انیمه های میازاکی

خانه » بهترین انیمه های هایائو میازاکی، اسطوره دنیای انیمه

بهترین انیمه های هایائو میازاکی، اسطوره دنیای انیمه

معرفی بهترین فیلم‌های هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) 

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

اگر از طرفداران دنیای انیمه باشید، امکان ندارد که اسم هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) را نشنیده باشید. بسیاری او را پدر انیمه‌ی ژاپن می‌دانند. او همچنین موسس بهترین استودیو انیمشن‌سازی ژاپن یعنی استودیو جیبلی نیز است. در این نوشته سعی به معرفی و بررسی آثار میازاکی داریم. ورود او به صنعت انیمه بیشتر با طراحی و فیلمنامه‌نویسی در آثاری مانند «هایدی، دختر آلپ» بود و همین باعث شد آنقدر مشهور شود که درخواست‌های زیادی برای کار کردن در دیگر مجموعه‌های تلویزیونی داشته باشد. با معرفی بهترین انیمه های هایائو میازاکی با سایت پی اس آرنا همراه باشید.

انیمه (The Cas le of Caglios o (1979

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه قلعه‌ی کاگلیسترو

2. انیمه (The Cas le of Caglios o (1979

3. انیمه قلعه‌ی کاگلیسترو

اولین فیلمی که هایائو میازاکی کارگردانی آن را بر عهده داشت، داستانی به نام «لوپن 3» از نویسنده‌ی ژاپنی Mo key Pu ch است. این فیلم جزو معدود آثار اقتباسی میازاکی محسوب می‌شود، که به نام «قلعه‌ی کاگلیسترو» (Cas le of Cagliosy o) منتشر شد. داستان انیمه قلعه‌ی کاگلیسترو درباره‌ی دزد مشهوری به نام لوپن است، که حین دزدی از بانک متوجه می‌شود  پول‌ها هیچ کدام اصل نیستند. او برای پیدا کردن منبع این پول‌ها به کاگلیسترو سفر می‌کند و در آن‌جا با کلاریس آشنا می‌شود؛ کسی که مجبور است با کنت کاگلیسترو ازدواج کند. لوپن به عنوان یک دزد، توانایی‌های بسیاری دارد. او استاد مخفی شدن، تیراندازی، طراحی نقشه و ساخت ابزارهای جدید و عجیب است.

انیمه «قلعه‌ی کاگلیسترو»، فیلمی ماجراجویانه با رگه‌هایی کمدی است که از لحاظ طراحی با دیگر آثار میازاکی تفاوت دارد. این تفاوت می‌تواند به دلیل اقتباس آن از مانگا باشد. پیش‌تر از روی مانگای قلعه‌ی کاگلیسترو، مجموعه انیمیشنی ساخته شده بود، میازاکی به همین دلیل نمی‌توانست دست در طراحی شخصیت‌ها ببرد. چیزی که در شخصیت‌های اصلی این داستان توجه‌مان را جلب می‌کند، خاکستری بودن آن‌هاست. لوپن و همکارش هردو دزد هستند، ولی در کمک به مردم و کسانی که در حقشان ظلمی شده باشد، کوتاهی نمی‌کنند. تا جایی که لوپن اگرچه یک دزد است، اما شخصیت بدی هم به چشم نمی‌آید.

انیمه (Nausicaä of he Valley of he Wi d (1984

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه نائوشیکا از دره‌ی باد از هایائو میازاکی

2. انیمه نائوشیکا از دره‌ی باد از هایائو میازاکی

3. انیمه نائوشیکا از دره‌ی باد از هایائو میازاکی

4. انیمه نائوشیکا از دره‌ی باد از هایائو میازاکی

«نائوشیکا از دره‌ی باد» (Nausicaä of he Valley of he Wi d) اولین انیمه‌ای است که میازاکی خودش آن را نوشته و کارگردانی کرده است. این فیلم فانتزی داستانی آخرالزمانی را روایت می‌کند که در آن زمین از زباله‌های انسان آلوده و رو به نابودی است. موجودات عجیب و غول‌پیکری پیدا شده‌اند و انسان‌ها مجبورند در کنار آن‌ها زندگی کنند. نائوشیکا شاهزاده‌ی دره‌ی باد است. او دختر جوان و مهربانی است که مهارت خوبی در مبارزه و راندن وسیله‌ای شبیه به هواپیما دارد. در دنیایی پر از هاگ‌های بزرگی که هوا را سمی می‌کنند، خاکی که آلوده است، دریایی که درصورت پا گذاشتن در آن بیمار می‌شوی، زمانی که تنها انسان‌های باقی مانده بر سر قدرت می‌جنگند و خواستار نابودی دوباره‌ طبیعت هستند، نائوشیکا تنها کسی است که اعتقاد به همزیستی دارد.

این اثر هایائو میازاکی دقیقا امضای او را دارد. او دنیای جدیدی خلق کرده است که اسرار و رموز مختص به خود را دارد و به زبان این دنیا و  شخصیت اول آن، دغدغه‌های شخصی و همیشگی‌اش را نشان می‌دهد: حفاظت از طبیعت، مخالفت با جنگ و دوست‌دار صلح و آشتی بودن. از دیگر ویژگی‌های میازاکی که باعث می‌شود او همیشه در بین پیشروترین کارگردانان قرار بگیرد، شخصیت‌های زن قوی و مستقل انیمه‌های او هستند. زمانی که کمپانی‌هایی همچون دیزنی، در حال ساختن انیمیشن‌هایی بودند که دخترانش در انتظار مردی بودند تا آن‌ها را نجات دهد، میازاکی فرسنگ‌ها جلوتر، داستان دخترکانی را می‌گفت که ناجی یک جهان هستند. انیمه‌های این چنینی او را می‌توان جزو آثار فمینیستی طبقه‌بندی کرد.

انیمه (Lapu a: Cas le i he Sky (1986

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه لوپوتا: قلعه‌ای در آسمان اثر هایائو میازاکی

2. انیمه لوپوتا: قلعه‌ای در آسمان اثر هایائو میازاکی

3. انیمه لوپوتا: قلعه‌ای در آسمان اثر هایائو میازاکی

4. انیمه لوپوتا: قلعه‌ای در آسمان اثر هایائو میازاکی

5. قلعه لاپوتا

هایائو میازاکی یک سال بعد از انتشار نائوشیکا از دره‌ی باد، استودیو جیبلی (S udio Ghibli) را به همراه ایسائو تاکاهاتا (Isao Takaha a)، که او را از زمان کار در توئی انیمیشن (Toei A ima io ) می‌شناخت، تأسیس کردند. همانطور که از انیمه‌هایش مشخص است، میازاکی به هواپیما، به خصوص هواپیماهای جنگ جهانی دوم علاقه بسیاری دارد. از همین رو اسم استودیو جیبلی را از روی هواپیمای ایتالیایی با همین نام برداشته است. ریشه اسم جیبلی به عربی برمی‌گردد، به معنای باد گرم صحرا و این همان گردبادی است که استودیو جیبلی در ژاپن برپا کرد و تبدیل به معروف‌ترین استودیوی ساخت انیمه شد.

میازاکی در سال 1986 اولین انیمه‌ی سینمایی خود را در استودیو جیبلی ساخت و منتشر کرد. انیمه «لوپوتا: قلعه‌ای در آسمان» (Lapu a: Cas le i he Sky) داستان ماجراجویی دو نوجوان است که می‌خواهند طبق افسانه‌ها، قلعه‌ای به نام لاپوتا را در آسمان پیدا کنند. علاوه بر شیتا و پاتزو (شخصیت‌های اصلی داستان) دو گروه دیگر هم دنبال لاپوتا هستند. ارتش کشور که به دنبال پیشرفت و تکنولوژی‌ موجود در لاپوتا است و گروهی از راهزنان ماهر که گمان می‌کنند لاپوتا طبق افسانه‌ها پر از گنج و طلا باشد. پاتزوی عاشقِ پرواز می‌خواهد به همه ثابت کند که این افسانه وجود دارد و برای همین به‌طور اتفاقی در این ماجراجویی سهیم می‌شود.

این فیلم نیز داستانی فانتزی دارد و داستان آن بر اساس افسانه‌هایی است که همیشه در دنیای داستان‌های هایائو میازاکی وجود دارند و پایه‌ی تخیل انیمه‌های او هستند. داستان‌های او غالبا برای گروه سنی کودک مناسب‌اند، به همین دلیل همیشه در انیمه‌هایش ردپای شخصیت‌های فرعی بانمکی وجود دارد که مخاطب را به خنده می‌اندازند. خیلی اوقات این شخصیت‌های خنده‌دار، شخصیت‌های منفی داستان هستند. البته همان‌طور که پیش از این گفتیم، او کمتر دست به خلق شخصیت‌های تماما سیاه می‌زند و آدم بدهای قصه‌هایش هم خاکستری هستند.

انیمه (My Neighbo To o o (1988

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه همسایه من توتورو ساخته استودیو جیبلی

2. انیمه همسایه من توتورو ساخته استودیو جیبلی

3. انیمه همسایه من توتورو ساخته استودیو جیبلی

شاید بتوان گفت انیمه «همسایه من توتورو» (My Neighbo To o o)، کودکانه‌ترین اثر میازاکی است. از نگاه تری گیلیام (Te y Gilliam) کارگردان و انیماتور بریتانیایی و خالق «دوازده میمون»، انیمه همسایه من توتورو بهترین انیمیشن تاریخ است. از نظر آکیرا کوروساوا (Aki a Ku osawa) کارگردان اسطوره‌ای ژاپنی نیز این اثر بین صد فیلم برتر تاریخ جای دارد.

می و ساتسوکی به همراه پدرشان به خانه‌ای قدیمی در یک دهکده اسباب کشی می‌کنند، تا نزدیک بیمارستانی که مادرشان در آن بستری است، ساکن باشند. مانند باقی داستان‌های کودکانه‌ی میازاکی، آن‌ها از همان ابتدا درگیر ماجراجویی در خانه و سپس جنگل نزدیک خانه می‌شوند. خواهر بزرگ‌تر یعنی ساتسوکی به مدرسه می‌رود و می بازیگوش در بازی‌‌های روزمره‌اش به حیوان‌های عجیبی که ترکیبی از خرگوش و خرس هستند، برمی‌خورد.

یکی از عواملی که آثار هایائو میازاکی را این‌قدر متمایز می‌کند، تخیل متفاوت اوست. او موجوداتی را خلق می‌کند که پیش از این در ذهن کسی وجود نداشته‌اند و از افسانه‌هایی حرف می‌زند که از دل دغدغه‌های خودش سر بیرون آورده‌اند. او صبر نمی‌کند تا الهام بگیرد، بلکه خودش منبع الهام است و خیلی‌ها پس از او سعی داشته‌اند در سبک او باشند تا آثارشان به محبوبیت برسد. توتورو دقیقا یکی از شخصیت‌هایی است که از عمق تخیل میازاکی جان گرفته و مقابل چشمان ما آمده پدید است. توتورو نگهبان جنگل است و برخلاف تصور ترسناک ما از روح، او احتمالا دوست داشتنی‌ترین روحی است که تابه‌حال پا به سینما گذاشته است. در انیمه همسایه من توتورو نیز شخصیت‌های اصلی پیوندی با طبیعت دارند و با آن در صلح و دوستی به سر می‌برند. همین عوامل باعث می‌شوند تا خواه ناخواه عقاید زیبای میازاکی در ذهن شما جای بگیرد و به این راحتی‌ها دست از سرتان برندارد. علاوه بر این‌ها، توتورو آنقدر الهام‌بخش بوده است که از همان‌سال تبدیل به لوگو استودیوی جیبلی شد.

انیمه (Kiki’s Delive y Se vice (1989

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه سرویس تحویل کیکی اثر هایائو میازاکی

2. انیمه سرویس تحویل کیکی اثر هایائو میازاکی

3. انیمه سرویس تحویل کیکی اثر هایائو میازاکی

انیمه «سرویس تحویل کیکی» (Kiki’s Delive y Se vice) نیز یکی دیگر از فیلم‌های میازاکی با شخصیت اصلی دختر است. کیکی جادوگر به سنی رسیده که باید دور از خانواده زندگی کند. او به همراه جاروی جادوگری و گربه‌اش جیجی، به شهری دور و ساحلی می‌رود. او می‌خواهد درآن‌جا تمرین جادوگری کند، شغلی به دست آورد و زندگی مستقلش را آغاز کند. همانطور که هایائو میازاکی درباره‌ی شخصیت‌های دختر فیلم‌هایش در مصاحبه‌هایش صحبت می‌کند، کیکی نیز نیازی به ناجی ندارد. او با همراهی دوستانش می‌تواند زندگی مطبوعی دست‌و‌پا کند و برای رسیدن به آمالش نهایت تلاش را انجام بدهد.

بسیاری از فیلم‌های من دخترانی قوی دارند؛ دخترانی که روی پای خود ایستاده‌اند و رهبری شجاع هستند. زنانی که برای بار دوم به چیزی که در قلبشان به آن معتقدند فکر نمی‌کنند (به خودشان ایمان دارند). آن‌ها به یک دوست یا حامی نیاز دارند، اما به یک ناجی هرگز. هر زنی توانایی و پتانسیل قهرمان بودن را دارد، درست مانند هر مردی.

در انیمه «سرویس تحویل کیکی» هم با شخصیت‌‌هایی روبرو می‌شویم که بر بار کمدی داستان می‌افزایند. گربه سیاه کیکی، «جیجی» پررنگ‌ترین شخصیت فیلم برای خنداندن شماست، که احتمالا به دلیلی تبدیل می‌شود که برای بار چندم هم دلتان بخواهد «سرویس تحویل کیکی» را ببینید.

انیمه (Po co Rosso (1992

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه پورکو روسو ساخته استودیو جیبلی

2. انیمه پورکو روسو ساخته استودیو جیبلی

3. انیمه پورکو روسو ساخته استودیو جیبلی

انیمیه «پورکو روسو» (Po co Rosso) از آثار کمتر‌دیده‌شده‌ی میازاکی است. داستان خلبان کارکشته‌ی جنگ جهانی اولی که در ایتالیا زندگی می‌کند. پورکو روسو دچار یک طلسم شده، از هیبت انسانی خود خارج شده است و سری مانند یک خوک دارد. حال، زمانی که ایتالیا در تنش با غارت دزدان هوایی است، پورکو روسو از معدود افرادی است که مقابل آن‌ها می‌ایستد و از دیگران نیز دفاع می‌کند. او شخصیتی با اعتماد‌ به‌نفس و شوخ طبع دارد و همین باعث شده که این اثر در ژانر کمدی هم دسته‌بندی بشود.

باید با چشمانی بدون تنفر نگاه کنید. خوبی را در آن‌چه شرورانه است و شر را در آن‌چه خوب است، ببینید. با خودتان عهد ببندید که در هیچ طرفی قرار نگیرید و درعوض آن تعادل میان این دو را حفظ کنید.

این جملات هایائو میازاکی، همان چیزی است که از شخصیت‌های منفی او می‌بینیم و احتمالا این فیلم، دقیقا نمود همین جملات است. شخصیت‌هایی که در میان خیر و شر قرار گرفته‌اند. این‌ها چیزهایی هستند که او عمیقا آن‌ها را دوست ندارد و در آثارش کاملا نیز مشهود است. او انیمه‌های بسیاری با موضوع صدمه به طبیعت دارد. برای مثال، در این انیمه جمله‌ای از پورکو روسو در رد تفکر فاشیستی می‌شنویم: «ترجیح می‌دهم یک خوک باشم، تا یک فاشیست.». این دقیقا چیزی است که میازاکی قصد دارد درباره ایتالیای بعد از جنگ جهانی اول و دنیای پر از فاشیست‌ها بگوید. علاوه بر این که جنگ خوب نیست، فاشیست بودن هم بسیار پست است. انیمه پورکو روسو آخرین فیلم او قبل از دیجیتالی شدن صنعت انیمیشن است. این انیمه تماما با دست کشیده شده و هنوز مجال پاگذاشتن به دنیای دیجیتال را نداشته است.

انیمه (P i cess Mo o oke (1997

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه شاهزاده مونونوکه محصول استودیو جیبلی

2. انیمه شاهزاده مونونوکه محصول استودیو جیبلی

انیمه «شاهزاده مونونوکه» (P i cess Mo o oke) نقطه درخشانی در کارنامه‌ی میازاکی است. اگرچه آثار او پیش از این نیز در ژاپن محبوب بودند و جوایز بسیاری را برایش به ارمغان آوردند، اما انیمه «شاهزاده مونونوکه» باعث مشهور‌ شدن او در خارج از ژاپن هم شد. میازاکی حتی برای جایزه آنی نامزد شد و این انیمه پرفروش‌ترین فیلم تاریخ ژاپن هم نام گرفت. زمانی که شرکت میرامکس (Mi amax Films) تصمیم به انتشار انیمه شاهزاده مونونوکه گرفت، او به شهرتی که لایقش بود رسید و در غرب هم شناخته شد. همچنین این انیمه اولین انیمه‌ی سینمایی بود که جایزه Pic u e of he yea را در جوایز آکادمی ژاپن گرفت.

آشیتاکا آخرین شاهزاده‌ی نسل خودش است که برای دفاع از روستا دربرابر گرازی شیطانی به مبارزه می‌رود. او دچار نفرین مرگباری می‌شود که به او توانایی جنگیدن فراطبیعی می‌دهد، اما در نهایت او را می‌کشد. آشیتاکا برای یافتن پادزهر این نفرین روستایش را ترک می‌کند و به سرزمین‌هایی سفر می‌کند که در آن خدایانی در هیبت حیوانات وجود دارند. داستان‌پردازی این انیمه بسیار قوی‌تر از فیلم‌های قبلی میازاکی است. او دوباره از ارواح و خدایان حرف می‌زند، اما این‌بار به شکلی بدیع و با شخصیت‌هایی گیراتر و داستانی جذاب‌تر. این نقطه‌ی آغازی دوباره برای میازاکی و مطرح شدن جهانی‌اش بود. هایائو میازاکی بعد از این انیمه تصمیم به بازنشستگی گرفت و به مدت چهار سال هیچ فیلمی نساخت.

انیمه (Spi i ed Away (2001

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه شهر اشباح اثر هایائو میازاکی

2. انیمه شهر اشباح اثر هایائو میازاکی

3. انیمه شهر اشباح اثر هایائو میازاکی

4. انیمه شهر اشباح اثر هایائو میازاکی

بعد از دوری چهارساله، میازاکی با انیمه «Spi i ed Away» -که در ایران بیشتر آن را با نام «شهر اشباح» می‌شناسند- برگشت. انیمه‌ای که بسیاری از آن به عنوان بهترین فیلم انیمیشنی تاریخ یاد می‌کنند و این لقب برازنده‌ی اولین اثر قرن بیست‌و یکمی میازاکی است. انیمه «Spi i ed Away» توانست جایزه‌ی بهترین انیمیشن اسکار 2002، خرس‌طلایی جشنواره برلین و بهترین فیلم سال آکادمی فیلم ژاپن را از آن خود کند، البته این‌ها فقط بخشی از جوایز این انیمه هستند. بازگشت میازاکی با فیلمی پرشور و قوی اتفاق افتاد، که احتمالا برای خیلی‌ها مبدأ علاقه‌مندی و تماشای انیمه‌های ژاپنی شده است.

چیهیرو دختری ده ساله است که به همراه پدر و مادرش به شهر دیگری نقل‌مکان می‌کند. آن‌ها در میان راه گم می‌شوند و سر از تونلی مرموز در می‌آورند. چیهیرو که از ابتدا با اسباب کشی مخالف بود، از لحظه‌ی ورود به تونل ساز مخالفت سر می‌دهد و گوش ندادن خانواده‌اش به حرف‌هایش، آن‌ها را در دردسر و ماجراجویی بزرگی می‌اندازد. انیمه «شهر اشباح» که به عقیده‌ی بسیاری بهترین اثر هایائو میازاکی است، از تمام انیمه‌هایش پیشی گرفته و داستانی خارق‌العاده را روایت می‌کند. لحظه‌ای که مخاطب به همراه چیهیرو از تونل عبور می‌کند، وارد دنیای کامی (ارواح) و خدایان دین شینتوی ژاپنی می‌شود. دنیای عجیبی که در آن تنها به ارواح و خدایان بسنده نشده و از جادو، جادوگر و اژدها هم حرف زده شده است. اما به شما قول می‌دهیم که میازاکی تمام تصورات اولیه‌تان از این واژه‌ها را تغییر داده و  همگام با قوه‌ی تخیلش تصاویر و مفاهیمی تازه نشان‌تان می‌دهد.

انیمه شهر اشباح قصه‌ی شخصیت‌های متنوعی است که گاهی همراهان چیهیرو برای خلاص شدن از مخمصه و گاهی موانع او هستند، با این‌حال همه‌شان دوست‌داشتنی‌اند و هیچ شخصیتی به طور کامل سیاه نیست. شخصیت‌ها هر کدام طیف‌های متفاوتی از خاکستری با پیشینه و اشتباهات متفاوت‌اند. دنیای این فیلم از دنیای فیلم‌های دیگرش کامل‌تر است. «کامل» به آن معنی که پرداختی بی‌عیب و نقص دارد. البته این سوال برایمان ایجاد می‌شود که این دنیا و شخصیت‌ها از کجای ذهن او نشأت می‌گیرند؟ چگونه می‌تواند جهان‌هایی متمایز از هم و در عین حال در کنارهم در سرش داشته باشد؟ انیمه شهر اشباح احتمالا همان دلیل مبرهنی است، که می‌تواند لقب بهترین کارگردان انیمه را برای هایائو میازاکی به ارمغان بیاورد.

انیمه (Howl’s Movi g Cas le (2004

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه قلعه متحرک هاول

2. انیمه قلعه متحرک هاول

3. انیمه قلعه متحرک هاول

انیمه «قلعه متحرک هاول» (Howl’s Movi g Cas le) معروف‌ترین اثر اقتباسی میازاکی است. او که غالبا فیلم‌نامه آثارش را خودش می‌نویسد، اما این فیلم را از روی رمانی به همین نام اثر دایانا واین جونز (Dia a Wy e Jo es) ساخته است. فیلمی فانتزی و کاملا ضدجنگ که سعی در نشان دادن آثار مخرب جنگ بر روان و احساسات بشر دارد.

جنگ بزرگی بین دو قلمرو اتفاق افتاده است و پادشاه از تمامی جادوگران می‌خواهد تا در جنگ به او یاری برسانند. جادوگر جوانی به نام هاول از این امر امتناع می‌کند و با بمب‌افکن‌ها می‌جنگد. از سوی دیگر، سوفی دختر جوانی است که توسط جادوگری نفرین و در هیبت یک پیرزن ظاهر شده است. او به طور اتفاقی به قلعه‌ی هاول می‌رسد و با او زندگی می‌کند. انیمه قلعه متحرک هاول داستان عجیب و جالبی دارد و اگر قرار بود در میان آثار میازاکی برای آن جایگاهی قائل بشویم، این انیمه در رتبه دوم این لیست قرار می‌گیرد. علاوه بر امضای همیشگی و ویژگی‌هایی که میازاکی از آن‌ها در آثارش استفاده می‌کند، اینجا با عشقی لطیف هم سر‌و‌کار داریم، که مطمئنا می‌تواند احساساتتان را منقلب کند.

انیمه (Po yo (2008

انیمه (Po yo (2008

1. انیمه پونیو

2. انیمه پونیو

انیمه «پونیو» باوجود ساخته شدن در زمان انیمیشن دیجیتالی، به روش سنتی و با دست کشیده‌ شده‌ است. به همین دلیل وقتی مشغول تماشای آن هستید، انگار به یک نقاشی سرشار از رنگ‌های زنده نگاه می‌کنید.

داستان آن درباره یک ماهی قرمز جادویی است که آرزو دارد انسان باشد و پدر جادوگرش مخالف است. او از خانه فرار می‌کند و پسر بچه‌ای پنج ساله به نام سوسکه او را نجات داده و به خانه می‌برد. حال، سوسکه باید نشان بدهد که پونیو را پذیرفته و درک می‌کند، وگرنه پونیو به حباب تبدیل شده و به دریا باز می‌گردد. انیمه پونیو ماجراجویی شیرین و کمدی دو کودک پنج ساله‌ی به غایت دوست‌داشتنی است و بیشتر برای گروه سنی کودک مناسب است. این فیلم مانند سایر آثار میازاکی دیالوگ‌های زیادی ندارد. همه‌ی جملات در جای مناسب خود به کار می‌روند و حرف اضافه‌ای زده نمی‌شود. در عوض، این جادوی تصویر است که داستان را به شما نشان می‌دهد و با شما صحبت می‌کند.

انیمه (The Wi d Rises (2013

بهترین انیمه های هایائو میازاکی

1. انیمه باد برمی‌خیزد

2. انیمه باد برمی‌خیزد

3. انیمه باد برمی‌خیزد

انیمه «باد برمی‌خیزد» (The Wi d Rises) آخرین فیلم کارگردانی شده توسط هایائو میازاکی است و بعد از آن، او بیشتر به نویسندگی پرداخته و خود را از کارگردانی بازنشسته می‌کند. انیمه باد برمی‌خیزد ترکیبی از زندگی‌نامه، داستانی اقتباسی و تخیلات خود میازاکی است. این انیمه، داستان جیرو هوریکوشی مهندس طراح هواپیماهای جنگنده‌ی جنگ جهانی دوم است که البته همه‌ی اتفاقات فیلم درباره‌ی او درست نیستند. بسیاری از قسمت‌های فیلم از روی مانگایی به همین نام نوشته‌ی تاتسوئو هوری (Ta suo Ho i) ساخته شده است.

قصه‌ی فیلم در زمان جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد که ژاپن با رکود اقتصادی، بلایای طبیعی و بیماری‌های مسری درگیر است. جیرو پسری است عاشق طراحی هواپیما و به همین دلیل تمام تلاشش را می‌کند تا در این زمینه موفق باشد. او قصد دارد در عین این که به رویای قدیمی‌اش تحقق می‌بخشد، به کشور مهجورش از پیشرفت‌های غربی هم کمک کند.

این فیلم دو خصوصیت بارز انیمه‌های میازاکی را دارد: ضدجنگ بودن و داستانی درباره‌ی هواپیماها و نحوه‌ی ساخت آن‌ها. این انیمه برای گروه‌های سنی بالاتر، قابل فهم‌تر است. از عشق و جنگ حرف می‌زند و بدبختی‌های ژاپن آن سال‌ها را روایت می‌کند. به بعضی موضوعات فقط در حد یک اشاره می‌پردازد و همین باعث می‌شود که برخلاف داستان‌های شاد و خنده آورش، مناسب کودکان نباشد.

هایائو میازاکی در کارنامه هنری خود این یازده فیلم را کارگردانی کرده است که هشت‌تای آن‌ها در استودیو جیبلی ساخته شده‌اند و همین نیز باعث شده تا او چهره‌ی این استودیو باشد. غیر از این لیست، آثاری که میازاکی تهیه‌کننده‌ی آن‌ها بوده، از این قرار است: همین دیروز (۱۹۹۱)، پوم پوکو (1994)، زمزمه قلب (1995)، بازگشت گربه (2002)، فیلم کوتاه مون مون عنکبوت آبی (2006)، فیلم کوتاه در جستجوی خانه (2006)، آریتی (2010)  و فیلم بر فراز تپه شقایق محصول سال 2011 که نویسندگی و تهیه‌کنندگی آن با هایائو میازاکی و کارگردانی‌اش با پسر او گورو میازاکی بوده است.

هایائو میازاکی

1. هایائو میازاکی برنده اسکار افتخاری

2. هایائو میازاکی

3. هایائو میازاکی

او در سال 2014 برنده‌ی اسکار افتخاری شد. این جایزه به کسانی تعلق می‌گیرد که تابه‌حال نتوانسته‌اند برنده‌ی اسکار باشند، اما شایستگی و لیاقت این جایزه را دارند. واژه «انیمه» در ژاپن برای تمام انیمیشن‌ها استفاده می‌شود و در خارج از آن تقریبا نامی است شناسه‌ی این انیمیشن‌ها، با این حال میازاکی قبلا چنین گفته:

خیلی از انیمیشن‌های ژاپنی توسط کسانی ساخته می‌شود که به زندگی مردم واقعی نگاه نمی‌کنند و مشغول تماشای خویش‌اند، از این رو از واقعیت دور هستند و به همین دلیل ما این همه اوتاکو ( طرفدار یا معتاد انیمه) داریم.

او در واقع با این نام‌گذاری مخالف نیست، ولی ترجیح می‌دهد اغراق و برچسب زدن یک سری ویژگی‌های عمومی برای انیمه‌ها پایان یابد و عمق، احساس و فکر بیشتری در آن‌ها به کار برود. انیمه‌های میازاکی دقیقا همین تعاریف را دارند. دنیاهایی که او خلق کرده، سطحی نیستند، بلکه شما را به اعماق می‌برند و احساسات واقعی شخصیت‌ها را نشانتان می‌دهند. احتمالا تمام کسانی که فیلم‌های او را دیده‌اند یا روزها در اندیشه‌ی آن‌ها سپری کرد‌ه‌اند، یا آنقدر از آن لذت برده‌اند که میل به تماشای دوباره‌اش داشته باشند. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم که به تماشای آثار زیبا و به یادماندنی او بنشینید.

کدام یک از آثار هایائو میازاکی را تماشا کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

سونی پول بازی های عقب افتاده را برمی‌گرداند

تریلر فیلم جدید گلشیفته فراهانی در کنار کریس همسورث

هانیه بهرامی

فیزیک خوانده‌‌ای که عشق به واژه‌ها او را به اینجا کشانده است.

مرتبط نوشته ها

معرفی بهترین انیمه های عاشقانه

نقد فیلم باربی (Ba bie) | ضد زن، ضد مرد، ضد انسانیت

تریلر جذابی از بازی STAR OCEAN THE SECOND STORY R منتشر شد

لیست بازی‌‌ های گیم پس : بازی‌های جدید و درحال حذف نیمه‌ی اول ماه سپتامبر

بازی های پلی استیشن پلاس | بازی های رایگان ماه سپتامبر سرویس PSN

زمان پخش فصل دوم سریال انیمیشنی A ca e مشخص شد

دیدگاه‌ها 10

من تمامی انیمیشن‌هایی که از این استاد بزرگ نام بردید را بارها و بارها دیده‌ام و از آنها لذت برده‌ام. من به زبان ساده‌تر یک خوره انیمیشن هستم و از کودکی تا حال که بیش از 63 سال از خدا عمر گرفته‌ام یکی از بزرگترین لذتهای زندگیم تماشای انیمیشن بوده است. از شما به خاطر مطالبتان سپاسگذارم و تقاضا دارم در صورت امکان اگر انیمیشن در همین راستا (مانند انیمیشن های مرحوم ساتوشی کان) میشناسید به بنده معرفی نمایید . باتشکر اصغر نوذری

انیمه های آقای هائوکو میازاکی بسیار بسیا عالی هستند مخصوصا انیمه ی قلعه ی متحرک هاول و شهر اشباح.

انیمه ی «شهر اشباح » جز یکی از بهترین انیمه هایی هست که دیده ام. داستان انیمه، گرافیک و شخصیت های به کار رفته ، این انیمه رو به ماندگارترین اثر انیمشینی تاریخ تبدیل کرده. واقعاً زیبا و تامل برانگیزه، توصیه میکنم حتماً این انیمه رو ببینین.

سلام منم اوتاکو هستم خوشحالم و افتخار میکنم که از طرفداران آقای میازاکی هستم ،کاش بابام بود چقدر حسرت پسرش و میخورم خوشبحالش با داشتن همچین پدر فهمیده ،باهوش ،آروم و صلح طلب واقعا خوشبحالش با تک تک سلولام آرزو میکردم جای پسرش بودم

امیدوارم فقدان پدر رو فراموش کنی و خودت میزراکی خودت بشی

و همانا چس داد مهدی????هم

سلام ممنون از سایت عالیتون. شهر اشباح واقعا فوق العاده هستش و هنوز هم با دیدن اون لذت میبرم راحت میشه با شخصیت اصلی این انیمه ارتباط گرفتدواقعا محشره

سلام شهر اشباح واقعا خوب بود ممنون

من چند انیمه از آقای هایائو میازاکی را دیده بودم که فوق العاده بودند،به تازگی انیمه قلعه ای در آسمان را نیز از ایشون تماشا کردم که محشر بود.حتما ببینید این اثر فوق العاده رو

کاش کل حافظه ذهنم پاک میشد و دوباره آثار میازاکی رو از نو می دیدم ????

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

Δdocume .ge Eleme ById( ak_js_1 ).se A ibu e( value, ( ew Da e() ).ge Time() );

بهترین انیمه های هایائو میازاکی ؛ از شهر اشباح تا شاهزاده مونونوکه

هایائو میازاکی یکی از نام‌های آشنا در دنیای انیمه است. اگر دوست دارید بیشتر با آثار این کارگردان بزرگ آشنا شوید و بدانید بهترین انیمه های هایائو میازاکی کدامند، در این مقاله با ما همراه باشید.

هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده و طراح انیمه ژاپنی است که برای خلق انیمه‌هایی با موضوعات عمیق و پیچیده شناخته می‌شود. بسیاری از انیمه‌های وی از موضوعات اجتماعی و فرهنگی بهره می‌برند و شخصیت‌های پویا و متفاوتی دارند که توانایی شناختن و درک آن‌ها برای بسیاری از بینندگان انیمه بسیار جذاب است. هایائو میازاکی در عرصه انیمه به عنوان یکی از پیشگامان به شمار می‌رود و او در واقع افزایش اعتبار انیمه در ژاپن و در سراسر جهان را تسهیل کرده است. با شخصیت بسیار پراستعداد و خلاق او، هایائو میازاکی به عنوان یکی از برجسته‌ترین کارگردانان انیمه در تاریخ ژاپن شناخته می‌شود. در این مقاله از پلازا تصمیم گرفته‌ایم نگاهی به کارنامه کاری این هنرمند بزرگ بیندازیم و تمام انیمه های هایائو میازاکی را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطالب: 

لیست بهترین انیمه‌های هایائو میازاکی

در ادامه می‌توانید با بهترین انیمه های هایائو میازاکی، پادشاه انیمه جهان، آشنا شوید.

1. انیمه The Cas le of Caglios o (قلعه کاگلیوسترو)

یکی از بهترین انیمه های میازاکی که در واقع اولین فیلم بلند او نیز محسوب می‌شود، انیمیشن The Cas le of Caglios o است. این انیمیشن کمدی ماجراجویی بر اساس سری مانگاهایی به نام Lupi III ساخته شده است. داستان این عنوان از بهترین انیمیشن های هایائو میازاکی درباره سارقی به نام لوپین است که موفق شده از یک کازینو دزدی کند، اما متوجه می‌شود پولی که دزدیده تقلبی است.

2. انیمه Nausicaä of he Valley of he Wi d (نائوشیکا از دره باد)

عنوان بعدی در فهرست فیلم های هایائو میازاکی انیمیشن Nausicaä of he Valley of he Wi d است که بر اساس مانگایی محصول سال 1982 ساخته شده است. قصه این عنوان از انیمه های هایائو میازاکی در آینده و در جهانی پسا-آخرالزمانی اتفاق می‌افتد. تمرکز داستان روی پرنسس جوان دره‌ی باد به نام نائوشیکا است. او با رژیمی که قصد دارد از سلاحی باستانی برای از بین بردن جنگلی مملو از حشرات جهش یافته و غول پیکر استفاده کند درگیر می‌شود.

3. انیمه Cas le i he Sky (قلعه‌ای در آسمان) ؛ از بهترین انیمه های هایائو میازاکی

فیلم Cas le i he Sky نیز قطعا از بهترین انیمیشن های هایائو میازاکی است که در ژانر فانتزی و ماجراجویی توسط استودیوی S udio Ghibli تهیه و ساخته شده است. داستان این عنوان از انیمه های ساخت میازاکی در اواخر قرن نوزدهم می‌گذرد و درباره ماجراجویی‌های پسر و دختری است که سعی دارند از کریستالی قدرتمند در برابر ارتش، گروهی از مامورهای مخفی و خانواده‌ای از دزدان دریایی محافظت کنند. در عین حال آنها به دنبال قلعه‌ای اسطوره‌ای و شناور می‌گردند.

4. انیمه My Neighbo To o o (همسایه من توتورو)

انیمیشن My Neighbo To o o از بهترین انیمیشن های هایائو میازاکی محسوب می‌شود که داستانش نیز توسط خود میازاکی نوشته شده است. این انیمه به مضامینی چون زنده‌انگاری، نمادشناسی شینتو، دفاع از محیط زیست و لذایذ زندگی روستایی می‌پردازد. داستان این عنوان از فیلمهای هایائو میازاکی درباره دو دختر جوان یک پروفسور و رابطه دوستانه آنها با ارواح ژاپن بعد از اشغال است.

5. انیمه Kiki’s Delive y Se vice (سرویس تحویل کی‌کی)

یکی دیگر از انیمه های هایائو میازاکی انیمیشن فانتزی Kiki’s Delive y Se vice است که بر اساس رمانی به همین نام که در سال 1985 منتشر شد، ساخته شده است. طبق صحبت‌های میازاکی این فیلم، نمایشی از شکاف میان استقلال و اعتماد در دختران نوجوان ژاپنی است. داستان درباره یک جادوگر جوان است که به یک شهر جدید می‌رود و از قدرت پرواز کردنش استفاده می‌کند تا بتواند زندگی خود را بگذراند.

6. انیمه Po co Rosso (پورکو روسو) ؛ از بهترین انیمه های هایائو میازاکی

انیمه پورکو روسو، از بهترین انیمیشن های هایائو میازاکی، بر اساس یکی از کتاب های هایائو میازاکی به نام Hikō ei Jidai ساخته شده که در واقع یک مانگای سه بخشی است. داستان آن درباره یک قهرمان ایتالیایی جنگ جهانی اول است که حالا به عنوان یک جایزه‌بگیر کار می‌کند و زندگی‌اش را می‌گذراند. تا اینکه یک نفرین عجیب، او را تبدیل به خوکی انسان‌انگار می‌کند. حالا او در جهان با نام پورکو روسو شناخته می‌شود که در ایتالیایی به معنای خوک قرمز است.

7. انیمه P i cess Mo o oke (شاهزاده مونونوکه)

شاهزاده مونونوکه از برترین فیلمهای هایائو میازاکی محسوب می‌شود که در ژانرهای حماسی، فانتزی و تاریخی ساخته شده است. این عنوان در سال 1997 تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم ژاپن شد. داستان انیمه شاهزاده مونونوکه، از بهترین انیمه های هایائو میازاکی، در دوره موروماچی ژاپن می‌گذرد، اما المان‌های فانتزی‌ای نیز دارد. قصه درباره شاهزاده‌ی امیشی به نام آشیتاکا و درگیری او در تنش‌های میان خدایان جنگل و انسان‌هاست.

8. انیمه Spi i ed Away (شهر اشباح) ؛ از بهترین انیمه های هایائو میازاکی

در میان فیلمهای هایائو میازاکی، قطعا شهر اشباح عنوان بهترین را می‌گیرد. این انیمه فانتزی در هفتاد و پنجمین مراسم اسکار جایزه بهترین انیمیشن را گرفت و تا کنون تنها انیمیشن غیر انگلیسی زبانی بوده که این جایزه را دریافت کرده است.

چیهیرو دختر 10 ساله‌ای‌ست که با خانواده‌اش به منطقه‌ی جدیدی می‌روند و وارد جهان کامی (افسانه ارواح شینتوی ژاپنی) می‌شود. بعد از اینکه والدینش توسط جادوگری تبدیل به خوک می‌شوند، چیهیرو مشغول به کار برای جادوگر می‌شود تا در نهایت بتواند خود و خانواده‌اش را نجات دهد.

9. انیمه Howl’s Movi g Cas le (قلعه متحرک هاول)

قلعه متحرک هاول عنوانی دیگر در میان انیمه های هایائو میازاکی است که تا حدودی بر اساس رمانی به همین نام محصول سال 1986 ساخته شده است. در هفتاد و هشتمین مراسم اسکار این فیلم نامزد جایزه بهترین انیمیشن شده بود. داستان در جهانی خیالی می‌گذرد که در آن هم جادو و هم تکنولوژی‌های اولیه قرن بیستم متداول هستند. شخصیت اصلی یک کلاه‌فروش جوان است که توسط یک جادوگر تبدیل به یک پیرزن می‌شود.

10. انیمه Po yo (پونیو) ؛ از بهترین انیمه های هایائو میازاکی

در بیوگرافی هایائو میازاکی و مرور آثار او، به یکی دیگر از انیمه‌های معروفش رسیدیم. انیمه فانتزی Po yo هشتمین فیلم میازاکی برای استودیوی Ghibli و دهمین فیلم اوست. این فیلم پنجمین انیمه پرفروش تاریخ سینماست. داستان این عنوان از بهترین انیمیشن های هایائو میازاکی درباره یک ماهی قرمز به نام پونیو است که از اقیانوس فرار می‌کند و توسط یک پسربچه 5 ساله نجات می‌یابد.

11. انیمه The Wi d Rises (باد برمی‌خیزد) ؛ از بهترین انیمه های هایائو میازاکی

اگر به دنبال انیمیشن جدید هایائو میازاکی هستید، یکی از آنها انیمیشن The Wi d Rises محسوب می‌شود که زندگینامه‌ای خیالی از جیرو هوریکوشی (Ji o Ho ikoshi)، سرمهندس طراح هواپیمای جنگنده در زمان جنگ جهانی دوم است. انیمه باد برمی‌خیزد پرفروش‌ترین فیلم ژاپنی سال 2013 بود و برای جایزه اسکار بهترین انیمیشن نامزد شده بود. همانطور که خواندید این عنوان از بهترین انیمیشن های هایائو میازاکی داستانی خیالی از زندگی جیرو هوریکوشی را در طول جنگ جهانی دوم به تصویر می‌کشد.

12. انیمه How Do You Live (چطوری زندگی می‌کنی؟) ؛ انیمه جدید هایائو میازاکی

انیمیشن جدید هایائو میازاکی با نام How Do You Live با الهام از رمانی به همین نام نوشته یوشینو گنزابورو (Yoshi o Ge zabu o) ساخته شده است. این جدیدترین انیمه هایائو میازاکی در واقع توسط استودیو جیبلی تولید شده و قرار است در سال 2023 در اختیار علاقه‌مندان آثار این هنرمند قرار بگیرد. این انیمه به عنوان یک «فیلم خارق‌العاده و بزرگ» معرفی شده است. در این فیلم می‌بینیم که چطور رمان How Do You Live روی زندگی شخصیت اصلی انیمیشن تاثیر می‌گذارد.

همه ما برای آخرین اثر نابغه انیمه‌سازی جهان هیجان زده بودیم. مهم نیست انیمه‌باز باشید یا نه، مطمئنا آثار هایائو میزاکی دیده‌اید. برخی از آن‌ها نیز کودکی و نوجوانی ما را ساخته‌اند. حال میزاکی 7 سال از عمر خود را صرف این انیمه کرده و قصد دارد برای همیشه از دنیا ما اوتاکوها خداحافظی کند.

داستان زیبای این اثر از میزاکی، حول محور پسری به نام ماهیتو (Mahi o ) می‌چرخد. مادر ماهیتو در یک آتش سوزی کشته شده‌ است. پدر ماهیتو که صاحب یک کارخانه مهمات هوایی است، دوباره با خواهر کوچک‌تر همسرش ناتسکو ازدواج می‎کند. آن‌ها به یکی از املاک پدرماهیتو در حومه شهر منتقل شده و در آن‌جا زندگی می‌کنند. اما ماهیتو نمی‌تواند خود را با زندگی جدیدی که دارد، سازگار کند. در همین حین، در املاک پدرش حواصیلی زندگی می‌کند که مدام او را آزار می‌دهد. ماهیتو متوجه می‌شود که آن حواصیل توانایی صحبت کردن را دارد و ادعا می‌کند که مادرش زنده بوده و در یک برج مرموز زندانی است. ماهیتو با وارد شدن به برج وارد دنیای جادو می‌شود.

13. نجوای قلب (Whispe of he Hea )

این یکی از انیمه‌هایی است که براساس نوشته هایائو میزاکی ساخته شده است. با این حال، کارگردانی این انیمه برعهده او نبود و تنها وظیفه نویسندگی و نظارت را برعهده داشته است.

این انیمه درباره شیزوکو تسوکیشیما (Shizuku Tsukishima) دانش آموز 14 ساله‌ای است که در دبیرستان جونیور موکایهارا (Mukaiha a Ju io ) درس می‌خواند. یک روز او گربه‌ای را در قطار دنبال می‌کند که او را به یک مغازه عتیقه فروشی می‌رساند.  شیزوکو در آن مغازه با پسری روبرو می‌شود که در آرزوی ساختن یک ویالون است. این دو با هم دوست می‌شوند و ماجرای بسیار زیبایی را به وجود می‌آورند.

14. بند انگشتی‌ها (A ie y)

این انیمه نیز همانند انیمه نجوای قلب توسط هایائو میزاکی کارگردانی نشده است. میزاکی نویسندگی و اسکرین پلی این انیمه را برعهده داشته است. کارگردان انیمه بند انگشتی‌ ها، هیروماسا یونه‌بایاشی (Hi omasa Yo ebayashi) بود.

این انیمه با پسری به نام شو (Shō) آغاز می‌شود. شو به بیماری قلبی مبتلا است به همراه خدمتکار و مادربزرگش در یک عمارت بزرگ خارج از شهر زندگی می‌کند. اما در این خانه افراد دیگری نیز زندگی می‌کنند که از چشم اهالی به دورند. این موجودات کوچک شبیه انسان‌ هستند، اما بسیار کوچکند. دیری نمی‌گذرد که شو با یکی از آن‌ها که دختری به نام آریتی دوست می‌شود و…

کلام آخر

ممنون از اینکه در این مطلب همراه ما بودید. در این مقاله از پلازا به معرفی تمام انیمه‌های سینمایی هایائو میازاکی پرداختیم. هایائو میازاکی یکی از برجسته‌ترین کارگردانان انیمه ژاپنی است که آثار به یادماندنی‌ای را از خود به جای گذاشته است. ویژگی‌های مشترک انیمه های میازاکی داستان‌های خوب پرداخته‌شده، شخصیت‌پردازی‌های قوی و پیچیده و همچنین موسیقی‌های زیبا و دل‌انگیز است. اگر از طرفداران ژانرهای فانتزی و درام هستید و تا کنون آثار میازاکی را تماشا نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر سراغ آن‌ها بروید. نظر شما درباره آثار این کارگردان چیست؟ بهترین انیمیشن های هایائو میازاکی از نظر شما کدامند؟ فراموش نکنید نظراتتان را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

آخرین محصولات:
تیشرت طرح فیلم بلید رانر Blade Ru e 2049 مردانه: غرق در نارنجی
تیشرت اتک ان تایتان طرح ارن یگر
تیشرت اتک ان تایتان – A ack O Ti a (مردانه)

انیمه های هایائو میازاکی | رتبه بندی ده اثر برتر استودیو Ghibli

دوران کودکی بسیاری از ما با دیدن انیمه های هایائو میازاکی، فیلم ساز بزرگ استودیو Ghibli، سر شد. انیمه هایی که تاثیر کمی در شکل گیری شخصیت و اخلاقیات ما نداشتند. برای بیش از 30 سال وی در زمینه نویسندگی، تولید و کارگردانی انیمه با اختلاف زیاد بهترین شخص بوده و تمام صنعت انیمه سازی با نام وی در هم آمیخته شده است. انیمه های هایائو میازاکی هم برای کودکان و هم برای افراد بالغ جذابیت های خاص خود را داشته و بدون توجه به تقسیم بندی جغرافیایی جایگاه ویژه ای در دل تمام مردم کره زمین به خود اختصاص داده اند؛ چرا که شاهزاده های وی از شاهزاده های دیزنی قوی تر و درکش از دل و ذهن انسان بی رقیب است.

گشت و گذاری رد دنیای انیمه های هایائو میازاکی:

انیمه های هایائو میازاکی، از عالی تا عالی ترین!

با وجود هر آنچه گفته شد به وضوح اعتقاد بر این است که انیمه های هایائو میازاکی تماما انیمه های فوق‌العاده ای هستند و از دید طرفداران و حتی منتقدین میازاکی تا به حال حتی یک ساخته بد هم در کارنامه خود نداشته است. البته این بدان معنا نیست که آثار هایائو میازاکی را نمی‌توان رتبه بندی کرد؛ چراکه با وجود شگفت انگیز بودن همه ساخته های وی، برخی از آنها در میان باقی آثار روشن تر می‌درخشند.

با توجه به فرهنگ هر منطقه و سلیقه هر بیننده ممکن است لیستی که طرفداران انیمه های هایائو میازاکی برای خود می‌سازند، با لیست ارائه داده شده توسط ما متفاوت باشد که اتفاقی کاملا طبیعی است.

10 پورکو روسو

پورکو روسو از آن انیمه های مرموز است که باعث می‌شود حس عجیب و غیر قابل وصفی به بینندگانش غالب شود. به طور کلی انیمه های هایائو میازاکی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

به وضوح انیمه پورکو روسو در دسته دوم قرار می‌گیرد اما در عین حال انیمه ای با صحنه های اکشن جذاب و درگیر کننده و صدا گذاری دلپذیری می‌باشد که با به تصویر کشیدن شخصیت های خوش رنگ و لعاب بخشی مرموز از دنیای میازاکی را برای بینندگان روایت می‌کند.

انیمه پورکو روسو با وجود شگفت انگیز بودنش، در میان انیمه های هایائو میازاکی کمتر به چشم می‌آید؛ در صورتی که اگر شخصی دیگر این انیمه را دقیقا به همین شکل ساخته بود شاید بهترین اثر کارنامه اش می‌شد.

9 پونیو

بسیاری از افراد با دیدن انیمه پونیو در سن کم نتوانسته اند درست این انیمه جذاب را درک کنند؛ چراکه مخاطب این انیمه در اصل کودکان نیستند! هایائو میازاکی در اقتباس از افسانه های کهن بی نظیر عمل می‌کند. به شکلی که بر خلاف دیزنی که از زاویه ای ایمن و رمانتیک به اقتباس می‌پردازد، انیمه های هایائو میازاکی از زاویه ای مرموز و فانتزی اقتباس کرده و بحث های جذابی را به راه می‌اندازند:

انیمه پونیو در میان انیمه های هایائو میازاکی بسیار ظریف و روان این موضوعات را به بحث می‌گذارد و در اصل مخاطبینش والدین کودکان می‌باشند. در عین حال دست به پخش پیام های قدیمی و مهمی از جمله اهمیت مهربانی کردن به یکدیگر زده است که نه کلیشه ای، بلکه کلاسیک اند.

8 سرویس تحویل کی‌کی

این انیمه از همه نظر جذب کننده می‌باشد؛ چرا که نگاهی مبتکرانه به شخصیت “جادوگر” می‌باشد که از زمان بخشش شخصیتی پر نفوذ در دنیای انیمه بوده است. همین طور شخصیت مکملی دارد که باعث می‌شود شخصیت مکمل های دیزنی سیاهی لشکر به نظر بیایند.

در واقع، مقایسه کردن این انیمه از انیمه های هایائو میازاکی با فهرست انیمیشن های دیزنی راهی عالی برای نشان دادن بهتر بودن استودیو Ghibli نسبت به دیزنی می‌باشد. دختر جوان باهوشی که چشم هایش پر از شگفتی و سوال بوده که به راحتی از هر کدام از شخصیت های اصلی مذکر دیزنی که در دهه 90 همزمان با این شخصیت در دست ساخت بوده اند، می‌گذرد. کی‌کی داستانی شادی بخش است که مخاطبین جوان پسر و دختر را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است.

7 همسایه ام توتورو

واضح است که انیمه های هایائو میازاکی همیشه در دل خود پیامی برای منتقل کردن دارند که به خوبی در روند داستان جای داده شده است؛ به شکلی که حتی گاهی ممکن است بدون اینکه فرد متوجه پیام انیمه شده باشد، ضمیر ناخودآگاهش آن پیام را با دل و جان پذیرفته باشد.

انیمه همسایه ام توتورو با تصویر سازی زیبنده ای که داشت، به ویژه خود توتورو، و صداگذاری دلنشینش تا سالیان سال در ذهن طرفداران باقی خواهد ماند و رقص کنان آنان را در طی مسیر زندگی شان با پیام های جذابی که دارد، حمایت خواهد کرد.

6 نائوشیکا از دره باد

دنیایی که باعث می‌شود بیننده با دهانی باز از زیبایی داستانی ماجراجویانه در دنیایی مرموز و جادویی لذت ببرد و با فراموش کردن قوانین دنیای واقعی برای مدتی مطمئن نباشد که کدام یکی از دو دنیا واقعی و کدام ساخته دست فردی است که در حرفه خود نظیر ندارد. همچنین زندگی پر از تنهایی نائوشیکا قوی و مقاوم در دنیایی که رنگ آمیزی اش با تمرکز روی رنگ های مدادی و ترکیبات طبیعی با رنگ آمیزی انیمه های هایائو میازاکی اندکی متفاوت است، باعث دو چندان شدن جذابیت این انیمه می‌شود.

حتی در به تصویر کشیدن خانه ها و محیط اطراف شخصیت ها یک نوع عجیب از یکی بودن با طبیعت به چشم می‌آید. این روش زیبا و منحصر به فرد در یکی دیگر از ساخته های هایائو میازاکی با نام شاهزاده مونونوکه نیز دیده می‌شود که البته به این معنا نیست که هر کدام از این دو انیمه به تنهایی و به خودی خود اثر هنری فوق‌العاده ای نیستند.

انیمه های هایائو میازاکی | رتبه بندی ده اثر برتر استودیو Ghibli

5 قلعه متحرک هول

این انیمه از ابتدا تا انتها سرتاسر شور و شعف است. نه تنها احساسی که به بیننده می‌دهد، لحنی که دارد و شیوه به تصویر کشیده شدنش با بهترین انیمه های هایائو میازاکی برابری می‌کند بلکه رمانی که انیمه از آن اقتباس شده است نیز بیش از تصور می‌تواند برای خوانندگانش لذت بخش باشد. صدا گذاری انگلیسی اش که شامل نخبگانی از جمله کریستین بیل و بیلی کریستال می‌شود نیز از بهترین صداگذاری کارنامه هایائو میازاکی می‌باشد.

احتمالا قلعه متحرک هول تنها اثر استودیو Ghibli می‌باشد که چنین وسعتی از دسته های مخاطبین را به خود اختصاص داده است؛ به شکلی که آقایان و بانوان بین سنین 5 تا 95 می‌توانند به یک اندازه از این شخصیت های دلپذیر و ماجراجویی های عجیب و قریبشان لذت برده و سرگرم شوند.

با طراحی اختصاصی ای که قلعه متحرک هول و خود شخصیت هول دارند، این انیمه مانند کتاب درسی درباره ترکیب CGI با طرح های انیمه دستی می‌باشد که باعث منحصر به فرد بودنش در بسیاری از زمینه ها شده است.

4 لاپوتا: قلعه ای در آسمان

این انیمه پر خرج که اولین پروژه از انیمه های هایائو میازاکی در استودیو Ghibli بود، با قدرت و جذبه کم نظیری داستان ماجراجویی ای را روایت می‌کند که بینندگان را تحت تاثیر قرار داده و به صحنه هایی پر از اکتشافات و لحظات غیر قابل تصور ختم می‌شود. داستانی که تا حدی سیاسی بوده و سعی دارند به بینندگان بفهماند که افراد کوچک و از دید خود کم اهمیت نیز می‌توانند باعث اتفاقات بزرگی شوند.

استودیو Ghibli در کل، در زمینه متداول نگه داشتن شیوه خاص و منحصر به مفرد انیمه سازی اش در طی دهه ها به صورت بی نظیری عمل کرده است اما با وارد شدن به دوره علم و تکنولوژی صنعت انیمه سازی، انیمه های جدید دیگر نمی‌توانند فضا و حس و حال انیمه های دستی دهه 80 را منتقل کنند. لاپوتا اوج این دسته از انیمه ها بود که از ابتدا تا انتها سراسر پر از صحنه های جذاب و دلنشین بود.

3 باد بر می‌خیزد

در هنگام ساخت این انیمه میازاکی کاملا غیر قابل انتظار از منطقه ای که در آن تخصص داشت، دور شده و از سمت دنیای فانتزی به سوی داستانی رفت که لحظه های تاریکی از تاریخ ژاپن را روایت می‌کرد که بی شک تصمیمی بزرگ و ریسکی بود که جواب داد.

شخصیت اصلی این انیمه مرد جوان به طور کل فریبنده ای است که به شدت عاشق کارش است. محیطی با لباس ها، موتور ها، و پشت صحنه های زمان جنگ که کاملا بیننده را محو خود کرده و هاله تاریک و محزون را به زیبایی هر چه بیشتر با زمینه آبی روشن ترکیب کرده است.

2 شهر اشباح

و برنده جایزه اسکار در میان انیمه های هایائو میازاکی که از نظر خیلی ها اگر یک درصد برترین انیمه مورد علاقه شان نباشد، به هزار و یک دلیل برترین اثر استودیو Ghibli است. وقتی حرف طراحی، زیبایی شناسی و انیمیشن سازی می‌شود، انیمه شهر اشباح یک سر و گردن از بقیه آثار هایائو میازاکی بالا تر است. هر نقطه ای انیمه به زیبایی هر چه تمام تر طراحی شده و برای هر شخصیت به قدری به جزئیات پرداخته شده است که انگار تمام شخصیت ها نقش های محوری دارند. تخیل قوی ای که پشت برخی از موجودات فانتزی این دنیا که شاهد آن هستیم، وجود دارد، به قدری بلند پروازانه است که همگان را بهت زده می‌کند.

اوج انیمیشن سازی و کمال دیزنی را می‌توان در انیمیشن آلیس در سرزمین عجایب دید که بی شک از بهترین ساخته های قدیمی دیزنی می‌باشد که بدون هیچ گونه دست بردی هنوز که هنوز است مخاطبین جدید کسب می‌کند. انیمه شهر اشباح برای استودیو Ghibli همین نقش را دارد بلکه حتی نسبت به انیمیشن آلیس در سرزمین عجایب به کمال انیمیشن سازی نزدیک تر است.

انیمه تناسخ یک بیکار (Jobless Rei ca a io )-معرفی

1 شاهزاده مونونوکه

یکی دیگر از پر طرفدار ترین انیمه های هایائو میازاکی بی شک انیمه شاهزاده مونونوکه می‌باشد که اولین تلاش میازاکی برای ساخت انیمه ای با ماهیت درون گرا بوده و صرفا تنها برای مخاطبین بزرگ سال ساخته شده است. محتوای بشر در برابر طبیعت موجود در این انیمه بار ها در پرده های سینمایی پخش شده است اما هرگز به این زیبایی و ظرافت به تصویر کشیده نشده بود. جنگ درونی و طراحی ترسناک موجودات این انیمه را به تجربه ای قابل توجه و متفاوت برای بینندگان تبدیل می‌کند؛ به شکلی که حتی بعد از ده بار نگاه کردن این انیمه باز هم بار یازدهم به چیزی جدید پی برده و از اول تا آخر انیمه در بهت و حیرت به سر می‌برید.

پیام های موجود در فیلم نیست پیام های کلاسیک مهم و واضحی درباره رژیم سرمایه داری، آلودگی، گرمای جهانی و صنعت گرایی هستند که به زیبایی در روند داستانی انیمه جای داده شده و با چنان شدتی بیان می‌شوند که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی و نادیده گرفته شدن نیستند.

شاهزاده مونونوکه، با جایگاه مهمی که میان آثار هنری دارد، هیچ اثری همانندی در دنیای انیمیشن سازی نداشته و قطعه سینمایی بسیاری مهمی است که در تاریخ به عنوان بهترین اثر هایائو میازاکی از آن یاد خواهد شد.

طرفداران در انتظار آخرین انیمه از انیمه های هایائو میازاکی

هایائو میازاکی به طور رسمی اعلام که که قصد دارد با در آمدن از بازنشستگی، آخرین انیمه کارنامه خود را با اقتباس از کتابی با نام “چگونه زندگی می کنی؟” ساخته و احتمالا با همین نام منتشر کند.

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

دکمه بازگشت به بالا