فیلم ترسناک بوسیده شده

یک زن و شوهر اهل ایالت آیووا پس از فوت نوزادشان در اثر بیماری مننژیت به دلیل بوسیده شدن، هشدارهایی را به والدین صاحب نوزاد یا نوزادان داده اند. در این مطلب برخی از توصیه‌های کارشناسان در مورد خطرهای انتقال بیماری‌های واگیردار به کودکان و نوزادان گردآوری شده است.

برای آگاهی از توصیه‌های کارشناسان در مورد خطرات بوسیده شدن نوزادان تازه متولد شده توسط افراد در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

یک زن و شوهر اهل ایالت آیووا (Iowa) به والدین صاحب نوزادان تازه متولد شده چنین هشداری دادند:

اجازه ندهید که اطرافیانتان نوزاد تازه متولد شده شما را ببوسند.

این زوج پس از فوت دخترشان در 18 روزگی در اثر مننژیت ویروسی، هشدار و راهنمایی والدین دیگر را آغاز کردند. نوزادی به نام ماریانا سیفریت در سن کمتر از یک هفته با مننژیت ویروسی ناشی از ویروس تبخال HSV-1 فوت شد. اعتقاد بر این است که وی از طریق بوسه به ویروس مبتلا شده است.

دکتر کارین نیلسن (D . Ka i Nielse ) استاد کلینیک کودکان در بخش بیماریهای عفونی در دانشکده پزشکی دیوید گفن (David Geffe School of Medici e) در UCLA است. وی گفت: نوزادان به ویژه در برابر HSV-1 آسیب پذیر هستند، که می‌تواند باعث بروز سرماخوردگی شود.

وی گفت: در شرایط خاص ویروس تبخال یا HSV، ممکن است برخی از افراد ممکن است در اطراف لب‌های خود دچار زخم‌های سرماخوردگی شوند یا شروع به آشکار شدن تب خال کنند و بوسه زدن می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند، به خصوص در نوزادان، که از نظر ایمنی حساسیت بیشتری دارند. اگر کسی که مبتلا به عفونت HSV فعال باشد کودکی را بوسید، به خصوص در دوره نوزادی در واقع یک خطر قابل توجهی وجود دارد.

نوزادان آسیب پذیر هستند

نوزادان آسیب پذیر هستند، پس والدین چقدر باید مراقب باشند؟

دکتر دین بلومبرگ (D . Dea Blumbe g) رئیس بیماری‌های عفونی کودکان در بیمارستان کودکان دیوید کالیفرنیا است. وی گفت: والدین باید فقط هوشیار باشند که نوزادانشان هنوز تنها چند ماه دارند.

دکتر بلومبرگ به وب سایت Heal hli e گفت: با افزایش سن سیستم ایمنی قوی تر و بالغ تر می‌شود. کودکان به ویژه در ماه اول زندگی در معرض عفونت‌های شدید قرار دارند و ممکن است در سه ماه اول زندگی با علائم کمی‌به جز تب، عفونت‌های جدی داشته باشند.

مننژیت ویروسی تنها یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند برای نوزادان کشنده باشد.

دکتر نیلسن گفت: قبل از واکسینه شدن کودکان، می‌توانند هرگونه بیماری را که با واکسن قابل پیشگیری است، بگیرند. آنفلوانزا، سرفه زیاد و سایر ویروس‌های تنفسی برخی از بیماری‌هایی هستند که می‌توانند برای نوزادان جدی و خطرناک باشند.

مشاوره برای والدین

دکتر نیلسن تأکید کرد که والدین هنگام نگهداری و مراقبت از نوزادان خود باید به سادگی از عقل سلیم استفاده کنند نه احساسات و عواطف.

او به والدین توصیه کرد که از قرار دادن نوزاد در فضاهای شلوغ پر از مردم خودداری کنند و از پذیرفتن مراجعات و دید و بازدیدهای بیش از حد در اولین ماه زندگی نوزاد خودداری کنند.

وی همچنین گفت که والدین باید از تماس نزدیک نوزاد خود با سایر کودکان خردسال خودداری کنند یا همیشه از آنها بخواهند که قبل از دست زدن به نوزاد دست‌های خود را خوب بشویند.

افرادی که علائم بیماری مانند سرفه، آبریزش بینی، گلو درد یا بثورات را نشان می‌دهند، نباید با یک نوزاد ارتباط نزدیکی برقرار کنند.

دکتر نیلسن گفت: دوره نوزادی زمان تلاش برای ایجاد سیستم ایمنی و مصونیت نیست. بلکه زمان محافظت نوزادان از سایر بیماران است. دوره ایجاد پیوند بین شیرخوار و والدین و زمان مهم تشکیل سازگاری است. بنابراین باید ساعاتی آرام با تعداد بازدید کنندگان معدودی برقرار شود و پدر و مادر نیز بتوانند در خانه خود با نوزادان خود وقت بگذرانند. چرا که آنها نیز در این دوران روال و برنامه زندگی خود را تغییر داده و توسعه می‌دهند.

دکتر بلومبرگ تصریح کرد که بسیاری از والدین جدید در تلاش هستند تا حداقل بازدیدکنندگان را حفظ کنند.

وی گفت: این یک مسئله دشوار است. زیرا بسیاری از انتظارات خانوادگی و فرهنگی وجود دارد که باید با محدود کردن تماس با عفونت‌های احتمالی، متعادل شوند. من محدود کردن تعداد خاصی از بازدید کنندگان را توصیه نمی‌کنم. در عوض، اطمینان حاصل کنید که همه بازدید کنندگان ایمن و سالم هستند.

مراقب علائم باشید

دکتر بلومبرگ همچنین توصیه کرد که والدین باید در مورد علائم خاص در نوزادان توجه داشته باشند که می‌تواند نشان دهنده بیماری جدی باشد.

وی گفت: هر تب در ماه اول زندگی می‌تواند نشان دهنده یک عفونت جدی باشد. اگر دمای مقعدی از 38 درجه سانتیگراد بیشتر است، به نزدیکترین درمانگاه مراجعه کنید. علائم یا نشانه‌های مربوط به این بیماری شامل هرگونه مشکل در تنفس، استفراغ، اسهال، تغذیه کم است که منجر به کاهش وزن، کاهش ادرار و کم آبی بدن و ایجاد بثورات بدون علت شناخته شده می‌شود.

دکتر نیلسن افزود: نوزادان مبتلا به عفونت‌های جدی خوردن را متوقف می‌کنند، از خواب بیدار نمی‌شوند یا ممکن است بسیار بد خلق شوند.

وی گفت: آنها ممکن است تشنج داشته باشند حرکات تکراری، در ابتدا آنها بی میل، بی حال شوند و یا بدون توقف گریه کنند. آنها ممکن است لحظاتی داشته باشند که نفسشان قطع شود، تغییر رنگ دهند یا لمس به نظر برسند. اما حتماً لازم نیست همه این علائم را در کنار هم داشته باشند، یکی از علائم به تنهایی دلیل کافی برای بررسی است.

خیلی نگران نباشید

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) به والدین توصیه می کند که از برنامه‌های افزایش ایمنی از منابع مورد اعتماد برای کودکان خود استفاده کنند. طبق آمار با انجام این کار، نوزادان را از 14 بیماری قابل پیشگیری با واکسن محافظت می‌کنند.

دکتر بلومبرگ گفت: این برنامه برای محافظت از کودکان هنگامی‌که در معرض بیشترین عواقب بد از عوامل بیماری زا قرار دارند، طراحی شده است. همچنین عواملی مانند زمان در معرض خطر قرار گرفتن، چگونگی انتقال بیماری‌ها و چگونگی عملکرد واکسن‌ها در سنین مختلف در نظر گرفته شده است. رعایت برنامه زمانی توصیه شده، کودکان را به موقع و زمانی که نیاز به محافظت دارند و در زمان مناسبی که واکسن‌ها محافظت مؤثر ارائه می‌دهند، محافظت می‌کنند.

اگرچه نوزادان ممکن است در معرض بیماریهای جدی قرار بگیرند، اما دکتر بلومبرگ تأکید کرد که احتمال ابتلا به مننژیت در نوزادان تازه متولد شده کم است.

او می‌گوید: این بیماری یک واقعیتی ترسناک است که همیشه وجود دارد. بنابراین، این واقعیت نیز باید در چشم انداز قرار گیرد و تدابیر لازم برای پیشگیری اندیشیده شود. اما در کشورهای صنعتی خطر ابتلا به مننژیت کمتر از 1 در 1000 نوزاد است.

همچنین دکتر نیلسن گفت: والدین نباید در صورت داشتن سؤال یا نگرانی از تماس با پزشک متخصص اطفال خود دریغ کنند، حتی اگر به نظر بی اهمیت یا بی اهمیت باشد.

وی گفت: نوزادان انعطاف پذیر هستند و اکثریت قریب به اتفاق بسیار خوب از بیماری‌ها عبور می‌کنند. با این حال، آنها هنوز هم در ماه‌های اول زندگی آسیب پذیر هستند و ما باید در به حداقل رساندن میزان مواجهه که می‌تواند برای آنها خطرناک باشد، از عقل سلیم و منطق خود استفاده کنیم.

منبع: heal hli e

دکمه بازگشت به بالا