شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد

پماد قوی رینا پلاس ⭐

367,000 تومان

یکی از راه‌ های درمان بواسیر در مراحل ابتدایی، استفاده از شیاف یا پمادهای آنتی هموروئید است. پماد آنتی هموروئید یا شیاف را می‌ توانید بدون نسخه از داروخانه‌ ها خریداری کنید اما توصیه ما این است که اگر علائم ناشی از ابتلا به بواسیر را در خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید و با تجویز پزشک دوره درمان خود را شروع کنید. همان‌ طور که گفته شد “شیاف‌ ها یا پمادهای آنتی هموروئید” تنها در مراحل ابتدایی بروز بیماری می‌ توانند در کاهش علائم ناشی از بیماری نشیمنگاه موثر باشند. در غیر این صورت اگر علائم هموروئید عود کرده باشد، تنها راه قطعی درمان آن لیزر بواسیر یا جراحی است.

پمادهای آنتی هموروئید بر پایه عصاره‌ های گیاهی تولید شده و حاوی ترکیباتی چون هیدروکورتیزون، لیدوکایین و زینک اکساید هستند. شیاف آنتی هموروئید یا ایپروئید عموما برای کاهش درد ناشی از بواسیر استفاده می‌ شود. این داروی استروئیدی در کاهش دیگر علائم بواسیر چون خارش و سوزش نیز موثر است. سوالی که اغلب افراد می‌ پرسند این است که شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد؟ توجه داشته باشید که داروهایی چون شیاف یا پماد آنتی هموروئید بیش از آنکه بر روی درمان بواسیر نقش داشته باشند، بر روی کاهش علائم ناشی از این بیماری (التهاب، تورم، درد، سوزش و خارش) تاثیر می‌ گذارند.

این بدین معنی است که احتمال دارد این علائم تنها برای مدتی فروکش کنند و مجددا هموروئید در فرد عود کند. از همین‌ رو توصیه می‌ شود حتی اگر می‌ خواهید با مصرف شیاف یا پماد آنتی هموروئید علائم این بیماری را کاهش دهید، سعی کنید زیر نظر دکتر بواسیر خانم یا آقا این اقدام را انجام دهید. برخی از افراد با تصور اینکه می‌ توانند بواسیر را برای همیشه با دارو درمان کنند، اقدام به مصرف خودسرانه شیاف یا پماد آنتی هموروئید کرده‌ اند و سپس با علائمی شدیدتر و بواسیری که به درجه 3 و 4 رسیده است برای جراحی آماده شده‌ اند.

پماد آنتی هموروئید چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید – کلیک کنید

پاسخ قطعی برای این سوال که شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد وجود ندارد چراکه موثرترین روش درمانی هموروئید فرد به فرد و بسته به نوع بواسیر متفاوت است. ممکن است شیاف یا پماد هایی که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می‌ گیرند علائم را در فردی کاملا از بین ببرند در حالی که در فرد دیگری هیچ تاثیر مثبتی نداشته باشند. با این حال برای استفاده از شیاف یا پمادها باید با ویژگی‌ ها و مزایای هر یک به خوبی آشنا باشید.

پمادهای آنتی هموروئید که بر پایه عصاره‌ های گیاهی تولید می‌ شوند برای کاهش علائم بواسیر، درمان فیستول و شقاق مقعدی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. پمادهای آنتی هموروئید بیشتر در درمان بواسیر های داخلی تاثیرگذار هستند چراکه بر روی بواسیر بیرون زده از مقعد هیچ درمانی جز جراحی جواب نمی‌ دهد. پماد آنتی هموروئید در درمان علائم زیر موثر است:

چگونه از پمادهای آنتی هموروئید استفاده کنیم؟

پمادهای آنتی هموروئید را می‌ توانید از داروخانه‌ ها تهیه کنید اما همان‌ طور که گفته شد بهتر است پیش از مصرف دارو به صورت خودسرانه با پزشک مشورت کنید. بهترین زمان مصرف پمادهای آنتی هموروئید پس از اجابت مزاج است. برای گرفتن نتیجه‌ ای بهتر می‌ توانید پماد آنتی هموروئید را 2 الی 4 بار در طول روز استفاده کنید. پس از اجابت مزاج محل را خوب تمیز کرده و سپس پماد را بر روی موضع بمالید. نکته‌ ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دوره مصرف پمادهای آنتی هموروئید تنها 7 روز است. به عبارتی اگر در این 7 روز هیچ نشانی از بهبودی مشاهده نکردید باید مصرف دارو را قطع کرده و برای ادامه درمان با پزشکتان مشورت کنید.

شیاف آنتی هموروئید چیست؟

 بواسیر به گشاد شدن عروق در ناحیه مقعد گفته می‌ شود. شیاف آنتی هموروئید این عروق اتساع یافته را بهبود می‌ بخشد. زمانی که این عروق اتساع یافته کمی بهبود می‌ یابند علائمی چون خارش، سوزش، درد و خونریزی نیز فروکش می‌ کنند. شیاف‌ های آنتی هموروئید را نیز می‌ توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید. اگر خیلی زود متوجه علائم بواسیر شده باشید، به احتمال زیاد می‌ توانید آن را با کمک شیاف‌ های بواسیر درمان کنید. اما همانند پمادهای آنتی هموروئید، شیاف‌ ها نیز در درمان بواسیر های پیشرفته و بیرون زده تاثیر چندانی ندارند.

نحوه مصرف شیاف آنتی هموروئید

بهتر است میزان مصرف این دارو از سوی پزشک متخصص پس از بررسی وضعیت بواسیر شما تعیین شود. بطور کلی اغلب پزشکان شیاف آنتی هموروئید را برای دو بار در روز (یک بار صبح و یک بار شب) تجویز می‌ کنند. شیاف آنتی هموروئید یا پمادها نباید بیش از 7 روز مصرف شوند چراکه ممکن است عوارض جانبی چون قرمزی، خارش، یا درد در پی داشته باشند. برای مصرف این شیاف ابتدا به پهلو دراز بکشید و یکی از پاهای خود را جمع کنید. شیاف را درون مقعد قرار دهید و چندین دقیقه دراز بکشید تا شیاف خارج نشود.

شیاف استفاده کنیم یا پماد آنتی هموروئید؟

استفاده از پماد و شیاف آنتی هموروئید در مراحل ابتدایی بروز بیماری می‌ توانید تاثیرات مثبتی بر روی کاهش علائم بگذارد اما باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که استفاده از این داروها ممکن است عوارض‌ هایی هم در پی داشته باشد. به عنوان بزرگ‌ ترین مزایای استفاده از داروهای آنتی هموروئید می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض مصرف پماد آنتی هموروئید

پمادهای آنتی هموروئید بطور معمول عوارض خاصی ندارند اما اگر بدون نظر پزشک و در دوزهای بالا مصرف شوند ممکن است عوارض‌ هایی نشان دهند. اگر در حال استفاده از این پمادها هستید، هر یک از عوارض زیر را که مشاهده کردید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

عوارض شیاف آنتی هموروئید

شیاف‌ ها نیز مانند پماد آنتی هموروئید اگر خودسرانه و در دوز بالا مصرف شوند عوارض‌ هایی در پی خواهند داشت. از مهم‌ ترین عوارض ناشی از مصرف زیاد شیاف آنتی هموروئید می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

موارد منع مصرف “شیاف و پماد آنتی هموروئید”

همان‌ طور که در طول متن خواندید شیاف و پماد هر یک در کنار مزایایی که دارند، عوارض‌ هایی نیز خواهند داشت. برای اینکه بدانید کدام یک از این دو دارو بر روی درمان بواسیر موثرتر هستند ابتدا باید توسط یک متخصص معاینه شوید تا دوز مناسبی از دارو با توجه به وضعیت بواسیر شما تجویز شود. اگر جزو دسته افراد زیر هستید نباید از شیاف یا پماد آنتی هموروئید به صورت خودسرانه استفاده کنید:

شما می توانید برای اطلاع درباره مرکز لیزر بواسیر تهران به این صفحه مراجعه کنید.

شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد؟

بیماری هموروئید یا بواسیر نوعی بیماری در ناحیه مقعد است که در اثر گشاد یا متورم‌شدن سیاهرگ‌ها در مقعد به وجود می‌آید. استفاده از پماد و شیاف آنتی هموروئید از جمله روش‌های پرکاربرد برای تسکین دردهای ناشی از این بیماری است. از شیاف آنتی فیشر نیز برای بهبود علائم بواسیر استفاده می‌شود. هیچکدام از این روش‌ها به درمان قطعی و همیشگی بواسیر کمکی نمی‌کنند. درمان دائمی با عمل جراحی و لیزر انجام خواهد شد که لیزر، بهترین روش در نظر گرفته می‌شود. برای اطلاع از هزینه عمل لیزر بواسیر کلیک کنید.

در زمان شروع این بیماری که هنوز مشکل حاد نشده است، می‌توان از پماد درمان بواسیر برای کاهش درد و سوزش استفاده کرد. بهتر بودن شیاف یا پماد را پزشک تعیین می‌کند. او با توجه به شرایط بیمار، دوز مصرفی دارو و نوع آن را مشخص خواهد کرد. این داروها بدون نسخه پزشک هم خریداری می‌شوند؛ اما همان طور که اشاره شد، بهترین روش مراجعه به پزشک و مصرف دارو تحت نظر او است.

در سایت دکتر قمری(متخصص بیماری های مقعدی) توضیحات مربوط به پماد و شیاف آنتی هموروئید ارائه شده است که با مطالعه آن می‌توان به پاسخ سوال شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد، دست یافت.

فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید

متاسفم، به دلیل عدم دسترسی من به ویدئوهای جلوگیری شده از دسترسی، نمی توانم به درخواست شما راهنمایی کنم. با این حال، معمولاً روش استفاده از پمادهای ضد هموروئید شامل موارد زیر است:

پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر گونه پماد، با پزشک مشاوره کنید تا مطمئن شوید که محصولی که قصد استفاده از آن را دارید، مناسب شماست.

زمانی‌که سیاهرگ‌ها در مقعد، گشاد و یا متورم شوند، بیماری بواسیر یا هموروئید به وجود می‌آید که بیماری شایعی در نظر گرفته می‌شود. تعداد مبتلایان به آن معمولا زیاد است. عواملی مثل یبوست مزمن، رژیم غذایی فاقد فیبر، بارداری و زایمان و یا نداشتن تحرک کافی باعث به‌وجودآمدن این بیماری می‌شود. فردی که به این بیماری مبتلا شده است، در مقعد خود احساس درد شدید، خونریزی، التهاب، سوزش و خارش خواهد کرد.

بیرون‌زدگی‌های گوشتی نیز از دیگر علائم بیماری بواسیر است. بیماری هموروئید به دو دسته تقسیم می‌شود: 1- داخلی 2- خارجی. این دو مدل از لحاظ محل بروز بیماری با هم تفاوت دارند. هموروئید داخلی در داخل بدن بوده و سمت راست روده را درگیر می‌کند؛ اما هموروئید خارجی، زیر پوست در اطراف مقعد به وجود می‌آید. در بیماری بواسیر داخلی و خارجی، بیمار احساس درد خواهد داشت؛ اما در خارجی ممکن است، بیمار درد بیشتری را تحمل کند. علت درد کمتر در هموروئید داخلی، وجود عصب‌های کمتر در بافت پوشاننده رکتوم داخلی در نظر گرفته می‌شود.

برای تسکین درد در بیماران خارجی، معمولا کرم، پماد و یا خمیرهایی را تجویز می‌کنند. این تجویزها سوزش، خارش و یا درد خفیف را به‌صورت موقت تسکین خواهد داد. یکی از علائم شایع هموروئید، داشتن خونریزی جزئی است که در مدفوع و یا روی دستمال‌کاغذی دیده می‌شود. وجود این خونریزی در بیماری بواسیر، کاملا طبیعی است. زمانی‌که فرد، خونریزی کم با رنگ قرمز روشن داشته باشد می‌تواند از شیاف استفاده کند؛ اما درصورت زیادبودن خونریزی و سیاه‌بودن مدفوع حتما باید به پزشک مراجعه کند.

فیلم نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید با اپلیکاتور

متاسفانه، به علت عدم دسترسی به ویدیوی جلوگیری شده از دسترسی، نمی‌توانم به درخواست شما راهنمایی کنم. با این حال، روش استفاده از پماد ضد هموروئید با اپلیکاتور به شکل زیر می‌باشد:

شیاف آنتی هموروئید

یکی از داروهای بیماری بواسیر، شیاف آنتی هموروئید بوده که تولید آن به حالت جامد است. آنتی هموروئید، بهترین شیاف برای بواسیر در نظر گرفته می‌شود و شیاف ایپروئید، نام تجاری آن در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که برای سایر اختلالات مجرای مقعد نیز به کار برده خواهد شد. این شیاف حاوی ماده‌ای به‌نام فنیل افرین است. استفاده از شیاف آنتی هموروئید، این بیماری را درمان نمی‌کند؛ چون بدون توجه به علت اصلی بیماری و صرفا به‌خاطر تسکین درد و رفع علائم بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که شیاف معمولا برای بواسیر داخلی تجویز می‌شود؛ البته گاهی اوقات ممکن است که باعث تسکین هموروئید خارجی نیز بشود. پماد و شیاف آنتی هموروئید از لحاظ محتویات دارویی با هم تفاوتی ندارند و یکسان هستند. شیاف که از طریق مقعد وارد بدن شد، به کمک دمای بدن، ذوب شده و توسط بافت رکتوم جذب خواهد شد؛ در نتیجه کمک شایانی به دردهای ناشی از بیماری خواهد کرد. برای تاثیر بیشتر و طولانی‌تر، بعد از اجابت مزاج از این شیاف استفاده می‌شود. بهترین مدت زمان مصرف آن، یک هفته است که هر روز، دو تا چهار بار می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

تاثیری که شیاف هموروئید بر بیماری‌های مقعدی دارد؟

در اثر بیماری هموروئید، عروق متورم خواهند شد که وجود ماده فنیل افرین در شیاف آنتی هموروئید باعث کوچک‌شدن این عروق متورم شده می‌شود. شیاف برای درمان زخم مقعدی بسیار مفید بوده و یکی از تاثیرهای این شیاف، ازبین‌بردن علائمی مانند سوزش، خارش و تورم است که می‌توان به آن اشاره کرد. از دیگر تاثیرات آن، داشتن خاصیت محافظتی در نظر گرفته می‌شود. با توجه به این‌که شیاف به‌صورت یک لایه محافظ در می‌آید، در نتیجه باعث جلوگیری از التهاب به هنگام دفع، خواهد شد.

در مراحل اولیه و زمانی که بیماری خیلی جزئی است، شاید بتوان با استفاده از شیاف آنتی هموروئید این بیماری را درمان کرد؛ اما با پیشرفت بیماری، شیاف در درمان تاثیر نخواهد داشت. برای درمان بیماری‌های شدید باید از روش‌های تهاجمی‌تری استفاده کرد. شیاف در درمان یا کنترل وضعیت اختلالات مقعد از جمله بواسیر داخلی، التهاب راست روده، شقاق، فیستول و خارش مقعد می‌تواند موثر واقع شود. برای مشاهده انواع بیماری های مقعدی و اطلاع از هزینه درمان فیستول و هزینه درمان شقاق با لیزر کلیک کنید.

مزایا و فواید شیاف آنتی هموروئید

شیاف آنتی هموروئید هم مانند هر داروی دیگری ممکن است که یک سری مزایا و یک سری معایب داشته باشد. در این بخش به تعدادی از مزایای این دارو پرداخته می‌شود.

عوارض شیاف آنتی هموروئید

در این بخش به عواض شیاف آنتی هموروئید پرداخته خواهد شد. می‌خواهیم بدانیم که آیا شیاف آنتی هموروئید ضرر دارد یا نه؟

از جمله عوارضی که این دارو دارد، می‌توان به ایجاد خارش یا سوزش‌های مکرر، حساس‌ شدن ناحیه و حتی خونریزی اشاره کرد. هر دارویی اگر به‌صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک و یا در دوز زیاد مصرف شود، عوارضی را برای بیمار به‌دنبال خواهد داشت. شیاف آنتی هموروئید نیز از این قضیه مستثنی نیست.

مهم‌ترین عوارض مصرف زیاد و خودسرانه این دارو عبارتند از: داشتن سردرد شدید، به‌وجودآمدن حساسیت‌های پوستی، نداشتن خواب منظم و راحت، بیشتر شدن ضربان قلب، واکنش‌های آلرژیک (شامل جوش، خارش، ورم، گیجی شدید و تنگی نفس)، متورم‌ شدن صورت و لب و گلو یا زبان، کهیرزدن، داشتن درد شدید معده، خونریزی راست روده، ضعف عضلانی و بالارفتن دمای بدن و ایجاد تشنج.

اگر فردی بخواهد از بروز این عوارض جلوگیری کند، باید حتما با تجویز پزشک این دارو را مصرف کند. نکته قابل توجه دیگر، تعداد روزهای مصرف است. شیاف، بیشتر از هفت روز نباید مورد استفاده قرار بگیرد. گاهی اوقات مصرف طولانی‌مدت این دارو نه تنها به درمان کمکی نمی‌کند، بلکه وضعیت بیمار را وخیم‌تر هم خواهد کرد. اگر فردی این موارد را رعایت نکند و عوارض مذکور در او دیده شود، باید مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این زمینه مشورت کند.

نحوه مصرف شیاف آنتی هموروئید

بعد از اجابت مزاج و زمانی‌که روده‌ها خالی است، بهترین زمان برای مصرف شیاف آنتی هموروئید در نظر گرفته می‌شود. معمولا این شیاف هر روز 2عدد، یکی صبح و یکی شب، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته در مورد تعداد مصرف باید با پزشک معالج مشورت کرد. با توجه به نیاز هر فرد ممکن است که این تعداد تغییر بکند.

زمانی‌که بیمار یک دوره از مصرف را فراموش کرد، درصورت نزدیک‌بودن دوره بعدی دیگر نیازی به استفاده مجدد شیاف نیست. لازم به ذکر است که معمولا شیاف برای هموروئید داخلی و پماد برای هموروئید خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته این داروها باعث کاهش علائم هر دو نوع بیماری می‌شوند.

برای مصرف شیاف آنتی هموروئید باید به‌صورت زیر عمل کرد:

شیاف بواسیر با چه داروهایی تداخل دارد و نباید مصرف شود؟

یکی از دلایلی که توصیه می‌شود، بدون تجویز پزشک این دارو نباید مصرف شود، مسئله مربوط به تداخلات دارویی است. مصرف این دارو ممکن است که برای عده‌ای از بیماران، ضرر داشته باشد. تشخیص این موارد هم برعهده پزشک است.

افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، پرکاری تیروئید، فشار خون زیاد، مشکلات قلبی، ادرار دشوار و پروستات هستند، حتما زیر نظر پزشک باید این دارو را مصرف کنند؛ چون احتمال تداخل دارویی برای آن‌ها وجود دارد. نکته مهم دیگر این است که شیاف آنتی هموروئید نباید در افراد مبتلا به عفونت‌های ثانویه، ضایعات قارچی و ویروسی، ضایعات سلی مقعد مورد استفاده قرار بگیرد. داروهای مسدود کننده بتا آدرنرژیک، سایمتیدین، کورتیکواستروئیدها و برخی داروهای ضد افسردگی نباید به‌صورت همزمان با شیاف و پماد آنتی هموروئید استفاده شوند؛ چون در عملکرد این داروها اختلال ایجاد می‌کنند.

برای درمان قطعی و همیشگی بیماری بواسیر باید از روش‌های تهاجمی استفاده شود نه شیاف یا پماد آنتی هموروئید؛ چون این داروها برای درمان دائمی، کارساز نیستند. لیزردرمانی و عمل جراحی از جمله روش‌های تهاجمی به شمار می‌روند. ناگفته نماند که این روش‌ها هم مشکلات و عوارض خاص خود را دارند. امروزه کمتر کسی برای درمان بیماری خود، روش عمل جراحی را انتخاب می‌کند. بهترین روش برای درمان کامل بیماری هموروئید، استفاده از لیزر است. لیزر باعث درمان همیشگی بواسیر خواهد شد. این روش، بدون درد و خونریزی و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.

آنتی هموروئید شیاف در چه محیطی باید نگهداری شود؟

در نگهداری شیاف آنتی هموروئید باید نکاتی را مد نظر قرار داد تا این دارو خراب نشده و مشکلاتی را برای بیمار به وجود نیاورد. شکل ظاهری این دارو به گونه‌ای است که احتمال خورده‌شدن آن توسط کودکان وجود دارد؛ بنابراین باید دور از دسترس آن‌ها نگهداری شود. محیطی که شیاف را نگهداری می‌کنید باید خشک و خنک بوده و دمای آن از 30درجه سانتی‌گراد کمتر باشد. از یخ‌زدن آن هم باید جلوگیری کرد.

پماد آنتی هموروئید

یکی دیگر از داروهای رایج برای بیماری بواسیر، پماد آنتی هموروئید است. برای تولید این دارو از ترکیب لیدوکایین، هیدروکورتیزون استات، آلومینیوم ساب استات، زینک اکساید، فنیل افرین و پراموکسین استفاده می‌شود. این مواد در تسکین درد، بی‌حسی موضعی و رفع التهاب، بسیار موثر خواهند بود. هر زمان که بیمار احساس درد کند، این پمادها را می‌تواند مورد استفاده قرار دهد.

لازم به ذکر است که شیاف برای هموروئید، مدت زمان بیشتری باعث تسکین درد می‌شود؛ چون تجزیه شیاف کندتر است و در طولانی‌مدت آزاد می‌شود. پماد آنتی هموروئید برای درمان عارضه‌هایی مثل شقاق، فیستول، خارش مقعد، درمان اختلالات مجرای مقعد و سوزش آن نیز موثر است. این پماد برای بواسیر داخلی و خارجی یک سری مزایا دارد. ازجمله این مزایا می‌توان به بهبود درد، درمان التهابات و تورم پوست اطراف مقعد، رفع خونریزی، بهبود زخم پس از عمل جراحی و درمان سوزش و خارش مقعد اشاره کرد.

عوارض پماد آنتی هموروئید

یکی از معایب پماد بواسیر یا هموروئید، موثربودن آن در مراحل اولیه بیماری است؛ یعنی با پیشرفت بواسیر، میزان اثرگذاری این پماد کاهش پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید که پماد نیز مانند شیاف کمکی به درمان بیماری نمی‌کند؛ بلکه تاثیر موقتی در بهبود علائم بیماری دارد. از پماد آنتی هموروئید نباید به مدت طولانی استفاده کرد؛ چون عوارضی را برای بیمار به‌دنبال خواهد داشت.

عوارض مصرف طولانی‌مدت این پماد شامل خارش، سوزش، راش پوستی، درد، ایجاد حساسیت و خونریزی مقعدی است. زمانی‌که بیمار، علائم بیشتری را در خود مشاهده کرد و یا عوارض پماد در او ظاهر شد، باید مصرف این پماد را قطع کند؛ سپس با پزشک خود مشورت کرده و با راهنمایی‌های او اقدامات لازم را انجام دهد. زنان باردار و مادران شیرده باید با مشورت پزشک از این پماد استفاده کنند؛ همچنین مصرف خودسرانه آن برای کودکان زیر 12سال اکیدا ممنوع است.

نحوه مصرف پماد آنتی هموروئید به چه صورتی است؟

برای تهیه پماد آنتی هموروئید نیازی به نسخه پزشک نیست و بدون تجویز او هم می‌توان این دارو را تهیه کرد؛ اما مراجعه به پزشک باعث می‌شود که دوز مصرفی مشخص شود. در حالت کلی در طول روز می‌توان 2 الی 4بار آن را مصرف کرد. طول دوره مصرف این دارو معمولا 7روز است؛ درصورت بهبود نیافتن باید با پزشک معالج مشورت شود. با فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو مشکلی پیش نمی‌آید و می‌توان دوباره از آن استفاده کرد؛ البته اگر زمان مصرف بعدی نزدیک باشد، دیگر نیازی به مصرف مجدد آن نیست. زمانی‌که بیمار برای بواسیر داخلی از این پماد استفاده می‌کند، باید از اپلیکاتور کمک بگیرد؛ اما در بواسیر خارجی، پماد روی موضع استعمال می‌شود. استفاده از پماد بواسیر، بعد از اجابت مزاج توصیه می‌شود.

برای استفاده از پماد در بیماری بواسیر خارجی، کافی است که محل مورد نظر با آب و صابون شسته شده و سپس خشک شود. حال می‌توان پماد را مورد استفاده قرار داد.

زمانی که بیماری فردی از نوع بواسیر داخلی است، باید برای استفاده از پماد مراحل زیر را طی کند:

استفاده از پماد هموروئید چه مزیت‌هایی دارد؟

یکی از مزیت‌های مهم این دارو، دسترسی آسان به آن است؛ همچنین برای تسکین علائم بیماری تاثیرگذار خواهد بود. این پماد در اکثر مواقع برای بواسیر خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که قبل‌تر نیز اشاره شد، استفاده از پماد آنتی هموروئید روش درمان موقتی است و به‌طور کامل باعث بهبود بیماری نخواهد شد. در این بخش به تعدادی از مزیت‌های این پماد اشاره می‌شود.

تاثیرگذاری پماد آنتی هموروئید چقدر است؟

مهم‌ترین تاثیراتی که پماد هموروئید دارد، رفع خارش، سوزش، درد و التهاب در نظر گرفته می‌شود. بیشترین تاثیر این دارو در رفع و کنترل بیماری است و نمی‌توان انتظار درمان را از آن داشت. زمانی بواسیر به‌طور کامل درمان می‌شود که از مقعد خارج شود. اگر در کنار مصرف پماد یا شیاف آنتی هموروئید گیاهی، یبوست هم کنترل شود، نتایج بهتری حاصل خواهد شد. با انجام ورزش به‌صورت روزانه، مصرف فیبر و نوشیدن مایعات کافی می‌توان نسبت به کنترل یبوست اقدام کرد.

شرایط نگهداری از پماد آنتی هموروئید

برخلاف شیاف آنتی هموروئید که باید در یخچال نگهداری شود، پماد را می‌توان در دمای اتاق که معمولا 20 تا 25درجه سانتی‌گراد است، نگهداری کرد. مهم‌ترین نکته در نگهداری پماد آنتی هموروئید، دورنگه‌داشتن آن از اطفال است.

پماد آنتی هموروئید بهتر است یا شیاف؟

در ابتدا باید بیمار بداند که شیاف آنتی هموروئید برای چیست؛ همچنین با عملکرد پماد نیز آشنا باشد. برای رسیدن به پاسخ این سوال که پماد آنتی هموروئید بهتر است یا شیاف، باید به پزشک متخصص مراجعه شود. طبق نظر پزشک احتمال دارد که برای برخی از بیماران، پماد و برای برخی دیگر شیاف بهتر باشد. دوز مصرفی این داروها نیز در بیماران، متفاوت خواهد بود.

نقش دارو در درمان بواسیر یا هموروئید

علاوه بر شیاف و پماد، داروهایی هم وجود دارند که از عصاره‌های گیاهی و ترکیبات مصنوعی تهیه شده‌اند. این داروها در تثبیت نفوذپذیری مویرگ‌ها و افزایش گردش لنفاوی نقش موثری خواهند داشت. از دیگر فواید آن‌ها می‌توان به درمان نارسایی‌های مزمن وریدی نیز اشاره کرد.

داروهای Phlebo o ics برای کنترل خونریزی، خارش، ترشحات لزجی بیماری بواسیر و کاهش علائم بعد از عمل، مفید هستند. برای کاهش درد و خارش و کنترل آن به‌صورت موقتی، می‌توان از داروهای ضد التهابی هیدروکورتیزون و لیدوکائین نیز استفاده کرد. لازم به ذکر است که نباید این داروها به‌صورت دائمی مصرف شوند.

پماد هیدروکورتیزون بر هموروئید چه تاثیری دارد؟

با توجه به این‌که داروی هیدروکورتیزون خاصیت ضد التهاب دارد؛ بنابراین زمانی‌که به‌صورت موضعی مورد استفاده قرارگیرد، در کاهش درد، خارش، سوزش، قرمزی و التهاب بواسیر و حتی شکاف و زخم مقعد کمک موثری خواهد کرد. این دارو برای هموروئید داخلی هم کاربرد دارد. این کار با استفاده از اپلیکاتور انجام خواهد شد.

تاثیر پماد لیدوکائین بر بیماری هموروئید

پماد لیدوکائین از دیگر داروهای ضد التهابی است که برای تسکین درد بیماری هموروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تسکین درد موقتی است و نمی‌توان آن را روشی برای درمان در نظر گرفت. گاهی اوقات شدت درد در بیماران به قدری است که مانع نشستن آن‌ها می‌شود. در این‌صورت می‌توان از لیدوکائین استفاده کرد. استفاده از این دارو در کاهش درد به هنگام اجابت مزاج نیز موثر است.

پماد نیتروگلیسیرین

یکی دیگر از داروهای بواسیر، پماد نیتروگلیسیرین در نظر گرفته می‌شود. با توجه به وجود نیتریک اسید در این پماد، زمانی‌که روی پوست استعمال می‌شود، این ماده آزاد شده و عروق در آن ناحیه، شل خواهد شد. بازیابی طبیعی گردش خون در مقعد نیز از دیگر مزایای این پماد است که سوزش و درد این بیماری را به‌صورت چشمگیری کاهش می‌دهد. داروهای سالیسیلات مانند آسپرین نباید به‌صورت همزمان با این دارو مصرف شوند.

تاثیر شیاف گلیسیرین بر بیماری هموروئید

عامل اصلی ایجاد بیماری هموروئید، یبوست‌های مکرر و طولانی‌مدت است. شیاف گلیسیرین به‌عنوان یکی از داروهای پرکاربرد در بیماران هموروئیدی معرفی می‌شود این شیاف کمک موثری به بهبود یبوست می‌کند و در نتیجه در کاهش علائم بیماری هموروئید از جمله درد و سوزش موثر خواهد بود.

عوارض شیاف گلیسیرین

شیاف گلیسیرین در کنار مزایای خود، دارا یک سری معایب نیز است. نکته قابل توجهی که وجود دارد، متفاوت‌بودن این عوارض در افراد مختلف است؛ یعنی ممکن است که یکی از عوارض در فردی دیده شود؛ اما در دیگری اثری از آن عوارض نباشد. از جمله عوارض این شیاف می‌توان به سر درد، سرگیجه، درد و تحریک، تشنگی، تهوع، استفراغ، اسهال، دردهای کرامپی ( گرفتگی عضلات )، هیپر گلیسمی خفیف ( افزایش قند خون ) و گلیکوزوری خفیف ( پیدایش گلوکز در ادرار ) اشاره کرد. این دارو نیز مانند سایر داروها نباید به مدت طولانی مصرف شود.

پماد ام‌جی دارویی برای درمان هموروئید

پماد ام‌جی یکی از مهم‌ترین پمادهای رفع علائم بواسیر به شمار می‌رود. این دارو جزو داروهای گیاهی است که از گیاه مورد برای ساخت آن استفاده می‌شود. با توجه به این‌که گیاه مذکور، خاصیت ضد التهابی و التیام‌بخشی دارد؛ بنابراین در کاهش علائم هموروئید مانند درد، خونریزی و سوزش و درمان شقاق موثر خواهد بود.

عوامل خطر برای هموروئید

عوامل خطر برای هموروئید در اکثر مواقع به افزایش فشار بر وریدهای مقعد و رکتوم مربوط می‌شود. خطر ابتلا به این بیماری زمانی افزایش پیدا می‌کند که خانواده فردی، سابقه ابتلا به این بیماری را داشته باشند. عواملی مثل سن، بارداری، اضافه وزن، رابطه مقعدی، یبوست مکرر و طولانی‌مدت و یا اسهال، به مدت طولانی در توالت نشستن، نبود فیبر کافی در بدن، استفاده افراطی از تنقیه یا ملین‌ها و فشار واردشدن در هنگام اجابت مزاج از جمله عوامل خطر محسوب می‌شوند.

برای پیشگیری از ابتلا به بواسیر چه کارهایی را باید انجام داد؟

یکی از اقداماتی که برای جلوگیری از ابتلا به بواسیر می‌توان انجام داد، تغییر در رژیم غذایی و برنامه روزانه است. با مصرف غذاهای پرفیبر و نوشیدن مایعات کافی می‌توان از یبوست جلوگیری کرد؛ همچنین تحت نظر پزشک می‌توان از داروهای رفع یبوست نیز استفاده کرد. از آنجایی‌ که یکی از دلایل اصلی هموروئید، یبوست است، بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به بواسیر در قدم اول باید یبوست را کنترل کرد. انجام‌دادن حرکات ورزشی مناسب نیز به حفظ حرکات روده کمک موثری خواهند کرد. برای کاهش فشارهای وارد بر وریدهای راست روده و مقعد باید نسبت به کاهش وزن اقدام کرد؛ چون داشتن اضافه وزن باعث این عمل می‌شود.

با شیاف a ihemo hoid و پماد بیشتر آشنا شوید

برای بهبود علائم بیماری بواسیر یا هموروئید میتوان از شیاف یا پماد آنتی هموروئید استفاده کرد. در ابتدا باید بیمار بداند که شیاف ایپروئید برای چیست. بیماری بواسیر در دو نوع داخلی و خارجی در افراد بروز میکند. در اکثر مواقع برای بواسیر داخلی از شیاف و برای بوایر خارجی از پماد آنتی هموروئید استفاده میشود؛ البته هر دو در بیماری داخلی و خارجی کاربرد خواهند داشت. تمامی داروها در کنار مزایایی که برای بیمار دارند، عوارضی را هم خواهند داشت. داروهای بواسیر نیز مانند سایر داروها از این امر، مستثنی نیستند.

باید دقت کرد که با مصرف طولانی مدت این داروها، عوارض بیشتر خواهد شد و گاهی اوقات ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری را برای بیمار به‌دنبال داشته باشند. استفاده از پماد و شیاف باید به مدت محدودی انجام شود که این مدت معمولا هفت روز در نظر گرفته میشود. دوز مصرف روزانه هم در بیماران مختلف با توجه به وضعیت بیماریشان متغیر است. مهم‌ترین نکته در ارتباط با این داروها این است که بیماران باید بدانند، شیاف و پماد آنتی هموروئید بیماری آن‌ها را درمان نمی کند؛ بلکه در تسکین درد، خونریزی و سوزش موثر است.

افراد با انجام کارهایی می توانند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند. دلیل اصلی بواسیر، یبوست است که با داشتن رژیم غذایی مناسب و مصرف دارو میتوان آن را کنترل کرد. از دیگر اقدامات پیشگیرانه میتوان به کاهش وزن هم اشاره کرد. اندازه شیاف در تسریع روند بهبود کمکی نخواهد کرد؛ پس این باور، غلط است که بزرگ‌ترین شیاف، بهترین مسکن در نظر گرفته می‌شود. سایت دکتر قمری اطلاعات مورد نیاز درباره پماد و شیاف هموروئید را در اختیار کاربران خود قرار میدهد.

دکمه بازگشت به بالا