چگونه ابلاغیه الکترونیکی خود را ببینیم

مشاهده ابلاغیه با کد ملی

همیاب 24

27 بهمن 1400

زمان مطالعه: 6 دقیقه

با الکترونیکی شدن فرایند پیگیری پرونده قضایی شما می‌توانید به راحتی پرونده‌های قضایی‌تان را در خانه و فقط با یک گوشی موبایل پیگیری نمایید.

آیا می‌توانیم فقط با کد ملی پرونده قضایی را پیگیری کنیم؟اگر شماره پرونده را نداشته باشیم باز هم میتوانیم غیر حضوری اقدام کنیم؟اگر رمز عبور شخصی نداشته باشیم چطور؟

اینها سوالاتی است که احتمالا ذهن شما را درگیر کرده است، اما دیگر نگران نباشید چون ما در این مقاله نه تنها به این سوالات شما پاسخ می‌دهیم بلکه راهنمای مشاهده ابلاغیه با کد ملی را به طور کامل به شما توضیح می‌دهیم.

روش‌های پیگیری پرونده قضایی

پرونده‌های قضایی را شما می‌توانید به چهار روش پیگیری کنید:

روش اول : پیگیری پرونده قضایی با کد ملی

روش دوم : پیگیری پرونده قضایی به صورت حضوری

روش سوم: پیگیری پرونده قضایی با سامانه ثنا

روش چهارم: پیگیری پرونده قضایی با شماره پرونده

شما می‌توانید با توجه به داشتن شماره پرونده یا رمز عبور جدیدتان یکی از این روش‌ها انتخاب و پرونده‌تان را پیگیری نمایید.

مشاهده ابلاغیه با کد ملی با موبایل

اگر شما شماره پرونده ندارید و زمان کافی هم برای پیگیری و مراجعه حضوری به شعب دادگاه یا دادسرا هم ندارید ما به شما این روش را برای مشاهده ابلاغیه با کد ملی پیشنهاد می‌کنیم.

همانطور که در بالا هم گفته شد شما ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید و رمز شخصی‌تان را دریافت کنید.

بعد از طی مراحل گفته شده وارد سایت عدل ایران به نشانی adli a .i شده و گزینه اطلاع رسانی برای اشخاص را انتخاب نمایید.

سپس در صفحه باز شده شماره ملی فرد متقاضی به علاوه رمز شخصی دریافت شده از دفاتر خدمات قضایی را با دقت وارد نمایید.

اکنون یک رمز یکبارمصرف به شماره فرد متقاضی ارسال می‌شود که برای ورود به سامانه و پیگیری پرونده‌های حقوقی و قضایی، این رمز موقت ضروری است.

بعد از طی مراحلی که در بالا گفته شد شما وارد صفحه‌ی می‌شوید که در آن اطلاع رسانی‌های مربوط به پرونده قضایی‌تان را می‌توانید در آنجا مشاهده نمایید.

در آخرین مرحله از مشاهده ابلاغیه با کد ملی با موبایل، روی گزینه بازیابی اطلاعات بزنید تا لیست پرونده‌های قضایی به شما به طور کامل نمایش داده شود.

اگر سایت عدل ایران برای شما باز نشد یا خطا داشت پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله آموزش رفع مشکل باز نشدن سایت ابلاغ را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: ثبت شکایت سرقت به صورت اینترنتی و بدون مراجعه به دفتر خدمات قضایی

پیگیری پرونده قضایی به صورت حضوری

مراجعه کردن به شعب دادگاه یا دادسرا یکی روش‌هایی است که شما می‌توانید پرونده قضایی‌تان را پیگیری کنید. اما در این روش به دلیل زمان بر بودن و مخصوصا بیماری کرونا اصلا توصیه نمی‌کنیم.

پیگیری پرونده قضایی با سامانه ثنا

به طور کلی برای استفاده از امکانات سامانه ثنا شما باید در سایت ثنا ثبت نام کنید. برای ثبت نام در سامانه ثنا باید ابتدا به آدرس sa a.adli a .i رفته و مراحل ثبت نام در سامانه را تکمیل کنید.

شما می‌توانید مراحل کامل ثبت نام در سامانه ثنا را در اینفوگرافیک زیر مشاهده کنید.

بعد از ثبت نام اینترنتی در سامانه ثنا، شما باید به یکی از شعبه‌های دادگستری یا دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه مراجعه نمایید و احراز هویت خود را انجام دهید. سپس رمز شخصی برای ورود به سامانه ثنا در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل احراز هویت غیر حضوری ثنا

پیگیری پرونده قضایی با شماره پرونده

روش سوم برای پیگیری پرونده قضایی، با استفاده از شماره پرونده است که در این روش شما باید وارد سایت عدل ایران به ادرس adli a .i شوید و با وارد کردن شماره پرونده، وضعیت پرونده قضایی‌تان را پیگیری نمایید.

نکته: تنها کسانی که شماره پرونده دارند می‌توانند از این روش استفاده کنند.

نکته: با ثبت نام در سایت ثنا علاوه بر پیگیری پرونده قضایی به صورت غیر حضوری، شما می‌توانید خلاصه پرونده شخصی و کد واحد قضایی را هم از این سایت دریافت کنید.

کدهای پیامکی برای پیگیری پرونده قضایی

اگر به هر دلیل نتوانستید از روش‎‌های پیگیری پرونده با کد ملی و شماره پرونده استفاده کنید. به شما پیشنهاد می‌دهیم که با شماره گیری کدهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم پرونده قضایی‌تان را پیگیری نمایید اما لازم به ذکر است که در صورتی می‌توانید از این روش استفاده نمایید که شماره تلفن شما در سیستم مدیریت پرونده قضایی ثبت شده باشد.

ارسال شماره 1 به سرشماره 500049 برای درخواست شماره پرونده

ارسال شماره 3 به 500049 برای اطلاع و آدرس از شعبه‌های رسیدگی کننده

ارسال شماره 2 به 500049 برای درخواست رمز شخصی پرونده

نحوه دریافت رمز پرونده قضایی

برای دریافت رمز شخصی پرونده قضایی کد (شماره پرونده # 2) را به شماره 50009699 پیامک کنید. توجه داشته باشید که فقط در صورتی رمز شخصی برای شما ارسال می‌شود، که شماره تلفن‌تان در سیستم مدیریت پرونده قضایی ثبت شده باشد.

اما اگر شماره تلفن برای شما ثبت نشده بود و پیامکی برایتان ارسال نشد، باید به صورت حضوری به شعبه مربوطه مراجعه نموده و رمز را دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل ثبت نام ثنا برای ایرانیان خارج از کشور

چطور رای دادگاه و قرار دادسرا را با موبایل دریافت کنیم ؟

شما می‌توانید با نصب برنامه همراه عدالت بر روی موبایل علاوه بر دریافت رای دادگاه، قرار دادسرا را هم مشاهده نمایید.

نکته پایانی

در این مقاله تمام روش‌هایی که شما می‌توانید یک پرونده قضایی را پیگیری کنید را به طور کامل آموزش می‌دهیم.

در گذشته برای پیگیری پرونده قضایی شما باید به صورت حضوری به شعبه‌های دادگاه یا دادسرا مراجعه می‌کردید اما امروزه با این روش می‌توانید تنها با موبایل و در خانه پرونده‌هایتان را پیگیری نمایید.

اگر سوالی در رابطه با پیگیری پرونده قضایی یا مشاهده ابلاغیه با کد ملی داشتید در کامنت‌ها با ما مطرح کنید تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

اشتراک گذاری مطالب در:

تلگرام

واتس اپ

توئیتر

لینکدین

فیسبوک

دکمه بازگشت به بالا