جمعیت استان کرمانشاه

استان کرمانشاه 1400

توضیح درباره استان کرمانشاه و درباره شهرستان ها ، جمعیت ، مردم ، مناطق دیدنی و اقتصاد استان کرمانشاه در سال ۹۹ و ۱۴۰۰

استان کرمانشاه یکی دیگر از استان های کشور ایران است که با مساحت 24.640 کیلومتر مربع ، هفتمین استان ایران از نظر وسعت به شمار می رود. استان کرمانشاه از غرب با کشور عراق ، از جنوب با استان ایلام ، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کردستان هم مرزی می کند.

برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان هرمزگان روی لینک بزنید.

تاریخ استان کرمانشاه

این استان به عنوان یکی از سکونت‌ گاه‌ های مهم مادها بر سر مسیرهای ارتباطی مهمی چون جاده ابریشم قرار داشت. در زمان ساسانیان نیز یکی از مراکز مهم حکومتی به شمار می ‌رفت و به همین دلیل یادگاری‌ های زیادی از آن دوران مانند طاق بستان ، کتیبه بیستون ، معبد آناهیتا و… باقی مانده است. در زمان جنگ‌ جهانی اول نیز برای مدتی به تصرف حکومت عثمانی و سپس به تصرف متفقین درآمد و در نهایت پس از تقسیمات کشوری ، استان کرمانشاه اکنون دارای چهارده شهر اسلام ‌آباد غرب ، پاوه ، ثلاث باباجانی ، جوانرود ، دالاهو ، رَوانسر ، سرپل‌ ذهاب ، سُنقُر ، صحنه ، قصر شیرین ، کرمانشاه ، کنگاور ، گیلان غرب و هَرسین است.

فاصله تهران تا استان کرمانشاه در سال 1400

فاصله تهران با کرمانشاه نیز حدود 507 کیلومتر می باشد که از نظر سفر زمینی حدود 10 ساعت می باشد که البته نوع باربری و ترانزیت حمل و نقل در این جاده در تغییر ساعت دخیل می باشد.

در بخش حمل بار و ترانزیت ( ترانزیت چیست ) که بسیار زیاد در این محور دیده میشود توسط انواع کامیون های کانتین بر و سنگین و نیمه سنگین حتی با توجه به وزن بار نیز متغیر است، که این میزان از 2 تن شروع میشود تا 32 تن البته این میزان محدودیت ابلاغ شده توسط سازمان راه و شهرسازی است در غیر این صورت این ظرفیت تا حتی 50 تن نیز میتواند باشد که توسط برخی ماشین آلات  داخل کشور امکان پذیر است که به آنها بارهای ترافیکی گفته میشود.

زبان و گویش مردم استان کرمانشاه

از رایج ترین زبان ها و گویش های این استان می باشند.

جغرافیای استان کرمانشاه

این استان در دامنه‌ های شمال غربی رشته‌ کوه زاگرس واقع شده و وجود بافت کوهستانی و دشت ‌های مرتفع در بین کوه‌ ها ، پوشش گیاهی متنوعی را در این استان پدید آورده است.

آب و هوای استان کرمانشاه

کرمانشاه از استان‌ های کوهستانی کشور است که بین فلات ایران و جلگه بین ‌النهرین واقع شده است. در میان شهر های مختلف استان کرمانشاه ، قصر شیرین دارای آب‌ و هوایی گرم‌ تر و شهرهایی چون سنقر و پاوه آب‌ و هوایی سرد و کوهستانی دارند. بهترین زمان برای سفر به این استان از نظر شرایط آب و هوایی ، بهار و تابستان است. برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان سیستان و بلوچستان روی لینک بزنید.

تقسیمات کشوری استان کرمانشاه

این استان شامل

 می باشد.

جمعیت شهرستان های استان کرمانشاه در سال 1400

کاروان سراهای استان کرمانشاه

کاخ ها و خانه های استان کرمانشاه

پل های استان کرمانشاه

حمام های استان کرمانشاه

اماکن مذهبی استان کرمانشاه

معادن استان کرمانشاه

از معادن استان کرمانشاه محسوب می شوند.

شهر کرمانشاه

شهر کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه است ، از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به حساب می ‌آید. این شهر با جمعیتی بالغ بر ۹۴۷۰۰۰ نفر (طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵) پرجمعیت‌ ترین شهر کردنشین ایران است.

کرمانشاه که در قدیم به «باختران» معروف بوده است ، آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. طاق بستان ، کتیبه بیستون ، مسجد شافعی ‌ها ، تکیه معاون ‌الملک و تکیه بیگلَربِیگی از آثار تاریخی و دیدنی کرمانشاه هستند. همچنین باغ گل کرمانشاه که دومین باغ گل ایران (بعد از باغ گل اصفهان) به حساب می ‌آید از جاذبه‌ های سیاحتی این شهر است.

اسلام ‌آباد غرب

اسلام آباد غرب یکی دیگر از شهرهای استان کرمانشاه است که به پایتخت جنگل‌ های بلوطی ایران معروف است. اکثر مردم این شهر به زبان ‌های کردی و کردی کلهری صحبت می ‌کنند. برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان مرکزی روی لینک بزنید.

پاوه

پاوه از شهرهای شمالی استان کرمانشاه است و در کنار کوهستان شاهو واقع شده است. اکثر ساکنان این شهر به گویش هورامی صحبت می‌ کنند.

در حالی‌که برخی عقیده دارند واژه‌ ی پاوه در گویش هورامی به معنای پایدار و ثابت است ، برخی دیگر نیز نام این شهر را منسوب به سردار یزد گرد سوم می دانند که برای جلب حمایت اقوام کرد به این شهر سفر کرد و مورد احترام مردم قرار گرفت.

غار قوری‌ قلعه ، روستای هَجیج ، تفرجگاه ویمیر و سراب روانسر از دیدنی‌ های اطراف شهر پاوه هستند. ساختار پلکانی پاوه از دیگر جاذبه ‌های این شهر به حساب می‌ آید.

سر پل ذهاب

سر پل ذهاب از شهرهای مرزی استان کرمانشاه است که در ۱۴۴ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است. سنگ نوشته‌ ی «آنوبانی‌نی» که یکی از قدیمی ‌ترین کتیبه‌ های جهان و به نوعی اولین هنر معماری روی سنگ در قاره آسیا به شمار می ‌رود، در این شهر قرار دارد. کتیبه‌ ای که گفته می‌ شود کتیبه بیستون دو هزار سال بعد و با الهام از آن خلق شده است.

رستوران های کرمانشاه

اگر به قصد امتحان کردن غذاهای محلی کرمانشاه مانند دنده‌ کباب و خورشت خلال به این استان سفر کرده‌ اید، رستوران‌ هایی مانند رستوران حیدری در طاق بستان ، رستوران چلچله در خیابان برق و رستوران بین‌ المللی شایلی در رفعتیه کرمانشاه انتخاب‌ های مناسبی هستند. آش عباسعلی را هم می‌ توانید در رستوران تیمچه در میدان جوانشیر امتحان کنید.

غذاهای محلی کرمانشاه

کرمانشاه لیست بلند بالایی از غذاهای محلی را به خود اختصاص داده است. در صدر این لیست دنده‌ کباب قرار دارد که با دنده‌ ی گوسفند ، پیاز ، سیر ، فلفل سیاه ، سماق ، رب گوجه ‌فرنگی ، لیمو ترش ، جعفری طبخ می‌ شود.

خورشت خلال نیز از غذاهای محلی این استان است که در مهمانی ‌های مهم و رسمی حتما در سفره میزبان به چشم می‌ خورد. این خورشت کرمانشاهی با گوشت گوسفندی ، خلال بادام ، زرشک سیاه و زعفران تهیه می شود.

آش عباسعلی را هم نباید از یاد برد. یک وعده غذایی کامل و مقوی که با آب قلم و گوشت مغز ران گوساله تهیه می‌ شود.

صنایع دستی کرمانشاه

از صنایع دستی شهر کرمانشاه می‌توان به گلیم ‌بافی

 اشاره کرد.

برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان فارس روی لینک بزنید.

 همه از صنایع دستی اسلام ‌آباد غرب هستند. هم‌چنین شهرستان دالاهو به

 معروف است.

در پاوه نیز

 رونق دارد.

برای اطلاع از جمعیت و جاذبه گردشگری استان چهارمحال بختیاری روی لینک بزنید.

سوغات کرمانشاه

شاید بتوان گفت معروف ‌ترین سوغات کرمانشاه ، شیرینی‌های آن است

کنار گلیم و جاجیم سوغات این منطقه را کامل می کنند.

بسیاری از محصولات کشاورزی این استان به دیگر استان ها و کلان شهرهای ایران از جمله تهران ، اصفهان ، اهواز و… ارسال می شود. ارسال محصولات کشاورزی نیاز به ماشین های مخصوص دارد. همچنین باربری از این استان به استان های دور کشور مانند اهواز دارای هزینه زیاد می باشد.

سامانه باربری آموت بار بزرگ ترین و هوشمند ترین سامانه باربری دارای 34 نمایندگی فعال در ایران می باشد. سامانه آموت بار پایین ترین هزینه را نسبت به سایر باربری ها دریافت می کند تا با پرداخت کمترین هزینه مطمئن ترین و سریع ترین باربری را تجربه کنید.

از دیگر حسن های سامانه آموت بار می توان به

و … اشاره کرد ؛ فقط کافیست با تلفن همراه خود نوع بار خود را اعلام کنید تا در کمترین زمان ماشین مورد نیاز بار خود برای شما ارسال شود.

دکمه بازگشت به بالا