درست کردن یتیمچه

طرز تهیه یتیمچه ساده و سنتی بادمجان و گوجه فرنگی تهرانی

طرز تهیه عدسی رژیمی، غذایی مقوی و سرشار از پروتئین

طرز تهیه عدسی رژیمی عدس، با توجه به فایده‌ها و خواص غذایی فراوانی که دارد، یک انتخاب عالی برای افرادی است که به تغذیه‌ی سالم اهمیت می‌دهند. ورزشکاران و افرادی که به …

طرز تهیه مرغ سوخاری، به روش فست فودی درستش کن!

طرز تهیه مرغ سوخاری برای تهیه مرغ سوخاری خوشمزه و رستورانی، ابتدا پیاز و سبزیجات معطر را آماده و با ماست، زعفران و ادویه‌ها مخلوط می‌کنیم. تکه‌های مرغ را با مواد طعم‌دهنده …

طرز تهیه کال کباب رشتی، غذای رشتی با طعم بادمجان دودی

طرز تهیه کال کباب کال کباب یکی از انواع غذاهای معروف و بسیار خوشمزه شمالی است که با بادمجان تهیه می شود. طعم این غذا به دلیل دودی بودن بادمجان شباهت‌هایی به …

طرز تهیه یتیمچه

یتیمچه یکی از انواع غذاهای ساده و خوشمزه ایرانی است که مواد اصلی تشکیل دهنده آن بادمجان و گوجه فرنگی هستند. این غذای خوشمزه معمولا بدون گوشت تهیه می شود، البته اگر بخواهیم این غذا را به صورت مجلسی تر درست کنیم، می توانیم مقداری گوشت تکه ای یا گوشت چرخ کرده نیز به یتیمچه اضافه کنیم، برای مشاهده آموزش آشپزی کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه یتیمچه بادمجان در ادامه با چی شی همراه باشید.

طرز تهیه کشک و بادمجان رستورانی ساده و خوشمزه اصفهانی

طرز تهیه یتیمچه

مرحله اول

ابتدا بادمجان ها را پوست می گیریم و می شوییم و با دستمال تمیز آن ها را خشک کرده و از وسط نصف می کنیم و روی تخته آشپزخانه در اندازه های ۲ الی ۳ سانتی متر آن ها را خرد می کنیم تا بادمجان های کوچک مکعب شکلی داشته باشیم.

مرحله دوم

پیازها را پوست می گیریم و می شوییم و از وسط نصف می کنیم و روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم و داخل تابه ای ترجیحا بزرگ روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا داغ شود و پیازها را داخل تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا سبک شوند

مرحله سوم

بعد اجازه می دهیم تا به رنگ طلایی شوند.سیرها را نیز پوست می گیریم و می شوییم و مانند پیازها روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم و زمانیکه پیازها طلایی شدند آن ها را در بشقابی می ریزیم و کنار می گذاریم و سیرها را داخل تابه می ریزیم

طرز تهیه بادمجان شکم پر شمالی خوشمزه و مجلسی با پنیر پیتزا

مرحله چهارم

سپس کمی تفت می دهیم و بعد بادمجان های خرد شده را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا سرخ شوند و بعد پیازهای سرخ شده را اضافه می کنیم و همگی مواد را تفت می هیم.گوجه فرنگی ها را می شوییم و روی تخته آشپزخانه ریز خرد می کنیم

مرحله پنجم

سپس به مواد داخل تابه می افزاییم و فلفل سیاه،زردچوبه،کمی نمک روی مواد می پاشیم و همگی مواد را مخلوط می کنیم و نصف لیوان آب داغ روی مواد می ریزیم و درب تابه را می گذاریم و حرارت را بسیار ملایم می کنیم تا مواد کاملا پخته شوند.

مرحله ششم

حدودا ۲۰ ای ۳۰ دقیقه این غذا آماده می شود.زمانیکه غذا به روغن افتاد یعنی آماده شده و می توانید از روی حرارت تابه را بر دارید.(می توانید ۱ قاشق رب گوجه فرنگی را نیز در روغن تفت دهید و به مواد اضافه کنید) یتیمچه را را در بشقاب می کشیم و با نان و ترشی یا سبزی خوردن تازه نوش جان کنید.

طرز تهیه میرزا قاسمی خوشمزه و مجلسی به روش سنتی رشتی

طرز تهیه یتیمچه

طرز تهیه یتیمچه با سیب زمینی

در برخی شهرها به مواد یتیمچه سیب زمینی هم اضافه می کنند، اگر مایلید یتیمچه را با سیب زمینی درست کنید برای مقدار مواد این دستور یک سیب زمینی بزرگ را به صورت حبه ای خرد کنید سپس به صورت آبپز یا سرخ شده به یتیمچه اضافه کنید.

طرز تهیه یتیمچه تهرانی با سیب زمینی و طعمی بی نظیر

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز ساده به روش سنتی با طعمی بی نظیر

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز کوکوی لوبیا سبز یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که با مواد بسیار متنوعی درست …

طرز تهیه خورش تره ساده به روش کردی و با طعمی بی نظیر

طرز تهیه خورش تره ساده خورش تره یکی از انواع خورش های خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که در شهرهای مختلف کشور با …

طرز تهیه کوفته انار و گردو، یک تجربه‌ی بی‌نظیر آشپزی

طرز تهیه کوفته انار و گردو کوفته انار و گردو یکی از انواع غذاهای خوشمزه و لذیذ و اصیل شمالی است که به …

طرز تهیه یتیمچه تهرانی

یتیمچه یکی از غذاهای ساده ایرانی است که البته امروزه با دستورها و مواد غذایی متنوعی تهیه می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه یتیمچه تهرانی در ادامه با سایت آموزشی پانا مگ همراه باشید.

طرز تهیه یتیمچه تهرانی

مرحله اول

برای تهیه یتیمچه تهرانی ابتدا بادمجان ها را پوست می گیریم، سپس به صورت نگینی خرد می کنیم. در ادامه داخل یک کاسه مقداری آب و ۱ قاشق چایخوری نمک می ریزیم، سپس به خوبی هم می زنیم تا نمک به طور کامل حل شود.

مرحله دوم

در این مرحله بادمجان ها را درون محلول آب نمک قرار می دهیم تا تلخی شان گرفته شود. پس از گذشت ۲۰ دقیقه بادمجان ها را از آب نمک خارج کرده و آبکشی می کنیم، سپس کنار می گذاریم تا آب اضافی شان کشیده شود.

مرحله سوم

حالا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه می کنیم. در ادامه پیاز را به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا تغییر رنگ دهد و کمی طلایی شود.

مرحله چهارم

پس از اینکه پیاز رنگش کاراملی شد، سیرها را به صورت ریز خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. سیر نیاز به تفت دادن زیادی ندارد، فقط در حدی تفت می دهیم که عطر سیر خارج شود و کمی تغییر رنگ دهد.

مرحله پنجم

در این مرحله سیب زمینی را پوست می گیریم و با آب سرد به خوبی می شوییم، سپس با یک دستمال تمیز خشک می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. در ادامه مقداری نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و آویشن اضافه می کنیم.

مرحله ششم

حالا سیب زمینی را به خوبی تفت می دهیم تا کمی سرخ شود، سپس بادمجان های خرد شده را به تابه اضافه می کنیم. بادمجان ها را نیز تفت می دهیم تا سرخ شوند و آب اضافی شان به طور کامل کشیده شود.

مرحله هفتم

در این مرحله مواد درون تابه را یک سمت جمع می کنیم و در سمت خالی تابه، رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و به خوبی تفت می دهیم تا رب گوجه فرنگی سرخ شود و طعم و بوی خامی آن به طور کامل گرفته شود.

مرحله هشتم

در همین حین گوجه فرنگی ها را به همراه فلفل دلمه ای به صورت نگینی ریز خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم. در ادامه نصف لیوان آب به تابه اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم تا مواد درون تابه به طور کامل بپزند.

مرحله نهم

توجه داشته باشید که این غذا بدون آب سرو می شود و باید صبر کنیم تا آب درون تابه به طور کامل کشیده شود و یتیمچه به روغن بیفتد. در پایان آب لیمو ترش را اضافه کرده و غذا را در ظرف مورد نظرمان می کشیم، سپس به همراه نان سرو می کنیم.

یتیمچه یکی از غذاهایی است که به راحتی می‌توان آن را درست کرد و طعم خوشمزه آن باعث می‌شود تا افراد بسیاری به آن علاقه داشته باشند. اصلی ترین مواد تشکیل دهنده این غذای خوشمزه ایرانی بادمجان و گوجه فرنگی هستند. این غذا کالری پایینی دارد. اما برای مجلسی‌تر کردن این غذا می‌توان از گوشت خورشتی یا گوشت چرخ کرده استفاده کرد. در این مطلب از اسنپ مارکت ما قصد داریم در خصوص طرز تهیه یتیمچه نکاتی را بیان کنیم و دستور پخت یتیمچه مجلسی و خانگی را با هم مرور کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

طرز تهیه یتیمچه مجلسی و خانگی

همان طور که گفتیم یتیمچه مجلسی و خانگی تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر ندارند و عمده‌ترین تفاوت آن‌ها وجود گوشت چرخ کرده یا خورشتی در یتیمچه مجلسی است. محبوب‌ترین و بهترین دستور پخت یتیمچه مجلسی و خانگی عبارتند از:

طرز تهیه یتیمچه خانگی

درست کردن یتیمچه کار بسیار سختی نیست اما باید به برخی نکات دقت داشت. زمان آماده سازی این غذا 30 دقیقه، زمان پخت آن 1 ساعت، دارای 110 کالری و برای 4 نفر آماده شده است.

مواد اولیه

دستور پخت

طرز تهیه یتیمچه خانگی به شرح زیر است.

مرحله اول

برای درست کردن یتیمچه ابتدا باید پوست بادمجان‌ها گرفته شود. پس از آن بادمجان‌ها را به خوبی شسته و با یک دستمال تمیز آن‌ها را خشک کنید. بعد از این که بادمجان‌ها به خوبی خشک شدند، آن‌ها را از وسط نصف می‌کنیم و با کمک تخته آشپزخانه آن‌ها را به قطعات 2 تا 3 سانتی‌متری خرد می‌کنیم تا قطعاتی مکعبی داشته باشیم.

مرحله دوم

پس از خرد کردن بادمجان‌ها باید پیاز را بشوییم، پوست آن را جدا کنیم و به صورت نگینی پیاز را خرد کنیم. سیرها را هم پس از شستن و گرفتن پوستشان خرد می‌کنیم. گوجه ها را هم شسته و آن‌ها را به شکلی ریز خرد می‌کنیم.

مرحله سوم

پیازهای خرد شده را در یک ماهیتابه سرخ کنید تا رنگ آن‌ها طلایی شود. زمانی که پیازها طلایی شد آن‌ها را از ماهیتابه خارج می‌کنیم و سیرها را تفت می‌دهیم. در حالی که سیرها را تفت می‌دهیم بادمجان را هم به ماهیتابه اضافه می‌کنیم تا سرخ شوند. پس از این که بادمجان‌ها سرخ شدند پیازها را هم به محتویات تابه اضافه می‌کنیم. در حالی که محتویات تابه در حال سرخ شدن هستند گوجه فرنگی‌ها را به محتویات ماهیتابه اضافه می‌کنیم.

مرحله چهارم

به مواد داخل ماهیتابه به میزان لازم نمک، فلفل و زردچوبه اضافه می‌کنیم. آن‌ها را به خوبی به هم می‌زنیم و نصف لیوان آب داغ روی محتویات می‌ریزیم و در ماهیتابه را می‌بندیم. شعله را بسیار کم می‌کنیم و می‌گذاریم که مواد به خوبی پخته شوند.

مرحله پنجم

پس از این که اندکی از آب موجود در ماهیتابه بخار شد می‌توانید در صورت تمایل و برای گرفتن رنگ بهتر یک قاشق رب گوجه فرنگی نیز به آن‌ها اضافه کنید. در غیر این صورت پس از گذشت 20 تا 30 دقیقه غذای شما آماده می‌شود.

طرز تهیه یتیمچه مجلسی

برای تهیه یتیمچه مجلسی به گوشت چرخ کرده نیز نیاز خواهید داشت. مواد لازم و دستور پخت این غذا را می‌توانید در ادامه مطلب مطالعه کنید.

موارد لازم

دستور پخت یتیمچه مجلسی

برای تهیه یتیمچه مجلسی مراحل زیر را باید انجام داد.

مرحله اول

ابتدا پیازها را می‌شوییم، پوست آن‌ها را جدا می‌کنیم و پیاز متوسط را با استفاده از رنده ریز، رنده می‌کنیم. پس از رنده کردن پیاز، آب آن را می‌گیریم و به آن جعفری و کمی نمک و فلفل سیاه اضافه می‌کنیم. پس از آن گوشت چرخ کرده با به مواد قبلی اضافه می‌کنیم و با هم به خوبی ورز می‌دهیم تا کاملاً مخلوط شوند و آن‌ها را کنار می‌گذاریم.

مرحله دوم

پیاز بزرگ، بادمجان‌ها سیب زمینی، گوجه و فلفل دلمه‌ای را به صورت حلقه‌ای برش می‌زنیم. پس از آن باید سیر را خرد کنیم. پس از این که کار برش زدن و خرد کردن مواد اولیه به پایان رسید. در ماهیتابه مقداری روغن می‌ریزیم و آن را روی حرارت قرار می‌دهیم.

مرحله سوم

پیازها را به صورت یکدست کف ماهیتابه قرار می‌دهیم. پس از آن به ترتیب بادمجان‌ها، سیب زمینی و گوجه‌ فرنگی‌ها و فلفل دلمه‌ای را روی پیازها می‌چینیم. گوشت ورز داده شده با سیب زمینی را در کف دست مانند کتلت گرد می‌کنم و روی مواد قرار می‌دهیم.

مرحله چهارم

پس از انجام این کارها نمک، فلفل سیاه، سیر و فلفل دلمه‌ای و رب گوجه را در یک تابه به خوبی سرخ می‌کنیم. پس از سرخ شدن این مواد به آن‌ها دو لیوان آب جوش اضافه کرده و آن‌ها را به آرامی درون تابه مواد اصلی می‌ریزیم. در صورتی که میزان آب موجود در تابه کم بود نصف تا یک لیوان دیگر آب جوش به محتویات تابه اضافه کنید و اجازه دهید تا 40 تا 45 دقیقه به آرامی بپزند. پس از آن غذا را از روی گاز بردارید و در ظرف مناسبی سرو کنید.

نکاتی در خصوص تهیه یتیمچه

جمع بندی

یتیمچه غذایی است که به سرعت حاضر می‌شود، خوشمزه است و مواد اولیه آن را می‌توان به راحتی تهیه کرد. در این مطلب طرز تهیه یتیمچه به دو روش خانگی و مجلسی را با هم مرور کردیم. شما با استفاده از چه دستوری یتیمچه درست می‌کنید. دستورهای پخت، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا