شکم درد و حالت تهوع

آنچه در این مقاله می‌خوانید

دل درد یکی از علائم خطرناک گوارشی است که برای درمان آن باید به دکتر گوارش و کبد مراجعه کنید. زیرا ممکن است ناشی از مشکلات حاد و جدی باشد….

فهرست مطالب

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید

لب

همه ما در طول زندگی دل درد یا درد شکم را گاهی تجربه کرده‌ایم. ممکن است این درد موضعی بوده، شبیه‌به گرفتگی باشد یا احساس درد شدید ایجاد کرده‌باشد. هرکدام از این انواع درد باتوجه‌به ناحیه درگیر دلیل خاصی دارد. در این مطلب همراه ما باشید تا توضیح دهیم که علت دل درد چیست؟ چه بیماری‌هایی باعث درد شکم می‌شوند؟ چه مواقعی این عارضه خطرناک است؟ چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟ آیا درمان خانگی کارساز است؟

برای تشخیص علت شکم درد و درمان آن بهتر است به متخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه‌کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان برای درمان شکم‌درد آشنا شوید، با آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت تلفنی یا آنلاین اقدام کنید.

دل درد، درد شکم یا شکم درد چیست؟

دل درد یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش است که به دلایل مختلفی ممکن است ایجادشود. درد شکم، درد نسبتا شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی تجربه‌می‌کنند. معمولا در جامعه با عنوان دل درد بیان می‌شود. درد شکم معمولا به دنبال آسیب هر یک از ارگان‌های داخل شکمی، مصرف دارو یا مصرف سموم ایجادمی‌شود. همچنین ممکن است درد از جای دیگری به شکم انتشار یابد. برای مثال غالبا افراد به‌دنبال بیماری‌های قلبی و ریوی درد شکم را نیز تجربه می‌کنند.

درد شکم ممکن است خفیف یا شدید، متناوب یا مداوم باشد. درد می‌تواند حاد و ناگهانی بوده و یا به‌صورت مزمن و طولانی با فرد همراه باشد. همچنین درد می‌تواند موضعی باشد و تنها در یک ناحیه از شکم ایجاد شود یا منتشر بوده و در تمام شکم احساس شود.

علایم همراه با درد شکم چیست؟

درد شکم با توجه به‌علت آن می‌تواند با علائمی مانند:

به‌صورت‌کلی اگر درد همراه با هریک از علائم ناراحت‌کننده زیر باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه‌کنید:

انواع درد شکم کدامند؟

دل درد انواع مختلفی دارد و پزشک باتوجه‌به نوع درد می‌تواند مشکل را تشخیص دهد. برخی از رایج‌ترین دردها عبارتند از:

به نقل از hsi fo m:

دردهای کولیکی به‌طور ناگهانی به‌وجود می‌آیند و شبیه به اسپاسم عضلانی یا دل‌پیچه هستند. این درد موجی بوده و اغلب شدید است. از شایع‌ترین علل این نوع درد، سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا است.

علت دل درد یا علت درد شکم چیست؟

شکم درد می‌تواند علل متعددی داشته‌باشد. شایع‌ترین علل درد شکم،

معمولا مشکل جدی محسوب نمی‌شود و خودبه‌خود بهبود می‌یابد. با‌این‌وجود دیگر علل درد ممکن است جدی و نیاز به مداخله فوری داشته‌باشد. گاهی درد شکم اولین علامت بروز سکته قلبی به‌ویژه در افراد مسن است. همچنین درد ممکن است به‌دنبال بیماری‌های روحی و روانی مانند اضطراب و افسردگی دیده‌شود.

محل درد و الگوی درد؛ در تشخیص علت درد شکم کمک‌کننده است. درد مربوط به شکم با توجه به الگوی درد آن به شکم درد حاد، مزمن، پیشرونده تقسیم می‌شود. در ادامه با علت‌های آن آشنا خواهیدشد:

۱. علل درد شکمی حاد و دل درد شدید چیست؟

دردهای شکمی حاد، سریع پیشروی کرده اغلب در طی چند ساعت تا چند روز برطرف می‌شوند. اما بعضی از دردها خطرناک بوده و نیاز به مداخله فوری پزشک دارند. رایج‌ترین علل درد شکمی حاد شامل موارد زیر است:

علت درد شکم و حالت تهوع چیست؟

علت شکم درد و حالت تهوع چیست؟ درد شکم و حالت تهوع علل مختلفی دارند. گاهی درد حاد بوده و در کوتاه‌مدت از بین می‌رود. گاهی هم درد به‌طور مزمن ادامه‌دارد. اگر معده درد حاد همراه با حالت تهوع دارید، می‌تواند دلیل آن التهاب پوشش معده یا عوارض جانبی داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک باشد. عفونت روده هم می‌تواند چنین علائمی را ایجاد کند.اما اگر درد شکم مزمن است و همراه آن حالت تهوع و استفراغ دارید، ممکن است التهاب مخاط معده (گاستریت) داشته‌باشید. ورم معده بیماری دیگری است که علاوه‌بر درد حالت تهوع ایجاد می‌کند. اگر علاوه‌بر این دو نشانه نفخ و یبوست هم داشتید، احتمالا علت آن انسداد روده است.

۲. دیگر علت درد شکم سمت چپ و درد شکم سمت راست حاد

برخی از این علت‌ها شامل موارد زیر هستند:

آیا یبوست مزمن باعث دل درد می شود؟ افرادی که دچار یبوست می‌شوند، به‌علت تجمع مدفوع در روده ممکن است دردی در ناحیه شکم احساس کنند. این درد شبیه به حس فشار و پر بودن است و معمولا در عمق روده احساس می‌شود. با درمان یبوست و خالی شدن روده این درد هم از بین می‌رود.

درد حاد شکمی می‌تواند نشانه حمله قلبی، آپاندیس، حاملگی خارج رحمی، سنگ کلیه، مشکلات طحال یا کلیه باشد که نیاز به مداخله فوری پزشکی دارند.

۳. حالت مزمن درد شکم نشانه چیست؟ (دل درد طولانی مدت نشانه چیست؟)

آسیب‌ها و بیماری‌های مختلفی می‌توانند باعث دل درد شوند. از دلایل اصلی آن می‌توان به یبوست، عفونت، التهاب، اختلالات روده و بیماری‌های مربوط به اندام‌های شکم اشاره‌کرد. هر نوع بیماری در کلیه، کبد، کیسه صفرا، رحم، تخمدان، روده، معده و مثانه در ناحیه شکم ناراحتی ایجاد می‌کنند.

درد مزمن شکمی، دردی متناوب و دوره‌ای بوده و غالبا هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها همراه فرد باقی‌می‌ماند و تحت برخی شرایط تشدید می‌شود. رایج‌ترین علل درد شکمی مزمن به شرح زیر است:

برای تشخیص علت شکم درد و درمان آن بهتر است به دکتر گوارش یا دکتر داخلی مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان برای درمان شکم‌درد آشنا شوید، با آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت تلفنی یا آنلاین اقدام کنید.

مدام دچار دل درد میشی و این وضعیت کلافه‌ت کرده؟

برای تشخیص علت با متخصص مشورت کن.

۴. درد شکمی پیش رونده و علت درد شکم و پهلو

درد شکمی پیشرونده شامل دردهایی است که به‌مرور زمان بدتر شده و با پیشروی سایر علایم همراهند. این قبیل دردهای شکم را باید جدی بگیریم. رایج‌ترین علل دردهای شکمی پیشرونده به شرح زیر است:

درد شکمی که به‌مرور بدتر می‌شود می‌تواند نشانه‌ی برخی سرطان‌ها، بیماری کرون، هپاتیت، اورمیا، مسمویت سرب و آبسه لوله تخمدان باشد.

۵. درد شکم در بارداری نشانه چیست؟ (شکم درد در بارداری دل درد در بارداری)

درد شکم در بارداری بسیار شایع است و نباید برای آن نگران بود. اما گاهی هم می‌تواند نشانه بیماری جدی باشد و باید به دکتر زنان مراجعه‌کرد. اگر درد شما خفیف است یا با استراحت، استفراغ و تغییر وضعیت بهتر می‌شود، جای نگرانی نیست.

درد شکم در اوایل بارداری (دل درد و لکه بینی در ماه اول بارداری)

دل درد ممکن است علائم بارداری باشد. در این دوره رحم شروع به رشد کرده و دردی شبیه به گرفتگی خفیف تا متوسط در قسمت پایینی شکم و کمر ایجاد می‌کند. این درد بسیار شبیه به درد زمان پریود است.

دردی که مربوط به حاملگی خارج از رحمی باشد، معمولا زیر شکم حس می‌شود. درد زیر شکم ناشی از حاملگی خارج رحمی، امواج تیزی ایجاد کرده و به ناحیه لگن هم سرایت می‌کند. این درد در بیشتر مواقع یک طرف شکم را درگیر می‌کند. اگر همراه با درد، سرگیجه، لکه‌بینی یا خونریزی خفیف از واژن داشتید و فشار مقعدی احساس کردید، باید سریعا به متخصص زنان مراجعه‌کنید.

دل درد در هفته های اول بارداری طبیعی است؟ این درد کاملا طبیعی بوده و شبیه به حس گرفتگی است. در اوایل بارداری با چسبیدن جنین به دیواره رحم گرفتگی خفیفی در شکم، لگن و کمر احساس می‌شود. برخی از خانم‌ها در زمان لانه‌گزینی حسی شبیه‌به گرفتگی شکم و کمردرد دارند. البته هیچ تحقیقی نشان‌نداده‌است که در زمان لانه‌گزینی عضلات دچار گرفتگی شوند. این عارضه دقیقا در قسمت پایین و وسط شکم احساس می‌شود.

۶. علت درد شکم همراه با نفخ

در بسیاری از موارد این دو عارضه همراه با هم ظاهر می‌شوند. اگر علاوه‌بر دل درد دچار نفخ شکم شدید، ممکن است علت آن مواردی مانند عدم تحمل لاکتوز، رفلاکس اسید، یبوست، انسداد روده، سوءهاضمه، آنفولانزای معده، سندروم پیش از قاعدگی، بیماری سلیاک یا کیست تخمدان باشد.

آیا درد شکم نشانه سندروم روده تحریک پذیر است؟ افرادی که دچار سندروم روده تحریک‌پذیر هستند، درد و ناراحتی در شکم به‌طور مزمن احساس می‌کنند. در این افراد دل درد شبیه به گرفتگی است. معمولا این علامت همراه با نفخ، یبوست یا اسهال و مخاط سفید همراه مدفوع است.

آیا بیماری های التهابی روده باعث درد شکم می شوند؟ انواع بیماری‌های التهابی روده به‌دلیل تاثیری که روی این اندام دارند، ممکن است باعث دل درد شوند. بیماری کرون معمولا ناراحتی در شکم هنگام از خواب بیدارشدن ایجاد می‌کند. اگر علاوه‌بر این عارضه دچار اسهال یا یبوست مزمن هستید و نفخ شکم دارید، باید به دکتر مراجعه‌کنید.

۷. علت درد زیر شکم در زنان و علت شکم درد در زنان چیست؟

درد زیر شکم در زنان معمولا مربوط‌به اندام‌های تناسلی زیر شکم است. معمولا علت شکم‌درد یکی از موارد زیر است:

درد شکم چه زمانی نشانه کیست تخمدان است؟ اگر درد مربوط به کیست تخمدان باشد، معمولا در یک طرف شکم ایجاد می‌شود. کیست تخمدان علاوه‌بر ایجاد حس ناراحتی در شکم و کمر باعث نامنظم شدن دوره پریود شده و علائمی مانند افزایش موهای زائد و آکنه را به همراه دارد.

برای درمان این نوع دردها باید به دکتر زنان مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید از بهترین دکتر زنان در سراسر کشور نوبت بگریرد.

۸. علت دل دردهای ناگهانی چیست؟

دل درد ناگهانی و شدید ممکن است به‌علت ابتلا به یکی از عارضه‌های زیر اتفاق‌بیفتد.

سنگ کلیه باعث بروز درد شکم می شود؟ علامت اصلی سنگ کلیه درد پهلوها و شکم است. سنگ‌هایی که در اثر تجمع مواد زائد و مواد معدنی در کلیه تشکیل‌می‎‌شوند، اندازه‌های مختلفی دارند. سنگ‌های کوچک خودبه‌خود دفع شده و در زمان دفع درد شدیدی ایجاد می‌کنند. سنگ‌های بزرگ نیز باید با دارو یا روش‌های دیگر کوچک شده و سپس به همین طریق دفع شوند.

۹. علت خون در مدفوع و درد شکم

وجود خون در مدفوع همراه با درد دل می‌تواند نشان‌دهنده انواع بیماری‌های زمینه‌ای باشد. برخی‌از علل بالقوه این ترکیب از علائم عبارت‌اند از:

۱۰. علت پریود نشدن و درد معده و کمر

علت پریود نشدن و تجربه درد دل و کمر، بسته‌به شرایط فردی می‌تواند متفاوت باشد. یکی از دلایل احتمالی، بارداری است؛ زیرا پریود نشدن و درد شکم و کمر از علائم شایع اوایل بارداری هستند. با‌این‌حال، اگر احتمال حاملگی رد شود، دلایل بالقوه دیگری نیز وجوددارد. سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که به دلیل رشد کیست روی تخمدان‌ها می‌تواند باعث پریودهای نامنظم همراه با درد شکم و کمر شود. آندومتریوز بیماری دیگری است که می‌تواند باعث درد دل و کمر و پریودهای نامنظم شود. این حالت زمانی رخ می‌دهد که بافتی مشابه پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد کند. سایر علل عبارت‌اند از بیماری التهابی لگن (PID)، کیست تخمدان، فیبروم یا اختلالات تیروئید.

علت درد شکم و پهلو در زنان

درد شکم و پهلو در خانم‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی مانند سنگ کلیه، عفونت‌های دستگاه ادراری یا کیست تخمدان ایجادشود. درمان بستگی به علت زمینه‌ای دارد و ممکن است شامل دارو، جراحی یا تغییر سبک زندگی باشد.

دل درد و حالت تهوع در زنان نشانه چیست؟ دل درد و حالت تهوع در خانم‌ها می‌تواند دلایل زیادی داشته‌باشد که برخی‌از آنها عبارت‌اند از:

۱۱. علت درد شکم در بیماران سرطانی

درد شکم یکی از علائم رایج بسیاری از انواع سرطان است اما گاهی علل بالقوه دیگری نیز برای درد شکم در بیماران سرطانی وجوددارد که به خود سرطان مرتبط نیست. برخی‌از این علل عبارت‌اند از:

۱۲. علت دل درد بعد از برداشتن رحم

درد شکم بعد از هیسترکتومی یک عارضه شایع است و می‌تواند دلایل مختلفی داشته‌باشد. برخی‌از علل احتمالی درد دل پس از هیسترکتومی عبارت‌ا‌ند از:

۱۳. دل درد میگیره ول میکنه، علت آن چیست؟

درد شکمی که به‌طور ناگهانی شروع می‌شود و سپس به‌طور متناوب قطع و وصل می‌شود می‌تواند دلایل احتمالی زیادی داشته‌باشد که برخی‌از آنها عبارت‌اند از:

۱۴. علت درد شکم در مردان چیست؟

درد شکم در مردان می‌تواند به دلایل مختلفی مانند مشکلات گوارشی، سنگ کلیه، فتق یا مشکلات پروستات ایجاد شود. درصورت تجربه درد شدید یا مداوم، مهم است که به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

درد در جاهای مختلف شکم نشانه چیست؟

درد در هر قسمت شکم می‌تواند نشانه بیماری یا آسیب به اندام خاصی باشد. به‌همین دلیل زمانی که به پزشک مراجعه‌می‌کنید، از شما می‌پرسد که دقیقا در کدام قسمت شکم ناراحتی دارید تا بتواند علت شکم‌درد را پیدا کند. در ادامه علت ناراحتی در هر قسمت شکم را توضیح می‌دهیم.

۱. علت درد وسط شکم چیست؟ (درد شکم بالای ناف و درد شکم زیر ناف)

ناراحتی در وسط شکم می‌تواند نشانه یکی از مشکلات زیر باشد:

چه موقع درد شکم نشانه زخم معده است؟ اغلب اوقات درد زخم معده درد موضعی است. درد موضعی به یک ناحیه خاص از شکم محدود می‌شود. در این شرایط زخم‌های باز در پوشش داخلی معده ایجاد شده و باعث درد می‌شود و معمولا در زیر جناغ و در وسط شکم احساس می‌شود.

۲. علت درد بالای شکم چیست؟

معمولا علت درد در بالای شکم یکی از موارد زیر است.

۳. علت درد سمت راست شکم چیست؟

علت شکم‌درد در سمت راست می‌تواند یکی از موارد زیر باشد.

اگر ناراحتی در سمت راست و پایین شکم است:

چه موقع درد شکم نشانه آپاندیسیت است؟ آپاندیس کیسه کوچکی است که در سمت راست و پایین شکم قرار دارد. زمانی‌که آپاندیس ملتهب می‌شود، دردی در شکم به‌وجود‌می‌آید. گاهی ممکن است درد آپاندیسیت در سراسر شکم احساس شود و مربوط‌به نقطه خاصی نباشد. گاهی هم درد فقط در قسمت پایین شکم به‌وجود می‌آید. این درد ناگهانی شروع شده و با حرکتی مانند سرفه بدتر می‌شود. درد به‌قدری شدید است که می‌تواند شما را از خواب بیدار کند.

اگر ناراحتی در سمت راست و بالای شکم است:

آیا دل درد راست و بالای شکم نشانه مشکلات کبدی است؟ در بسیاری از مواقع مشکلات کبدی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. اما گاهی ممکن است بیماری کبد باعث زرد شدن پوست و درد و تورم شکم شوند. در این شرایط ناراحتی شکم به‌صورت ضربان‌دار بوده و در سمت راست و بالای شکم حس می‌شود.

۴. علت درد سمت چپ شکم چیست؟

اگر فقط دل درد در قسمت چپ احساس می‌شود، می‌تواند علت آن یکی از موارد زیر باشد.

اگر سمت چپ و پایین شکم ناراحتی دارید:

۵. علت دل درد دور ناف چیست؟

علل مختلفی باعث درد اطراف ناف می‌شوند. اگر درد شدید باشد و با کشش یا سرفه بدتر شود، احتمال فتق وجود دارد. اگر ناحیه نزدیک به ناف حساس به لمس شده‌است، ممکن است علاوه‌بر فتق نشانه بیماری کرون هم باشد.

زمانی‌که درد اطراف ناف همراه با نفخ شکم باشد، ممکن است نشانه سوءهاضمه باشد. همچنین این دو علامت نشانه التهاب آپاندیس بوده و در این شرایط باید به پزشک مراجعه‌کرد.

شکم درد به همراه رفلاکس معده نشانه چیست؟ رفلاکس معده به‌معنای بازگشت اسید از معده به مری است. زمانی‌که این دو عارضه با هم ایجاد می‌شوند، ممکن است نشانه سوءهاضمه، سوزش سردل یا نارسایی معده باشد. برای تشخیص دقیق علت بروز این علائم باید به متخصص گوارش مراجعه‌کنید.

درد شکم در دور ناف می‌تواند نشانه فتق، بیماری کرون، سوءهاضمه و یا آپاندیس باشد.

۶. علت درد زیر شکم چیست؟

اگر دل درد را در ناحیه زیر شکم احساس می‌کنید، ممکن است علت آن یکی از موارد زیر باشد:

علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی چیست؟ (علت دل درد شبانه در زنان)

درد زیر شکم بعد از نزدیکی طبیعی است و حدود ۲۰% از زنان آن را تجربه می‌کنند. رسیدن به ارگاسم باعث انقباضات رحمی می‌شود. این انقباضات باعث فشار به شکم می‌شوند. در دوره تخمک‌گذاری به دلیل وجود مایع در ناحیه لگن، نفوذ عمیق می‌تواند درد ایجادکند.

درد شکم بعد از سزارین

درد شکم بعد از سزارین طبیعی است و با مسکن، استراحت و حرکت آرام قابل کنترل است.

علت درد شکم و مدفوع زیاد (درد زیر شکم)

درد شکم و مدفوع زیاد می‌تواند ناشی از شرایطی مانند عفونت‌های گوارشی، بیماری التهابی روده، سندرم روده تحریک‌پذیر یا حتی عدم تحمل غذایی باشد. درمان ممکن است شامل دارو، تغییرات رژیم غذایی یا اصلاح سبک زندگی باشد.

چه موقع برای درمان درد شکم به پزشک مراجعه کنیم؟

در هر کدام از شرایط زیر باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید یا با ۱۱۵ تماس بگیرید:

در نظر داشته‌باشید اگر درد همراه با هر کدام از علایم زیر باشد، لازم است به دکتر مراجعه‌کنید:

اگر درد شکم همراه با تب، مدفوع خونی، تهوع و استفراغ مداوم، زردی پوست، ورم، یا درد شدید در هنگام لمس باشد، می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل جدی باشد.

برای درمان دل درد به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگر دل درد شما پس از مدتی برطرف نمی‌شود یا همراه‌با علائم نگران‌کننده‌ای مانند تب یا حالت تهوع است، باید به دکتر گوارش یا دکتر داخلی مراجعه‌کنید. پزشک علائم و سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و باتوجه‌به ناحیه‌ای از شکم که درد دارد، برای درمان گزینه مناسب را انتخاب‌می‌کند. گاهی ممکن است درد شکم نشانه بیماری زمینه‌ای باشد.

برای پیداکردن بهترین دکتر گوارش می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه‌بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و حضوری وجود دارد.

تشخیص درد دل چگونه انجام می شود؟

برای تشخیص علت شکم درد و دل درد، باید به دکتر مراجعه کنید تا از شما شرح حال گرفته‌شده و بعد از انجام معاینه‌ی فیزیکی، علت تشخیص داده‌شود. به هیچ‌عنوان نباید به‌سادگی از دل‌درد گذر کنید. در صورت لزوم دکتر برای شما درخواست آزمایش و تصویربرداری هم می‌دهد.

درمان دل درد چیست؟ (درمان شکم درد و درمان سریع دل درد چیست؟)

همان‌طور که اشاره‌شد شکم درد می‌تواند به‌دنبال علل متعددی ایجاد شود. الگوی درد (مداوم یا متناوب، شدید یا خفیف بودن) و محل درد بسته به علت آن متفاوت بوده و راهنمای خوبی برای تشخیص درست و درمان به موقع پزشک است. برای مثال درد ناگهانی شکم می‌تواند اولین علامت از وضعیت‌های خطرناکی مانند آپاندیس، سکته قلبی، حاملگی خارج رحمی بوده و نیاز به مداخله فوری پزشک داشته‌باشد. همچنین دردهای عود‌کننده و طولانی‌مدت از مواردی هستند که باید بررسی شوند. با‌این‌وجود در صورتی که درد ناگهانی بوده یا بیشتر از چند روز طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه‌کنید.در عین حال راه‌هایی برای کاهش درد خود نیز پیدا کنید:

سوال بسیاری از شما این است که برای دل درد چی خوبه؟

درمان مناسب برای درد شکم به علت زمینه‌ای آن بستگی دارد، بنابراین برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی، مهم است که با یک پزشک مشورت کنید. بااین‌حال، راه حل‌های سریعی وجوددارد که می‌تواند در موارد خاص به کاهش درد دل کمک کند.

بهترین دارو برای درمان سریع دل درد چیست؟ همین حالا از پزشک مشاوره بگیر.

۱. درمان دل درد مردان

گاهی در مردان ممکن است عفونت باکتریایی یا آسیب عصبی باعث التهاب پروستات شود. این بیماری باعث درد شکم، کمر و لگن می‌شود. در این شرایط پزشک برای درمان درد آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

۲. درمان دل درد زنان

برای درمان دردهای مربوط به پریود می‌توان از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن استفاده‌کرد. البته باید مطمئن باشید که علت درد، شروع پریود است. زیرا اگر درد مربوط‌به معده یا روده باشد، این نوع داروها باعث تحریک مشکلات مربوط‌به این اندام‌ها می‌شوند. دررابطه‌با دردهایی مانند درد دوران بارداری، حاملگی خارج از رحم یا درد کیست تخمدان باید به متخصص زنان مراجعه‌کنید تا درمان مناسب تجویز شود.

۳. درمان دل درد کودکان

بیش از ۱۵% کودکان دچار دل پیچه می‌شوند. درد ممکن است مداوم باشد یا هرچند ساعت یک‌بار عود کند. در بیشتر مواقع علت دل پیچه کودکان یبوست است. در این شرایط بهترین درمان تغییر رژیم غذایی است. می‌توانید برای تسریع حرکات روده، شکم کودک را ماساژ دهید. راه‌حل دیگر تهیه داروهای ملین بدون نسخه برای کودک است.

اگر با این روش‌ها دل پیچه کودک درمان نشود، ممکن است علت شکم‌درد آپاندیسیت، عفونت ادراری یا حساسیت به شیر باشد. در این شرایط پزشک باتوجه‌به بیماری بهترین درمان را انتخاب‌می‌کند. برای درمان آپاندیس کودک باید جراحی شود و عفونت ادراری معمولا با تجویز آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شود.  

۴. شربت دل درد کودکان

تجویز هر نوع دارویی برای تسکین دل درد بستگی به علت ایجاد آن دارد. نمی‌توان بدون پیداکردن علت آن دارویی مصرف‌کرد. معمولا پزشک برای درمان کودک یکی از موارد زیر را تجویز می‌کند.

شربت دل درد کودکان ۶ سال

چندین شربت بدون نسخه برای درد دل وجود دارد که برای کودکان بالای ۶ سال بی‌خطر است، از جمله استامینوفن و ایبوپروفن. مهم است که دستورالعمل‌های دوز را به‌دقت دنبال‌کنید و درصورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی درمورد دادن دارو به کودک خود با یک پزشک مشورت کنید. علاوه‌براین، اگر دل درد کودک شما ادامه‌پیداکرد یا با علائم دیگری مانند تب، استفراغ یا مشکل در تنفس همراه‌شد، فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی برای تعیین علت اصلی درد باشید.

شربت دی سیکلومین برای درد دل کودکان

گاهی اوقات شربت دی‌سیکلومین برای کودکان مبتلا به دل درد تجویز می‌شود، اما مهم است که قبل از دادن هر دارویی به کودک با پزشک مشورت‌کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته‌باشد و با سایر داروها تداخل ایجاد کند.

۵. بهترین داروی دل درد نوزادان (درمان سریع دل درد نوزاد)

قبل از تهیه هر نوع دارو برای نوزاد باید با متخصص اطفال مشورت‌کنید. یکی از داروهایی که برای دل درد نوزادان تجویز‌می‌شود، داروی سایمتیکون است. این دارو وارد جریان خون نمی‌شود و درد را تسکین می‌دهد. داروی دیگری به نام تومی کالم نیز انواع ناراحتی‌های شکم را کاهش می‌دهد.

درمان سریع دل درد نوزاد ممکن است شامل دادن استامینوفن یا ایبوپروفن به نوزاد (بالای ۶ ماه) باشد، آرام کردن نوزاد با تکان‌دادن یا ماساژ ملایم و اطمینان از گرسنگی یا تشنگی او نیز کمک‌کننده است.

برای درمان دل درد نوزاد زیر یک ماه مهم است که فورا از متخصص اطفال یا خدمات فوریت‌های پزشکی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. علت اصلی دل درد در نوزاد یک ماهه می‌تواند بسیار جدی باشد، بنابراین ضروری است که نوزاد توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی‌شود و بسته‌به علت دل درد، درمان‌های خاصی مانند دارو یا جراحی توصیه‌شود.

۶. قرص شکم درد

تجویز قرص برای شکم‌درد به علت آن بستگی دارد. پزشک برای هرکدام از موارد زیر قرص مناسب را تجویز می‌کند:

۷. شربت شکم درد: اسم شربت دل درد بزرگسالان چیست؟

اگر علت این عارضه یبوست باشد، شربت ملین تجویز می‌شود. داروهایی که خاصیت ملین یا مسهل دارند، مدفوع را نرم کرده و کمک می‌کنند از روده خارج شود. گاهی هم علت این عارضه مشکلی در معده بوده و شربتی مانند آدی ژل اس تجویز می‌شود.

انواع مختلفی از شربت‌ها وجود دارد که بسته‌به علت اصلی درد می‌توانند برای درمان دل درد بزرگسالان استفاده شوند. برخی‌از نمونه‌هایی که ممکن است در بزرگسالان استفاده‌شود، شامل موارد زیر است:

۸. درمان درد شکم و روده

عفونت روده که به‌عنوان گاستروانتریت نیز شناخته‌می‌شود، وضعیتی است که با التهاب دستگاه گوارش مشخص‌می‌شود و می‌تواند باعث درد شکم و روده شود. این بیماری معمولا در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد‌می‌شود و علائم شامل اسهال، استفراغ، حالت تهوع، تب و گرفتگی معده است.

درمان دل درد و عفونت روده به علت و شدت علائم بستگی‌دارد و موارد خفیف را اغلب می‌توان با استراحت، هیدراتاسیون و یک رژیم‌غذایی ملایم درمان‌کرد. داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضداسهال و مسکن‌ها نیز ممکن است برای کمک به مدیریت علائم توصیه‌شوند. در موارد شدیدتر، داروهای تجویزی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها ضروری هستند.

۹. درمان خانگی دل درد

درمان دل درد به علت ایجاد آن بستگی دارد. اما گاهی می‌توان در خانه با اقدامات ساده‌ای این مشکل را برطرف کرد. برخی از این اقدامات عبارتند از:

۱۰. بهترین دمنوش دل درد کدام است؟

اگر دل درد نشانه وضعیت پزشکی جدی نباشد، می‌توان با برخی روش‌های ساده درد آن را تسکین داد. یکی از این روش‌ها نوشیدن دم‌نوش است. دم‌نوش‌های موثر برای تسکین شکم‌درد عبارتند از:

۱۱. درمان دل پیچه با سرکه سیب

سرکه سیب برای درمان انواع بیماری‌های دستگاه گوارش توصیه‌می‌شود. سرکه حاوی پروبیوتیک‌های طبیعی است و به سیستم ایمنی و سلامت روده کمک‌می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سرکه از آسیب به سلول‌های بدن جلوگیری کرده و دل درد را تسکین می‌دهد.

۱۲. برای درد شکم چی بخوریم؟

یکی از سوالات رایجی که پرسیده می‌شود این است: برای دل درد چی خوبه بخوریم؟ هنگام تجربه معده درد، برای تسکین علائم می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

همانطور که از این مقاله‌ی بلندبالا متوجه شدید، دل درد علت‌های بسیار متنوعی دارد و ممکن است ناشی از بسیاری مسائل مختلف باشد. برای اینکه این درد درمان شود، باید علت آن به‌درستی تشخیص داده‌شود. از آنجایی که پیدا کردن علت درد دل به سادگی انجام نمی‌شود، باید به دکتر مراجعه کنید.

برای پیدا کردن علت درد دل و شکم درد باید به دکتر گوارش یا دکتر داخلی مراجعه کنید. برای دریافت نوبت از هر یک از دکترهای معرفی‌شده، می‌توانید از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو کمک بگیرید. حتی می‌توانید از مشاوره تلفنی و متنی و آنلاین نیز بهرمند شوید، تنها کافی است از لینک‌های زیر استفاده‌کنید:

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست.

پرسش‌های متداول

علت شکم درد پریودی چیست؟

دل درد در زمان پریود کاملا طبیعی است. بسیاری از خانم‌ها در این دوره درد احساس می‌کنند. درد پریود ضربان‌دار است و قبل و در طول دوره قاعدگی گرفتگی‌های دردناکی ایجاد می‌شود. معمولا در ۲ سال اول پریود این دردها شدیدتر بوده و به‌مرور کمتر می‌شوند.

چه چیزی برای دل درد پریودی خوب است؟

برای تسکین درد پریودی می‌توانید از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده‌کنید. همچنین استفاده از پد گرم باعث تسکین درد در این ناحیه می‌شود.

علت دردهای اسپاسمی شکم چیست؟

این نوع درد شبیه به گرفتگی است. در بیشتر مواقع این نوع ناراحتی علت جدی نداشته و مربوط به دلایلی مانند نفخ یا تجمع گاز ایجاد می‌شود. در اغلب مواقع دردهای اسپاسمی با اسهال همراه هستند. اگر درد اسپاسمی بیشتر از ۲۴ ساعت ادامه‌داشت یا با علائمی مانند تب همراه بود، باید به پزشک مراجعه‌کنید.

دل درد عصبی چیست؟

گاهی ممکن است دل درد عصبی باشد. در این شرایط به اعصاب دیواره شکم، ماهیچه‌ها یا اندام‌ها فشار وارد می‌شود. این درد مبهم بوده یا شبیه به سوزش احساس می‌شود. ممکن است هنگام چرخش، خم شدن یا نشستن درد بیشتر شود.

آیا دل درد و اسهال نشانه کرونا است؟

یکی از علائم اولیه کرونا در بسیاری از افراد دل درد است. ویروس کرونا می‌تواند روی دستگاه گوارش نیز تاثیر داشته‌باشد و باعث بروز علائمی مانند درد، اسهال، یبوست یا نفخ شکم شود. اگر علاوه‌بر این دو عارضه، علائمی مانند سرفه خشک، تنگی نفس یا بدن درد دارید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تب و شکم درد نشانه چیست؟

اگر دل درد مربوط‌به معده باشد می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به کرونا باشد. کرونا باعث درد معده، تب، سرفه و تنگی نفس می‌شود. گاهی ممکن است علائم دیگری هم ایجاد شود. عفونت‌های دستگاه گوارش مانند گاستروانتریت نیز چنین علائمی ایجاد می‌کنند.

دل درد صبحگاهی چیست؟

اگر صبح‌ها دچار این عارضه می‌شوید، احتمالا علت آن مشکلاتی در معده یا روده است. بیماری‌های مختلف معده و روده از جمله زخم معده، سندروم روده تحریک‌پذیر، بیماری التهابی روده، یبوست، سوءهاضمه و بیماری سلیاک باعث ناراحتی شکم در صبح می‌شوند.

علت دل درد بعد از پاپ اسمیر چیست؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر و معاینه واژن گاهی درد ایجاد می‌کند. این درد کاملا طبیعی است و پس از چند ساعت برطرف می‌شود. درد معاینه به‌خصوص برای افرادی که تجربه اول آنها است، بیشتر است. پس از انجام آزمایش پاپ‌اسمیر علاوه‌بر درد شکم ممکن است کمی خونریزی هم داشته‌باشید. علت آن نمونه‌برداری از بافت دهانه واژن است.

علت شکم درد بعد از غذا چیست؟

اگر بعد از خوردن غذا دچار این عارضه می‌شوید، باید سبک غذا خوردن خود را تغییر دهید. گاهی علت آن پرخوری بوده و گاهی هم به دلیل سریع غذا خوردن این عارضه ایجاد می‌شود. سعی کنید، به‌آرامی غذا بخورید و پس از خوردن غذا دراز نکشید.

برای دل درد چه بخوریم؟

اگر درد مربوط‌به معده باشد، خوردن کربوهیدرات‌هایی مانند برنج، بلغور جو دو سر و نان تست به تسکین درد کمک‌می‌کنند. نوشیدن آب زیاد نیز برای سلامت دستگاه گوارش توصیه‌شده و به درمان مشکلاتی مانند یبوست کمک‌می‌کند. نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای و الکل درد را تشدید می‌کنند. به‌همین دلیل باید مصرف آنها را محدود کنید.

درد شکم چه زمانی خطرناک است؟

اگر دل درد شدیدی دارید که غیرقابل‌تحمل است یا این عارضه همراه‌با یکی از علائم زیر ظاهر شده‌است، باید به پزشک مراجعه‌کنید: ۱. حالت تهوع و تب ۲. مدفوع خونی ۳. دشواری در تنفس ۴. استفراغ خونی ۵. درد در دوران بارداری ۶. حساس شدن ناحیه شکم به لمس ۷. صدمه به شکم و دردی که تا چند روز ادامه دارد. این دسته از علائم می‌تواند نشان‌دهنده التهاب داخلی، عفونت یا خونریزی باشد. گاهی هم نشانه سرطان روده بزرگ یا سرطان تخمدان است.

پاسخ دادن لغو پاسخ

نام شما

دیدگاه شما *

129 دیدگاه ثبت شده

سلام من چند وقته اطراف نافم درد میکنه و داخلش کمی سوزش داره و حالت تهوع هم دارم دلیلش چی میتونه باشه ؟

سلام من شباوصبح ها خیلی دل دردمیگیرم وبعدازچنددقیقه که بهتر شد سرم درد می‌کنه علتش چیه؟

سلام من شباوصبح ها خیلی دل دردمیگیرم وبعدازچنددقیقه که دل دردم بهترشدسرم دردمیکنه علتش چیه؟

سلام.من خیلی سال هست ک مدام دل درد میگیرم.چند ماهی هس ک حتی بیشتر هم شده.گاهی وقتا حتی میترسم آب هم بخورم.چون گاهی وقتا اب خوردن هم باعث دل دردم میشه.با حرکت کردن هم درد بدتر میشه.به نظرتون مشکل چیه؟؟

سلام دوستعزیز دل درد شما می تونه عوامل زیادی داشته باشه. یکی از آنها می تونه التهاب روده در شما باشه که نیازه توسط متخصص گوارش با دقت بیشتری بررسی شوید. از این لینک می تونید نوبت بگیرید. رزرو نوبت پزشک گوارش

منم شکم درد ، تب ، بی حالی دارم و به شکمم دست میزنم دردش بیشتر میشه باید چیکار کنم ؟

سلام دوست عزیز بنظر می رسداین علایم مربوط به التهاب و یا عفونت روده و سیستم گوارش شما باشد که بررسی تخصصی تر توسط متخصص گوارش مورد نیاز است. پزشک متخصص گوارش

سلام من هر هفته حدوداً دل درد دارم و حدودا هفته ای یه بارم سر درد اول آزمایش دادیم گفت ویتامین و روی و زینک بدنت کمه دارو داد بعد یه بار دیگه یک ماه بعد آزمایش دادم گفت ویزیت نیست ولی الان نسبتا کم شده اما هفته ای یه بار در درد و سر درد دارم مشکل چیه؟ باز آیا باید برم دکتر؟ (پسرم)

سلام دوست عزیز دل درد شما و به موازات آن سردرد شما میتونه ناشی از مشکلات گوارشی شما باشد. ممکنه التهاب روده ها و وجود رفلاکس این درد را توجیه کند. بهتره از این لینک نوبت متخصص گوارش گرفته و برای بررسی بیشتر مراجعه کنید. دکتر متخصص گوارش و کبد

سلام من حدود دو ماهه دل درد همراه با تب،کاهش وزن و بی حالی دارم اوایل گفتن از معدته داروی معده دادن ولی خوب نشد چندین بار ازمایش خون، ادرار و مدفوع دادم گفتن چیزی داخل آزمایشت نشون نمیده رفتم سونو دادم گفتن یه سنگ سه میلی متر داخل دسته کالیس کلیت هست ولی دردت ربطی ب اون نداره رفتم پیش متخصص داخلی کپسول یوموگی و مترانیدازول و امپرازول و سفیکسیم داد بدترم شد رفتم پیش متخصص گوارش دارو داد هنوزم خوب نشده میشه راهنمایی کنید

سلام من دو ماهه که دل درد دارم اوایل دکترا گفتن از معدته داروی معده دادن بعد اون دل دردم خوب نشد رفتم چندین بار آزمایش خون و ادرار و مدفوع دادم گفتن هیچ چیزی داخل ازمایش نشون نمیده برو سونو بده رفتم سونو همه چی سالم بود فقط یه سنگ سه میلی متری داخل دسته کالیس کلیه بود که گفتن دل دردت اصلا ربطی به سنگ نداره رفتم پیش متخصص داخلی دارو کپسول یوموگی، مترانیندازول و امپرازول داد خوب نشد رفتم پیش متخصص گوارش دارو داد ولی بازم خوب نشه. روز ب روزم شدیدتر میشه همراه با تب و بی حالی و کاهش وزن. میشه راهنمایی کنید

سردرد شدید گرفت دماغم خون شد بعدا سرم کرخت شد چند روز میشه کرخت هست دلیلش چه هست

سلام دوست عزیز بنظر می رسد افزایش فشارخون در شما موجب سردرد و خونریزی از بینی شده است. نیازه تحت نظر متخصص داخلی فشارخون شما بررسی و تحت کنترل در آمده و در صورت لزوم برای بررسی خونریزی های احتمالی ام آر ای از سر شما گرفته شود. از این لینک می تونید نوبت بگیرید. بهترین متخصص داخلی

سلام من چند وقته اطراف نافم درد میکنه و داخلش میسوزه و حالت تهوع هم دارم دلیلش چی میتونه باشه ؟

من بعد از خوردن صبحانه دل درد شدید گرفتم ولی ی دیقه درد داره ی دیقه ن چیکار کنم????

سلام دوست عزیز دل درد شما به علتانقباضات و حرکات دودی روده است و ممکنه به علت مسمومیت غذایی اتفاق افتاده باشد. در صورت داشتن تهوع و استفراغ به پزشک مراجعه کنید.

دل درد من بطور مقطعی و خیلی کم قسمت مرکزی شکم البته سنگ کلیه هم دادم ولی درد در ناحیه پهلو ها ندارم

چرا وقتی راه میریم بالای شکم درد میگیره؟

سلام دوست عزیز برای تشخیص نیاز به سونوگرافی و معاینه شکم است ولی می تونه این درد منشا التهاب معده و روده داشته باشد. برای بررسی بیشتر متخصص داخلی شما را ویزیت کند. بهترین متخصص داخلی

سلام دخترم هفت سالشه موقع غذا خوردن ودرطول روز دل درد می‌شود یبوست هم بعضی مواقع دارد چه داروی باید استفاده کند

درمان دل درد و حالت تهوع

درمان دل درد و حالت تهوع شکایات شایع سلامتی در کودکان و بزرگسالان است. علل آن می تواند از پرخوری و اضطراب گرفته تا عفونت و اختلالات گوارشی متغیر باشد. درمان دل درد و خالت تهوع نیز در هرشرایطی متفاوت است.

دل درد و حالت تهوع می تواند حاد یا مزمن باشد. حاد به این معنی است که علائم کوتاه مدت هستند و ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند. مزمن به این معنی است که این وضعیت پایدار است.

دل درد یکی از نادیده گرفته ترین شکایات است. افراد با درد دل درد پزشکان می آیند، اما بیشتر اوقات ترجیح می دهند مسکن مصرف کرده و صبر کنند. ناراحتی و سایر ناراحتی ها در شکم می تواند واقعاً یک علامت خطرناک باشد. در بسیاری از موارد، دل درد و حالت تهوع نشان دهنده یک بیماری جدی است. پس زمان از دست رفته و همچنین خوددرمانی نادرست می تواند مشکل را تشدید کند.

دل درد ممکن است تنها علامت باشد یا با علائم دیگری همراه باشد: حالت تهوع، نفخ، اختلالات مدفوع، تکرر ادرار، ترشحات واژن، تب. چنین علائمی تصویر بیماری را تکمیل می کند و به شما امکان می دهد مشکل را با دقت بیشتری تعیین کنید. برای مثال درد در قسمت پایین سمت راست شکم و در لمس حساس است و همچنین تب دارید یا استفراغ می کنید. اینها ممکن است علائم آپاندیس باشند.

بررسی علت دل درد

برای درک اینکه درد چقدر خطرناک است یا چرا ظاهر شده، باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید. کجا، چگونه، چه مدت درد می کند، چه علائم دیگری وجود دارد و… همه اینها به درک وضعیت و تصمیم گیری صحیح کمک می کند.

برای درک بهتر این سوالات را از خود بپرسید: چه چیزی می تواند به شکم صدمه بزند؟ شکم جایی است که اندام های داخلی در آن قرار دارند. شامل: معده، کبد، روده، پانکراس، طحال، کیسه صفرا، روده ها، اندام های دستگاه تناسلی ، مثانه و …

در این مقاله به برخی از علل حاد و مزمن دل درد و حالت تهوع می پردازیم. ما همچنین در مورد مراقبت از خود، زمان مراجعه به پزشک، درمان پزشکی، عوارض و پیشگیری بحث می کنیم.

علل حاد دل درد و حالت تهوع

دل درد و حالت تهوع می تواند از عوارض جانبی داروها باشد یا به دلیل گاستروانتریت ویروسی یا استرس رخ دهد.

علل دل درد حاد و حالت تهوع

گاستروانتریت ویروسی یکی از علل شایع دل درد و حالت تهوع است. اگرچه مردم اغلب از این بیماری به عنوان “آنفولانزای معده” یاد می کنند، اما در واقع عفونت روده است و ویروس آنفولانزا را درگیر نمی کند.

گاستروانتریت ویروسی معمولا کمتر از یک هفته طول می کشد و بدون درمان دارویی بهبود می یابد. با این حال، استفراغ و اسهال مکرر می تواند منجر به کم آبی شدید شود که به ویژه در کودکان و بزرگسالان خطرناک است. افرادی که علائم کم آبی دارند باید به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

گاستروانتریت همچنین می تواند ناشی از خوردن غذای آلوده باشد که می تواند به باکتری ها، ویروس ها یا انگل های مضر وارد بدن شود. علائم مسمومیت غذایی مشابه علائم گاستروانتریت ویروسی است و افراد در صورت بروز کم آبی یا شدید شدن علائم باید به پزشک مراجعه کنند.

حملات حاد دل درد و حالت تهوع می تواند در کودکان شایع باشد و استرس و اضطراب گاهی اوقات می توانند از عوامل ایجاد کننده آن باشند. اگر کودکی قبل از امتحان یا مسابقه ورزشی رقابتی در مدرسه از دل درد احساس ناراحتی می کند، ممکن است نشانه ای از اضطراب باشد. کمک به کودک برای مقابله با استرس و اضطراب نیز ممکن است به کاهش مشکلات گوارشی کمک کند.

علائم و نشانه های دل درد

دل درد ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد. دل درد علاوه بر شدت آن به روش های زیر قابل توصیف است:

درد عمومی این به دردی اشاره دارد که در بیش از نیمی از ناحیه شکم شما احساس می شود و نوعی ویروس معده، سوء هاضمه یا گاز به عنوان علت درد شما است.

درد موضعی این به دردی اشاره دارد که فقط در یک ناحیه از شکم احساس می‌شود و نوعی مشکل در عضوی مانند معده، آپاندیس یا کیسه صفرا به عنوان علت درد است.

گرفتگی این نوع درد می آید و می رود، یا در شدت یا موقعیت درک شده در شکم شما تغییر می کند. گرفتگی به ندرت جدی است و با گاز، دفع مدفوع یا قاعدگی به عنوان علت درد شما مشخص می شود.

درد کولیکی مانند گرفتگی، این نوع درد می آید و می رود، اما تمایل دارد که شدید باشد و ناگهان شروع شده و پایان یابد.

اگر دل درد شما آنقدر شدید است که نمی توانید بدون احساس درد بیشتر حرکت کنید یا در یک موقعیت راحت بنشینید، مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید. اگر درد شکم شما با هر یک از علائم زیر همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

علل مزمن دل درد و حالت تهوع

برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه و همچنین مکمل های غذایی می توانند باعث دل درد یا حالت تهوع شوند. داروها می توانند این کار را با تحریک معده، منجر به حالت تهوع، درد، و اسهال، یا با کند کردن هضم غذا که منجر به یبوست می شود، انجام دهند. حتما برچسب هر دارویی را که مصرف می کنید بررسی کنید تا ببینید آیا دل درد به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی ذکر شده است یا خیر.

دلایل دل درد مزمن و حالت تهوع

گاستریت التهاب مخاط معده است. این التهاب می تواند حاد یا مزمن باشد. علاوه بر معده درد و حالت تهوع، ورم معده نیز می تواند باعث استفراغ شود.

شایع ترین علت قابل اعتماد گاستریت عفونت با باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است. علل دیگر عبارتند از آسیب به پوشش معده، به طور بالقوه ناشی از الکل یا استفاده مکرر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، که شامل ایبوپروفن و آسپرین است.

انسداد روده می تواند باعث درد معده، استفراغ، نفخ و یبوست شود. اگر فرد تحت درمان قرار نگیرد، انسداد روده می تواند منجر به عوارض جدی شود.

علل انسداد روده شامل مواردی مانند:

اینها دسته ای از اختلالات هستند که در آن دستگاه گوارش آنطور که باید کار نمی کند و مشکلات ساختاری قابل مشاهده است.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و سوء هاضمه عملکردی نمونه هایی از اختلالات عملکردی دستگاه گوارش هستند.

IBS می تواند باعث درد یا گرفتگی شکم و همچنین نفخ و اسهال یا یبوست شود. علائم سوء هاضمه عملکردی می تواند شامل درد در قسمت بالای شکم، حالت تهوع و استفراغ باشد.

بر اساس گزارش بنیاد بین المللی اختلالات گوارشی، اختلالات عملکردی دستگاه گوارش از هر چهار نفر در ایالات متحده یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

سایر دلایل دل درد مزمن و حالت تهوع می تواند شامل موارد زیر باشد:

بارداری می تواند باعث تهوع، استفراغ و درد معده، به ویژه در مراحل اولیه شود

مشکلات سیستم عصبی مرکزی، از جمله سردردهای میگرنی، فشار داخل جمجمه، تشنج و سکته مغزی، می تواند باعث تهوع شود.

مشکلات گوش داخلی، مانند عفونت و التهاب، می تواند باعث سرگیجه و حالت تهوع شود

استرس، اضطراب و افسردگی در برخی افراد می تواند منجر به مشکلات معده شود

مدت زمان دل درد

دل درد بسته به علت اصلی آن می تواند کوتاه یا طولانی مدت باشد. این می تواند مداوم یا تکرار شونده، آمدن و رفتن در فواصل زمانی تصادفی یا با فعالیت ها یا رفتارهای خاص باشد.

اینکه دل درد شما چقدر طول می کشد، یا اینکه می آید و می رود، لزوماً با شدت بیماری زمینه ای مطابقت ندارد. درد شدیدی که به طور ناگهانی ایجاد می شود نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. همچنین اگر درد مداومی دارید که با حرکت یا سرفه افزایش می‌یابد، یا اگر در ابتدا درد خفیفی دارید که طی ساعت‌ها یا روزها شدیدتر می‌شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد در قفسه سینه همراه با ناراحتی شکمی باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

دل درد و حالت تهوع اغلب کوتاه مدت هستند و به خودی خود بهبود می یابند. با این حال، علائم مداوم ممکن است نشانه یک بیماری جدی تر باشد.

اگر هر یک از علائم زیر همراه با ناراحتی شکمی باشد، افراد باید فوراً به پزشک مراجعه کنند:

درمان دل درد و حالت تهوع

دل درد یا حالت تهوع می تواند از نفخ و سوء هاضمه تا درد شدید و تیز و کوبنده متغیر باشد.هیچ درمان واحدی برای متوقف کردن درد معده وجود ندارد. درمان برای متوقف کردن درد معده شما بسیار متفاوت است و به علت خاص بستگی دارد.

درمان دل درد و حالت تهوع به علل آن بستگی دارد.با این حال، برخی از درمان‌ها وجود دارند که می‌توانند برای چندین بیماری زمینه‌ای این علائم استفاده شوند. علاوه بر این، برخی از بیماری ها بسته به شدت آنها ممکن است چندین درمان داشته باشند.

برای افراد مبتلا به اسهال یا استفراغ شدید، پزشک ممکن است محلول آبرسانی خوراکی را برای درمان کم آبی تجویز کند. آنها همچنین ممکن است داروهای ضد استفراغ را تجویز کنند، داروهایی که می توانند به مقابله و درمان دل درد و حالت تهوع و استفراغ کمک کنند.

اگر بیماری مشکوک به گاستریت یا نوع دیگری از اختلالات گوارشی باشد، ممکن است آزمایش‌های پزشکی مانند آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی را تجویز کند. افراد مبتلا به گاستریت ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری احتمالاً مجبور به تکمیل دوره آنتی بیوتیک هستند.

در اینجا لیستی از داروهایی که میتوانند به کاهش شکم درد حاد کمک کنند آماده کرده ایم:

عوارض دل درد و حالت تهوع

کم آبی عارضه شایع شرایطی است که باعث استفراغ یا اسهال شدید می شود. نشانه های کم آبی می تواند شامل منبع مورد اعتماد باشد:

سایر عوارض احتمالی دل درد و حالت تهوع به علت اصلی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، کم خونی یکی از عوارض احتمالی گاستریت فرسایشی است که به دلیل خونریزی مزمنی است که این بیماری در معده ایجاد می کند.

جلوگیری از شیوع علائم دل درد و حالت تهوع

شستن مکرر دست ها می تواند به فرد کمک کند تا از میکروب هایی که باعث درد معده و حالت تهوع می شوند جلوگیری کند.

گاستروانتریت ویروسی و مسمومیت غذایی از علل شایع درد معده و حالت تهوع هستند. بهداشت خوب می تواند به جلوگیری از این مشکلات سلامتی کمک کند.

رعایت بهداشت کلیدی برای جلوگیری از بسیاری از میکروب هایی است که می توانند باعث درد معده و حالت تهوع شوند. افراد می توانند از روش های زیر به عنوان استاندارد استفاده کنند:

شستن مکرر دست ها با آب و صابون، به ویژه بعد از استفاده از حمام و قبل و بعد از دست زدن به غذا

نگهداری، تمیز کردن و آماده کردن غذا با دقت و درستی

پختن یا گرم کردن مجدد غذا به طور کامل

ضد عفونی کردن سطوح آلوده

لباس‌ها و ملافه‌های کثیف را به دقت بشویید.

درمان های خانگی برای دل درد

موارد اجتناب پذیر:

خلاصه

نحوه درمان دل درد و حالت تهوع با توجه به تشخیص علت آن است، اکثر اوقات دل درد و تهوع از علائم شایع  بیماری های مختلف در بزرگسالان و کودکان است. علل می تواند شامل پرخوری، عفونت های روده ای، استرس و اضطراب و اختلالات مزمن دستگاه گوارش باشد.

درد معده و حالت تهوع معمولاً کوتاه مدت هستند و خودبه خود بهبود می یابند. با این حال، افرادی که علائم مداوم دارند باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنند.

برای افرادی که علائم آنها اسهال و استفراغ است، نوشیدن مایعات فراوان برای جلوگیری از کم آبی بدن مهم است. افرادی که علائم کم آبی دارند باید به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

سلام خسته نباشید دخترم ۱۷ سالمه دل پیچه شدید دارم ۳ روزه و اول اسهالم ابکی بود بعد الان لجنی شده و بد بو و امروز زرد بود .دکتر رفتم سوزن و قرص فاموتیدین۴۰.متروماکس.لوپرامید.دی سیکلومین۱۰ داده بهم اما هنوز دل پیچه دارم توروخدا کمکم کنید چی کنم

دکمه بازگشت به بالا