گرانی مواد غذایی

چه می کنه گرانی مواد غذایی در دولت رئیسی!

شرق نوشت: این روزها از پنیر گرفته تا تن‌ماهی با نرخ‌های نجومی در قفسه فروشگاه‌ها چیده می‌شوند.

نگاهی گذرا به یخچال قصابی‌ها که گوشت و مرغ بسته‌بندی شده را نگه می‌دارند، حاکی از آن است که هر کیلوگرم ران گوسفندی 574هزار تومان، هر کیلوگرم راسته با استخوان گوسفندی 410هزار تومان، هر 900گرم بال مرغ 102هزار تومان، هر 900گرم ران مرغ 116هزار تومان و هر 900گرم سینه مرغ 130هزار و 500تومان قیمت دارد.

جوجه همواره برای ایرانیان مملوء از خاطرات سفر و تعطیلات و هر ساله پای ثابت برگزاری مراسم سیزده‌به‌در بوده، که در این روزها با نرخ‌های نجومی در قصابی‌ها جا خوش کرده‌است؛ هر کیلوگرم جوجه این روزها در بازه قیمتی 190 تا 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و اگر افزایش قیمت آن تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند، معلوم نیست که توان مردم به خرید جوجه برای سپری کردن سیزده‌به‌در 1403 برسد یا نه.

تن‌ماهی شاه‌نشین شد

حتی در سال‌های اخیر که تورم رشد چشمگیری داشت، کنسرو تن‌ماهی توانسته بود جایگاه خود را در میان طبقه کم‌درآمد حفظ کند، در 6ماه ابتدایی سال جاری اما این غذای دانشجویی با رشد قیمت چشمگیری مواجه شد، به طوری که در حال حاضر حتی طبقه متوسط نیز شاید توان خرید آن را نداشته باشند.

میانگین قیمت کنسرو تن‌ماهی ساده این روزها به 80 هزار تومان رسیده‌است و نسبت به شهریور ماه سال 1401 که میانگین قیمت کنسرو تن‌ماهی 40هزار تومان بوده‌است، رشد قیمت دوبرابری داشته‌است.

بررسی قیمت انواع تن‌ماهی حاکی از آن است که برخی از انواع تجملی آن تا 130 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسند.

تخم‌مرغ 162درصد گران شد

از تخم‌مرغ گرفته تا ماست و پنیر در ماه‌های اخیر رشد قیمت چشمگیری را تجربه کردند؛ در حال حاضر قیمت یک شانه تخم‌مرغ 30عددی به 126هزار تومان رسیده‌است و قیمت هر عدد تخم مرغ از هزار و 600 تومان در سال 1400، امروز به 4هزار و 200 تومان رسیده‌است که حاکی از رشد قیمت 162درصدی تخم‌مرغ در بازه زمانی 2 ساله ‌است.

پنیر در یک سال گران‌تر از گوشت‌گوسفندی شد

پنیر نیز به عنوان اصلی‌ترین بخش صبحانه‌های ایرانی سوار بر قطار افزایش قیمت‌ها پیش می‌رود. بررسی قفسه فروشگاه‌ها حاکی از آن است که میانگین قیمت هرکیلوگرم پنیر به بالای 120هزار تومان رسیده‌است، به طوری که بسته‌های 400گرمی پنیر در قفسه فروشگاه‌ها در بازه قیمتی 49 هزار تومان تا 147 هزار تومان قیمت خورده‌اند؛ گفتنی است که قیمت هرکیلوگرم پنیر لیقوان در بازار به 367 هزار تومان رسیده‌است؛ این در حالی است که هر کیلوگرم گوشت گوسفندی در تابستان سال گذشته در بازه قیمتی 160 تا 250 هزار تومان قرار داشت.

شاید زمانی که خبر ماست صد هزارتومانی منتشر شد، پیش‌بینی نمی‌شد که ماست از این گران‌تر شود، با این حال این روزها قیمت ماست دبه‌ای به 150هزار تومان نیز رسیده‌است و ماست‌های طعم‌دار نیز حتی در حجم اندک در بازه قیمتی 40 تا 50 هزار تومان در قفسه فروشگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

دومینوی کاهش قدرت خرید

در حالی که مواد غذایی روز به روز رکوردها را جابه‌جا می‌کنند، دومینوی کاهش قدرت خرید مهره‌های بیشتری را قربانی می‌کند؛ بنابر گزارش شبکه الکترونیکی پرداخت کارت یا شاپرک، حجم تراکنش دستگاه‌های کارت‌خوان و بررسی تراکنش‌های شاپرک نشان می‌دهد میزان معاملات خرد اقتصاد کشور در یک سال گذشته ۱۳درصد از تورم جامانده است.

می‌توان گفت عدم رشد اقتصاد ایران در دهه اخیر و تورم بالا وضعیتی را ایجاد کرده که به‌واسطه آن درآمد حقیقی مردم از رشد قیمت‌ها جامانده و این موضوع خود را به‌صورت کاهش قدرت خرید و افت رفاه نشان داده است.

23302

چاپ

گرانی۲۰۰ درصدی مواد غذایی ضروری مردم در یکسال از لاکچری شدن تخم مرغ تا حذف برنج ایرانی از سفره های مردم

مایل مردم برای خرید گوشت قرمز گرم، برنج ایرانی، مرغ کشتار تازه، حبوبات ایرانی، ماکارونی، انواع ماهی، میوه و سبزیجات تازه و به اندازه کافی، خرما و ده‌ها قلم کالای ضروری دیگر به زیر نصف رسیده است؛ نه اینکه دل آن‌ها را زده بلکه علت آن گرانی بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت اقلام ضروری سفره‌های مردم، تنها در یک سال اخیر است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ جهش قیمت مواد خوراکی با تعبیر جراحی اقتصادی از سوی دولت عدالت محور، تحول جدی، اما خطرناک در نحوه تأمین و میزان مصرف خورد و خوراک مردم داده است و بیشتر مردم مصرف و ذائقه غذایی خود را به دلیل نبود امکانات تغییر دادند و حالا نقاهت بسیار گرانی را پس از این جراحی پشت سر می‌گذارند.

نرخ مواد خوراکی و کالای اساسی علی رغم وعده دولت رئیسی مبنی بر تثبیت قیمت کالا‌های ضروری، آنقدر بالا رفته که مردم کمتری به سراغ خرید و مصرف مواد غذایی می‌روند. نه اینکه در سفره مردم چیزی نباشد بلکه مقدار مصرف، دفعات خوردن غذا‌های گوشتی و… کمتر شده است و از مواد غذایی کم کیفیت استفاده می‌کنند.

کارشناسان همواره به حفظ سلامت مردم تأکید دارند و کاهش مصرف مواد غذایی و خوراکی‌های ضروری را تهدید جدی اقتصاد کشور می‌دانند.

گزارش ها  نشان می‌دهد طبق آمار‌های رسمی از ابتدای سال جاری تاکنون بیشتر مواد غذایی دستخوش تغییر قیمت شده و گرانی مواد خوراکی تأمین معیشت مردم را سخت‌تر کرده است.

چه بلایی سر بازار پُر تقاضای حبوبات آمده!

با ادامه هوای سرد مصرف حبوبات برای تهیه آش و سایر غذا‌های زمستانی بیشتر شده است، اما همانطور که اشاره شد مردم کمتر جرأت خرید حبوبات را دارند.

نگاهی به بازار حبوبات نشان می‌دهد، هر کیلو لوبیا قرمز با افزایش حدود ۱۹ درصدی نسبت به ماه‌های گذشته و لوبیا سفید با افزایش حدود ۱۸ درصدی بالاترین افزایش قیمت را در طول یک ماه اخیر تجربه کردند و به کیلویی ۵۹ و ۵۵ هزار تومان رسیده است.

عدس، لپه و نخود نیز از گرانی در امان نمانده اند و هر کدام به ترتیب کیلویی ۴، ۳ و ۳ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داشته‌اند.

البته قیمت حبوبات خارجی ظاهراً از محصول ایرانی ارزان‌تر است، اما این فاصله قیمتی هم نمی‌تواند جبران گرانی حبوبات را داشته باشد و این بازار علی رغم نیاز، در رکود عجیب و کم سابقه‌ای به سر می‌برد.

تخم مرغ هم به سفره‌های مردم نمی‌رسد

امید اقشار ضعیف به خوردن تخم مرغ و سیر شدن یک روز دیگر از زندگیشون بود، اما گرانی این خوشی کوتاه مدت را گرفت و دیگر تخم مرغ به سفره خیلی‌ها نمی‌رسد. هرچند همواره دولت اصرار بر حفظ قیمت این محصول پروتئینی نسبتاً ارزان در بین سایر محصولات پروتئینی دارد، اما متأسفانه هر باره پس از یک ماه نظارت و کنترل قیمت‌ها ناگهان فنر قیمت تخم مرغ رها می‌شود و یک شوک جدید قیمتی به بازار وارد می‌کند.

در هفته‌های متوالی اواسط دی تا این روزها‌ی بهمن ماه، شانه ۳۰ تایی تخم مرغ درشت دولتی در میادین میوه و تره بار ۸۴.۵۰۰ تا ۸۶ هزار تومان عرضه می‌شود که این شانه تخم مرغ تا آذر ماه سال جاری ۵۸ هزار تومان فروخته می‌شد.

مرغ هم غذای لاکچری شده

 اگرچه تا سال گذشته مردم برای خرید مرغ باید هزینه‌ای بیشتر از سال‌های قبل پرداخت می‌کردند، اما باز هم در طی ماه به خرید این مواد پروتئینی آن هم با ایستادن در صف‌های طولانی داشتند، اما امسال هم قیمت مرغ همچنان بر الاکلنگ خود سوار است و هر روز با نوسان قیمت روبروست. ناگفته نماند قیمت این محصول پروتئینی از ۵۲.۵۰۰ تومان در ابتدای دی ۱۴۰۱ به ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان در بهمن رسیده است با این حال باز هم بخش زیادی از مردم خرید این کالا را به تعویق می‌اندازند و به دنبال مرغ منجمد کیلویی ۴۵ هزار تومان در بازار سرگردان هستند.

خیلی‌ها طعم گوشت قرمز را فراموش کرده اند

دیگر خیلی‌‌ها در تهران و سایر شهر‌ها طعم گوشت مرغ را از یاد برده اند. از مرغ و تخم مرغ و حبوبات که بگذریم نوبت گوشت قرمز می‌رسد، محصول پروتئینی که از دیرباز جزو ماده مصرفی در همه آشپزخانه‌های ایرانی بوده است، اما امروز کمتر کسی فکر خرید گوشت گوسفندی و گوساله به ذهنش می‌رسد چراکه هر کیلو گوشت گرم در حداقل‌ترین قیمت حدود ۲۵۰ هزار تومان و حداکثر آن کیلویی ۳۸۰ هزار تومان در بازار رسیده است. شقه گوسفندی نیز از حداکثر کیلویی ۲۴۰ هزار تومان با افزایش حدود ۳۰ درصدی به ۳۳۰ هزار تومان در ابتدای بهمن رسیده است.

وشت چرخ کرده قرمز نیز متناسب با این افزایش قیمت به سقف ۲۸۰ هزار تومان رسیده در حالی که این محصول در ابتدای دی ۲۲۰ هزار تومان بوده است. 

این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی با راه اندازی سامانه «ستکاوا» (سامانه تأمین و توزیع کالا)، مدیریت یکپارچه و تنظیم بازار گوشت قرمز را در دستور کار خود قرار داده است، اما انگار قرار نیست با راه اندازی این سامانه مردم حتی برای یک وعده غذایی در هفته از گوشت استفاده کنند!

ناگفته نماند خرید گوشت‌های منجمد وارداتی هم کار هر کسی نیست. از یک طرف کمبود این محصول در بازار و از سوی دیگر افزایش قیمت دولتی آن باعث نگرانی خریداران گوشت قرمز منجمد در بازار شده است.

هرچند سازمان شیلات ایران به دنبال آن است تا سهم آبزیان را در سبد مصرف مردم افزایش دهد، اما تاکنون نتوانسته برنامه‌ای برای تثبیت نرخ ماهی در بازار اجرا کند.

در حال حاضر ارزان‌ترین ماهی در بازار مصرف تهران به کیلویی ۵۹ هزار تومان رسیده است. ماهی قزل آلا که تا سال پیش یک محصول پُر طرفدار و پُر متقاضی بوده به کیلویی ۱۷۰ هزار تومان رسیده و این رقم برای خانوار‌ها بسیار سنگین است، از این‌رو حذف این مواد غذایی از سفره‌ها قطعی شده است.

خداحافظی ایرانی‌ها با برنج ایرانی!

افزایش حدود ۲۰۰ درصدی برنج از سال پیش تا سال جاری باعث عدم خرید و مصرف این محصول خوش خوراک و خوش طعم و عطر از سوی خانواده‌ها شده و کمتر مردم سر سفره خود برنج ایرانی می‌گذارند و می خورند.

هرچند دولت با نظارت خود توانست افسار گرانی این محصول را در دست بگیرد، اما تثبیت قیمت‌ها هم برای مصرف کننده نهایی بی‌تأثیر بود چراکه برنج کیلویی ۱۳۰ هزار تومان برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه رقم بالایی است.

شاید برخی برنج خارجی را وارد آشپزخانه خود کرده اند، اما قیمت این محصول خارجی هم همپای سایر کالا‌ها تجربه گرانی را داشته تا جایی که امروز حداقل قیمت هر کیلو برنج خارجی در بازار به ۴۰ هزار تومان و حداکثر آن به ۷۸ هزار تومان رسیده است.

در ادامه سیاست‌های پولی و ارزی دولت سیزدهم، احتمال گرانی مواد خوراکی تا پایان سال زیاد است و خرید مواد غذایی به دلیل گرانی بیشتر قیمت‌ها سخت‌تر و در برخی موارد غیر ممکن خواهد شد که این وضعیت، آژیر به خطر افتادن سلامت مردم را به صدا در می‌آورد.

منبع: اقتصاد24

ارسال به تلگرام

دکمه بازگشت به بالا