ریسپریدون برای چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فهرست مطالبریسپریدون چیست و چه کاربردی دارد؟نحوه مصرف ریسپریدون و دوز مصرفیعلائم اوردوز ریسپریدوننحوه‌ی عملکرد داروی ریسپریدونعوارض جانبی ریسپریدونموارد احتیاط مصرف ریسپریدونتداخلات دارویی ریسپریدون با داروهای دیگرنام رایج دارو: ریسپریدون- Rispe ido e اسامی تجاری دارو: ریسپردال توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. هشدار: در بیماران سالمند مبتلا به زوال عقل امکان بروز عوارض جانبی خطرناک و احتمالاً مرگبار (مانند سکته قلبی، نارسایی قلبی، تپش قلب سریع یا نامنظم و سینه پهلو) اندکی افزایش می‌یابد. این دارو برای درمان مشکلات رفتاری ناشی از بیماری زوال عقل توصیه نمی‌شود. در…

فهرست مطالب

نام رایج دارو: ریسپریدون- Rispe ido e

اسامی تجاری دارو: ریسپردال

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

هشدار:

در بیماران سالمند مبتلا به زوال عقل امکان بروز عوارض جانبی خطرناک و احتمالاً مرگبار (مانند سکته قلبی، نارسایی قلبی، تپش قلب سریع یا نامنظم و سینه پهلو) اندکی افزایش می‌یابد. این دارو برای درمان مشکلات رفتاری ناشی از بیماری زوال عقل توصیه نمی‌شود. در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو و همچنین در زمینه درمان‌های ایمن‌تر و موثرتر برای درمان مشکلات رفتاری ناشی از بیماری زوال عقل با پزشک مشورت نمایید.

در بیماران سالمند مبتلا به زوال عقل امکان بروز عوارض جانبی خطرناک و احتمالاً مرگبار (مانند سکته قلبی، نارسایی قلبی، تپش قلب سریع یا نامنظم و سینه پهلو) اندکی افزایش می‌یابد.

اگر داروی ریسپریدون را با دیگر داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنید، اطلاعات و راهنمای آن داروها را با دقت مطالعه فرمایید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین روانپزشک در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

ریسپریدون چیست و چه کاربردی دارد؟

ریسپریدون برای درمان برخی از اختلالات روحی روانی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و تحریک پذیری ناشی از اختلال اوتیستیک استفاده می‌شود. ریسپریدون به دسته داروهای ضد روان پریشی آتیپیکال تعلق دارد.

ریسپریدون برای درمان برخی از اختلالات روحی روانی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و تحریک پذیری ناشی از اختلال اوتیستیک استفاده می‌شود. ریسپریدون به دسته داروهای ضد روان پریشی آتیپیکال تعلق دارد.

نحوه مصرف ریسپریدون و دوز مصرفی

این دارو به صورت خوراکی، همراه یا بدون غذا طبق تجویز روانپزشک و معمولا ۱ بار یا دو بار در روز مصرف می‌شود. اگر از شربت خوراکی این دارو استفاده می‌کنید با دقت دوز مصرفی را با استفاده از پیمانه مخصوص اندازه‌گیری کنید و از قاشق غذا خوری به دلیل دقیق نبودن دوز مصرفی استفاده نکنید. در صورت تجویز ممکن است لازم باشد دوز مصرفی را با مقداری مایع (۱۰۰ میلی‌لیتر) مانند آب، قهوه، آب پرتقال یا شیر کم چرب ترکیب کرده و بعد مصرف نمایید. اگر سوالی داشتید از دکتر داروخانه کمک بگیرید.

دوز مصرف داروی ریسپریدون به وضعیت پزشکی بیمار و پاسخ‌دهی بدنش به دارو و دیگر داروهای مصرفی بستگی دارد. تمامی داروهای مصرفی خود را شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی به اطلاع پزشک یا دکتر داروخانه برسانید. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی این دارو مانند خشکی دهان و گیجی ممکن است پزشک‌تان درمان را از دوزهای کم این دارو شروع کند و سپس آن را اضافه کند. از تجویز پزشک با دقت پیروی کنید.

مصرف ریسپریدون طبق برنامه زمانی منظم باعث می‌شود بیشترین بهره را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، این دارو را در ساعت معینی هر روز مصرف کنید. مصرف این دارو طبق دستور پزشک بسیار اهمیت دارد لذا اگر بهبود در شرایطتان را احساس کردید به مصرف این دارو ادامه دهید و بدون مشورت با پزشک مصرف ریسپریدون را قطع نکنید.

تجویز و تعیین دوز مصرفی این دارو برای درمان اختلالات روانی تنها بر عهده روانپزشک است، از این رو از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری کنید.

نمی‌دونی برای درمان نوسانات خلقی چیکار کنی؟

نگران نباش، دکترتو کنارته

علائم اوردوز ریسپریدون

اگر علائم اوردوز این دارو مانند از هوش رفتن و مشکلات تنفسی را مشاهده کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو شامل سرگیجه یا خواب‌آلودگی شدید، تپش قلب تند یا نامنظم، حرکات غیر ارادی یا غیر طبیعی و تشنج می‌شوند.

همچنین آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش قند خون، بررسی وزن و فشار خون و آزمایش سطح کلسترول یا تری گلیسرید در زمان مصرف ریسپریدون به صورت دوره‌ای برای بررسی پیشرفت و عوارض جانبی دارو توصیه می‌شود.

اگر دوز مصرفی داروی ریسپریدون را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر دارو نیست و فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی ریسپریدون، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

نحوه‌ی عملکرد داروی ریسپریدون

داروی ریسپریدون با کمک به بازگرداندن برخی از مواد طبیعی در مغز به بیمار کمک می‌کند تا به روشنی فکر کند و در کارهای زندگی روزمره شرکت کند.

اگر شرایط خاصی دارید یا داروهای دیگری مصرف می‌کنید که خطر افزایش سطح نمودار کیوتی را در پی دارند، قبل از مصرف ریسپریدون با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر عوارضی مانند برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، تپش قلب آرام، حمله قلبی و افزایش سطح نمودار کیوتی در آزمایش EKG) دارید و یا سابقه خانوادی مشکلات قلبی مانند افزایش سطح نمودار کیوتی در آزمایش EKG و مرگ ناگهانی قلبی دارید با پزشکتان در مورد مصرف ریسپریدون صحبت کنید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر افزایش سطح نمودار کیوتی را بیشتر کند. این خطر در صورت استفاده از داروهایی مانند دیوترتیک‌ها یا قرص‌های ادرار بالاتر می‌رود همچنین شرایطی مانند تعرق شدید، اسهال یا استفراغ این خطر را افزایش می‌دهند.

داروی ریسپریدون ممکن است موجب خواب‌آلودگی و تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید و هنگام مصرف ریسپریدون از خوردن الکل پرهیز کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی (مخصوصا جراحی آب مروارید یا گلوکوم چشم) همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید (شامل داروهای تجویزی، بدون نسخه و داروهای گیاهی) را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

این دارو باعث کاهش تعرق بدن شما می‌شود که ممکن است خطر احتمال به سکته قلبی را افزایش دهد. توصیه می‌شود از فعالیت‌هایی که باعث گرم شدن زیاد بدن مانند کار سخت، ورزش در هوای گرم و حمام داغ خودداری کنید. در هنگام گرمای هوا آب بیشتری بنوشید و لباس کمتری بپوشید. اگر دچار گرمازدگی شدید سریعا به مکانی را برای استراحت و خنک شدن بدن مراجعه کنید. در صورت بروز عوارضی مانند تب مداوم، تغییرات روحی روانی، سردرد و سرگیجه سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

سالمندان ممکن است در مقابل عوارض جانبی این دارو مانند خشکی دهان، سرگیجه، گیجی، مشکلات دفع ادرار و عوارض ناشی از افزایش سطح نمودار کیوتی QT حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.

چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی ریسپریدون را استفاده کنید. زیرا ممکن است برای جنین مضر باشد. همچنین نوزادان مادرانی که تحت درمان ریسپریدون در سه ماه آخر بارداری بوده‌اند به ندرت نشانه‌هایی از ترک دارو مانند مشکلات تغذیه‌ای و تنفسی، تشنج، انقباض عضلانی و یا گریه مداوم از خود نشان داده‌اند. اگر متوجه هر کدام از این عوارض در نوزاد شدید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

از آن‌جایی که مشکلات روانی و روحی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و افسردگی می‌توانند شرایط سختی باشند از قطع دارو به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک خودداری کنید. اگر قصد بارداری دارید با پزشک خود در مورد فواید و خطرات استفاده از ریسپریدون در زمان بارداری مشورت کنید.

این دارو از طریق شیردهی مادر به نوزاد منتقل می‌شود و ممکن است تاثیرات نامطلوبی در پرستاری از نوزاد به همراه داشته باشد. قبل از شیردهی به نوزاد در این زمینه با پزشک مشورت نمایید.

تجویز و تعیین دوز مصرفی این دارو برای درمان اختلالات روانی تنها بر عهده روانپزشک است، از این رو از مصرف خودسرانه دارو جدا خودداری کنید.

همین حالا برای درمان اختلال دو قطبی اقدام کن!

عوارض جانبی ریسپریدون

مصرف ریسپریدون ممکن است منجر به عوارضی مانند گیجی، خواب آلودگی، احساس سبکی سر، افزایش آب دهان، تهوع، افزایش وزن و خستگی شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس حاصل کنید.

سرگیجه و احساس سبکی سر خطر از دست دادن تعادل و افتادن را زیاد می‌کنند. توصیه می‌شود به آرامی از حالت خوابیده یا نشسته تغییر حالت دهید.

در صورتی که پزشک داروی ریسپریدون را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی ریسپریدون را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. چنان‌چه با عوارضی جدی این دارو مانند مشکلات بلعیدن، گرفتگی عضلات، لرزش، تغییرات روحی روانی (مانند اضطراب و آشفتگی) و مشکلات تنفس هنگام خواب را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

در مواردی نادر ممکن است این دارو باعث افزایش قند خون شود که موجب بدتر شدن وضعیت دیابت می‌شود. اگر نشانه‌های قند خون بالا مانند افزایش تشنگی یا افزایش دفع ادرار را مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید. اگر دچار بیماری دیابت هستید، به صورت منظم قند خون خود را بررسی کنید و نتایج آن را با پزشک در میان بگذارید. ممکن است پزشک تغییراتی در داروهای دیابتی، برنامه‌های ورزشی یا رژیم شما به وجود بیاورد. همچنین این دارو ممکن است موجب افزایش وزن قابل توجهی شود و میزان سطح کلسترول خون (یا تری گلیسرید) را افزایش دهد. این تاثیرات به همراه دیابت ممکن است باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی می‌شود. در مورد مزایا و خطرات درمان با این دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

داروی ریسپریدون به ندرت ممکن است باعث شرایطی شود که به نام بیماری دیسکینزی تاردیو (مشکلات حرکتی) شناخته می‌شود و در برخی موارد این شرایط ممکن است دائمی باشد. در صورت مشاهده هرگونه حرکات غیر طبیعی یا کنترل نشده مخصوصا در صورت، لب‌ها، دهان، زبان، دست و پا سریعا به پزشک مراجعه کنید.

این دارو ممکن است باعث افزایش تولید یکی از مواد طبیعی بدن به نام پرولاکتین شود. در زنان این افزایش در پرولاکتین ممکن است موجب ترشح شیر، توقف یا مشکلات قاعدگی شود و همچنین موجب ناتوانی در تولید اسپرم و تورم سینه در مردان شود. لذا اگر هرگونه از این عوارضی که ذکر شد را مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

اگر عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی این دارو شامل سرگیجه شدید، از هوش رفتن و تشنج را تجربه کردید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

در مواردی نادر این دارو ممکن است باعث بیماری خطرناکی به نام سندروم نورولپتیک بدخیم (NMS) شود. اگر هر یک از علائمی مانند تب،‌ گرفتگی درد ضعف عضلات، خستگی بیش از حد، آشفتگی شدید، تعرق، تپش قلب نامنظم یا سریع، ادرار تیره و نشانه‌های مشکلات کلیوی (مانند تغییر میزان حجم ادرار) را مشاهده کردید، با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

به ندرت در مردانی که از این دارو استفاده می‌کنند، نعوظ دردناک و طولانی مدت در حدود ۴ ساعت یا بیشتر دیده شده است. اگر این نعوظ طولانی مدت و دردناک رخ داد، مصرف دارو را قطع کنید و با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید زیرا ممکن است مشکلاتی دائمی به وجود بیاورد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت نمایید.

لازم است بدانید واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی ریسپریدون نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

موارد احتیاط مصرف ریسپریدون

اگر به داروی ریسپریدون یا داروی پالی پریدون حساسیت دارید یا هر حساسیت دیگری دارید قبل از مصرف این دارو را پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید. داروی ریسپریدون ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.قبل از مصرف ریسپریدون سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به اطلاع پزشک برسانید؛ مخصوصاْ سابقه بیماری‌های کبدی، تشنج‌ها، مشکلات بلعیدن، کمبود تعداد گلبول‌های سفید خون، بیماری پارکینسون، زوال عقل، مشکلات بینایی خاص (آب مروارید و گلوکوم) و سوابق پزشکی خانوادگی مانند بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی، کلسترول یا تری گلیسیرید بالا، مشکلات تنفس هنگام خواب (آپنه خواب).

ریسپریدون ممکن است موجب شرایطی شود که بر روی نمودار ریتم قلب تاثیر بگذارد (افزایش سطح نمودار کیوتی QT). افزایش سطح نمودار کیوتی به ندرت باعث عوارض خطرناک (به ندرت کشنده) تپش قلب تند یا نامنظم و عوارض دیگری مانند گیجی شدید و غش کردن شود که سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

تداخلات دارویی ریسپریدون با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی ریسپریدون را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی تان را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی ریسپریدون نفرمایید.

این دارو ممکن است با داروی متوکلوپرامید تداخل دارویی داشته باشد.

داروهای زیر ممکن است با داروی ریسپریدون تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

راهنمای مصرف تمامی داروهای مصرفی خود مانند داروهای ضد آلرژی یا داروهای سرماخوردگی را با دقت بخوانید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که موجب خواب‌آلودگی می‌شود. برای نحوه مصرف ایمن این دارو با دکتر داروخانه مشورت نمایید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست.

پاسخ دادن لغو پاسخ

نام شما

دیدگاه شما *

163 دیدگاه ثبت شده

به عوارض نگاه کنید اگه دارو به بیمار افتاد ادامه دهید اگه نه قطع کنید، برا من که باعث چرخه ای از عوارض و گرفتاری ها شد، دو ماه مریض بودم نمیتونستم از جام پا شم، ضعف شدید، جوری بود که میخواستم بمیرم، بعد فهمیدم از همین قرص، قرص کنار گذاشتم، حالم بهتر شد ولی دسته کم یک ماه دیگه طول کشید که نرمال شدم

اره این دارو باعث خواب آلودگی میشه و این خواب آلودگی ادامه پیدا میکنه ینی اگه بعد یه هفته هم اگه دارو رو خوردی بازم باعث خواب آلودگی میشه؟

سلام همراه گرامی بله میتونه ادامه داشته باشه اگر عارضه جانبی پرخوابی یا خواب آلودگی اذیت کننده یا مزاحم شماست باید با دکترتون مشورت کنید

سلام ۳۲ سالمه چند هفته اس که تمرکز ندارم و دچار فراموشی کوتاه مدت میشم. دکتر این دارو رو نسخه کرده آیا واقعا تاثیر داره و ضرر نداره

سلام دوست عزیزم عدم تمرکز میتونه از عوارض این دارو باشه. بهتره که در این خصوص با دکترتون مشورت کنید تا اگر مشکلی جدی دارید دوز مصرف یا دارو رو براتون تغییر بدن

سلام.دکتر برای خاهر ۲۰ ساله ی من ک معلول ذهنی هست این دارو رو تجویز کرده…با خوندن این متن نگران شدم…بهش بدیم یا ن

سلام همراه عزیز دکتر با توجه به شرایط خواهرتون این دارو رو تجویز کردن و قطعا دلیلی برای تجویز بوده. امیدوارم بهتر شن و نگران نباشید. در مورد نگرانی هاتون ولی میتونید با دکترشون مشورت کنید

سلام دکتر برای برادر۴سالم این قرص رو برای بیش فعالیش تجویض کرد گفت که شبی یک چهارم قبل خواب بخوره برادرم امشب یدونه قرص رو درسته با آب خورد میخواستم بدونم چیکار کنم اسم کامل قرص الان تپش قلب یا علاعم تشنج یا چیزی نداره فقط بعد از حدود۳۰دقیقه خوابید

سلام ببخشیدمن دخترم یه بارتشنج کرده این داروبراش تجویزکرده خطری نداره براش مصرف کنه.اصلااین داروبراتشنج هست

سلام به نظرم حتما بهش بده برای بالای سه سال عوارض خاصی نداره و با توجه به مشکلاتی که پیش اومده برای پسر خواهرت با پزشک خوبی مثل دکتر تهرانی دوست مشاوره بگیرید

سلام .دکتر روانپزشک برای دختر دوساله و نیم من که بیش فعال هست این دارو رو نوشته و گفت هر شب تا ده روز یک چهارم قرص بخوره از شب یازده روزی دوبار یک چهارم بخوره الان میخواستم بپرسم ضرری نداره.این متن رو خوندم واقعا نگران شدم

سلام دکتر صاحب عزیز این دارو به خاطر وسواس فکری عملی وبدبینی استفاده میشه

سلام همراه گرامی از مصرف خودسرانه ی دارو خودداری کنین. برای این مشکلتون به متخصص روانپزشک مراجعه کنین: لیست متخصصین روانپزشک

سلام دکترپسرمن خیلی عصبی این دارواثرمیکنه ضررنداره

سلام دکتر برای پس خواهرم ک ۴سالشه تجویز کرده چون صحبت نمیکنه و همش جیغ میزنه نمیدونیم بهش بدیم یا نه می‌ترسیم عوارض داشته باشه میشه راهنماییم کنید ممنون

سلام وقت بخیر داداشم مشکل صرع داشت چند وقت پیش l m شد حدود ۳ماه قبل، بعد از l m مشکلات دوقطبی پیدا کرده و بسیار کم حرف شده و دائما با آروم با خودش صحبت میکنه(قبلش اصلا این رفتار ها و حرف ها رو نمی‌زد و بسیار پرحرف بود) و میگه توی سرش باهاش حرف میزنن، دکتر براش این دارو رو تجویز کرده، اما از خوردنش امتناع میکنه، میخواستم بدونم میشه این قرص را در آب حل کرد؟

شربتش رو با نظر دکتر بگیر

برای درمانی اختلال روانی شوک درمانی نکنید زندگیتون نابود میشه ما کردیم و شد خود دانید یه حساب کتاب ساده هم نمیتونم

سلام بنده این دارو را دو هفته است مصرف میکنم بعد از خوردن قرص دچار تپش قلب و استرس میشوم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید متشکرم

سلام همراه گرامی برای کاهش تپش قلب می تونین از قرص پروپرانولول کمک بگیرین.

سلام سعی کنید راهی پیدا شود که مریض با میل خودش از دستور دکتر پیروی کند. پژوهش ها نشان می دهد که این کار غیر حرفه ای بوده واگر هم در کوتاه مدت اثر بخش باشد ولی کارآمدی ندارد. معمولا این گروه از بیماران در صورتی که متوجه بشوند اطرافیان شان دارو را بصورت غیر مستقیم (محلول در آب یا هر نوشیدنی)به او خورانده اند، نتیجه عکس و پیامدهای منفی و ماندگاری روی ذهن ودر نتیجه رفتار بیمار خواهد گذاشت.

داروی ریسپریدون برای چه کسانی مناسب است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

درمان‌های روانشناختی، مجموعه‌ای از مشاوره و گفت‌وگو درمانی و دارو درمانی را در برمی‌گیرند. به همین دلیل مصرف انواع داروهای روانشناختی که برای طیف گسترده‌ای از افراد تجویز می‌شود، اهمیت بسیاری دارد. هر گروه از مشکلات یا اختلالات روانشناسی، داروهای مخصوص به خودشان را دارند و باید به این نکته توجه کنید که داروها فقط با تشخیص و تجویز روانپزشک متخصص قابل مصرف هستند و اثربخشی دارند. در این مطلب از وبلاگ افق سلامت قصد داریم درباره داروی ریسپریدون و موارد استفاده از قرص ریسپریدون صحبت کنیم. بنابراین اگر به‌تازگی، روانپزشک متخصص این دارو را برای شما تجویز کرده و یا دوست دارید اطلاعات خودتان را درباره این داروی مهم بالا ببرید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

ریسپریدون چیست؟

قرص ریسپریدون یکی از مهم‌ترین داروها در دسته داروهای روانشناختی است که در گروه داروهای ضد سایکوز جای می‌گیرد. این دارو جزو داروهای مهم روانپزشکی موثر در اعصاب به شمار می‌رود که با تشخیص و به تجویز روانپزشک و درمانگر متخصص، قابلیت مصرف و اثربخشی دارد.  قرص ریسپریدون برای درمان بسیاری از اختلالات حاد و یا مزمن روانی همچون اسکیزوفرنی، دوقطبی و … کاربرد دارد و در کاهش علائم و کنترل این دسته از اختلالات بسیار مناسب است. اگرچه نمی‌توان ادعا کرد که داروی ریسپریدون به‌طورکامل اختلالات را درمان می‌کند، اما باید گفت که به شکل موثری در کاهش و کنترل علائم آزاردهنده و گاه خطرناک مشکلات روانشناختی، بسیار موثر است.

طریقه مصرف قرص ریسپریدون

قرص ریسپریدون عموما به صورت خوراکی و همراه با غذا یا بدون غذا تجویز می‌شود. بنابر تشخیص درمانگر، ممکن است این دارو در دوزهای متفاوت و به کل یک یا دو عدد در طول روز تجویز می‌شود. برخی از افراد درباره مصرف قرص ریسپریدون برای کودکان سوال می‌کنند. باید گفت در برخی موارد مانند اختلالات اوتیسم برای گروه کودکان بین  5 تا 16 ساله این دارو تجویز می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف داروی ریسپریدون برای کودک دو ساله ممنوع است. مگر در موارد بسیار خاصی که پزشک مصرف آن را ضروری بداند. به‌طورکلی باید این نکته را در نظر بگیرید که هیچ‌یک از داروهای روانشناختی نباید بدون تشخیص و تجویز پزشک معالج مصرف شوند. این کار باعث بسیاری از مسمومیت‌های دارویی یا ابتلا به عوارض خطرناک داروها می‌شود.

