درمان فوری سرگیجه

ارتباط استرس و وزوز گوش

وزوز گوش اغلب می‌تواند با فشار عصبی و استرس همراه

ارتباط استرس و وزوز گوش

وزوز گوش اغلب می‌تواند با فشار عصبی و استرس همراه

درمان سرگیجه ؛ علائم و درمان فوری سرگیجه در کلینیک رها

آیا می دانید درمان سرگیجه یکی از اصلی ترین دلایل مراجعه بیشتر افراد به پزشکان است و در بسیاری موارد خطر چندانی ندارد اما گاهی نیز نیازمند درمان تخصصی است؟ سرگیجه مشکلی رایج به خصوص بین بزرگسالان است و به شکل های گوناگونی ظاهر می شود. گاهی کمی سبکی و احساس چرخیدن در سر خود احساس می کنید و گاهی نیز به اندازه ای شدید است که تعادل خود را از دست می دهید. متناسب با نوع سرگیجه، درمان آن نیز متفاوت است. در واقع می توان گفت بر اساس چگونگی و علت بروز آن از شیوه های گوناگونی برای درمان استفاده می شود. همچنین به طور کلی روش های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد که به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. بنابراین توصیه می کنیم برای درمان صحیح و سریع مشکل خود ابتدا نسبت به کسب اطلاعات دقیق در این زمینه اقدام کنید و پس از آن حتما از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. آنچه باید درباره درمان سرگیجه بدانید! سرگیجه همانطور که از عنوان آن مشخص است، به احساس گیجی و سبکی در سر گفته می شود که البته طیف وسیعی را در بر می گیرد. برخی افراد شاید این مشکل را در حد یک گیجی ساده یا احساس چرخیدن اشیا دور خود تجربه کنند.

در حالی که بعضی نیز ممکن است بر اثر آن با مشکلاتی همچون عدم تعادل، چرخیدن اشیا در خواب وغیره مواجه شوند. بر این اساس می توان سرگیجه را به دو دسته سبکی در سر و ورتیگو تقسیم کرد که در مورد دوم فرد دچار مشکلات جدی مانند زمین خوردن می شود.

این بیماری علائم گوناگونی دارد و گاهی با حالت تهوع، استفراغ و مواردی از این دست همراه است. با توجه به این نکات می توان گفت سرگیجه در واقع یک بیماری نیست بلکه نتیجه بروز مشکل یا بیماری در بدن است. بنابراین برای درمان آن ابتدا باید با استفاده از روش های مختلف پزشکی و تخصصی مانند تشخیص سرگیجه با نوار مغز نسبت به تشخیص علت آن اقدام کرد. سپس مطابق با علت بروز آن می توان از بهترین شیوه برای درمان سرگیجه استفاده کرد. به عنوان مثال اگر این مشکل به دلیل افت قند خون رخ بدهد، با مصرف نوشیدنی و غذا خوردن برطرف می شود. این در حالی است که سرگیجه هایی که تعادل را تحت تاثیر قرار می دهند، به درمان های تخصصی نیاز دارند. با توجه به این موارد ما در ادامه به ذکر دسته بندی روش های درمان این مشکل، معرفی هر یک از آن ها و معرفی بهترین شیوه می پردازیم.

چند دسته روش درمانی برای سرگیجه وجود دارد؟

اگر بخواهید سرگیجه خود را درمان کنید، باید بدانید راه های مختلفی پیش رو دارید. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که ترجیح می دهید خود به تنهایی مشکل خود را در منزل برطرف کنید، می توانید از روش های خانگی استفاده کنید. اما اگر می خواهید مشکل شما تحت نظر پزشک و به صورت کاملا تخصصی برطرف شود، توصیه می کنیم از شیوه های تخصصی و پزشکی استفاده کنید. بنابراین به طور کلی می توان گفت دو دسته روش درمان سرگیجه از جمله خانگی و تخصصی وجود دارد که هر یک نیز به دسته های مختلفی از جمله موارد زیر تقسیم می شوند:

روش های خانگی برای درمان طبیعی سرگیجه

اگرچه در صورت مواجهه با این مشکل به خصوص در شکل حاد و شدید آن باید حتما نسبت به بررسی و تشخیص علت آن اقدام کنید اما روش های خانگی نیز وجود دارد که می توانند سرگیجه را درمان کنند. در واقع این شیوه ها نه تنها عملکرد درمانی دارند بلکه نوعی پیشگیری نیز محسوب می شوند. پس اگر دچار سرگیجه پیوسته و شدیدی که تعادل شما را به صورت جدی با مشکل مواجه کند، دست و پنجه نرم نمی کنید؛ می توانید با شیوه های خانگی زیر به درمان این مشکل بپردازید:

رژیم غذایی و سبک زندگی سالم

امروزه یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب بروز بسیاری از بیماری ها و مشکلات جسمی، مغزی و حتی روانی می شود، سبک زندگی و رژیم غذایی ناسالم است. چنان که این موضوع حتی باعث بروز و تشدید سرگیجه نیز می شود. به همین دلیل اگر می خواهید دچار سرگیجه نشوید یا از سرگیجه های وقت و بی وقت خود نجات پیدا کنید، به گفته دکتر درمان سرگیجه باید رژیم غذایی و سبک زندگی سالمی داشته باشید. بدین معنا که نه تنها مواد غذایی سالم مصرف و از مصرف مواد غذایی ناسالم مانند کافئین، الکل وغیره دوری کنید. همچنین با استفاده از روش های مختلف به بهبود سبک زندگی خود مانند تنظیم ساعت خواب کافی در طول شبانه روز و کاهش استرس بپردازید.

دوش گرفتن با آب ولرم یا نزدیک به دمای بدن

سعی کنید همیشه با آب ولرم یا نزدیک به دمای بدن خود دوش بگیرید و از دوش گرفتن با آب داغ و بسیار گرم پرهیز کنید. زیرا دوش گرفتن با آب داغ بیشتر از ده دقیقه موجب بروز اتفاقاتی در بدن شما می شود که ایجاد یا تشدید سرگیجه را به همراه دارند. این اتفاقات عبارت هستند از: • گشاد شدن عروق خونی • افت فشار خون • بیشتر شدن فعالیت قلب.

جلوگیری از افزایش یا افت ناگهانی قند خون

به طور کلی بروز نوسان در قند خون باعث بروز احساس سبکی در سر می شود. به همین دلیل اگر به فکر درمان سرگیجه هستید، بهتر است از افزایش یا کاهش قند خون جلوگیری کنید. یکی از روش های کاربردی در این راستا مصرف غلات کامل است. زیرا این غلات و غذاهای دیرهضم همچون نان سبوس دار، جو دوسر، حبوبات و حتی گوشت هایی مانند مرغ و ماهی باعث نوسان در قند خون نمی شوند. این در حالی است که با مصرف غذاهای زودهضم همچون سیب زمینی و برنج سفید دچار افزایش ناگهانی و کاهش ناگهانی قند خون و سرگیجه می شوید.

هیدراته کردن بدن

اگر می خواهید دچار احساس سبکی در سر نشوید، بدن خون را هیدراته کنید. بدین معنا که به میزان کافی در طول روز آب مصرف کنید. مصرف میزان کافی آب به خصوص در زمان هایی که ورزش می کنید، هوا گرم است یا بیمار هستید، بسیار ضروری است. زیرا در غیر این صورت بروز سرگیجه دور از انتظار نیست. همچنین توصیه می شود همیشه 15 دقیقه پیش از صرف غذا یک لیوان آب بخورید تا در صورت افت فشار در حین غذا خوردن دچار سبکی سر نشوید. این نکته برای سالمندان حائز اهمیت تر است.

تمرین مانورهای بدنی

یکی دیگر از راهکارهای خانگی دکتر درمان سرگیجه، تمرین مانورهای بدنی مانند یوگا است. زمانی که دچار سبکی سر به خصوص در نوعی که تعادل شما را بهم می زند می شوید، می توانید با تمرینات یوگا یا تا چی مشکل خود را برطرف کنید. مانورهای سمونت توپت و اپلی نیز در این راستا موثر هستند. اما توصیه می کنیم برای انتخاب بهترین مانور و یادگیری چگونگی از مراکز درمانی مانند کلینیک مغز و اعصاب رها کمک بخواهید.

ماساژ

گاهی اوقات افراد از شدت استرس دچار سرگیجه می شوند و این موضوع امروزه بسیار متداول شده است. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید، می توانید با استفاده از روش های مناسب مانند ماساژ نسبت به رفع سرگیجه خود اقدام کنید. زیرا ماساژ موجب کاهش استرس و در نتیجه بهبود سبکی سر می شود.

شیوه های درمان تخصصی سرگیجه

اگر سرگیجه شما از حالت عادی خارج شده است و روی تعادل شما تاثیر دارد یا بر اثر آن به زمین می خورید، ممکن است دیگر روش های خانگی کارساز نباشند. در این صورت باید در اسرع وقت به کلینیک درمان سرگیجه مراجعه و از شیوه های تخصصی برای رفع این مشکل استفاده کنید. دو شیوه اساسی و پزشکی برای درمان سبکی سر شامل موارد زیر می شوند:

دارو درمانی

ابتدایی ترین روشی که بسیاری از پزشک ها با استفاده از آن به درمان سبکی سر بیماران می پردازند، دارودرمانی است. این شیوه برای کسانی که دچار سرگیجه چند لحظه ای یا چند دقیقه ای هستند، توصیه نمی شود. همچنین باید بدانید که این روش برای تسکین سبکی سر و علائم آن مانند استفراغ کاربرد بیشتری دارد. معمولا پزشکان برای درمان احساس سبکی و گیجی در سر از سه دسته دارو از جمله آنتی هیستامین، داروی ضدتهوع و داروهای آرامبخش استفاده می کنند. هر یک از این داروها برای علائم و سرگیجه های ناشی از مشکلات متفاوت کاربرد دارند. بنابراین نه تنها باید از مصرف خودسرانه آن ها پرهیز کنید بلکه تنها در مدت زمان و به میزان گفته شده توسط دکتر درمان سرگیجه باید آن ها را مصرف کنید. زیرا حتی مصرف بیش از اندازه آن ها در درمان شما اختلال ایجاد می کند.

توانبخشی دهلیزی

یکی از راهکارهای فوق العاده برای درمان سبکی سر در بیشتر افراد این است که سر خود را ثابت نگه دارند. این در حالی است که ثابت نگه داشتن سر و دراز کشیدن در مدت طولانی مشکلات جدی تری ایجاد می کند. به همین دلیل در این راستا دکتر سردرد در تهران نسبت به استفاده از روش توانبخشی دهلیزی برای درمان سبکی سر اقدام می کند. با این روش افرادی که به دلیل مشکل در سیستم دهلیزی دچار سرگیجه شده اند، درمان می شوند. زیرا در این شیوه به مغز کمک می شود که پاسخ های آن به تغییرات سیستم دهلیزی تنظیم شود. در توانبخشی دهلیزی یک فیزیوتراپیست تمریناتی را به شما آموزش می دهد که با انجام آن ها با سرگیجه خداحافظی می کنید. به عنوان مثال یکی از این تمرینات کلینیک درمان سرگیجه تمرکز روی یک شی بدون پس زمینه است که با در حین تمرکز روی آن سر خود را بسیار آرام به سمت چپ، راست، پایین و بالا حرکت دهید. البته این روش تنها زمانی بسیار کارآمد است که بلافاصله پس از ابتلا به سبکی سر آن را آغاز کنید.

بهترین شیوه برای درمان مشکل سرگیجه چیست؟

حال که با دو دسته از روش ها برای درمان احساس گیجی در سر آشنا شدید، شاید برای بسیاری از شما این سوال پیش آمده است که بهترین شیوه چیست؟ بهترین روش برای درمان این مشکل این است که شما بلافاصله پس از بروز احساس سبکی در سر به خصوص سرگیجه های جدی در خواب یا بهم زننده تعادل به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این صورت پزشک شما با بررسی علائم می تواند علت بروز سبکی در سر را به خوبی تشخیص دهد و در این صورت از بهترین شیوه برای درمان شما استفاده می کند. این در حالی است که با استفاده از شیوه های خانگی شما علت بروز سرگیجه را تشخیص نمی دهید و ممکن است با مشکلات جدی تری مواجه شوید. البته مرکز و پزشکی که برای درمان سرگیجه به او مراجعه می کنید، در درمان شما بسیار تاثیرگذار است.

درمان فوری با متخصص ترین کلینیک درمان سرگیجه در تهران

کلینیک مغز و اعصاب رها یکی از مراکز تخصصی برای درمان بسیاری از مشکلات مغزی و روانی در تهران است که تنها یکی از خدمات آن شامل درمان سبکی و گیجی سر می شود. در این مرکز پزشکان بسیار متخصص و مجرب با روش های گوناگون و به روز علمی مانند نوار مغز، سی تی اسکن وغیره علت سرگیجه را تشخیص می دهند. سپس متناسب با این علت و شرایط شما از بهترین روش ها برای درمان استفاده می کنند. کلینیک رها با بیش از 20 بیمه قرارداد دارد و شما می توانید با هزینه مناسب تر از خدمات این مجموعه بهره مند شوید. یکی از مهم ترین نکات در رابطه با رها پاسخگویی آنلاین به سوالات شما مانند میگرن چیست و چگونه درمان می شود، توسط کارشناسان متخصص است. همچنین امکان نوبت دهی آنلاین در این کلینیک وجود دارد.

در نتیجه

سرگیجه امروزه یکی از متداول ترین مشکلاتی است که افراد را درگیر می کند و به دنبال درمان سرگیجه هستند. این مشکل تحت تاثیر شرایط و بیماری های مختلف بروز پیدا می کند که بر چگونگی درمان آن تاثیر دارند. همچنین گاهی سرگیجه تنها به یک احساس گیجی ختم می شود اما گاهی اوقات با علائمی مانند تهوع، استفراغ و عدم تعادل همراه است. در این صورت نیز از روش های درمانی گوناگونی تحت شرایط مختلف استفاده می شود. زیرا به طور کلی دو دسته روش درمانی از جمله خانگی و تخصصی برای رفع این مشکل وجود دارد و هر یک نیز انواع گوناگونی دارند که برای نوعی خاص از سرگیجه کاربردی هستند. در این بین بهترین راهکار این است که برای درمان به پزشکان متخصص مراجعه کنید تا آن ها از مناسب ترین روش برای درمان استفاده کنند. در کلینیک مغز و اعصاب رها متخصص ترین پزشکان با نوار مغزی در کم ترین زمان به تشخیص و درمان انواع سرگیجه می پردازند.

دکمه بازگشت به بالا