فواید چای سفید

10 خواص شگفت انگیز چای سفید

چای سفید نوعی چای است که از جوانه‌ها و گلبرگ‌های تازه گیاه چای به دست می‌آید. برخی خواص چای سفید را می‌توان کاهش خطر ابتلا به سرطان، رفع اختلالات قلب و عروق و بهبود سلامت دهان دانست. چای سفید دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد پیری است و مصرف آن به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند.

نام گذاری چای سفید ناشی از پرزهای سفید نقره‌ای جوانه‌های نشکفته گیاه چای است که به آن ظاهری سفید می‌دهد، هر چند دم کرده آن به رنگ زرد کم رنگ است.

چای سفید چیست؟

برای چیزی که چای سفید نامیده می‌شود، مدارک مختلفی وجود دارد. اساسا، چای که بعد از خشک شدن به هیچ وجه پردازش نشده، اغلب به نام چای سفید نامیده می‌شود. نام چای سفید نیز به چای داده شده است که از جوانه های نابالغ یا جوان ساخته شده است، که منجر به طعم ملایم چای بعد از دم کردن می‌شود.

در هر صورت چای سفید برگ گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia si e sis) می‌باشد که یکی از محبوب‌ترین انواع چای در جهان است.

برخی از خواص چای سفید عبارتند از:

چای سفید دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد پیری است و مصرف آن به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند. مصرف چای سفید می‌تواند از پوست بدن در مقابل اشعه UV  محافظت کند و با خواص ضد باکتریایی، بدن را از عفونت‌های مختلفی که باعث ایجاد باکتری می شود، محافظت می کند.

امروزه انواع مختلفی از چای در بازار وجود دارد :

ارزش تغذیه‌ای چای سفید

چای سفید حاوی مواد مغذی و خواص ضد میکروبی است که بدن را در برابر بیماری‌های مختلف محافظت می کند. حاوی تانن‌ها، فلوراید و فلاونوئیدها مانند کاتچین‌ها و پلی فنل‌ها است. اینها مسئولیت مزایای بهداشتی مختلفی را که چای سفید ارائه می دهد، مسئول می‌داند.

خواص چای سفید

برخی از خواص و مزایای چای سفید عبارتند از:

دارای خواص آنتی اکسیدانی

وجود رادیکال‌های آزاد در بدن باعث آسیب به اندام‌های مختلف بدن می شود. چای سفید حاوی پلی فنل است که در خنثی سازی این رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که چای سفید ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی ارگان‌ها و همچنین پلاسما را افزایش دهد.

مطالعه دیگری به منظور بررسی اثرات عصبی حفاظت از عصاره چای سفید بر روی سمیت پراکسید هیدروژن انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که خواص آنتی اکسیدانی عصاره چای سفید از عصب سلولی محافظت می‌کند.

خواص ضد پیری

چای سفید خواص ضد پیری دارد! حضور رادیکال‌های آزاد به شدت به روند پیری زودرس منجر می‌شود. چای سفید با داشتن املاح آنتی اکسیدانی خطر ابتلا به پیری زودرس را کاهش می‌دهد.

حفظ سلامت پوست

مصرف چای سفید می‌تواند به حفظ سلامت پوست و جوان ماندن پوست کمک کند. برای بهبود پوست آسیب دیده، استفاده استفاده از این چای به دلیل خواص آنتی اکسیدانی توصیه شده است. همچنین چای سفید در محافظت از پوست در برابر اثرات نور ماوراء بنفش مفید است.

بهداشت دهان و دندان

چای سفید به بهبود سلامتی دهان کمک می‌کند. وجود پلی فنل‌ها، فلاونوئیدها و تانن‌ها در مهار رشد باکتری‌های مختلف کمک می‌کند. فلوراید موجود در چای سفید، در کاهش خطر پوسیدگی دندان یا پوسیدگی حفره دندان نیز مؤثر باشد.

پیشگیری از سرطان

درست مانند چای سبز، چای سفید ممکن است در جلوگیری از سرطان مانند سرطان ریه مفید باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که این چای یک ماده ضد سرطانی و عامل شیمی درمانی است و عصاره آن ممکن است باعث آپوپتوز یا مرگ سلولی شود. مصرف چای سفید می تواند از رشد سلول‌های جدید در سرطان ریه جلوگیری کند. این چای خواص ضد عفونی نیز دارد. تحقیقات بیشتری برای شناسایی و تایید خواص ضد سرطانی چای سفید برای انواع دیگر سرطان در حال انجام است.

کمک به مبتلایان بیماری دیابت

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که مصرف چای سفید می‌تواند به مبتلایان بیماری دیابت کمک کند. چای سفید می‌تواند به کاهش تشنگی بیش از حد (polydipsia)، کاهش سطح گلوکز و افزایش ترشح انسولین بیماران دیابتی کمک کند.

رفع اختلال قلب و عروق

فلاونوئیدها موجود در محصولات غذایی مختلف مانند چای سفید، میوه‌ها و سبزیجات با کاهش خطر ابتلا به اختلال قلب و عروق همراه است. فلاونوئیدها باعث کاهش فشار خون می‌شوند. همچنین در بهبود دیس‌لیپیدمی یا چربی‌پریشی(Dyslipidemia)، عملکرد اندوتلیال و مهار اکسیداسیون لیپوپروتئین با چگالی کم کمک می‌کند. مصرف این چای غنی از فلاونوئیدها ممکن است خطر ابتلا به اختلالات قلب و عروق را کاهش دهد.

خواص ضد باکتری چای سفید

بیماری‌ها و شرایط پزشکی به طور عمده توسط پاتوژن‌ها ایجاد می‌شود که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کنند و بدن را تحت عملکردهای طبیعی قرار می‌دهد. این چای دارای خواص ضد باکتری است که می‌تواند پوست ما را از باکتری‌ها و دیگر میکروب‌ها محافظت کند. محصولاتی مانند صابون دستی با استفاده از این چای به عنوان یک عنصر کلیدی ساخته می‌شوند. مصرف چای سفید بدن ما را از عفونت ناشی از باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها محافظت می‌کند.

رفع سر درد

چای سفید یک درمان خوب برای بیماری‌های شایع است. مصرف چای سفید برای کسانی که از آنفولانزا و سرماخوردگی رنج می‌برند، بسیار مفید است.

کاهش وزن

برنامه غذایی نامناسب و انتخاب غلط غذا به راحتی می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. کاهش وزن همیشه آسان نیست، به خصوص اگر زمان برای ورزش بدنی وجود نداشته باشید. زندگی با یک برنامه رژیم غذایی سالم یکی از راه‌های خروج از این نوع وضعیت است.

بعضی از این رژیم‌های غذایی ممکن است سرگرم کننده نباشند تا بر خلاف مصرف چای سفید که مشابه مصرف هر نوع نوشیدنی دیگری است انتخاب شود. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف چای سفید ممکن است از آیدیوژنز(Adipoge esis) جلوگیری کند، که روند تشکیل سلول های چربی است و می‌تواند چرخه زندگی این سلول‌های چربی را به عنوان آدیپوسیت‌ها کنترل کند. این ویژگی همچنین در انواع دیگر چای‌ها نیز تأیید شده است.

طریقه مصرف چای سفید

برای مصرف چای سفید، بهتر است بجای خرید چای کیسه‌ای، برگ‌های چای را خریداری کنید زیرا این برگ‌ها حاوی مواد مغذی هستند. برای دم کردن چای سفید، باید آب باید به اندازه کافی گرم کنید و در قوری بریزید، آب نباید به نقطه جوش نرسد زیرا ممکن است اجزای حساس را از بین ببرد.

چگونگی درست کردن چای سفید

مواد لازم:

مراحل دم کردن چای سفید

مصرف حدود 2 تا 4 فنجان چای سفید مزایای زیادی برای سلامتی دارد. خستگی و استفاده از عطر و طعم خاص چای سفید، ممکن است دلسرد کننده باشد. اما با افزایش مصرف چای سفید، به سلامت خود کمک خواهید کرد.

آیا چای سفید برای من مناسب است؟

بله، مصرف چای سفید برای شما بسیار مفید است، چای سفید شامل ترکیبات ارگانیک و مواد ضد پیری است که می‌تواند به کاهش استرس و جلوگیری از برخی بیماری های مزمن کمک کند. همچنین می‌تواند از پوست شما در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت کند و حتی به افزایش قدرت سیستم ایمنی کمک کند.

چقدر کافئین در چای سفید وجود دارد؟

در 220 گرم چای سفید تنها 28 میلیگرم کافئین وجود دارد. یک فنجان چای سفید، که نسبت به سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه یا چای سبز نسبتاً کافئین کمتری دارد. به عنوان مثال، یک فنجان قهوه در حدود 95 میلی گرم کافئین دارد که بیش از 3 برابر میزان چای سفید است.

خرید چای سفید

چای سفید را از کجا خریداری کنیم؟ انواع مختلف چای در سراسر جهان به مقدار زیادی مصرف می‌شود و در حالی که چای سفید کمتر از انواع دیگر تولید می‌شود، هنوز هم به طور گسترده‌ای در دسترس است. برای خرید چای سفید، می‌توانید به فروشگاه‌های مواد غذایی و برای خرید برگ چای سفید به عطاری‌ها مراجعه کنید.

????✈️ ارزانترین نرخ تور دبی رو از لحظه آخر بخواهید ✈️ ???????? نگران زمان نباش، تا لحظه آخر وقت داری، در لحظه سفر کن ????

آیا خواندن این مطلب برای شما مفید بود؟

برای حمایت از محتوایی که می‌پسندید، لطفاً به اشتراک بگذارید:

چای سفید چیست؟ از خواص چای سفید چه می‌دانید؟

چای سفید یکی دیگه از انواع چای محسوب میشه که طبع سرد و خشکی داره. این نوع چای هم مثل بقیه چایی‌هایی که میشناسیم از برگ‌های گیاه چای تهیه میشه، یعنی گیاهی که ازش چای سفید تهیه میشه همون گیاهیه که ازش چای سیاه یا چای سبز گرفته میشه. اما چرا اسم این نوع چای را گذاشتن چای سفید؟ قبل از اینکه جوانه‌های تازه گیاه چای باز بشند توسط پرز‌های سفیدی پوشیده شدن، این جوانه‌ها در همین مرحله از بوته چای جدا می‌شن و با سرعت و دقت بالایی نسبت به سایر چای‌ها خشک میشن. دلیل نام گذاری این نوع چای به چای سفید دقیقا بخاطر همین پرز‌های سفیدیه که گفتیم.

میزان فراوری چای سفید نسبت به بقیه انواع چای بسیار کمه و در واقع این نوع چای خیلی سریع و با دقت بالا فراوری میشن تا جوانه‌های چای به اندازه بقیه چای‌ها مثل چای سیاه یا چای سبز اکسیداسیون نکنند. این روش فراوری باعث میشه که طعم این چای بسیار دلپذیر بشه و تازگی و طراوت و طعم دلنشین چای رو به خوبی حس کنید.

روش دم آوری چای سفید

چای سفید یه چای گرون قیمته پس اگه این نوع چای رو تهیه کردین و خواستین میل کنید کمی حوصله به خرج بدین تا به درستی دمش بیارید و از طعم دلپذیرش استفاده کنید.

آب تصفیه شده یا آب معدنی رو به جوش بیارید و بعد از جوشیدن آب حرارت رو قطع کنید و اجازه بدین 4-5 دقیقه بمونه تا دمای آب کمی پایین بیاد. اندازه چای برای حدود 180 میلی لیتر آب دو قاشق چای خوری جوانه چای سفید یا ۲ قاشق غذا خوری برگ چای سفید، یا اگر چایی که تهیه کردین مخلوطی از جوانه و برگه ۱.۵ قاشق غذا خوری چای سفید باید باشه.

آب رو مستقیما روی برگ یا جوانه‌های چای بریزید و اجازه بدین تا دم بکشه. بعد از گذشت ۱ دقیقه چای دم می‌کشه و می‌تونید میل کنید ولی تا ۵ دقیقه هم می‌تونید اجازه بدین تا چای دم بکشه، هرچقدر بیشتر بمونه چای غلیظ تر میشه، پیشنهاد می‌شه بعد از گذشت یک دقیقه هر ۳۰ ثانیه چای رو تست کنید و اگر به طعم دلخواه‌تون رسید چای رو از یک صافی عبور بدین و نوش‌جان کنید.

خواص چای سفید برای سلامتی و زیبایی

از مزایای چی سفید فقط طعم دلچسبش نیست. چای سفید سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های گیاهیه که از سلول‌های بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد مراقبت می‌کنه. این نوع چای خواص زیادی برای سلامتی و بدن‌ انسان داره که جا داره در ادامه این مطلب به تعدادی از اون‌ها اشاره کنیم.

خواص چای سفید برای کبد

یکی از اصلی‌ترین خواص چای سفید بهبود سلامت کبده. این نوع چای سرشار از پلی‌فنون‌هایی به نام کاتچین هستند که در بدن به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند. کاتچین‌های موجود در چای سفید از بدن در مقابل ابتلا به بیماری‌های کبدی مثل هپاتیت ب محافظت می‌کنند. درواقع کاتچین‌ها هم برای جلوگیری از هپاتیت ب مفید هستند و هم تحقیات نشون داده که باعث بسته شدن چرخه عمر ویروس هپاتیت ب می‌شن.

کاهش وزن با چای سفید

احتمالا از قبل می‌دونید یکی از خواص چای سبز چربی سوزی و کمک به کاهش وزنه، جالبه بدونید که چای سفید هم این خاصیت رو داره. آزمایشات انجام شده روی این چای نشون میده که مصرف چای سفید میزان سوخت و ساز بدن رو ۴ تا ۵ درصد افزایش میده، فرایند شکستن چربی‌ها رو تحریک می‌کنه و از تشکیل سلول‌های جدید چربی هم جلوگیری می‌کنه.

محافظت از دندان‌ها با چای سفید

چای سفید بر خلاف بقیه انواع چای که باعث ایجاد لک روی دندون‌ها میشه برای محافظت از دندون‌ها بسیار مفیده و آسیبی به اون‌ها نمیزنه. این چای یکی از منابع فلوراید، کاتچین‌ها و تانن‌ها بحساب میاد که برای مقابله با باکتری‌ها و محافظت از دندون‌ها در مقابل پوسیدگی بکار می‌رن.

فلوراید که برای افزایش مقاومت سطح دندون‌ها به کار میره و کاتچین‌ها و ترکیب فلوراید و تانن‌ها هم از ایجاد پلاک روی دندون‌ها جلوگیری می‌کنه.

چای سفید دمنوش ضد سرطان

بالاتر به این نکته اشاره کردیم که چای سفید سرشار از آنتی‌اکسیدانه و آنتی اکسیدان‌ها از سلول‌ها در مقابل رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند. رادیکال‌های آزاد یکی از عوامل اصلی سرطان هستند و بیماری‌های دیگر هستند.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سفید نه‌تنها از جهش‌ ژنتیکی سلول‌ها که منجر به سرطان میشن جلوگیری می‌کنند بلکه مانع رشد سلول‌های سرطانی و ابتلای سلول‌ها سالم اطراف به سرطان هم میشن.

مقابله با آلزایمر و بیماری پارکینسون با مصرف چای سفید

مطالعات دانشمندان و تحقیقاتی که روی انسان‌ها صورت گرفته نشون می‌ده که خطر ابتلا به پارکینسون و آلزایمر در افرادی که به صورت روزانه چای مصرف می‌کنند درصد قابل توجهی نسبت به سایر افراد کمتره. پلی‌فنول‌هایی مثل اپی گالوکاتچین گالات موجود در چای از جمله چای سفید که مقادیر زیادی از این ماده رو در خودش داره از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد و توده شدن پروتئین‌ها محافظت می‌کنه. این عوامل از دلایل اصلی بروز بیماری‌هایی مثل آلزایمر و پارکینسون در بدن هستند.

چای سفید نوشیدنی ضد پیری

یکی دیگه از فواید وجود آنتی‌اکسیدان‌های زیاد موجود در چای سفید و مقابله اون‌ها با رادیکال‌های آزاد جلوگیری از پیری زودرسه. این نوع چای از فعالیت‌ آنزیم‌هایی که منجر به از بین رفتن ترکیب‌هایی به نام الاستین و کلاژن میشن جلوگیری می‌کنند. این دو ترکیب اهمیت زیادی در جوانی پوست دارند و نبود اون‌ها موجب چروک شدن پوست میشه.

رفع پف و سیاهی چشم با چای سفید

سیاهی دور چشم و پف زیر چشم از عارضه‌هایی هستند که بنا به دلایل مختلفی ایجاد می‌شن. تیانین و آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سفید این عارضه‌ها را از بین می‌برند و زیبایی رو به چشم‌های شما برمی‌گردونند.

چای سفید مناسب برای درمان اگزما

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سفید خاصیت ضد التهابی دارند که باعث کاهش علائم آلرژی‌های مختلف از جلمه اگزمای پوستی خواهد شد.

مضرات چای سفید

مضرات چای به کافئنشون برمی‌گرده. این نوع چای نسبت به سایر انواع چای کافئین کمتری داره. اما باید بدونید که مصرف زیاد هر چیز و از اندازه خارج شدن باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. مصرف بیش از اندازه کافئین هم باعث بی‌خوابی و به وجود اومدن اضطراب و استرس در انسان میشه.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد چای سفید توضیح دادیم و گفتیم که چای سفید چیه و چطور و از چه گیاهی تهیه میشه. نحوه دم کردن این چای کم کافئین رو هم توضیح دادیم و شما رو با خواص فوق‌العاده چای سفید آشنا کردیم، و انتها هم به مضرات احتمالی این نوع چای پرداختیم.

واجاور به بازار محلی آنلاین برای خرید انواع چای و محصولات کشاورزی مختلف به صورت مستقیم از کشاورزان زحمت کشه. ما در واجارو در تلاشیم تا بهترین و مرغوب‌ترین محصولات کشاورزی رو به دست شما برسونیم.

خواص چای سفید و روش مصرف آن را بدانید

امروزه انواع چای، از نوشیدنی های پرطرفداری هستند که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. این نوشیدنی ها به دلیل ترکیباتی که در خود دارند دارای خواص متعددی برای سلامتی بدن می باشند. یکی از انواع این چای ها، چای سفید می باشد که ما در این مقاله به بررسی خواص چای سفید و روش مصرف آن می پردازیم.

درباره چای سفید

چای سفید مانند دیگر چای ها، از گیاه کاملیا سیننسیس به دست می آید و فقط زمان برداشت و نوع فرآوری آن با دیگر چای های سبز و سفید متفاوت می باشد.

این چای مانند دیگر چای ها دارای ترکیبات زیادی از قبیل آمینو اسیدها، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، پلی فنول ها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، فلاونوئید ها، کافئین، مواد معدنی مانند پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن و … می باشد.

البته مقدار هر کدام از این ترکیبات در این چای ممکن است نسبت به چای سبز و سیاه کمتر و یا زیادتر باشد و در فواید این چای نیز برای سلامتی بدن تاثیرگذار باشد. این نوع چای وقتی که هنوز گلبرگ های گیاه کاملیا، سفید و دارای پرز های نقره ای می باشند، برداشت می شود، برداشت این گلبرگ ها در این زمان سبب می شود که چای مراحل اکسایش را نگذرانده باشد.

بعد از برداشت و خشک کردن این گلبرگ ها، مراحل فرآوری مختلفی روی آنها صورت می گیرد تا گلبرگ های این چای آماده مصرف شوند.

دو مدل از این نوع چای به نام های چای سفید نقره ای و چای پونی در بازار موجود هستند که هر کدام علاقه مندان مخصوص به خود را دارند.

گفتنی است که این چای بسیار گرانقیمت می باشد، زیرا مراحل فرآوری سختی را برای آماده شدن گذرانده است. رنگ این چای بعد از آماده شدن، زرد و مایل به طلایی می باشد. قابل ذکر است که این چای دارای طعمی بسیار ملایم تر نسبت به چای سبز می باشد.

خواص چای سفید

این چای مانند دیگر نوشیدنی ها دارای خواص متعددی می باشد که ما در اینجا به برخی از خواص چای سفید اشاره می کنیم. البته نباید از این موضوع غافل شد که بهره مندی از تمام این خواص، زمانی اتفاق می افتد که افراد این چای را به مقدار مناسب و در زمان های معین استفاده کنند.

تاثیر چای سفید بر کاهش وزن و کاهش فشار خون

 این چای می تواند روند فشار خون را در افراد مختلف کنترل کند و به دلیل وجود آنتی اکسیدان های زیاد، فشار خون بالا را کاهش دهد. در این میان تاثیر آن بر کاهش وزن نیز مشهود می باشد؛ زیرا کافئین موجود در این چای می تواند روند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.

تاثیر چای سفید بر ترمیم DNA

خیلی از افرادی که در آزمایشگاه ها و مراکز هسته ای کار می کنند با اشعه های رادیو اکتیو سر و کار دارند. این افراد می توانند با مصرف این چای، تاثیر اشعه تابیده شده بر بدن خود را کمتر کنند تا آسیب کمتری به DNA آنها وارد شود.

تاثیر چای سفید بر شب کوری

 این چای می تواند چشم ها را از خشکی نجات دهد و به درمان چشم های افراد نسبت به شب کوری بپردازد. ترکیباتی مانند ویتامین A به خوبی می توانند، بر سلامتی چشم ها تاثیرگذار باشند.

خواص چای سفید برای سرطان

امروزه سرطان های روده، پروستات، معده و … خیلی از افراد در سنین مختلف را درگیر خود کرده است. در این میان استفاده از این نوشیدنی به دلیل داشتن ترکیباتی مانند آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید ها می تواند بر این سرطان ها تاثیرگذار باشد.

این ترکیبات به افراد کمک می کند و مانع پخش سلول های سرطانی می شود، چون این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد بدن مبارزه می کنند.

در بهبود سرطان ها، ترکیبات دیگر این چای مانند پلی فنول ها نیز به خوبی می توانند نقش تاثیرگذاری را ایفا کنند.

تاثیر چای سفید بر قلب

 این نوع چای به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها می تواند کلسترول های بد موجود در خون را از بین ببرد و سبب افزایش گردش خون شود، خون را رقیق کند و از لخته شدن خون جلوگیری کند. این چای با انجام این دو عمل می تواند به سلامتی قلب کمک کند. افراد برای تاثیرگذاری بیشتر خواص  چای سفید  بر قلب خود، باید به مصرف منظم آن بپردازند.

خواص چای سفید بر تقویت سیستم ایمنی بدن

باکتری ها و ویروس ها همیشه با ورود به بدن زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری ها را در افراد ایجاد می کنند. این نوشیدنی طلایی رنگ، دارای ترکیبی به نام کاتچین می باشد که می تواند با این باکتری ها مبارزه کند و به تقویت سیستم ایمنی بدن بپردازد.

قابل ذکر است که این نوشیدنی خاصیت ضد التهابی دارد و دردهای قسمت های مختلف بدن از جمله عضلات، استخوان ها و … را کاهش می دهد و یا به بهبود آنها کمک می کند.

تاثیر چای سفید بر پوست

آنتی اکسیدان های موجود در این چای و مبارزه آنها با رادیکال های آزاد می تواند از ایجاد چین و چروک در پوست افراد نیز جلوگیری کند و سرعت ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست را کاهش دهد.

یکی دیگر از خواص چای سفید، این است که پوست را از وجود انواع آکنه، جوش و لک ها خلاص می کند و به شادابی آن کمک کند.

تاثیر چای سفید بر تقویت و استحکام استخوان ها

این چای تاثیر مستقیم و مناسبی بر تقویت و استحکام استخوان ها، لثه ها و دندان ها دارد و با بیماری هایی که گریبانگیر این بخش های بدن می شوند، مبارزه می کند.

تاثیر چای سفید بر بیماری های کلیوی و سرماخوردگی

 این چای دارای مقدار زیادی کاتچین می باشد، این ترکیب به خوبی می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع بیماری های سرماخوردگی کمک کند و نارسایی های کلیه ها را رفع کند.

خواص چای سفید بر سلامت دندان ها

این چای دارای ترکیبی مانند فلوراید می باشد. این ترکیب به خوبی می تواند دندان ها را تمیز کند، از پوسیدگی آنها جلوگیری کند و دندان ها را از وجود باکتری ها در امان نگه دارد و مانع ایجاد بوی بد در دهان شود.

قابل ذکر است که پلی فنول های این چای نیز می توانند به خوبی باکتری های موجود در داخل دندان ها را از بین ببرند.

تاثیر چای سفید بر افزایش انرژی

این چای دارای مقدار کمی کافئین است. کافئین کم موجود در این چای سبب می شود که ضربان قلب بالا نرود، جریان گردش خون منظم شود و در این میان انرژی و توان بدنی با استفاده از بهبود جریان گردش خون، بیشتر می شود.

خواص  چای سفید بر اعصاب

 این چای دارای ترکیباتی مانند کاتچین و ال تانن می باشد. این ترکیبات می توانند مشکلات خلق و خو را در افراد مختلف رفع کنند. این چای می تواند قدرت تمرکز را در افراد مختلف بالا ببرد و به تقویت حافظه آنها کمک کند و به افراد در مقابل ابتلا به آلزایمر کمک کند.

قابل ذکر است که کافئین بسیار کم موجود در این نوشیدنی می تواند به خوبی خستگی های روانی روزانه را از بین ببرد. ناگفته نماند که مصرف به اندازه و متعادل این نوشیدنی می تواند به افراد در رفع استرس و اضطراب کمک کند و سبب ایجاد آرامش در آنها شود.

در ادامه باید بگوییم به دلیل آنتی اکسیدان های بیشتر موجود در این چای نسبت به چای های سبز و سیاه، این نوشیدنی به مقدار خیلی بیشتری می تواند به درمان بیماری های قلبی، کاهش فشار خون و جلوگیری از افتادگی پوست کمک کند.

قابل ذکر است که این چای به دلیل داشتن کافئین کمتر، اثربخشی کمتری بر کاهش وزن دارد. در صورتی که چای سبز و سیاه به خوبی بر روند کاهش وزن در کنار رژیم های غذایی و تمرینات ورزشی تاثیر گذار می باشند.

میزان کافئین موجود در چای سفید

خیلی از افراد بر این باور هستند که به دلیل روشن بودن رنگ این چای و زمان برداشت آن، هیچگونه کافئینی در این نوشیدنی موجود نیست. در صورتی که این باور درست نمی باشد.

به طور کلی میزان کافئین موجود در هر کدام از انواع چای ها را محل کشت آنها تعیین می کند. در مورد مقدار کافئین موجود در چای سبز و سیاه نیز وضعیت به همین گونه می باشد.

خیلی از افراد معتقد هستند که چای سیاه، بیشترین میزان کافئین را دارد، چای سبز در رده دوم است و چای سفید نیز هیچگونه کافئینی در ترکیبات خود ندارد.

در صورتی که توجه به محل کشت و تولید این چای ها، می تواند این رده بندی را تغییر دهد. به طوری که در بعضی از موارد کافئین موجود در این نوشیدنی زرد و طلایی از کافئین موجود در چای سبز بیشتر می باشد.

عوارض چای سفید

تا به اینجا خواص چای سفید را بررسی کردیم، اما این چای می تواند مضراتی هم داشته باشد. این عوارض زمانی مشهود است که افراد آن را به مقدار خیلی زیاد مصرف می کنند و یا اینکه افرادی که اصلا نباید نسبت به مصرف آن اقدام کنند، آن را می نوشند.

این چای دارای کافئین کمی است، اما نوشیدن مقدار زیادی از آن، می تواند سبب حالت تهوع، سر گیجه، بی خوابی های شبانه و سردردهای میگرنی در افراد مختلف شود. به طور کلی افراد کم خون و خانم های باردار نباید از این نوشیدنی استفاده کنند و یا مقدار استفاده آنها از این نوشیدنی، باید بسیار کم باشد.

افرادی که دچار کم خونی هستند، همیشه نسبت به میزان کم آهن موجود در بدن خود رنج می برند. تانِن و آنتی اکسیدان های موجود در این چای سبب می شود که افراد نتوانند آهن موجود در غذاها را جذب کنند. همچنین کافئین موجود در این چای نیز می تواند برای زنان شیرده و باردار مضر باشد و تاثیر داروهای مصرفی آنها مانند اسید فولیک را از بین ببرد.

قابل ذکر است که به دلیل طبع سرد این چای، افرادی که دارای طبعی سرد می باشند، باید به مقدار خیلی کمی از آن استفاده کنند.

نحوه دم کردن چای سفید

افراد برای دم کردن این چای باید دقت کنند تا بتوانند از خواص چای سفید استفاده کنند، و آنها در طول دم کشیدن چای از بین نبرند. قابل ذکر است که دم کشیدن بیش از حد این چای می تواند در طعم و بوی آن تاثیر بگذارد.

افراد برای دم کردن این چای بهتر است از قوری های شیشه ای و چینی استفاده کنند و به دنبال قوری های مسی، برنجی و استیل نروند تا طعم و رنگ این نوشیدنی حفظ شود.

افراد مختلف برای دم کردن این چای باید، ابتدا مقدار آب مورد نیاز خود را بجوشانند. در مرحله بعد، زمانی که آب جوشانده شد، باید آن را به مدت کمی دور از  حرارت نگهداری کنند تا دمای آن پایین بیاید.

 بعد از پایین آمدن دمای آب، باید مقداری چای به این آب اضافه کنند و اجازه دهند تا به مدت پنج تا ده دقیقه در همین حالت دم بکشد. قابل ذکر است که برای دم کردن این چای نباید آن را روی حرارت قرار داد؛ زیرا خواص چای سفید  از بین   می رود و رنگ زردِ طلایی آن تغییر  و کدر می شود. گفتنی است که طبع این چای سرد و خشک می باشد و از طعم بسیار ملایمی برخوردار است، به همین دلیل علاقه مندان زیادی دارد.

میزان مصرف چای سفید

این چای یک نوشیدنی کاملا گیاهی است، اما مصرف بیش از حد آن مانند هر ماده غذایی دیگری می تواند برای افراد مشکل ساز باشد. ترکیبات این چای خوب هستند اما اگر بیش از حد جذب بافت های بدن شوند، می توانند سبب ایجاد بیماری های مختلف گردند.

به طور کلی بهترین مقدار استفاده از این چای، دو تا سه فنجان در طول روز می باشد.  افراد مختلف می توانند این چای را با زنجبیل و دارچین نیز بنوشند تا کمی طعم آن بهتر شود و چای طبعی گرم تر داشته باشد. بهترین زمان مصرف این چای نیز بعد از انجام فعالیت های بدنی به منظور رفع خستگی و بعد از خوردن وعده های غذایی می باشد.

کلام آخر در مورد خواص چای سفید و روش مصرف آن ؛ کسانی که از طعم چای سفید لذت می برند باید به مقدار استفاده از آن توجه کنند تا در حد تعادل مصرف شود و در صورت داشتن بیماری خاص، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند. از همراهی شما در خواندن این مطلب سپاسگزاریم.

دکمه بازگشت به بالا