موارد مصرف داروی ریسپریدون

همانطور که اشاره کردیم، ریسپریدون یکی از مهم‌ترین داروهای روانشناختی در حوزه اعصاب و روان است که در گروه داروهای ضد سایکوز جای می‌گیرد. این دارو برای طیف وسیعی از مشکلات تجویز می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلال دوقطبی

یکی از مهم‌ترین موارد مصرف داروی ریسپریدون در اختلال دوقطبی است. این اختلال با نام افسردگی شیدایی هم شناخته می‌شود و فرد در آن با نوسانات خلقی بسیار شدید روبه‌رو می‌شود. برخی از درمانگران با بررسی شرایط و شدت اختلال مراجع، از ریسپریدون با دوزهای مشخصی برای فرد استفاده می‌کنند.

افسردگی

داروی ریسپریدون برای برخی از افراد مبتلا به افسردگی هم تجویز می‌شود. این دارو بر درمان افسردگی و کاهش علائم و نشانه‌های آزاردهنده افسردگی تاثیرگذاری زیادی دارد. همچنین برای افرادی که به واسطه ابتلا به افسردگی، دارای افکار خودکشی هستند یا تابه‌حال اقدام به خودکشی کرده‌اند، مصرف قرص ریسپریدون تجویز می‌شود.

اسکیزوفرنی

یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات و اختلالات روانشناختی که عموما داروی ریسپریدون برای آن تجویز می‌شود، اسکیزوفرنی است. در این اختلال، مرز میان رویا و واقعیت در فرد از بین می‌رود و ممکن است فرد توهماتی را تجربه کرده یا رفتارهای عجیبی را از خودش بروز دهد. 

اضطراب

مصرف قرص ریسپریدون برای افرادی که به اضطراب شدید مبتلا هستند، به کار می‌رود. تجویز ریسپریدون توسط روانپزشک متخصص برای افرادی که به اضطراب مبتلا هستند، کمک می‌کند علائم اضطراب کمتر شود و به کنترل آن کمک می‌کند.

وسواس

اختلال وسواس نیز طیف دیگری از مشکلاتی است که برای درمان آن از قرص ریسپریدون استفاده می‌شود. وسواس به افکار یا اعمالی گفته می‌شود که به صورت تکرارپذیر و مزاحم اتفاق می‌افتد و فرد را برای انجام کارها با مشکل روبه‌رو می‌کند.

اختلال استرس پس از سانحه

استرس پس از سانحه یکی دیگر از مواردی است که برای درمان آن عموما از قرص ریسپریدون استفاده می‌شود. این اختلال پس از وقوع یک حادثه تلخ و ترسناک مانند زلزله، تصادف شدید، تجاوز، مرگ عزیزان و … رخ می‌دهد.

عوارض ریسپریدون

هر دارویی در کنار اثربخشی فوق‌العاده خودش، عوارضی را هم به همراه دارد. این عوارض با علائم و نشانه‌های خاصی بروز می‌کنند و اغلب پس از گذشت مدتی از دارو برطرف می‌شوند. بنابراین باید به این نکته توجه کرد که اثربخشی و فایده داروها، بسیار بیشتر از عوارض آن‌هاست. اما بهتر است با بالا بردن اطلاعات خود درباره عوارض ریسپریدون یا هر داروی دیگری که مصرف می‌کنید، آگاهانه‌تر در این مسیر حرکت کنید. مهم‌ترین عوارض ریسپریدون را باید در موارد زیر جست‌وجو کنید:

خونریزی

یکی از مهم‌ترین عوارض ریسپریدون خونریزی است. این خوریزی به دلیل کاهش میزان پلاکت‌های خون و به شکل ناگهانی اتفاق می‌افتد. بنابراین ممکن است پس از مصرف دارو، با خونریزی از ناحیه دهان، بینی، مقعد یا واژن روبه‌رو شوید. در این شرایط بهتر است موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

مشکلات جنسی

بروز مشکلات جنسی نیز از دیگر عوارض مصرف ریسپریدون است که برخی افراد را به خود درگیر می‌کند. در این شرایط ممکن است فرد با بی‌میلی شدید جنسی و عدم تمایل به جنس مخالف روبه‌رو شود. همچنین مصرف این قرص نعوذ دردناک در مردان به مدت 4 ساعت یا بیشتر، حساسیت در پستان‌ها در زنان و مردان و همچنین خروج ترشخ از نوک پستان‌ها را به همراه دارد.

احساس بیماری

در برخی موارد، ریسپریدون حالات ناخوشایندی را به فرد منتقل می‌کند. این حالات می‌تواند مواردی مانند گلودرد، بی‌حالی، سرماخوردگی یا آنفولانزا باشند.

مشکلات پوستی

مصرف قرص ریسپریدون در برخی افراد، مشکلات پوستی را ایجاد می‌کند. این مشکلات شامل علائمی مانند کهیر، خشکی پوست، پوسته پوسته شدن شدید، احساس خارش و قرمزی و … هستند.

واکنش عصبی

یکی دیگر از عوارض ریسپریدون بروز واکنش‌های عصبی است. در این شرایط ممکن است احساس لرزش شدید در بدن، ضربان قلب بالا، احساس گیجی، تعریق زیاد و … را تجربه کنید.

حرکات غیرقابل کنترل

گاهی اوقات عوارض ریسپریدون خودشان را به شکل حرکات غیرقابل کنترل نشان می‌دهند. به این صورت که ممکن است به صورت مداوم اخم کنید، زبان یا لب‌های خود را تکان دهید و … .

عوارض رایج و همه‌گیر قرص ریسپریدون

ریسپریدون عوارض شایع و رایجی نیز دارد که عموما همه کسانی که این دارو را مصرف می‌کنند، با آن روبه‌رو می‌شوند. از جمله این عوارض رایج که باید درباره آن بدانید موارد زیر هستند:

به یاد داشته باشید که عوارض داروها جزو طبیعی مصرف دارو هستند. بنابراین باید به این نکته توجه کنید که اگر پزشک معالج، مصرف یک داروی خاص را برای شما ضروری می‌داند، بهتر است طبق دستور آن را مصرف کنید. به هیچ عنوان نسبت به مصرف یا عدم مصرف خودسرانه دارو اقدام نکنید. زیرا با عوارض بسیار خطرناک و ناخوشایند آن روبه‌رو می‌شوید.

برای آشنایی بیشتر با عوارض ریسپریدون روی تصویر زیر کلیک کنید.

نکات مهم برای مصرف داروی ریسپریدون

بهترین کلینیک روانشناسی و مشاروه کجاست؟

متاسفانه امروزه میزان افراد مبتلا به شمشکلات روانشناختی شدت یافته است. بنابراین احساس نیاز به مراکز روانشناسی و مشاوره و درمانگران متخصص و حرفه‌ای بیش از پیش احساس می‌شود. برای پیدا کردن یک کلینیک روانشناسی خوب یا درمانگر معتبر، باید مراکزی را انتخاب کنید که نام و نشانی مشخصی دارند. همچنین امکان‌پذیر بودن بررسی رزومه و پیشینه مراکز و آگاهی از سوابق کاری آن، می‌تواند به شکل بسیار موثری اثربخش باشد. فراموش نکنید که انتخاب یک درمانگر متخصص و حرفه‌ای بسیار ضروری است. بنابراین برای این کار عجله نکنید و با صبر و حوصله این کار را انجام دهید. کلینیک مشاوره و روانشناسی افق سلامت با دارا بودن بهترین کادر از درمانگران در حوزه‌های گوناگون روانشناسی، آماده ارائه خدمات به شماست. با ورود به سایت رسمی افق سلامت می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به کلینیک و درمانگران آن را دریافت کنید. 

سخن آخر

ریسپریدون یکی از مهم‌ترین داروهای مصرفی ضد سایکوز در روانشناسی است. این دارو برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات روانشناختی اثر دارد و می‌تواند و به‌خوبی مشکلات روانشناختی را کاهش دهد یا کنترل کند. این دارو را طبق دستور پزشک، در دوز مشخص‌شده و همچنین در مدت زمان مشخص آن مصرف کنید. درمانگرام ما از ابتدا تا انتهای مسیر سلامت روان همراه با شما هستند. 

لینک کوتاه:

zood.li kqj35z

مشاهده متخصصین گفتاردرمانی

مشاهده خدمات روانپزشکی

داروی ریسپریدون (خوراکی) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Rispe ido e

نحوه مصرف، موارد احتیاط و نکات ضروری داروی ریسپریدون Rispe ido e

فهرست مطالب

داروی ریسپریدون Rispe ido e

ریسپریدون Rispe ido e  دارویی است از آن برای درمان بیماری های روحی و خلقی استفاده می شود. این دارو در طبقه داروهای ضد روان پریشی غیر معمول قرار دارد. روانپزشکان از داروی ریسپریدون برای درمان بیماری هایی مثل اسکیزوفرنی ، اختلال اوتیسم و اختلال دوقطبی استفاده می کنند. این دارو کمک می کند بسیاری از افرادی که دچار بیماری های خلقی و روحی هستند بتوانند به زندگی روزمره و عادی خود برگردند و به آن ها کمک می کند تا به روشنی فکر کنند. مصرف این دارو باعث ترمیم برخی از مواد در مغز می شود که باعث بهبود بیماری می شود. امروزه با افزایش جامعه آماری کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده از ریسپریدون افزایش پیدا کرده است. این دارو در بازار به اشکال مختلفی مانند قرص، آمپول و مایع وجود دارد.

نحوه استفاده از داروی ریسپریدون 

این دارو را در روز یک الی دو بار همراه با مصرف می کنند  که در نهایت نحوه مصرف این دارو بستگی به تجویز پزشک شما دارد. در صورتی که پزشک شکل مایع این دارو  را برای شما تجویز کرده باشد حتما قبل از مصرف مقدار مورد استفاده را با قطره چکان یا دستگاهی که همراه دارو وجود دارد اندازه گیری کنید. به هیچ وجه از قاشق های خانگی برای مصرف این دارو استفاده نکنید چرا که این قاشق ها مقدار مصرفی دقیق را به شما نشان نمی دهند. می توانید ریسپریدون را همراه با مقدار کمی ،قهوه، شیرکم چرب، آب یا آب پرتقال مخلوط و سپس استفاده کنید، این کار باعث می شود تا به راحتی آن را مصرف کنید. فراموش نکنید که بلافاصله بعد از مخلوط کردن دارو را استفاده کنید. از مخلوط کردن این دارو با چای و کولا پرهیز کنید. قبل از تجویز پزشک حتما تمام داروهای شیمیایی و گیاهی مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید. پزشک مقدار مصرف ریسپریدون را منوط به برخی از موارد مانند سن، داروهای مصرفی و شرایط پزشکی و سابقه پزشکی تعیین می کند. در برخی موارد پزشک مقدار مصرف دارو را از دوز کم شروع می کند و به مرور زمان مقدار دوز را افزایش تا از ابتلا به عوارض جانبی جلوگیری کند. حین استفاده از این دارو مصرف آن را به طور ناگهانی قطع و یا کاهش ندهید و تا زمانی که پزشک برایتان مقرر کرده از آن استفاده کنید تا به بهبودی کامل برسید. با قطع ناگهانی دارو نه تنها به بهبودی خود کمک نمی کنید بلکه به سلامتی خود آسیب می رسانید بنابراین طبق دستور پزشک پیش بروید. در صورتی که حین مصرف دارو علام بهبودی نداشتید و یا حتی اوضاع روحی شما بدتر شد حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مشاوره آنلاین روانپزشکی

اثرات جانبی داروی ریسپریدون 

به خاطر داشته باشید که پزشک این قرص را برای شما تجویز کرده است زیرا او با توجه به شرایط پزشکی شما قضاوت کرده است که سود قرص ریسپریدون برای شما بیشتر از عوارض آن خواهد بود و بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند ولی این موضوع دلیلی بر خود درمانی نمی باشد.

موارد احتیاط داروی ریسپریدون

تداخلات دارویی داروی ریسپریدون 

نحوه مصرف داروی فراموش شده داروی ریسپریدون

دارو را مطابق دستور پزشک و در زمان های تنظیم شده مصرف کنید و در صورتی که مصرف آن را فراموش کردید به محض اینکه متوجه شدید دارو را مصرف کنید. اگر به زمان مصرف مقدار بعدی نزدیک هستید بنابراین مقدار داروی فراموش شده را بیخیال شوید. به هیچ عنوان برای جبران مقداری از کرم را که فراموش کرده اید مصرف کنید، مقدار مصرف بعدی خود را دو برابر نکنید. باید توجه داشته باشید که استفاده بیشتر از مقدار توصیه شده این دارو دوره درمان شما را نه تنها کوتاه تر نخواهد کرد بلکه ممکن است دوره درمانتان را طولانی تر کند. وب سایت و اپلیکیشن پذیرش۲۴، این امکان را برای شما فراهم نموده تا در سریعترین زمان ممکن با روانپزشک آنلاین در تمامی نقاط ایران به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین، تلفنی و متنی ارتباط بگیرید و سوالات خود را درباره داروی مد نظر خود از ایشان بپرسید.

نحوه نگهداری از داروی ریسپریدون 

مشاوره آنلاین روانپزشکی

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

دکمه بازگشت به بالا