هاکی روی چمن

هاکی روی چمن چگونه ورزشی است؟

در این مقاله به چگونگی انجام ورزش هاکی روی چمن و تاریخچه این ورزش به همراه  تعداد بازیکنان هاکی روی چمن در یک مسابقه و مدت زمان بازی هاکی پرداخته شده است.

در این مقاله به چگونگی انجام ورزش هاکی روی چمن و تاریخچه این ورزش به همراه  تعداد بازیکنان هاکی روی چمن در یک مسابقه و مدت زمان بازی هاکی پرداخته شده است.

۱. تاریخچه هاکی روی چمن (Field Hockey)

۲. هاکی روی چمن چند بازیکن دارد؟

۳. زمان بازی هاکی روی چمن چقدر است؟

تاریخچه هاکی روی چمن (Field Hockey)

باستان شناسان نشانه هایی در نقاشی های مربوط به مصر باستان با قدمت چهار هزار ساله و همچنین سنگ نگاره هایی در یونان با قدمت ۲۵۰۰ ساله یافته اند که نشان می دهد افرادی در حال انجام بازی با چوب و شئی گرد شبیه به توپ هستند که در زبان گریک (یونانی) کریتزین نام دارد. جالب است بدانید که در حدود ۱۰ قرن پیش قومی از اقوام مغول به نام دائور که در نزدیکی کشور چین سکونت داشته اند نوعی بازی با نام بیکو را انجام می داده اند که شباهت بسیاری به هاکی امروزی دارد اما چگونگی پیدایش هاکی امروزی و تدوین قوانین آن به اوایل قرن ۱۹ میلادی و کشور انگلیس مربوط می شود. در جنوب شرقی شهر لندن باشگاه Black Hea h (بلک هیث) و باشگاه های کریکت در Middle*** (میدل***) و باشگاه Tedi g o (تدینگتون) که هاکی را به عنوان ورزشی زمستانی در فصول سرد سال انجام می دادند، از مروجان و پیشگامان این ورزش محسوب می شوند. اتحادیه ورزش هاکی در سال ۱۸۸۶ میلادی به طور رسمی تاسیس و شروع به فعالیت نمود و دقیقا ۹ سال بعد در سال ۱۸۹۵ میلادی اولین مسابقه بین المللی این ورزش بین تیم های ملی هاکی ایرلند و ولز برگزار شد که این بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود ایرلند خاتمه یافت.

ورزش هاکی روی چمن (Field Hockey) در اواخر قرن ۱۹ میلادی به کشور هندوستان ورود پیدا کرد و اولین باشگاه این ورزش در کشور هند و شهر کلکته تاسیس شد. و چنان این این ورزش در هندوستان  مورد استقبال و علاقه مردم قرار گرفت که پس از اندک زمانی تبدیل به ورزش ملی این کشور شد. در سال ۱۹۲۸ میلادی برای نخستین بار تیم ملی هاکی روی چمن هندوستان در مسابقات المپیک آمستردام حضور پیدا کرد و توانست با پیروزی در تمامی مسابقات و حتی بدون دریافت یک گل فاتح رقابت های این رشته شود و تا سال ۱۹۵۶ میلادی قهرمان بی چون چرای رقابت های هاکی روی چمن جهان محسوب می شد. پس از استقلال پاکستان از هند این دو کشور تبدیل به رقیب سرسخت یکدیگر در مسابقات این رشته شدند تا جایی که در سالهای ۱۹۶۰- ۱۹۶۸ و ۱۹۸۴ تیم ملی هاکی پاکستان و در سالهای ۱۹۶۴ و ۱۹۸۰ تیم ملی هند به مقام فهرمانی المپیک دست یافتند. اما با تغییر زمین مسابقات هاکی از چمن طبیعی به بازی بر روی چمن های مصنوعی دوران سلطنت هندی ها و پاکستانی ها در این رشته رو به افول گذاشت. با جایگزینی چمن های مصنوعی به جای چمن های طبیعی در دهه  میلادی ۱۹۷۰ میلادی و با ایجاد تغییرهایی در نحوه انجام بازی هاکی و سرعت یافتن بازی در زمین های چمن مصنوعی مدعیان جدیدی در این ورزش ظهور کردند و کشورهایی همچون استرالیا، آلمان و هلند به قدرت های جدید ورزش هاکی تبدیل شدند و گوی قهرمانی را از هند و پاکستان ربودند.

بیشتر بدانید: آشنایی با انواع چمن طبیعی زمین های ورزشی

هاکی روی چمن چند بازیکن دارد؟

به طور کلی ورزش هاکی به چهار گروه هاکی روی چمن، هاکی سالنی، هاکی روی یخ و هاکی اسکیت تقسیم می شود. در هاکی روی چمن (Field Hockey) بازی با حضور ۲۲ بازیکن  در زمین بازی انجام می شود که سهم هر تیم ۱۱ نفر است. هر تیم نیز ۱۱ بازیکن ذخیره در اختیار دارد که این ورزش پس از فوتبال تعداد بیشترین بازیکنان را در میان ورزش های گروهی خارج از سالن را دارا می باشد. بازیکنان با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به وسیله چوب های مخصوص بازی هاکی به داخل دروازه تیم حریف به انجام بازی می پردازند.

در هاکی سالنی تعداد بازیکنان نسبت به هاکی روی چمن بسیار کمتر است. هر تیم دارای ۱۲ بازیکن است که تنها ۶ نفر از هر تیم به بازی می پردازند و ۶ بازیکن دیگر ذخیره هستند. در هاکی سالنی هر تیم دارای ۱ دروازه بان، ۲ مدافع  و ۳ مهاجم است. هاکی روی یخ (Ice Hockey) ورزشی پر هیجان و فیزیکی است که از محبوبیت فرا.انی در میان کشورهای سردسیری برخوردار است که در این ورزش برخورداری از عواملی همچون تکنیک، قدرت بدنی و سرعت نقش کلیدی را ایفاء می کند. در هاکی روی یخ مانند هاکی سالنی هر تیم دارای ۱۲ بازیکن است که ۶ نفر از هر تیم در بازی شرکت می کنند و ۶ بازیکن ذخیره هستند.

بیشتر بدانید: روش نصب انواع چمن و کفپوش ورزشی

زمان بازی هاکی روی چمن چقدر است؟

هاکی روی چمن در زمینی مستطیل شکل به طول ۹۱ متر و عرض ۵۵ متر در دو نیمه ۳۵ دقیقه ای برگزار می شود با موافقت کمیته فنی مسابقه و تیم های حاضر در مسابقه مدت زمان بازی قابل کاهش نیز است. در هنگام تعویض دو نیمه مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان استراحت منظور می شود. اما هاکی سالنی در زمینی به طول ۳۵ الی ۴۴ متر و عرض ۱۸ الی ۲۲ متر در دو نیمه ۲۰ دقیقه ای انجام می شود و همانند بازی هاکی چمنی مدت زمان بازی با توافق تیم ها قابل کاهش است. و برای تیم ها مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت در بین دو نیمه منظور می شود.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با سایر ورزش ها و قوانین و مقررات مربوط به سایر رشته های ورزشی به صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش) و قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید.

ورزش هاکی چمنی

از گذشته های دور تاکنون اصل اشاعه قوانین ورزش توسط مراجع بینالمللی همیشه شاهد تلاطم بوده است.این مراجع دائماً در تلاشند تا با اعمال تغییرات بصورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به قوانین ثابت برسند. فدراسیون بین المللی هاکی (FIH (با معرفی یک چرخه دو ساله برای خود، حدود مرز زمان جهت تغییرات قوانین اعلام کرده است.

فدراسیون بین المللی هاکی این حق را برای خود محفوظ نگه داشته که در شرایط استثناء، تغییرات قوانین را اعمال نماید.در این سری از قوانین شاهد تغییرات اساسی خواهیم بود که با هدف افزایش زمان تغییر و سرعت بازی معرفی شدهاند. بطور کلی میتوان گفت که قوانینهای هاکی داخل سالن چندیست که رشد تکاملی خود را آغاز کرده و شاید تا سال 2013 به قوانین قطعی و بدون تغییر برسد. البته باز خورد قوانین در جام جهانی 2011 لهستان نیز در این قطعیت نقش بسزایی را بر عهده خواهد داشت.

تاریخچه هاکی روی چمن (Field Hockey)

هاکی روی چمن چند بازیکن دارد؟

تکنیک

معمولاً آموزش هاکی از هیت کردن شروع و به دریبلینگ ختم میشود مواردی را که در این فصل برحسب اهمیت فرا میگیریم به شرح ذیل میباشد:

آمادگی جسمانی در ورزش هاکی:

آمادگی جسمانی عبارت است از توانایی انجام کارهای روزمره با علاقه و کیفیت مطلوب، بدون احساس خستگی، ضمن اینکه فرد انرژی لازم بمنظور گذراندن اوقات فراغت را نیز داشته باشد. آمادگی جسمانی در ورزش هاکی دارای فاکتورهای مختلفی است که عبارتند از: قدرت، سرعت، استقامت، تعادل، هماهنگی، چابکی و توان. هدف از آمادگی جسمانی تکامل و توسعه فاکتورهایی است که ذکر شده.

صدمات ورزشی در ورزش هاکی:

نظر به اینکه یکی از هدفهای عمده ورزش حفظ تندرستی فرد و افزایش نیروی بدن میباشد. باید به تندرستی و سلامت مشخص توجه نمود. در زمان حاضر ملاحظه میشود که متخصصین و دست اندکاران ورزش با تلاش پیگیر سعی نمی نمایند. توان انسان را در جهت حرارت و چابکی و سرانجام کمال قدرت انسانی به حداکثر برسانند بطوریکه حرکات و رکوردهای شگفت انگیزی را شاهد میباشیم.

همان گونه که به کمک شیوههای گوناگون عملی و بهرهوری از علوم گوناگون از جمله فیزیولوژی، آناتومی، علم الحرکات، فیزیک و مکانیک، ورزشکاران در رشته پرش ارتفاع و طول به ترتیب به مرزهای 52 متر و 9 متر نزدیک شده اند.

همچنین در رشته های ژیمناستیک شاهد حیرت انگیزترین حرکات انسانی که در زمره ماورإ قدرت و توانایی انسان به شماره میرفت میباشیم. اما در روند این تلاشها و تحقیقات عملی همواره حفظ سلامت و تندرستی تن و روان ورزشکاران یکی از مهمترین اهداف میباشد. زیرا ورزش بعنوان یک عامل برای رسیدن به اهداف عالی ایشان در متن برنامههای آموزشی گنجانده شده است.بنابراین خود نباید شرایطی فراهم آورده که راه و رسم زندگی انسان را دچار وقفه سازیم. حتی المقدور باید از بروز حوادث ناگوار به روش صحیح جلوگیری بعمل آورد و تا حد امکان بروز صدمات ورزش ناشی از ورزش را کاهش داد که این امر با آگاهی و دانش افراد در زمینه کمکهای اولیه ممکن خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا