جای سوختگی

بهترین راهکارها برای درمان جای سوختگی

فهرست مطالب

درمان جای سوختگی

بعضی مواقع، به صورت اتفاقی و ناخودآگاه پیش می‌آید که دچار سوختگی می‌شویم و قسمتی از بدن به دلیل حرارت زیادی که بر اثر تماس با آتش، آب جوش، سوختگی با لیزر، سوختگی با روغن و مواردی از این قبیل می‌بیند، آسیب می‌بیند که اگر به سریع به درمان آن نپردازیم ممکن است دچار عفونت شود. در این محتوا قصد داریم بهترین راهکارهای درمان جای سوختگی را با شما در میان بگذاریم با ما همراه باشید.

چگونه جای سوختگی بر روی پوست به وجود می‌آید؟

زمانی که قسمتی از بدن بر اثر لمس کردن اجسام داغ، ریختن آب جوش و هر اتفاق دیگری از این قبیل دچار سوختگی می‌شود، سلول‌های پوست می‌میرند و بلافاصله پوست آسیب‌دیده اقدام به تولید کلاژن که یک نوع پروتئین برای رویش مجدد سلول‌‌های پوستی است می‌کند و از این طریق پوست‌های آسیب‌دیده را تعمیر می‌کند. مادامی که سوختگی پوست بهبود می‌یابد و ترمیم می‌شود به دلیل اینکه سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند، نواحی آسیب دیده تغییر رنگ می‌دهد، پوست آن ضخیم می‌شود و اسکار جای زخم بر روی آن به وجود می‌آید.

در بعضی موارد این اسکارها با گذشت زمان ترمیم می‌شوند و اثری از آنها بر روی بدن نمی‌ماند اما در بعضی موارد تاثیر شدیدی بر روی بدن دارند که به راحتی محو نمی‌شوند و لازم است برای از بین بردن جای سوختگی پوست، درمان‌های مناسبی بر روی آن انجام بگیرد و یا شاید لازم باشد برای درمان آن با دکتر جراح پلاستیک و مشاور پوست و مو مشورت کنید.

انواع سوختگی که ممکن است اثری از آن بر روی پوست بر جای بماند

سوختگی‌هایی که بر روی پوست ایجاد می‌‌شود هر کدام دلیل خاصی دارند و عوامل مختلفی ممکن است بروز این عارضه شود که در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

سوختگی بر اثر حرارت آتش

این نوع سوختگی از بیشترین و خطرناک‌ترین نوع سوختگی‌ها است که افراد زیادی در طول سال به آن دچار می‌شوند. این عارضه باعث از بین رفتن بافت سلول‌های پوستی می‌شود و نسبت به انواع دیگر، بیشترین اسکار را بر روی پوست بر جای می‌گذارد.

سوختگی بر اثر تابش

این عارضه زمانی رخ می‌دهد که فرد برای مدت زمان طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرد. در مواردی نیز تشعشعات اشعه ایکس نیز باعث ایجاد این نوع سوختگی می‌شود. سوختگی تابشی معمولا رنگ پوست را تغییر می‌دهد و یا باعث ایجاد رنگدانه‌ها بر روی پوست می‌شود.

سوختگی شیمیایی

این نوع عارضه سوختگی، زمانی رخ می‌دهد که پوست فرد به صورت مستقیم با مواد شیمیایی مثل حلال‌ها، اسیدهای غلیظ و … تماس داشته باشد.

سوختگی الکتریکی

سوختگی الکتریکی بر اثر تماس پوست به صورت متناوب و یا مستقیم با جریان الکتریکی ایجاد می‌شود.

انواع سوختگی از نظر میزان شدت آن

یکی از عوامل مهمی که در درمان جای سوختگی تاثیر دارد، میزان شدت آن است. بنابراین بعد از آشنایی با انواع سوختگی لازم است با انواع سوختگی از لحاظ میزان و شدت آن آشنا شوید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که پوست از سه لایه اصلی تشکیل شده است که نوع سوختگی، بر اساس میزان آسیب این لایه‌ها درجه‌بندی می‌شود:

طبق لایه‌بندی پوست که در بالا به آنها اشاره کردیم، چند نوع سوختگی داریم که از لحاظ شدت و علائم سوختگی با هم متفاوت هستند:

سوختگی اپیدرم

این عارضه فقط بخش سطحی پوست را در بر می‌گیرد که باعث قرمزی و تورم کمی بر روی پوست می‌شود و جای زخم سوختگی بر روی پوست بر جای نمی‌گذارد.

سوختگی درم

این سوختگی، بخش بیرونی و لایه درم پوست را در بر می‌گیرد، باعث قرمزی و درد پوست می‌شود و در مواردی نیز تاول‌هایی بر روی پوست ایجاد می‌شود.

سوختگی عمیق پوستی

این عارضه نسبت به دو نوع قبلی وخامت بیشتری دارد، پوست قرمز، خشک و یا مرطوب می‌شود، در موارد زیادی باعث تاول می‌شود.ممکن است بسیار دردناک و یا بدون هیچ‌گونه دردی باشد.

سوختگی کامل

سوختگی کامل پوست، زمانی است که هر سه لایه پوستی آسیب می‌بینند، در بیشتر موارد پوست دردناک می‌شود و بافت‌هایآن از بین می‌رود. این نوع سوختگی بیشتر جای اسکار آن می‌ماند.

چطور جای زخم سوختگی را از پوست پاک کنیم

وقتی که پوست دچار عارضه سوختگی می‌شود، معمولا آثار زخم بر روی پوست می‌ماند که ممکن است از بین بردن آن دردسر زیاد داشته باشد بنابراین لازم است نکاتی را به خوبی رعایت کنید که بتوانید به درمان خانگی جای سوختگی بپردازید.

درمان خانگی جای سوختگی

اسکار سوختگی بر روی پوست برای همه افراد ناخوشایند است و حس بدی را در درون آنها به وجود می‌آورد. در این قسمت، روش‌هایی برای درمان و از بین بردن جای سوختگی با داروهای گیاهی، چگونگی درمان جای سوختگی پوست با طب سنتی و خلاص شدن از شر اسکارهای قدیمی سوختگی بر روی پوست به شما پیشنهاد می‌کنیم:

بهترین پماد برای از بین بردن جای سوختگی قدیمی

اگر بر روی پوست بدن خود جای زخم سوختگی دارید، مطمئنا تا به حال به این فکر کردید که بهترین پماد و بهترین کرم برای از بین بردن جای سوختگی کدام است که به کمک آن بتوانید سوختگی‌های قدیمی را از روی پوست برطرف کنید. چند نمونه از بهترین پمادها برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست دست، پا، صورت و بدن عبارتند از:

پماد آلفا: از بهترین محصولات است که می‌توانید برای درمان جای سوختگی دست کودک از این پماد استفاده کنید.

پماد سیکازوم: این کرم از بهترین انتخاب‌ها برای از بین بردن جای سوختگی با لیزر محسوب می‌شود که حاوی سلول‌های بنیادی است و به سرعت اقدام به ترمیم بافت پوست و کمک به ترمیم سریع جای زخم ناشی از سوختگی می‌کند. برای درمان جای سوختگی صورت با روغن داغ و همچنین درمان جای سوختگی ناشی از لیزر

استفاده از پماد سیکازوم بسیار مناسب است.

پماد کالاندولا: برای درمان جای سوختگی دست کودک می‌توانید از پماد گیاهی کالاندولا استفاده کنید. این کرم، علاوه بر اینکه خاصیت ضد التهاب پوستی دارد، باعث تحریک ایجاد سلول‌های جدید و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده پوستی می‌شود، گردش خون را بهبود می‌بخشد و به سرعت جای سوختگی بر روی پوست را ترمیم می‌کند. این پماد برای از بین بردن جای سوختگی جدید و تازه بر روی پوست بسیار مناسب است.

پماد سولفادیازین: این پماد، رشد باکتری‌هایی که باعث ایجاد یک زخم باز می‌شوند را متوقف می‌کند و به این ترتیب از خطر رشد آنها در زخم جلوگیری می‌کند.

درمان جای سوختگی با عسل

عسل یکی از بهترین محصولات برای درمان خانگی جای سوختگی به شمار می‌رود چرا که حاوی مقادیر زیادی از آنتی‌بیوتیک‌ها است که از عفونت زخم سوختگی جلوگیری می‌کند. همچنین به دلیل داشتن PH متعادل، از ورود باکتری‌ها به داخل زخم جلوگیری می‌کند.

از بین بردن جای سوختگی با وازلین

وازلین یک روغن ارگانیک است که از تصفیه نفت خام تولید می‌شود و به دلیل اینکه مانع از تبخیر رطوبت در زخم ناشی از سوختگی می‌شود، به سرعت به ترمیم پوست و بهبود جای زخم سوختگی کمک می‌کند. این محصول به دلیل رطوبت‌رسانی فوق‌العاده‌ای که دارد یک انتخاب مناسب برای درمان جای سوختگی با روغن است.

درمان‌های پزشکی برای رفع جای زخم سوختگی

در اکثر اوقات، اسکار به جا مانده از جای زخم سوختگی، به مرور زمان و با استفاده از درمان‌های سنتی . گیاهان دارویی، محو می‌شود و از بین می‌رود. اما در بعضی موارد، جای زخم، به دلیل رشد بیش از حد بافت سلولی پوست، از بین نمی‌روند و لازم است برای درمان آن به دکتر جراح پلاستیک و یا پزشک متخصص پوست مراجعه کنید که معمولا به تجویز موارد زیر اقدام به رفع جای زخم می‌کنند:

از بین بردن جای سوختگی با لیزر

درمان جای سوختگی به وسیله لیزر از رایج‌ترین روش‌ها است که توسط پزشک متخصص پوست انجام می‌گیرد. در این روش، اشعه‌های لیزر در لایه‌های زیرین پوست نفوذ می‌کند و باعث درمان سلول‌های پوستی در لایه‌های زیرین می‌شود و به این ترتیب بافت‌های آسیب دیده را ترمیم می‌کند و اسکار به جا مانده از سوختگی را به طور کامل محو می‌کند.

فواید درمان و از بین بردن جای سوختگی با لیزر این است که در مدت زمان کمی می‌توانید به نتیجه قطعی برسید . همچنین درمان راحت، آسان و با نتیجه مطلوبی دارد که درد و ناراحتی کمی دارد. لیزر درمانی برای درمان جای زخم سوختگی توسط سه نوع دستگاه لیزر اربیوم، لیزر فرکشنال و لیزر فراکسل صورت می‌گیرد.

درمان جای سوختگی تزریق فیلر و ژل

وقتی که پوست دچار عارضه سوختگی می‌شود، فیبرهای جدیدی که در پوست کلاژن سازی می‌کنند، ممکن است این عملیات را به طور نامنظم انجام دهند و به این ترتیب جای زخم بر روی پوست می‌ماند. در بعضی مواقع، افراد برای ترمیم و از بین بردن جای زخم، اقدام به تزریق فیلر می‌کنند که باعث می‌شود کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، هیالورونیک اسید و همچنین سرشار از کلاژن است که باعث تنظیم طاهر پوست و جوانسازی آن می‌شود.

مزایای تزریق فیلر و یا ژل برای درمان جای زخم سوختگی این است که هیچ نیازی به دوره بهبودی ندارد، خطر آن بسیار کم است و جاهای خالی شده پوست را ترمیم می‌کند.

سوالات متداول در زمینه درمان جای سوختگی

چه عواملی باعث التیام بهبودی سریع زخم سوختگی می‌شود؟

برای اینکه زخم ناشی از سوختگی، به سرعت بهبود یابد باید نکاتی را رعایت کنید:

چگونه می‌توان به راه‌حل‌ها و درمان‌های گیاهی و طب سنتی اطمینان کرد و اگر مصرف این داروها برای زخم مشکلی ایجاد کند چه کاری باید انجام داد؟

برای پاسخ دادن به این سوال و رسیدن به جواب قطعی و مناسب بهتر است با پزشک متخصص و مشاور پوست و مو مشورت داشته باشید. در همین راستا پذیرش ۲۴ شرایطی را فراهم کرده است تا بتوانید به صورت آنلاین با بهترین پزشکان و دکتر جراح پلاستیک، به صورت آنلاین در ارتباط باشید.

بهترین روش‌ها برای درمان جای سوختگی‌ جدید و قدیمی بر روی پوست چیست؟

جای زخم ناشی از سوختگی تازه، به سرعت از روی پوست محو می‌شود اگر:

برای درمان زخم‌های قدیمی نیز باید مدتی را صبور باشید و به طور مداوم از روش‌های درمانی مثل موارد زیر استفاده کنید:

پذیرش ۲۴ ویزیت آنلاین توسط بهترین دکتر متخصص پوست برای درمان جای سوختگی

اگر از طریق درمان خانگی جای سوختگی ، نتوانستید آن را به طور کامل از روی پوست محو کنید، می‌توانید از طریق پذیرش ۲۴ با بهترین پزشکان و دکتر متخصص پوست برای درمان جای سوختگی در ارتباط باشید و از آنها مشاوره لازم جهت درمان بیماری خود را دریافت کنید.

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

جای سوختگی یا اسکار سوختگی زمانی بروز پیدا می‌کند، که یک قسمت از پوست بدن می‌سوزد. اگر سوختگی فقط لایه سطحی پوست را درگیر کند، اثر آن بعد از مدتی خود به خود محو می‌شود. اما اگر سوختگی به لایه‌های زیرتر نیز نفوذ کند، جای سوختگی بر روی پوست باقی می‌ماند. در این صورت لازم است اقداماتی برای از بین بردن جای سوختگی انجام دهید. این اقدامات می‌تواند به سادگی استفاده از محصولات طبیعی در خانه باشد.

در اینجا قرار است روش‌های خانگی از بین بردن جای سوختگی را به شما آموزش دهیم.

اثرات سوختگی بر روی پوست

سوختگی‌ها بر اساس شدت آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند. سوختگی درجه یک کمترین شدت را دارد، زیرا فقط لایه بیرونی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نوع سوختگی معمولاً فقط باعث درد خفیف، قرمزی و تورم می‌شود. سوختگی درجه دو بر لایه‌های عمیق‌تر پوست تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد تاول خیس و براق شدن پوست می‌شود. سوختگی‌های درجه سوم نیز شامل آسیب به تمام لایه‌های پوست می‌شود. در نهایت سوختگی‌های درجه چهارم ممکن است مفاصل و استخوان‌ها را درگیر کند.

اثرات سوختگی بر پوست از نظر زیبایی شامل جای سوختگی است. جای سوختگی یا اسکار سوختگی خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:

اسکارهای انقباضی

اسکارهای انقباضی بافت ضخیم شده‌ای هستند که پوست، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها را درگیر می‌کنند. اسکارهای انقباضی، دامنه حرکتی ناحیه یا اندام درگیر را دشوارتر می‌کنند.

اسکارهای هایپرتروفیک

این نوع اسکار با رنگ‌های صورتی، بنفش یا قرمز برجسته همراه است. اسکارهای هایپرتروفیک ممکن است هنگام لمس احساس خارش و داغی ایجاد کند.

اسکارهای کلوئیدی

برآمدگی‌های براق و برجسته هستند که خارج از ناحیه سوخته اصلی گسترش پیدا می‌کند.

سوختگی ممکن است دردناک باشد یا نباشد. اما به هر حال ظاهر اسکار سوختگی شامل موارد زیر است:

تغییر رنگ پوست

بافت ناحیه سوخته ممکن است رنگ متفاوتی داشته باشد، که تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگدانه طبیعی باشد.

تغییر حالت بافت ناحیه

اسکار پوست ممکن است بافت ضخیم، سخت یا فیبری داشته باشد. اما در بیشتر مواقع بافت ناحیه سوخته براق یا صاف می‌شود.

برآمدگی و فرورفتگی

ناحیه سوخته ممکن است برآمده یا فرورفته شود.

راه‌های از بین بردن جای سوختگی

وقتی یک سوختگی رخ می‌دهد، اولین اقدامی که لازم است انجام دهید، قرار دادن محل دچار سوختگی در معرض جریان آب سرد است. سپس یک کمپرس سرد مناسب تهیه کرده و بر روی محل سوخته قرار دهید. حالا باید مدام جای سوختگی را بشویید. بعد از اینکه التهابات اولیه سوختگی از بین رفت، می‌توانید از مواد زیر برای از بین بردن اثر سوختگی استفاده کنید:

1. عسل درمانی

این ماده طبیعی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود در رفع اثرات سوختگی و زخم، عالی عمل می‌کند. عسل علاوه بر خاصیت مرطوب‌کنندگی، عملکرد قابل توجهی در ترمیم سلول‌های پوستی دارد. عسل با قابلیت ضدعفونی‌کننده و ضدباکتری خود، در شفای سوختگی و از بین بردن اسکار سوختگی روی پوست نقش دارد. البته این قابلیت‌ها تنها در صورت استفاده منظم اثر می‌کند.

همچنین مشاهده کنید: قیمت و خرید انواع عسل های طبیعی

2. ماسک سفیده تخم‌مرغ

این ماده یک سوپر غذا برای پوست محسوب می‌شود، چرا که سرشار از آمینواسید و پروتئین است. استفاده از سفیده تخم‌مرغ بر روی پوست سوخته نه تنها تیرگی جای سوختگی را کمرنگ می‌کند، بلکه پوست را سفت می‌کند. سفیده تخم‌مرغ بافت‌های از بین رفته را بازسازی کرده، منافذ باز را می‌بندد و سلول‌های مرده ناشی از سوختگی و چربی اضافه را پاکسازی می‌کند.

3. ماساژ آلوئه‌ورا

برای پوستی که سوخته است، ضروری است که با موادی تغذیه شود که به کاهش التهاب، کاهش دما و خنثی کردن رادیکال‌های آزاد که در نتیجه سوختگی ایجاد می‌شود، کمک ‌کند. به همین دلیل است که آلوئه ورا برای سوختگی استفاده می‌شود. این ماده، یک محصول طبیعی و مقرون به صرفه برای از بین بردن اسکار ناشی از سوختگی است. پلی ساکاریدهای موجود در این محصول سوختگی را تسکین داده و به پوست آنچه را که برای بازسازی نیاز دارد، می‌دهند. کافی است چند شاخه آلوئه‌ورا تهیه کرده و بعد از برداشتن لایه ضخیم رویی، ماده ژل مانند داخل آن را بردارید. این ماده را دو بار در روز و به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه بر روی جای سوختگی ماساژ داده و سپس با آب سرد بشویید.

4. مراقبت از پوست

تمام تلاش خود را بکنید تا سوختگی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. پوست سوخته به نور خورشید بسیار حساس است، پس باید آن را از آفتاب دور نگه دارید. در معرض آفتاب بودن جای سوختگی به معنای تیره‌تر شدن پوست و حاد شدن شرایط است.

5. مراقبت از تاول‌ها

ترکاندن تاول‌ها توسط شما می‌تواند منجر به عفونت شود. پس بعد از سوختگی باید مراقب تاول‌های پوستی باشید.

بهترین محصولات طبیعی برای از بین بردن جای سوختگی

درمان های خانگی برای سوختگی شامل روش‌هایی است که به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به متخصص قابل انجام است. در روش‌های خانگی معمولا از محصولات طبیعی استفاده می‌شود. موثرترین این محصولات عبارتند از:

1. روغن کنجد

این محصول سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است. یعنی هرگونه اثر سوختگی و زخم با استفاده از روغن کنجد به سرعت خنثی می‌شود. روغن کنجد با وجود ترکیباتی مانند؛ اسید لینولئیک، اسید پالمیتیک، اسید اولئیک و اسید استئاریک؛ به از بین بردن جای سوختگی، بازسازی سلول‌های پوستی و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کند.

همچنین مشاهده کنید: قیمت و خرید روغن کنجد بکر

2. روغن زیتون

ترکیباتی مانند اسیدهای چرب امگا ۳ که به طور طبیعی در روغن زیتون یافت می‌شوند، خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد. این اثرات می‌تواند در به حداقل رساندن آسیب‌ها و سرعت بخشیدن به مراحل بهبود زخم کمک کند. قابلیت روغن زیتون برای از بین بردن اثرات سوختگی به اندازه‌ای است که مصرف خوراکی آن نیز باعث بهبود سریع‌تر هرگونه اثر سوختگی می‌شود.

همچنین مشاهده کنید: قیمت و خرید روغن زیتون خالص

3. صابون همیشه بهار

کالاندولا که یک محصول شناخته شده در درمان سوختگی و التهاب است، در ترکیبات خود گل همیشه بهار دارد. پس شستشوی ناحیه مورد نظر با استفاده از گل همیشه بهار می‌تواند به از بین بردن اثرات سوختگی کمک کند. شستشو به خصوص با استفاده از چنین محصولی، سلول‌های مرده و بافت‌های سوخته پوست را هر چه زودتر دفع کرده و به بازسازی دوباره پوست کمک می‌کند.

همچنین مشاهده کنید: قیمت و خرید صابون همیشه بهار

4. صابون زردچوبه

زردچوبه یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است که محصولات آن نیز خواص آنتی‌اکسیدانی دارند. صابون زردچوبه به عنوان یکی از محصولات پرکاربرد زردچوبه، علاوه بر خواص آنتی‌اکسیدانی، قابلیت ضدعفونی‌کننده نیز دارد. به این ترتیب استفاده از این محصول می‌تواند جای سوختگی را به روش کاملا طبیعی شستشو داده و حتی ترمیم کند.

همچنین مشاهده کنید: قیمت و خرید صابون زردچوبه

5. شی باتر

شی‌ باتر سرشار از اسیدهای چرب ضروری، ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های تسکین‌دهنده پوست است. عناصر موجود در شی باتر به بازیابی یکپارچه سلولی و بافت پوستی که در هنگام سوختگی از بین می‌رود، کمک می‌کند. از طرف ویتامین A موجود در شی باتر به کاهش آسیب وارده به پروتئین‌های کلاژن‌ساز موجود در پوست کمک می‌کند. شی باتر همچنین به جلوگیری از چین و چروک، خطوط ریز و بافت ناهموار که اغلب ناشی از آفتاب سوختگی است، کمک کرده و حتی دارای یک فاکتور SPF طبیعی است که به راحتی می‌تواند نقش یک ضد آفتاب طبیعی را برای محافظت بهتر از پوستتان بازی کند.

همچنین مشاهده کنید: قیمت و خرید شی باتر

روش‌های زیادی برای از بین بردن جای سوختگی وجود دارد؛ اما مؤثرترین راه برای ترمیم لک سوختگی کدام است؟ روزانه ممکن است افراد به‌دلایل مختلفی دچار سوختگی شوند؛ اما همه آن‌ها به درمان نیاز ندارند. سوختگی‌های شدید که جای آن‌ها به‌صورت لک و اسکار (جای زخم) باقی می‌مانند، برای ترمیم نیاز به مداخلات پزشکی دارند. در ادامه این مقاله با بهترین روش‌‌های از بین بردن جای سوختگی آشنا خواهیم شد.

درمان جای سوختگی

آب جوش، مواد شیمیایی، اشعه خورشید، جریان الکتریسیته و لمس وسایل داغ از جمله عواملی هستند که باعث سوختگی پوست می‌شوند. سوختگی، مرگ سلول‌های پوست را رقم می‌زند. پس از سوختگی و بسته به میزان آن می‌توانید 6 اقدام زیر را انجام دهید:

پوست ما به‌طور طبیعی برای جبران و ترمیم آسیب‌های سوختگی، ماده‌ای به‌نامِ کلاژن (نوعی پروتئین) تولید می‌کند. بدین ترتیب، روی پوست ترمیم شده یک بافت ضخیم با رنگ تیره ایجاد می‌شود که به آن اسکار می‌گویند.

بسته به میزان سوختگی، ضخامت بافت اسکار نیز متفاوت است. همچنین برخی اسکارها موقتی هستند و با گذر زمان از بین می‌روند؛ اما برخی از نشانه‌های سوختگی بدون مداخلات پزشکی از بین نمی‌روند. حال این سوال مطرح می‌شود که چه نوع جای سوختگی به درمان‌های پزشکی نیاز دارد؟

انواع درجات سوختگی

میزان گرما و مدت زمانی که پوست شما با منبع گرما در تماس است، درجه سوختگی را مشخص می‌کند. پزشکان سوختگی را بر اساس مقدار آسیب وارد شده به پوست، به سه دسته‌ی سوختگی‌ درجه 1، درجه 2 و درجه 3 تقسیم‌بندی می‌کنند. میزان آسیب وارد شده به پوست در هر سوختگی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

درمان لک بعد از سوختگی

سوختگی‌های درجه یک معمولاً موقتی هستند و خودبه‌خود از بین می‌روند. همچنین این نوع سوختگی روی پوست اسکار ایجاد نکرده و نیازی به مداخلات پزشکی ندارد. در عوض، سوختگی‌های درجه دو و سه معمولاً جای زخم (اسکار) دارند. این سوختگی‌ها می‌توانند باعث ایجاد یکی از اسکارهای زیر شوند:

اسکارهای هیپرتروفیک که قرمز یا بنفش رنگ و برجسته هستند. این اسکارها معمولاً با احساس سوزش و خارش همراه هستند. اسکارهای انقباضی که پوست، ماهیچه و تاندون‌ها را سفت کرده و حرکت اندام را برای فرد سخت‌تر می‌کنند. اسکارهای کلوئیدی که برجستگی‌های براق و بدون مو روی پوست ایجاد می‌کنند.

فارغ از بحث زیبایی بعد از سوختگی‌های درجه دو و سه، می‌توان مشاهده کرد که برخی از اسکارها سلامت فرد را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. روش‌های بسیاری برای درمان جای سوختگی وجود دارد که در ادامه با بهترین راه‌های از بین بردن لک بعد از سوختگی آشنا خواهیم شد.

1. درمان جای سوختگی با میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش غیرتهاجمی برای بهبود بافت و رنگ پوست است. از میکرودرم می‌توان برای رفع انواع آسیب‌های پوستی از جمله درمان لک‌های سوختگی استفاده کرد. این روش شامل 3 مرحله است؛ ابتدا ذرات ریزی که قرار است سطح اسکار را بسابند، روی پوست اسپری می‌شوند.

در مرحله بعد از یک ابزار مخصوص برای ساییدن سطح اسکار استفاده شده و در نهایت لایه‌های ساییده شده (پوست‌های مُرده) از روی پوست برداشته می‌شوند.

استفاده از این روش، عوارض خاصی نداشته و ممکن است چندین ساعت بعد از میکرودرم پوست شما کمی قرمز و ملتهب شود که با انجام مراقبت‌های بعد از میکرودرم برطرف خواهد شد.

مزایای میکرودرم آبریژن

2 مزوتراپی پوست

مزوتراپی نیز یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای رفع جای سوختگی است. در این روش با تزریق مواد مغذی به زیر پوست، کلاژن‌سازی را افزایش می‌دهند. کلاژن‌های جدید می‌توانند اسکارهای قدیمی و جای سوختگی را از بین ببرند. موادی که برای تزریق به پوست استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

پیشنهاد مطالعه: خدمات مزوتراپی صورت

3- لیزر جای لک و سوختگی

یکی از راه‌های از بین بردن اسکار ناشی از سوختگی، لیزر درمانی است. البته دقت داشته باشید که لیزر نمی‌تواند به‌طور کامل جای لک را از بین ببرد؛ اما به توانایی‌های فرد که در اثر سوختگی از بین رفته‌اند، کمک می‌کند. بدین ترتیب می‌توان گفت، لیزردرمانی بهترین راه برای درمان اسکارهای انقباضی است.

علاوه بر این، لیزردرمانی می‌تواند وضعیت اسکارهای ضخیم را بهبود داده و باعث صاف و یکدست شدن بافت پوست می‌شود. از این جهت، لیزر درمانی برای درمان اسکارهای هیپرتروفیک نیز مناسب است.

در حال حاضر، لیزرهای فرکشنال، CO2، پالسی رنگی و Q-swi ched بهترین دستگاه‌ها برای رفع جای سوختگی هستند؛ اما قبل از انتخاب نوع دستگاه بهتر است با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

همچنین، برای نتیجه گرفتن از لیزر، می‌بایست نکات مراقبتی بعد از آن را بادقت انجام دهید. 4 مورد از این نکات مراقبتی عبارت‌اند از:

ممکن است بعد از لیزر درمانی دچار عوارضی، همچون قرمزی و تورم پوست، خارش، ایجاد اسکارهای جدید و تغییر رنگ پوست شوید؛ اما این عوارض موقتی بوده و پس از تکمیل دوره درمان از بین خواهند رفت.

4. جراحی پلاستیک در موارد سوختگی شدید

جراحی پلاستیک، تهاجمی‌ترین روش برای رفع جای سوختگی بوده و اغلب برای سوختگی‌های شدید کاربرد دارد. در این روش، می‌بایست ابتدا زخم‌های ناشی از سوختگی کاملاً بهبود پیدا کنند و اسکار در حال رشد نباشد.

همچنین این روش برای کودکان و افرادی که هنوز در سن رشد هستند، مناسب نیست و ممکن است اثربخشی کمی داشته باشد. بسته به میزان سوختگی، روش جراحی پلاستیک نیز متفاوت است.

جراحی پلاستیک نمی‌تواند جای سوختگی را به‌طور کامل از بین ببرد؛ اما در سوختگی‌های بسیار شدید که روش‌های دیگر هیچ اثربخشی ندارند، می‌تواند به بهبود وضعیت بیمار کمک کند. همچنین پس از جراحی پلاستیک، اسکارها کمتر از قبل دیده می‌شوند و فرد می‌تواند به زندگی اجتماعی خود بازگردد.

بعد از عمل جراحی، رعایت 4 نکته مراقبتی برای بهبودی سریع ضروری است. این نکات عبارت‌اند از:

5. استفاده از کرم های ترمیم کننده در موارد بسیار خفیف

کرم‌های ترمیم‌کننده سوختگی، حاوی ترکیبات کلاژن‌ساز، ضدقارچ، ضدباکتری و لایه‌بردار هستند. ترکیبات برخی از این کرم‌ها به‌شکلی است که حتی می‌توانند گوشت‌های اضافه ناشی از اسکار را از بین ببرند؛ اما استفاده از آن‌ها برای سوختگی‌های وسیع، توجیه اقتصادی نداشته و مقرون‌به‌صرفه نیست. بدین ترتیب، اگر قسمت کوچکی از پوست شما دچار سوختگی شده، می‌توانید از این کرم‌ها برای ترمیم پوست و از بین بردن جای سوختگی استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا