اضافه می‌شود. در بین این سه فاکتور اجرت بیشترین هزینه را دارد. معمولا اجرت هر گرم طلای کار کرده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. اما در پاساژها، گالری‌ها و طلاهای دست ساز حتی بیش از ۳۰ درصد هم به عنوان اجرت گرفته می‌شود.

همان طور که گفته شد با توجه به هزینه‌های بالای اجرت، سود و در مرتبه آخر مالیات، خرید طلای زینتی برای سرمایه‌گذاری خیلی به صرفه نیست. با توجه به این موضوع چند سالی هست که خرید و فروش طلای کار کرده به یکی از گزینه‌های اصلی خرید طلا هم برای مصرف‌کنندگان و هم برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. این مساله در جالی است که بارها اعلام شده که خرید و فروش طلای دست دوم قانونی نیست و خطرات بسیاری دارد.

طلای کار کرده مشمول مالیات و اجرت می‌شود؟

خریداران این نوع از طلا باید به این موضوع توجه کنند که طلای کار کرده یعنی قبلا استفاده شده است، در واقع فروشنده طلایی که از مردم می‌خرد را بدون تغییر دوباره به مردم می‌فروشد. در این جا چون کار اضافه ای روی طلا انجام نمی‌شود، فروشنده فقط از این خرید و فروش سود می‌کند.

بنابراین خریداران طلای کار کرده توجه کنند که هنگام خرید نباید مالیات و اجرتی به طلا اضافه شود و فقط سود به آن تعلق می‌گیرد. این سود در واقع دستمزد فروشنده از خرید طلا از فردی و فروش آن به فرد دیگر است.

میزان سودی که به طلای کارکرده تعلق می‌گیرد ثابت است و فروشندگان نمی‌تواند درصدهای متفاوتی را اعلام کنند. به طلای کار کرده ۷ درصد سود تعلق می‌گیرد و هیچ هزینه‌ دیگری به اصل طلا اضافه نمی‌شود.

روش محاسبه طلای کار کرده

قیمت ۱۰ گرم طلای کار کرده به روش زیر محاسبه می‌شود:

مثلا در روز خرید قیمت هر گرم طلا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. ابتدا باید میزان وزن طلا را در قیمت هر گرم ضرب کرد.

-در اینجا قیمت ۱۰ گرم طلا معادل ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تومان است.

-سپس میزان سود محاسبه می‌شود، در اینجا ۷ درصد سود ۶٫۵ میلیون تومان معادل ۴۵۵ هزار تومان است.

-قیمت نهایی از جمع میزان سود و ارزش طلا به دست می‌آید که در اینجا معادل ۶ میلیون و ۹۵۵ هزار تومان است.

اگر مبلغ پرداختی که فروشنده اعلام می‌کند بیش از این میزان باشد، به این معنا است که میزان سود از نرخ ثابت ۷ درصد بیشتر است.

خطرهای خرید طلای کارکرده

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر در خصوص خطرهای خرید طلای کارکرده گفته است: «برخی از این طلاها فاقد کد استاندارد هستند، وقتی طلا بدون کد استاندارد باشد صحت و سلامت آن را نمی‌توان تأیید کرد و بعضاً اینگونه طلاها عیار پایین دارند یا حتی تقلبی هستند.»

مهمترین خطرهای طلای کارکرده شامل موارد زیر می‌شوند:

۱٫ فروش طلای تقلبی

۲٫ عدم ارائه فاکتور از سوی فروشنده

۳٫ فروش طلا با عیار کمتر

۴٫ خطرهای محاسبه قیمت نهایی (کسب سود بیشتر از ۷ درصد)

راهکار چیست؟

خریدار حتما باید از فروشنده فاکتور طلای خود را بگیرد. کاغذ فاکتور هم باید اطلاعات فروشگاه و فروشنده را داشته باشد. همچنین فقط از مغازه‌های دارای پروانه کسب و مجوزهای معتبر طلا خریداری شود.

نکات خرید طلا را با طلاین یاد بگیرید

به دلیل قیمت بالای طلا، دانستن نکات خرید طلا در زمان معامله این کالای با ارزش، بسیار مهم است. خرید یا فروش طلا، ریزه‌کاری‌هایی دارد که با دانستن آن‌ها، می‌توانید خرید مطمئن و بهتری را تجربه کنید. اگر شما هم در زمان خرید طلا با سؤال و نگرانی‌های زیادی مواجه می‌شوید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. بیشترین سؤالات خریداران طلا، مربوط به نحوه محاسبه قیمت تمام شده طلا و نکات خرید طلای دست دوم است. در ادامه سعی میکنیم نکات خرید طلا را تا حد لازم توضیح دهیم. تقریباً هرآنچه که در زمان خرید طلا باید بدانید را در سایت طلاین بررسی کرده‌ایم و در این مطلب هم به نکات اساسی خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

چگونه در خرید طلا گول نخوریم؟

یک نگرانی بزرگ این است که طرف مقابل معامله، شما را گول بزند. نگران نباشید! اگر کمی با بازار طلا آشنا شوید و نکات خاص خرید طلا را بدانید، با اطمینان معامله خواهید کرد. یکی از حیطه‌های حساس‌تر در خرید طلا، طلای دست دوم است. نکات خرید طلا درمورد طلای دست دوم، بیشتر و مهم‌تر هستند. هر چه بیشتر با نحوه محاسبه قیمت‌ها، اجرت طلا و مواردی از این قبیل آشنا باشید، احتمال اینکه در زمان خرید طلا گول بخورید کمتر خواهد بود. پس ابتدا لازم است اطلاعاتتان را درمورد مسائل مهم در زمینه خرید و فروش طلا بالا ببرید.

برای شروع می‌توانید سراغ این نوشته بروید: ۱۱ روش تشخیص طلای اصل و تقلبی

نحوه محاسبه قیمت طلا

نکته‌ای که قطعاً در زمان خرید طلا با آن مواجه شده‌اید، این است که قیمت خریدتان از قیمت وزنی طلا بیشتر است. یکی از نکات خرید طلا، این است که شما صرفاً هزینه فلز به کار رفته در ساخت آن قطعه طلا را نمی‌پردازید. طلا فروشان از یک فرمول برای محاسبه قیمت فروش طلا استفاده می‌کنند که با توجه به آن، متوجه خواهید شد که چه چیزهایی در قیمت تمام شده طلا برای مشتری مؤثر هستند. درواقع، لازم است بدانیم که برای خرید طلا چگونه محاسبه کنیم. در این فرمول، قیمت روز هر گرم طلای ۱۸ عیار را به علاوه اجرت طلا (هزینه ساخت آن قطعه) کرده و سپس در وزن طلا ضرب می‌کنند. البته این قیمت نهایی نیست! دو مورد دیگر وجود دارد که باید به این قیمت اضافه شوند تا قیمت نهایی حاصل شود. ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۷ درصد هم سود طلا فروش است که با قیمت اولیه طلا جمع می‌شوند. به طور خلاصه، این فرمول به شرح زیر است: ۹% مالیات بر ارزش افزوده ۷% سود طلافروش وزن طلا × (اجرت ساخت قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار) اگر به دنبال تخفیف گرفتن از فروشنده در زمان خرید طلا هستید، روی ۷ درصد کارمزدی که طلافروش دریافت می‌کند مانور دهید. بقیه قیمت‌ها ثابت هستند و نمی‌توانید آن‌ها را تغییر دهید؛ ولی ۷ درصد سود طلافروش قابل تغییر خواهد بود. توصیه می‌شود با این روش، هزینه‌ها را کاهش دهید.

قیمت فروش طلای دست دوم

در زمینه محاسبه قیمت فروش طلا، طلای دست دوم شرایط خاصی دارد که باید جداگانه به آن بپردازیم. قاعدتاً پولی که برای خرید طلای دست دوم می‌پردازید، کمتر از طلای نو خواهد بود. این قیمت کمتر به دلیل حذف هزینه اجرت طلا از قیمت تمام شده آن قطعه است و مالیات و سود فروشنده همچنان به همان میزان مربوط به طلای دست اول وجود دارد و فقط هزینه اجرت حذف خواهد شد. یعنی به طور خلاصه، پولی که باید بابت خرید طلای دست دوم بپردازید به شکل زیر محاسبه می‌شود: ۹% مالیات بر ارزش افزوده ۷% سود طلافروش ( وزن طلا × قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار ) این روزها فروش طلا به صورت آنلاین هم رواج پیدا کرده است. بازار فروش اینترنتی طلای دست دوم، بازار حساسی است. اگر قصد خرید طلای دست دوم به صورت اینترنتی را دارید، به خوبی درباره فروشنده و نحوه محاسبه قیمت از سوی او، اطمینان یابید تا مشکلی ایجاد نشود.

در این باره این نوشته را در طلاین از دست ندهید: ۷ روش کلاه برداری طلا

قیمت خرید طلا از مشتری

گاهی در معامله طلا، شما نقش فروشنده را دارید. در زمان فروش طلا، باید با نحوه محاسبه قیمت خرید طلا از مشتری آشنا باشید. حتی اگر یک روز هم از خرید طلا گذشته باشد، قیمت قطعه طلا نسبت به پولی که بابت خریدش پرداخته‌اید متفاوت خواهد بود. طلافروشان برای خرید طلا، هزینه اجرت و سود طلافروش را از فرمول فروش کم می‌کنند. علاوه بر این، طلای شما با قیمت طلای ۱۷ عیار خریداری می‌شود که قاعدتاً کمتر از طلای ۱۸ عیار خواهد بود. درواقع پولی که بابت فروش طلا به طلافروش دریافت می‌کنید، با فرمول زیر محاسبه می‌شود: ۹% مالیات بر ارزش افزوده ( وزن طلا × قیمت یک گرم طلای ۱۷عیار )

نکات خرید سکه

وقتی صحبت از نکات خرید طلا می‌شود، بهتر است نیم نگاهی هم به خرید سکه داشته باشیم. سکه هم جزو قطعات طلا محسوب شده و همزمان با نوسان قیمت طلا، قیمت سکه هم تغییر می‌کند. انواع مختلف سکه وجود دارد که می‌توانید در سایت طلاین درمورد ویژگی‌های آن‌ها بدانید. قبل از اقدام به خرید سکه، بهتر است ضمن آشنایی با انواع آن، نوع مناسب با مقصودتان را خریداری کنید.

در مقاله دیگری در این باره بخوانید: بهترین نوع سکه برای سرمایه‌گذاری

نکته مهم درمورد خرید سکه این است که شما هزینه‌ای بابت اجرت آن پرداخت نمی‌کنید. به همین دلیل، اگر قصد خرید طلا به منظور سرمایه‌گذاری را دارید، خرید سکه را توصیه می‌کنیم تا سود بیشتری نصیبتان شود. با خرید طلا، اجرت ساخت را هم پرداخت می‌کنید ولی در زمان فروشش، خریدار این اجرت را به شما پرداخت نخواهد کرد. در حالی که چه در زمان خرید و چه در زمان فروش سکه، اجرتی محاسبه نخواهد شد.

کلام آخر

با در نظر گرفتن این که طلا یک فلز گرانبها محسوب می‌شود، در زمان خرید یا فروش آن باید مراقب باشیم. معاملات طلا، نکات خاصی دارند که پیش از انجام معامله، باید با همه آن‌ها آشنا باشید. در این مقاله سعی کردیم نکات خرید طلا را به طور خلاصه و با زبان ساده توضیح دهیم. امیدواریم با در نظر گرفتن این نکات، چه در زمان خرید و چه فروش طلا، دچار اشتباه نشده و بیشترین سود را کسب کنید.

سوالات متداول:

خرید طلای بدون اجرت چگونه ممکن است؟

اگر به سراغ خرید طلای آب شده یا دست دوم بروید اجرت ساخت در قیمت طلای شما محسوب نمی‌شود.

چگونه در خرید طلا گول نخوریم؟

بهتر است فرمول و نحوه قیمت گذاری طلا را بدانید و با فاکتور و اجرت طلا آشنا باشید. اطلاعات بیشتر را در مقاله بخوانید.

دکمه بازگشت به بالا