آیا آمپول روزه را باطل میکند؟

آیا آمپول روزه را باطل میکند

پرسش: به دلیل بیماری در طول ماه رمضان و در حالی که روزه هستم از آمپول و سرم استفاده می کنم و سوالم این است که آیا آمپول روزه را باطل میکند؟ آیا آمپول پنی سیلین و بی حسی روزه را باطل میکند؟ تفاوتی بین آمپول عضلانی و تقویتی در  حکم وجود دارد یا خیر؟

آیا آمپول روزه را باطل میکند

پاسخکده: در این مسئله بین مراجع اختلاف است برخی استفاده از آمپول تقویتی را در هر صورت مبطل روزه می دانند و برخی میفرمایند که اگر عضلانی باشد اشکال ندارد و برخی نیز میفرمایند که استفاده از آمپول تقویتی و عضلانی و هر نوع آمپول و سرم روزه را باطل نمی کند.
به دلیل اینکه در این مسئله که آیا آمپول روزه را باطل میکند؟ یا خیر؟ اختلاف وجود دارد نظر برخی از مراجع تقلید را در ادامه میکنیم و هر کس طبق نظر مرجع تقلید خود عمل کند.

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای: احتیاط واجب آن است که روزه ‏دار از آمپول‏ هاى مقوّى یا مغذّى و هر آمپولى که در رگ تزریق مى‏شود خودداری کند لکن آمپول‏هاى دارویى که در عضله تزریق مى‏شود و نیز آمپول‏هایى که براى بی حسّ کردن به کار مى‏ رود، مانعى ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی: تمام انواع آمپول های دارویی یا آمپول تقویتی یا بی حسّی که به صورت عضلانی تزریق می شوند و همچنین تزریق عضلانی واکسن برای افراد روزه دار اشکالی ندارد؛ ولی تزریق آمپول ها و سرم های وریدی (که در رگ تزریق می شوند) جایز نیست.

آیت الله سیستانی: تزریق آمپول، روزه را باطل نمى‏ کند؛ خواه جنبه غذایى و تقویتى داشته باشد، یا جنبه دوایى و مانند آن. و فرقی نمی کند که از طریق عضلانی باشد یا از طریق رگ تزریق شود. بنابراین به نظر ایشان استفاده از آمپول پنی سیلین و بی حسی و هر آمپول دیگر روزه را باطل نمی کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن