لوازم تحریر مورد نیاز کلاس اول

مقاله

لیست وسایل کمک آموزشی و لو ازم تحریر کلاس اول

شروع سال تحصیلی جدید برای هر خانواده‌ای مصادف است با تازگی، خرید و حس خوب وسیله‌های نو و تازه. هنگام خرید، همیشه افراط و تفریط هم وجود دارد. برخی از والدین به گمان اینکه می‌خواهند کودک آن‌ها هیچ چیزی کم نداشته باشد، دست به خریدهای بسیار زیاد و بی‌مورد می‌زنند.

خریدهایی که نه مناسب سن کودک است و نه مورد نیاز مقطع تحصیلی او! این وسایل که ممکن به شیوه نادرستی استفاده می‌شوند یا گل‌ها اصلاً استفاده نشود، هزینه زیادی روی دست خانواده‌ها می‌گذارد.

برخی از خانواده‌ها هم به خاطر عدم آگاهی از نیازهای کودک هر آنچه که به آن نیاز دارد را تهیه نمی‌کنند. در این مقاله، قصد داریم شما را با وسایل کلاس اول ابتدایی که در طول سال تحصیلی به کار دانش آموز می‌آید آشنا کنیم. 

در ادامه با تیم آموزشی رایاد همراه باشید.

وسایل کلاس اول ابتدایی شامل چه مواردی می‌شود؟

وسایل کلاس اول ابتدایی، شامل سه دسته کلی است:

لوازم شخصی

مثل لباس فرم، کیف، لباس گرم، جوراب، کفش، کلاه ، ظرف غذا، لیوان و بطری آب. لباس فرم باید متناسب با لباس فرمی که مدرسه برای دانش آموزان در نظر گرفته است انتخاب شود.

کیف باید راحت و استاندارد باشد و کودک در استفاده از آن راحت باشد. لباس گرم، کفش و کلاه نیز باید متناسب با فصل برای کودک انتخاب گردد. ظرف غذا و نوشیدنی باید به گونه‌ای باشد که به راحتی در کیف جا شود و حمل آن برای کودک راحت باشد. 

وسایل کمک آموزشی

کتاب های کمک درسی، بازی های آموزشی، سی‌دی‌ها و فیلم های آموزشی از جمله وسایل کمک آموزشی هستند که فرایند آموزش و یادگیری را برای دانش آموزان تسهیل می نمایند و به عبارت دیگر مکمل کتاب درسی اول دبستان می‌باشند.

لوازم تحریر اول ابتدایی

لوازم تحریر شامل محصولات نوشت افزار و کاغذ و دفتر و سایر ملزومات می‌باشد، که دانش آموزان و هر یک از افراد به هنگام یادگیری و آموزشی مستلزم استفاده از آنها هستند.

اگر فرزند شما کلاس اولی است، توصیه می‌کنم بر روی لینک زیر کلیک کنید تا هر آنچه را که باید درباره‌ی پایه اول دبستان و نیازهای آموزشی کلاس اولی‌ها بدانید، مطالعه کنید. 

سرزمین اول دبستانی ها 

لوازم تحریر کلاس اول شامل چه مواردی است؟

لوازم تحریر یک گروه از ابزارهایی است که ما برای نوشتن، ترسیم کردن یا نقاشی به آن‌ها نیاز داریم. البته لوازم تحریر یک کلمه عربی است و معنای فارسی آن نوشت افزار است. 

وسایلی که در دسته‌ی نوشت‌افزارها قرار می‌گیرند بسیار گسترده‌اند. ما از کلاس اول ابتدایی با نوشت افزارها  آشنا می‌شویم و تا بالاترین مقاطع از آن‌ها استفاده می‌کنیم. هر ساله، وابسته به نوع دروس ممکن است از میزان این لوازم کاسته یا به آن‌ها افزوده شود. 

لوازم تحریر کلاس اول شامل موارد زیر است که بهتر است با مشورت با معلم خریداری شود:

 دفتر: برای دروسی مانند ریاضی و نگارش یا علوم نیاز به دفتر دارند. اینکه برای هر کدام از درس‌ها دفتری با چه تعداد برگ انتخاب شود، باید نظر معلم پرسیده شود.  

 دفترچه یادداشت: از آنجایی که ممکن است دانش آموزان ابتدایی به درستی تکالیف یا سفارشات معلم‌ را به خاطر نسپارند، یک دفترچه یادداشت نیاز است. 

 دفتر نقاشی: دفتر نقاشی بدون خط برای طراحی و نقاشی یکی از ضروری‌ترین لوازم تحریر کلاس اول است. 

 کلربوک: کلربوک نام محصولی است که بوسیله آن برگه‌ها و کاغذها سازماندهی می‌شوند. کلربوک یک ابزار بایگانی است. این وسیله به کلاس اولی‌ها کمک می‌کند بتوانند کاردستی‌ها، نقاشی‌‎های روی برگه‌ و کاغذهای امتحانی خود را در یک جا به صورت منظم بایگانی کنند. 

 پوشه دکمه دار: خیلی از تکالیف کودکان ابتدایی روی کاغذ انجام می‌‌شود. مثلاً وقتی که معلم از کودکان می‌خواهد یک برگ درخت را با چسب روی کاغذ بچسبانند.

یک پوشه دکمه دار به کودک کمک می‌کند تا به راحتی کاغذهای مربوط به آن روز را از خانه به مدرسه و از مدرسه به خانه بیاورد. 

مداد، پاک کن و تراش: یک مداد مشکی و یک مداد قرمز، یک پاک کن باکیفیت و یک تراش مقاوم و تیز نیز از جمله مهمترین لوازم تحریر کلاس اول محسوب می‌شوند.  

مداد رنگی: مداد رنگی برای نقاشی کردن لازم است. البته ممکن است معلم از کودکان بخواهد در کنار آن مداد شمعی نیز تهیه کنند. 

 چسب و قیچی: چسب و قیچی برای انجام بسیاری از تکالیف که به صورت کاردستی باید انجام شوند لازم است. 

 کاغذ رنگی و مقوا: کاغذ رنگی و مقوای سفید و رنگی نیز ممکن است در طول سال نیاز باشد. 

خط کش: انواع مختلفی از خط کش وجود دارد. خط کش برای کشیدن خط صاف یا طرح‌دار، خط کش برای کشیدن اشکال هندسی و …  که باید متناسب با نیاز کودک برای او تهیه شود. 

 روکش دفتر و کتاب: برای اینکه دفتر و کتاب در طول سال تحصیلی دچار آسیب نشود لازم است تا روکش بخورد. ممکن است شما بخواهید روکش چسبی یا روکش نایلونی برای این کار استفاده کنید. کاملاً سلیقه‌ای است. 

 برچسب: برای اینکه وسایل کودک شما گم نشود یا با سایرین  اشتباه گرفته نشود، بهتر است روی آن‌ها برچسب بچسبانید و نام او را روی آن‌ها درج کنید. 

وسایل کمک آموزشی کلاس اول ابتدایی

در کنار لوازم شخصی و لوازم تحریر وسایل کمک آموزشی نیز وجود دارند. وسایل کمک آموزشی کلاس اول به کمک کودک، معلم و والدین می‌آیند و پروسه‌ی آموزش و یادگیری را راحت‌تر می‌کنند.

 نرم افزار و سی دی آموزشی

نرم افزارها و سی دی های کلاس اول مفاهیم مورد نیاز را با استفاده از وسایل دیجیتالی به کودک آموزش می‌دهند. از آنجایی که امروزه کودکان به فضای دیجیتال علاقه زیادی نشان می‌دهند، این روش یادگیری می‌تواند برای آن‌ها مؤثر باشد.

نرم افزار و سی دی های آموزشی با ایجاد فضای شاد و جذاب، با زبانی ساده و مفهومی مطالب درسی را در اختیار کلاس اولی ها میگذارند و باعث علاقه‌مندی آنها به یادگیری بیشتر می شوند.

 کاربرگ اول دبستان

کاربرگ ابزاری است با هدف آموزش کامل تمامی مباحثی که در طول هفته به دانش آموز آموزش داده شده. کاربرگ نوعی ارزشیابی نیز محسوب می‌شود.

کاربرگ پروسه یادگیری را برای کودک لذت بخش می‌کند؛ البته به شرط اینکه به چشم یک تکلیف به آن نگاه نشود و کودک در استفاده از آن هیچ گونه نگرانی یا دغدغه‌ای نداشته باشد. 

کاربرگ اول دبستان از جمله ابزارهای کمک آموزشی ضروری و مهم در مقطع اول دبستان به شمار می آید که فرایند یادگیری دانش آموزان اول ابتدایی را بهبود می‌بخشد.

کتاب کمک آموزشی

کتاب های کمک آموزشی مختلفی برای کلاس اولی‌ها وجود دارد. این کتاب‌ها کمک می‌کنند تا پروسه یادگیری بهتر و کامل‌تر انجام شود. بیشتر والدینی که نمی‌دانند چطور در خانه با کودک خود تمرین کنند، با استفاده از این کتاب‌ها به راحتی این کار را انجام می‌دهند. 

 ابزارهای کمکی و بازی های آموزشی 

ابزارهای مختلف دیگری نیز در بین وسایل کمک آموزشی کلاس اول وجود دارند. آن‌ها می‌توانند با ایجاد تنوع و همراه با سرگرمی مفاهیم درسی را عمیق‌تر به کودک بیاموزند. مانند آهنربا برای درس علوم اول دبستان، کیت حروف الفبا فارسی،چینه و چوب خط برای یادگیری درس ریاضی بسیار کارآمد و موثر می باشند. 

استفاده از ابزارهای کمکی و بازی های فکری و آموزشی شیوه‌ای کاربردی و جذاب برای آموزش غیرمستقیم و مفهومی مطالب علمی هستند که سرعت یادگیری را در کودکان افزایش می دهند.

ضمن آنکه بازی های آموزشی ابزار فوق العاده‌ای برای ایجاد تعامل، کارگروهی و همکاری درکلاس های درس می باشد.

انواع بازی های فکری و آموزشی با اهداف پرورش مهارت های فردی و شناختی کودکان طراحی شده است به گونه‌ای که زمینه را برای یادگیری هرچه بهتر دانش آموزان مهیا می سازد.

برای آشنایی با بازی و ابزارهای اموزشی بر روی لینک کلیک کنید: بازی فکری آموزشی 

کلام آخر

وسایل ذکر شده در مقاله، مواردی بودند که یک دانش آموز در کلاس اول ابتدایی اغلب به آن‌ها نیاز دارد. اگر حس می‌کنید خرید لوازم تحریر کلاس اول یا وسایل کمک آموزشی کلاس اول بودجه زیادی طلب می‌‌کند، می‌توانید به مرور آن‌ها را تهیه کنید. 

لیست لوازم التحریر مورد نیاز برای همه رشته های پایه دوازدهم (دوره دوم آموزش متوسطه)

لیست لوازم التحریر موردنیاز پایه یازدهم (دوره دوم آموزش متوسطه)

لیست لوازم التحریر مورد نیاز پایه دهم (دوره دوم آموزش متوسطه)

لیست لوازم تحریر کلاس اول دبستان

فرزند شما هم از مهر ماه به کلاس اول می‌رود؟ هیچ اطلاعاتی در مورد لیست لوازم تحریر کلاس اول ندارید؟ به طور قطع یکی از شیرین‌ترین و به یادماندنی‌ترین لحظات زندگی پدران و مادر، شروع به تحصیل فرزند آنها است. همچنین این مقطع برای کودکان نیز بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است.

یک پدر یا مادر مهربان و دلسوز علاوه بر همراهی از نظر روحی، تمام تلاش خود را برای تأمین لوازم مناسب نیز انجام خواهد داد. حال اگر شما هم دوست دارید فرزند خود را در راه رسیدن به این هدف بزرگ همراهی کنید، این مقال را از دست ندهید. در این مطلب قصد داریم شما را با لیست کامل و جامعی از لوازم تحریر کلاس اول، معرفی و نکات مهم در هنگام خرید آنها آشنا کنیم.

لیست لوازم تحریر ضروری برای کلاس اولی‌ها

بسیاری از پدران و مادران هنوز تجربه‌ای در مورد وسایل موردنیاز کودک در هنگام تحصیل ندارند. ما بر آن هستیم تا با ارائه لیستی کامل نه تنها این گروه از والدین را راهنمایی کنیم بلکه به سایر والدین که تا به حال فرزندان دیگر خود را هم راهی کلاس اول کرده‌اند و تجربه‌ای نسبی دارند نیز نکاتی مهم و کلیدی را گوشزد نماییم.

مداد رنگی (146)

دفتر (662)

جامدادی (98)

پاکن و تراش (75)

با وجود اینکه مدارس مختلف لیست‌های متنوعی را در اختیار والدین قرار می‌دهند اما برخی از مواردی که در لیست لوازم تحریر مورد نیاز برای کلاس اول همه مدارس به صورت مشترک قرار دارد، بدین شرح است:

برای کلاس اول چه دفاتری بخریم؟

کودکان تا قبل از ورود به مدرسه تنها از دفتر نقاشی استفاده می‌کنند، در کلاس اول هم به این دفتر نیاز دارند پس برای شروع بهتر است یک دفتر نقاشی مناسب تهیه کنید. اما سؤال اینجاست که چه دفتری مناسب است؟

باید گفت که کودکان تا قبل از ورود به مدرسه تجربه‌ای در خصوص نگهداری از وسایل خود ندارند به همین خاطر توصیه می‌شود از دفاتر معمولی برای آن‌ها استفاده کنید، دفاتر سیمی یا فنری صرف‌نظر از ظاهر زیبا و جذاب خود، برای کودکان مناسب نیستند و نگهداری از آن‌ها سخت است. همچنین توصیه می‌شود که از طرح‌های ملی و المان‌ها و شخصیت‌های ایرانی برای کودکان استفاده کنید زیرا بسیار از شخصیت‌ها و نمونه‌های خارجی، الگوی مناسبی برای کودکان ما نیستند.

سؤال بعدی این است که برای کلاس اول باید چه تعداد دفتر خط‌دار و به صورت چند برگ تهیه کرد؟ دانش‌آموزان پایه اول به طور کلی به 4 عدد دفتر با مشخصات ذیل نیاز دارند:

در کنار این موارد باید یک دفترچه یادداشت کوچک نیز برای آن‌ها خریداری کنید تا از آن برای یادآوری مشق‌ها یا پیام معلم به والدین استفاده کنند. همچنین ممکن است برخی مدارس از شما بخواهند یک دفتر شطرنجی نیز برای دانش‌آموز تهیه کنید.

چه مدادی برای کلاس اول بخریم؟

همان‌طور که گفته شد در کلاس اول دانش‌آموز هنوز هم ساعاتی را به کشیدن نقاشی می‌پردازد به همین دلیل باید برای او یک بسته مداد رنگی 12 رنگ تهیه کنید. در کنار آن باید چند مداد سیاه و قرمز نیز برای نوشتن مشق خریداری شوند. توصیه می‌شود مداد سیاه و قرمز را به صورت بسته‌ای تهیه کنید زیرا فرزند شما به بیشتر از یک مداد در طول سال تحصیلی نیاز خواهد داشت و خرید بسته کامل آن بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

نکته مهم دیگری که باید در خرید مداد از لیست لوازم تحریر کلاس اول رعایت کنید، بررسی میزان رنگ‌دهی آن است. بدین منظور کافی است تا با آن بر روی صفحه چیزی بنویسید یا قسمت زغال مداد را بین دو انگشت خود قرار داده و مداد را بچرخانید باید ردی از رنگ مداد بر روی پوستتان باقی بماند.

آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد شکل ظاهری مداد است، مدادهایی که دارای مقطع چندوجهی هستند کمتر از مدادهای گرد دست کودک را خسته می‌کنند و استفاده از آن‌ها برای دانش‌آموزان کلاس اول راحت‌تر است.

پاک‌کن و تراش را فراموش نکنید!

یکی دیگر از اقلام ضروری برای دانش‌آموزان کلاس اول پاک‌کن و تراش است. بهتر است از پاک‌کن با سایز بزرگ استفاده کرد تا نگهداری از آن‌ آسان باشد و امکان بلعیدن آن توسط کودک کاهش پیدا کند. همچنین پاک‌کن‌هایی که رنگی تیره دارند معمولاً ردی از کثیفی بر روی کاغذ باقی می‌گذارند.

تراش مناسب کلاس اولی‌ها تراشی است که به راحتی در دست جای گیرد و تیغه آن به انگشت کودک صدمه نزند. انواع تراش مخزن‌دار می‌تواند به رعایت بهداشت و نظافت کمک فراوانی کند.

یک خط‌کش خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

شما باید یک خط‌کش ساده و یک خط‌کش شابلون دار با طرح‌های هندسی برای کودک خود خریداری کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید که این خط‌کش نباید لبه‌های تیزی داشته باشد، پس خط‌کش‌های فلزی مناسب نیستند. همچنین خط‌کش‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای با شکنندگی بالا، عمر کمی دارند. بهترین و مناسب‌ترین خط‌کش برای کلاس اولی‌ها، خط‌کش‌های ژله‌ای هستند که لبه‌هایی گرد و ظاهری انعطاف‌پذیر دارند.

جامدادی پارچه‌ای یا فایبر؟

یکی از وسایل مهم از لیست لوازم تحریر کلاس اول، جامدادی است. این وسیله علاوه بر نظم دادن به مداد‌ها، تراش، پاک‌کن و حتی خط‌کش، حمل‌ونقل آن‌ها را نیز آسان می‌کند و احتمال گم شدن آنها را کاهش می‌دهد. اما سؤال اینجاست که جامدادی پارچه‌ای بهتر است یا فایبر؟ با وجود اینکه جامدادی‌های فایبر طرح‌های زیبا و جذابی دارد اما باید اذعان کرد که جامدادی پارچه‌ای بهترین انتخاب برای فرزند کلاس اولی شما است. زیرا استفاده از آن آسان است، طول عمر بالایی دارد و حمل‌ونقل آن با توجه به وزن پایینش بسیار راحت است.

آیا باید لوازم ساخت کاردستی نیز تهیه کرد؟

همان‌طور که به آن اشاره کردیم کودک در پایه اول هنوز هم با بازی و سرگرمی آموزش می‌بیند یکی از این روش‌ها ساخت کاردستی است. بنابراین شما باید یک قیچی کوچک با نوک‌گرد و چسب مایع یا چسب ماتیکی نیز برای او تهیه کنید. گاهی معلم از شما می‌خواهد کاغذ یا مقوای رنگی نیز تهیه کنید.

جلد و برچسب را فراموش نکنید!

آیا دوره تحصیلی خود را به خاطر دارید؟ لذت شروع مدرسه با جلد کردن کتاب‌ها و دفاتر دوچندان می‌شد. هنوز هم برای نگهداری از کتاب‌ها و دفاتر دانش‌آموزان باید آن‌ها را جلد کرد، بهتر است از نایلون شفاف استفاده کنید. همچنین باید برچسب نام و نام خانوادگی در دو سایز بزرگ برای کتاب‌ها و دفاتر و کوچک برای مداد‌ها و سایر نوشت‌افزار تهیه کنید.

کلر بوک چیست و چه کاربردی دارد؟

کلر بوک پوشه‌ای با کاورهای شفاف متصل به یکدیگر است که می‌توان در هر قسمت از آن یک دسته از اوراق را نگهداری کرد. شما باید برای کودک کلاس اولی خود یک کلر بوک 60 برگ مناسب در سایز A4 تهیه کنید تا کاربرگ‌های تحصیلی خود را در آن‌ها قرار دهد. همچنین باید یک پاکت دکمه‌دار سایز A4 نیز برای او خریداری نمایید.

سایر لوازم تحریر کلاس اول

وسایلی مانند آهنربا، مکعب چینه 90، چوب‌خط و خمیربازی نیز ممکن است بر اساس تشخیص معلم کلاس اول در لیست خرید شما جا بگیرند. این موارد به صورت اختیاری است و در صورتی که مدرسه از شما بخواهد باید تهیه گردد.

خرید لیست لوازم تحریر کلاس اول از فروشگاه اینترنتی ال آی

فروشگاه اینترنتی ال آی با ارائه انواع نوشت‌افزار مهدکودک و پیش‌دبستانی و تنوع بالا در لیست لوازم تحریر کلاس اول می‌تواند پاسخگوی نیاز هر سلیقه‌ای باشد. با ورود به این وب‌سایت به دنیای رنگارنگ لوازم تحریر پا می‌گذارید! دیگر نیازی نیست ساعت‌ها در بازار به دنبال تهیه این لوازم باشید می‌توانید تمام آنها را به صورت یکجا از ال آی تهیه کنید و علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه خود از ارسال رایگان در خریدهای بالای 300 هزار تومان نیز لذت ببرید.

خریدی راحت، آسان و مقرون‌به‌صرفه را در ال آی تجربه می‌کنید. این فروشگاه اصالت محصولات خود را تضمین می‌نماید و دارای ضمانت 10 روزه مرجوعی کالا است و جای هیچ نگرانی برای مشتریان خود باقی نمی‌گذارد. نماد اعتماد الکترونیکی نیز امنیت پرداخت‌های اینترنتی شما را تضمین می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا