طریقه خواندن نماز عید فطر

نحوه خواندن نماز عید فطر و احکام و روایات آن

عید سعید فطر، روز رهایی انسان، از بند گناهان و نافرمانی هاست، روز پاک شدن از آلودگی و پلیدی. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: خدای متعالی در روز عید به فرشتگان می فرماید: اَجر آنانی که به وظایف خود عمل کردند چیست؟ فرشتگان می گویند: خداوندا! پاداش آنان به دست توست. سپس خدا می فرماید: شما فرشتگان گواهی بدهید که من بندگان خود را بخشیدم. نماز عید فطر نمازی است که مسلمانان جهان (چه شیعه و چه سنی) در آن روز، بعد از طلوع خورشید نماز عید فطر را برگزار میکنند. با ما همراه باشید تا در این مقاله به نحوه خواندن نماز عید فطر و شرح احکام و روایات آن بپردازیم.

نحوه خواندن نماز عید فطر

نماز عید فطر از دو رکعت تشکیل شده است و در هر رکعت، پس از قرائت سوره حمد، میتوان سوره ای دلخواه خواند. البته بهتر است که در رکعت اول، پس از حمد، سوره شمس و در رکعت دوم پس از سوره حمد، سوره غاشیه خوانده شود و یا در رکعت اول پس از سوره حمد، سوره اعلی و در رکعت دوم، سوره شمس خوانده شود. در نماز عید سعید فطر، در رکعت اول، و پس از قرائت حمد و سوره، پنج تکبیر و پنج قنوت خوانده می‌شود که بعد از هر تکبیر یک بار دست ها را به قنوت گرفته و دعای قنوت را میگوییم و در رکعت دوم، چهار تکبیر و چهار قنوت.

دعای قنوت نماز عید فطر

هرچند در قنوت هر دعای قنوتی مانند سایر نماز های یومیه میتوان خواند و اشکالی ندارد اما بهتر است این دعا در قنوت خوانده شود:

«اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکبْرِیاءِ وَالْعَظَمَهِ وَاَهْلَ الْجوُدِ وَالْجَبَروُتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَهِ وَاَهْلَ التَّقْوی وَالْمَغْفِرَهِ اَسْألُک بِحَقِّ هَذَا الْیوْمِ الَّذی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَ لِمـُحَمَّد صلی الله علیه وآله ذُخراً وَشَرَفاً وَ کَرامَهً وَمَزیداً أَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تُدْخِلَنی فی کُلِّ خَیرٍ أدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد وَ أَنْ تُخْرِجَنی مِنْ کلِّ سوُءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد صَلَواتُک عَلَیهِ وَ عَلَیهِمْ اَللّهُمَّ إنّی اَسْألُکَ خَیرَ ما سَألَکَ بِهِ عِبَادُکَ الصَّالِحوُنَ وَأَعوُذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُکَ الْمـُخْلَصوُنَ».

وقت خواندن نماز عید فطر

زمان مناسب برای خواندن نماز عید فطر، از زمان طلوع خورشید تا زوال آن( یعنی تا قبل از اذان ظهر) است و اگر از زمان خواندن آن بگذرد قضا ندارد.

البته مستحب است نماز عید را بعد از بلند شدن آفتاب بخوانند. یعنی آفتاب دیده شود و در عید فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند، زکات فطره را بدهند و بعد نماز عید را بخوانند.

واجب بودن نماز عید فطر

سوالی که معمولا در این باره پیش می آید اینست که آیا شرکت در نماز عید فطر واجب است؟ بنابر نظر عمده مراجع و فقها، این نماز در زمان غیبت امام عصر(علیه السلام) مستحب بوده و خواندن آن بصورت جماعت محل اختلاف علماء است. اما پس از ظهور امام، واجب است. (در این مورد بهتر است به نظر مرجع تقلید خود رجوع کنید)

فضیلت نماز عید فطر

پس از اینکه نحوه خواندن نماز عید فطر را آموختیم، خالی از لطف نیست که در مورد فضیلت عید فطر نیز حدیثی از پیامبر اکرم(ص) را مطالعه نماییم. پیامبر اکرم(ص) در مورد فضیلت شب و روز عید فطر فرموده اند:  «… چون شب عید فطر که شب جوائز نام دارد فرا رسد، خداوند پاداش عمل‌‏کنندگان را بدون حساب و شمارش ببخشد و چون صبح روز عید فرا رسد، خداوند فرشتگان را در تمام شهرها برانگیزد، پس در زمین فرود آیند و سر کوچه و گذرها بایستند و گویند: اى امت محمد بسوى پروردگار کریم براى نماز عید بیرون شوید که او پاداش فراوان دهد و گناهان بزرگ را بیامرزد. و چون سوى محل برگزارى نماز عید روند خدا عزّ و جلّ به ملائکه فرماید: اى ملائکه من پاداش یک اجیر وقتى به وظیفه‌‏اش عمل کند چیست؟ گویند: معبودا و سیّدا پاداش او آن است که اجر او را بطور کامل عطا کنى.

سایر احکام نماز عید فطر

نماز عید فطر در روایات و احادیث

بالطبع این نماز رسمی جا مانده از ائمه اطهار و معصومین میباشد و قطعا در باب روایات و احادیثی اشاره به این روز خجسته دارند که در ذیل به آن اشاره میکنیم.

نماز عید فطر چگونه است؟ متن، آموزش، تعداد قنوت و تکبیر نماز عید فطر

نماز عید فطر دو رکعت است که نمازگزار باید در هر رکعت بعد از خواندن حمد و سوره پنج تکبیر بگوید. این نماز در اول ماه شوال خوانده می شود و پس از آن خطبه نماز عید فطر توسط امام جماعت بیان می‌شود.

به گزارش ایمنا، با فرا رسیدن عید فطر، مسلمانان روزه دار لازم است که در صبح روز عید نماز این روز را اقامه کنند؛ نمازی که در زمان حضور امام (عج) واجب است و در غیبت او نیز مستحب است که به صورت جماعت اقامه شود.

بیشتر بخوانید:

طریقه خواندن نماز عید فطر چگونه است؟

نماز عید فطر همانند نماز صبح دو رکعت است، با این تفاوت که به جای سوره توحید در رکعت اول و دوم به ترتیب سوره‌های اعلا و سوره والشمس خوانده می‌شود و در رکعت اول ۵ قنوت و رکعت دوم ۴ قنوت دارد.

نماز عید فطر چگونه اقامه می‌شود؟

رکعت اول نماز عید فطر

نمازگزار در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره (که سوره اعلی مرسوم است) باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد.

رکعت دوم نماز عید فطر

در رکعت دوّم بعد از خواندن حمد و سوره (که سوره شمس مرسوم است) خوانده می‌شود و چهار تکبیر گفته می‌شود و بعد از هر تکبیر قنوت خوانده می‌شود و بعد از تکبیر پنجم به رکوع رفته و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد و سلام گفته می‌شود.

وقت نماز عید فطر و قربان

نماز عید فطر و قربان چه زمانی باید خوانده شود؟

وقت نماز عید فطر و قربان از اوّل آفتاب است تا ظهر، ولى مستحب است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخواند و در عید فطر مستحب است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کند و زکات فطره را بدهد و بعد نماز عید را بجا آورد.

دکمه بازگشت به بالا