جمع ستون در اکسل

آموزش تغییر فرمت اعداد در اکسل (و همه نکات کاربردی)

جمع زدن ستون در اکسل با 4 روش متفاوت آموزش کامل و تصویری

در این مقاله بهترین روش برای جمع زدن در اکسل را آموزش می‌دهیم تا به فرمول جمع در اکسل دست یابید و بتوانید مثلا یک ستون را در اکسل جمع کنید.

اکسل یک برنامه قدرتمند بوده که از عملکردهایی همانند ماکروها و Pivo Table نیز برخوردار است. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که اعداد زیادی را به‌سرعت وارد می‌کنید. اگر با چنین مواردی روبه‌رو شوید، آنگاه بهتر است که با نحوه جمع زدن در اکسل آشنایی داشته باشید.

همانند سایر عملکردهای اکسل، در این زمینه نیز راه‌های گوناگونی جهت انجام کار وجود دارند. در زیر به روش‌های قابل استفاده، اشاره می‌کنیم. اولین مورد نیز فقط به یک کلیک نیاز دارد.

آموزش جمع زدن ستون در اکسل

روش اول: جمع زدن فقط با یک کلیک

آسان‌ترین روش جهت جمع بستن مقادیر یک ستون، این است که بر روی حرف موجود در بالا، کلیک کنید. در ادامه خواهید دید که نوار موجود در پایین سمت راست صفحه، تغییر کرده و یکی از مقادیری که نشان داده خواهد شد، جمع است. اگر قصد اشغال کردن یک سلول دیگر را نداشته و فقط می‌خواهید که جمع را به دست آورید، آنگاه این مورد، آسان‌ترین روش است.

این مطلب را نیز بخوانید: چگونه در اکسل یک نمودار دایره‌ای ایجاد کنیم؟

روش دوم: قابلیت Au oSum

روش دوم در زمینه جمع زدن یک ستون، استفاده از قابلیت Au oSum است. این راه‌کار نسبت به روش اول، کمی دشوارتر است، اما طبیعتا جهت نگه داشتن نتیجه جمع، روشی بهتر به حساب می‌آید. همچنین این روش توسط خود مایکروسافت نیز توصیه شده است. در این رابطه باید گام‌های زیر را طی کنید:

روش سوم: استفاده از فرمول جمع در اکسل

همچنین می‌توانید عملکرد SUM را به‌صورت دستی نیز مورد استفاده قرار دهید. اگر بخواهید که بخشی از داده‌های ستون موردنظر را جمع بزنید، آنگاه این روش، راه‌کاری بهتر خواهد بود. در زیر به گام‌های موردنیاز اشاره می‌کنیم:

این مطلب را نیز بخوانید: با روش‌های تبدیل PDF به اکسل آشنا شوید

روش چهارم: داده‌های خود را به یک جدول تبدیل کنید

اگر قصد نمایش داده‌های خود را داشته باشید، آنگاه این روش، آسان‌ترین راه‌کار خواهد بود. این راه‌کار نه‌تنها منجر به جمع زدن داده‌های شما می‌شود، بلکه عملکردهای دیگری را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد.

جمع هر صفحه در اکسل جمع اعداد فارسی در اکسل جمع یک ستون با یک عدد ثابت در اکسل آموزش تصویری جمع اعداد در اکسل

اکسل یکی از نرم افزار های پرکاربرد و پرطرفدار در حوزه حسابداری است که قابلیت های زیادی دارد و اگر با این قابلیت ها آشنا باشید میتوانید خیلی از کار ها را با این نرم افزار در کوتاهترین زمان انجام دهید(در مقاله اکسل چیست قابلیت های پنهان اکسل را توضیح دادیم). در این مقاله میخواهیم روش های مختلف جمع در اکسل را به شما توضیح دهیم.

اگر سوالی در مورد جمع هر صفحه در اکسل دارید و در آموزش تصویری جمع اعداد در اکسل به ان پاسخ داده نشد میتوانید در بخش نظرات سوال تان را مطرح کنید تا اساتید ما در کوتاهترین زمان پاسخ شما را بدهند.

اگر میخواهید با بخش های مختلف نرم افزار اکسل آشنا شوید میتوانید از فیلم های آموزشی رایگانی که در صفحه صفحه آموزش اکسل قرار داده ایم نهایت بهره را ببرید و با مهارت های کسب شده درامدزایی کنید.

جمع در اکسل

جمع در اکسل یکی از کاربرد هایی است که باید هر حسابداری با آن آشنا باشد و بتواند مقادیری که در یک ستون و یا ردیف قرار دارند را با هم جمع کند و حاصل را در یک سلول نمایش دهد.

روش های مختلفی برای جمع زدن در اکسل وجود دارد که این روش ها معمولا به صورت زیر مورد استفاده قرار میگیرند:

شما در انتهای این مقاله یاد خواهید گرفت که جمع یک ستون با یک عدد ثابت در اکسل به چه صورت است و چطور میتوان اعداد را در ستون های اکسل و یا سطر های اکسل به راحتی با هم جمع کرد.

انواع جمع در اکسل

در این بخش میخواهیم بدون اتلاف وقت روش های مختلفی که برای انواع جمع در اکسل مورد استفاده قرار میگیرد را با هم بررسی کنیم. اگر د ر هر مورد سوالی داشتید میتوانید در بخش نطرات سوال تان را مطرح کنید تا در سریعترین زمان پاسخ شما را بدهیم و ایراد را رفع کنیم.

جمع ستون در اکسل با تابع sum

یکی از راحت ترین کار هایی که میتوانید برای جمع هر صفحه در اکسل انجام دهید استفاده از تابع sum میباشد. با استفاده از تابع sum میتوانید حتی اهعدا اعشاری و کسری که در اکسل وجود دارد را نیز با هم جمع کنید.

در صورتی که شما قصد داشته باشید با استفااده از این تابع جمع محدوده ای در اکسل را محاسبه کنید این تابع این کار را برای شما انجام میدهد و در صورتی که در این محدوده مقدار غیر عددی وجود داشته باشداین تابع مقدار غیر عددی را نادیده میگیرد و کار خود را انجام میدهد.

یکی از نکاتی ککه باید در مورد تتابع sum بدانید این است که این تابع پیا و داینامیک نیست و اگر شما مقادیری در محدوده تعیین شده را فیلتر کنید خروجی تابع تغییری نخواهد کرد. به همین دلیل پیشنهاد میشود در این موارد از تابع Sub o al استفاده شود.

شما میتوانید در مقاله تابع sumif در اکسل اطلاعات بیشتری از تابع جمع شرطی در اکسل به دست آورید و نحوه استفاده از این تابع را یاد بگیرید. با استفاده از این تابع میتوانید شروط مختلفی برای محاسبه جمع در اکسل اعمال کنید.

برای استفاده از تابع sum شما میتوانید ورودی ها را به صورت عددی به آن اعمال کنید. همچنین میتوانید تعیین کند که مجموع مقادیر کدام سلول ها را با هم جمع کند. برای این کار شما باید آدرس آن سلول ها را به عنوان ورودی به این تابع دهید.

همچنین شما میتوانید در این تابع اعداد اعشاری را با هم جمع و یا ضرب و تفریق کنید. برای مثال حاصل تابع زیر عدد 8 میشود:

SUM(2*4)=

و یا حاصل تابع زیر نیز 58 میشود:

SUM(62-4)=

دقت داشته باشید که برای ورودی به این تابع یا باید عدد بدهید و یا ادرس سلولی که قرار است محتوای داخل آن را دریافت کند برای این تابع تعریف کنید. به همین دلیل حاصل تابع زیر با خطای ?Name# رو به رو میشود که نشان میدهد مقدار غیر قابل قبول به عنوان ورودی تعریف شده است.

SUM(10,EXCEL)=

برای محاسبه حاصل جمع یک ستون شما باید محدوده مورد نظر را در این تابع تعریف کنید. برای مثال اگر در ستون B از سلول 2 تا 10 حاوی مقدار است شما باید این محدوده را به صورت B2:B10 تعریف کنید. در این حالت فرمول به صورت زیر خواهد بود:

SUM(B2:B10)=

در این حالت شما این فرمول را در سلولی که میخواهید حاصل را نمایش دهد مینویسید.

برای جمع در اکسل برای یک محدود ه خاص با یک سلول جدا میتوان فرمول را به صورت زیر نوشت.

SUM(B6:M6,R6)=

در این حال سلول های B6 تا M6 را به همراه مقدار سلول R6 با هم جمع میکند.

شما در این تابع میتوانید به عنوان هر ورودی یک حاصل عبارت ریاضی بنویسید که در این صورت بر اساس اولویت ضرب و تقسیم و جمع و تفریق را انجام میدهد. در مثال زیر ابتدا ضرب و تقسیم انجام میشود و سپس مجموع محاسبه میشود.

SUM(63,4*2,33)=

جمع ستون در اکسل با کلید میانبر

یکی از ساده ترین روش های برای جمع در اکسل این است که از کلید های میانبر در این حوزه کمک بگیرید. برای استفاده از این روش شما باید محدو ده مورد نظر را انتخاب کنید.

در این زمان شما میتوانید کلید های =و Al را به صورت همزمان فشار دهید.

در این صورت حاصل جمع در سلول بعدی نمایش داده میشود.

روش های دیگری نیز برای محاسبه جمع در اکسل وجود دارد که در ادامه روش های استفاده از تابع را Au oSum توضیح خواهیم داد.

جمع ستون در اکسل با تبدیل داده به جدول

در صورت یکه قصد داشته باشید داده های شما نمایش داده شود استفاده از این روش به شما پیشنهاد میشود. با استفاده از این روش میتوانید از عملگر های دیگری نیز استفاده کنید.

برای استفاده از این روش جمع در اکسل میتوانید مراحل زیر را انجام دهید.

جمع خودکار در اکسل (Au oSum)

یکی دیگر از روش هایی که برای جمع در اکسل از آن استفاده میشود روش جمع خودکار است که در توضیحات بالا به آن اشاره کردیم. برای جمع خودکار در اکسل شما باید سلولی که میخواهید حاصل را در آن نمایش دهید انتخاب کنید .

در مرحله بعد باید از تب Home به گروه g oup کلیک کنید و گزینه Au oSum را انتخاب کنید.

در این حالت در سلول تعیین شده فرمول تابع sum نمایش داده میشود.

مهمترین ویژگی که Au oSum در اکسل دارد این است که خودش فرمول را برای شما مینویسدو محدوده ای که در نظر دارید را به خوبی تعیین میکند و شما میتوانید به راحتی حاصل را مشاهده کنید.

مثال جمع یک ستون در اکسل

برای آن که بتوانید مقادیر یک ستون در اکسل را با هم جمع کنید میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید که یکی از این روش ها همان تابع sum میباشد.

روش دیگری که میتوانید برای محاسبه جمع در اکسل برای مجموع ستون ها استفاده کنید استفاده از کلید های میانبر است.

لازم به ذکر است که اگر میخواهید ستون های مجاور را با هم جمع کنید میتوانید از روش کشیدن استفاده کنید. در این روش شما میتوانید عملیات کشیدن را به سمت راست انجام دهید. برای این کار شما باد حاصل جمع یک ستون را محاسبه کنید و در مرحله بعد باید به سمت راست ماوس خود را بکشید. در این حالت ماوس به صورت پررنگ و سیاه دیده میشود ( ) در این حالت شما میتوانید ماوس را به سمت راست بکشید.

دقت داشته باشید که در این حالت برای محاسبه جمع سایر ستون ها نمیتوانید دابل کلیک کنید و باید ماوس را فقط به سمت راست بکشید.

جمعبندی

در این مقاله تلاش کردیم هرآنچه برای جمع در اکسل نیاز است را به شما توضیح دهیم. اگر سوالی در این مورد برای شما باقی مانده میتوانید در بخش نظرات بپرسید تا اساتید ما در کوتاهترین زمان پاسخ شما را بدهند. اگر میخواهید به یک حسابدار حرفه ای تبدیل شود میتوانید از آموزش های مقدماتی تا پیشرفته رایگانی که در صفحه آموزش حسابداری قرار داده شده است بهره مند شوید.

سوالات متداول

شما میتوانید روش های مختلف را برای محاسبه مجموع در اکسل استفاده کنید که در این مقاله تمام روش ها به همراه مثال توضیح داده شده است. شما میتوانید از تابع sum استفاده کنید و یا با روش جمع خودکار این کار را انجام دهید.

روش های مختلفی برای محاسبه جمع در اکسل استفاده میشود مثلا شما میتوانید از تابع sum بای این کار استفاده کنید. تمام روش ها در مقاله توضیح داده شده است.

دکمه بازگشت به بالا