قرص ویتامین a را چند روز یکبار بخوریم

ویتامین E را چگونه و چند روز یکبار مصرف کنیم ؟

یک رژیم غذایی مناسب و متعادل می‌تواند تمام نیاز بدن شما به ویتامین E را تامین نماید و در این صورت اصلا نیازی نیست تا از مکمل ویتامین E استفاده کنید. اما با بروز برخی علائم همچون ضعف ماهیچه‌ها و سیستم ایمنی ضعیف، مصرف ویتامین E به شکل مکمل ضرورت می‌یابد. از این رو لازم است تا نحوه مصرف ویتامین E را بدانید تا بتوانید تاثیر و جذب آن را در بدن خود افزایش دهید. خواندن این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز اطلاعات کاملی در این رابطه به شما ارائه خواهد کرد.

آنچه در این مقاله می خوانیم

ویتامین E

ویتامین E از خانواده ویتامین‌های محلول در چربی محسوب می‌شود و خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد. ویتامین ای به سلول‌های بدن شما کمک می‌کند تا در برابر عفونت و آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد مقاوم باشد بنابراین این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را ایفا می‌کند. فواید ویتامین E به همین موارد محدود نمی‌شود؛ این ویتامین در حفظ سلامت بسیاری از ارگان‌های بدن مانند چشم، خون، دستگاه تولید مثل، پوست و مغز نیز بسیار موثر است بنابراین نباید نسبت به تامین آن برای بدن غفلت کرد.

خرید کپسول ویتامین E

بهترین زمان مصرف ویتامین E

از مصرف خودسرانه ویتامین E  بپرهیزید؛ بهترین روش برای مصرف ویتامین E به این شکل است که مطابق با نظر پزشک عمل شود یا با توجه به دستور روی بسته بندی محصول برای خوردن آن اقدام کنید. اگر بخواهید از ویتامین E به شکل صحیح استفاده کنید بهتر است آن را همراه با وعده‌های غذایی خود میل کنید. از آنجایی که این ویتامین محلول در چربی به شمار می‌آید، چنانچه با غذایی که حاوی چربی‌های مفید است مصرف شود، جذب بهتری در بدن خواهد داشت. ویتامین‌هایی که محلول در چربی هستند، از بدن دفع نمی‌شوند بلکه در بافت‌های بدن ذخیره خواهند شد بنابراین به میزان مصرف دقیق آنها باید دقت داشت تا در بدن ایجاد مسمومیت نکنند.

نحوه مصرف ویتامین E در وعده های غذایی

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که به منظور جذب بهتر ویتامین ای بهتر است در کدام وعده غذایی آن را بخورید؟ حقیقت این است که خیلی فرق نمی‌کند که ویتامین ای را به هنگام صبحانه، ناهار یا شام میل کنید. مهم این است این ویتامین همراه با غذاهای چرب میل شود. حتی همراه با میان‌وعده‌ها نیز می‌توانید ویتامین E خود را مصرف نمایید. اما بهتر است که همیشه یکی از وعده‌های غذایی را در نظر بگیرید و مکمل خود را همراه با آن صرف کنید چون به این صورت این کار برای شما به صورت روتین در می‌آید و خوردن کپسول خود را کمتر فراموش خواهید کرد.

مقدار مصرف روزانه ویتامین E

برای جلوگیری عوارض مصرف ویتامین e بهتر است مقدار مصرف آن را نیز بدانید. قرص ویتامین ای در طول روز به طور طبیعی ۱۵ میلی گرم برای بزرگسالان (از سن ۱۴ سالگی به بعد) توصیه شده است. این مقدار در خانم‌های باردار نیز تغییر نمی‌کند اما مادران شیرده بهتر است روزانه ۱۹ میلی گرم ویتامین ای را در رژیم غذایی خود قرار دهند. بالاترین حد مجاز برای مصرف ویتامین E در بزرگسالان بالای ۱۹ سال، ۱۰۰۰ میلی گرم در روز است. توجه داشته باشید که این ویتامین در صورت مصرف بیش از حد توصیه شده با عوارض جانبی نظیر موارد زیر همراه خواهد بود:

در صورت مشاهده هر یک از موارد فوق مصرف مکمل را قطع کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

چرا مصرف بیش از حد ویتامین E خطرناک است ؟

اغلب تنها افرادی با کمبود ویتامین E در بدن خود مواجه می‌شوند که یا رژیم‌های غذایی بسیارکم‌چرب را دنبال می‌کنند و یا در بدن خود دچار اختلالاتی هستند که بر گوارش و جذب چربی تاثیر می گذارند مثل بیماری کرون یا فیبروز سیستیک. همان طور که عنوان شد ویتامین ای از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است و مصرف بیش از حد آن موجب رقیق شدن خون شده و ممکن است به خونریزی مرگبار منجر شود. مصرف این ویتامین خارج از دوز تعریف شده با افزایش خطر سکته مغزی هموراژیک یا سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز نیز می‌تواند مرتبط باشد.

انواع مختلف ویتامین E موجود در بازار

ویتامین E را در بازار معمولا در دوزهای ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰ و ۱۰۰۰ واحدی می‌توان یافت. همان‌طور که تا به اینجای مقاله برای شما عزیزان شرح دادیم، ویتامین ای فقط باید در دوز تعیین شده مورد استفاده قرار بگیرد و مصرف بیش از حد آن عواقب ناگواری را به وجود خواهد آورد. مقدار مصرف روزانه ویتامین E را در قسمت‎‌های بالا برای شما شرح دادیم اما حداکثر مقدار مجاز روزانه ویتامین E در سنین مختلف به شرح زیر است:

۱ تا ۳ سالگی: ۲۰۰mg معادل ۳۰۰IU

۴ تا ۸ سالگی: ۳۰۰mg معادل ۴۵۰IU

۹ تا ۱۳ سالگی: ۶۰۰mg معادل ۹۰۰IU

۱۴ تا ۱۸ سالگی: ۸۰۰mg معادل ۱۲۰۰IU

۱۹ سال به بالا: ۱۰۰۰mg معادل ۱۵۰۰IU

با در نظر گرفتن مقادیری که در بالا عنوان شد می‌توان ویتامین E را در دوزهای مختلف به صورت روزانه مورد مصرف قرار داد. با این حال باز هم توصیه می‌شود که مقدار مصرف با توجه با نیاز و کمبودهای بدن شما توسط پزشک انجام شود تا بیش از اندازه از آن استفاده نکنید. معمولا روی بسته بندی انواع ویتامین E موجود در بازار مقدار مصرف یک عدد به صورت روزانه توصیه شده است. اما گاه ممکن است این مقدار برای شما کم یا زیاد باشد و مثلا پزشک به شما مصرف ویتامین ای را به صورت یک روز در میان تجویز نماید. بنابراین نظر پزشک خود را حتما جویا شوید.

منابع تامین ویتامین E

نحوه مصرف ویتامین E به صورت مکمل برای شما تشریح شد، اما بهتر است منابع غذایی حاوی این ویتامین را نیز بشناسید و آنها را بیش از پیش در رژیم روزانه خود قرار دهید. در این صورت شاید اصلا نیازی به مصرف مکمل‌ها نیز نداشته باشید. مهم‌ترین منابع تامین ویتامین ای برای بدن در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

سخن پایانی

از آنجایی که ویتامین E یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای تقویت سیستم ایمنی و سلامت قلب و عروق است، مقدار آن باید در سطوح مناسب در بدن حفظ شود. کمبود ویتامین E چندان شایع نیست اما برخی اختلالات موجب می‌شوند تا مصرف مکمل ویتامین E در بدن ضرورت یابد. آشنایی با نحوه مصرف ویتامین E به نحو صحیح به شما کمک می‌کند تا جذب آن را در بدن خود به بهترین شکل ممکن افزایش دهید. همان طور که عنوان شد بهتر است همراه با وعده‌های غذایی ویتامین ای را مصرف کنید. آیا شما تاکنون از مکمل‌های ویتامین E استفاده کرده‌اید؟

قرص ویتامین دی را چگونه و چه زمانی مصرف کنیم؟

 118,072 بازدید

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

زمانی که نور خورشید به پوست می‌رسد، ویتامین دی (vi ami D) در بدن تولید می‌شود. اما بسیاری از مردم در ماه‌های سرد سال که نور آفتاب کمتر است و زمان کوتاه‌تری را در بیرون از منزل سپری می‌کنند، به مکمل‌ یا قرص ویتامین دی روی می‌آورند. کاهش ویتامین D خون فقط به پاییز و زمستان محدود نمی‌شود. چرا که افراد ممکن است به دلایل مختلف از جمله اختلال در عملکرد کلیه‌ها، جذب ناکافی ویتامین D از دستگاه گوارش، افزایش سن و گیاه‌خواری، ویتامین D کافی دریافت نکنند.

کمبود ویتامین D می‌تواند مشکل‌ساز باشد، چون این ویتامین به جذب کلسیم در روده کمک می‌کند، در حفظ سلامت استخوان‌ها نقش دارد و باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود. برای درمان این مشکل لازم است قرص ویتامین D مصرف کنید. برای اینکه بیشترین بهره را از خوردن این محصول ببرید باید بدانید که چگونه از آن استفاده کنید. تا انتهای این مقاله از مجله درمانکده با ما همراه باشید تا درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فهرست محتوا

میزان نیاز بدن به ویتامین D و نحوه تامین آن

میزان نیاز بدن به ویتامین D بر حسب سن متفاوت است. جدول زیر مقادیر توصیه شده این ماده مغذی مهم را برای گروه‌های سنی مختلف نشان می‌دهد:

از بهترین منابع ویتامین D می‌توان به زرده تخم‌مرغ، ماهی ساردین، ماهی سالمون، شیر و سایر غذاهای غنی‌شده اشاره کرد. علاوه بر این، اگر حداقل ۲ بار در هفته به مدت پنج تا ۳۰ دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید، احتمالا ویتامین D کافی در بدن‌تان تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید: هر چیزی که باید راجع به ویتامین D بدانید

عوارض کمبود ویتامین D

ویتامین D به دلیل نقشی که در جذب کلسیم دارد، به رشد استخوان‌ها و حفظ سلامت آن‌ها کمک می‌کند. کمبود ویتامین D می‌تواند در بزرگسالان به استئوپروز (پوکی استخوان) و دردهای استخوانی و مفصلی و در کودکان به راشیتیسم (نرمی استخوان) منجر شود که این مشکلات تنها با خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین D قابل درمان نیستند.

از سوی دیگر، تحقیقات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D روی میانگین طول عمر افراد تاثیر منفی دارد. همچنین می‌تواند بر اعصاب تاثیر بگذارد و باعث افسردگی و کج‌خلقی شود.

مشاهده بیشتر: بهترین دکتر ارتوپد

میزان شیوع کمبود ویتامین دی

با توجه به اینکه امروزه در جوامع مختلف مردم کمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، کمبود ویتامین D در دنیا شیوع بالایی دارد. در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۸ در مجله Nu i io a d Heal h منتشر شد، ۵۶ درصد بزرگسالان ایرانی به کمبود ویتامین D مبتلا بودند.

از آنجا که تعداد کمی از غذاها ویتامین D کافی دارند و نور خورشید در بعضی از مناطق نمی‌تواند ویتامین مورد نیاز بدن را تامین کند، مردان و زنانی که برای دریافت این ویتامین فقط به رژیم غذایی خود متکی هستند ممکن است به کمبود آن دچار شوند. به همین دلیل، در سال‌های اخیر یکی از آزمایش‌های رایج در چکاپ‌های دوره‌ای، اندازه‌گیری سطح ویتامین D خون بوده است.

بیشتر بخوانید: کمبود ویتامین دی باعث چه بیماری میشود؟

انواع قرص ویتامین دی

بسیاری از افراد این سوال را مطرح می‌کنند که فرق قرص ویتامین D با D3 چیست. در پاسخ به این سوال باید به این نکته اشاره کنیم که ۲ نوع ویتامین دی وجود دارد: ویتامین D2 (ارگوکلسیفرول) که در غذاهای گیاهی مانند قارچ‌ یافت می‌شود و ویتامین D3 (کوله‌کلسیفرول) که در پاسخ به نور خورشید در پوست ساخته می‌شود و غذاهای حیوانی منبع خوب آن هستند. از هر ۲ ویتامین برای تولید مکمل‌ غذایی استفاده می‌شود. D2 و D3 هر ۲ به خوبی جذب می‌شوند و سطح ویتامین D خون را افزایش می‌دهند، اما اثربخشی ویتامین D3 بیشتر و ماندگارتر است.

در مورد فرق قرص ویتامین دی ایرانی با خارجی هم باید به بگوییم که هر ۲ محصول می‌توانند کمبود ویتامین را درمان کنند، اما ممکن است از نظر دوز با هم متفاوت باشند.

بهترین زمان مصرف ویتامین D

ویتامین‌ها به ۲ دسته محلول در چربی و محلول در آب تقسیم می‌شوند. ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که همراه با چربی‌های رژیم غذایی در روده جذب می‌شود. به همین دلیل، بهتر است مکمل این ویتامین را همراه با وعده‌های غذایی حاوی چربی مانند آووکادو، روغن زیتون یا پنیر مصرف کنید تا بهتر جذب شود.

نحوه استفاده از قرص ویتامین دی

نحوه مصرف قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ واحد به نتیجه آزمایش، سن و وضعیت سلامتی شما بستگی دارد.  اما در صورت کمبود ویتامین D، معمولا توصیه می‌شود بزرگسالان به مدت هشت هفته از قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ هفته ای یک عدد استفاده کنند. پس از رفع کمبود باید با توجه به سن خود مقادیر کمتر ویتامین D را از طریق غذا یا مکمل دریافت کنید. برای مثال، ممکن است پزشک از شما بخواهد که هر ماه یک عدد قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ واحد بخورید.

در مورد استفاده از دوزهای بالای ویتامین D در دوران بارداری تحقیقات زیادی انجام نشده است. بنابراین، قبل از مصرف قرص ویتامین دی در بارداری باید با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از قرص ویتامین دی در پریودی بلامانع است.

از آنجا که ویتامین D محلول در چربی است، داخل بدن ذخیره می‌شود و ممکن است مقدار آن به سطحی برسد که برای بدن مضر باشد. اگر برای تامین ویتامین مورد نیاز بدن به رژیم غذایی و نور خورشید متکی هستید، نگران مسمومیت نباشید. اما در مصرف مکمل احتیاط کنید. دریافت بیش از ۴۰۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D می‌تواند باعث مسمومیت شود و مشکلات زیر را ایجاد کند:

بیشتر بخوانید: نحوه تزریق آمپول نوروبیون چگونه است؟

کلام پایانی

در صورتی که پزشک عمومی یا متخصص تغذیه با توجه به نتیجه آزمایش، مصرف قرص ویتامین دی را ضروری بداند، دوز و دفعات مصرف مکمل را با توجه به شدت کمبود برای شما مشخص می‌کند. از مکمل ویتامین D باید دقیقا طبق دستور پزشک استفاده کنید، چون همان‌طور که کمبود این ویتامین مضر است، مصرف زیاد آن هم می‌تواند برای بدن خطرناک باشد.

برای اینکه از پزشک مورد نظرتان وقت بگیرید، می‌توانید به سایت درمانکده مراجعه کنید. در درمانکده امکان تعیین وقت برای ویزیت حضوری و مشاوره آنلاین فراهم شده است.

sibwp_fo m id=5

سوالات متداول

مکمل این ویتامین حاوی ارگوکلسیفرول (D2) یا کوله‌کلسیفرول (D3) است. هر ۲ نوع مکمل می‌توانند کمبود این ماده مغذی مهم را برطرف کنند، اما بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از D3 موثرتر است.

مصرف این مکمل به مدت هشت هفته کمبود ویتامین D را در بزرگسالان برطرف می‌کند. افرادی که به کمبود ویتامین D مبتلا نیستند، می‌توانند هر ماه یک عدد قرص ۵۰۰۰۰ واحد بخورند تا سطح ویتامین D آن‌ها در محدوده نرمال حفظ شود.

میزان مصرف این مکمل به سن، وضعیت سلامتی و نتیجه آزمایش خون شما بستگی دارد و توسط پزشک مشخص می‌شود.

اگر آزمایش خون تایید کرده است که به کمبود ویتامین D مبتلا هستید، می‌توانید این قرص را هشت هفته و هر هفته یک بار بخورید. در غیر این صورت، باید مصرف آن را به یک بار در ماه محدود کنید.

از آنجا که ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، باید از مکمل آن همراه با غذاهای حاوی چربی مثل روغن زیتون استفاده کنید.

این ویتامین باعث تقویت سد دفاعی پوست می‌شود، عملکرد غدد تولیدکننده چربی را در پوست تنظیم می‌کند و در روند بهبودی زخم‌های روی پوست نقش دارد.

آمپول برای افرادی که در جذب ویتامین D از دستگاه گوارش مشکل دارند، مانند کسانی که به بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده (IBD) و فیبروز سیستیک مبتلا هستند، گزینه بهتری است.

منابع: eve ydayheal h, heal hli e

 118,073 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.3 5. تعداد رای‌ها 262

هنوز امتیازی ثبت نشده

ویتامین آ؛ منابع، نحوه مصرف، عوارض و مزایا

تاریخ ارسال : ۲۳ بهمن ۱۴۰۱

پزشکان و متخصصان تغذیه همواره بر اهمیت مصرف ویتامین آ به میزان کافی تأکید داشته و این مادۀ مغذی را برای سلامتی بسیار ضروری می‌دانند. کمبود ویتامین آ یک تهدید بسیار جدی برای سلامتی خواهد بود و می‌تواند شرایط خطرناکی را برای بدن رقم بزند. به همین بهانه، در ادامۀ این مطلب از مطالب پزشکی سایت سیب قصد داریم مروری داشته باشیم بر ویتامین آ، چگونگی تأثیر آن بر سلامت بدن، همچنین علائم و عوارض کمبود، بهترین منابع و روش مصرف ویتامین آ. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

ویتامین a چیست؟

پیش از بررسی اطلاعات دیگر درمورد این ویتامین بهتر است همین ابتدا ببینیم که اصلاً ویتامین a چیست. ویتامین آ یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که از مواد مغذی محلول در چربی رتینول، رتینال و استات رتینیل تشکیل شده است. دو نوع مختلف ویتامین آ در مواد غذایی زیادی یافت می‌شود:

بدن انسان برای مصرف ویتامین A باید هر دو نوع آن را به نوع فعال ویتامین آ، رتینال و رتینوئیک اسید، تبدیل کند.

همان‌ طور که گفته شد، ویتامین آ یک ویتامین محلول در چربی است و به همین دلیل مقدار مازاد بر نیاز آن در کبد به شکل استات رتینیل ذخیره می‌شود. بنابراین، حتماً باید با آگاهی نسبت به نحوۀ مصرف ویتامین آ (در بخش‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت) به سراغ مکمل‌های حاوی این ویتامین بروید.

فواید ویتامین آ برای سلامتی

جذب منظم ویتامین آ برای سلامت بدن، رشد سلول‌ها، عملکرد سیستم ایمنی، رشد و سلامت جنین و تقویت بینایی از اهمیت بالایی برخوردار است. اما علاوه بر این‌ها، از دیگر مزایا ویتامین A می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشگیری از شب‌کوری و ضعیف‌شدن بینایی بر اثر بالارفتن سن

شاید یکی از شناخته‌شده‌ترین مزایای ویتامین A برای سلامتی نقش آن در بهبود بینایی باشد. وجود ویتامین آ برای تبدیل نور تابیده‌شده به چشم‌ها به سیگنالی که قابل ارسال به مغز باشد ضروری بوده و در واقع یکی از نخستین علائم کمبود ویتامین آ کاهش بینایی فرد در نور کم است که به‌عنوان شب‌کوری شناخته می‌شود.

بیماری تباهی لکه زرد نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند سبب کوررنگی و نابینایی شود که با مصرف کافی ویتامین A قابل‌ پیشگیری خواهد بود.

علاوه بر این‌ها، ویتامین آ در محافظت از قرنیه و ملتحمه چشم نیز نقشی اساسی دارد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان با ویتامین آ

از دیگر مزایا ویتامین آ می‌توان به نقش مؤثر این ویتامین در کاهش ریسک ابتلا به سرطان اشاره کرد. ویتامین آ یک مادۀ اساسی برای رشد سلول‌ها به حساب می‌آید، به همین جهت می‌تواند پیدایش یا رشد سلول‌های غیرطبیعی را، که عامل ایجاد سرطان هستند، کنترل کند.

بهبود سیستم ایمنی بدن به کمک ویتامین a

مصرف ویتامین آ رابطه‌ای حیاتی با عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن شما دارد. این ویتامین سبب بهبود موانع مخاطی در چشم، ریه‌ها، روده و اندام‌های تناسلی شده که نقشی اساسی در جلوگیری از ورود باکتری‌ها و سایر عوامل عفونی ایفا می‌کنند.

ویتامین آ همچنین در تولید و عملکرد گلبول‌های سفید نیز مؤثر بوده که به پاک‌سازی باکتری‌ها و سایر پاتوژن‌ها کمک می‌کنند.

کاهش آکنه با مصرف ویتامین آ

آکنه یک اختلال پوستی مزمن و التهابی است که درصورت ابتلا به آن دانه‌های دردناک و سیاه‌رنگ بر روی پوست افراد ظاهر خواهد شد. با اینکه چگونگی تأثیر ویتامین آ بر روی کاهش آکنه به شکلی دقیق مشخص نیست؛ اما، این مسئله ثابت شده است که کمبود ویتامین آ می‌تواند شرایط را برای پیدایش آکنه بیشتر فراهم کرده و مصرف کافی این ویتامین می‌تواند خطر بروز آن را کاهش دهد.

مشکلات استخوان با کمبود ویتامین آ

با اینکه از پروتئین، کلسیم و ویتامین D به‌عنوان مواد مغذی اصلی جهت حفظ و بهبود سلامت استخوان یاد می‌شود؛ اما، مصرف ویتامین آ به میزان لازم نیز در این امر حیاتی خواهد بود. در واقع، افراد دچار کمبود ویتامین آ در مقایسه با افرادی که سطح ویتامین آ خون آن‌ها طبیعی است بیشتر در خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

تقویت رشد و تولیدمثل با ویتامین آ

مصرف ویتامین a برای حفظ سلامت دستگاه تولیدمثل چه در زنان و چه در مردان ضروری بوده و همچنین رابطۀ مستقیمی با کیفیت رشد جنین در طول دوران بارداری دارد.

برخی مطالعات حاکی از آن هستند که، کمبود ویتامین a سبب اختلال در تولید اسپرم در مردان و همچنین کاهش کیفیت تخمک‌گذاری در زنان خواهد شد. در زنان باردار نیز ویتامین آ در رشد بسیاری از ارگان‌های نوزاد مثل سیستم عصبی، قلب، کلیه‌ها، چشم‌ها، ریه‌ها و پانکراس‌ها نقش دارد.

بهترین منابع گیاهی ویتامین آ

مصرف ویتامین A از طریق منابع غذایی بسیاری امکان‌پذیر بوده و دسترسی به موادی که این ویتامین در آن‌ها وجود دارد آسان خواهد بود. نوع فعال ویتامین آ بیشتر در فراورده‌های لبنی و پیش‌ساز‌های آن بیشتر در منابع گیاهی یافت می‌شوند. شما می‌توانید با مراجعه به مطلب مواد غذایی حاوی ویتامین a با بهترین منابع این ویتامین آشنا شوید.

کمبود ویتامین a

فقر و کمبود ویتامین آ در بدن نه تنها ما را از مزایای این ویتامین برای سلامتی محروم خواهد ساخت بلکه می‌تواند بدن را دچار بیماری کمبود ویتامین آ کرده و عوارضی جدی را در پی داشته باشد. ازجمله عوارض و نشانه‌های فقر ویتامین آ عبارت‌اند از:

طریقه مصرف ویتامین a

به‌طور متوسط مقدار 900 و 700 میلی‌گرم روزانه ویتامین آ به ترتیب برای مردان و زنان توصیه شده است. این مقدار از این ویتامین به‌راحتی می‌تواند از منابع طبیعی تهیه شود؛ اما، اگر افراد به هر دلیلی قادر به خوردن منابع غذایی حاوی آن نیستند، می‌توانند به سراغ مکمل و قرص ویتامین آ بروند. در این میان سؤالات متعددی برای افراد مختلف پیش می‌آید، برای مثال قرص ویتامین a را چند روز یکبار بخوریم، نحوه مصرف ویتامین a 50000 چگونه است و اینکه بهترین زمان مصرف قرص ویتامین آ چیست.

قرص ویتامین a را چند روز یکبار بخوریم؟

برای اینکه بدانید قرص ویتامین a را چند روز یکبار بخوریم، باید به دوز آن قرص توجه کنید. در بازار مکمل‌های مختلفی از ویتامین آ موجود است که هرکدام در مقادیر و دوز متفاوتی عرضه می‌شوند. همچنین نوع نیاز بدن شما به ویتامین آ خصوصاً در دوران کودکی تعیین‌کنندۀ میزان ویتامین آ موردنیاز شماست. بنابراین برای مصرف مکمل‌های این ویتامین با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف ویتامین A 50000

ویتامین A 50000 تقریباً بالاترین دوز مکمل این ویتامین است که در بازار در دسترس است. مصرف این قرص باتوجه‌به نوع نیاز شما متفاوت خواهد بود، برای مثال افرادی که کمبود شدید دارند باید بیشتر مصرف کنند؛ اما، درکل هر دو یا سه هفته یک‌ بار مصرف می‌شود.

هنگام مصرف ویتامین آ بسیار مهم است که دوز مصرف شده از 10 هزار IU یا 3 هزار میلی‌گرم بیشتر نشود؛ چراکه استفاده زیاد از ویتامین A عوارضی جدی را در پی خواهد داشت.

عوارض ویتامین آ

همان‌ طور که گفته شد، به‌دلیل محلول‌بودن در چربی، ویتامین آ در کبد ذخیره‌ شده و امکان دفع آن در بدن وجود ندارد؛ از همین رو مصرف زیاد ویتامین A می‌تواند مسمومیت را در پی داشته باشد و عوارض ویتامین آ در این حالت می‌تواند حتی تهدیدکننده زندگی باشد. با اینکه این مسمومیت بیشتر در اثر مصرف مکمل و قرص ویتامین آ صورت می‌گیرد؛ اما، برخی منابع غذایی ویتامین آ نیز باعث مسمومیت می‌شوند. البته، اشاره به این مسئله بسیار حائز اهمیت است که دریافت پیش‌ساز ویتامین A از مواد غذایی نسبت به دریافت نوع فعال آن کمتر خطر مسمومیت را به همراه خواهد داشت.

ازجمله نشانه‌ها و عوارض مسمومیت با ویتامین A می‌توان به تهوع، سرگیجه، سردرد، درد و حتی مرگ اشاره کرد.

سخن پایانی درمورد ویتامین آ

ویتامین آ یک ویتامین محلول در چربی است که نقشی بسیار اساسی در سلامت بدن ایفا می‌کند. این ویتامین هم از منابع غذایی و هم از طریق مکمل‌ها قابل‌مصرف خواهد بود. مصرف ویتامین A به میزان توصیه‌شده فواید بسیاری برای سلامتی خواهد داشت و کمبود آن می‌تواند بسیار برای بدن مضر باشد. البته، اور دوز ویتامین آ نیز همانند کمبود ویتامین آ می‌تواند عوارضی بسیار جدی را برای بدن به همراه داشته باشد.

اگر درمورد ویتامین آ سؤالی دارید، سؤال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به پرسش شما پاسخ دهند.

منابع:

h ps:www.heal hli e.com

h ps:www.hsph.ha va d.edu

h ps:www.medical ews oday.com

h ps:ods.od. ih.gov

سوالات متداول در مورد ویتامین آ

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین آ چیست؟

مکمل‌های ویتامین آ بهتر است همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن مصرف شوند. مصرف این ویتامین همراه با مکمل امگا 3 به جذب بهتر آن کمک می‌کند.

عوارض ویتامین آ چیست؟

ازجمله نشانه‌ها و عوارض مسمومیت با ویتامین A می‌توان به تهوع، سرگیجه، سردرد، درد و حتی مرگ اشاره کرد.

مهم‌ترین عارضه کمبود ویتامین آ چیست؟

شب‌کوری و ضعف سیستم ایمنی.

مطالب مرتبط

ویتامین K یکی از ریزمغذی‌های ضروری است که همانند سایر ویتامین‌ها نقشی اساسی در عملکرد صحیح و سلامت …

بر اساس یک تحقیق معتبر در سال ۲۰۰۵ حدود ۴۲ درصد از آمریکایی‌های بالغ دچار کمبود ویتامین دی …

دریافت کافی ویتامین ای (E) برای سلامتی بسیار ضروری بوده و نقشی مهم در عملکرد بدن ایفا می‌کند. …

ویتامین‌های B گروهی از مواد محلول در آب هستند که نقش حیاتی و مهمی در فرایند سوخت‌وساز یا …

به جرئت می‌توان گفت که ویتامین سی شناخته‌شده‌ترین ویتامین موجود است و همۀ ما حداقل برای یک بار …

اسید فولیک نوعی ویتامین B، و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم ویتامین B9 است که در بسیاری از منابع …

ارسال نظر

سلام یعنی ۵۰۰۰۰ واحد نباید مصرف روزانه شود؟

سلام خیر زیاده

باسلام. آیا میتوان 25000 واحد برای دوهفته بکبار استفاده کرد؟ یا باید تعداد هفته را بیشترکرد با تکر

سلام بستگی به بیماری زمینه ای یا دلیل مصرف ویتامین آ داره که متفاوته

باسلام. برای سالمند مرد 76 ساله. بعنوان مکمل و تقویت ویتامین A دوهفته یکبار 25000 واحد مناسب است یا باید فاصله روز ها را ببشتر کرد باتشکر

سلام درمان با مکمل ویتامین آ فقط در حالت مرضی کمبود این ویتامین باید صورت بگیره یعنی اگر شما علامت کمبود ویتامین آ مثل شب کوری، اگزما های متعدد و شدید، نقایص رشد اطفال و… در غیر این صورت نباید همین جوری مصرف کنید

دکتر برای من تجویز کردن که هر ماه 5 روز به پرودی روزی یک عدد با دوز25000 آیا مشکلی نداره؟؟

به چه علت ویتامین A تحویز شده؟

سلام چرا افزایش ویتامین a فشار مایع مغزی نخاعی را زیاد می کند؟

سلام مکانیسمش دقیقا مشخص نیست ولی نکته مهم اینکه در حالت مصرف خیلی زیاد و مقادیر مسمومیت این اتفاق میفته

سلام خسته نباشید من الان مدت چند ماهه که روزی ۱ عدد 25000 ویتامین A استفاده میکنم به دلیل مشکل بویایی که ۱ سال و نیم بیشتره که در اثر کرونا برام پیش اومده و بویاییم ضعیفه..این مشکل ساز میشه؟ اگر زیاده چیکار باید بکنم… البته ورزش در روز میکنم و آب زیاد مصرف میکنم…

سلام دیگه مصرف نکنید. یه سطح ویتامین A و آنزیم های کبدی چک کنید و اگر غیر طبیعیه حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای کاهش بویایی ناشی از کرونا باید بدونید درمانش خوددرمانی با ویتامین A نیست چون ممکنه کبد را از کار بندازه، باید صبر داشته باشید و ضمنا اینکه موارد خیلی اندکی هم هستن که ممکنه بویایی خیلی ضعیف تر از حالت قبل باشه یا اصلا برنگرده

سلام ببخشید اگه اینجا جای سوال پرسیدن نیست اگزما دارم مکمل ویتامین آ مصرف کردم تا خوب بشم مدتی خوب شده بودم ولی باز اگزما برگشت مدتی هست که از پوستم آب زرد مایل به نارنجی خارج میشه و گاهی خارش دارم مکمل ویتامین آ رو قطع کردم ولی آب زرد و خارش هنوز هست در کل زردی پوست ندارم آیا کبدم آسیب دیده؟ اعصابم هم مریضه لطفا راهنمایی کنید متشکرم

سلام سوالی که مطرح هست اینکه آیا ویتامین آ را پزشک برای شما تجویز کرده یا خودتون به دلیل اگزمایی که دارید مصرف میکنید؟

چون در این صورت ممکنه درمان اشتباهی صورت گرفته باشه و اصلا تشخیص شما اگزما نباشه. بهر حال این ضایعات نیاز به مشاهده و معاینه توسط متخصص پوست دارند‌، و همین طور آب زرد رنگی میگید خارج میشه

Δdocume .ge Eleme ById( ak_js_1 ).se A ibu e( value, ( ew Da e() ).ge Time() );

دکمه بازگشت به بالا