علت لکه های سفید روی ناخن

۸ علت به وجود آمدن لکه‌ی سفید روی ناخن که بهتر است بدانید

بسیاری از بزرگسالان سالم در مقطعی از زندگی خود متوجه‌ی وجود لکه سفید روی ناخن‌هایشان می‌شوند. لکه‌ی سفید روی ناخن که به آن «لوکونیشیا» (leuko ychia) می‌گویند، غالبا از آسیب‌دیدگی ناخن به‌دلیل ضربه، مانیکور، پدیکور و… ناشی می‌شود. اما می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد، مثل عفونت قارچی و مسمومیت با فلزات سنگین. در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ علت لکه سفید ناخن را با هم بررسی می‌کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لوکونیشیا یا لکه‌ی سفید روی ناخن چیست؟ علائم لوکونیشیا علت لکه‌ی سفید روی ناخن تشخیص دلیل لکه‌ی سفید روی ناخن درمان لکه‌های سفید روی ناخن راه‌های پیشگیری از عود مجدد لکه‌ی ‌سفید روی ناخن

لوکونیشیا یا لکه‌ی سفید روی ناخن چیست؟

لوکونیشیا وضعیتی است که با ایجاد خطوط یا نقاط سفید رنگ روی ناخن‌های دست یا پا مشخص می‌شود. لوکونیشیا یک مشکل بسیار رایج و کاملا بی‌ضرر است و ۲ نوع مختلف دارد:

لوکونیشیای واقعی را می‌توان بر اساس ظاهر ناخن‌ها به ۲ دسته تقسیم کرد:

علائم لوکونیشیا

در بعضی از افراد ممکن است لکه‌های سفید به‌صورت نقاط ریز (شبیه‌ی خال) روی ناخن ظاهر شوند. اما در سایر افراد احتمال دارد این لکه‌ها بزرگ‌تر باشند و کل صفحه‌ی ناخن را بپوشانند. لکه‌های سفید می‌توانند یک یا چند ناخن را تحت تآثیر قرار دهند.

لوکونیشیای جزئی به‌طرق مختلف ظاهر می‌شود:

علت لوکونیشیا ممکن است ظاهر لکه‌‌ی سفید روی ناخن را تعیین کند. برای مثال، آسیب‌دیدگی می‌تواند باعث ایجاد یک لکه‌ی سفید بزرگ در وسط ناخن شود، در حالی که یک واکنش آلرژیک ممکن است به ایجاد چند لکه در سراسر ناخن منجر شود.

ظاهر نقاط یا خطوط سفید می‌تواند بین‌ ناخن‌های مختلف، متفاوت باشد. بسته به علت به وجود آمدن لکه‌های سفید، ممکن است علائم دیگری هم داشته باشید.

علت لکه‌ی سفید روی ناخن

لکه‌ی سفید ناخن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

۱. واکنش آلرژیک

حساسیت به لاک، براق‌کننده و سفت‌کننده‌ی ناخن یا لاک پاک‌کن‌ها ممکن است روی ناخن‌های شما لکه‌ی سفید ایجاد کند. استفاده از مواد اکریلیک یا ژل هم‌ می‌تواند به‌شدت به ناخن‌های شما آسیب برساند و باعث ایجاد این لکه‌ها شود.

۲. عفونت قارچی

اونیکومایکوز سطحی سفید، یک نوع قارچ است که می‌تواند روی ناخن‌های پا ظاهر شود. عفونت می‌تواند گسترش یابد و به بستر ناخن برسد. ممکن است اولین علامت این عفونت ایجاد چند نقطه‌ی سفید کوچک روی ناخن باشد. اما به‌تدریج ناخن‌های پا پوسته پوسته و سپس ضخیم و شکننده می‌شوند.

۳. علل ارثی

در موارد نادر، لوکونیشیای واقعی یک بیماری ارثی است و به‌‌دلیل یک جهش ژنی ایجاد می‌شود که می‌تواند توسط یک یا هر دو والد به کودک منتقل شود. این افراد معمولا لوکونیشیای کامل را تجربه می‌کنند، یعنی در بدو تولد یا در اوایل دوران شیرخواری ناخن‌های آن‌ها کاملا سفید است. گاهی اوقات، لوکونیشیا ممکن است نتیجه یک اختلال نادر باشد، مثل: سندرم بارت-پامفری، بیماری داریر و…

۴. آسیب‌دیدگی ناخن

آسیب‌دیدگی ماتریکس یا پایه‌ی ناخن که صفحه‌ی ناخن را تولید می‌کند، می‌تواند در حین رشد ناخن باعث ایجاد لکه‌ها یا نقاط سفید روی آن شود. با این حال، به‌ این دلیل که رشد ناخن زمان‌بر است، ممکن است آسیب را به خاطر نیاورید. علائم بعضی از آسیب‌ها بعد از چهار هفته ظاهر می‌شوند.

رایج‌ترین عواملی که باعث آسیب دیدن ناخن‌ها می‌شوند عبارتند از:

مانیکور مکرر هم ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود و در شکل‌گیری لکه‌ی سفید روی ناخن نقش داشته باشد. چون فشاری که توسط ناخن‌کار به ناخن وارد می‌شود می‌تواند به بستر یا ماتریکس آن آسیب برساند.

۵. داروها و مسمومیت‌ها

بعضی از داروها می‌توانند موجب ایجاد لکه‌های سفید در ناخن شوند، از جمله داروهای شیمی‌درمانی که برای درمان سرطان تجویز می‌شوند و سولفونامیدها که در درمان عفونت‌های باکتریایی کاربرد دارند.

علاوه بر این، مسمومیت با فلزات سنگین مثل آرسنیک و سرب هم می‌تواند باعث ایجاد خطوط روی صفحات ناخن شود. اگر سایر علائم مسمومیت با فلزات سنگین را هم تجربه کردید (اسهال، حالت تهوع، استفراغ، دل درد، تنگی نفس و ضعف)، فورا به پزشک مراجعه کنید. آزمایش خون می‌تواند سطوح غیر‌طبیعی این عناصر را تشخیص دهد.

۶. کمبود مواد معدنی

در مورد ارتباط بین لکه‌های سفید ناخن با کمبود مواد مغذی بین پزشکان و محققان اختلاف‌نظر وجود دارد. بعضی از پزشکان معتقدند که کمبود مواد معدنی مثل روی (زینک) و کلسیم می‌تواند علت بروز این مشکل باشد، در حالی که تعدادی از آن‌ها این ادعا را رد می‌کنند. در صورت مشاهده‌ی لکه‌ی سفید روی ناخن به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما در معرض خطر کمبود مواد معدنی هستید یا خیر.

۷. بیماری‌های پوستی

بیماری‌های التهابی پوست، مانند پسوریازیس ناخن و اگزمای دست، می‌توانند ماتریکس ناخن را تحت تأثیر قرار دهند و به ایجاد لکه‌های غیر‌طبیعی در صفحه‌‌ی ناخن منجر شوند.

۸. بیماری‌های سیستمیک

گاهی اوقات، لکه‌ی سفید ناخن از موارد زیر ناشی می‌شود:

این بیماری‌ها به‌ندرت در به وجود آمدن لکه‌ی سفید روی ناخن نقش دارند. به همین دلیل، غالبا پزشک قبل از اینکه به سراغ آن‌ها برود به بررسی سایر دلایل احتمالی می‌پردازد.

تشخیص دلیل لکه‌ی سفید روی ناخن

اگر وجود لکه‌ی سفید روی ناخن‌های شما همیشگی نیست و فکر می‌کنید که ضربه یا آسیب‌دیدگی علت بروز آن است، نیاز نیست به پزشک مراجعه کنید. فقط مراقب باشید که از صدمه دیدن ناخن‌هایتان جلوگیری کنید یا کاری انجام ندهید که به آن‌ها آسیب برسد.

اگر متوجه شدید که لکه‌ها همیشه روی ناخن‌های شما وجود دارند یا در حال بدتر شدن هستند، وقت آن فرا رسیده است که با پزشک مشورت کنید. اکثر مشکلاتی که در شکل‌گیری این لکه‌ها نقش دارند، پس از تشخیص به‌راحتی درمان می‌شوند.

پزشک ناخن‌های دست یا پای شما را بررسی می‌کند و بر اساس مشاهدات خود، درمان مناسب را پیشنهاد می‌دهد. همچنین ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر، راهکارهایی مثل آزمایش خون و نمونه‌برداری از ناخن را تجویز کند. گاهی اوقات، ممکن است به چند آزمایش مختلف نیاز داشته باشید.

درمان لکه‌های سفید روی ناخن

راه‌ی از بین بردن لکه‌ی سفید روی ناخن به علت بروز آن بستگی دارد. بعد از تشخیص، ممکن است پزشک موارد زیر را توصیه کند:

راه‌های پیشگیری از عود مجدد لکه‌ی سفید روی ناخن

اگر به‌طور مکرر متوجه‌ی وجود لکه‌ی سفید روی ناخن‌های خود می‌شوید، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

ناخن‌های دست و پا به‌کُندی رشد می‌کنند، بنابراین، ممکن است مدتی طول بکشد تا لکه‌ها یا خطوط سفید به‌طور کامل ناپدید شوند. رشد کامل ناخن‌های دست حداقل ۶ ماه طول می‌کشد. رشد کامل ناخن‌های پا به زمان بیشتری نیاز دارد و حتی می‌تواند تا ۱۸ ماه ادامه داشته باشد.

کلام پایانی

در اکثر افراد، علت لکه‌ی سفید روی ناخن جدی نیست و فقط از نظر زیبایی آزاردهنده است. با این حال، اگر همیشه این لکه‌ها روی ناخن‌ شما وجود دارند و در مورد آن‌ها نگران هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علت بروز این مشکل را تشخیص داده و آن را درمان کند.

منبع: heal hli e

علت سفیدی روی ناخن ها ( لوکونیشیا )

سفیدی روی ناخن یا لوکونیشیا حالتی است که بر روی ناخن های دست و پا ایجاد می شود. این حالت بسیار رایج و بی ضرر است. اکثر افراد حداقل یک بار در زندگی چنین وضعیتی را روی ناخن های خود مشاهده می کنند. حتی افزایش این نقاط سفید نشانه ای از وضعیت پزشکی خطرناک نمی باشد. فقط باید به فکر درمان و از بین بردن عامل بروز آن ها باشید.

دلایل سفیدی روی ناخن ها

از دلایل مختلفی که باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واکنش آلرژیک:

داشتن حساسیت نسبت به مواد لاک و لاک پاک کن می تواند موجب ایجاد این نقاط سفید شود. استفاده از ناخن مصنوعی و هرگونه موادی که در طولانی مدت سطح ناخن ها را بپوشاند می تواند عامل بوجود آمدن نقاط سفید گردد.

عفونت قارچی:

یک نوع قارچ به نام اونیکومایکوزیس سطحی سفید رنگ که مخصوص ناخن است؛ ناخن های پا را تحت تاثیر قرار می دهد. از نشانه های اولیه ابتلا به این قارچ لکه های سفید روی ناخن های پا می باشد. عفونت قارچی از سطح ناخن به پوست زیر آن نفوذ می کند و گسترش می یابد. در نهایت ناخن های پا پوسته پوسته، ضخیم و شکننده می شوند.

آسیب و ضربه به ناخن:

آسیب و ضربه به پایه ناخن باعث ایجاد سفیدی روی ناخن ها می شود. این نقاط بعد از رشد ناخن و با بالاتر آمدن قابل مشاهده هستند. به دلیل اینکه رشد ناخن ها مدت زمان زیادی را لازم دارد ممکن است آسیب وارد شده را به خاطر نداشته باشید.

برخی از این صدمات اثر خود را تا 4 هفته نشان نمی دهند. از آسیب های متداولی که به ناخن ها وارد می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد: لای در ماندن انگشت، افتادن وسیله ای سنگین بر روی انگشت، ضربه خوردن توسط چکش، اصابت انگشت با میز یا تخت، انجام مداوم مانیکور و فشاری که به ناخن در حین مانیکور وارد می شود.

کمبود مواد معدنی در بدن:

در صورت کمبود مواد معدنی و یا ویتامین ها این لکه های سفید روی ناخن پدیدار می شوند. بیشترین تاثیر به کمبود کلسیم و روی ارتباط دارد.

از دیگر علت های نادر برای وجود لکه سفید رنگ بر روی ناخن ها می توان عوامل زیر را نام برد:

فردی که خبر از ابتلا به هر یک از این موارد دارد می تواند لکه های سفید روی ناخن ها را از علائم بیماری خود بداند. همچنین با مراجعه به پزشک می توان در کنار ذکر علائم مهم تر به این نقاط سفید رنگ نیز اشاره کرد تا به تشخیص پزشک کمک کرد.

اندازه و شکل لکه ها

برای بعضی افراد ممکن است این سفیدی ها به شکل یک نقطه کوچک باشد و برای دیگر افراد این سفیدی ظاهری بزرگتر و کشیده تر داشته باشد. گاهی سفیدی روی ناخن و در بعضی مواقع به طور همزمان روی چندین ناخن ایجاد شوند. شایع ترین علت ابتلا به لوکونیشیا آسیب و صدمه رسیدن به پوست زیر ناخن است. آسیب بر اثر ضربه و زخم شدن پوست این ناحیه به وجود می آید. همچنین انجام پدیکور، مانیکور و استفاده دائم از ژل و مواد اکریلیک به ناخن ها صدمه می زند.

شکل لکه های سفید روی ناخن بستگی به عوامل ایجاد آن دارد:

شکل لکه های ایجاد شده در هریک از این موارد متفاوت است. برای مثال اگر لکه ایجاد شده بر اثر آسیب و ضربه وارد شده به وجود آمده باشد، یک نقطه سفید بزرگ در وسط ناخن مشاهده می شود. این در حالی است که واکنش آلرژیک باعث ایجاد چندین نقطه بر روی یک ناخن می گردد.

اگر احساس کردید که سفیدی روی ناخن ها دائمی هستند و بیش از دو یا سه ناخن دیده می شود بهتر است به پزشک مراجعه کنید. معمولا تشخیص پزشک با آزمایش خون، تجویز قرص های ویتامین و داروی ضد قارچ همراه است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

با انتخاب ستاره ها به مطلب امتیاز دهید!

میانگین رضایت کاربران 4.4 5. تعداد رای: 449

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید!

دکمه بازگشت به بالا