طرز تهیه کوکو سبزی ساده

طرز تهیه کوکو سبزی ساده به روش خانگی و طعمی بی نظیر

طرز تهیه نان مغزدار به روش مجلسی و با طعمی بی نظیر

طرز تهیه نان مغزدار نان مغزدار یکی از انواع نان های خوشمزه و متفاوت است که با مواد متنوعی درست می شود، برای …

طرز تهیه کوفته انار و گردو، یک تجربه‌ی بی‌نظیر آشپزی

طرز تهیه کوفته انار و گردو کوفته انار و گردو یکی از انواع غذاهای خوشمزه و لذیذ و اصیل شمالی است که به …

طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی با مرغ و طعمی بی نظیر

طرز تهیه خورش فسنجان با مرغ خورش فسنجان با مرغ یکی از خورش های بسیار محبوب در میان ایرانیان است که با روش …

طرز تهیه کوکو سبزی ساده

کوکو سبزی از غذاهای بسیار محبوب و خوشمزه ایرانی است که تقریبا یک جای ثابت در فهرست غذایی اکثر بانوان ایرانی دارد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کوکو سبزی ساده در ادامه با سایت آموزشی پانا مگ همراه باشید.

طرز تهیه کوکو سیب زمینی ساده و فوری با طعم جذاب و بینظیر

طرز تهیه کوکو سبزی ساده

مرحله اول

برای تهیه کوکو سبزی خوشمزه ابتدا سبزی کوکوی را تمیز می کنیم و می شوییم، سپس درون آبکش قرار می دهیم. پس از اینکه آب اضافی سبزی به طور کامل خارج شد، آنرا به صورت ساطوری ریز خرد می کنیم.

مرحله دوم

سبزی کوکو را می توانیم به صورت خام استفاده کنیم، یا اینکه آنرا کمی سرخ کنیم و اجازه دهیم خنک شود، سپس به مواد کوکو اضافه کنیم. هر چند این کار در پایان خیلی تفاوت چندانی در طعم کوکو سبزی ندارد.

مرحله سوم

سبزی را پس از خرد کردن داخل یک کاسه بزرگ می ریزیم، سپس تخم مرغ ها درون یک کاسه جداگانه می شکنیم و مقداری نمک، فلفل سیاه و پاپریکا اضافه می کنیم. در ادامه سیر را رنده می کنیم و به تخم مرغ ها اضافه می کنیم.

طرز تهیه کوکوی عدس ساده بدون سیب زمینی با طعم بی نظیر

مرحله چهارم

در این مرحله تخم مرغ ها را به همراه دیگر مواد به خوبی ترکیب می کنیم تا کاملا یکدست شوند و تخم مرغ ها از حالت لختگی خارج شوند. در ادامه مخلوط تخم مرغ ها را به کاسه حاوی سبز کوکویی اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

حالا مواد را به خوبی ترکیب می کنیم تا کاملا یکدست شوند. در ادامه یک تابه مناسب انتخاب می کنیم و مقداری روغن داخل آن می ریزیم، سپس مایه کوکو را داخل تابه می ریزیم و آنرا به صورت یکدست در کف تابه پخش می کنیم.

مرحله ششم

در این مرحله تابه را روی حرارت ملایم قرار داده و درب آنرا می گذاریم تا کوکو به خوبی سرخ شود. پس از اینکه سمت زیرین کوکو به خوبی سرخ شد و رنگ گرفت، آنرا بر می گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود.

مرحله هفتم

در صورتی که تمایل داشته باشیم ظاهر کوکو سبزی ما مانند فینگرفودهای مجلسی شود، می توانیم از قالب های فلزی برای سرخ کردن آن استفاده کنیم. برای این منظور قالب را چرب کرده و درون تابه قرار می دهیم تا داغ شود.

مرحله هشتم

سپس با قاشق درون قالب را از مایه کوکو پر می کنیم و صبر می کنیم تا یک سمت کوکو سرخ شود، سپس آنرا از قالب خارج کرده و بر می گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود. با این روش کوکو های ما همه یک شکل و یک اندازه می شوند.

مرحله نهم

در مرحله پایانی کوکو سبزی را پس از این هر دو سمتش به طور کامل سرخ شد، به آرامی از تابه خارج می کنیم و در ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم، سپس به سلیقه خود به همراه نان یا برنج  و مخلفات دلخواه سرو می کنیم.

طرز تهیه کوکو سبزی پفکی خوشمزه و مجلسی به روش رستورانی

طرز تهیه عدسی رژیمی، غذایی مقوی و سرشار از پروتئین

طرز تهیه عدسی رژیمی عدس، با توجه به فایده‌ها و خواص غذایی فراوانی که دارد، یک انتخاب عالی برای افرادی است که به تغذیه‌ی سالم اهمیت می‌دهند. ورزشکاران و افرادی که به …

طرز تهیه مرغ سوخاری، به روش فست فودی درستش کن!

طرز تهیه مرغ سوخاری برای تهیه مرغ سوخاری خوشمزه و رستورانی، ابتدا پیاز و سبزیجات معطر را آماده و با ماست، زعفران و ادویه‌ها مخلوط می‌کنیم. تکه‌های مرغ را با مواد طعم‌دهنده …

طرز تهیه کال کباب رشتی، غذای رشتی با طعم بادمجان دودی

طرز تهیه کال کباب کال کباب یکی از انواع غذاهای معروف و بسیار خوشمزه شمالی است که با بادمجان تهیه می شود. طعم این غذا به دلیل دودی بودن بادمجان شباهت‌هایی به …

طرز تهیه کوکو سبزی

کوکو سبزی یکی از انواع غذاهای خوشمزه و بسیار پرطرفدار ایرانی است که با دستورهای متنوعی تهیه می شود. کوکو سبزی از غذاهایی است که هم می توانیم آنرا به عنوان یک غذای کامل برای شام یا ناهار سرو کنیم، هم انرا به عنوان پیش غذا یا میان وعده سرو کنیم. البته در صورتی که بخواهیم کوکو سبزی را به صورت پیش غذا سرو کنیم، باید انرا به صورت قالبی و تک نفره درست کنیم. نکته دیگر در مورد کوکوی سبزی این است که این غذای به صورت ساده از ترکیب سبزی کوکویی و تخم مرغ تهیه می شود، اما اگر بخواهیم انرا به صورت مجلسی تر درست کنیم باید از مواد مانند زرشک و مغر گردو نیز استفاده کنیم ، برای مشاهده آموزش آشپزی کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کوکو سبزی در ادامه با چی شی همراه باشید.

طرز تهیه کوکو سیب زمینی خوشمزه و مجلسی به روش رستورانی

دستور پخت کوکو سبزی

مرحله اول

برای تهیه کوکو سبزی خوشمزه و مجلسی به روش رستورانی ابتدا سبزی کوکویی را پس از شستشو یه صورت ساطوری ریز خرد می کنیم، سپس به همراه مقداری روغن مایع در یک تابه مناسب تفت می دهیم تا سبزی کمی سرخ شود.

مرحله دوم

در این مرحله توجه داشته باشید که نباید بیش از حد سبزی را تفت دهید زیرا باعث می شود علاوه بر اینکه تمام خاصیت های سبزی از بین برود، پس از پایان پخت کوکو سبزی رنگ آن خیلی تیره می شود و رو به سیاهی می زند.

مرحله سوم

البته برخی افراد دوست دارند این کوکو را با رنگ تیره درست کنند که باید سبزی را خوب تفت دهند تا رنگ آن تیره شود. پس از اینکه تفت دادن سبزی کوکویی به پایان رسید آنرا از تابه خارج می کنیم و کنار می گذاریم تا خنک شود.

طرز تهیه کوکو کدو سبز تبریزی خوشمزه و مجلسی رژیمی

مرحله چهارم

در این مرحله تخم مرغ ها را در یک کاسه مناسب می شکنیم سپس مقداری نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به تخم مرغ ها اضافه می کنیم و با یک چنگال تخم مرغ ها را خوب هم می زنیم تا یکدست شوند و به طور کامل بافت شان از بین برود.

مرحله پنجم

زرشک را بهتر است از قبل کمی در آب بخیسانیم تا کمی نرم شود. در این مرحله مغز گردوها را به صورت دلخواه خرد می کنیم و به همراه زرشک به کاسه حاوی تخم مرغ اضافه می کنیم. مواد داخل کاسه را مجددا مخلوط می کنیم تا با هم یکدست شوند.

مرحله ششم

اجازه دهید سبزی کوکویی به دمای محیط برسد و کمی خنک شود سپس آنرا نیز به کاسه حاوی تخم مرغ ها اضافه کنید و مواد را مخلوط کنید تا یکدست شوند. نکته مهم در این مرحله این است که اجازه دهید سبزی کوکویی حتما خنک شود.

طرز تهیه کوکو مرغ اصیل رشتی خوشمزه و مجلسی شمالی

مرحله هفتم

توجه داشته باشید که اگر سبزی کوکویی داغ باشد در هنگام مخلوط کردن باعث می شود تخم مرغ ها سفت شوند. پس از اینکه مایه کوکو آماده شد یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقدار کمی روغن مایع اضافه می کنیم.

مرحله هشتم

در این مرحله کمی صبر می کنیم تا روغن به خوبی داغ شود، سپس می توانیم به سلیقه خود کوکوها را به چند روش سرخ کنیم. روش اول که مرسوم ترین روش هم هست این است که تمام مایه کوکو را به صورت یک جا داخل تابه بریزیم

مرحله نهم

سپس کوکو سبزی را به صورت یک تکه درست کنیم. پس از اینکه مایه کوکو را داخل تابه ریختیم با یک قاشق روی آنرا به طور کامل صاف می کنیم. صاف کردن کوکو باید به طوری باشد که ضخامت یا قطر کوکو در تمام قسمت های تابه کاملا یکسان باشد.

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز ساده و فوق العاده خوشمزه تبریزی

مرحله دهم

در این مرحله پس از اینکه سمت زیرین کوکو سرخ شد آنرا به چند تکه تقسیم می کنیم و به آرامی بر می گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود. می توانید برای سرخ کردن کوکو سبزی از انواع قالب های فلزی استفاده کنید.

مرحله یازدهم

یا اینکه در صورت تمایل مانند شامی کباب ، کوکوها را به صورت تکه تکه در دست حالت دهید و در روغن سرخ کنید. پس از اینکه سرخ کردن کوکو به پایان رسید آنرا به همراه خیارشور ، گوجه فرنگی و نان تافتون سرو می کنیم.

نکات طرز تهیه کوکو سبزی

طرز تهیه کوکو سبزی در فر

در صورتی که می خواهید کوکو سبزی را در فر آماده کنید ، ابتدا فر را از ۱۵ دقیقه قبل با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود سپس قالبی که برای پخت کوکو در نظر گرفته ایم خود را با روغن مایع چرب کنید.

سپس مایه کوکو را داخل قالب بریزید و آنرا صاف کنید. برای پخت کامل کوکو سبزی در فر حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز است. پس از اینکه کوکو پخت اجازه دهید کمی خنک شود سپس آنرا برش بزنید و در ظرف دلخواه سرو کنید.

سبزی مخصوص کوکو

امروزه می توانید با مراجعه به سبزی فروشی ها بدون دردسر سبزی کوکویی را خریداری کنید اما اگر می خواهید سبزی کوکویی را با اندازه خودتان تهیه کنید باید از سبزیجاتی مانند گشنیز ، جعفری ، شوید و تره به نسبت یکسان استفاده کنید.

مثلا در دستور بالا از هر کدام از سبزیجات ذکر شده ۱۲۵ گرم تهیه کنید. اضافه کردن شنبلیله هم طعم خوبی به کوکو سبزی می دهد ولی نباید بیش از حد باشد ( حدود ۲۵ گرم کافی است ) زیرا کوکو را تلخ و بدمزه می کند.

پف کردن کوکو سبزی

خیلی از خانم ها برای اینکه کوکو سبزی پفکی تری داشته باشند از بکینگ پودر در دستورشان استفاده می کنند. برای پف کردن بیشتر کوکو سبزی نیاز به استفاده از بکینگ پودر نیست ، کافیست زمان هم زدن تخم مرغ ، آنرا بیشتر هم بزنید تا به طور کامل کف کند.

در زمان پخت هم بعد از اینکه مایه کوکو را در تابه ریختید ، درب تابه را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بگذارید تا کوکوی شما به حد کافی پف دار شود. در صورتی که تمایل دارید از بکینگ پودر استفاده کنید برای مقداری مواد بالا ۱ قاشق چایخوری بکنیگ پودر کافی است.

طرز تهیه کوکو سبزی با ماست

در برخی مناطق کوکو سبزی را با ماست چکیده طبخ می کنند، برای مواد بالا باید به مقدار ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم ماست چکیده بدون آب اضافه کنید. برای اینکه مایه کوکو سبزی شل نشود باید مقداری آرد سفید هم به مایه ان اضافه کنید. کوکو سبزی با ماست نسبت به کوکو سبزی معمولی ترد تر می شود.

طرز تهیه کوکو سبزی با زرشک و گردو

همانطور که در بالا توضیح دادیم روش پخت این کوکو با هم تفاوتی ندارد، تنها تفاوتی که وجود دارد اضافه کردن مغز گردو زرشک در این نوع کوکو سبزی است. برای تهیه کوکو سبزی با زرشک و گردو می توانید به مطلب زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه کوکو سبزی با زرشک و گردو به روش رستورانی

طرز تهیه کوکو سبزی با مرغ

یکی دیگر از دستورهای کوکو سبزی ترکیب این کوکوی خوشمزه با فیله مرغ است که طعم فوق العاده خوشمزه ای دارد. در صورتی که تمایل دارید این کوکوی خوشمزه را با فیله مرغ درست کنید، توصیه می کنیم به آموزش زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه کوکو سبزی ساده و خوشمزه شمالی مرحله به مرحله

طرز تهیه نان روغنی بدون شکر با شیره انگور یا خرما مرحله به مرحله

طرز تهیه نان روغنی بدون شکر نان روغنی بدون شکر یکی از انواع نان های خوشمزه و سنتی کشورمان است که اصالت آن …

طرز تهیه مک اند چیز به روش رستورانی مرحله به مرحله

طرز تهیه مک اند چیز مک اند چیز یا پاستا و پنیر یکی از انواع غذاهای ساده و خوشمزه بین المللی است که …

طرز تهیه آش اسفناج خوشمزه و سنتی مرحله به مرحله

طرز تهیه آش اسفناج آش اسفناج یکی از انواع آش های خوشمزه و قدیمی ایرانی است که با رسپی های مختلفی درست می …

طرز تهیه کوکو سبزی

در این مطلب از سایت نکته چی برای شما آموزش درست کردن کوکو سبزی را اماده کرده ایم. از این کوکوی خوشمزه علاوه بر اینکه می توانید به عنوان ناهار یا شام استفاده کنید ، می توانید از آن به صورت قالبی کوچک مانند فینگر فود ها برای پیش غذای مهمانی های خود نیز استفاده کنید. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کوکو سبزی در ادامه با سایت نکته چی همراه باشید.

طرز تهیه کوکو سبزی

مرحله اول

برای تهیه کوکو سبزی خوشمزه و مخصوص ابتدا سبزی کوکویی را پاک کرده و می شوییم. سپس با آب سرد آبکشی کرده و کنار می گذاریم تا خشک شود. در ادامه سبزی کوکویی را روی تخته آشپزخانه به صورت ساطوری ریز خرد می کنیم.

مرحله دوم

حالا سبزی خرد شده را با مقداری روغن کمی تفت می دهیم تا فقط آب اضافی سبزی تبخیر شود و حجم سبزی کم شود.پس از اینکه آب سبزی کوکویی تبخیر شد ، آنرا از قابلمه خارج کرده و در یک کاسه بزرگ و جادار می ریزیم.

مرحله سوم

کمی صبر می کنیم تا سبزی سرد و هم دمای محیط آشپزخانه شوند سپس تخم مرغ را به همراه مقداری نمک ، فلفل سیاه و زرد چوبه اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم.در این مرحله زرشک را هم که از قبل به مدت ۲۰ دقیقه در آب خیسانده ایم آبکشی می کنیم.

مرحله چهارم

سپس به سبزی کوکویی اضافه می کنیم. در ادامه مغز گردوها را هم خرد می کنیم تا خیلی درشت نباشند سپس به همراه آرد به دیگر مواد کوکو اضافه می کنیم. مواد کوکو را به طور کامل مخلوط می کنیم تا کاملا یکدست شوند.

مرحله پنجم

سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن مخصوص سرخ کردنی داخل تابه می ریزیم. روغن مخصوص سرخ کردن جذب غذا نمی شود و به همین دلیل برای سرخ کردن کوکو مناسب تر است.

مرحله ششم

زمانی که روغن داغ شد مایه کوکو را داخل تابه می ریزیم و آنرا صاف می کنیم به صورتی که در تمام نقاط تابه پخش شود. وقتی کوکو خودش را گرفت و قسمت زیرین ان سرخ شد انرا بر می گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود.

مرحله هفتم

پس از اینکه کوکو آماده شد شما می تونید این آنرا به همراه گوجه فرنگی خرد شده ، خیار شور و نان نوش جان کنید. البته بعضی افراد کوکو سبزی را به همراه سبزی پلو هم سرو می کنند که تجربه بسیار خوبی است.

نکات طرز تهیه کوکو سبزی

طرز تهیه کوکو سبزی در فر

برای اینکه کوکو سبزی را در فر اماده کنیم ابتدا یک ظرف مناسب از جنس پیرکس را با روغن کمی چرب می کنیم سپس مایه کوکو را داخل ظرف میریزیم. فر ار از قبل با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا گرم شود سپس کوکو را به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه درون فر در طبقه دوم قرار می دهیم تا کوکو آماده شود. در صورتی که روی کوکو برشته نشده بود می توانیم ۵ دقیقه گریل را روشن کنیم تا روی کوکو نیز برشته شود.

طرز تهیه کوکو سبزی با سیب زمینی

اضافه کردن سیب زمینی به مایه کوکو سبزی باعث می شود که کوکوی منسجم تری داشته باشید. برای مقدار مواد بالا یک سیب زمینی بزرگ را به صورت آبپز آماده کنید و پس از گرفتن پوستش آنرا با گوشتکوب کاملا له کنید و به مایه کوکو اضافه کنید.

دکمه بازگشت به بالا